Jump to content

Şeytan da Tanrı’dır.

Recommended Posts

3 saat önce, adeist yazdı:

Sayın binary (nikinizi tam olarak yazamadığımdan),

Sorun ateist tayfanın inanmamak için kuranda açık araması değil. Tam tersine bu bir sonuç; yani kurandaki açıklar yüzünden insanların ateist olması ! 
Elbette ben de bu forumdakilerin büyük bir çoğunluğu gibi bir zamanlar müslümandım. Ve inanın bana kuranı baştan sona 3 kez okudum, 3 ü de değişik tercümelerdi. En son 90'lı yıllarda Yaşar Nuri tercümesini okudum ve her Yaşar Nuri okuru gibi dedim ki "ya kardeşim bu din aslında ne kadar şeker ne kadar iyi bir dinmiş, 1400 yıldır ne saçma sapan şeyleri din diye yutturmuşlar bize !".. Böylelikle bir 8-10 senemi daha heba etmiş oldum sayesinde. 
Sonradan (özellikle de 2000 li yılların başındaki sosyo kültürel karşı devrim sayesinde) şunu düşünmeye başladım; yau bu islam bu kadar şeker bi din de, bu Araplar niye bunca ahlâksız? Neden recm var, neden oğlan çocuklarına tecavüz var, neden çocuk gelinler var islam toplumunda? Neden Araplar halen kılıçla kafa kesiyor? Onlar da yanlış tercüme kurbanı olabilirler mi?
Sonra birbiriyle ilintili ayetleri konu indeksine göre başka başka tercümelerden tekrar tekrar okudum.. Ve anladım ki kuranda zikredilen ahlâk; cari Arap ahlâkıdır ! Yani bu yaptıklarının tamamı kuranda bence emredilmiş, sizce tavsiye edilmiş (kadın dövmek gibi)... O zaman sorun Araplarda ya da ortadoğu kültüründe değil bizzat bu kültürün kaynağı olan dinlerde ve gökten indiği öne sürülen kitaplardadır. Zira 100 milyar ışık yılı çapında bir evren yaratıp içine trilyon kere trilyon galaksi ve her birinin içinde de trilyonlarca yıldız yerleştirebilen bir akıl ki siz ona Allah diyorsunuz böyle bir (sizin tabirinizle) "tavsiyeler kitabı" yazmış olamaz ! Dolayısıyla din kitabı diye satılan şeyler aslından ortadoğulu yazarların hezeyanlarıdır. Ağırlıkla da Yahudi ve Arap yazarların.. Nitekim İbrahim'den  önceki metinlerde de (Gılgameş gibi, Mısır yazıtları gibi) aynı ahlak yapısı ve aynı halk hikayeleri anlatılmıştır. Salt bu bakış açısı bile rasyonel düşünüldüğünde insanı ateist yapmaya yeterlidir. 
Ancak her durumda eğer bir tanrı varsa (çok kuşkulu görünüyor) bile emin olun zamanla yok olacak, bozulacak, saçma sapan bir biçimde yorumlanacak ceylan derisine yazılı metinler yerine insanların beynine emir ve kurallarını nakşederdi ve hiç bir insan bundan kuşku duyamazdı. Cİnayet olmazdı, tecavüz olmazdı, para hırsı olmazdı, savaşlar olmazdı ve biz de derdik ki : "nasıl bir tanrı bizi yarattıysa bu toprakları bize cennet kılmış, haydi gidip ona şükredelim".. Oysa İbrahimî dinlerin dünya yüzünde görülmeye başladığı tarihlerden bu yana bu topraklarda kan ve gözyaşı eksik olmamıştır. Şimdi size soruyorum; 2010'lu yıllarda Irak'ta veya Suriye'de ışid egemenliğindeki bir şehirde kız çocuğu olmak ister miydiniz? Cevabınız evetse size mutlu mesut bir din hayatı dilerim. Hayırsa dini referanslarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla,

Çok uzatmak istemiyorum o yüzden meteryalist bakış açısına sahip , bildiğimden fazlasına inanmam diyebilmeniz için bugün bilimin bize verebildiği bilgilerden çok daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Benim hayatım dini referansımı gözden geçirmekle geçiyor zaten ama gözümüzün önündeki atom parçacıklarının içinde neler olduğunu tartışırken bu eksik bilgilere bakarak Tanrıya ihtiyacımız yok diyemiyorum. Sizin söylemlerinizde doğruluk payı içeriyor olabilir ama en az benimkiler kadar hatta çoğunlukla benim söylemlerinden daha fazla oranda eksik. Eksik olmak zorunda. O yüzden dini bir kefeye dinsizliği bir kefeye koyup hangisinin ağır bastığını görmek tamamen kişinin iradesine bağlıdır ve tartışmaya açıktır.Yaşar Nuri hakkında çok konuşmak istemiyorum ama kendisi siyasi bir şahsiyetti bir ilahiyatçıdan çok uzak bir adamdı bence. Ona değindim çünkü zamane ateistleriyle çok benzer davranışlar sergiliyordu , bende okudum bazı kitaplarını ve çoğunlukla , henüz tam olarak bilmediğin bir konuda birisi sana inanmıyorsa o onun ahmaklığındandır ideolojisini benimsemiş biriydi , kişileri çok yargılardı , kimsenin mutlak bilgiye erişemeyeceğini hepo gözardı eder , insanları fırçalama hakkı görürdü kendinde. Şimdiki ateistlerde öyle.

Müslümandım ;Kuranı okuduktan ve bilimsel gelişmeleri gördükten sonra ateist oldum diyorsanız , aciliyetle psikoloğa görünmenizi tavsiye ederim.Zira Mantığa sığmayan bir çok olguya sahip olduğuna kanaat getirdiğiniz bir inançtan bir diğer mantığa sığmayan bir çok olguya sahip başka bir inanca geçmek pek akıllıca sayılmaz.

Müslümanlıktan , agnostizme geçebilirsiniz veya deizme.

Kısacasını şöyle örneklendireyim geçelim . Kuran'da tecavüze net bir yasak getirilmiyor , çocukların evlilik yaşı tam belirtilmiyor o yüzden Tanrı yok derseniz , bende  bilimde xxx (buraya milyonlarca şey konulabilir) açıklamakta eksik olduğundan bilim yok aslında bunların hepsi bir yanılsamadan ibaret der geçerim.

Hiçkimse aslında varolduğumuzu kanıtlayamaz.

Siz çocuk tecavüzünden bahsediyorsunuz , sakız etmişsiniz ağzınıza , Kuranda bunu engellenmediği bu yüzden islam coğrafyasının bu dertlerden muzdarip olduğunu sakız etmişsiniz , yok öyle birşey kardeşim.Hem İslam coğrafyasındaki insanların durumu İslamın yanlış Allahın yok olmasına sebep olmaz , hemde Kuranda yamyamlıkta yasaklanmamıştır, neden müslümanlar birbirlerini yemiyor?

Arap ahlakını yadırgayıp Tanrıdan uzaklaşmanızın ne gibi bir mantığı var? Pire için yorganı yakmak ne kadar mantıklı?

