Jump to content

ATEİSTLERİN "CEVAP VERİLEMEZ" DEDİKLERİ SORULARIN CEVAPLARI

Recommended Posts

42 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Sevgili Türk Ateist,

ikinci kadın almak haramdır,

Kuran'a aykırıdır, kafirliktir.

Kanıt için lütfen Nûr 32'ye bakar mısınız.

Nikaha tanıklık etmek suretiyle

nikahı geçerli kılacak olanlar var.

Nûr 32'de onlara sesleniliyor:

"Bekarlar"ınızı evlendirin

Enkihûl eyâmé minkum. 

İnsanlar evlenir evlenmez bekar konumundan çıkarlar;

tanıklık etme durumunda olanlar

işte onların evlenmesine tanık olmayı ve onları evlendirmeyi reddecekler.

Allah'ın emri bu.

Nur 32 güzel gerçekten, "Bekarlarınızı, köle ve cariyelerden uygun olanları evlendirin" der özetle. Uygun olanların içeriği belki tartışılır ama şu anda iyi niyetle bakalım ve yaşı vs uygun olan diye yorumlayalım. 

Bir de Nisa 3 var Sevgili Hasan Akçay.

Diyanet İşleri NİSÂ-3: "Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.)"

Bunu ne yapacağız diyeceğim, olmayacak. Nasıl yorumladığınızı biliyorum çünkü. "Ayette o kadınları kendiniz için nikahlayın demiyor" diyordunuz galiba.

Sizin meallerinizin tek bir benzeri daha yok, ben hiçbir yerde görmedim inanın. Kimse de görmemiştir. Daha önce de söyledim, Kur'an ve Arapça'yı yalayıp yutmuş, ehliyetli ve bu işin eğitimini almış mealciler, proflar gayet de referanstır benim için. Hepsi de ayeti yukarıdaki anlamıyla çevirir, tüm İslam alemi bu konuda hemfikirdir.

Ben Arapça bilmem, hiç de anlamam ama anibal gibi Arapçayı iyi bilen arkadaşlar var, onlar size daha iyi anlatır. 

Bu arada Muhammed ve sahabe çok eşlidir. Çok çok çok eşli... Herkese de izin verilmiştir Kur'an'da.

E Muhammed'in yaptığını yapmak bile tek başına iyi bir şey neticede. Hani ayet açık zaten ama, bir de bu gerçekler var.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 minute ago, Abdülmalik said:

Peygamber niye çok evlilik yapmıştır,insanlara örnek olması gerekmiyormu?

Güzel soru,

teşekkür ederim.

Cevaba gelince:

Peygamber o "çok evlilik"leri

4:23, 24:32, 33:52 vahyedilerek

eş üstüne eş almak yasak edilmeden önce yapmış.

Eş üstüne eş almanın yasak olmadığını göstermez bu.

Çünkü

tıpkı laik hukukta olduğu gibi

islam hukukunda 

yasaklar eskiye yürümez.

Bakın 33:5 vahyedilerek

evlatlığınıza kendi adınızı vermeniz yasak edilmeden önce

Peygamber, evlatlığına Muhammed'in oğlu da demiştir.

Evlatlığınıza kendi adınızı vermenizin yasak olmadığını göstermez bu.

Sitelerde Paylaş
On 05.04.2018 at 20:48, güven yazdı:

ben inacım yok senin bana karışma hakın yok ben sana karşımıyorum zorla müslüman yapmakmı müslüman plmayanın kafasını kesen sizin dininiz deyilmi sana kalkıp burda dinmi öyretceyim

İslam kafa kesmez senin gibiler palavra keser.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

Safkan müslümanlar  söyler de, biz dururmuyuz ?!

Uçan spagetti canavarına șükürler olsun ki, insan ürünü oldukları kanıtlanmıș olan mitlerin, masalların, uydurma kitapların ve tabii ki bunları yumurtlayanların peșinden gitmiyoruz. Gitmeyeceğiz, ama bu yâlın gerçeği her fırsatta, bu safsataların peșinden gidenlerin gözlerine, gözlerine sokacağız.

Bizler dobra dobra, neyse onu söyleriz. Bu böyle biline.

Tanrı varsa, buyursun gelsin. Hoșgeldi safageldi. Diğerleri gereksiz yere kalabalık ediyorlar, bence.

