Jump to content

Olası bir Tanrı kafadan hasta mıdır?

Recommended Posts

Dünyayı biraz analiz edince yaşamanın son derece amaçsız ve anlamsız olduğu görülüyor. 

İnsanlar hayatını çalışarak geçiriyor. Kimisi ise iş bile bulamayabiliyor.

Amaç sadece yaşamını devam ettirebilmek için ev ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak. Çalışmanın tek amacı bu. Hayatta kalmak. 

Anlamsızca ve merakla genelde cinayet, kaza ve dolandırıcılık gibi haberleri izlemek. 

Küçük mutluluk kaçamakları ile kendini kandırmak. 

Sabah zorla uyanıp işe gitmek. 

Günün tamamını işte geçirmek. 

Yıl boyu çalışıp aptalca 15-30 gün tatil yapmak. 

Dünyadaki kısıtlı yiyecek kaynakları.

Kötü hava koşulları. 

Engelli insanlar. 

Elinde olmadığı bir nedenle kötü görünüşe sahip insanlar. 

Hastalıklar. 

Birbirini yiyen hayvanlar dolayısıyla doğanın vahşet içermesi.

Bir hayvanın başka bir hayvanın yavrusunu yemesi. 

Açlıktan ölen hayvanlar. 

Kanıbozuk insanlar.

Düşünüyorum da şu hayatta mantıklı ve düzgün olan şey nedir?

Olası bir tanrı böyle berbat bir sistem tasarlayarak neyi amaçlamış olabilir? 

Hiçliğin büyüsünü bozarak yapa yapa bunu mu yapmış? 

Not: Yazdıklarımda baskın gördüğüm şeyleri esas aldım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 343
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 saat önce, illusion_ yazdı:

Dünyayı biraz analiz edince yaşamanın son derece amaçsız ve anlamsız olduğu görülüyor. 

Amaç sadece yaşamını devam ettirebilmek için ev ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak. Çalışmanın tek amacı bu. Hayatta kalmak. 

Anlamsızca ve merakla genelde cinayet, kaza ve dolandırıcılık gibi haberleri izlemek. 

Kötü hava koşulları. 

Engelli insanlar. 

Hastalıklar. 

Açlıktan ölen hayvanlar. 

Kanıbozuk insanlar.

Evet tanrı hastadır.

Örneğin Allah ın zalim cebbar gibi sıfatları var.:)

tarihinde SHORTWAVE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuyu çok önceden bende düşünmüştüm , 20 sene falan önceleri. Ancak bu soruların cevabı Tanrının var olmadığı düşünüldüğünde bulunmuyor. Tanrı ve dolayısı ile ahiret olmasaydı , gerçekten hepimizin sonu kötülük olurdu yani kötüler kazanırdı. İnsanların kötülük yapmamalarının tek nedeni aptal olmaları olurdu. Konu uzun ama şöyle özetleyeyim , bir hayvanın başka bir hayvanın yavrusunu yemesi acı bir olaydır , eğer hayat gerçekten anlamsız birşey olsaydı bu soruna bir çözüm bulabilmiş olmazdık. Şimdi kimse gta vice city oyununa girip , kadınları toplama hilesi ile bir otoparka çekip , silah hilesi sayesinde ağaç hızarı ile bütün kadınları doğrayarak öldürdükten sonra o kdınlara acımaz , suçluluk hissetmez , çünkü o bir oyundur.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Bu konuyu çok önceden bende düşünmüştüm

Ne demeye çalıştığın anlaşılmıyor. Bahsettiğin soruna tanrıya inanınca çözüm bulunuyor mu da? Tersine sorun daha çözümsüz boyuta gidiyor.

Bilgisayar oyunları konusunda ise tamamen yanılıyorsun. İnsanlar daima oynadıkları oyunla gerçeklik arasında bağ kurmaya çalışırlar. Oyunu gerçek gibi algılamak heyecanı artırır. Bu yüzden 3D oyunlar geliştirildi, sanal gerçekliği artırmak için.  

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, democrossian yazdı:

Ne demeye çalıştığın anlaşılmıyor. Bahsettiğin soruna tanrıya inanınca çözüm bulunuyor mu da? Tersine sorun daha çözümsüz boyuta gidiyor.