İşidin istilası sırasında bir kız çocuğu olmak elbette kimse istemez ama bunun dinle ne alakası var? İşid müslümandı diyeceksiniz , iyi de işid müslüman değilde ateist olsaydı ne olacaktı ki? Mesela pkk militanının molotof kokteyli attığı otobüsteki kız olmak çok mu daha iyi?

Ben ne kadar sorgulasam da , "Neden" sorularımın cevabını ateizmde bulamıyorum. Kötülük ve adalet sorunu için en akılcı çözümler getiren dine mantıken inanıyorum. Hiçbir çelişki yok. Herşey mantığa oturtulabiliyor , ha derseniz ki aman be sizde herşeyi kıvırıp eğip büküyorsunuz kendinizi kandırıyorsunuz bende derim ki aksini kanıtlayın o zaman , iddianızı getirin koyun orataya. Işık dalga mıdır parçacık mıdır , aman be ışık yoktur derim :D siz aksini kesin kanıtlayana kadar ben Tanrıya inanmaya devam ederim haklı olarak , ki bunu yapamayacağınız aşikar :D 2 kere 2 nin 4 olduğu gerçeğini meteryalist bakış açısı ile değiştiremezsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 145
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

17 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Zorlama yapıyorsunuz , ben en iyisi basit örnekler vereyim.
Kuran'da tüp bebek haram mı helal mi bilinmez , birşey ya haramdır ya helaldir doğru evet ama eksik . Birşey haram değilse helaldir.
Allah domuz eti ve leş yemenin haram olduğunu ancak ve ancak ölüme yaklaşıldığında ölmeyecek kadar yenilebileceğini belirtmiştir , Midye haram ya da helal tartışmalarını din adamları yada dinsizlik adamları değil gurmeler yapmalıdır veya gıda uzmanları bilmiyorum orasını. Ben domuz eti ve leş yemem geriye kalan midem kaldırdığı herşeyi yiyebilirim. Köpek eti yiyen insanların derdi insanidir mesela.
Kuranda tecavüz edin asla denilmez , istediğiniz yeri istediğiniz gibi anlayıp fikir beyan etme olayını siz ateistler genelde teistlere itaf eder , yerinizi bilin bence.
Eğitim ile dinsizliği karıştırıyorsunuz hep. Dinsizlik ahlakı pedofiliyi yasaklıyor mu? Ne zaman yasaklamıştır? Bu zamandan önceki pedofililer ne olacak? Bu düşünce tarzı ile giderseniz dinsizlikte kesinlikle yanlış bir ahlak anlayışıdır.İslamdaki bir çok , yapma kötülükten uzak dur , insanlara hakkını yeme , iyi insan ol , müslüman dilinden ve belinden emin olunan kişidir binlerce hükümü bi kenara bırakıp , yeni yetme bir ahlak kuralının İslamdan çıkaramadığınız için bizleri aptal olmakla itham ediyorsunuz.
Kuran pedofiliyi yasaklamışmı , "Pedofili yasaktır" diye bir ayet varmı ? Yok , o zaman Tanrı da yok, lazım değil. çok çok komik ama durum bu :D

Sıklıkla refahtan bahsediyorsunuz , İslam ülkelerindeki çocuk evliliklerinden bahsediyorsunuz , evlenmeden yapılan cinsel münasebetler kanuna göre aykırı olmayınca , ya da iş üstünde yakalanmayınca , ya da 13 yaşındaki iki insanda sübyan olunca , kendi istekleriyle yapıldığında sizin için sorun yok öyle mi?
Sonuç olarak dini DOĞRU anlamak ve insanlara DOĞRU eğitim vermek zorundayız , dünyada ki hiçbir refah ya da sefalet durumunun dini inançtan kaynaklanmadığını bal gibi de biliyoruz. Bahane aramayalım.
İslam pedofiliye yönlenmeyi engellemiyor diyen sizsiniz , sebebiniz şuanki Müslüman olduğunu iddia eden eden ülkeler , İslamın yönlenmeyi engellediği bir çok şeye de yönkenmiş durumdalar zaten ama siz görmek istediğiniz taraftan bakıyorsunuz.
Buyrun Norveçte 3 hafta sonra 18 ine girecek olan bir erkek çocuğu ile , 14 yaşındaki bir kız çocuğunun kendi istekleriyle cinsel ilişkiye girmeleri ve kimsenin bundan haberinin olmaması durumunu , dinsiz ahlak açısından ve İslam ahlak açısı tarafından düşünerek , cezalandıralım. Hatta Şöyle olsun kızın annesi durumun farkına varıp , dava açsın , dinsiz bir mahkemede ve dindar bir mahkemede muhakeme edelim.

Cevap verilecek çok şey var ama konu uzuyor. Siz dediniz ki, Tanrı olmadan iyi kötü olmaz.

Diyorsunuz ki, "Eğitim ile dinsizliği karıştırıyorsunuz hep. Dinsizlik ahlakı pedofiliyi yasaklıyor mu? "

Tu quoque safsatınız bir kenara, demek ki pedofilinin kötü olduğunuzu bilmenin sebebi Allah değil, eğitimmiş :)

Neye göre eğitim? Değerler eğitimi verirken iyi-kötü ayrımından yararlanmıyor muyuz? Hani, Kur'anda kötü olduğu yazmıyor, siz nerden biliyorsunuz pedofilinin kötü olduğunu?

Kur'an dışı bir yerden. Vicdan olur, empati olur, akıl olur, farketmez. Eee, Kur'an dışından biliyorsanız, niye Allah olmadan olmuyormuş iyi-kötü?

Diyorsanız ki, iyiyi-kötüyü ayetler olmadan biliriz ama, Tanrı olmasa, cehennem korkusu olmaz, kimse iyiyi kötüyü takmaz, hedonist bir yaşam sürer. E bu kuran kursunda küçük çocuğa tecavüz eden adam neyin nesi? Hani nerede Allah korkusu? Ona niye engel olmuyor?

Çünkü istedikleri kadar korksunlar, engel olamadıkları dürtü allahtan daha büyük.

Yani istediğiniz kadar ateistleri ahlakı temellendirememekle suçlayın, siz temellendirseniz bile işe yaramıyor. Kötülük argümanına getirilen gördüğüm en saçma cevaplardan birisi bu.

Kötülüğü engellemek için Allah'a gerek yok, sizin pedolofinin kötü olduğunu bilmenizi sağlayan kaynak neyse, onu geliştirmek kalıyor geriye. Bu da eğitimle mümkün. Allah'a falan gerek yok. Ha gerek olsaydı, Kur'andan her harama dair ayet getirirdiniz.

Gerisi de konuyu saptıran kuruntular.

Siz Yemen'de alın 9 yaşında zorla evlendirilip gerdekte iç organları parçalanan çocuğu, bu olay olmadan önce mahkemeye çıkarın. Kocasına helaldir, bir şey olmaz. Norveçte sizin dediğiniz ise suçtur. Bir şey araştırmadan yazmışsınız direk.

