Jump to content

Olası bir Tanrı kafadan hasta mıdır?

Recommended Posts

Olası bir Tanrı... Olası bir Tanrı...

Olası bir Tanrı Tanrı’ya göre değişir.

Mesela söz konusu Allah’sa hepiniz zaten biliyorsunuzdur. Eğer deistlerin varlıklarını düşündüğü Tanrı ise...

O zaman insanların sözünü ettiği (uydurduğu) bütün şeyler birer çöp haline geliyor. Peygamberler, dinler, öğretiler...

Belki dünya’dan daha önemli yerler vardır evren’de bilemem.

Ben bunu da geçeceğim ve ateist bir gözle bakacağım.

Evet, gezegen adaletsiz şöyle böyle,

ama bunu da yine kendimize, kendi kültürümüze borçluyuz. En baştan bir oyun yapmışız kendimize ve oyunun kurallarını da belirlemişiz. Değişen zamanla birlikte oyunun bazı geçersizleşen kurallarını değiştirmiş ya da esnetmişiz. Bazılarımız buna direnmiş, bazılarımızsa uyum sağlamış, hatta bazılarımızsa en baştan değişimin öncüsü, öncüleri haline gelmişler. Oyuna sonradan katılanlarsa (yeni doğanlar) zaten birçok kurala tabii olmuş oluyor ve zaten doğmaktan başka seçenekleri bile olmuyor. Hayat ve özgür irade ise bir bakıma bize sunulmuş seçeneklerdir. Seçeneklerin sayısı tekten başlar ve sonsuza kadar gider... Günümüz modern dünyasında seçenekler (gelişmiş ülkelerde) artmıştır, seçenekler artarken doğa-insan ilişkisi ve insanların psikolojik durumları ya da gelişimleri de değişiklik göstermiştir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 343
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Emrh91 said:

Olası bir Tanrı... Olası bir Tanrı...

Olası bir Tanrı Tanrı’ya göre değişir.

Mesela söz konusu Allah’sa hepiniz zaten biliyorsunuzdur. Eğer deistlerin varlıklarını düşündüğü Tanrı ise...

O zaman insanların sözünü ettiği (uydurduğu) bütün şeyler birer çöp haline geliyor. Peygamberler, dinler, öğretiler...

Belki dünya’dan daha önemli yerler vardır evren’de bilemem.

Ben bunu da geçeceğim ve ateist bir gözle bakacağım.

Evet, gezegen adaletsiz şöyle böyle,

ama bunu da yine kendimize, kendi kültürümüze borçluyuz. En baştan bir oyun yapmışız kendimize ve oyunun kurallarını da belirlemişiz. Değişen zamanla birlikte oyunun bazı geçersizleşen kurallarını değiştirmiş ya da esnetmişiz. Bazılarımız buna direnmiş, bazılarımızsa uyum sağlamış, hatta bazılarımızsa en baştan değişimin öncüsü, öncüleri haline gelmişler. Oyuna sonradan katılanlarsa (yeni doğanlar) zaten birçok kurala tabii olmuş oluyor ve zaten doğmaktan başka seçenekleri bile olmuyor. Hayat ve özgür irade ise bir bakıma bize sunulmuş seçeneklerdir. Seçeneklerin sayısı tekten başlar ve sonsuza kadar gider... Günümüz modern dünyasında seçenekler (gelişmiş ülkelerde) artmıştır, seçenekler artarken doğa-insan ilişkisi ve insanların psikolojik durumları ya da gelişimleri de değişiklik göstermiştir.

Şimdi biraz düşünelim....

Farzedelim ki, bir tanrı olsun ve canı sıkılıp kainatı yaratsın. Kainattada ölümsüz bir takım canlılar yaratsın. Neden olmasın?

Bu ölümsüz olan canlılarda, iddiaya girip, gelip dünyada insanı yaratmış ve basıp gitmiş, bunu hatta unutmuş bile olsunlar. 

Neden böyle bir ihtimal kabul edilmezken, amanda yok allah, yok yok isa-mesih falan gibi, uydurma olduğu apaçık olan tanrılar için bu kadar gam ve keder insanın boynuna yüklenir?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, anibal yazdı:

Yazık...

Kendinizi ne güzel kandırıyorsunuz böyle. Hele siz kendinizi kandırmaya bu kadar hevesliyken sizin etinizden, sütünüzden falan faydalananlar hele...

