Jump to content

Kuran’da Muhammed’den niye hiç bahsedilmiyor?

Recommended Posts

Çıkmış sanki okumuş gibi Kuran niye Muhammed'den bahsetmiyor diyor... Kuran'ın neredeyse yarısı Muhammed'den söz eder. Ayetlerin içine girdikçe, açıklamalarına baktıkça pek çok mevzunun Muhammed'in yaşamı çevresinde dolandığı, onun istek ve arzularının o günün çevresinde oluşturulduğu görülür. Zaten kitabın yazarı kendisidir, kitap onun yaşamı çerçevesinde şekillenmiştir. Kendine çeşitli kolaylıklar sağlar ve hepsinin nedeni de Muhammed'in yaşamıyla ilişkilidir.

Tahrim-66  Ey peygamber, eşlerinin rızasını arayarak Allah'ın sana helal kıldığı şeyi neden sen kendine haram ediyorsun?

Mesela bu Ayet doğrudan Muhammed'in yaşamından bir kesit ile ilişkilidir. Hikayesi uzundur, ama merak eden arayıp bulur...

Kısacası bu işler üfürmeyle, kulaktan dolma bazı şeyleri "sanki kimse bilmiyormuş" gibi itelemekle olmaz. Bilmemek ayıp değil, sorun anlatalım...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

14 dakika önce, Ornias yazdı:

Davut bir gün sarayında gezinirken İsrail ordusu için savaşan Uriah de Hittite’nin karısı Betsheba’yı banyo yaparken çırılçıplak görmüş ve ona vurulmuştur.

Aynen Muhammed’in Zeyneb’i banyo yaparken çıplak görüp vurulduğu gibi..

Davud, Betsheba ile cinsel ilişkiye sokulur,hamile bırakılır,Muhammed’de Zeyneb ile evlendirilir.

Sonrasında,

Uriah savaşa gönderilip öldürülür,Zeyd’de savaşa gönderilip öldürülür,tesadüfe bak?

Bak Zeyd'in nasıl öldüğünü öğrenmişsin, Kuran'da mı yazıyor? Hayır, Hadis kaynakları aktarır. O halde Kuran Ayet'lerini okurken, tefsirlere bakmadan geçmeyecek, izahlarını okuyacaksın.

Muhammed Zeyd'e karısını boşattırmış ve nikahına almıştır. Zeyd'i öldürmesi için bir gerekçe kalmamıştır. Betşeba ise Uriya'nın karısıdır, ölmesi gerekir ki Davut haremine katsın. Hikaye zaten Uriya'nın ölümü üzerine şekillenir.

Muhammed Zeyneb'i banyo yaparken değil, ev haliyle görmüştür.

Ayrıca, Muhammed Eski Ahit'i bilir, kölelerine okutup dinlemiştir. Dolayısıyla Kuran'a alacak kadar Davut mevzularına da vakıftır. Dediğimiz gibi Sad suresinde o konu zaten anlatılmıştır.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Ornias yazdı:

David Powers’ın “ Zayd” kitabını oku..İngilizceni de geliştir.

http://www.upenn.edu/pennpress/book/15246.html

Salak herif, sen o metni internette alelacele araken buldun, oysa ki tümünün Türkçe'si mevcuttur. Tercüme edilmiş mevzuları okumak için, ne romanlara ihtiyaç var, ne de İngilizce öğrenmeye. Bak elin gavurunun kitabını okumak yerine sana sağlam kaynak vereyim; Kitab-ı mukaddes şirketinin yayınladığı "kitab-ı mukaddes"... İngilizce bile öğreneme gerek yok, tamamı Türkçe.. Kapiş?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Phaselis yazdı:

Salak herif, sen o metni internette alelacele araken buldun, oysa ki tümünün Türkçe'si mevcuttur. Tercüme edilmiş mevzuları okumak için, ne romanlara ihtiyaç var, ne de İngilizce öğrenmeye. Bak elin gavurunun kitabını okumak yerine sana sağlam kaynak vereyim; Kitab-ı mukaddes şirketinin yayınladığı "kitab-ı mukaddes"... İngilizce bile öğreneme gerek yok, tamamı Türkçe.. Kapiş?