Bilgisayar oyunları konusunda ise tamamen yanılıyorsun. İnsanlar daima oynadıkları oyunla gerçeklik arasında bağ kurmaya çalışırlar. Oyunu gerçek gibi algılamak heyecanı artırır. Bu yüzden 3D oyunlar geliştirildi, sanal gerçekliği artırmak için.  

Şunu demek istiyorum , Tanrı'nın ahiret önerisi bu olayın tek çözümüdür. 1 yaşındayken ölen bir bebek mi şanslıdır  yoksa 90 yaşında kadar yaşayan dünyanın en zenginlerinden biri olan bir adammı şanslıdır. Öldüren mi iyi birşey yapmıştır , yoksa ölen mi? Bu gibi bir çok soruya tek akla aykırı olmayan önerme ahiret önermesidir. Allah olmaz ise her zaman öldüren iyi birşey yapmış olur , kötülük daha iyi olmuş olur. İyi veya kötü tanımını yapacak kimse kalmaz insanın kendi doğruları geçerli olur. Hatta hiç uğraşmaya gerek kalmaz , direkt fakirler , çirkinler, yaşlılar , engelliler morfinle uyutulup öldürülmeli bile denilebilir. Ne olursa olsun bizim iyi veya kötülerimiz Allahı bağlamaz , Allah olsa da bağlamaz çünkü ahirette herkesin ektiğini biçeceğine inanılır , Allah olmasa da bağlamaz çünkü olmayan birşeyi hiçbirşey bağlamaz. Kendim bir oyun geliştiricisi olarak söylüyorum , oyunda neyin iyi olduğunu neyin kötü olduğunu oyun içindeki karakterler değil , oyunu yapan kişiler belirler ancak oyunu oynayan kişiler yapanların kurallarına uymak zorunda değildirler, marioya başlayıp hiç gitmeyebilirsin , olduğun yerde süre bitene kadar zıplayıp , süre bitince yeniden oyuna başlayabilirsin ve sürekli bunu tekrarlayabilirsin.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Allah olmaz ise her zaman öldüren iyi birşey yapmış olur

Hiç öyle bir şey yok. Öldürecek olan Arap tanrısı gücenir filan diye değil, dünya herkesin birbirini öldürdüğü bir cehenneme döner diye öldürmekten vazgeçer. Arap tanrısına inanan ise onun düşmanı kafirleri öldürmem onun hoşuna gider diyerek katliam yapar.

Ahlakın kökeni Arap tanrısı veya başka birilerinin tanrısı filan değildir. Ahlakın kökeni kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma veya kendine nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına da öyle davran gibi akli, vicdani, mantıki kurallardır.

Arap tanrısı ise bu kuralları ortadan kaldırıp vicdani rahatsızlık duymadan katliam, yağma, köleleştirme yapılmasını sağlamak için yaratılmıştır.

Sitelerde Paylaş
On 10.02.2018 at 23:45, 0101001101000100 yazdı:

Şunu demek istiyorum , Tanrı'nın ahiret önerisi bu olayın tek çözümüdür. 1 yaşındayken ölen bir bebek mi şanslıdır  yoksa 90 yaşında kadar yaşayan dünyanın en zenginlerinden biri olan bir adammı şanslıdır. Öldüren mi iyi birşey yapmıştır , yoksa ölen mi? Bu gibi bir çok soruya tek akla aykırı olmayan önerme ahiret önermesidir. Allah olmaz ise her zaman öldüren iyi birşey yapmış olur , kötülük daha iyi olmuş olur. İyi veya kötü tanımını yapacak kimse kalmaz insanın kendi doğruları geçerli olur. 

İşin can sıkıcı kısmı da bu zaten. Adaletsiz bu dünyada yaşanan şeyler kişinin yanına kar veya zarar olarak kalıyor.

Tanrının var olması işi yokuşa sürüyor..

Eğer bu bir sınavsa %100 eşitlik olmayan bir sınav. 

Sınav değil de tanrı kendi haline bıraktıysa dünyayı ruh hastası olacağı sonucuna varıyorum ben bu tanrının. Başka bir şey gelmiyor aklıma. 