Eşitsiliklerin çoğu, insandan gelir. Birisi para kazanacak diye 300 kişi ölüyorsa, buna imtahan falan diyemezsin. 300 aile evlatsız, babasız, çocuklar yetim kalıyorsa, buna adil falan diyemezsin. Ama "Amanda fıtratında var valla" deyip mevlüt okutmakla bunları sineye çekip, hesabı ahirette falan dersen, elbette seni güdenlerin acayip işine gelecektir. 

Cennet, cehennem falan yok, martaval bunlar. Sizi kandırmak için uydurulmuş masallar sadece. Adalet istiyorsan, bu dünyada alacaksın. 

Peki diyelim ki ahiret yok , bu dünyada nasıl adalet almayı düşünüyorsun?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

Şimdi biraz düşünelim....

Farzedelim ki, bir tanrı olsun ve canı sıkılıp kainatı yaratsın. Kainattada ölümsüz bir takım canlılar yaratsın. Neden olmasın?

Bu ölümsüz olan canlılarda, iddiaya girip, gelip dünyada insanı yaratmış ve basıp gitmiş, bunu hatta unutmuş bile olsunlar. 

Neden böyle bir ihtimal kabul edilmezken, amanda yok allah, yok yok isa-mesih falan gibi, uydurma olduğu apaçık olan tanrılar için bu kadar gam ve keder insanın boynuna yüklenir?

Yapraaam biraz daha düşün. Kabul ettiğin gibi Tanrı varsa niye böyle birşeye izin versin? Sonra ben çok mantıklıyım diye ortalıkta cıbıldak geziyorsun eee bende haliyle gülüyorum. Çooook mantiklisin güya keh kehh kehh hh..

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, anibal yazdı:

Sorun meselesini yanlış biliyorsun. 

Sorunların bir kaynağı vardır. Mesela, bugün artan tecavüzler, bir sorundur. Kaynağı nedir? Elbette ki, kızlar ile erkeklerin birarada yetişmemesi, birlikte yaşamaması. 

Dinsel bilincin azalması ile kazancın artışı diye bir şey de martavaldır. Dinde iki cins insan olur, sömürülen, hakkı gaspedilen ve buna şükredenler ve onları sömürüp zenginleşip, allah böyle diyor diyenler. 

Bunun yok edilmesi için, dinlerin ortadan kaldırılması lazımdır. 

İşte senin sorunun sebebi sandığın müslümanlar, onların yaşantısı falan değil, sorunun esas sebebi, insanları böyle sömürülmeye mahkum kılan islamdır.

Ne demek lan "Rızkı Allah Verir..." Var mı böyle bir denyoluk, böyle bir kepazelik? Bu lafın şu bahsettiğin rezilliklerin hepsinin asıl kaynağı olduğunu farketmiyorsun di mi?

Sorunların kaynağı eğitimsizliktir , cehalettir İslam dini "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" der . " Elbette ki, kızlar ile erkeklerin birarada yetişmemesi, birlikte yaşamaması." çok komik bir yaklaşım , yani basit mantıkla , 13 yaşındaki kızla erkek kendi isteği ile ilişkiye girdiklerinde tecavüz olmaz , tecavüz yoksa sorun yoktur demeniz lazım bunu savunabilmek için. Eğitim şart , sorunun kaynağına inip çözmek çokta zor değil , Kuran ahlakına varılacak. Yozlaştırılmış din inancı düzeltilecek ve insanlar eğitilecrek tecavüzün ne kadar kötü birşey olduğu ve bu dünyanın diğer hevesleri gibi lüzumsuz olduğu anlatılacak.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, anibal yazdı:

Dinsizlikte çelişki bulamazsın.

Olmayan şeyin, çelişkisi de olmaz. 

Dinden uzaklaşma, çelişkileri yok eder, zira, bulduğun çelişkiyi düzeltme şansına sahip olursun. Adam bakmış, dünya şöyle böyle. Bilinen ise, dünyanın düz olduğu. Çelişkiyi göstermiş, ne olmuş, dinciler adamı yakmış.

The trial of Giordano Bruno by the Roman Inquisition. Bronze relief by Ettore Ferrari, Campo de' Fiori, Rome.

Neymiş, din varken, çelişkiler olursa, çelişkiyi gösteren, doğruyu gösteren öldürülür, yok edilir, din yerind ekalırmış.

Pek cahilsin, hepsi bu sadece.

Cahil miyim? Güzel :D

Adam bakmış şöyle böyle demiş , bir başkası gelmiş , höyle güyle demiş , öbürü gelmiş eyle veyle demiş , sonra ne olmuş saygıdeğer cahil dedektörü kardeşim?

