Jump to content

KURAN OKUDUKÇA OKUYASIM GELİYOR

Recommended Posts

Canım sıkıldı internete gezerken  kuran ayetleri önümde belirdi bir okuyum dedim okudukca okuyasım geldi:lol: neyse bu kuranı ne zaman okursam illaki bir çelişki çıkacak önüme  böyle tanrı kelamı olurmu bir diyor  ibrahim ne hırstiyan nede yahudiydi müslümandı, tamam ama? ALİ İMRAN 84 ayet öyle demiyor. yani ibrahimde hem hırstiyan hem yahudi hem müslüman. Arkadaşlar benmi yanılıyorum yoksa?

Not: bir ince ayrıntı daha var bakalım müslüman kardeşler ne yazacaklar

ÂLİ İMRÂN 67.  İbrahim, ne yahudi ne de hıristiyandı; ancak o, lekesiz bir müslümandı ve Allah'a ortak koşanlardan da olmamıştı.

ÂLİ İMRÂN 84. De ki: "Biz, Allah'a, bize indirilene; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına indirilene; Musa'ya İsa'ya peygamberlere Rablerinden verilene inandık iman getirdik. Onlardan hiçbiri arasında ayırım yapmayız ve biz, ancak O'na boyun eğen müslümanlarız!"

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslümanlara göre tüm peygamberler müslümandı biraz daha onların ifadesiyle "allaha teslim olan" fakat günümüzde müslümanlar ibrahime,ismaile,yakub ve torunlarına,musaya ve isaya indirilenlere nasıl inanacaklar orasını bilmiyorum müslümanlar da bu konuda ağız birliği yapmışcasına "onlar bir şey üzerine değiller" sözü üzerinden hareket ediyorlar garip..

Sitelerde Paylaş

Ben bir teistim Elhamdülillah Müslümanım. Bende Kur-an okudukça okuyasım geliyor 2 kez tamamını okudum. Çoğu kez bilgi tazelemek için bakarım. Söylemlerinden ateist olduğun belli oluyor ve söylemem gerekir ki bende birçok kez Kur-an okurken "Bu biraz garip , Allahın kelamı neden acaba bu kadar basit olur ki" demişimdir , tıpkı senin gibi. Özellikle Hz. Muhammed'in gündelik hayatı ile ilgili sureler garibime gitmiştir. Ancak Kur-an'ı şuanki musaf şekliyle değilde indiriliş sırasına göre okumak (Tamı tamına indiriliş sırası bilinmemektedir) bazı şeylerin daha iyi algılanmasına neden olmaktadır. Bir kere Kur-an kesinlikle bütünü ile anlaşılmalıdır. Bir çok kez insanın kendi okuyup anlaması için teşvik edilmektedir. Ben senin gibi bu tür basitmiş gibi görünen sureler gördüğümde aklıma hep sivrisineğin bahsedildiği ayet gelir ve yaşamın bir nedeni olması gerektiğine inanmam benim Mümin bir kimse olarak kalmama neden olur.

BAKARA-26
Allah, bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler. Küfre saplananlar ise, “Allah, örnek olarak bununla neyi kastetmiştir?” derler. (Allah) onunla birçoklarını saptırır, birçoklarını da doğru yola iletir. Onunla ancak fasıkları saptırır.