On 10.02.2018 at 23:45, 0101001101000100 yazdı:

Kendim bir oyun geliştiricisi olarak söylüyorum , oyunda neyin iyi olduğunu neyin kötü olduğunu oyun içindeki karakterler değil , oyunu yapan kişiler belirler ancak oyunu oynayan kişiler yapanların kurallarına uymak zorunda değildirler, marioya başlayıp hiç gitmeyebilirsin , olduğun yerde süre bitene kadar zıplayıp , süre bitince yeniden oyuna başlayabilirsin ve sürekli bunu tekrarlayabilirsin.

Keşke oyundaki gibi acılarda olmasa.. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, illusion_ yazdı:

İşin can sıkıcı kısmı da bu zaten. Adaletsiz bu dünyada yaşanan şeyler kişinin yanına kar veya zarar olarak kalıyor.

Tanrının var olması işi yokuşa sürüyor..

Eğer bu bir sınavsa %100 eşitlik olmayan bir sınav. 

Sınav değil de tanrı kendi haline bıraktıysa dünyayı ruh hastası olacağı sonucuna varıyorum ben bu tanrının. Başka bir şey gelmiyor aklıma. 

Keşke oyundaki gibi acılarda olmasa.. 

Sınav eşit değil olamaz da , tam manasıyla herkese eşit sınav yapılsa idi mantıken herkesin tek bir kişi olmasından başka bir çözüm getirilemezdi bu olaya. Burada eşit olan sonuç yani İslamın önermesinde eşit olan sonuçtur. Adalet tam manasıyla ahirette tecelli edecektir ve sırf bunun için cennet ve cehennem yaratılmıştır. Dünyevi hayatta insanlar neleri affetmekte bir düşünelim. N büyük kötülükler cezasız kalmakta bazen bu cezasız bırakma işlemini bizzat madurun kendisi dahi isteyebilmektedir. Ahiret olmaksızın mutlak adalet asla kurulamaz. Benim sorguladığım büyük ölçüde de inandığım bir husus vardır bu konuda , ölümden sonra yaşamın olduğu gibi , doğmadan öncede yani dünyaya gelmeden önce de bir takım olaylar yaşamış olma ihtimalimizde var. Yani "Madem unutacaktın beni neden yarattın? Bana mı sordun da beni sınava soktun? Benmi gelmek istedim bu dünyaya?" gibi sorulara Nasrettin hoca yaklaşımıyla ya sen istediysen? Diye sorabilmek İslamda önü kesilmemiş bir durum olabilir , konu hakkında pek bilgi sahibi değilim sadece şüpheleniyorum araştırmalarım ömür boyu sürecek.

Şöyle basit düşünebiliriz mesela bu konu hakkında;

Bir baba bir evladına 1000 tl , diğerine 100 tl harçlık verse , 1000 tl verdiği evladına 1000 tl nin hesabını 100 tl verdiğine de 100 tl nin hesabını sorarsa sorun kalmaz. Oran orantı olabilir yani Allahın bilgisi sonsuzdur. Ben Allahın birileri aracılığı ile tebliğ etmediği ya da bilincine doğuştan yerleştirmediği bir insanı "Bana neden inanmadın? Şimdi cehennemde yan" diyeceğini hiç sanmıyorum mesela. Doğumdan evveli olabilir , herkes ektiğini biçecektir. Unutmayalım ki cehennem ve cennetin sınıfları vardır , belki de kendi isteğimizle aldığımız riske göre cehennem veya cennnetin aşağı veya yüksek seviyelerine erşimek sonuçlu bir yarışın içerisindeyiz. Hayal kuruyor da olabilirim tabi ki , ama oyundaki karaktere hayal kurma yetisi verilirse o da hayal kurabilecektir , ne de olsa her gerçek yalan her yalanda gerçek olabilir , olasılıklar da olasılıklar.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

. Adalet tam manasıyla ahirette tecelli edecektir ve sırf bunun için cennet ve cehennem yaratılmıştır. Dünyevi hayatta insanlar neleri affetmekte bir düşünelim. N büyük kötülükler cezasız kalmakta bazen bu cezasız bırakma işlemini bizzat madurun kendisi dahi isteyebilmektedir. Ahiret olmaksızın mutlak adalet asla kurulamaz

Böyle düşünmek insanın içini rahatlatabilir fakat aynı zamanda insanın şahsına işlenen suçları ahirete bırakması dünyada sana hiçbir şey katmayacak ve sana suç ileyenin yaptığı yanına kalacaktır örneğin senden birisi bir şey çalarsa onu geri almalısın bir şekilde yada biri bir yakınına zarar verirse gerekirse adaleti kendin uygularsın kısas islamda böyle yada ülkenin adaletine güvenirsin o da bir seçenek.Tarih boyuca zengin fakirden çalımıştır güçlü zayıfı ezmiştir bu hala böyle adalet ahirete bırakıldığı sürece bu böyle devam eder hayat şartlarında bir ilerleme olmaz.

