Jump to content

İslamı kanıtlamaya çalışanlar

Recommended Posts

Neden genellikle bilimsel argüman yerine felsefi argüman sunuyorlar ?

işte kalem alıyorlar ellerine sonra bunun bir yapıcısı var ama bak atomlarda insanda nasıl düzen var bu kalemin yaratıcısı var ise senin nasıl olmaz.

yine bak bu muhteşem evren dışardan müdahale olmadan nasıl oluşsun gibi gibi şeyler

tabi sokaktaki ateist gençleri müslüman yapmalarından bahsetmiyorum bile 

https://www.youtube.com/watch?v=cVKsD7zr1Uk

https://www.youtube.com/watch?v=-0zrP5tNr4o&t=50s

şöyle bir olay duydum  yabancı ülkelerdeki müslüman organizasyonlar bilimsel elde tutulur bir şey sunamadıkları için laf kalabalığı yapıyorlarmış süslü bir biçimde az bilimide katarak konuşuyorlarmışki diğerlerini bezdirsin daha fazla kişiyi kendisine çeksin

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Semavi dinlerin en büyük zaferleri bizi tanrıya inanmanın veya inanmamanın çok önemli bir şey olduğuna inandırmalarıdır. (sonsuz ayrım/cennet-cehennem)

ikinci büyük zaferleri iman felsefesidir. (tanrı görünseydi iman varolamazdı. iman dünyada bulunmamızın nedenidir )

Budizm,hinduizmle beraber bizleri inandırdıkları şeyde, varlık aleminin arkasında döngüsel büyük sistemler veya yaratıcı olduğuna bizi ikna etmeleridir.

zavallı bizlerde varoluşun getirdiği kaygı,korku,umutsuzluk,şaşkınlık,anlamsızlık,hayranlık vb sebeplerle bunları anlatanlara inanmaya meylederiz.

vee

bırakın bilimsel kanıtı hiçbir duyusal kanıt olmadığı halde inanırız..inanırız..inanırız..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O nurcu kurululuşlar yüzyıllar öncesinden takip ediyorlar felsefeyi,bilimi, inanılmaz cahiller bu konularda akademide sayıları az olan tanrıya inanan filozoflar dahi haklı olarak gülerler onlara,o kıyasa dayalı teleolojik argümanları pek çok hata içerir,çoktan cevaplanmış bir şeydir;

alfa-sorgulama.blogspot.com/2014/11/benzetmeye-dayal-tasarm-kant.html

alfa-sorgulama.blogspot.com/2013/06/mukemmel-tasarm-iddias.html

evrimagaci.org/.../hurdaliktaki-boeing-747-rastgele-cizilen-mona-lisa-tablosu-maymu...,

En büyük benim takımım başka büyük yok diye bağıran fanatikler gibiler

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Kör Saatçi yazdı:

O nurcu kurululuşlar yüzyıllar öncesinden takip ediyorlar felsefeyi,bilimi, inanılmaz cahiller bu konularda akademide sayıları az olan tanrıya inanan filozoflar dahi haklı olarak gülerler onlara,o kıyasa dayalı teleolojik argümanları pek çok hata içerir,çoktan cevaplanmış bir şeydir;

alfa-sorgulama.blogspot.com/2014/11/benzetmeye-dayal-tasarm-kant.html

alfa-sorgulama.blogspot.com/2013/06/mukemmel-tasarm-iddias.html

evrimagaci.org/.../hurdaliktaki-boeing-747-rastgele-cizilen-mona-lisa-tablosu-maymu...,

En büyük benim takımım başka büyük yok diye bağıran fanatikler gibiler

benim şahsen en çok takıldığım nokta her şeyi risalei nuru okuyarak çözmeye çalışmaları adama soruyorlar adamda risalei nuru açıyor arıyor 2 saat

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Burakey yazdı:

Semavi dinlerin en büyük zaferleri bizi tanrıya inanmanın veya inanmamanın çok önemli bir şey olduğuna inandırmalarıdır. (sonsuz ayrım/cennet-cehennem)

ikinci büyük zaferleri iman felsefesidir. (tanrı görünseydi iman varolamazdı. iman dünyada bulunmamızın nedenidir )

Budizm,hinduizmle beraber bizleri inandırdıkları şeyde, varlık aleminin arkasında döngüsel büyük sistemler veya yaratıcı olduğuna bizi ikna etmeleridir.

zavallı bizlerde varoluşun getirdiği kaygı,korku,umutsuzluk,şaşkınlık,anlamsızlık,hayranlık vb sebeplerle bunları anlatanlara inanmaya meylederiz.

vee

bırakın bilimsel kanıtı hiçbir duyusal kanıt olmadığı halde inanırız..inanırız..inanırız..

bilimsel kanıt. her şey fani. fani bir başka faniyi yaratamaz. Baki bir zat lazım.

duygusal kanıt yok diyorsun. halbuki sen 2. paragrafında duygusal kanıtları sıralamışsın.:

bizlerde varoluşun getirdiği kaygı,korku,umutsuzluk,şaşkınlık,anlamsızlık,hayranlık vb sebeplerle bunları anlatanlara inanmaya meylederiz.

ve en önemli duygusal kanıt: nimeti verene karşı şükür hissi duymak..

