Jump to content

Şu sorulara cevap verir misiniz?

Recommended Posts

Bu sorulara kendinize göre cevap verir misiniz? Testlerin her şeyi bilirim ve olmayan tanrı hayallerine karşı durmamız lazım. Bunların bu kadar şımarma nedenleri de bazı ateistlerin hayatın anlamı yoktur ölmeliyim her haltı yapabilirim düşüncesinden kaynaklı. Sizin burada yazılanlara karşı vereceğiniz cevaplar nedir? 

IMG_20180301_101638.jpg

IMG_20180301_101722.jpg

Sitelerde Paylaş

Birazdan yetkili bir üyemiz sizinle ilgilenecektir. Siz beklerken ben de size bir antitez sunayım. Madem ahlak dine aittir neden ahlaksızlıkları genelde dindarların yaptığını ve sözde ahlak kurallarını bolca yıktığını üstüne üstlük kendi çıkarlarına göre yorumladıklarını görüyoruz? Teşekkürler. Sebilden su alabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Spud yazdı:

Birazdan yetkili bir üyemiz sizinle ilgilenecektir. Siz beklerken ben de size bir antitez sunayım. Madem ahlak dine aittir neden ahlaksızlıkları genelde dindarların yaptığını ve sözde ahlak kurallarını bolca yıktığını üstüne üstlük kendi çıkarlarına göre yorumladıklarını görüyoruz? Teşekkürler. Sebilden su alabilirsiniz.

Ben ateistim, sosyal medyada gezinirken böyle sorularla karşılaştım da buradaki ateist arkadaşların ne tarz cevap vereceklerini merak ettim.

Bunlar böyle sorular sorarak kendilerini ahlak kralları sanıyorlar ama pislik olduklarının farkında değiller. Bunlara göre inanmayan herkes ahlaksız, sahtekar. 

İslamın hüküm sürdüğü coğrafyalara bakıp anlıyoruz zaten kimin ahlaklı olup olmadığını. 

Sitelerde Paylaş

Verelim cevapları

Tatmin olmayan olursa, sorsun ayrıntısına ineriz.

1-)

Ben dinlere inanmıyorum ve bu iddialar benim dine inanmamam üzerinden yola çıkılarak üretilmiş iddialar. Eğer dinler gerçek değilse bu durumda var olan dini kitaplar ve dini kitaplarda bulunan ahlaklar insanlar tarafından uydurulmuş şeylerdir. Bu da demektir ki ahlak zaten başından beri insan üretimidir haliyle olmadığını iddia etmek mantıksızdır. Toplumsal belli ahlak kuralları toplumun sükunetini sağlar. Eğer birine bir zararda bulunursanız oda size zararda bulunmak ister. Bunun önüne geçmek için belli kuralların olması zaten şarttır. 

Kısaca bunu trafik ışıklarına benzetebilirsiniz. Kimin kime yol vereceğini ışıklar söylüyor. Ancak insan üretimiler ve herkesin hakkını koruyorlar & düzeni sağlıyorlar.

2-)

Vicdan gerçek bir şey değil. Evrimsel bir gelişimdir, bir gereklilik sonucu ortaya çıkmıştır. Hiç bir yırtıcı hayvan zevk için kendinden güçsüz başka bir hayvanı öldürmez. Gerekmedikçe dikkat çekmemek, düşman toplamamak hayatta kalmak için ideal bir yöntemdir. Ayrıca insan empati kurabilen bir canlı, kendini başka canlıların yerine koymak mükemmel bir hayatta kalma ve o canlıya karşı üstünlük elde etme yöntemidir. Bir yan etki olarak vicdanı oluşturabilir. 

3-)

İnsan öldürmek yanlış bir şey olmak zorunda değildir. Bu toplumsal düzenle ilgilidir. İlk cevapta değindik.

Mutlak doğru veya yanlıştan bahsedemeyiz, bu yüzden insan öldürmek kesinlikle kötüdür denemez. 

Mesela her haltı yemekten kasıt istediğine tecavüz etmek ise başkası da sana edebilir demektir. Bu noktada bunun akıllıca bir hareket olmayacağını düşüneceksiniz. 