Sitelerde Paylaş
On 10.02.2018 at 21:24, Tengrizm yazdı:

Bakara 30.ayet:Rabbin meleklere 'Ben yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti; melekler, 'Orada bozgunculuk yapacak, kanlar akıtacak birini mi var edeceksin? Oysa biz Seni överek yüceltiyor ve Seni devamlı takdis ediyoruz' dediler; Allah 'Ben şüphesiz sizin bilmediklerinizi bilirim' dedi. Burada melekler allahı uyarıyorlar ama allah ben sizin bilmediğimi bilerek diyerek egoistlik yapıyor.Ve melekler bile uyarmasına rağmen şeytanı yaratıyor.Çünkü ayette birini mi var edeceksin diyor.

Orada yaratılan şeytan değil Adem.

Sitelerde Paylaş
On 16.02.2018 at 18:05, skeptikal yazdı:

Cevap verilecek çok şey var ama konu uzuyor. Siz dediniz ki, Tanrı olmadan iyi kötü olmaz.

Diyorsunuz ki, "Eğitim ile dinsizliği karıştırıyorsunuz hep. Dinsizlik ahlakı pedofiliyi yasaklıyor mu? "

Tu quoque safsatınız bir kenara, demek ki pedofilinin kötü olduğunuzu bilmenin sebebi Allah değil, eğitimmiş :)

Neye göre eğitim? Değerler eğitimi verirken iyi-kötü ayrımından yararlanmıyor muyuz? Hani, Kur'anda kötü olduğu yazmıyor, siz nerden biliyorsunuz pedofilinin kötü olduğunu?

Kur'an dışı bir yerden. Vicdan olur, empati olur, akıl olur, farketmez. Eee, Kur'an dışından biliyorsanız, niye Allah olmadan olmuyormuş iyi-kötü?

Diyorsanız ki, iyiyi-kötüyü ayetler olmadan biliriz ama, Tanrı olmasa, cehennem korkusu olmaz, kimse iyiyi kötüyü takmaz, hedonist bir yaşam sürer. E bu kuran kursunda küçük çocuğa tecavüz eden adam neyin nesi? Hani nerede Allah korkusu? Ona niye engel olmuyor?

Çünkü istedikleri kadar korksunlar, engel olamadıkları dürtü allahtan daha büyük.

Yani istediğiniz kadar ateistleri ahlakı temellendirememekle suçlayın, siz temellendirseniz bile işe yaramıyor. Kötülük argümanına getirilen gördüğüm en saçma cevaplardan birisi bu.

Kötülüğü engellemek için Allah'a gerek yok, sizin pedolofinin kötü olduğunu bilmenizi sağlayan kaynak neyse, onu geliştirmek kalıyor geriye. Bu da eğitimle mümkün. Allah'a falan gerek yok. Ha gerek olsaydı, Kur'andan her harama dair ayet getirirdiniz.

Gerisi de konuyu saptıran kuruntular.

Siz Yemen'de alın 9 yaşında zorla evlendirilip gerdekte iç organları parçalanan çocuğu, bu olay olmadan önce mahkemeye çıkarın. Kocasına helaldir, bir şey olmaz. Norveçte sizin dediğiniz ise suçtur. Bir şey araştırmadan yazmışsınız direk.

Harbiden baya uzatmışsınız konuyu , ben ahlak yoktur , demedim . Tanrı olmazsa ahlak olmaz dedim . Tanrı var olduğu içinde ahlak vardır.

Ben insan ahlak kuralları ile ,Tanrıyı yargılamaya çalışan dengesizlere , bir denge kurmalarını söyledim sadece.

Peki tanrıyı ortadan kaldıralım. Pedofili , pedofili olmayan insanlar için kötüdür. Pedofili olmayan insanların nufus yoğunluğu pedofiliyi kötü yapar , lafın gerisini getirmeme gerek var mı?

Kuran size iyi insan olun der ,kötülük yapmayın der , ama sizler tecavüzden bahsetmemiş diye öküz altında buzağı arasınız. Konu bu aslında öküz altında buzağı aramak.

Hırsızlık hırsızlıktır , bitcoin çalınması veya bir kolye çalınması birşeyi değiştirmez . Fuhuşta fuhuştur , hak yemekte hak yemektir , kötülükte kötülüktür. Siz oturup Kuranın iyilik kötülük tanımına pedofili uymuyor diyorsunuz . Öküzün altında playstation4 bilmem ne edition arıyorsunuz. Zorlama da nirvana yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
On 16.02.2018 at 15:45, 0101001101000100 yazdı:

Çok uzatmak istemiyorum o yüzden meteryalist bakış açısına sahip , bildiğimden fazlasına inanmam diyebilmeniz için bugün bilimin bize verebildiği bilgilerden çok daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Benim hayatım dini referansımı gözden geçirmekle geçiyor zaten ama gözümüzün önündeki atom parçacıklarının içinde neler olduğunu tartışırken bu eksik bilgilere bakarak Tanrıya ihtiyacımız yok diyemiyorum. Sizin söylemlerinizde doğruluk payı içeriyor olabilir ama en az benimkiler kadar hatta çoğunlukla benim söylemlerinden daha fazla oranda eksik. Eksik olmak zorunda. O yüzden dini bir kefeye dinsizliği bir kefeye koyup hangisinin ağır bastığını görmek tamamen kişinin iradesine bağlıdır ve tartışmaya açıktır.Yaşar Nuri hakkında çok konuşmak istemiyorum ama kendisi siyasi bir şahsiyetti bir ilahiyatçıdan çok uzak bir adamdı bence. Ona değindim çünkü zamane ateistleriyle çok benzer davranışlar sergiliyordu , bende okudum bazı kitaplarını ve çoğunlukla , henüz tam olarak bilmediğin bir konuda birisi sana inanmıyorsa o onun ahmaklığındandır ideolojisini benimsemiş biriydi , kişileri çok yargılardı , kimsenin mutlak bilgiye erişemeyeceğini hepo gözardı eder , insanları fırçalama hakkı görürdü kendinde. Şimdiki ateistlerde öyle.

Müslümandım ;Kuranı okuduktan ve bilimsel gelişmeleri gördükten sonra ateist oldum diyorsanız , aciliyetle psikoloğa görünmenizi tavsiye ederim.Zira Mantığa sığmayan bir çok olguya sahip olduğuna kanaat getirdiğiniz bir inançtan bir diğer mantığa sığmayan bir çok olguya sahip başka bir inanca geçmek pek akıllıca sayılmaz.

Müslümanlıktan , agnostizme geçebilirsiniz veya deizme.

Kısacasını şöyle örneklendireyim geçelim . Kuran'da tecavüze net bir yasak getirilmiyor , çocukların evlilik yaşı tam belirtilmiyor o yüzden Tanrı yok derseniz , bende  bilimde xxx (buraya milyonlarca şey konulabilir) açıklamakta eksik olduğundan bilim yok aslında bunların hepsi bir yanılsamadan ibaret der geçerim.

Hiçkimse aslında varolduğumuzu kanıtlayamaz.