Şu öğretilmeye çalışılıyor müslümanlara halinize şükredin mütevazi olun zalimler için yaşasın cehennem hepsi boş laf devrrimci ruhu öldüren sözler yani insanları evcilleştirmek.

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.02.2018 at 02:59, illusion_ yazdı:

Kötü hava koşulları. 

Engelli insanlar. 

Hastalıklar. 

Açlıktan ölen hayvanlar. 

Kanıbozuk insanlar.

Yazdıkların, ateist senin aynaya baktığında gördükleri. Bunların berbat olduğu konusunda seninle hemfikiriz.

Bunların berbat olduğunu sana bildiren ise Tanrının içindeki mesajı. Tanrı sana bir mesaj gönderiyor. Diyor ki ilahi olan bir esas mevcut (mevcut olmasa çizdiğin tablonun kötü olduğu sonucuna varmazsın) ve o ilahi olan esas baktığında gördüklerin olamaz. O yüzden bakışını değiştir.   

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

tam manasıyla herkese eşit sınav yapılsa idi mantıken herkesin tek bir kişi olmasından başka bir çözüm getirilemezdi bu olaya. 

Mantıklı olan da bu gibi sanki... 

Yaratılmış olan varlıkların, yaratıldığının dışına çıkma gibi bir lüksü yok...

Yarattığın varlık bu işte senin, ne diye kendi yarattığın şeyleri aşağılıyorsun? 

Sen tanrı olduğunu düşün, varlıklar yaratıyorsun ve istemediğin şeyleri yapıyorlar, bunun için onları cezalandırır mısın yoksa daha iyisini yapmaya mı çalışırsın? 

İnsanın da daha iyisi olabilirdi elbet, mesela Einstein?

Sorunlu bir dünya var ve bazı insanlar düşünemiyor bazı şeyleri. Peki neden düşünemiyor? Beyni düzgün yaratılmamıştır belki.. Neden dünyaya savaş ortamı var sürekli... Kronik bir sorun gibi sanki.. 

23 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Sitelerde Paylaş

Mantıklı olan da bu gibi sanki... 

Yaratılmış olan varlıkların, yaratıldığının dışına çıkma gibi bir lüksü yok...

Yarattığın varlık bu işte senin, ne diye kendi yarattığın şeyleri aşağılıyorsun? 

Sen tanrı olduğunu düşün, varlıklar yaratıyorsun ve istemediğin şeyleri yapıyorlar, bunun için onları cezalandırır mısın yoksa daha iyisini yapmaya mı çalışırsın? 

İnsanın da daha iyisi olabilirdi elbet, mesela Einstein?

Sorunlu bir dünya var ve bazı insanlar düşünemiyor bazı şeyleri. Peki neden düşünemiyor? Beyni düzgün yaratılmamıştır belki.. Neden dünyaya savaş ortamı var sürekli... Kronik bir sorun gibi sanki.. 