Bekliyoruz, efendim....

biz dobrayız derkende 80 yalan çeviriyorsun kavak.

her fırsatta yalan ve iftira attığınızı sizde biliyorsunuz.

kendi aklını gözüyle göremeyen eliyle tutamayan birinin Tanrı gelsin bekliyoruz demesi ne kadar saçma ve abes. işittiğin sesi bile duymaktan başka birşey yapamıyorsun kavak. işitemez olsaydın yine ses var dermiydin? kör birine ne anlatırsan anlat gören biri gibi olmaz. daha kendi bedenin senin elinde değilken böyle meydan okumalar sizin gibileri bitirir.

tarihinde siramen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Güzel soru,

teşekkür ederim.

Cevaba gelince:

Peygamber o "çok evlilik"leri

4:23, 24:32, 33:52 vahyedilerek

eş üstüne eş almak yasak edilmeden önce yapmış.

Eş üstüne eş almanın yasak olmadığını göstermez bu.

Çünkü

tıpkı laik hukukta olduğu gibi

islam hukukunda 

yasaklar eskiye yürümez.

Bakın 33:5 vahyedilerek

evlatlığınıza kendi adınızı vermeniz yasak edilmeden önce

Peygamber, evlatlığına Muhammed'in oğlu da demiştir.

Evlatlığınıza kendi adınızı vermenizin yasak olmadığını göstermez bu.

İyi güzel diyorsunuz da savınız biraz dengesiz duruyor.

Allah varsa kuralları da sabit olmalı,eskisi yenisi olmaz.

İnsan yanılıp öğrenir,eskiyi tartar,eksikse üstüne ekler,gerekirse eskisini iptal eder.

Allah neyi test ediyor ki anlamadım? Eksiği o da bizim gibi tecrübe ederek mi öğreniyor?

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

20 saat önce, Tuğba yazdı:

1.Kadının tesettürlü hali normal halidir

2.islam kadınla uğraşmaz kadını korur ve evlendiği erkeğe kadını koruması için yükümlülükler vermiştir. ( her kadın anne adayıdır en fazla kocasının desteğine ihtiyacı vardır vb ) 

3.erkekler veya kadınlar fikir olarak aynı görüşteki insanlarla evlenirler zaten tesettürlü bir kadını adam niye zorlasınki 

4.Erkekler öyle kafasına göre ard arda dört kadın getirip eve hapsedemez 

Karşılıklı anlaşma sonucu evlenirler kadının haklı sebepleri varsa (aldatılma cimrilik vs.) kadın boşanır

erkeğin haklı sebepleri varsa ( aldatılma vs) erkek te boşanır 

Biz anormaliz yani. Koca dünyada normal olan bir kapalı Müslümanlar kadınlar diyorsun. Bizim ülkede Müslüman olduğu halde kapanmayan milyonlarca kadın var ayrıca, onlar da normal halde dolaşmıyor sana göre.

Bana da örtülü kadın normal, doğal, ama hepsinden çok saygın gelmiyor. Ne kendilerine ne de tercihlerine saygı duyuyorum. 

İslam kadını korumaz, böyle bir şey yok Tuğba. Kadına "Sen erkekler için tehlikesin, o yüzden sıkı sıkıya örtün" diyen bir anlayış kadının en temel haklarını gaspetmiş demektir. Onurunu, varlığını yok sayıyor demektir. 

Bunu sana kaç defa açıkladım bilmiyorum  geriye dönüp okursun bu bir

müslüman olduğu halde açık olan kadınlarla kendini bir tutma onlar günah işlemiş sen ise inkar etmiş oluyorsun bu iki

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Neden? Çünkü laik bir ülkeye doğdun, ne kadar dindar olursan ol evrilmiş bir İslam'ı benimsedin, kafan her ne kadar bize göre geri olsa da (hatta yobaz dediğimiz türdensin, light Müslüman değilsin) İslam'da var olan hükümler işine gelmiyor. Gelmez çünkü kadını açıkça eziyor. 

Daha fazla uzatmayayım. Diğer maddelere de tek tek açıklama getirebilirim ama anlamı yok çünkü sen İslam'a değil, kendi gönlüne göre yazıp çiziyorsun. Nedenini de bir üst paragrafta yazdım.

Evet laik bir ülkede doğdum ELHAMDULİLLAH MÜSLÜMANIM rabbim İmanımızı arttırsın...