4-)

Sigara, alkol, kumar  gibi alışkanlıklar ahlaksız veya kötü şeyler değiller. Benim veya genel bir ateist anlayışının böyle bir iddiası yok. Küfür veya genel olarak hakaret konusu için ise ilk madde hala geçerliliğini korumaktadır. 

5-) 

Gerçek iyilik diye bir şey yok bu eğitilme biçimiyle ilgili. Hiç bir bebek önündeki yemeği yanında açıklan ölecek olan bir köpeğe vermeyi düşünmez. Ancak bunu öğrenirseniz ve size böyle gösterilirse bunu yaparsınız. Kişiliğiniz doğumunuzdan itibaren çevrenize göre şekillenir. Her insanın belli doğruları belli bir tabanı vardır ve buna göre hareket eder. Ortak insan kültürü büyük bir kümede kesişiyor ve bu yüzden o yemeği ortalama ger insan ölecek olan köpekle paylaşıyor. 

Bağlantılı demek.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, AkılveMantık yazdı:

Ben ateistim, sosyal medyada gezinirken böyle sorularla karşılaştım da buradaki ateist arkadaşların ne tarz cevap vereceklerini merak ettim.

Bunlar böyle sorular sorarak kendilerini ahlak kralları sanıyorlar ama pislik olduklarının farkında değiller. Bunlara göre inanmayan herkes ahlaksız, sahtekar. 

İslamın hüküm sürdüğü coğrafyalara bakıp anlıyoruz zaten kimin ahlaklı olup olmadığını. 

:)  Siz sohbete devâm edin, Doktor serumları hazırlıyor. Selsebil soğuktur içip daha fazla üşütmeyin.

Adam övünerek ateistim diyor, ne günlere kaldık.

Sanal âlemde tanışmış, birbirlerini hiç görmemiş iki kişi den birisi sormuş, saçların hangi renk? dalgalı mı kıvırcık mı yoksa düz mü?
Diğer kişi övünerek böbürlenerek, hımm demiş, ben kelim...
Ateistlikle övünmek de böyle bişey işte...

Sitelerde Paylaş

Bunları soracak kadar yarım akıllı olan birine, bunu nasıl anlatabilirsin ki, asıl mesele o.

Önce olaya kötülükten başlamak lazım. Nedir kötülük? Aslında basit bir tanımı var:

- Herhangi bir sistemin, yapısal bütünlüğünü bozacak şekilde o sisteme uygulanan davranışlar kötülüktür. 

- Bir canlıda stres hormonları salgılamasına yol açacak, herhangi bir ölçekte canlılık fonksiyonlarının idamesini yerine getiremeyecek şekilde etkilemek, kötülüktür. 

Tabi bunlar bunu anlamaz. Bunlara anlatmanın yolu biraz daha farklı olacaktır. 

Bu adamlara sorulacak şey şu. Neden acı çekiyorsunuz? Allah elinizi ateşe sokunca acıyacağını söylememiş, o halde acımaması lazım, buyrun sokun madem... 

Eğer acı çekmek allah söylüyor diye olmuyorsa, biz de allah söylemesede, kötülük edince acı çekiyor ve bunu yapmaktan geri duruyoruzi hepsi bu.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hurrican yazdı:

:)  Siz sohbete devâm edin, Doktor serumları hazırlıyor. Selsebil soğuktur içip daha fazla üşütmeyin.

Sanal âlemde tanışmış, birbirlerini hiç görmemiş iki kişi den birisi sormuş, saçların hangi renk? dalgalı mı kıvırcık mı yoksa düz mü?

Arkadaş beni sanırım teist sandı, ben de ateist olduğumu dile getirdim. Boş konuşma. 

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, AkılveMantık yazdı:

Verdiğiniz cevaplar güzel. Peki bu hayatın anlamı yoktur diyen ateistlerin amacı nedir? Yani neden ateistlerin boşluğa düşen varlıklar olduğunu söylemeye çalışırlar? 

Hayatın bir anlamı yok, amacı sen yaratırsın. Ancak bu mutlaklık oluşturmaz. Nedir bu mutlaklık ? Amacının sonucunda seni hiç bitmeyecek, sona ermeyecek bir sonuca-başarıya ulaştırmaktır. 

