Jump to content

Canlıların Mikroskobik Boyutta Asimetrik Olması ?

Recommended Posts

41 minutes ago, The_Individualist said:

Canlıların mikroskop altındaki hücre görüntülerine falan baktığımızda hepsi yamuk yumuk , asimetrik şekilde ve bir tanesi bile diğerine benzemiyor .. 

Bunun temel nedeni ne ?

Simetrinin, hücreler tarafından sağlanması. Basite mantıkla, bir hücre bu tarafa, bir hücre öbür tarafa hesabı. Tabi tam olarak böyle değil, ama kaba izahı bu.

Detayları biraz karışık, zira simetrinin bir ton çeşidi var. Küresel, altıgen, dikine falan gibi gibi... Her birinde etkili mekanizma farklı.

Velakin, hayvanlarda falan simetrinin bu kadar yaygın görülme sebebi, temel olarak, daha az DNA ile bütünü tamamlayabilme imkanıdır. Yani, tek tarafa dair DNA ile komple canlıyı tarif etmiş olursunuz, gereken DNA miktarı, yarıya düşer, altıda bire düşer vs.. Bu da evrimsel avantajdır elbette.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 2/21/2018 at 12:07, The_Individualist yazdı:

Canlıların mikroskop altındaki hücre görüntülerine falan baktığımızda hepsi yamuk yumuk , asimetrik şekilde ve bir tanesi bile diğerine benzemiyor .. 

Bunun temel nedeni ne ?

Sen canlılardan ne bekliyorsun? Mükemmellik mi?

Canlılık bir tür uzlaşmadır.. Canlılar mükemmel değillerdir. İnsanların ve bu arada bütün canlıların mükemmel olduğunu İslam iddia eder.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Sen canlılardan ne bekliyorsun? Mükemmellik mi?

Canlılık bir tür uzlaşmadır.. Canlılar mükemmel değillerdir. İnsanların ve bu arada bütün canlıların mükemmel olduğunu İslam iddia eder.

Ben "canlılar mikroskobik boyutta asimetrik olamaz , mukemmel olmaliydi" gibi birsey mi dedim beyinsiz kardeşim ? Adam gibi neden boyle oldugunu bilimsel metotlarla asama asama anlatin dedim .. Hemen İslam'a gecmissin sizde de zeka bu kadar .. Ulkenin dindarı zaten mal ateisti de ayrı mal ..

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Ben "canlılar mikroskobik boyutta asimetrik olamaz , mukemmel olmaliydi" gibi birsey mi dedim beyinsiz kardeşim ? Adam gibi neden boyle oldugunu bilimsel metotlarla asama asama anlatin dedim .. Hemen İslam'a gecmissin sizde de zeka bu kadar .. Ulkenin dindarı zaten mal ateisti de ayrı mal ..

Sen daha ne dediiğini bilmiyorsun... Bak ne demişsin....

Bu cümleden nasıl bir anlam çıkar? Sen canlılardan mükemmel olmalarını bekliyorsun ki onları asimetrik görünce nedenini soruyorsun. Senin gibi mallar çoğalıyor forumda...

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, haci yazdı:

Sen daha ne dediiğini bilmiyorsun... Bak ne demişsin....

Bu cümleden nasıl bir anlam çıkar? Sen canlılardan mükemmel olmalarını bekliyorsun ki onları asimetrik görünce nedenini soruyorsun. Senin gibi mallar çoğalıyor forumda...

Ulan gerizekalı onu soruyorum işte ben de zaten neden böyle , bilimsel sebepleri ne diye ? Canlıların mukemmel olmasi gerektigi iması nerde burda fare beyinli moron .. Kafasini siktigim .

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Ulan gerizekalı onu soruyorum işte ben de zaten neden böyle , bilimsel sebepleri ne diye ? Canlıların mukemmel olmasi gerektigi iması nerde burda fare beyinli moron .. Kafasini siktigim .

Salak şey... Senin bu sorunu Anibal de yanıtlamış ben de yanıtladım.. Onları anlamadan saldırıya geçiyorsun. Çünkü ahmaksın...

Sitelerde Paylaş

Aslında bu ne kadar uzaktan ve ne kadar tolerans ile baktığınıza bağlı. Çünkü hiç bir canlı mükemmel seviyede simetrik değildir. 

İnsan vücudundan dikey bir simetri ekseni çekersek 2 yarı kısmen birbirinin aynısıdır. Buna belli bir toleransta simetrikde diyebiliriz. 

Bunun hayatta kalmayı kolaylaştıran bir süreç olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorda olabilirim. Belli bir oranda simeteik olmak denge, işlevsellik, gizlenme, hoş görünme.... Vb gibi konularda asimetrik olmaya oranla daha iyi sonuç verir. Ancak hücresel boyutta bu sayılanlar değersiz olabilir. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Canlılık baştan aşağı bir kusur sebebiyle oluşmuş olduğu için ve bundan da önemlisi "canlılık" kavramının kendisi baştan aşağı kusur olduğu için bu tür sorular absürt kaçıyor ..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...