Biz insanlar yapabilecekleri veya düşünebilecekleri önceden kestirilemez olduğu gibi Tanrı içinde aynı şey geçerli. Ben olsaydım şöyle yapamıydım diyebilmek için öncelikle kendimi Tanrı olarak belirlediğimde yarattıklarımı insan olarak düşünmemeliyim , Çünkü insanlar Tanrı olduğunda yarattıklarının Tanrıdan daha düşük seviyede birşey olması gerekirdi. Ben bir yazılım mühendisiyim , mmorpg oyun geliştiriciliği yapıyorum , burada oluşturduğum karakterlerden benim gibi olmalarını bekleyemem , onlar sadece benim yaptığım gibi olmak zorundalar aynı zamanda onlarda beni kendilerine yüklemiş olduğum ahlak kuralları ile yargılayamazlar. Ben bir müslümanım , bir kul olmak için Kur-an yeterli bunu alıp köşene çekilebilirsin ancak daha fazlasını isteyip Allah'ı anlamaya çalışırsan daha fazlası gereklidir ve günümüz müslümanları (benim tanıdıklarım) çok iddialı ve bir o kadarda kıt düşünceye sahip olabiliyorlar , bu tür kişilere yönelttiğim bir soruda senin de bahsettiğin bu paradoxu kullanırım soru şu ; "Allah , başka bir Allah yaratabilir mi? Yaratamaz mı?" . Belki de milyarlarca yıl evrim geçirerek Bu tür beyin yakıcı soruları kavrayacak bir beyne sahip olacağız , herşey olasılık dahilinde ama Tanrının herşeyi istediği şekilde yaratma yeteneği var olması bu çeşitliliğin ve eğlencenin tekdüze hale getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Yani bir çok şeye aklımız eriyor , eğer Tanrı bizi mükemmel yaratıklar olarak yaratıp kendi öz irademizi vermeseydi hiçbir tadı olmazdı diye düşünüyorum bir insan olarak Tanrı ne düşünür bilemem. Bu yüzden neden dünyada savaş ortamı var sürekli diye düşünmek yerine "Evren gerçektende bir oyundan ibaret olabilir mi acaba?" diye düşünebiliriz.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, tonyukukcuk yazdı:

Böyle düşünmek insanın içini rahatlatabilir fakat aynı zamanda insanın şahsına işlenen suçları ahirete bırakması dünyada sana hiçbir şey katmayacak ve sana suç ileyenin yaptığı yanına kalacaktır örneğin senden birisi bir şey çalarsa onu geri almalısın bir şekilde yada biri bir yakınına zarar verirse gerekirse adaleti kendin uygularsın kısas islamda böyle yada ülkenin adaletine güvenirsin o da bir seçenek.Tarih boyuca zengin fakirden çalımıştır güçlü zayıfı ezmiştir bu hala böyle adalet ahirete bırakıldığı sürece bu böyle devam eder hayat şartlarında bir ilerleme olmaz.

Şu öğretilmeye çalışılıyor müslümanlara halinize şükredin mütevazi olun zalimler için yaşasın cehennem hepsi boş laf devrrimci ruhu öldüren sözler yani insanları evcilleştirmek.

Kesinlikle katılıyorum , her kelimeye ve oluşturduğu cümleler ile anlamlarına ama eklemeler de yapmak gerekir.

Eğer ucuz bir genelleme yaparsak bu dünyada dinsel bilincin zayıflaması ile kazancın artması orantılıdır. Bu bir gerçek trajikomik bir gerçek.Aynı şey mertlik , dürüstlük için de söylenebilir.Herkes dürüst , mert veya dindar olmadıkça azınlıkta olanlar dünyevi açıdan kayba uğramaktadırlar. Bu olayı çok daha lüzumsuz ve basit olaylara bile indirgeyebiliriz. Mesela dünyada alışverişte pazarlık olayı ortadan tamamiyle kalkmadıkça pazarlık yapmayan insanlar her zaman kaybetmeye devam edecekler ve gün geçtikçe pazarlık etmeyenlerin nüfusu azalmak zorunda kalacaktır. Bu konu hakkında çokça uzun bir yazı yazılabilir ama kısa keseyim. Kısaca güzelliklerin insana kaybettirmesinin nedeni o güzelliklerdeki deformasyonlardır. Bu konuda Kur-an özetle bir müslüman iyilik ve kötülüğün Allahtan geldiğini bilir der ve sizin bahsettiğiniz olayı destekliyor gibi görünür ancak Kur-an başka şeylerde söylemektedir onlara bakmadan sadece bu tür ayetleri cımbızlarsak sizin de belirttiğiniz gibi , aman be bırak Allaha havale et deriz.

Cennette huri olayı ile kandırılan canlı bombalar mesela :D , hepimizin kulağına gelmiştir , ben bu konuda ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye tahmin yürütüyorum. Yani bu durum tvlerdeki hocaların 1 lokma ekmeğe şükredin deyip milyonlar kazanmasından tutulur bu bombacı aptallara kadar varır. Ne olursa olsun sonucun müslümanlar için pekte içaçıcı olmadığı malum.