Salak sensin,

ingilizce bile bilmiyorsun.

Sana ön bilgi olsun diye o linki verdim.

Davut ile ön bilgi..

Muhammed’le ilgili olarak hadislere kadar niye tarihsel veri yok?Bir de onu açıkla bakalım.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Ornias yazdı:

Salak sensin,

ingilizce bile bilmiyorsun.

Sana ön bilgi olsun diye o linki verdim.

Davut ile ön bilgi..

Muhammed’le ilgili olarak hadislere kadar niye tarihsel veri yok?Bir de onu açıkla bakalım.

Beyinsiz teneke, İngilizce bilme zorunluluğu mu var? Ayrıca nasıl anladın o muhteşem zekanla İngilizce bilmediğimi? Mal herif sana bunların Türkçesi mevcut diyorum, neden Türkçe bir metin bulamadın?

Hadisler Vakanüvis kayıtları mı? Muhammed'in ölümünden sonra yakınındakilerin nakilleri, sonradan nakledilmiş bu tümcelere nasıl tarih düşecekler kereste?

Bir de çıktın, bu kadarcık bilgiyle başlık açıp hava atmaya kalktın. Ama biri gelir böyle kafana vurur... Sen sen ol bir şeyleri araştırmadan, aslını astarını öğrenemeden başlık açma, sonra madara olursun... 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Ornias yazdı:

4 defa geçiyor ama Muhammed hakkında hiçbir bilgi vermiyor.Muhammed tamam peygamberdir ama fazlası yok.Ne anladık bundan?

Konunun başlığını Kuran'da Muhammed'den neden benim istediğim yeterlilikte bahsedilmiyor yap o zaman konuşalım.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Phaselis yazdı:

Beyinsiz teneke, İngilizce bilme zorunluluğu mu var? Ayrıca nasıl anladın o muhteşem zekanla İngilizce bilmediğimi? Mal herif sana bunların Türkçesi mevcut diyorum, neden Türkçe bir metin bulamadın?

Hadisler Vakanüvis kayıtları mı? Muhammed'in ölümünden sonra yakınındakilerin nakilleri, sonradan nakledilmiş bu tümcelere nasıl tarih düşecekler kereste?

Bir de çıktın, bu kadarcık bilgiyle başlık açıp hava atmaya kalktın. Ama biri gelir böyle kafana vurur... Sen sen ol bir şeyleri araştırmadan, aslını astarını öğrenemeden başlık açma, sonra madara olursun... 

Siktir lan yavşak!

Muhammedin yanında staj mı yaptın göt..Ne biliyosun hadislerin uydurma olmadığı ile ilgili,?Anlat hele hele,anlat da mariyanın yediği balı senin götünden sindirmeden çıkarayım.

İngilizce bile bilmeyen yavşak!

Hadisler doğruymuş,kereste!

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Ornias yazdı:

Siktir lan yavşak!

Muhammedin yanında staj mı yaptın göt..Ne biliyosun hadislerin uydurma olmadığı ile ilgili,?Anlat hele hele,anlat da mariyanın yediği balı senin götünden sindirmeden çıkarayım.

İngilizce bile bilmeyen yavşak!

Hadisler doğruymuş,kereste!

Biz Kuran üzerine staj yaptık, şimdi senin kafana vura vura öğretiyoruz. Bizde öyle kulakdan dolma masal üfürme yok, telaşla internetten bulduğumuz yabancı linkleri asma yok. Bizdeki edinilmiş bilgi , üfürük değil. Yukarıdan aşağıya yazdığım yazılarda Hadislerin doğru olduğu yönünde bir ifadem de yok. Ama söylemeden geçemeyeceğim; senin gibi pek çok kafasızı silkeleyip tozunu almışlığım vardır...

Şimdi küfür ettin ya tükendiğini, atacak barutunun kalmadığını gösterdin. Sana cevaben kamyon dolusu küfür yollardım, ama uğraşmayacağım; tercihimi seni raporlayıp forumdan def etme yönünde kullanıyorum...

