Jump to content

Din hocasının bir yalanı daha deşifre oldu

Recommended Posts

İlk okulda iken bize nuh tufanı anlatılırdı  hoca bize nuh bakın tanrı tufan yaratacak sizde gelin iman edin kurtulacaksınız der ama kimse ona inanmaz. demişti 

bugün nuh olayının orijinali okuyunca nasıl bilerek inanarak yalan söylendiğini anladım 

nuhun kimseyi uyardığı yok tanrı nuhu seçiyor ve diğerlerini yok ediyor

not bu hikaye absürtlük ve komedi barındırır

Yar.6: 11 Tanrı'nın gözünde yeryüzü bozulmuş, zorbalıkla dolmuştu. 

Yar.6: 12 Tanrı yeryüzüne baktı ve her şeyin ne denli bozulduğunu gördü. Çünkü insanlar yoldan çıkmıştı. 

Yar.6: 13 Tanrı Nuh'a, "İnsanlığa son vereceğim" dedi, "Çünkü onlar yüzünden yeryüzü zorbalıkla doldu. Onlarla birlikte yeryüzünü de yok edeceğim. 

Yar.6: 14 Kendine gofer*fj* ağacından bir gemi yap. İçini dışını ziftle, içeriye kamaralar yap. D Not 6:14 "Gofer": Ne çeşit ağaç olduğu bilinmiyor. Selvi ağacı olduğu sanılıyor.

Yar.6: 15 Gemiyi şöyle yapacaksın: Uzunluğu üç yüz*fk*, genişliği elli*fl*, yüksekliği otuz arşın*fm* olacak. D Not 6:15 "Üç yüz arşın": Yaklaşık 135 m. 6:15 "Elli arşın": Yaklaşık 22.5 m. 6:15 "Otuz arşın": Yaklaşık 13.5 m.

Yar.6: 16 Pencere de yap, boyu yukarıya doğru bir arşını*fn* bulsun. Kapıyı geminin yan tarafına koy. Alt, orta ve üst güverteler yap. D Not 6:16 "Bir arşın": Yaklaşık 45 cm.

Yar.6: 17 Yeryüzüne tufan göndereceğim. Göklerin altında soluk alan bütün canlıları yok edeceğim. Yeryüzündeki her canlı ölecek. 

Yar.6: 18 Ama seninle bir antlaşma yapacağım. Oğulların, karın, gelinlerinle birlikte gemiye bin. 

Yar.6: 19 Sağ kalabilmeleri için her canlı türünden bir erkek, bir dişi olmak üzere birer çifti gemiye al. 

Yar.6: 20 Çeşit çeşit kuşlar, hayvanlar, sürüngenler sağ kalmak için çifter çifter sana gelecekler. 

Yar.6: 21 Yanına hem kendin, hem onlar için yenebilecek ne varsa al, ilerde yemek üzere depola." 

Yar.6: 22 Nuh Tanrı'nın bütün buyruklarını yerine getirdi.

BÖLÜM 7

Yar.7: 1 RAB Nuh'a, "Bütün ailenle birlikte gemiye bin" dedi, "Çünkü bu kuşak içinde yalnız seni doğru buldum. 

Yar.7: 2-3 Yeryüzünde soyları tükenmesin diye, yanına temiz sayılan hayvanlardan erkek ve dişi olmak üzere yedişer çift, kirli sayılan hayvanlardan birer çift, kuşlardan yedişer çift al. 

Yar.7: 4 Çünkü yedi gün sonra yeryüzüne kırk gün kırk gece yağmur yağdıracağım. Yarattığım her canlıyı yeryüzünden silip atacağım." 

Yar.7: 5 Nuh RAB'bin bütün buyruklarını yerine getirdi. 

Yar.7: 6 Yeryüzünde tufan koptuğunda Nuh altı yüz yaşındaydı. 

Yar.7: 7 Nuh, oğulları, karısı, gelinleri tufandan kurtulmak için hep birlikte gemiye bindiler. 

Yar.7: 8-9 Tanrı'nın Nuh'a buyurduğu gibi temiz ve kirli sayılan her tür hayvan, kuş ve sürüngenden* erkek ve dişi olmak üzere birer çift Nuh'a gelip gemiye bindiler. 

Yar.7: 10 Yedi gün sonra tufan koptu. 

Yar.7: 11 Nuh altı yüz yaşındayken, o yılın ikinci ayının* on yedinci günü enginlerin bütün kaynakları fışkırdı, göklerin kapakları açıldı. 

Yar.7: 12 Yeryüzüne kırk gün kırk gece yağmur yağdı. 

Yar.7: 13 Nuh, oğulları Sam, Ham, Yafet, Nuh'un karısıyla üç gelini tam o gün gemiye bindiler. 

Yar.7: 14 Onlarla birlikte her tür hayvan -evcil hayvanların, sürüngenlerin, kuşların, uçan yaratıkların her türü- gemiye bindi. 

Yar.7: 15 Soluk alan her tür canlı çifter çifter Nuh'un yanına gelip gemiye bindi. 

Yar.7: 16 Gemiye giren hayvanlar Tanrı'nın Nuh'a buyurduğu gibi erkek ve dişiydi. RAB Nuh'un ardından kapıyı kapadı. 

Yar.7: 17 Tufan kırk gün sürdü. Çoğalan sular gemiyi yerden yukarı kaldırdı. 