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, FETİH yazdı:

ve en önemli duygusal kanıt: nimeti verene karşı şükür hissi duymak..

Nimeti olmayıp belâdan başka bir şey bulmayanlar ne olacak?

Ayrıca her insan aynı şeyleri hissetmez. Karakterle de alakalı. Kimilerinin karakterinde var karamsar olmak. Bu da onların suçu değil. Senin mutluluk duyduğun şeylerden onlar mutluluk duymayabilir. Kimisine yaşamak ağır bile gelir, ne nimetinden bahsediyorsun ki.

Ayrıca Burakey duyusal kanıt demiş, duygusal ne alâka yahu :)

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, İlluminatus yazdı:

Neden genellikle bilimsel argüman yerine felsefi argüman sunuyorlar ?

Bilimsel kanıt diye de bilimsel bir şey sunduklarını sanıp felsefi argüman sunuyorlar yine. Terminoloji de bilmiyorlar ki. Felsefi argüman da argüman değil. Elmanın tadı ne güzelmiş de seni nerden tanıyormuş falan. O "imana gelen" arkadaşlar da felsefe-bilimle fazla ilgilenmiyor muhtemelen. Halbuki yüzeysel araştırma yapılsa bile, süreci anlasalar, böyle hatalı akıl yürütmeler yapılmaz. İnsansı yanılgılarla hareket ediliyor hala. Ne güzel yav, elmayı yiyorum tadı süper, demek ki biri bunu benim için yapmış olmalı. Avcı-toplayıcı dönemde yaşayıp deneme-yanılma yoluyla öğrenirken, zehirli mantarı hüpletseydi böyle düşünmeyecekti muhtemelen. Din felsefesi güzeldir de Risale-i Nur'dan öğrenince böyle oluyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, skeptikal yazdı:

Bilimsel kanıt diye de bilimsel bir şey sunduklarını sanıp felsefi argüman sunuyorlar yine. Terminoloji de bilmiyorlar ki. Felsefi argüman da argüman değil. Elmanın tadı ne güzelmiş de seni nerden tanıyormuş falan. O "imana gelen" arkadaşlar da felsefe-bilimle fazla ilgilenmiyor muhtemelen. Halbuki yüzeysel araştırma yapılsa bile, süreci anlasalar, böyle hatalı akıl yürütmeler yapılmaz. İnsansı yanılgılarla hareket ediliyor hala. Ne güzel yav, elmayı yiyorum tadı süper, demek ki biri bunu benim için yapmış olmalı. Avcı-toplayıcı dönemde yaşayıp deneme-yanılma yoluyla öğrenirken, zehirli mantarı hüpletseydi böyle düşünmeyecekti muhtemelen. Din felsefesi güzeldir de Risale-i Nur'dan öğrenince böyle oluyor.

Zaten özgür irade verdim lafı bile saçmalıktan ibaret.

Tanrı herşeyi bilip görüyorsa yapacağımızıda biliyor olmalı öyle ise kimin cennet cehenneme gideceğinide biliyor peki özgür irade tanrı her şeyi bilir lafı ile direk iptal olmazmı yani bilmeden kendi kendilerinin argümanını çürütmüyorlarmı?

Sitelerde Paylaş

Misyonerler veya tebliğciler, hiçbir şey kanıtlayamazlar.

Tanrı'nın varlığına dâir iddialar kanıtlanabilseydi, inanca gerek olmazdı.

Dindarlar, ancak insanı iknâ etmeyi başarabilir.

Bu ise muhatabın iknâ olmaya hevesli ve hazır olması hâlinde mümkündür.

"Tanrı şalteri" kapalı ise söylencek hiçbir söz ekili olmayacaktır.

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ortada kanıtlayabilecek birșey var mı da, kanıtlasınlar ?

Keza  bu dinin temeli teslim olmaya dayanır.

"Masada bir çorba var, için bu çorbayı." deniliyor.

Tadına, tuzuna bakmayacaksınız.

İçeceksiniz, ki öteki diyarda Size çorba getiren hurileriniz bol olsun.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, İlluminatus yazdı:

Zaten özgür irade verdim lafı bile saçmalıktan ibaret.

Tanrı herşeyi bilip görüyorsa yapacağımızıda biliyor olmalı öyle ise kimin cennet cehenneme gideceğinide biliyor peki özgür irade tanrı her şeyi bilir lafı ile direk iptal olmazmı yani bilmeden kendi kendilerinin argümanını çürütmüyorlarmı?

Evet. Buna verilen cevaplar var ama onlar da başka sorunlara yol açıyor, tatmin edici bir cevap mevcut olduğunu düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...