Senin değindiğin bu hususta şöyle bir bilgi verebilirim , Kur-an'a göre ilk peygamberden son peygambere bütün peygamberler müslümandır "Allaha teslim olmuş kimse". Diğer dini kitaplarda olan veya diğer kitaplarda olup Kur-an'da olmayan peygamberlerde vardır. Müslümanlar bütün peygamberleri peygamber olarak kabul ederler ancak bu dinlerin kitaplarının tahrif edildiği dolayısı ile insanlarının inançlarının değiştirildiği için bazı surelerde bu dinin mensuplarına karşı takınacağımız tavırlar emrdilmekte veya tavsiye edilmektedir. Kur-an surelerini tek başına , önü sonu olmaksızın hatta içlerinden küçük parçaları alarak bir masal kitabına bile yapılmaması gereken haksızlığı yaparak Kur-an'ın kin nefret düşmanlık ve savaşa sürüklediğini söyleyenler olmuştur. Kur-an bütünüyle okunmalı ve bütünüyle anlaşılmalıdır aksi halde Kur-an yanlış anlaşılır , ya dindizliğe sürükleniriz ya da tam tersi "Örtülerini açıklıklarının üstüne örtsünler" söylemini abartıp sadece tek gözünü açıkta bırakacak şekilde kadınların örtünmeye zorlanmasına sürükleniriz. Doğru anlamak önemlidir.Sonuçta Bakara-26 daki gibi Allah çok basit örnekler vererek insanların dinden sapabilmesi olağan durumlardır. Bence Kur-an okunurken ateist olsanız dahi Kur-anın Tanrısı'nın varolduğunu farzedin , o zaman neden sorularınız biraz daha anlamlanacaktır. İnanmak zorunda değilsiniz , ama bir roman okurken ya da bir film izlerken sürekli , işte bu neden böyle birşey yaptı , bu ne salak bir adam , yahu bir kahraman nasıl olurda böyle basit bir hata yapar diyerek her sahneye ayrı ayrı kulplar takarsanız , filmin işleyişi değişmez ama siz keyif alamazsınız.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Bence Kur-an okunurken ateist olsanız dahi Kur-anın Tanrısı'nın varolduğunu farzedin

o zaman objektif değil subjektif bakmış oluruz,romanlar vs kurgudur,bizlere göre sivrisinek vardır fakat onu tanrı yarattı demeyiz,tanrı yok deriz.Müslümanların çoğu inanmanın bir sonuç olduğunu sanırlar inanmak süreçtir,biri doğru söyler inanırsın işin yolunda gider yada yalan söyler ve işin yolunda gitmez ama kontrol edersen o zaman inanmana gerek kalmaz.Evinde elma yoksa elma evinde yoktur ama pazarda vardır aynı bunun gibi bilinen bir tanrı kesin olarak yoktur fakat inanılan bir tanrı vardır inanılan cinler,şeytanlar,ejderhalar,devler,büyü,sihir vs olabilir ama gerçeklikle bağı yoktur.İncil isa hayattayken yazılmadı keza kuranda muhammed hayattayken toplanmadı insanlar işin içine girmiştir.Bir müslüman nasıl hristiyan kaynaklarını tanımıyorsa aynısı karşı taraf için de geçerli sen sahabiler çok iyi müslim insanlardı dediğinde o öyle olmuyor diyorlar incil yazarları isa mesihin öğrencileridir yani bir farkı yok.İnananlar inançlarına inanç olarak baktığı sürece bunda bir sıkıntı yok fakat realitede herkesin kendi dinini övmesi somutlaştırmaya çalışması hatta dayatması söz konusu.Aynı zamanda yaratılan olduğumuzu da düşünmeyiz biz,bizim subjektif algımızda tanrı yoktur uydurulan her şeye inanmak karmakarışık bir şeydir yani mantıksızdır bu sebeple toptan reddetmek söz konusu.Dini kitaplara eleştirel bakarken dindar insanların tanrı korkusuyla laf edemeyeceği şeyleri ateistler söylerler bu kitapları kim yada kimler yazmış olursa olsun bir amaç bir çıkar doğrultusunda yazmıştır yada o zamanın toplumuyla ilgili hukuk kuralları getirmiştir yada gelenekleri kurallar olarak toplamıştır.Kuran içerdiği hükümler bakımından evrensel değildir insanlar yaşayış tarzları bakımından farklılık gösterirken kuranın nasıl herkese hitap ettiği söylenebilir ortada uymak söz konusudur kaldı ki dine herkes uymak zorunda değildir, dikkat edersen ayrıntıya girmedim kuranda şu var şu yok demedim çünkü foruma gelen her üye ile aynı konuları konuşmak oldukça sıkıcı.Ahlak konusuna girmekte anlamsız çünkü ateistler tanrıya inanmaz bu bununla alakalıdır, ahlak tanrıdan gelir söylemi bize göre temelsizdir,ahlakın kendisi subjektiftir tabi ki herkesin kabul ettiği/inandığı ortak ahlak kuralları olabilir ki  %100'ü kapsamaz ahlak toplumsal alışkanlıktır yani görenek.Dini kitaplar bir amaç doğrultusunda yazılmıştır benim için kesin olan ancak budur bunu topluma uydurmaya çalışanları da yanlışlarım fakat birinin bir inanca sahip olmasını yalanlamam derim ki inancınla baş başa kal beni bulaştırma.

