Jump to content

Neden iyilik yapıyorsunuz?

Recommended Posts

İyilik yapınca kendimi iyi hissederim. Yanlışlıkla bir kötülük yapsam senelerce aklımdan çıkmaz. Ben onu nasıl niye yaptım diye.

İnanç korkusuyla iyi olunmaz. O korkudan sıyrılıp kötülük yapmak son derece kolaydır. Kötülük yapacağın kişinin inançsız oluğunu, aslında inanıyor olmadığını, hatta yeterince inanmadığını, hatta farklı inandığını düşünerek yapacağını yapar. İnanç kötülükten alıkoyamaz. Hiç bir yol bulamadı, allah affeder deyip yine yapar.

Ben allah da bana şunu verseydi bunu verseydi ne yapalım diyeni bile duymuşumdur. Niye çaldın, allah da bana para verseydi! Verdikleri sanki çok mu iyi kimseler? Böyle diyor. 

İnançla suçu önlemek olanaksızdır.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

İyilik yapınca kendimi iyi hissederim. Yanlışlıkla bir kötülük yapsam senelerce aklımdan çıkmaz. Ben onu nasıl niye yaptım diye.

Peki iyi hissetmenden başka neden var mı? İyilik yapmanın bir nedeni de toplum içinde bir arada güzelce yaşamaktır değil mi? 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, tonyukukcuk yazdı:

insanlar için iyilik yaptığımda değer vermem etkili oluyor fakat ben kedi severim bu sebepten dolayı beslerim zaman zaman böylece yapmak istediğim şeyi yapmış olurum iyi hissederim,bazen yerdeki çöpleri olması gerektiği yere çöpe atıyorum bence bir sakıncası yok.

Peki kötülük yapmama nedenin nedir? 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, AkılveMantık yazdı:

Peki iyi hissetmenden başka neden var mı? İyilik yapmanın bir nedeni de toplum içinde bir arada güzelce yaşamaktır değil mi? 

Elbette. Bunun "sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma" dan "sana nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına öyle davran" a kadar bir dizi ilkeleri vardır.

Ayrıca ben deterministim. Bu ateist olmamdan önceliklidir. Yani nedenselliğin bilincindeyim. Nedensellik sudaki dalgalar gibi her kıpırtıyı yayar ve yansıtır. Her hareketimiz bize geri yansır. Tabii nedensellik karmaşıktır. Çözemeyebiliriz. İyilikten maraz da doğabilir. Nedenselliği iyi analiz etmek lazım.

Köpek kuduz olmuş diye acır başını okşarsan ısırır ölürsün. Bu, nedenselliği iyi analiz edememekten ve kuduz hakkındaki bilgisizlikten kaynaklanmıştır. Tabii kuduz aşısının da bulunamaması lazım geliyor!

Sitelerde Paylaş

Bugün tesadüfen, bir belgeselde rast geldim.

Erkekseniz ve kendinizi mutlu mesut hissetmek istiyorsanız, mümkün olduğunca egoist davranmak yeterli.

Bu durumda, erkek beyni, kișiyi resmen hormon salgılayarak mükâfatlandırıyormuș. İyi mi ?! :D

Davranıșlarınızın içine iyilik yapmayı eklediğinizde, nasıl bir sonuç çıkıyor. Orasını da siz araștırıverin.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, tonyukukcuk yazdı:

kedi severim bu sebepten dolayı beslerim

Kedi sevenler iyi insanlardır. Ben kaç kedi beslediğimi sayamıyorum. Hiç kedisiz kalmadım. Daima bir kedim olur. Şu an da var. Ben yatmadan yatmazdı ama uykuya yenik düştü. Bazen bırak şu klavyeyi takırdatmayı diye gelir klavyenin üzerine oturur, bana bilgisayarı kapattırmadan kalkmaz! :lol:

Hatta abuk sabuk bir şeyler yazıp entere basıp göndermesinden bile endişe ediyorum. Çok sildim öyle aarduııııdıddııddııııııııppğğ diye mesajlarını! Entere bir bassa gidecek! :lol:

Sitelerde Paylaş
Şimdi, democrossian yazdı:

Kedi sevenler iyi insanlardır. Ben kaç kedi beslediğimi sayamıyorum. Hiç kedisiz kalmadım. Daima bir kedim olur. Şu an da var. Ben yatmadan yatmazdı ama uykuya yenik düştü. Bazen bırak şu klavyeyi takırdatmayı diye gelir klavyenin üzerine oturur, bana bilgisayarı kapattırmadan kalkmaz! :lol:

Hatta abuk sabuk bir şeyler yazıp entere basıp göndermesinden bile endişe ediyorum. Çok sildim öyle aarduııııdıddııddııııııııppğğ diye mesajlarını! Entere bir bassa gidecek! :lol:

Oldukça güzel :)  şu ana kadar ben hiç evde beslemedim fakat gece acıkıyor miyavlıyor duyarsam beslemeye iniyorum hafif bir hırıldama sesi geliyor motive edici bir şey.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, democrossian yazdı:

İnsan davranışları çok karmaşık olduğu için bu tür genellemeler sonuç vermez. Belgeselde sübjektif bir görüş yansıtılmış.

Bu yönde yapılmıș bilimsel araștırmalar var.  https://www.nature.com/articles/s41562-017-0226-y

Kadın ve erkeklerin beyin aktivitelerine göre kadınlar erkeklere nazaran paylașmaya daha meyilliler.

Erkeklerde bencillik ön planda.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, AkılveMantık yazdı:

İyilik yapmanızdaki amaç nedir? İyiliğin nedeni nedir, yani neden iyilik yapmalıyız? Bir ateist neden iyi biri olmak ister? Demek istediğim herhangi bir inanç korkusu olmadığı halde neden iyilik yapar, bunun nedeni nedir? Açıklayabilir misiniz? 

Kısa vadede kendime olan güvenim, saygım artar,  insanların güvenini kazanırım. 

Uzun vadede çevremdeki insanların yaşam standartları artar ve bunun bana yansıması olumlu olur.

Huzurlu ve mutlu bir yaşama ulaşmanın yolu iyilikten geçer. 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, hartemes yazdı:

Kısa vadede kendime olan güvenim, saygım artar,  insanların güvenini kazanırım. 

Uzun vadede çevremdeki insanların yaşam standartları artar ve bunun bana yansıması olumlu olur.

Huzurlu ve mutlu bir yaşama ulaşmanın yolu iyilikten geçer. 

Not: Aptallıkla iyilik aynı şey değildir. 

Örnek vermek gerekirse kalacak yeri yok diye madde bağımlısı birine evinizi açmanız iyilik değil resmen su  katılmamış aptallıktır. 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, tonyukukcuk yazdı:

Oldukça güzel :)  şu ana kadar ben hiç evde beslemedim fakat gece acıkıyor miyavlıyor duyarsam beslemeye iniyorum hafif bir hırıldama sesi geliyor motive edici bir şey.

Kediler evlerine çok bağlı olurlar. Eve alırsan çok mutlu olacaktır ve seni de sakinleştirecektir. Psikolojik sorunu olanlara doktorlar kedi tavsiye ediyorlar. Sana sokulup mırıldanması çok rahatlatıcıdır. Bütün stresini alır. Tabii kediler de sorunsuz değil. Kediler mükemmele en yakın hayvanlar olsa da dünyada mükemmel olan bir şey yoktur. Kedilerin sorunu tüy dökmeleri, bununla iyi bir elektrik süpürgesi ve yapışkan rulolar kullanarak baş edebilirsin. Bir sorunu da kızışma dönemleri. Kızışınca rahat huzur vermezler. Ameliyatla kısırlaştırmaktan başka çare yok, yoksa çok fazla yavrular. Erkekse bu sefer evde durmaz. Gider bir arabanın altında kalır dişi peşinde koşacağım derken.