Çoğunluğun iyi insan olmadıkça müslüman olmamızın bize dünyada hiçbir faydası yok bu konuda hemfikiriz ama Allah bana dünyanın geçici olduğunu söylüyor (Kuranda yazılı ben okuyorum) ,  insanlar bunu birilerinin sırtına çıkmak için araç olarak kullanıyorsa bu Allahın beceriksiz olduğu anlamına gelmez . O'nun vaadi dünyanın geçici olduğu , dünyayı çokta umursamayın diyor ama iyi insan olun hak yemeyin çalışın , çalışanın hakkını verin , birlik olun dirlik olun adam olun da diyor. Bunu insanları evcilleştirmek için uydurmuşta olabilir Hz. Muhammed ama Allahta vahyetmiş olabilir , velhasıl insanların kaderciliği , herşeyin Allatan geldiğini ve ona gideceğini yanlış anlamaları veya kullanmaları İslamın sorunu değildir, müslümanların ve dolayısı ile aynı dünyada yaşadıkları insanların sorunudur.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Biz insanlar yapabilecekleri veya düşünebilecekleri önceden kestirilemez olduğu gibi Tanrı içinde aynı şey geçerli. Ben olsaydım şöyle yapamıydım diyebilmek için öncelikle kendimi Tanrı olarak belirlediğimde yarattıklarımı insan olarak düşünmemeliyim , Çünkü insanlar Tanrı olduğunda yarattıklarının Tanrıdan daha düşük seviyede birşey olması gerekirdi. Ben bir yazılım mühendisiyim , mmorpg oyun geliştiriciliği yapıyorum , burada oluşturduğum karakterlerden benim gibi olmalarını bekleyemem , onlar sadece benim yaptığım gibi olmak zorundalar aynı zamanda onlarda beni kendilerine yüklemiş olduğum ahlak kuralları ile yargılayamazlar. Ben bir müslümanım , bir kul olmak için Kur-an yeterli bunu alıp köşene çekilebilirsin ancak daha fazlasını isteyip Allah'ı anlamaya çalışırsan daha fazlası gereklidir ve günümüz müslümanları (benim tanıdıklarım) çok iddialı ve bir o kadarda kıt düşünceye sahip olabiliyorlar , bu tür kişilere yönelttiğim bir soruda senin de bahsettiğin bu paradoxu kullanırım soru şu ; "Allah , başka bir Allah yaratabilir mi? Yaratamaz mı?" . Belki de milyarlarca yıl evrim geçirerek Bu tür beyin yakıcı soruları kavrayacak bir beyne sahip olacağız , herşey olasılık dahilinde ama Tanrının herşeyi istediği şekilde yaratma yeteneği var olması bu çeşitliliğin ve eğlencenin tekdüze hale getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Yani bir çok şeye aklımız eriyor , eğer Tanrı bizi mükemmel yaratıklar olarak yaratıp kendi öz irademizi vermeseydi hiçbir tadı olmazdı diye düşünüyorum bir insan olarak Tanrı ne düşünür bilemem. Bu yüzden neden dünyada savaş ortamı var sürekli diye düşünmek yerine "Evren gerçektende bir oyundan ibaret olabilir mi acaba?" diye düşünebiliriz.

Evren oyundan ibaret diyorsunuz fakat cehennemde sonsuza kadar yakılıyorsunuz oyunun sonunda. Bu nasıl oyun? 

Bence oyun demeyelim de şuna hikaye diyelim.. 

Şu konularda mantıklı düşünen bir müslümana rastlamadım çünkü dinde mantık yok.. 

Neresinden tutsan elinde kalıyor.. 

Yazdığınız şeylerde çok çelişki var belki dinden biraz uzaklaşabilirseniz, sizde bazı konulara daha berrak bakabilirsiniz. 

Sitelerde Paylaş

Evren oyundan ibaret diyorsunuz fakat cehennemde sonsuza kadar yakılıyorsunuz oyunun sonunda. Bu nasıl oyun? 

Bence oyun demeyelim de şuna hikaye diyelim.. 

Şu konularda mantıklı düşünen bir müslümana rastlamadım çünkü dinde mantık yok.. 

Neresinden tutsan elinde kalıyor.. 

Yazdığınız şeylerde çok çelişki var belki dinden biraz uzaklaşabilirseniz, sizde bazı konulara daha berrak bakabilirsiniz. 

Çelişki dinde de bulunur dinsizlikte de . Dinden uzaklaşmanın çelişki konusunda azalma değil artış göstereceği kanaatindeyim.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, 0101001101000100 said:

Çelişki dinde de bulunur dinsizlikte de . Dinden uzaklaşmanın çelişki konusunda azalma değil artış göstereceği kanaatindeyim.