Aynı adam bigbang den önce maddenin ne olduğunu da söylemişmi , şöyle böyle mi demiş o konuda da ? O maddeden önce ne varmış onu da söylemiş mi? Şöyle böyle dediğin konulara açıklama getiren birine cahil demeye hiç utanmıyor musun? Ne gezer desene .

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, 0101001101000100 said:

Cahil miyim? Güzel :D

Adam bakmış şöyle böyle demiş , bir başkası gelmiş , höyle güyle demiş , öbürü gelmiş eyle veyle demiş , sonra ne olmuş saygıdeğer cahil dedektörü kardeşim?

Aynı adam bigbang den önce maddenin ne olduğunu da söylemişmi , şöyle böyle mi demiş o konuda da ? O maddeden önce ne varmış onu da söylemiş mi? Şöyle böyle dediğin konulara açıklama getiren birine cahil demeye hiç utanmıyor musun? Ne gezer desene .

Big bang önce madde tekillikti, diyoruz ya bir cahilsin. 

O maddeden önce gene o madde vardı, ama senin kafan bunu almaz. O yüzden zaten, olmayan bir şeyin patlayacağını falan sanıyorsun.

Fiziğin en sağlam kuralını söyleyeyim sana: Madde ve enerji yoktan varolmaz, var iken de yok olmaz. 

Senin açıklama getirdiğin falan yok. Zort zort zort osurmak, yani kıçından sallamak açıklama getirmek falan değildir.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, 0101001101000100 said:

Sorunların kaynağı eğitimsizliktir , cehalettir İslam dini "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?" der . " Elbette ki, kızlar ile erkeklerin birarada yetişmemesi, birlikte yaşamaması." çok komik bir yaklaşım , yani basit mantıkla , 13 yaşındaki kızla erkek kendi isteği ile ilişkiye girdiklerinde tecavüz olmaz , tecavüz yoksa sorun yoktur demeniz lazım bunu savunabilmek için. Eğitim şart , sorunun kaynağına inip çözmek çokta zor değil , Kuran ahlakına varılacak. Yozlaştırılmış din inancı düzeltilecek ve insanlar eğitilecrek tecavüzün ne kadar kötü birşey olduğu ve bu dünyanın diğer hevesleri gibi lüzumsuz olduğu anlatılacak.

Aynen, 13 yaşındaki kızla erkek kendi isteği ile ilişkiye girdiklerinde bu tecavüz olmaz zaten. Ama 60 yaşındaki adam bunu yapıyorsa, haha işte ona tecavüz denir. 

Sorunun kaynağı senin o kuran dediğin bedevi osuruğu. Yozlaştırılmış falan sandığın, din dediğin kepazelik, pislik, vahşet ve rezillik kaynağı yani.

Senin dinin, tecavüzün kötü bir şey olduğunu nasıl gösterecek, baştecavüzcü muhammed denen bedevinin arkasına takılarak mı?

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, anibal yazdı:

Fiziğin en sağlam kuralını söyleyeyim sana: Madde ve enerji yoktan varolmaz, var iken de yok olmaz.

Şimdilik kelimesi eksik bu cümlede. Ateistlerin muhteşem bir fizik kuralı vardır "Bilmiyorum".

En küçük madde nedir? Atom

Onun içinde ne vardır? Çekirdek

Onun içinde ne vardır kuantalar falan filan

Onun içinde ne vardır "Henüz bilmiyoruz"

Bilip bilmeden , fikri olmadan zikri olmaktır ateizm :D

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, anibal yazdı:

Aynen, 13 yaşındaki kızla erkek kendi isteği ile ilişkiye girdiklerinde bu tecavüz olmaz zaten. Ama 60 yaşındaki adam bunu yapıyorsa, haha işte ona tecavüz denir. 

Sorunun kaynağı senin o kuran dediğin bedevi osuruğu. Yozlaştırılmış falan sandığın, din dediğin kepazelik, pislik, vahşet ve rezillik kaynağı yani.

Senin dinin, tecavüzün kötü bir şey olduğunu nasıl gösterecek, baştecavüzcü muhammed denen bedevinin arkasına takılarak mı?

Tecavüz tanımın harika :D böyle devam et

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, 0101001101000100 said:

Şimdilik kelimesi eksik bu cümlede. Ateistlerin muhteşem bir fizik kuralı vardır "Bilmiyorum".

En küçük madde nedir? Atom

Onun içinde ne vardır? Çekirdek

Onun içinde ne vardır kuantalar falan filan

Onun içinde ne vardır "Henüz bilmiyoruz"

Bilip bilmeden , fikri olmadan zikri olmaktır ateizm :D

Bilmiyorsak gider öğreniriz, bilmiyoruz diye bedevi kıçından uydurulmuş bir zırvalığı kabul edelim?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, anibal yazdı:

Bilmiyorsak gider öğreniriz, bilmiyoruz diye bedevi kıçından uydurulmuş bir zırvalığı kabul edelim?