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Ben bir teistim Elhamdülillah Müslümanım. Bende Kur-an okudukça okuyasım geliyor 2 kez tamamını okudum. Çoğu kez bilgi tazelemek için bakarım. Söylemlerinden ateist olduğun belli oluyor ve söylemem gerekir ki bende birçok kez Kur-an okurken "Bu biraz garip , Allahın kelamı neden acaba bu kadar basit olur ki" demişimdir , tıpkı senin gibi. Özellikle Hz. Muhammed'in gündelik hayatı ile ilgili sureler garibime gitmiştir. Ancak Kur-an'ı şuanki musaf şekliyle değilde indiriliş sırasına göre okumak (Tamı tamına indiriliş sırası bilinmemektedir) bazı şeylerin daha iyi algılanmasına neden olmaktadır. Bir kere Kur-an kesinlikle bütünü ile anlaşılmalıdır. Bir çok kez insanın kendi okuyup anlaması için teşvik edilmektedir

Kuranın şu anki sırası ile okunması, anlaşılmasını engelliyorsa:

- allah uygun olmayan bir sıra ile dizdirmiştir kuranı

- allah bu sıra ile dizdirmemiştir, insanları kuranı bozmuştur

çünkü, iniş sıras tam olarak bilinmemektedir ve şu anki sıra da tam anlaşılmasına izin vermemektedir.

bu durumda, allahın onu anlaşılır bir arapça ile indirdik sözü de yalan çıkmıştır.

vb. düşünceler hiç gelmiyor mu aklınıza?

Sitelerde Paylaş
On 07.02.2018 at 21:35, güven yazdı:

Canım sıkıldı internete gezerken  kuran ayetleri önümde belirdi bir okuyum dedim okudukca okuyasım geldi:lol: neyse bu kuranı ne zaman okursam illaki bir çelişki çıkacak önüme  böyle tanrı kelamı olurmu bir diyor  ibrahim ne hırstiyan nede yahudiydi müslümandı, tamam ama? ALİ İMRAN 84 ayet öyle demiyor. yani ibrahimde hem hırstiyan hem yahudi hem müslüman. Arkadaşlar benmi yanılıyorum yoksa?

Not: bir ince ayrıntı daha var bakalım müslüman kardeşler ne yazacaklar

ÂLİ İMRÂN 67.  İbrahim, ne yahudi ne de hıristiyandı; ancak o, lekesiz bir müslümandı ve Allah'a ortak koşanlardan da olmamıştı.

ÂLİ İMRÂN 84. De ki: "Biz, Allah'a, bize indirilene; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına indirilene; Musa'ya İsa'ya peygamberlere Rablerinden verilene inandık iman getirdik. Onlardan hiçbiri arasında ayırım yapmayız ve biz, ancak O'na boyun eğen müslümanlarız!"