Siz çocuk tecavüzünden bahsediyorsunuz , sakız etmişsiniz ağzınıza , Kuranda bunu engellenmediği bu yüzden islam coğrafyasının bu dertlerden muzdarip olduğunu sakız etmişsiniz , yok öyle birşey kardeşim.Hem İslam coğrafyasındaki insanların durumu İslamın yanlış Allahın yok olmasına sebep olmaz , hemde Kuranda yamyamlıkta yasaklanmamıştır, neden müslümanlar birbirlerini yemiyor?

Arap ahlakını yadırgayıp Tanrıdan uzaklaşmanızın ne gibi bir mantığı var? Pire için yorganı yakmak ne kadar mantıklı?

İşidin istilası sırasında bir kız çocuğu olmak elbette kimse istemez ama bunun dinle ne alakası var? İşid müslümandı diyeceksiniz , iyi de işid müslüman değilde ateist olsaydı ne olacaktı ki? Mesela pkk militanının molotof kokteyli attığı otobüsteki kız olmak çok mu daha iyi?

Ben ne kadar sorgulasam da , "Neden" sorularımın cevabını ateizmde bulamıyorum. Kötülük ve adalet sorunu için en akılcı çözümler getiren dine mantıken inanıyorum. Hiçbir çelişki yok. Herşey mantığa oturtulabiliyor , ha derseniz ki aman be sizde herşeyi kıvırıp eğip büküyorsunuz kendinizi kandırıyorsunuz bende derim ki aksini kanıtlayın o zaman , iddianızı getirin koyun orataya. Işık dalga mıdır parçacık mıdır , aman be ışık yoktur derim :D siz aksini kesin kanıtlayana kadar ben Tanrıya inanmaya devam ederim haklı olarak , ki bunu yapamayacağınız aşikar :D 2 kere 2 nin 4 olduğu gerçeğini meteryalist bakış açısı ile değiştiremezsiniz.

Sayı binary,

Size ateist olduğumu söylemedim, belki anlatımlarımdan bu sonucu çıkarttınız. Ama ateist değilim. Kendimi daha çok negatif agnostik olarak tanımlarım.
Diğer yandan neden Türkiye ve İran'da müslümanlar aşırı yoğun bir şekilde ateist, deist veya agnostik oluyor sorusunun cevabını kendiniz vermiş oldunuz,  islâm mantıksızlık dinidir, aynen hristiyanlık ya da yahudilik gibi. Dolayısıyla mantık çerçevesinde olmayan ve pratikte hiçbir işe yaramayan bir emirler ve seremoniler yığınını neden hayatıma yük edeyim?
Yok eğer klasik müslüm sorusunu soracaksanız; "allah yoksa ben ne kaybederim varsa sen ne kaybedersin" gibi, bu bence loch ness canavarına inanmanın ya da inanmamanın sonuçları ile mukayese edilebilecek kadar mantıksız olur. Yani beni bağlamaz. 
Ayrıca sizi ateist yapmak gibi bir derdim, gücüm, aklım ya da kültürüm olmadığı gibi öyle bir şeye cüret de etmem. 
Haaa neden "ışid istilasında yaşayan kız" örneği verdin derseniz,  tüm islami referanslara toptan (en azından benim vakıf olduğum) bakıldığında islami yaşam tarzına ve Arap tanrısının buyruklarına en uygun yaşayan toplum ışiddir. Kuran ve hadisden çıkarttığım sonuç budur. Eğer siz başka (ve belli ki tamamen farklı) sonuçlar çıkartıyorsanız bu durumda yazılı islam size uygun değil demektir. O yüzden size referanslarınızı kontrol edin dedim. Ki ediyorsanız bence yakında sizi karşımızda deist ya da agnostik olarak görebiliriz. Zira bende de süreç bu şekilde başlamıştı.
Son olarak: ben hiçbir yazımda (eğer bilimsel bir sonuçtan bahsetmiyorsam) kesin yargı belirtmem, bence diye başlayan cümleleri kesin bilimsel, mantıksal vs... yargılar olarak algılamayın, bunlar benim kişisel görüşlerimdir.

Saygılarımla,  

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, adeist yazdı:

Sayı binary,

Size ateist olduğumu söylemedim, belki anlatımlarımdan bu sonucu çıkarttınız. Ama ateist değilim. Kendimi daha çok negatif agnostik olarak tanımlarım.
Diğer yandan neden Türkiye ve İran'da müslümanlar aşırı yoğun bir şekilde ateist, deist veya agnostik oluyor sorusunun cevabını kendiniz vermiş oldunuz,  islâm mantıksızlık dinidir, aynen hristiyanlık ya da yahudilik gibi. Dolayısıyla mantık çerçevesinde olmayan ve pratikte hiçbir işe yaramayan bir emirler ve seremoniler yığınını neden hayatıma yük edeyim?
Yok eğer klasik müslüm sorusunu soracaksanız; "allah yoksa ben ne kaybederim varsa sen ne kaybedersin" gibi, bu bence loch ness canavarına inanmanın ya da inanmamanın sonuçları ile mukayese edilebilecek kadar mantıksız olur. Yani beni bağlamaz. 
Ayrıca sizi ateist yapmak gibi bir derdim, gücüm, aklım ya da kültürüm olmadığı gibi öyle bir şeye cüret de etmem. 
Haaa neden "ışid istilasında yaşayan kız" örneği verdin derseniz,  tüm islami referanslara toptan (en azından benim vakıf olduğum) bakıldığında islami yaşam tarzına ve Arap tanrısının buyruklarına en uygun yaşayan toplum ışiddir. Kuran ve hadisden çıkarttığım sonuç budur. Eğer siz başka (ve belli ki tamamen farklı) sonuçlar çıkartıyorsanız bu durumda yazılı islam size uygun değil demektir. O yüzden size referanslarınızı kontrol edin dedim. Ki ediyorsanız bence yakında sizi karşımızda deist ya da agnostik olarak görebiliriz. Zira bende de süreç bu şekilde başlamıştı.
Son olarak: ben hiçbir yazımda (eğer bilimsel bir sonuçtan bahsetmiyorsam) kesin yargı belirtmem, bence diye başlayan cümleleri kesin bilimsel, mantıksal vs... yargılar olarak algılamayın, bunlar benim kişisel görüşlerimdir.

Saygılarımla,  

Anlaşıldı , yazdıklarınız gayet açıklayıcı olmuş  ama bir acımasızlık seziliyor. Yazılı İslam , sözlü İslam , işitsel görsel İslam yoktur , Kuran vardır sadece ve İslamı yaşadıklarını iddia eden insanlar vardır. Ben ateizm , agnostizm , ve hatta Tanrı'dan nefret yolundan geçeli çok oluyor. Bir daha dönemem , çünkü artık 35 yaşındayım ve yaşım küçülmüyor. Artık gözümden bile daha çok tahminlerime inanıyorum , doğru ölçülmüş tartılmış , bütün sorulara aynı anda birbirini egale etmeden yanıt verme yöntemine gidiyorum hep. Fikir en tehlikeli patlayıcıdır ve bende tehlikeyi severim. İslamın tek (sahih , essah , gerçek) kaynağı Kuran'dır. Lütfen bağnaz müslimlerler ile işinize gelince aynı yöntemi uygulayarak körler sağırlar birbirini ağırlar acımasızlığına girişmeyin. 9 yaşında biz kızla sevişmek isteyen bir sapığın hadislere sarılması gibi , İslama hakaret etmek için hadislere sarılmayın. Önce Kurana sonra akla uymayan hiçbir hadis beni(kimseyi) bağlamaz.

