Jump to content

Teistler ne olursa Tanrının varolmadığına , Ateistler ne olursa var olduğuna inanır.

Recommended Posts

Soru basit cevabı sahibine göre basit veya karmaşık olabilir. Şahsen en net cevapları görmek isterim.Çürütülemeyecek iddialar ve hayaller bekliyorum.
Teistler ne olursa Tanrının var olmadığına inanırlar?
Ateistler ne olursa Tanrının var olduğuna inanırlar?

ben bir teist olarak eğer ölümsüzlüğü bulursak Tanrının var olmadığına inanacağımı düşünüyorum. Çünkü Kur-an bence dinin tek kaynağıdır. Ölümsüzlük her insan bir gün ölümü tadacaktır bilgisinin net olarak aksini ispat edecektir. Biliyorum ateist arkadaşların iddia ettiği bir çok surenin aksinin kanıtlandığı iddiaları var ama ben hiçbirinin bu kadar net olabileceğini sanmıyorum. Tabiki ölümsüzlük çıksa bile "Eninde sonunda bir gün öleceklerdir bekleyin" gibi söylemleri de olacaktır ama böyle bir teknolojiye erişilirse ben ölülerinde diriltilebileceğini düşünüyorum , o yüzden eğer ölümsüzlük keşfedilirse Tanrının var olmadığına inanabileceğimi belirtiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ateistler tanrıya inanmazlar tanrıya inananlar teistlerdir "tanrıya inanmak" fiili ateist kelimesiyle kullanılamaz.mantığını temizleyeyim ateist ateist olduğu sürece inanmaz ateistin ateist olmaması için bilmesi gerekir kanıt gerekir muhatap alınabilecek şekilde muhatap alınması gerekir.teistin bilmesine gerek yoktur onlar inanırlar inanmak zaten bir sonuç olmadığı ve sonunun olmayacağı için teistler hep inanınırlar onlara bu yüzden teist denir.

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, 0101001101000100 said:

Soru basit cevabı sahibine göre basit veya karmaşık olabilir. Şahsen en net cevapları görmek isterim.Çürütülemeyecek iddialar ve hayaller bekliyorum.
Teistler ne olursa Tanrının var olmadığına inanırlar?
Ateistler ne olursa Tanrının var olduğuna inanırlar?

ben bir teist olarak eğer ölümsüzlüğü bulursak Tanrının var olmadığına inanacağımı düşünüyorum. Çünkü Kur-an bence dinin tek kaynağıdır. Ölümsüzlük her insan bir gün ölümü tadacaktır bilgisinin net olarak aksini ispat edecektir. Biliyorum ateist arkadaşların iddia ettiği bir çok surenin aksinin kanıtlandığı iddiaları var ama ben hiçbirinin bu kadar net olabileceğini sanmıyorum. Tabiki ölümsüzlük çıksa bile "Eninde sonunda bir gün öleceklerdir bekleyin" gibi söylemleri de olacaktır ama böyle bir teknolojiye erişilirse ben ölülerinde diriltilebileceğini düşünüyorum , o yüzden eğer ölümsüzlük keşfedilirse Tanrının var olmadığına inanabileceğimi belirtiyorum.

Ölecek olman, neden tanrının varolmasını gerektirsin?

Sitelerde Paylaş

@anibal

öldüğünün farkına varamayan insanlar var mıdır, ölüm anında salgılanan kimyasallar.

her insan öldüğünün farkına varıyor mu ölürken

@0101001101000100 

zaten öldükten sonra vay niye öldük diyebilen birisi yok, anibal yukardaki sorularımı cevaplarsa biraz daha aydınlatır

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, CinleriGorenAdam said:

@anibal

öldüğünün farkına varamayan insanlar var mıdır, ölüm anında salgılanan kimyasallar.

her insan öldüğünün farkına varıyor mu ölürken

@0101001101000100 

zaten öldükten sonra vay niye öldük diyebilen birisi yok, anibal yukardaki sorularımı cevaplarsa biraz daha aydınlatır

Öldüğünün farkına varamazsın, zira farkına varacak olan şey ortada kalmamış olur. 

Ölüm, beyin faaliyetinin geri döndürülemez şekilde durması. Bu da haliyle, farkına varacak olan beynin artık hiç bir şeyin farkına varamaz olması demek. 

Sitelerde Paylaş
Just now, CinleriGorenAdam said:

yani uykudayken ölmemizle, uyanık ölmemizin farkı yok mu oluyor abi ?

Beyin, ölmeye başladığını anlayabilir. Bu durumda, kurtulmak için çeşitli girişimlerde bulunur. Bu, seni sakin, aklı başında kalmaya ve içinde bulunduğun durumdan çıkmana yardımcı olmaya yarar. 

Uykuda da olsan, uyanıkta olsan bu olacaktır. Evrimsel süreçte atalarımızın her zaman ölümle burun buruna yaşadığını aklından çıkarma. 

Sitelerde Paylaş

Ölümün farkına varırmıyız bana göre yok nasıl doğduğumuzu hatırlamıyorsak  ölümde aynıdır. İnsanın ve hayvanların ölüm korkusu olmasa zaten hayata kalamazlar O nedenle ölüm biz düşünen hayvanları ürkütüyor.

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, güven said:

Ölümün farkına varırmıyız bana göre yok nasıl doğduğumuzu hatırlamıyorsak  ölümde aynıdır. İnsanın ve hayvanların ölüm korkusu olmasa zaten hayata kalamazlar O nedenle ölüm biz düşünen hayvanları ürkütüyor.