İSLAM dininin lıghtı, ılımlısı .... olmaz olamaz islam dini apaçık delil ve ayetlerle sabittir

sizin kibriniz o kadar büyük ki size hükmediyor sanki siz kendinizi yaratmışsınız, halbuki bir dakka sonrasını bilemeyecek kadar da aciziz...

bu arada bana yobaz diyorsun öylemi 

Yani geri kafalıyım 

keşke mümkün olsa da beynimizin içindekileri bir tartı da tartabilseydik ve  öyle mukayese etserydiniz eminim Ozaman Kafanıza göre kimseye bidaha yobaz demezdiniz

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, siramen yazdı:

İslam kafa kesmez senin gibiler palavra keser.

Hoş geldin ama kafa boş gelmişin çok lafa gerek yok.

Diyanet İşleri: MUHAMMED Suresi 4. ayet:Savaşta inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onları çökertip etkisiz hâle getirdiğinizde bağı sıkı bağlayın (sağ kalanlarını esir alın). Artık bundan sonra (esirleri) ya karşılıksız ya da fidye karşılığı salıverin. Savaş sona erinceye kadar hüküm budur. Eğer Allah dileseydi, onlardan öç alırdı. Fakat sizi birbirinizle denemek için böyle yapıyor. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların amellerini asla boşa çıkarmayacaktır

Diyanet İşleri: ENFAL Suresi 12. ayet:Hani Rabbin meleklere, “Ben sizinle beraberim. İman edenlere sebat verin. Ben kâfirlerin kalplerine korku salacağım. Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına” diye vahyediyordu.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Tuğba yazdı:

müslüman olduğu halde açık olan kadınlarla kendini bir tutma onlar günah işlemiş sen ise inkar etmiş oluyorsun bu iki

Evet laik bir ülkede doğdum ELHAMDULİLLAH MÜSLÜMANIM rabbim İmanımızı arttırsın...

İSLAM dininin lıghtı, ılımlısı .... olmaz olamaz islam dini apaçık delil ve ayetlerle sabittir

sizin kibriniz o kadar büyük ki size hükmediyor sanki siz kendinizi yaratmışsınız, halbuki bir dakka sonrasını bilemeyecek kadar da aciziz...

Yani geri kafalıyım 

keşke mümkün olsa da beynimizin içindekileri bir tartı da tartabilseydik ve  öyle mukayese etserydiniz eminim Ozaman Kafanıza göre kimseye bidaha yobaz demezdiniz

Kısa bir soru.

Müslüman ülkelerde( Türkiye hariç çünkü laik ülkedir) niye bilim,sanat,fikir,spor,felsefe kadını çıkmamıştır?

1400 yıllık islam tarihinde  niye bir tane örnek yok?

Madem islam kadınları özgürleştirdi, kendini aşan  bir tane müslüman kadın niye göremiyoruz?

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, güven yazdı:

Hoş geldin ama kafa boş gelmişin çok lafa gerek yok.

Diyanet İşleri: MUHAMMED Suresi 4. ayet:Savaşta inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onları çökertip etkisiz hâle getirdiğinizde bağı sıkı bağlayın (sağ kalanlarını esir alın). Artık bundan sonra (esirleri) ya karşılıksız ya da fidye karşılığı salıverin. Savaş sona erinceye kadar hüküm budur. Eğer Allah dileseydi, onlardan öç alırdı. Fakat sizi birbirinizle denemek için böyle yapıyor. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların amellerini asla boşa çıkarmayacaktır

Diyanet İşleri: ENFAL Suresi 12. ayet:Hani Rabbin meleklere, “Ben sizinle beraberim. İman edenlere sebat verin. Ben kâfirlerin kalplerine korku salacağım. Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına” diye vahyediyordu.

aynı Ayetleri elinde kozmuş gibi sürekli Müslümanların karşısına çıkarıp duruyorsun. eğer kafirlerin boynuna vurulacaksa onlar öldürülecekse niye illa savaşda isteniyor bu kendine sormuyormusun? sivilde de öldürülme emri niye yok? görmüyormusun Ayetlerdeki Emirler kafirlerin Müslümanlara karşı hınçlarından dolayı verilen emirdir. eğer emir kafirleri tamamen öldürmek olsa onları etkisiz hale getirdikten sonra esir düşenleri ya karşılıksız yada fidye karşılığı salıverin diye emir gelmezdi. zaten ardından yine buyuruluyorki eğer ALLAH dileseydi onlardan öç alırdı yani hiçbirini sağ bırakmazdı. bunda Merhametsizlik yok sulubeyin güven. senin işine geldiği için sen böyle konuşuyorsun. Müslümanlara iftira atmak hoşuna gidiyor. benzer iftiralarla karşılaşırsın inş.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Tuğba yazdı:

Yani geri kafalıyım 

Bak Allahın onu savunduğun halde seni  yalancı çıkarıyor. ben diyorum bu kuranı şeytan yazmış inanmıyorsunuz,

Allah, gönderdiği kanunları, hükümleri değiştirir mi?