Kısa kesiyorum ve işid in amerikan yapımı bir paravan terör örgütü olduğunu biliyor muydunuz? Trump'ı dinlediniz mi? Ellbette algıda seçicilik (ben işine gelince diyorum ....) sizin tekelinizde değil :D ben sizin yaptığınız şeklindeki , zorlamalarla dolu , ve taraflı açıdan bir yaklaşırsam sizin o negatif agnostik tanımınız birkaç dakikadan fazla duramaz çöp dışında.

Müslümanlar terörist ise , neden hep amerikanın istila ettiği yörelerde çıkıyorlar acaba?

Yeni zelndalı bir gazetecinin bir makalesinde "Tanrı'ya şükür ki Yeni Zellandada petrol yok , aksi halde aborjinler dünyanın en büyük teröristleri olurdu" demesine ne gözle bakarsınız. Durun tahmin edeyim " yeni zelandanın Tanrısının edebiyatı nasıl acaba?" mı?  :D

"islami yaşam tarzına ve Arap tanrısının buyruklarına en uygun yaşayan toplum ışiddir" ne güzel de yutmuşsunuz zokayı ama ben orası ile vakit kaybetmeyeyim. Nerede bu işid ne oldu hiç demeyeyim. İslamda bir müslümanı öldüremezsin. Kuran'da mezhep yoktur. Dolayısı ile bu zöylediklerinizin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Yalan yanlış işlerde hiçbir insana yakışmıyor.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün yazıyorsa Trump ne yapsın be! :lol:

"Yaaa İşitçi arkadaşlar! Biz sizi kuruyoruz ama sorun bakalım niye kuruyoruz! Kuran'da yazanı yapın diye tamam mı! Neymiş, Kuran'da ne yazıyorsa onu yapacakmışsınız.  Ama yalnız bakın sakın yanlış anlamayın, örneğin bir ayette müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün diyorsa, aslında müşrikleri gördüğünüz yerde yanaklarından öpüp nasılsın kardeşim deyin demeye çalışmıştır ama işte dili dönmemiş. O kadar kusur çöl değil göl tanrısında bile bulunur. Siz doğru anlayın, müşrikleri gördüğünüz yerde yanaklarından öpüp nasılsın kardeşim deyin"! mi diyecekti?  :D

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Anlaşıldı , yazdıklarınız gayet açıklayıcı olmuş  ama bir acımasızlık seziliyor. Yazılı İslam , sözlü İslam , işitsel görsel İslam yoktur , Kuran vardır sadece ve İslamı yaşadıklarını iddia eden insanlar vardır. Ben ateizm , agnostizm , ve hatta Tanrı'dan nefret yolundan geçeli çok oluyor. Bir daha dönemem , çünkü artık 35 yaşındayım ve yaşım küçülmüyor. Artık gözümden bile daha çok tahminlerime inanıyorum , doğru ölçülmüş tartılmış , bütün sorulara aynı anda birbirini egale etmeden yanıt verme yöntemine gidiyorum hep. Fikir en tehlikeli patlayıcıdır ve bende tehlikeyi severim. İslamın tek (sahih , essah , gerçek) kaynağı Kuran'dır. Lütfen bağnaz müslimlerler ile işinize gelince aynı yöntemi uygulayarak körler sağırlar birbirini ağırlar acımasızlığına girişmeyin. 9 yaşında biz kızla sevişmek isteyen bir sapığın hadislere sarılması gibi , İslama hakaret etmek için hadislere sarılmayın. Önce Kurana sonra akla uymayan hiçbir hadis beni(kimseyi) bağlamaz.

Kısa kesiyorum ve işid in amerikan yapımı bir paravan terör örgütü olduğunu biliyor muydunuz? Trump'ı dinlediniz mi? Ellbette algıda seçicilik (ben işine gelince diyorum ....) sizin tekelinizde değil :D ben sizin yaptığınız şeklindeki , zorlamalarla dolu , ve taraflı açıdan bir yaklaşırsam sizin o negatif agnostik tanımınız birkaç dakikadan fazla duramaz çöp dışında.

Müslümanlar terörist ise , neden hep amerikanın istila ettiği yörelerde çıkıyorlar acaba?

Yeni zelndalı bir gazetecinin bir makalesinde "Tanrı'ya şükür ki Yeni Zellandada petrol yok , aksi halde aborjinler dünyanın en büyük teröristleri olurdu" demesine ne gözle bakarsınız. Durun tahmin edeyim " yeni zelandanın Tanrısının edebiyatı nasıl acaba?" mı?  :D

"islami yaşam tarzına ve Arap tanrısının buyruklarına en uygun yaşayan toplum ışiddir" ne güzel de yutmuşsunuz zokayı ama ben orası ile vakit kaybetmeyeyim. Nerede bu işid ne oldu hiç demeyeyim. İslamda bir müslümanı öldüremezsin. Kuran'da mezhep yoktur. Dolayısı ile bu zöylediklerinizin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Yalan yanlış işlerde hiçbir insana yakışmıyor.

Geçirdiğiniz agnostizm deizm ateizm donemleri heralde kendini cool hissetmek icindi . O ne oyle 3 kez donem geviriyorsun sonra tekrar muslim oluyorsun :0_80cbc_37a71a73_L:. Bu dine neden inandığınizi kendiniz dahi açıklaamıyorsunuz .  Tahminlerine gore neden islam gerçek  ??Islâm gibi basit bir kitabı tanrı nin yazmadığı çok açık.  Sadece bu at gözlüğünü cool olmak için değil objektif olarak indir ve gerçeği gör. 

Sitelerde Paylaş
On 07.02.2018 at 20:05, hartemes yazdı:

Şeytanın tanrı olması durumu da güç dengeleri düşünüldüğünde çıkmazda.

Eğer şeytan tanrıysa ve iyi tanrıdan zayıfsa, iyi tanrı onu kesin olarak durdurmuyorsa iyi tanrı şeytan kadar veya ondan daha kötü olmalıdır.

Eğer şeytan tanrıysa ve iyi tanrı gücündeyse kötü bir şey yaptığınızda sizi tanrının gazabından koruyabilir.

Eğer şeytan tanrıysa ve iyi tanrıdan güçlüyse bu sefer şeytanı dinlemek yararımıza.