Sen bir defa okuduğunu anlamakta sıkıntı yaşıyorsun. Ben bu ayetlerde bir çelişki görmedim. Ki zaten Hz. Ibrahim varken yahudilik ve hristiyanlık yoktu, çünkü yahudilik Hz. Musa'nin, hristiyanlik ise Hz. Isa'nin getirdikleri dinlerdi. Yani bu iki dinde Hz. Ibrahim den çok sonradan indirilmiş dinlerdir.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

Kuranın şu anki sırası ile okunması, anlaşılmasını engelliyorsa:

- allah uygun olmayan bir sıra ile dizdirmiştir kuranı

- allah bu sıra ile dizdirmemiştir, insanları kuranı bozmuştur

çünkü, iniş sıras tam olarak bilinmemektedir ve şu anki sıra da tam anlaşılmasına izin vermemektedir.

bu durumda, allahın onu anlaşılır bir arapça ile indirdik sözü de yalan çıkmıştır.

vb. düşünceler hiç gelmiyor mu aklınıza?

Kesinlikle geliyor. Allah "Din tamamlandı" diyor , sivrisinekten bile örnek veririm , inanmak istersen inanırsın , inanmak istemezsen inanmazsın diyor. Cezalandırırım seni diyor , paşa gönlün bilir diyor. Elbette kainatta yapılan hiçbirşey Allah istemese olmazdı. Ama buradan varılacak biryer yoktur , Allah bize inanın dese şimdi inanırız zaten , neden Kur-an la peygamberle uğraşsın ki? Gibi sorularınızı bırakıp işin bu tarafına yönelmeniz zorlamadan başka birşey değildir. Çok basit mantık kurallarıyla açıklanabilecek konuları tekrar tekrart sormak faydaısz çırpınışlardır. İşin açıkçası biz teistler sizin deyiminzle , bir din olgusu icat etmişiz  ama hiç kaçacak delik bile bırakmamışız be , ne akıllı adamlarmış bu sümerler yahu. Ben sorguluyorum , sonra işime gelen şekline inanıyorum , işime gelen şeklinin aksini ıspaty edemiyor kimse ben ne yapayım , benim suçum mu ? Bütün suç sümerlerde (sizce tabi )

Sitelerde Paylaş

Teistler o kadar ıkındınız sıkındınız bir düzgün, tanrısı "bana inanmayışınızı sorun etmem, sadece iyi olun yeter" diyen bir din yaratamadınız!

Niye bu kadar beceriksizsiniz? Hayır bunu yaratmaya ne var da? Koskoca tanrı, küçücük insanların kendisine inanmayışlarını niye sorun etsin? İnsanlardan tek istediğinin iyi olmaları, birbirlerine, doğaya kötülük yapmamaları olması son derece mantıklıyken bir şöyle iyi tanrısı olan güzel bir din yaratamadınız! Utanın utanın! İnsan bu kadar da beceriksiz olmaz be!  

Hiç mi kafanız çalışmıyor, koskoca tanrı minicik birileri bana inanmıyor diye vaaaay gösteririm ben size der mi be! Mankafa olsa kafa, bundan iyi çalışır ülen! Bir bunu akıl edemeyecek kafa, din uydurursa olacağı bu işte! Saçma sapan zırvadan bir sürü ucube din!

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

inanmak istemezsen inanmazsın diyor. Cezalandırırım seni diyor , paşa gönlün bilir diyor.

Bir şunun ne kadar saçma sapan ve ahlaksızca olduğunu anlayamayacak kadar mankafa ve aptal oluşunuza inanamıyorum! Bunu diyen bir puta inanacak kadar nasıl geri zekalı olabiliyorsunuz yahu? Hayır şu zırvayı evreni yaratmış büyük bir güç hiç zırvalar mı be! Bunu şehrin çıkışındaki tepeyi ve üzerindeki ağaçları böcekleri yaratmış bir put bile zırvalamaz ülen!