Bazı yapılması gerekli aşıları var, kedi lösemisi ve kedi nezlesi aşısı mutlaka yapılmalı. Bunlar kedi için ölümcüldür. İnsana bulaşmaz. İç dış parazit aşıları yapılmalı. Kedi parazitleri biri hariç insana geçmez. Yapılan aşılar kedinin sağlığı için. Geçen tek parazit toksoplazma paraziti ki, bu sadece hamile kadınlar için zararlıdır, düşük yapar. Hamile değilken alınması hamile olunca zarar vermez. Zarar vermesi için hamileyken alınması gerekiyor. Diğer insanlar paraziti aldığının farkına bile varmaz, bir süre sonra da kaybolur, vücutta yerleşmez. Nezle gibidir. Nezle oldum zannedersin. Paraziti almak öyle çok kolay da değildir, paraziti almış kedinin dışkısına direk temas edip elini yıkamamakla  ancak bulaşır. Toksoplazma daha çok yıkanmamış yeşilliklerden bulaşır. Kediden direk bulaşması zordur. Hamile kadınların kedinin kumunu değiştirince elini yıkaması yeterli de, asıl bu değil, yeşillikleri iyi yıkaması gereklidir. Asıl tehlike yeşillikler.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi insanlar empati yeteneği olan insanlardır. Empati yeteneği kazandıran, beyin hücreleri olan nöronların uzmanlaşmış bir tipi olan ayna nöronlar tarafından sağlanır. İnsanı insan yapan etkenlerden biri de bu ayna nöronlardır. Ayna nöronların sayısı ne kadar fazlaysa kişi o kadar duyarlı, hassas ve empatik olur.

Psikopatlarda ayna nöronlar oluşmadığı için psikopattırlar. Bunun bulunabilmiş bir çaresi yok. Bu doğuştan gelen bir bozukluk. Buna ne yapılabileceğini insanlık henüz bilmiyor. Bu kişinin bir suç işlemeden toplumdan izole edilmesi insan haklarına aykırı. Suç işlediğinde çok geç olmuş oluyor. Ama her psikopat suç işlemez üstelik. Psikopatların azı suça karışır. Çoğu kendini durdurmayı başarır.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

İyi insanlar empati yeteneği olan insanlardır. Empati yeteneği kazandıran, beyin hücreleri olan nöronların uzmanlaşmış bir tipi olan ayna nöronlar tarafından sağlanır. İnsanı insan yapan etkenlerden biri de bu ayna nöronlardır. Ayna nöronların sayısı ne kadar fazlaysa kişi o kadar duyarlı, hassas ve empatik olur.

Psikopatlarda ayna nöronlar oluşmadığı için psikopattırlar. Bunun bulunabilmiş bir çaresi yok. Bu doğuştan gelen bir bozukluk. Buna ne yapılabileceğini insanlık henüz bilmiyor. Bu kişinin bir suç işlemeden toplumdan izole edilmesi insan haklarına aykırı. Suç işlediğinde çok geç olmuş oluyor. Ama her psikopat suç işlemez üstelik. Psikopatların azı suça karışır. Çoğu kendini durdurmayı başarır.

Vicdan azabı çekeriz genelde kötü şeyler yapınca. Bu vicdanın kaynağı da aklımızdır öyle değil mi? Neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmeden sonuçta yaptığımız eylemlerden dolayı vicdan azabı çekmeyiz. Kötü olan eylemi bildiğimiz için vicdan azabı çekeriz. Veya empati yeteneği bizde de gelişmiş olmasa iyilik yapmaya bakış açımız böyle olmaz. 

Mesela kötülük yapmak istiyorum insanların ne hissettiği umurumda değil diyen birinin de ayna nöronları gelişmemiştir sanırım. Yani üçkağıtçı,  yalancı,  iki yüzlü,  terbiyesiz insanlardan falan bahsediyorum. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...