Bakara/106. "Herhangi bir Ayet'in hukmunu yururlukten kaldırır veya unutturursak, onun yerine daha hayırlısını veya benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücünün yettiğini bilmezmisin? "

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, siramen yazdı:

aynı Ayetleri elinde kozmuş gibi sürekli Müslümanların karşısına çıkarıp duruyorsun. eğer kafirlerin boynuna vurulacaksa onlar öldürülecekse niye illa savaşda isteniyor bu kendine sormuyormusun? sivilde de öldürülme emri niye yok? görmüyormusun Ayetlerdeki Emirler kafirlerin Müslümanlara karşı hınçlarından dolayı verilen emirdir. eğer emir kafirleri tamamen öldürmek olsa onları etkisiz hale getirdikten sonra esir düşenleri ya karşılıksız yada fidye karşılığı salıverin diye emir gelmezdi. zaten ardından yine buyuruluyorki eğer ALLAH dileseydi onlardan öç alırdı yani hiçbirini sağ bırakmazdı. bunda Merhametsizlik yok sulubeyin güven. senin işine geldiği için sen böyle konuşuyorsun. Müslümanlara iftira atmak hoşuna gidiyor. benzer iftiralarla karşılaşırsın inş.

hani öldürme kuranda yoktu palavracı senmisin benmiyim  kendi beynin varsa bir sor.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, siramen yazdı:

Burda savaş varmı?

Kuran'a göre münafıklar öldürülmelidir.

Ahzab/(60-61) Andolsun, eğer münafıklar, kalplerinde bir hastalık bulunanlar ve Medine’de kötü haberler yayıp ortalığı karıştıranlar (tuttukları yoldan) vazgeçmezlerse, elbette seni onların üzerine gitmeye teşvik edeceğiz. Onlar da (bundan sonra) orada lânete uğramış kimseler olarak seninle pek az süre komşu kalacaklardır. Nerede bulunurlarsa, yakalanırlar ve yaman bir şekilde öldürülürler

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Çok eşlilikle ilgili

Nisâ 3 ve diğer ayetlerin mealleri için bkz:

http://www.sistersinislam.org.my/news.php?item.1033.119

Makale"nin yazarı Yaseen'in ana dili Arapça.

Sevgili Akçay ya, siz bu linki argümanınızı desteklemek için getirdiniz ve ben de şimdi okumaya başladım ama Yaseen'in açıklamaları yüzünden sizin yukarıda bahsettiğiniz Nur 32 konusunda kafam karıştı. İyi niyet gidiverdi...

Alıntı

Rule #1 Verse 24:32: Marrying off the unmarried 

"Marry off those who are single among you and those of your male and female servants who are righteous. If they are poor, God will enrich them of his grace, for God is bounteous and all-knowing."

The Quran is a textually consistent and logical Book. Let us review the verse above from the "logical" angle: "Marry off those who are single among you…" In this verse, we are commanded by God to marry off the singles within the society (males and females widows or singles). Marrying off the un-married means exactly what it says. Who do we marry off the unmarried to? If we marry them off to other "married" people, then we are marrying off the "unmarried" and the "married" as well, so this causes a contradiction. Therefore, we can only marry off the "unmarried" to other "unmarried" men or women. Once any of these men or women has become married, they can't be included by this verse anymore. So logically to reach a polygamous situation, a man must marry women by two, by three and by four at the same time. This does not seem to be possible or acceptable. 

Şaka gibi yeminle.

Şair burada kısaca diyor ki "Kur'an tutarlı ve mantıklı bir kitaptır, bu ayete mantıksal olarak baktığımızda  'bekarlarla bekarları evlendirin' dediğini anlamak zor olmaz. Çünkü evli biri zaten evlidir, onunla bir bekarı evlendirirsek 'evli olmayan' ile "evli" kişiyi evlendirmiş oluruz, bu da çelişkiye neden olur. Ayet ise bekar erkeklerle bekar kadınların birbirleriyle evlenmeleri gerektiğini söyler, mantıksal olarak."

Bire bir çevirmedim tabii de anlatılan bu.