Evren de dahil bildiğimiz her şey bir gün ölecek. Haliyle tanrı olmadan mutlak sonuç asla elde edilemez. Inançlılar beyinlerini kemiren bu gerçek ile yüzleşemiyorlar. 

Halbuki gerçeğe anlam katan insan ve insanın kendi bilincidir. Kimse sana bir amaç veremez. Amacı sen yaratırsın. Mutkaklığın olmadığı bir evrende mutlak sonuç&başarı, sonsuza kadar sürecek bir süreklilik aramak ise çocukluktur. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında Allahın ahlakı varmı onu sorgulamak Allahta ahlak olsa insanlara havan en kötü ses eşeyin demezdi birde meryem olayı var Allah meryemin ırzına geçmiş herkülün filimini izleyenler bilir ona benziyor

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, AkılveMantık said:

Verdiğiniz cevaplar güzel. Peki bu hayatın anlamı yoktur diyen ateistlerin amacı nedir? Yani neden ateistlerin boşluğa düşen varlıklar olduğunu söylemeye çalışırlar? 

Neden olacak, boş adamlar olduklarından...

Bir bedevinin zortlamasına kanacak kadar boş adamdan ne beklenir ki başka?

Hayatın anlamı mı? İlla arıyorsan, hayatın ta kendisi zaten. 

Ama tabi buna hoboblobollo edeceklerdir. Soru basit, dünyaya nasıl, nedne gelmişler, buna bir baksınlar. Dünyaya geliş sebebi, anasının kızışması, babasının azıtması ve bir temiz düzüşmelerinden ibaret. Varlık sebepleri bu ve geldikleri yerde malum yeri analarının. O halde varlık sebebi üreme hevası olan insanın hayatının üremeden başka anlamı olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, NotImportant yazdı:

Hayatın bir anlamı yok, amacı sen yaratırsın. Ancak bu mutlaklık oluşturmaz. Nedir bu mutlaklık ? Amacının sonucunda seni hiç bitmeyecek, sona ermeyecek bir sonuca-başarıya ulaştırmaktır. 

Evren de dahil bildiğimiz her şey bir gün ölecek. Haliyle tanrı olmadan mutlak sonuç asla elde edilemez. Inançlılar beyinlerini kemiren bu gerçek ile yüzleşemiyorlar. 

Halbuki gerçeğe anlam katan insan ve insanın kendi bilincidir. Kimse sana bir amaç veremez. Amacı sen yaratırsın. Mutkaklığın olmadığı bir evrende mutlak sonuç&başarı, sonsuza kadar sürecek bir süreklilik aramak ise çocukluktur. 

Evet. Benim amacım var, yani boş boş yaşama gibi bir düşüncem yok ama herhangi biri hayat için bir amaç oluşturamazsa ne yapmalıdır? Zaten öleceğiz diye boşluğa düşmekten kurtulamazsa? 

Demek istediğim: "amaç yaratmıyorum ne varsa yapacağım" kafasında olanlardan bahsediyorum. 

Sonuçta herkesin hayata bakış açısı aynı olmuyor. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, anibal yazdı:

Neden olacak, boş adamlar olduklarından...

Bir bedevinin zortlamasına kanacak kadar boş adamdan ne beklenir ki başka?

Hayatın anlamı mı? İlla arıyorsan, hayatın ta kendisi zaten. 

Ama tabi buna hoboblobollo edeceklerdir. Soru basit, dünyaya nasıl, nedne gelmişler, buna bir baksınlar. Dünyaya geliş sebebi, anasının kızışması, babasının azıtması ve bir temiz düzüşmelerinden ibaret. Varlık sebepleri bu ve geldikleri yerde malum yeri analarının. O halde varlık sebebi üreme hevası olan insanın hayatının üremeden başka anlamı olabilir mi?