E bilmiyorsan öğren o zaman bedevi mi değil mi , Allah var mı yok mu , cehennem var mı yok mu da bilmiyorsun ama bıt bıt ötüyorsun saksağan gibi.

Senin atom çekirdeğinin etrafından dönen protona olan inancın ile benim Tanrı inancım arasında ne tür farklar var ? :D

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, 0101001101000100 said:

E bilmiyorsan öğren o zaman bedevi mi değil mi , Allah var mı yok mu , cehennem var mı yok mu da bilmiyorsun ama bıt bıt ötüyorsun saksağan gibi.

Senin atom çekirdeğinin etrafından dönen protona olan inancın ile benim Tanrı inancım arasında ne tür farklar var ? :D

Allah mallah yok işte, apaçık ortada... O da uçkur düşkünü bedevinin teki, evlatlığının karısını bile boşatıp düzecek kadar azgın bir bedevi hemde...

Sen bir ara forumlarda, süper zenci neyin nesidir? Sülalenle ilgilenen bir süper zencinin olmadığını neye dayanarak idda edeceksin?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Atom cekirdeginin etrafinda dönen elektrondur. Proton ise  notronla beraber atom cekirdeginde  bulunur. Ironi yapmadiysan, karıştırdın galiba.

tarihinde Exelans_cop tarafından düzenlendi
Duzeltme
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Allah mallah yok işte, apaçık ortada... O da uçkur düşkünü bedevinin teki, evlatlığının karısını bile boşatıp düzecek kadar azgın bir bedevi hemde...

Sen bir ara forumlarda, süper zenci neyin nesidir? Sülalenle ilgilenen bir süper zencinin olmadığını neye dayanarak idda edeceksin?

Deizmin Tanrısına inanabilirsin

Teizmin Tanrısına inanbilirsin

Tanrı benim kendime oyun ediyorum diyebilirsin

Ama asla Tanrı yok diyemezsin , çünkü "Neden" sorularının hiçbirine cevap veremez hale gelirsin.

Şimdi anladınmı neden Tanrıya inanmanın neden bu kadar önemli olduğunu? Hani ateistler Tanrı varsa kibirli pisliğin tekidir derler ya. Sizler ayrıntılara hapsolmuşsunuz , büyük resme bakın , büyük soruya cevap verin , NEDEN?

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Atom cekirdeginin etrafinda dönen elektrondur. Proton ise  notronla beraber atom cekirdeginde  bulunur. Ironi yapmadiysan, karıştırdın galiba.

Yok yemdi o ve sonunda biri yuttu  , şimdi göster bana iddia ettiğin şeyi , kanıtla. Atom çekirdeğinin etrafından dönen elektron mudur , proton mudur , atomun boşluklarında ne bulunur , bilim neden atomun boşluklarının hepsini apaçık açıklayamamıştır , şimdilik bu kadar , gelecekte açıklanacak diyorsanız hepiniz neden şimdi Tanrı'ya biat etmiyorsunuz o gün gelince hep birlikte ateist oluruz.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, 0101001101000100 yazdı:

Yok yemdi o ve sonunda biri yuttu  , şimdi göster bana iddia ettiğin şeyi , kanıtla. Atom çekirdeğinin etrafından dönen elektron mudur , proton mudur , atomun boşluklarında ne bulunur , bilim neden atomun boşluklarının hepsini apaçık açıklayamamıştır , şimdilik bu kadar , gelecekte açıklanacak diyorsanız hepiniz neden şimdi Tanrı'ya biat etmiyorsunuz o gün gelince hep birlikte ateist oluruz.

Birincisi yanlış yazdigini yada yanlis bildigini, ben yazdıktan sonra farkedip yem attım demedigin ne malum? :) ikincisi, vermis oldugum cevaptan ateist olduğumu nasıl anladın? Elhamdülillah  ben de seni gibi müslüman bir teistim ve göruslerinin tamamina katıldığımı ve yazılarını beğenerek okudugumu bilmeni isterim. Bu sayede bir kez daha önyargılı olmamamiz gerektiğini ikimizde öğrenmiş olduk :)

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, 0101001101000100 yazdı:

Ama asla Tanrı yok diyemezsin , çünkü "Neden" sorularının hiçbirine cevap veremez hale gelirsin.