Şimdi 2 ilah olamaz. Olursa düzen bozulur. Çünkü insanların iyiliğini bir ilah kötülüğünü bir başka ilah yaratsaydı. Olay şuna dönerdi. İnsanlardan iyi ve kötü olanlar kavga ettiklerinde, bu ilahlar taraf tutacaklardır, doğal olarak. Herkes kendi tuttuğu tarafın galip gelmesi için uğraşacaktır.şimdi mantıken bu kavga eden insanlardan bir tarafın galip gelip diğer tarafın yenilmesi halidnde neticelenir. Diyelim ki iyiler galip geldi, kötüler yenildi. Buraya kadar düzen kısmen vardır denebilirse de, asıl sıkıntı bundan sonra başlayacaktır.

İşte o sıkıntı ayette buyurulduğu gibi düzeni bozar. Düzen bir değil,birkaç şekilde bozulabilir.

1-kötülerin ilahı savaş çıkarır: Çünkü kötülerin ilahı intikam alamak için tekrar kötülük yaratmak yerine iyileri kendi cezalandırma yoluna gidecektir.bunu gören iyi insanların ilahı, iyileri tepeleyen kötü ilahı durdurmak için bütün gücüyle , ona yüklnecektir. Ardından ilah savaşı çıkacaktır. Bu yüzden artık insan ve evren yaratılmayacaktır. Her şey buu iki ilahın güç mücadelesi bitincey kadar yok olacaktır. Bu mücadele sonsuza kadar da sürebilir, o zaman insan yok olacaktır. Hemen de bitebilir, o zaman kazanan sadece kendi insanlarını yaratacağından olay tek yönlü yaratılış olacaktır. Ya hep kötü insanlar ya hep iyi insanlar olacaktır.

2-iyilerin ilahı savaş çıkarır:  kötülerin ilahı diğer iyi  insanlara saldırmasın . gene kötü insanlar yaratsın bu sonsuzsa kadar gitsin , Sadece insanlar kavga etsin dersen, Bu da imkansızdır.. çünkü O zaman da iyilerin ilahı benim insanım onunkini yenebiliyorsa, ben de onu yenebilirim deyip,kötülerin ilahıyla mücadele edecektir. Yani sonuç gene savaş ama bu sefer iyilerin ilahı başlatır. İlahlar çatışınca artık insan cinsi yaratılamaz. İşte düzen bu ya da başka şekillerde bozulur.

En doğrusunu Allah CC. bilir.

"Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka ilâhlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, Arş'ın Rabbi Allah, onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir." (Enbiya, 21/22)

Şeytan ilah olamaz. O da tıpkı Alemlerin Rabbi tarafından yaratılmıştır

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Şunu kısaca belirtip konuyu kendi açımdan kapatacağım;
Size mesut ve başarılı bir hayat diliyorum.
Bu forumlarda yazılan ayet, hadis ve siyer çelişkilerini okumayın bence. Ne de olsa yaşınız geç olmuş (:)), zira bu belirttiklerinizin tamamının cevapları oralarda yazılıdır ! Ben de tekrar edemeyecek kadar yaşlı bir adamım.

Saygılarımla,

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Demek sen hadislerin sahih olup olmadığına değil kendi aciz aklına uyup uymamasına bakıp ona göre karar veriyorsun ?  Kafan çok güzelmiş güle güle kullan.                          Müslümanlar terörist falan değil.Amerika ve kuyrukları kendisine direnen her müslümana terörist yaftası vurduğu için Amerikan işgaline direnen müslümanlar hep mecburen terörist(!) oluyor.

Sitelerde Paylaş

İyiliğin ve kötülüğün,kaynağının tanrı olduğunu düşünürsek, ve bu denklemden yola çıkarsak,şeytan karakterinin aslında gizlenmiş,

birer tanrı figürü olduğunu anlamak kolaydır. günümüzde iman insan içgüdüsünün  biyolojik bir tasarımıdır. 

Tanrı kavramını irdelerken neden? hep tanrıyı iyi düşünürüz, çünkü tanrı kavramı yaratıcılık kavramıyla bağdaşır.

Tanrı kavramı bana göre her şey demek olduğuna göre, tanrının bu kavramlar üzerinden irdelemek, oldukça mantıklı olucaktır.

Çünkü bana göre dogmatik inançlar tanrının ceza yada ödül veren bir varlık olduğunu, düşünerek, tanrı kavramını iyiyle bağdaştırmış,

ama sorunsal irdelendiğinde kötülüğü ve iyiliği var eden, tanrı gerçeğini, anlamamışlardır.

Asıl sorun  şudur, inançlılar tanrıdan bahsederken, onu bir kalıba sokmuşlardır, ve bu kalıbın sonucunda tanrı  kavramları iyi kalpli 

sevecen hoş tatlı sevimli ve adaletli bir tanrıyı, ortaya çıkarmışlardır,aslında tanrı kavramı iyilik kavramı nasıl? mantıklıysa 

kötülük kavramıda son derece mantıklı, bir yaklaşımdır. bu yüzden konu başlığını açan kişiyi tebrik ediyorum. 

Tanrının var ettiği herşeyde  eşitlik ilkesi vardır. biz buna adalet diyemeyiz. çünkü adalat kavramı iyi bir tanrı içindir. 

Çünkü tanrı yalnızca iyi ve merhametli! olursa ateistler için bir anlam ifade edicektir.

Ama burda çok ciddi bir sorun vardır. inançlı arkadaşlarımız, tanrıyı ele alırken tanrının sonsuz merhametinden bahsetmişlerdir.

Bu her yerde böyle olmuştur, bir müslüman için tanrı iyi olmak zorundaki müslüman tanrıyı kusursuzca savunabilsin. aynı şekılde

bir ateistte tanrının iyi olduğunu bilsinki hakkıdır,doğru kavramlarını bilmek , ateistler bu konuda sonuna kadar haklıdır. çünkü kötü bir tanrıya inanin ona inanmaktansa hiç varolmamayı tercih ederdim. işte bu yüzden tanrıdan bahsederken eşitlik kavramını eşit derece kullanalimki 

bizler tanrıya kavramsal olarak gerçeklik katalım. ve şunu asla unutmayalım, bir tanrı varsa mutlaka bir nedeni? vardır. ama iyi yada kötü ama sonuçta şunuda unutmayalım. tanrı varsa iyilik ve kötülükte tanrıdan gelmektedir. insanlarda verilen bu özelliği özgür iradeleri

aklı ve mantığı yettiği kadar kullanmaktadır. yani burda bir sınav ,yada bir amaç aramak için, önce doğru tanrıyı irdelemek gerekir. Doğru kavramının hangi? doğru kavramlar yarattığını bilmeden kavram yaratmak ban göre sadece kavram karmaşası yaratır. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, ateistfikir yazdı:

Şeytan Allaha karşı gelerek iyi birşey yapmış. Allah, kendi yarattığı cinleri, yine kendi yarattığı ademin karşısında secde etmeye zorluyor. İslam dünyanın en gerizekâlı dini.