"Bakın size ne güzel piknik yeri yarattım! Artık beni tekrar belediye başkanı seçmezseniz siz bilirsiniz, valla bak o ormandaki böcekleri şehre salarım haaa!" :lol:

Sitelerde Paylaş

19 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Kesinlikle geliyor. Allah "Din tamamlandı" diyor , sivrisinekten bile örnek veririm , inanmak istersen inanırsın , inanmak istemezsen inanmazsın diyor. Cezalandırırım seni diyor , paşa gönlün bilir diyor. Elbette kainatta yapılan hiçbirşey Allah istemese olmazdı. Ama buradan varılacak biryer yoktur , Allah bize inanın dese şimdi inanırız zaten , neden Kur-an la peygamberle uğraşsın ki? Gibi sorularınızı bırakıp işin bu tarafına yönelmeniz zorlamadan başka birşey değildir. Çok basit mantık kurallarıyla açıklanabilecek konuları tekrar tekrart sormak faydaısz çırpınışlardır. İşin açıkçası biz teistler sizin deyiminzle , bir din olgusu icat etmişiz  ama hiç kaçacak delik bile bırakmamışız be , ne akıllı adamlarmış bu sümerler yahu. Ben sorguluyorum , sonra işime gelen şekline inanıyorum , işime gelen şeklinin aksini ıspaty edemiyor kimse ben ne yapayım , benim suçum mu ? Bütün suç sümerlerde (sizce tabi )

Aslında olay ne biliyor musunuz?  Bu olanlar tanrıya yakışmıyor.. Sen dediklerini yapmayan veya senden farklı düşünen evladını sonsuza kadar işkence edip, yakar mısın? İşte esas sır sanırım burada bir yerde..

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ALIENRIPLEY yazdı:

Aslında olay ne biliyor musunuz?  Bu olanlar tanrıya yakışmıyor.. Sen dediklerini yapmayan veya senden farklı düşünen evladını sonsuza kadar işkence edip, yakar mısın? İşte esas sır sanırım burada bir yerde..

Harika bir konuya değindin ancak yine eksik , Tanrıya yakışmayan bir davranış tayin edebilmek için Tanrı olmak gerekmez mi? Bizim bildiğimiz ahlak insan ahlakı , insancıl huylar ve davranışlar. Tanrıya insancıl yakıştırmalar ve dünyevi bir ahlak yüklemek ne kadar doğru?

-Sen dediklerini yapmayan veya senden farklı düşünen evladını sonsuza kadar işkence edip, yakar mısın?
-Evet ben asla böyle birşey yapmam ama ben Tanrı değilimki , Tanrıdan benim gibi olmasını da bekleyemem.

Bu sorudan yola çıkarak Tanrının varlığını yokedemezsin , mantıken şöyle diyebilirsin , evet Tanrı var ve çok zalim ya da kibirli yada vesaire vesaire , ben onun varlığını kabul ediyorum ama ondan nefret ediyorum.

Ateizm düşüncesinde "Tanrı yoktur çünkü evren çok sorunlu bunu bir Tanrı yaratmış olamaz" kısıtlı bir bakış açısıyla akıllıcadır da ama Tanrının vaad ettiği Ahiretin buradaki gibi sorunları olmadığı söyleniliyor. Ben demiyorum ki buna inanın ama ben inanıyorum ve benim inanmamla Tanrı var olmaz ya da sizin inanmamanızla yok olmaz. Ateizmde de Teizmde de ya da ikisinin arasındakilerde de akla sığmayan şeyler vardır , ancak ben işime gelen tarafı seçiyorum ve İslamda bize vaad edilen de bu zaten , bir sivrisinek bahsinden bile insanlar Allah'a inanabilir veya inanmaz hale gelebilir.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, democrossian yazdı:

Bir şunun ne kadar saçma sapan ve ahlaksızca olduğunu anlayamayacak kadar mankafa ve aptal oluşunuza inanamıyorum! Bunu diyen bir puta inanacak kadar nasıl geri zekalı olabiliyorsunuz yahu? Hayır şu zırvayı evreni yaratmış büyük bir güç hiç zırvalar mı be! Bunu şehrin çıkışındaki tepeyi ve üzerindeki ağaçları böcekleri yaratmış bir put bile zırvalamaz ülen!

