Jump to content

ATEİSTLERİN "CEVAP VERİLEMEZ" DEDİKLERİ SORULARIN CEVAPLARI

Recommended Posts

• İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 dakika önce, yüpyücecik yazdı:

inandığımız bir şey yok tanrıyı yaratıp tanımlayıp o bu yumurtayı yaptı demiyoruz şöyle akli düşünürsek doğduğumuzdan öncesi hakkında akli olarak deneyimimiz olamaz bir tanrı deneyimimiz yok demek istiyorum siz de peygamberin vahiy aldığına inanıyorsunuz, yaratıcının veya yaratıcıyı bilmenin pratikte bir faydası yok,pratiği de yok,insanlar tanrıya dua etmezler kendilerine yalvarırlar.Bildiğin kadarını bilmek var yada uçan spagetti canavarı yaptı demek var.

Aslında sembolik olarak şöyle tanımlanabilir yazdığın:

Bir ölü var bunu Ahmet bey işlemiş olabilir Mehmet bey işlemiş olabilir yada kişi intihar etmiş olabilir bu bilinmiyor.

Aramızdaki fark şu: Tuğba kanıtsız olarak çelişkiler olmasına rağmen Ahmet bey yapmıştır diyor biz ise tanrının varlığı konusunda bilimsel bir kanıt olmadığı için bilinmiyor diyoruz.

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, Tuğba said:

Yok ya öyle kafana göre öne süremezsin.

neyi gözlemleyip, deneyip, kanıtlamaya çalışıyorsun? var olanı öyle değil mi?

o Var olanın nerden geldiği neden rastlantısal olsun diyorum...

sizden anladığım ki hawkingde böyle çarpık bir ifade kurmuştu kitabında,

“bir yaratıcı olamaz, ama bilim kanunları yaratıcı bir güce sahiptir” diyordu. Bunun anlamsızlığını idrak etmek çok zor değil.

siz müslümanları aşağlamaktan vazgeçip rasyonel bir şekilde araştırma yaparsanız rastgele gibi bir kavramı kurmaktan haya edersiniz. Benim derdim sizin Allah’a iman etmeniz değil. Bilim kanunlarına yaratıcı gözüyle bakmanızdır. Siz düğmeyi en baştan yanlış ilikleyenlerin peşinden gittiniz? 

Senin peşinden gittiği araplar kafasını bile kullanmadan direk kıçlarından Alalh adında bir tanrı olduğunu ileri sürüyorlar, neden bu zırvaya karşı çıkmıyorsun? Akla, bilime bu kadar düşman olup 7 yy araplarının peşinden gitmek de neyin nesi?

Şimdi ben 7 yy arapların kuyruğuna takılıp tüm hayatını buna göre düzenleyenleri aşağılamayım da ne yapayım? Siz zaten bunu yapmakla kendinizi aşağılıyorsunuz, ben de bu durumu ortaya koyuyorum sadece.  Yahu sırf 7 yy arapları istiyor diye binlerce km yol kat edip dümdüz kare şeklinde bir yapının etrafında dönüp duruyorsunuz, oradaki kara bir taşı öpüp yalıyorsunuz, 2 nokta arasında deli gibi koşturuyorsunuz, şeytan adını verdiğiniz hayali bir varlığı taşlıyorsunuz. Bir düşün bakalım, bütün bunlar aklı başında, mantıklı bir insanın yapacağı eylemler mi? O çok aşağıladığınız, nefret ettiğiniz putperest araplardan farkınız ne? O putperest arapların bunu yapması mazur görülebilir, o zamanın insanının bildiği o kadardı, cahildi, bilmiyordu, ya sizlerin mazereti ne? Hem de bu bilimin, teknolojinin bu kadar geliştiği, aklın, bilimin ön plana alındığı çağda?

Allah, Allah deyip duruyorsun, elinde Allah adında bir tanrı olduğuna dair ne gibi veri ya da kanıt var? Bu Allah dediğin zımbırtı seninle iletişime mi geçti de bu kadar emin olabiliyorsun varlığından? Hangi mantıkla sorgusuz sualsiz bu 7 yy araplarına tapınıp duruyorsun? Neye dayanarak bu cahillerin dediklerine iman ediyorsun?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, yüpyücecik yazdı:

inandığımız bir şey yok tanrıyı yaratıp tanımlayıp o bu yumurtayı yaptı demiyoruz şöyle akli düşünürsek doğduğumuzdan öncesi hakkında akli olarak deneyimimiz olamaz bir tanrı deneyimimiz yok demek istiyorum siz de peygamberin vahiy aldığına inanıyorsunuz, yaratıcının veya yaratıcıyı bilmenin pratikte bir faydası yok,pratiği de yok,insanlar tanrıya dua etmezler kendilerine yalvarırlar.

Ama nerdeyse sen senle birlikte bütün kainatı yok sayıyorsun oldu mu şimdi?

sonrada konuyu saptırmışsın. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Kemalist Cephe yazdı:

Aslında sembolik olarak şöyle tanımlanabilir yazdığın:

Bir ölü var bunu Ahmet bey işlemiş olabilir Mehmet bey işlemiş olabilir yada kişi intihar etmiş olabilir bu bilinmiyor.