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in yaşadığına daha tarihsel kanıt bile yokken,müslimler bunun sakalını öpüp dua ediyorlar.Ve bunları kanıt sayıyorlar,yok muhammed'in sakalıymış bilmem ne bunun gibi çok saçma şeyler çok var.İslamda variyelik kölelik,kafirleri öldürme gibi şeyler olması islamın yanlış olduğunu kanıtlıyor.Arap putu allah kölelik,cariyelik istiyor.Kuran yazarları nereden bilsin kadın hakları,evrensel insan hakları,medeni kanunları,demokrasi,laikliği,tek bildikleri şeyler günümüze uygun olmayan arap adetleri ve yaşantılarıdır. Bunlarda kuranı yazarken eklemişlerdir.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Tengrizm yazdı:

Muhammed'in yaşadığına daha tarihsel kanıt bile yokken

Var, dönemin süper gücü Bizans kayıtlarında adamın adı geçiyor. Keza bölgenin en güvenilir tarihi kayıtlarını tutmuş İran'da, hatta Ermeni kayıtlarında bile herif tarihi kayda geçmiş. Arap kaynaklarını söylemeye gerek bile yok... 

Benim bildiğim İsa'nın hiç bir tarihi belgede adının geçmediğidir. Net ve kesindir. Aynı şeyi Muhammed için söylemek zordur, bu tür iddialar kanıt ister, henüz kesin kanıt yok...   

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Phaselis yazdı:

Var, dönemin süper gücü Bizans kayıtlarında bile adamın adı geçiyor. Keza bölgenin en güvenilir tarihi kayıtlarını tutmuş İran'da bile herif tarihi kayda geçmiş. Arap kaynaklarını söylemeye gerek bile yok... 

Benim bildiğim İsa'nın hiç bir tarihi belgede adının geçmediğidir. Net ve kesindir. Aynı şeyi Muhammed için söylemek zordur, bu tür iddialar kanıt ister, henüz kesin kanıt yok...   

Merhaba.

Muhammed yaşadı diyenlerden biri olarak Muhammed'in gerçek hayatı ve kişiliği; peygamber olmaması ve vahiy falan almamasına ek olarak, ayet hadis ve tefsirlerde anlatılanlara kıyasla nerelerde ayrışıyor? Nasıl farklılıklar var? 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Phaselis yazdı:

Var, dönemin süper gücü Bizans kayıtlarında adamın adı geçiyor. Keza bölgenin en güvenilir tarihi kayıtlarını tutmuş İran'da, hatta Ermeni kayıtlarında bile herif tarihi kayda geçmiş. Arap kaynaklarını söylemeye gerek bile yok... 

O kaynaklar resmi değil. 

Sitelerde Paylaş

40 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

O kaynaklar resmi değil. 

İyi de, tarihi kaynakta resmilik ne demek? Yok öyle bir şey... Tarih kaydedici yazmış, yazdıkları geleceğe ulaşmıştır. Geçmiş tarihi belgelerdeki resmiyetle araştırılmaz. Başka bir kaynak belgeyi doğruluyor, ya da benzer bilgiler sunuyorsa tamamdır. Bu konuda ders istiyorsanız veririm... Ama lütfen boş boş konuşmayın...

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, Kenopsia yazdı:

Merhaba.

Muhammed yaşadı diyenlerden biri olarak Muhammed'in gerçek hayatı ve kişiliği; peygamber olmaması ve vahiy falan almamasına ek olarak, ayet hadis ve tefsirlerde anlatılanlara kıyasla nerelerde ayrışıyor? Nasıl farklılıklar var? 

Bu konular hakkındaki tüm bilgiler İslam kaynaklı. Muhammed hakkındaki bilgilerin ayrıntılarını İslami kaynaklardan alıyoruz mecburen. Yabancı kökenli bilgiler de var ama onlar da ayrıntıları Arap kaynaklarından alıyor.