Şimdi anladınmı neden Tanrıya inanmanın neden bu kadar önemli olduğunu? Hani ateistler Tanrı varsa kibirli pisliğin tekidir derler ya. Sizler ayrıntılara hapsolmuşsunuz , büyük resme bakın , büyük soruya cevap verin , NEDEN?

Biz kim sorusuna cevap veremiyoruz temelsiz şeyler bir şey ifade etmiyor bir dinin inananı olan diğer dinin inkarcısıdır...

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, 0101001101000100 said:

Salak işte...

Olmayan şeyin nesine inanacaksın ki?

"Neden" sorularına kıçından verdiğin cevaplar, cevap mı olacak?

Madem öyle:

Sen neden doğdun?

El-cevap: Şüphesiz ananı eşşekler düzdüğü için. Bu hakikat inkar edilemez. 

Al sana cevap işte, eşşek oğlu eşşek. Neden sorusunun cevabı, al tepe tepe kullan, en bi hakiki cevabını...

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.02.2018 at 02:59, illusion_ yazdı:

Dünyayı biraz analiz edince yaşamanın son derece amaçsız ve anlamsız olduğu görülüyor. 

İnsanlar hayatını çalışarak geçiriyor. Kimisi ise iş bile bulamayabiliyor.

Amaç sadece yaşamını devam ettirebilmek için ev ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak. Çalışmanın tek amacı bu. Hayatta kalmak. 

Anlamsızca ve merakla genelde cinayet, kaza ve dolandırıcılık gibi haberleri izlemek. 

Küçük mutluluk kaçamakları ile kendini kandırmak. 

Sabah zorla uyanıp işe gitmek. 

Günün tamamını işte geçirmek. 

Yıl boyu çalışıp aptalca 15-30 gün tatil yapmak. 

Dünyadaki kısıtlı yiyecek kaynakları.

Kötü hava koşulları. 

Engelli insanlar. 

Elinde olmadığı bir nedenle kötü görünüşe sahip insanlar. 

Hastalıklar. 

Birbirini yiyen hayvanlar dolayısıyla doğanın vahşet içermesi.

Bir hayvanın başka bir hayvanın yavrusunu yemesi. 

Açlıktan ölen hayvanlar. 

Kanıbozuk insanlar.

Düşünüyorum da şu hayatta mantıklı ve düzgün olan şey nedir?

Olası bir tanrı böyle berbat bir sistem tasarlayarak neyi amaçlamış olabilir? 

Hiçliğin büyüsünü bozarak yapa yapa bunu mu yapmış? 

Not: Yazdıklarımda baskın gördüğüm şeyleri esas aldım.

Sen dinsizsin. O yüzden inancına göre Tanrı dediğin yok.o zaman bu dediğin hastalıklı işler hep kendi kendine olur. Tanrı yoksa ona mal edemezsin. O  zaman sen kimi eleştiriyorsun. Sence yok olan bir Allah’ı CC. yani senin tanrı dediğin Allah CC. değil. Boşuna uğraşıyorsun. Bu eleştiri gerçek ilahı değil senin kafanda var ettiğin sahte ilahın eleştirisidir.

Peki neden sana kızıyor. Allah CC. eleştiremediğin halde dersen. Senin ettiğin laflar ona ulaşamaz. Fakat niyetin onu hedef alıyor. O niyetle başka bir sahte ilahı eleştiriyorsun yani. Tıpkı birine değdirmek niyetiyle bir taş atsan fakat ona değmese de seni suçlar. Çünkü onu hedef aldın, fakat başaramadın. Senin işin de böyle boşa uğraşıyorsun. Hiçbir kıymetin yok.

Gelelim benim dinime: Sen İslam’ın Allah’ını CC. eleştirmek istiyorsan, aslında onu eleştiremiyorsun. Çünkü üstte de söyledim, sen inancında olmayan bir Allah’ı CC. eleştiremezsin. Halbuki Allah CC. vardır. buna göre İslam’a göre Allah’ın CC. sıfatlarından biri “ muhalefetin lil havadis” dir. Bu sıfata göre Allah CC. hiçbir şekilde insana benzemez. Dediğin kafa ve hastalık insani özelliklerdir. Allah’ın CC. böyle bir sıfatı yoktur.

Sonuç "demek ki kafası olan ve hasta olan sensin. Şeytan ve nefsine yenik düşmüş, tutsak bir hayat yaşıyorsun.kafandan kurtulamazsın ama hastalıktan kurtulabilirsin. o da Allah’ ın CC. dinine tabi olacaksın. başka yolu yok. olsa gizlemezdi."

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...