Aramızdaki fark şu: Tuğba kanıtsız olarak çelişkiler olmasına rağmen Ahmet bey yapmıştır diyor biz ise tanrının varlığı konusunda bilimsel bir kanıt olmadığı için bilinmiyor diyoruz.

evet

2 dakika önce, Tuğba yazdı:

yoksaymayı hakaret olarak kullandığını seziyorum ben de diyorum ki bak bak bak sen de bütün kainatı varsayıyorsun

konuyu saptırmak mı seni muhatap alıyorum yazdığını alıntı yaptım ve ona göre yazdım.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tuğba yazdı:

Ne alaka ? Tanrının olup olmadığına dair bilimsel bir kanıt yok . Gözlemde yok. Ben olmadığını düşünüyorum çünkü akıllı bir yaratıcı böyle kaotik bir düzen yaratmış olamaz. Tabii bu benim gerekçem başkalarına yeterli gelmeyebilir belki deist olur panteist olur yada çok farklı bir tanrı/üst yaratıcı inanışına sahip olur. Dinlerin basit ve saçma masallar olduğu bilim tarafından KESİN olarak kanıtlandı fakat gök bilimi yeterince gelişmediği için tanrı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim şimdilik.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Üniversitelerden haber verin, üniversitelerden. Ne oldu Harvard'a, Helsinki'ye, Oxford'a, Leicester'e, Paris'e ve Kent'e?

https://heb.fas.harvard.edu

19 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Üniversitelerden haber verin, üniversitelerden. Ne oldu Harvard'a, Helsinki'ye, Oxford'a, Leicester'e, Paris'e ve Kent'e?

https://heb.fas.harvard.edu

John lennox matematikçi sanırım oxfordda eğitim veriyor, 

yani bu bilim adamları senin sandığın gibi koro halinde bilim varsa Allah yoktur demiyorlar. İnanıyorum ki daha da araştırılırsa ki devam eden araştırmalar ve itiraflarda gün yüzüne çıkıyor. Bizim ömrümüz yetmesede gelecek nesil bunu daha iyi anlayacaktır.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Tuğba yazdı:

John lennox matematikçi sanırım oxfordda eğitim veriyor, 

yani bu bilim adamları senin sandığın gibi koro halinde bilim varsa Allah yoktur demiyorlar. İnanıyorum ki daha da araştırılırsa ki devam eden araştırmalar ve itiraflarda gün yüzüne çıkıyor. Bizim ömrümüz yetmesede gelecek nesil bunu daha iyi anlayacaktır.

Bir matematikçi evrim hakkında araştırmadan konuşursa böyle olur. Doğa bilimleriyle ilgilenmeyen bir bilim adamı evrimi araştırmadan evrim hakkında konuşmasın. Hayır o kadar kanıt var ve kanıtlanmış bir şey bu nedir bu ısrarcılık? İtiraflarla gün yüzüne çıkacak demişsin ne çıkacak? Bedevinin masalı mı? Ayrıca bilim adamları avel mi islamın gerçek olmasına rağmen neden saklıyolar? Cennette tek mi girmek istiyorlar gizlice ibadet edip? Yoksa yine mi kafirlik lobisinin oyunları (!)

tarihinde Kemalist Cephe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

John lennox matematikçi sanırım oxfordda eğitim veriyor

yani bu bilim adamları senin sandığın gibi koro halinde bilim varsa Allah yoktur demiyorlar.

A- https://ncse.com/project-steve

B- Ne? Ben evrimden bahsediyorum. Bak bakalım, hangi üniversiteler evrimi kullanıyormuş?

C- Bilim insanlarında dinsizlik halka göre daha hızlı yayılıyor.

http://www.pewforum.org/2009/11/05/scientists-and-belief/

2 dakika önce, Kemalist Cephe yazdı:

Doğa bilimleriyle ilgilenmeyen bir bilim adamı evrimi araştırmadan evrim hakkında konuşmasın. Hayır o kadar kanıt var ve kanıtlanmış bir şey bu nedir bu ısrarcılık? İtiraflarla gün yüzüne çıkacak demişsin ne çıkacak?

Tuğba yanlış iddiayı çürütmeye çalışmış. Bahsettiği hâlâ tanrıya inanan bilim insanlarının olduğu. Bu doğru. Ama iddiam bu değildi zaten.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Kemalist Cephe yazdı:

Ne alaka ? Tanrının olup olmadığına dair bilimsel bir kanıt yok . Gözlemde yok. Ben olmadığını düşünüyorum çünkü akıllı bir yaratıcı böyle kaotik bir düzen yaratmış olamaz. Tabii bu benim gerekçem başkalarına yeterli gelmeyebilir belki deist olur panteist olur yada çok farklı bir tanrı/üst yaratıcı inanışına sahip olur. Dinlerin basit ve saçma masallar olduğu bilim tarafından KESİN olarak kanıtlandı fakat gök bilimi yeterince gelişmediği için tanrı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim şimdilik.