Ayetle uzaktan yakından alakası yok, bu yalnızca kişisel bir çıkarım. Arapça bilmediğim halde onları birbiriyle evlendirin demediğini görebilmem hiç zor olmuyor, zira tüm alimler her sözcüğü tek tek çevirmiş, hepsi de aynı aynı.

Hoş, sizin bu Yaseen de sözcükler üzerinde herhangi bir iddiada bulunmuyor, ayeti canının istediği gibi çevirmeyi yeğliyor sadece. Dolaysıyla referans alabilmek imkansız.

Ve siz bunu yaparak benim ayetle ilgili iyi niyetimin sonlanmasına neden oldunuz Hasan Akçay. Ne güzel saf saf "bekarları evlendirin diyor, ahaliden bekarlara yardımcı olmalarını istiyor" falan deyip ayeti güzel bulduğumu söylemiştim. 

Bu kadar oynandığına, bu Yaseen kendini bu kadar paraladığına göre gerçekten saf olan benmişim diyorum şimdi.

Bekarların, daha doğrusu bekar kadınların evli erkeklere iki, üç, dört hatta beşinci eş olarak gitmesi ne yasaktır ne de başka bir şey. Tam tersi, Allah tarafından dibine kadar verilmiş haktır. Gidin ikişer, üçer, dörder kadın alın der açıkça.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, güven yazdı:

Burda savaş varmı?

Kuran'a göre münafıklar öldürülmelidir.

Ahzab/(60-61) Andolsun, eğer münafıklar, kalplerinde bir hastalık bulunanlar ve Medine’de kötü haberler yayıp ortalığı karıştıranlar (tuttukları yoldan) vazgeçmezlerse, elbette seni onların üzerine gitmeye teşvik edeceğiz. Onlar da (bundan sonra) orada lânete uğramış kimseler olarak seninle pek az süre komşu kalacaklardır. Nerede bulunurlarsa, yakalanırlar ve yaman bir şekilde öldürülürler

Medine'de kötü haber yayıp ortalığı karıştıranlar yaptıklarından vazgeçmezlerse seni onların üzerine gitmeye teşvik edeceğiz buyuruluyor Peygamber'e üzerlerine gittiğinde öldür denmiyor. yani Peygamber onlara gidecek yaptıklarından vazgeçmeleri için son bir ikaz edecek. onlar hala dönmezlerse hala ortalığa fitne yayıp karıştırmaya çalışırlarsa öldürmekten başka napılacak?

şimdi İslam'ın bu ölüm emirleri sebepsizmi oluyormuş? durduk yeremi kan döküyormuş İslam? yoksa bu senin gibilerin uydurduğu iftiralarmıymış?

Sitelerde Paylaş

Utanmaz  YALANCI  bunun gibi kaç ayet koyarım buraya ilkel tanrın ne diyor.  din benim oluncaya kadar savaşın diyor dini  dini Allah ne yapacak alsın onun olsun insan öldürme nedir.

haram aylar çıkınca bu allaha ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. şüphesiz allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.(tevbe 5)

arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. bu sebeple, onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. eğer bundan yüz çevirirlerse, onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı.(nisa 89)

hiçbir zulüm ve baskı kalmayıncaya ve din yalnız allahın oluncaya kadar onlarla savaşın. onlar savaşmaya son verecek olurlarsa, artık düşmanlık yalnız zalimlere karşıdır.(bakara 193)

allaha ve resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. ahirette de onlara büyük bir azap vardır.(maide 33)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, siramen yazdı:

Medine'de kötü haber yayıp ortalığı karıştıranlar yaptıklarından vazgeçmezlerse seni onların üzerine gitmeye teşvik edeceğiz buyuruluyor Peygamber'e üzerlerine gittiğinde öldür denmiyor. yani Peygamber onlara gidecek yaptıklarından vazgeçmeleri için son bir ikaz edecek. onlar hala dönmezlerse hala ortalığa fitne yayıp karıştırmaya çalışırlarsa öldürmekten başka napılacak?

şimdi İslam'ın bu ölüm emirleri sebepsizmi oluyormuş? durduk yeremi kan döküyormuş İslam? yoksa bu senin gibilerin uydurduğu iftiralarmıymış?

Siz kim oluyorsunuz  dağdan gelmiş bağdakini kovuyorsun.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Sevgili Akçay ya, siz bu linki argümanınızı desteklemek için getirdiniz ve ben de şimdi okumaya başladım ama Yaseen'in açıklamaları yüzünden sizin yukarıda bahsettiğiniz Nur 32 konusunda kafam karıştı. İyi niyet gidiverdi...