Dinsizlikte çelişki bulamazsın.

Olmayan şeyin, çelişkisi de olmaz. 

Dinden uzaklaşma, çelişkileri yok eder, zira, bulduğun çelişkiyi düzeltme şansına sahip olursun. Adam bakmış, dünya şöyle böyle. Bilinen ise, dünyanın düz olduğu. Çelişkiyi göstermiş, ne olmuş, dinciler adamı yakmış.

The trial of Giordano Bruno by the Roman Inquisition. Bronze relief by Ettore Ferrari, Campo de' Fiori, Rome.

Neymiş, din varken, çelişkiler olursa, çelişkiyi gösteren, doğruyu gösteren öldürülür, yok edilir, din yerind ekalırmış.

Pek cahilsin, hepsi bu sadece.

Sitelerde Paylaş
On 2/13/2018 at 06:57, 0101001101000100 said:

Kesinlikle katılıyorum , her kelimeye ve oluşturduğu cümleler ile anlamlarına ama eklemeler de yapmak gerekir.

Eğer ucuz bir genelleme yaparsak bu dünyada dinsel bilincin zayıflaması ile kazancın artması orantılıdır. Bu bir gerçek trajikomik bir gerçek.Aynı şey mertlik , dürüstlük için de söylenebilir.Herkes dürüst , mert veya dindar olmadıkça azınlıkta olanlar dünyevi açıdan kayba uğramaktadırlar. Bu olayı çok daha lüzumsuz ve basit olaylara bile indirgeyebiliriz. Mesela dünyada alışverişte pazarlık olayı ortadan tamamiyle kalkmadıkça pazarlık yapmayan insanlar her zaman kaybetmeye devam edecekler ve gün geçtikçe pazarlık etmeyenlerin nüfusu azalmak zorunda kalacaktır. Bu konu hakkında çokça uzun bir yazı yazılabilir ama kısa keseyim. Kısaca güzelliklerin insana kaybettirmesinin nedeni o güzelliklerdeki deformasyonlardır. Bu konuda Kur-an özetle bir müslüman iyilik ve kötülüğün Allahtan geldiğini bilir der ve sizin bahsettiğiniz olayı destekliyor gibi görünür ancak Kur-an başka şeylerde söylemektedir onlara bakmadan sadece bu tür ayetleri cımbızlarsak sizin de belirttiğiniz gibi , aman be bırak Allaha havale et deriz.

Cennette huri olayı ile kandırılan canlı bombalar mesela :D , hepimizin kulağına gelmiştir , ben bu konuda ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye tahmin yürütüyorum. Yani bu durum tvlerdeki hocaların 1 lokma ekmeğe şükredin deyip milyonlar kazanmasından tutulur bu bombacı aptallara kadar varır. Ne olursa olsun sonucun müslümanlar için pekte içaçıcı olmadığı malum.

Çoğunluğun iyi insan olmadıkça müslüman olmamızın bize dünyada hiçbir faydası yok bu konuda hemfikiriz ama Allah bana dünyanın geçici olduğunu söylüyor (Kuranda yazılı ben okuyorum) ,  insanlar bunu birilerinin sırtına çıkmak için araç olarak kullanıyorsa bu Allahın beceriksiz olduğu anlamına gelmez . O'nun vaadi dünyanın geçici olduğu , dünyayı çokta umursamayın diyor ama iyi insan olun hak yemeyin çalışın , çalışanın hakkını verin , birlik olun dirlik olun adam olun da diyor. Bunu insanları evcilleştirmek için uydurmuşta olabilir Hz. Muhammed ama Allahta vahyetmiş olabilir , velhasıl insanların kaderciliği , herşeyin Allatan geldiğini ve ona gideceğini yanlış anlamaları veya kullanmaları İslamın sorunu değildir, müslümanların ve dolayısı ile aynı dünyada yaşadıkları insanların sorunudur.

Sorun meselesini yanlış biliyorsun. 

Sorunların bir kaynağı vardır. Mesela, bugün artan tecavüzler, bir sorundur. Kaynağı nedir? Elbette ki, kızlar ile erkeklerin birarada yetişmemesi, birlikte yaşamaması. 