"Bakın size ne güzel piknik yeri yarattım! Artık beni tekrar belediye başkanı seçmezseniz siz bilirsiniz, valla bak o ormandaki böcekleri şehre salarım haaa!" :lol:

Hangi ahlaka göre ahlaksızca?

Aptal ve mankafa oluşuma inanamamanız doğal , öyle şeylere inanamıyorsunuz ki , hatta öyle şeylere inanıyorsunuz ki bu onların yanında hiç kalır. Bence bazı gerçeklere inanmaya başlamalısınız , insanların mankafa , aptal , deli , şizofren , manyak , ahlaksız , dangalak  vesaire vesaire olmaya hakları olduğuna inanmalısınız , özellikle mal olmaya hakları vardır insanların. Mesela senin hakkın olduğu gibi , nasıl bir mal bir putun bazı iyi veya kötü özelliklerinin sebep göstererk o puta inanıyor diye birine geri zekalı diyebilir ki? Balık bile eğer yazı yazabilseydi bu denli mantık hataları yapmaz birşey yazarken ne dediğini bilirdi , tek cümlelik hafızayla bu işi görmezdi heralde. Ama küsme mal olma demiyorum , malsın diye sana kızmıyorum , seninde mal olmaya hakkın var.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Hakkı olmaktan çok, engellenemez desek daha doğru olur.

Meteryalist bir açıdan bakınca hakkı olması daha objektif oluyor. Bir insanın yapabildiği herşeyi yapmaya hakkı vardır. Hakkı olmasaydı yapamazdı zaten. Yapabiliyorsa hakkı var demektir. Kinayeler , kinayeler ...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Meteryalist bir açıdan bakınca hakkı olması daha objektif oluyor.

Materyalizmle alaka kuramadım. Bu tür şeyler hak değil, doğadır. Kanatlarımızın olmayışı, uçamayışımız gibi. Bunu bir hak mahrumiyeti olarak ele alamayız. Yapacak bir şey yok diye ele alırız. Ya da biz de uçak yaparız o zaman diye ele alırız! Yani "hak verilmez alınır." Mustafa Kemal Atatürk.

Sitelerde Paylaş

vesaire vesaire olmaya hakları olduğuna inanmalısınız , özellikle mal olmaya hakları vardır insanların.

O zaman ilerde sizi sömürecek çobanlarınızada kızmamalısınız!Herşeyinizden istifade edecekler.Ama mööööhim değil ;Mööhim olan Ahiret cenneti ala !diyecesiniz bütün samimiyet ve saflığınızla!

Koyun olduk ses anladık 

Sürüye saydılar bizi 

Kesildik kasaba gittik

Kanarada Mekan tuttuk

Ölüye saydılar bizi

diyeceksiniz

tarihinde Antonius tarafından düzenlendi
eksiklik var
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Materyalizmle alaka kuramadım. Bu tür şeyler hak değil, doğadır. Kanatlarımızın olmayışı, uçamayışımız gibi. Bunu bir hak mahrumiyeti olarak ele alamayız. Yapacak bir şey yok diye ele alırız. Ya da biz de uçak yaparız o zaman diye ele alırız! Yani "hak verilmez alınır." Mustafa Kemal Atatürk.

Meteryalizmle alaka kuramadıysan yapacak birşey yok o kadar üstünde duracak vaktim yok , ısrar edersen belki bağlantı kurmanda yardımcı olabilirim diyeyim en iyisi.

Sitelerde Paylaş
On 13.02.2018 at 05:24, 0101001101000100 yazdı:

Harika bir konuya değindin ancak yine eksik , Tanrıya yakışmayan bir davranış tayin edebilmek için Tanrı olmak gerekmez mi? Bizim bildiğimiz ahlak insan ahlakı , insancıl huylar ve davranışlar. Tanrıya insancıl yakıştırmalar ve dünyevi bir ahlak yüklemek ne kadar doğru?