Ben asla kaoitik olduğunu zannetmiyorum. Ki kaotik bulmalarınında sebebinin tıkanma olduğunu düşünüyorum.Yeterki kendi kendine var olan veya rastlantıyı benimsemiş bir önyargıyla  araştırılmaya başlanılmasın.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

A- https://ncse.com/project-steve

B- Ne? Ben evrimden bahsediyorum. Bak bakalım, hangi üniversiteler evrimi kullanıyormuş?

C- Bilim insanlarında dinsizlik halka göre daha hızlı yayılıyor.

http://www.pewforum.org/2009/11/05/scientists-and-belief/

Tuğba yanlış iddiayı çürütmeye çalışmış. Bahsettiği hâlâ tanrıya inanan bilim insanlarının olduğu. Bu doğru. Ama iddiam bu değildi zaten.

İyide sen yok diyordun.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Kemalist Cephe yazdı:

Bir matematikçi evrim hakkında araştırmadan konuşursa böyle olur. Doğa bilimleriyle ilgilenmeyen bir bilim adamı evrimi araştırmadan evrim hakkında konuşmasın. Hayır o kadar kanıt var ve kanıtlanmış bir şey bu nedir bu ısrarcılık? İtiraflarla gün yüzüne çıkacak demişsin ne çıkacak? Bedevinin masalı mı? Ayrıca bilim adamları avel mi islamın gerçek olmasına rağmen neden saklıyolar? Cennette tek mi girmek istiyorlar gizlice ibadet edip? Yoksa yine mi kafirlik lobisinin oyunları (!)

Israrcılığı onlar yapıyorlar belkide 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tuğba yazdı:

Ben asla kaoitik olduğunu zannetmiyorum. Ki kaotik bulmalarınında sebebinin tıkanma olduğunu düşünüyorum.Yeterki kendi kendine var olan veya rastlantıyı benimsemiş bir önyargıyla  araştırılmaya başlanılmasın.

Tuğba bilim adamları niye tanrıya karşı önyargılı olsun? Adamlar " LANET OLSUN BU TANRIYA" diye isyan içinde falan mı? Düzen kaotik sana bir örnek vereyim bunun hakkında:

Bunu kaçıncı kez yazıyorum bilmiyorum artık yazmaktan sıkıldım ama tekrar yazayim.

Meteorların dünyayı paramparça etmesi. Akıllı bir yaratıcı bu evreni yarattıysa belli bir düzeni olmadan meteorlar gelip RASTGELE gezegenlere neden çarpıyor? Neden oradaki yaşamı bozuyor? Dinozorların soyu tükendi o meteor çarpması yüzünden mesela dünyadaki yaşam bozuldu. Ki bu bir tek dünyanın başınada gelmiyor ayda neden kraterler oluştu sanıyorsun . Çünkü meteorlar çarptı ve aya zarar verdi. Bu sadece  bir örnekti birde daha kaç tane var...

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Kemalist Cephe yazdı:

Meteorların dünyayı paramparça etmesi. Akıllı bir yaratıcı bu evreni yarattıysa belli bir düzeni olmadan meteorlar gelip RASTGELE gezegenlere neden çarpıyor? Neden oradaki yaşamı bozuyor? Dinozorların soyu tükendi o meteor çarpması yüzünden mesela dünyadaki yaşam bozuldu. Ki bu bir tek dünyanın başınada gelmiyor ayda neden kraterler oluştu sanıyorsun . Çünkü meteorlar çarptı ve aya zarar verdi. Bu sadece  bir örnekti birde daha kaç tane var...

İstiyordur belki de? Tanrıya kötü dersek ne olur sizce?

Sitelerde Paylaş

Israrcılığı onlar yapıyorlar belkide 

Neden ? Bak değil  ama hadi diyelim çöl yağmacısı muhammed doğru söyledi ve islam gerçek neden gizliyor bilim adamları? Dedim ya cenneti kendilerine mi saklıyorlar gizlice ibadet edip? Kabede Richard Dawkins'i dua ederken falan mı gördün? Neden bu kadar eminsin onların kanıtla ve bilimsel konuşmasına rağmen ısrarcılık yapıp yalan söylediklerini iddia etme konusunda?

Niye tanrıdan nefret etsinler ki? O yaratılışçılar gibi " Evren çok müthiş düzenlenmiş (!) " diyip sıyrılmıyor evrimciler kanıt getiriyor.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Kemalist Cephe yazdı:

Prof. Cemal Yıldırım (Yerli Evrim Savunucularından, Felsefe Profesörü): 

Hiçbir bilim adamı (Darwinist ya da neo-Darwinist olsun) evrim kuramının ispat edildiği düşüncesini ileri süremez.40

Doğrudur, evrim kuramı ispat edilememiştir.41

Darwin'in evrim kuramı bugün geçerliliğini koruyorsa, bunun başlıca nedeni yerine geçecek daha doyurucu, alternatif bir kuramın yokluğundandır. Yetersiz de olsa Darwin'in kuramını, başka bir kuram ortaya çıkıncaya kadar korumak zorundayız.42

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...