Şeytan allaha  karşı gelmemiş, allahın şeytan için yazdığı senaryo, bu önce melek olucaksın, demiş. daha sonrada ademe secde etmiyeceksin demiş. çünkü ben seni özgür iradeden yoksun yarattım. demiş.ve şeytanda aynen allahın dediklerini uygulamıştır. önce ademe secde etmemiştir. ve sonra allah onu cin yaparak. cinler alemine göndermiştir. şimdi burda asıl sorun şu, allah herşeye gücü yeten kötüyü ve iyiliğide yaratan bir varlık, fakat, bunları yani kendi gücünü sınamak için bu karakterleri, yaratmış, olması gerekmektedir. peki? burda bir ayette var. biz bazı cinleri şeytandan bahsediyor. ve insanların çoğunu cehennem için yarattık. diyor. bak görüyormusun? böylesine kusurlu bir tanrı hayal edebiliyormusun? aklında bravo tabiki edemiyorsun, çünkü bende edemiyorum. o zaman ,

kusursuz bir tanrı için bildiği herşeyi görmek için ,bir sistem varetmek, tek kelimeyle açıklanabilir, oda ispatı ve amacı mümkün olmuyan göreceli olmuyan bir varlığın sadece hayali bir senaryosudur. doğrusu şöyle olmalı kusursuz ve mükemmel bir tanrı, eğer merhametliyse insanları yaratıp neden? acı çekmelerini izlesinki! ama kötü karakterli bir tanrı düşündüğümüzde çok daha mantıklı olucak. evrenin neden? varolduğu. hatta dinlere bile gerek kalmıyacak, hele hele dincilerle bundan sonra amaçsızca ve sonuçsuzca

kavram karmaşası yaratmak yerine kötü tanrı ,mantığından gidersek,hepimiz, çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkıcaktır. temennisi 

içindeyim. 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Charles dawkins yazdı:

Geçirdiğiniz agnostizm deizm ateizm donemleri heralde kendini cool hissetmek icindi . O ne oyle 3 kez donem geviriyorsun sonra tekrar muslim oluyorsun :0_80cbc_37a71a73_L:. Bu dine neden inandığınizi kendiniz dahi açıklaamıyorsunuz .  Tahminlerine gore neden islam gerçek  ??Islâm gibi basit bir kitabı tanrı nin yazmadığı çok açık.  Sadece bu at gözlüğünü cool olmak için değil objektif olarak indir ve gerçeği gör. 

Kim demiş kendim dahi açıklamadığımı?

İslamın herşeyine inanıyorum , çünkü kafamdaki sorulara en rasyonel cevaplar İslamda ve İslam'ın hayatın nedenlerine yaptığı önermelerin hepsini simüle edebiliyorum. Diğer hiçbir inanç biçimi beni tam olarak tatmin edemiyor. Siz gayrımüslimler İslamı ve Tanrısını yargılarken , sanki ahmet mehmeti yargılıyormuş gibi davranıyorsunuz. Hakim suçluyu yargılasa yine iyi , çaycı , hakimi yargılasa bile iyi , çaycı , anayasayı yargılıyor :D

Meteryalist yaklaşıyorsunuz düşünce ve olguya , ancak denklemleriniz son derece dengesiz. İslama inanmak zorunda olduğum için inanıyorum. Başka seçenek bulamadım şimdiye kadar akılcı. Benim felsefemi anlayamamanız normal , alışkınım , bunu kendimi övmek için söylemiyorum.

Ben dinden çıktığımda aklımda sizin gibi fındık kabuğunu doldurmayacak türden safsatalar yoktu. Ben "Allah herşeye kadirse , Bir Allah daha yaratabilir mi yaratamaz mı" diye soruyordum. Sizin gibi youtube google kısacası internet dinsizi değildim yani :)

Şimdi Allah'a çok şükür bütün sorularımın cevabını aradım ve buldum.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, adeist yazdı:

Şunu kısaca belirtip konuyu kendi açımdan kapatacağım;
Size mesut ve başarılı bir hayat diliyorum.
Bu forumlarda yazılan ayet, hadis ve siyer çelişkilerini okumayın bence. Ne de olsa yaşınız geç olmuş (:)), zira bu belirttiklerinizin tamamının cevapları oralarda yazılıdır ! Ben de tekrar edemeyecek kadar yaşlı bir adamım.

Saygılarımla,

Saygılar bizden.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Jobar yazdı:

Demek sen hadislerin sahih olup olmadığına değil kendi aciz aklına uyup uymamasına bakıp ona göre karar veriyorsun ?  Kafan çok güzelmiş güle güle kullan.                          Müslümanlar terörist falan değil.Amerika ve kuyrukları kendisine direnen her müslümana terörist yaftası vurduğu için Amerikan işgaline direnen müslümanlar hep mecburen terörist(!) oluyor.

Hadisler Önce Kuran'a sonra akla uygunsa normal olabilir , buradaki akıl hususunu benim aciz aklıma olarak nitelendiriyorsan o senin sorunun . Hadisleri yazanların aklı benimkinden az mı acizdi diye sormadan edemeyeceğim. Lafın tamamı deliye söylenir ama yine de ben orada akıl ile "İnsan Aklı" olgusundan bahsettim. Aksi halde hiçbirisi Allahın ya da Resulünün emirleri değildir. Allah bir emri Kurana yazdırırdı. Peygamber efendimizin ölümünden 3 yüzyıl sonra yazılmış kaynaklardaki emirlere uymadığım için cehennem azabı çekmem herhalde. Kuran eksik midir ki başka kaynaklara ihtiyaç duyalım?

tarihinde 0101001101000100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Hadisler Önce Kuran'a sonra akla uygunsa normal olabilir , buradaki akıl hususunu benim aciz aklıma olarak nitelendiriyorsan o senin sorunun . Hadisleri yazanların aklı benimkinden az mı acizdi diye sormadan edemeyeceğim. Lafın tamamı deliye söylenir ama yine de ben orada akıl ile "İnsan Aklı" olgusundan bahsettim. Aksi halde hiçbirisi Allahın ya da Resulünün emirleri değildir. Allah bir emri Kurana yazdırırdı. Peygamber efendimizin ölümünden 3 yüzyıl sonra yazılmış kaynaklardaki emirlere uymadığım için cehennem azabı çekmem herhalde. Kuran eksik midir ki başka kaynaklara ihtiyaç duyalım?

Ben hiçbir inananın akla yani mantığa uymayan vahyi somutlaştırabileceğine ihtimal vermiyorum tabi hadisleri red etmek kolay ama gerek yok, yedi uyurların 300 yıl mağarada uyuması nuhun 950 yıl yaşaması,musanın asası yılan olmuş,insanların başlarına gelen kötü şeyleri allahın belası olarak görmesi ve kendini sorgulaması,yoktan yani gaipten ses gelir musa allahla konuşur,musanın hızırla yolculuğu vs zerre gerçeklik barındırmaz ancak dersin ki allahın takdiri tamam sıkıntı yok saçmalık ama allahın takdiri anlayamayınca akletmiyor musun akletmiyor musun?yaman çelişki, yada müslümanlar anlamadan iman etmeyin kuran akla yatkın diyorlar eleştirim budur.Müslümanlar akla uygunluktan değil de inanca uygunluktan bahsetmelidir inanılabilecek herşey inanca uygundur böylece sınırlar ortadan kalkar ve inanç bağlamında islam meşrulaşır, sana islam sadece inançtır dedirtmek değil amacım, ama düşün.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Kim demiş kendim dahi açıklamadığımı?