Şaka gibi yeminle.

Şair burada kısaca diyor ki "Kur'an tutarlı ve mantıklı bir kitaptır, bu ayete mantıksal olarak baktığımızda  'bekarlarla bekarları evlendirin' dediğini anlamak zor olmaz. Çünkü evli biri zaten evlidir, onunla bir bekarı evlendirirsek 'evli olmayan' ile "evli" kişiyi evlendirmiş oluruz, bu da çelişkiye neden olur. Ayet ise bekar erkeklerle bekar kadınların birbirleriyle evlenmeleri gerektiğini söyler, mantıksal olarak."

Bire bir çevirmedim tabii de anlatılan bu.

Ayetle uzaktan yakından alakası yok, bu yalnızca kişisel bir çıkarım. Arapça bilmediğim halde onları birbiriyle evlendirin demediğini görebilmem hiç zor olmuyor, zira tüm alimler her sözcüğü tek tek çevirmiş, hepsi de aynı aynı.

Hoş, sizin bu Yaseen de sözcükler üzerinde herhangi bir iddiada bulunmuyor, ayeti canının istediği gibi çevirmeyi yeğliyor sadece. Dolaysıyla referans alabilmek imkansız.

Ve siz bunu yaparak benim ayetle ilgili iyi niyetimin sonlanmasına neden oldunuz Hasan Akçay. Ne güzel saf saf "bekarları evlendirin diyor, ahaliden bekarlara yardımcı olmalarını istiyor" falan deyip ayeti güzel bulduğumu söylemiştim. 

Bu kadar oynandığına, bu Yaseen kendini bu kadar paraladığına göre gerçekten saf olan benmişim diyorum şimdi.

Bekarların, daha doğrusu bekar kadınların evli erkeklere iki, üç, dört hatta beşinci eş olarak gitmesi ne yasaktır ne de başka bir şey. Tam tersi, Allah tarafından dibine kadar verilmiş haktır. Gidin ikişer, üçer, dörder kadın alın der açıkça.

Hep siz sordunuz biz yeterince açıklama yaptık bir soru ben sorayım inkar ettiklerinizi biliyoruz 

Neye inanıyorsunuz birbirinizi nasıl ikna teşvik ve teselli ediyorsunuz ölüm ne demektir sizin için?

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, Tuğba yazdı:

Yani geri kafalıyım 

Evet, tabii geri kafalı, dini anlayış olarak da yobaz buluyorum Tuğba. Elbette öyle buluyorum. Şu cümle yobaz olmayan bir Müslüman kadından çıkmaz: "(Herkese ait olduğunu gösterecek kıyafetler giymelisin sadece bana ait olma) anlayışında kadınları açıp saçıyorsunuz!..."

Ağır yobaz inancıdır bu. Hem kadınlara hem erkeklere ağır hakarettir.

Seninle benim beynimi tartarak kıyaslamaya lüzum yok, ben kendimi seninle ya da başkasıyla kıyaslıyor değilim. Sen de buna ihtiyaç duyma. Birbirimizden hoşlanmak, birbirimize saygı duymak zorunda da değiliz. Zaten duymuyoruz da. Ama bunlar doğru düzgün tartışabilmemize engel değil, nitekim tartışıyoruz da.

Bir de eklemeden geçmek istemem, dindar inanırlar kadar kibirlisini hiç görmedim. İnançlarınız kendinizi özel, ayrıcalıklı vs. hissetmenizi sağlıyor. Hakedilmemiş bir ayrıcalık, gerçek olmayan bir özel olma durumu bu. Kişi olarak özel ve ayrıcalıklı olabilir insan elbette ama sizlerdeki inanç nedeniyle, inanca dayandığınız için ortaya çıkmış bir kibir.

Biz kibirli falan değiliz, kendimizi kendimizin yarattığını da düşünmüyoruz. Kısa ölçekte annemizle babamız yarattı, uzun ölçekte ise evrimle bugünkü halimize geldik. Doğaüstü, ulu, yüce vs vs bir güç yok. Evrende yalnızız.

İyi geceler.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tuğba yazdı:

Hep siz sordunuz biz yeterince açıklama yaptık bir soru ben sorayım inkar ettiklerinizi biliyoruz 

Neye inanıyorsunuz birbirinizi nasıl ikna teşvik ve teselli ediyorsunuz ölüm ne demektir sizin için?

Tabii yanıtlarım ama şimdi benim için çok geç oldu. Yarın mutlaka yazarım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...