Dinsel bilincin azalması ile kazancın artışı diye bir şey de martavaldır. Dinde iki cins insan olur, sömürülen, hakkı gaspedilen ve buna şükredenler ve onları sömürüp zenginleşip, allah böyle diyor diyenler. 

Bunun yok edilmesi için, dinlerin ortadan kaldırılması lazımdır. 

İşte senin sorunun sebebi sandığın müslümanlar, onların yaşantısı falan değil, sorunun esas sebebi, insanları böyle sömürülmeye mahkum kılan islamdır.

Ne demek lan "Rızkı Allah Verir..." Var mı böyle bir denyoluk, böyle bir kepazelik? Bu lafın şu bahsettiğin rezilliklerin hepsinin asıl kaynağı olduğunu farketmiyorsun di mi?

Sitelerde Paylaş
On 2/12/2018 at 05:06, 0101001101000100 said:

Sınav eşit değil olamaz da , tam manasıyla herkese eşit sınav yapılsa idi mantıken herkesin tek bir kişi olmasından başka bir çözüm getirilemezdi bu olaya. Burada eşit olan sonuç yani İslamın önermesinde eşit olan sonuçtur. Adalet tam manasıyla ahirette tecelli edecektir ve sırf bunun için cennet ve cehennem yaratılmıştır. Dünyevi hayatta insanlar neleri affetmekte bir düşünelim. N büyük kötülükler cezasız kalmakta bazen bu cezasız bırakma işlemini bizzat madurun kendisi dahi isteyebilmektedir. Ahiret olmaksızın mutlak adalet asla kurulamaz. Benim sorguladığım büyük ölçüde de inandığım bir husus vardır bu konuda , ölümden sonra yaşamın olduğu gibi , doğmadan öncede yani dünyaya gelmeden önce de bir takım olaylar yaşamış olma ihtimalimizde var. Yani "Madem unutacaktın beni neden yarattın? Bana mı sordun da beni sınava soktun? Benmi gelmek istedim bu dünyaya?" gibi sorulara Nasrettin hoca yaklaşımıyla ya sen istediysen? Diye sorabilmek İslamda önü kesilmemiş bir durum olabilir , konu hakkında pek bilgi sahibi değilim sadece şüpheleniyorum araştırmalarım ömür boyu sürecek.

Şöyle basit düşünebiliriz mesela bu konu hakkında;

Bir baba bir evladına 1000 tl , diğerine 100 tl harçlık verse , 1000 tl verdiği evladına 1000 tl nin hesabını 100 tl verdiğine de 100 tl nin hesabını sorarsa sorun kalmaz. Oran orantı olabilir yani Allahın bilgisi sonsuzdur. Ben Allahın birileri aracılığı ile tebliğ etmediği ya da bilincine doğuştan yerleştirmediği bir insanı "Bana neden inanmadın? Şimdi cehennemde yan" diyeceğini hiç sanmıyorum mesela. Doğumdan evveli olabilir , herkes ektiğini biçecektir. Unutmayalım ki cehennem ve cennetin sınıfları vardır , belki de kendi isteğimizle aldığımız riske göre cehennem veya cennnetin aşağı veya yüksek seviyelerine erşimek sonuçlu bir yarışın içerisindeyiz. Hayal kuruyor da olabilirim tabi ki , ama oyundaki karaktere hayal kurma yetisi verilirse o da hayal kurabilecektir , ne de olsa her gerçek yalan her yalanda gerçek olabilir , olasılıklar da olasılıklar.

Yazık...

Kendinizi ne güzel kandırıyorsunuz böyle. Hele siz kendinizi kandırmaya bu kadar hevesliyken sizin etinizden, sütünüzden falan faydalananlar hele...

Eşitsiliklerin çoğu, insandan gelir. Birisi para kazanacak diye 300 kişi ölüyorsa, buna imtahan falan diyemezsin. 300 aile evlatsız, babasız, çocuklar yetim kalıyorsa, buna adil falan diyemezsin. Ama "Amanda fıtratında var valla" deyip mevlüt okutmakla bunları sineye çekip, hesabı ahirette falan dersen, elbette seni güdenlerin acayip işine gelecektir. 

Cennet, cehennem falan yok, martaval bunlar. Sizi kandırmak için uydurulmuş masallar sadece. Adalet istiyorsan, bu dünyada alacaksın. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...