Yar.7: 18 Sular yükseldi, çoğaldıkça çoğaldı; gemi suyun üzerinde yüzmeye başladı. 

Yar.7: 19 Sular öyle yükseldi ki, yeryüzündeki bütün yüksek dağlar su altında kaldı. 

Yar.7: 20 Yükselen sular dağları on beş arşın aştı. D Not 7:20 "On beş arşın": Yaklaşık 6.8 m.

Yar.7: 21-22 Yeryüzünde yaşayan bütün canlılar yok oldu; kuşlar, evcil ve yabanıl hayvanlar, sürüngenler, insanlar, soluk alan bütün canlılar öldü. 

Yar.7: 23 RAB insanlardan evcil hayvanlara, sürüngenlerden kuşlara dek bütün canlıları yok etti, yeryüzündeki her şey silinip gitti. Yalnız Nuh'la gemidekiler kaldı. 

Yar.7: 24 Sular yüz elli gün boyunca yeryüzünü kapladı. 

Tufanın Sonu 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, İlluminatus yazdı:

İlk okulda iken bize nuh tufanı anlatılırdı  hoca bize nuh bakın tanrı tufan yaratacak sizde gelin iman edin kurtulacaksınız der ama kimse ona inanmaz. demişti 

bugün nuh olayının orijinali okuyunca nasıl bilerek inanarak yalan söylendiğini anladım 

nuhun kimseyi uyardığı yok tanrı nuhu seçiyor ve diğerlerini yok ediy

Müslimler bu işin icin de  çıkmak için 2 kelime sarfederler: Tevrat değiştirildi. 

Bu kadar . Müslimleri kurandan vurman gerek

tarihinde Charles dawkins tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Charles dawkins yazdı:

Müslimler bu işin icin de  çıkmak için 2 kelime sarfederler: Tevrat değiştirildi. 

Bu kadar . Müslimleri kurandan vurman gerek

Yo mesele o değil. Mesele şu ki Tevrat ve İncil anlatımları detaylı ve derli toplu. Şimdi şu Nuh tufanı anlatımı nerdeee, Kuran'daki anlatım nerde. Kuran anlatımlarından pek bir şey anlaşılmaz. Derli toplu, senaryolu anlatılan bir tek Yusuf hikayesi vardır.

İncil'de bir kıyamet anlatımı var, yani çok düzenli bir anlatım. Safha safha tüm kıyameti senaryolaştırıyor. Kuran'da ne yazıyor, saçma sapan şeyler. Dağlar yürüyecek denizler kaynayacak ay güneş birleşecek yıldızlar dökülecek falan filan. Bunları yani herkes söyleyebilir, anlatabilir. Bak göğe, bir sürü yıldız gör, bunlar dökülecek yere de. Bak aya güneşe, biri batmadan biri pek çıkmıyor, haa tamam bunlar birleşecek de! Bunlar yani, bir özellik yok!

Ben Nuh filmini izleyince senaryosunu farklı bulmuştum. Bu senaryo üretildi film için sanmıştım. Konuştuğum biri yooo aynı Tevrat senaryosu bu, film için filan yazılmış bir senaryo değil dedi. Öyle mi filan diye pek inanasım gelmemişti ama araştırmaya da değer bulmayıp araştırmamıştım. Aç Tevratı oku filan br sürü iş. Şimdi doğru olduğunu öğrenmiş oldum. Üşendiğim bilgi ayağıma geldi. Teşekkürler illuminatis.

Sitelerde Paylaş

Tevrat'taki peygamber kıssaları ile Kur'anda anlatılanlarda farklılıklar bulunur. Misâl; Tevrat'a göre Mûsâ zamânında Mısır'a on musibet gönderilmişken, Kur'anda bu sayı dokuzdur. Tevrat'ta başlı başına bir "Eyüp" bölümü vardır, Kur'an bunu gâyet kısa geçer. Bahsettiğin din hocası Müslüman olduğu için Kur'an'ı referans almıştır. Siz ise Tevrat'tan alıntı yapmışsınız.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

Tevrat'taki peygamber kıssaları ile Kur'anda anlatılanlarda farklılıklar bulunur. Misâl; Tevrat'a göre Mûsâ zamânında Mısır'a on musibet gönderilmişken, Kur'anda bu sayı dokuzdur. Tevrat'ta başlı başına bir "Eyüp" bölümü vardır, Kur'an bunu gâyet kısa geçer. Bahsettiğin din hocası Müslüman olduğu için Kur'an'ı referans almıştır. Siz ise Tevrat'tan alıntı yapmışsınız.

bu işin orjini tevrat olduğundan detayada oldukça yer vermesinden ötürü daha doğru geldi  ayrıca kurandaki nuh anlatımını oldukça detaysız üstünden geçilmiş buluyorum  ben kutsal kitapların değiştirildiğinide düşünmüyorum o sebepten tevrat versiyonu incile ve kurana büyük ölçüde kaynak sağladığı için daha doğru geliyor

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, -_Zeynep_- yazdı:

Sizin de görüşlerinizi merak

Biraz araştırdım

şu sitede tek tek görüşler sayılmış link

öte yandan bana mantıklı gelen:

Bahsedilen muhtemelen burası harita

yani "tenur fışkırdığında" diyebiliriz.

bilgi şuradan

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...