Muhammed'in hayatında dünya kadar farklılıklar var. Mesela işeme üzerine rivayetlerde biri ayakta işerdi diyor, diğeri oturarak... Çok fazla ayrıntı mevcut, doğrusunu bilmek zor... En az tahrif görmüş bilgi olarak Kuran'ı alırsak; Kuran Ayet'lerini belirlerken yaşadıkları, kendine yonttukları, kendi için çaba göstermeleri tamamen insani yaklaşımlar olduğundan önemli kayıtlardır. O nedenle Kuran'ı tefsirlerle okur, Hadis kaynaklarını kullanır ve Ateist zekamızı da kullanırsak çok ciddi olarak Muhammed'in kişiliğine ve yaşamına erişiriz... 

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Phaselis yazdı:

Var, dönemin süper gücü Bizans kayıtlarında adamın adı geçiyor. Keza bölgenin en güvenilir tarihi kayıtlarını tutmuş İran'da, hatta Ermeni kayıtlarında bile herif tarihi kayda geçmiş. 

Bizans,İran ve Ermeni kaynaklarını bizimle paylaşabilirmisiniz..

Merak ediyorum

Sitelerde Paylaş
On 14.02.2018 at 18:17, Epihippas yazdı:

Bizans,İran ve Ermeni kaynaklarını bizimle paylaşabilirmisiniz..

Merak ediyorum

İnternet'e takılmış olsaydın, benim cevabımı beklemezdin...

Sizelere hayret ediyorum, bir bilgi ya da iddia doğrumudur diye araştırma adına elinizde süper imkanlar varken bu imkanları kullanmıyorsunuz. Tembelmisiniz, yoksa beleşçi mi? Ya da başka bir misyonunuz mu var?

Bizim zamanımızda ansiklopedi'den başka hiç bir referans kitabı yoktu. Küçük bir bilgi almak için koca kitabı okumak zorunda kalırdık. Ama sizlerden çok daha fazla okuduğumuzdan sizden daha akıllı olduğumuz kesin.. Siz bedavacı, ucuz bilgiden yaralanan, parazitler oldunuz. Eminim ki; senin bir yılda okuduğun kitap sayısı bir (rakamla 1) den fazla değildir. Ama ben hala o eski alışkanlıklarımı sürdürdüğümden, artık sayısı azalsa da yılda en az 20-25 kitap okuyorum... Fikir yazısı içeren aylık bir kaç dergi hariç...

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, Phaselis yazdı:

İnternet'e takılmış olsaydın, benim cevabımı beklemezdin...

Sizelere hayret ediyorum, bir bilgi ya da iddia doğrumudur diye araştırma adına elinizde süper imkanlar varken bu imkanları kullanmıyorsunuz. Tembelmisiniz, yoksa beleşçi mi? Ya da başka bir misyonunuz mu var?

Bizim zamanımızda ansiklopedi'den başka hiç bir referans kitabı yoktu. Küçük bir bilgi almak için koca kitabı okumak zorunda kalırdık. Ama sizlerden çok daha fazla okuduğumuzdan sizden daha akıllı olduğumuz kesin.. Siz bedavacı, ucuz bilgiden yaralanan, parazitler oldunuz. Eminim ki; senin bir yılda okuduğun kitap sayısı bir (rakamla 1) den fazla değildir. Ama ben hala o eski alışkanlıklarımı sürdürdüğümden, artık sayısı azalsa da yılda en az 20-25 kitap okuyorum... Fikir yazısı içeren aylık bir kaç dergi hariç...

Çok sinirli ve egolu bir abimizsin.

Cahiliz kusura bakma.

Google’a ne yazıp aratıcağız,bari onu söyle

muhammed ve İran mı yazalım?

Sen söylemeden yazmaya da çekindim,

Sitelerde Paylaş

Bu sorunun yanıtını sadece titiz araştırmalarla tarihçiler verebilir.

Ben şahsen Müslüman hiçbir tarihçiye güvenmem. İslamcıların İnternet üzerinden ne yalanlar pompaladıklarını biliyoruz.

Ama eşzamanlı Bizans, İran ya da Ermeni arşivlerinde, devlet kayıtlarında Muhammed bir peygamber olarak geçiyorsa, böyle birinin tarifi yapılıyorsa ve yaptıklarından söz ediliyorsa ve bu belgelerin sahihliği üzerinde kuşku yoksa o zaman gerçekten de var demektir.

Bilim ne diyorsa odur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...