İslamın herşeyine inanıyorum , çünkü kafamdaki sorulara en rasyonel cevaplar İslamda ve İslam'ın hayatın nedenlerine yaptığı önermelerin hepsini simüle edebiliyorum. Diğer hiçbir inanç biçimi beni tam olarak tatmin edemiyor. Siz gayrımüslimler İslamı ve Tanrısını yargılarken , sanki ahmet mehmeti yargılıyormuş gibi davranıyorsunuz. Hakim suçluyu yargılasa yine iyi , çaycı , hakimi yargılasa bile iyi , çaycı , anayasayı yargılıyor :D

Meteryalist yaklaşıyorsunuz düşünce ve olguya , ancak denklemleriniz son derece dengesiz. İslama inanmak zorunda olduğum için inanıyorum. Başka seçenek bulamadım şimdiye kadar akılcı. Benim felsefemi anlayamamanız normal , alışkınım , bunu kendimi övmek için söylemiyorum.

Ben dinden çıktığımda aklımda sizin gibi fındık kabuğunu doldurmayacak türden safsatalar yoktu. Ben "Allah herşeye kadirse , Bir Allah daha yaratabilir mi yaratamaz mı" diye soruyordum. Sizin gibi youtube google kısacası internet dinsizi değildim yani :)

Şimdi Allah'a çok şükür bütün sorularımın cevabını aradım ve buldum.

İnternet dinsizliği yaptığımız yok ayrıca senin eskiden kafana takılan soruları söyle de bakalım kaliteli sorular mıymış ?

Bu dini tefsirlerle yaşatmaya çalışıyorsunuz . Bıkmadınız mı ? 

tarihinde Charles dawkins tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Charles dawkins yazdı:

İnternet dinsizliği yaptığımız yok ayrıca senin eskiden kafana takılan soruları söyle de bakalım kaliteli sorular mıymış ?

Bu dini tefsirlerle yaşatmaya çalışıyorsunuz . Bıkmadınız mı ? 

Benim en büyük sorum "Neden" di , neden burdayım ? Neden bir sınava tabi tutuluyorum veya neden nedensizce varoldum.

Önceleri hiçbir neden yok dedim. Hepimiz yıldız tozlarının milyarlarca yıl divinirken şans eseri hayatın ortaya çıkmasından ibaretiz diye düşündüm. Tıpkı bizim gibi başka hayat türleri ile birlikte birbirimizden habersiz yaşıyor olabiliriz diye düşündüm.

Daha sonra bunları mutlak bir sonuca bağlayamadığımı gördüm. Tanrı olmalıydı , ama bir tane mi , ya da birkaç tane mi  ya da Evren asıl canlıydı ve bizi yaratmışmıydı diye sorgulamaya başladım. Her ne olursa olsun Tanrıdan nefret etmiştim , özellikle bağnaz müslümanların Tanrısından. Sonra ya Tanrı bensem? dedim , hep bir çözüm yoluna çıktığımı sandığımda yolun sonunda yine başa dönüyordum , bilinmezliklere geri dönüyordum. Herşeyin bir nedeni varken neden yaşam nedensiz olsun ki? Yıldırımın nasıl bir nedeni var ise , yaşamın da bir nedeni olmalıydı. Sonsuzluk kavramını bir türlü kavrayamadım. Hala da kavrayabilmiş değilim doğrusu , en büyük oluşum nedir ve onun dışında ne vardır , en küçük oluşum nedir ve onun içinde ne vardır? Soruları hep beynimi kemirmeye devam etti. Ben bir bilgisyaar programcısıyım ülkemizde bu mesleğe bilgisayara format atan elektronik tamirci gözüyle bakılsa da bu bir bilim dalıdır.

Çevrede olup bitenleri yorumlamaktaki becerilerimiz beni mantıki açıdan hiçbir zaman tam olarak tatmin edemedi. Mesela evrim konusunda , erkek olmama rağmen memelerimin olması bana yetti , körelmiş uzuvlar evrime inanmama yetti . Evrim tek başına bir çok insanın ateist olmasına yetiyor biliyorsunuz ama bana yetmedi.

Neyse uzatmayayım daha fazla , hepimiz anne babamızın bir müslüman olduğu için bizimde müslüman olduğumuzu iddia ediyor ya , bence tam tersi. Ben baktım ki İslama değil müslümanlara gıcık oluyorum , annem , babam da bütün diğer müslümanlar gibi sadece annesi ve babası müslüman diye müslüman olduklarını farkettim. Her müslüman evde yükseklere asılmış güzel bir şekilde muhafaza edilen Kuran bulunur , kimsenin okumadığını , işleri din olan insanlar ne derlerse ona inanıldığını gördüm. Ama işleri matematik öğretmek olan insanlardan matematik öğreniyoruz  ve çoğumuz matematik alimi olmuyoruz. Tekrar tekrar okudum. Bir bütün olarak baktım ve Kuran'ın hayatın nedeni felsefesi bana gayet makul göründü. Özellikle Levh-i Mahfuz olayından çok etkilendim. Sürekli nedenleri anlamak için çıktığım yolda hep neden başa döndüğümü anladım sonunda. Yargılamalarımda ve sorgulamalarımdaki denklemleri buna göre yaptım , Tanrıyı sorgularken , Tanrının bize kendi özelliklerinden az da olsa bahşettiğini iddia edilmesi nedeniyle , elimden geldiğince O'nun tarafından baktım olaylara. Kuranın da Tanrının insanlara öğüdü olduğunu bilerek , şahısların niteliklerini karıştırmadan sorguladım.

Sonuç olarak en büyük olayı burada bir kaç satıra sığdıramam elbette ama İslamın felsefesi , gayet makul bana göre. Bütün bu kaos , karmaşa , adaletsizlik, kötülük geçici ve hayatım boyunca geçici güzellik ve çirkinliklerin sonuçta bir gün gelip kimsenin umrunda olmayacağı için bugünde kimsenin öyle fazla umrunda olmaması gerektiği kanaatindeyim. Tanrıyı sorgulatacak şeyler değiller. İnsanlığımızı sorgulamamız gereken hususlarda Tanrıyı sorguluyoruz ve hata yapıyoruz. Bu dünya senin olsa ne olur? Bütün kötüklerin intikamını kat kat daha kötüsüni yaparak alsan ne olur ? Alma yapma demiyorum , ne olur ki? Sonuçta herşey ya donacak ya da yanacak deniliyor ha yarın ha 100 milyar yıl sonra. Tanrı olmasaydı bu varoluşun hiçbir anlamı olmazdı , Kuran'da bunu vaadediyor zaten o yüzden Kurana döndüm. Bugün ölecekmişim gibi ahiret için , hiç ölmeyecekmişim gibi bu dünya için elimden geleni yapıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...