Jump to content

Hristiyanlık gerçekten barış ve sevgi dinidir.

Recommended Posts

32 dakika önce, Hristiyangenç18 yazdı:

Sayın kavak

Bu dini seçmemim sebebi,arkeolojik kanıtların olması.Mesela pilatus yazıtı,pilatus yüzüğü gibi,bu yüzden hristiyanlık dinine inanıyorum.Evet doğru az bilgimle hristiyanlığı savunuyorum.Hristiyanlık dini sevgi,hoşgörü,barış gibi şeyler var.Diğer dinlerde de vardır elbet,ama hristiyanlık kadar etkileyici değildir diye düşünüyorum.

Kanıt dedikleriniz nedir ki...
O bulgular, o tarihlerde yaşadığı kesinleşmiş İsa isminde bir şahsiyete götürmez. Götürse bile, tanrının elçisi olduğunun garantisi hiç olamaz. Daha önce de söylemiştim; bugüne kadar yalan söylemeden yaşam süren bir insan bu dünyaya gelmemiştir. Şu elçi, peygamber diye lanse edilenlerin de sonuçta diğer insanlardan pek bir farkları yoktu. Onlar da günde en azından bir kere tuvalete gitmek zorundaydılar.

Artı sevecen, hoşgörülü, barışsever bir insan olmak için herhangi bir dinin peşinden gitmeye gerek yok.   

Hal böyle iken, benim anlamadığım, deist olmak yerine neden teist olma derdindesiniz ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

10 dakika önce, kavak yazdı:

Kanıt dedikleriniz nedir ki...
O bulgular, o tarihlerde yaşadığı kesinleşmiş İsa isminde bir şahsiyete götürmez. Götürse bile, tanrının elçisi olduğunun garantisi hiç olamaz. Daha önce de söylemiştim; bugüne kadar yalan söylemeden yaşam süren bir insan bu dünyaya gelmemiştir. Şu elçi, peygamber diye lanse edilenlerin de sonuçta diğer insanlardan pek bir farkları yoktu. Onlar da günde en azından bir kere tuvalete gitmek zorundaydılar.

Artı sevecen, hoşgörülü, barışsever bir insan olmak için herhangi bir dinin peşinden gitmeye gerek yok.   

Hal böyle iken, benim anlamadığım, deist olmak yerine neden teist olma derdindesiniz ?

Aslında eskiden deistim,ama bu yüzük haberinden sonra hristiyan oldum.Evet iyi bir insan olmak için dine ihtiyaç yoktur.Ama bu din insanları iyi birisine dönüştürür.Tabi haçlı seferleri,engizisyon da yaptıklarını incile bağlayamağız.Çünkü incilde böyle emirler yoktur.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Hristiyangenç18 yazdı:

Aslında eskiden deistim,ama bu yüzük haberinden sonra hristiyan oldum.Evet iyi bir insan olmak için dine ihtiyaç yoktur.Ama bu din insanları iyi birisine dönüştürür.Tabi haçlı seferleri,engizisyon da yaptıklarını incile bağlayamağız.Çünkü incilde böyle emirler yoktur.

Dinlerin lüzumsuz olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ancak onların insanları iyi yöne meyillendirdiğini zannetmiyorum, çünkü insanlık tarihine baktığınızda dinlerin insanları adeta canavarlaştırdığını görmemek mümkün değil. 21. yüzyılda bile dinlerin ve müritlerinin birbirleri ile olan çekişmesine şahit oluyoruz. Hangi dindara sorsanız, buna siz de dahilsiniz, "benim dinim en güzeli, diğerleri tü kaka", diye kendi insancının reklamını yapmaya başlıyor. Ben dinsiz bir olarak belirli bir mesafeden siz dindarlara şöyle bir baktığımda, ilk etapta karşımda tahtalı köydeki akibetten ödü kopmuş insanları görüyorum.   

Artı Hrıstiyanlık adına yapılan tüm eylemler, hem geçmişte hem de zamanımızda, bu dini bağlar. Bu din olmasaydı geçmişte o tür vakalar yaşanmazdı, çünkü dinlerin tümü eğemen sınıfının toplumu istedikleri gibi yönlendirlemelerine olanak sağlar. Haliyle bunu tepe tepe kullanmışlardır. Bundan ne Hrıstiyanlık, ne İslam, ne Musevilik ne de diğerleri muaftır. Kısaca söylemek gerekirse; dinler herzaman yönetici kadrolarının oyuncağı olmuşlardır. Hălen de öyledir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 hours ago, Hristiyangenç18 said:

Maalesef, son zamanların meşhur deyimiyle büyük resmi göremiyorsun. 

dinler, o kutsal denen bir takım müsvetteden bozma kitaplardan ibaret değillerdir. Dinler, çok çok daha karmaşık birer sosyal çobanlık mekanizmasıdır. Hadisi, Evliya'sı, Papa'sı, kilisesi, vaizi, pederi, imamı, azizi, tefsircisi, dua kitabı, ilahisi, türbanı falan derken komple, kocaman bir heyula oluşturur. Ve bu heyula da, insanların ilkel güdülerinden beslenip, gene o ilkel güdüleri besleyen bir Mr. Sweet olacaktır. 

https://ok.ru/video/13263964917

Bir dine tabi olmakla, o heyulayı besleyen ve diğer insanların acı çekmesine, sömürülmesine katkı yapmış olmaktan başka hiç bir iş yapmış olmazsınız. 

Dİnler tıpkı Mr. Sweet gibi bir simbiyozdan ibarettir. Müritlerden beslenir, onların kanını da emer aynen. Amanda incil şöyle barış dini aslında, aman gerçek din kuran dini aslında, aman islam barış dini aslında falan diyerek, onun size vereceği bir gram uyuşturucu uğruna, onu kanınızla besliyor, bir sürü insanın da zulmüne sebep oluyorsunuz, hepsi bu sadece.

Sitelerde Paylaş

Şu linkte bir Hristiyan Eski Ahit'teki vahşet ayetlerini açıklamaya çalışmış: 

Yalnız açıklama tarzı tıpkı Müslümanlara benziyor. Sonuç olarak kutsal kitaptaki o bölümleri "kötülüğe karşı sonuna kadar savaşmamız gerektiğiyle ilgili" alegorik olarak okumamız gerekiyormuş. Yani Tanrı bunu anlatmak için kadınların, çocukların ve düşman kavmin tüm insanlarının vahşice öldürüldüğü bir pasajı kullanıyor! Gerçekten çaresizliğin son noktası olsa gerek bu açıklama. :)

Sitelerde Paylaş
36 minutes ago, arasaksoy said:

Şu linkte bir Hristiyan Eski Ahit'teki vahşet ayetlerini açıklamaya çalışmış: 

Yalnız açıklama tarzı tıpkı Müslümanlara benziyor. Sonuç olarak kutsal kitaptaki o bölümleri "kötülüğe karşı sonuna kadar savaşmamız gerektiğiyle ilgili" alegorik olarak okumamız gerekiyormuş. Yani Tanrı bunu anlatmak için kadınların, çocukların ve düşman kavmin tüm insanlarının vahşice öldürüldüğü bir pasajı kullanıyor! Gerçekten çaresizliğin son noktası olsa gerek bu açıklama. :)

Bu dinlerin tipik arsızlık ve yüzsüzlüğüdür aslında.

Soru şudur: Kötülük nedir? 

Dinlere kötülük, o dine tabi olmamaktır zaten. gidin bir hristiyana sorun, müslüman demek, hırsız, it, şerefsiz, kötülüğün dibi olur. Bir müslümana sorun, aleviler mum söndü yapan namussuz şerefsiz kötülerdir. Başka bir müslümana sorun, ateistler, ahlaksız, her tür kötülüğün kaynağıdır falan.

Gözden kaçırılan budur. Dinlerin, kötülük ve iyilik kavramları da kendi içinde tanımlıdır ve dindar olmayan herkesi kötü olarak etiketler en başından. 

Ondan sonra, neymiş efenim, kötülerle sonuna kadar savaşılmalıymış. Aha cadı, yakın şunu derler ondan sonra, binlerce insanı diri diri yakarlar. Hatta, daha geç ölsün, daha çok acı çeksin diye altına köz koyarlar, alevli ateş yerine. Hatta, çıkıp, lan çok bağırıyor bu, sesi çok çıkıyor diye de, gidip dilini keserler. Tarih tüm bunları yazmıştır. 

Peki ne yaptı bu iyilik timsali rahibin ataları? İyilik yaptılar elbette, kötülükle savaştılar, çoraplarını çıkarmak suretiyle yağmur yağdırıp sele sebep olarak, müminlerin evlerini sel basmasını sağlayan cadıyla savaştılar, onun kanını dökmeden, güzelce yok edip, tanrıyı mutlu ve memnun ettiler.

İşte dinlerin şefersizliği, aşşağılık, utanmaz ikiyüzlülüğ buradan başlar. Ve ötesi gelir, tarihe yazılır, dinler her tür şerefsizlik, vahşet ve rezilliğin kaynağı olurlar.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...