Ecel kapını çaldığında evi telaşa verme
O geldiği zaman sen gitmiş olacaksın

Hepsi bu aslında...

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, anibal yazdı:

Ecel kapını çaldığında evi telaşa verme
O geldiği zaman sen gitmiş olacaksın

Hepsi bu aslında...

Bir ata sözü olsa gerek her ne ise güzelmiş.Ben doğaya baktığım zaman örenek  bir kurşun geldi sana isabet etti ama çok acı vereceyini  düşünüyoruz  veryorda ama doğa evren adına ne dersek diyelim çok merhametli  davranıyor canımızı alıyor acıdan bizi kurtarıyor. dinelerin tanrısı gibi sonuza kadar işkence etmiyor zalim gadar deyil.Bu konuda hakını yemiyelim doğanın evrenin.Tabi bu benim şahsi fikrim

Sitelerde Paylaş
42 minutes ago, güven said:

Bir ata sözü olsa gerek her ne ise güzelmiş.Ben doğaya baktığım zaman örenek  bir kurşun geldi sana isabet etti ama çok acı vereceyini  düşünüyoruz  veryorda ama doğa evren adına ne dersek diyelim çok merhametli  davranıyor canımızı alıyor acıdan bizi kurtarıyor. dinelerin tanrısı gibi sonuza kadar işkence etmiyor zalim gadar deyil.Bu konuda hakını yemiyelim doğanın evrenin.Tabi bu benim şahsi fikrim

Kültürümüz öyle işliyor ki doğal olarak, bir şeyleri tanrılaştırmaya çok meraklıyız. 

Doğa amaçsızdır, zalim değildir, merhametli değildir, sadece doğadır. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Kültürümüz öyle işliyor ki doğal olarak, bir şeyleri tanrılaştırmaya çok meraklıyız. 

Doğa amaçsızdır, zalim değildir, merhametli değildir, sadece doğadır. 

Doğada zalim olanda var  merhametli olanda var.

Doğa nötür olsaydı bunlar olmazdı.

Nötür olmadığa göre doğa hem zalim hemde merhametlidir.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, SHORTWAVE said:

Laf söyledi bal kabağı...

Sen hiç ceylanın yavrusunu yakalayıp yiyen aslana "dur onu yeme, beni ye" diyen bir şey gördün mü? Zalim ne, merhamet ne?

Canlılar doğa değildir, canlılar bir şeyler yapar, merhamet deriz, zulm deriz, ama hepsi sadece bizim algımız için geçerlidir. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, SHORTWAVE yazdı:

Aslında bakarsan doğa zaten nötrdür, merhamet, zalim gibi sıfatları da biz takarız... 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Laf söyledi bal kabağı...

Sen hiç ceylanın yavrusunu yakalayıp yiyen aslana "dur onu yeme, beni ye" diyen bir şey gördün mü? Zalim ne, merhamet ne?

Canlılar doğa değildir, canlılar bir şeyler yapar, merhamet deriz, zulm deriz, ama hepsi sadece bizim algımız için geçerlidir. 

Canlılar doğanın parçasıdır ve doğaya bağımlı olduklarına göre doğa değildir diyemezsin.

Biz dediğin insanlar doğa dışında yaşamıyorlar ve doğaya bağımlılar.

İnsanın ürettiği herşey aynı zamanda doğa ürünüdür.

Sitelerde Paylaş
Just now, SHORTWAVE said:

Canlılar doğanın parçasıdır ve doğaya bağımlı olduklarına göre doğa değildir diyemezsin.

Biz dediğin insanlar doğa dışında yaşamıyorlar ve doğaya bağımlılar.

İnsanın ürettiği herşey aynı zamanda doğa ürünüdür.

Hah işte, o merhamet, zulm falan lafları da, insanın ürettiği şeylerdir, insan dışında geçerli değildir. Tıpkı şu akıl, bilinç falan teraneleri gibi. 

Yani sen, uçağı düşüren fırtına için "Zalim doğa" falan diyemezsin. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, anibal yazdı:

Yani sen, uçağı düşüren fırtına için "Zalim doğa" falan diyemezsin. 

Her gördüğüöüzü duyduğumuzu kişileştirip ona bir ruh yüklemek gibi bir huyumuz var biz insanoğlunun. Bu hatadan ne zaman vazgeçeceğiz?

tarihinde RedOneTheDiver tarafından düzenlendi
İmla
Sitelerde Paylaş

Teistler hangi bilimsel keşif yapılırsa yapılsın bakış açılarını değiştirmedikçe tanrının varolmadığını düşünmez, düşünemez. Varolduğuna iman ederken ellerinde kanıt mı vardı ki o kanıt çürütülsünde inanmayı bıraksınlar. Öyle olsa Kuran' da ki olanca tutarsızlığa rağmen Müslümanların sayıları milyonlarla ifade edilmezdi değil mi ? 

Tanrının da bir evrimi vardır, çağ dışı mı kaldı inandığın tanrı, uydurursun yeni bir tanım olur biter. Zaten bu yüzden buna iman denmekte. Başlığı açan arkadaş bir örneğini kendi yazmış. Ölümsüzlük dahi keşfedilse tüccarın biri çıkıp diyecek ki " Ee eninde sonunda insanda evrenle birlikte güme gidecek, dolayısıyla ayette çelişki yok." Buradan çıkan sonuç, tanrı fikrini zihinlerden silmek mümkün gözükmüyor fakat ne kadar dibe itelersek o kadar iyi. En azından herkesin inançla ilgili meselelerin sadece kendisini bağladığını, kişisel boyutta olduğunu kavraması lazım. Böylesi daha az zararlı olurdu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...