-Sen dediklerini yapmayan veya senden farklı düşünen evladını sonsuza kadar işkence edip, yakar mısın?
-Evet ben asla böyle birşey yapmam ama ben Tanrı değilimki , Tanrıdan benim gibi olmasını da bekleyemem.

Bu sorudan yola çıkarak Tanrının varlığını yokedemezsin , mantıken şöyle diyebilirsin , evet Tanrı var ve çok zalim ya da kibirli yada vesaire vesaire , ben onun varlığını kabul ediyorum ama ondan nefret ediyorum.

Ateizm düşüncesinde "Tanrı yoktur çünkü evren çok sorunlu bunu bir Tanrı yaratmış olamaz" kısıtlı bir bakış açısıyla akıllıcadır da ama Tanrının vaad ettiği Ahiretin buradaki gibi sorunları olmadığı söyleniliyor. Ben demiyorum ki buna inanın ama ben inanıyorum ve benim inanmamla Tanrı var olmaz ya da sizin inanmamanızla yok olmaz. Ateizmde de Teizmde de ya da ikisinin arasındakilerde de akla sığmayan şeyler vardır , ancak ben işime gelen tarafı seçiyorum ve İslamda bize vaad edilen de bu zaten , bir sivrisinek bahsinden bile insanlar Allah'a inanabilir veya inanmaz hale gelebilir.

Zaten bende agnostik yönleri ağır basan deist bir insan olarak sordum bunu... Yani bana göre yüce bir tanrının adaleti; sadece ve sadece kim ne yanlış yaptıysa cezasını o kadarıyla vereceğini,  bunun dışında hak ettiği mükafatı da hak sahibi olana vereceği yönünde...   

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, ALIENRIPLEY yazdı:

Zaten bende agnostik yönleri ağır basan deist bir insan olarak sordum bunu... Yani bana göre yüce bir tanrının adaleti; sadece ve sadece kim ne yanlış yaptıysa cezasını o kadarıyla vereceğini,  bunun dışında hak ettiği mükafatı da hak sahibi olana vereceği yönünde...   

Şahsen agnostik ve deistlerin düşüncelerine saygım ateistlerinkine olduğundan daha fazla.

Tanrı'yı kendi düşünce ve ahlak tarzınız ile yargıladığınız zaman , mutlak başarı oranınız Tanrı olma durumunuzla eş orantılıdır.Yani insan Tanrının evladı değil yarattığı bir varlıktır. Siz de bir denklik durumu kurmak zorundasınız. Evladını kimse yakmaz tabi ki ama hiçbir normal insan da kimseyi ağaç motoru ile keserek öldürmez. Yani bu eşleştirmeyi yapmanız için Tanrı ile insan denkleştirmesini , İnsan ile evladı olarak değilde , oyun oynayan insan  ile gta vice city deki bir karakter olarak yaparsanız doğruya ulaşma oranınız yükselecektir.

Tanrıya kızma küsme iradeniz var ancak Tanrı sizi cezalandıracağını vaad ediyor. Bu denklemde bakın bir kere de olaylara.

Sitelerde Paylaş
On 15.02.2018 at 23:03, 0101001101000100 yazdı:

Tanrıya kızma küsme iradeniz var ancak Tanrı sizi cezalandıracağını vaad ediyor. Bu denklemde bakın bir kere de olaylara

Sanırım anlaşamadığımız konu ebedi ceza ve mükafat kısmı, tanrıya kızma veya küsme iradesi olsa da felsefi ve yaradılış olarak bu yanlış, ben dindar olmama rağmen onun gücünü ve desteğini hep hissettim, benim sıkıntım geneli korunsa da çok tahrip edilmiş din ve onun sayısız ayrıntıları iledir... Mesela tasavvufi yorumlar bana çok yakın geliyor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...