Peki size göre dinden çıktıktan sonra boşluğa düşüp artık her şeyi yaparım kafasına sahip insanlarda psikolojik bir sıkıntı var mıdır? Ya da bu tarz insanlara olan bakış açınız nedir? Ben zamanında uzun süreçler sonucu ateist olduğum zaman hiç böyle boşluğa düşmek gibi bir derdim olmadı. Ama birçok dinden çıkan insan böyle bir çıkmazın içine giriyor. Evet aptallık da var sonuçta ya da dinin etkisini üzerinden atamamış diyebilir miyiz? Sonuçta din insanların beynini yıkıyor, her şeyin yalan olduğunu anlayınca insan da bir süre tuhaf hissedebilir diye düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Hurrican yazdı:

Müslümanlar bu kadar sefil hale düşerlerse, olmayanlarda işte böyle eleştirir.. İslam coğrafyasına bak hizaya gel hesabı... Kısacası dini veya dinsiz önce insan olmak lazım, sonra gerisi kendiliğinden gelecektir diye düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, ALIENRIPLEY yazdı:

Müslümanlar bu kadar sefil hale düşerlerse, olmayanlarda işte böyle eleştirir.. İslam coğrafyasına bak hizaya gel hesabı... Kısacası dini veya dinsiz önce insan olmak lazım, sonra gerisi kendiliğinden gelecektir diye düşünüyorum..

Sen sefilliğin ne olduğunu biliyor musun? İyinin veyâ kötünün ne olduğunu biliyor musun? Elbette bilmiyorsun. Sen, hayâl âlemindeki, iyiliği, kötülüğü veyâ sefilliği görüyorsun. Müslümânların gerçekte sefîl bir durumları yok, gerçek sefillik sizde...

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, AkılveMantık said:

Peki size göre dinden çıktıktan sonra boşluğa düşüp artık her şeyi yaparım kafasına sahip insanlarda psikolojik bir sıkıntı var mıdır? Ya da bu tarz insanlara olan bakış açınız nedir? Ben zamanında uzun süreçler sonucu ateist olduğum zaman hiç böyle boşluğa düşmek gibi bir derdim olmadı. Ama birçok dinden çıkan insan böyle bir çıkmazın içine giriyor. Evet aptallık da var sonuçta ya da dinin etkisini üzerinden atamamış diyebilir miyiz? Sonuçta din insanların beynini yıkıyor, her şeyin yalan olduğunu anlayınca insan da bir süre tuhaf hissedebilir diye düşünüyorum. 

Bu, "dünyanın ucuna yürüyüp, yürüyüp, ordan dünyayı boynuzlarında tutan öküzün üstüne düşen var mı" sorusuyla aynı soru. 

Bir sürü dinden çıkan adam gördüm, kadın gördüm, hiç birinin boşluğa düştüğünü falan da görmedim. Belki vardır, ama ben görmedim. Bunlar dincilerin malum yalanlarından biridir sadece.

Din, insanın içini boşaltır. Dinden çıkan da, aksine daha dolu bir insan olacaktır, tecrübeyle sabittir.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, AkılveMantık yazdı:

Evet. Benim amacım var, yani boş boş yaşama gibi bir düşüncem yok ama herhangi biri hayat için bir amaç oluşturamazsa ne yapmalıdır? Zaten öleceğiz diye boşluğa düşmekten kurtulamazsa? 

Demek istediğim: "amaç yaratmıyorum ne varsa yapacağım" kafasında olanlardan bahsediyorum. 

Sonuçta herkesin hayata bakış açısı aynı olmuyor. 

Yapabileceği bir şey yok bu kendini kandırabilmekle ilgilidir. Beceremiyorsan amaçsızlığa mahkumsun. 

Benim bu konuda  bahsettiğim amaçsızlık nihilzm bağlantılı amaçsızlıktı. Bu kapsamda amaçsız olan biri intihara meyilli parçalanmış biridir. 

Ne varsa yapacam gibi bir söylemi olamaz. 

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Hurrican yazdı:

Sen sefilliğin ne olduğunu biliyor musun? İyinin veyâ kötünün ne olduğunu biliyor musun? Elbette bilmiyorsun. Sen, hayâl âlemindeki, iyiliği, kötülüğü veyâ sefilliği görüyorsun. Müslümânların gerçekte sefîl bir durumları yok, gerçek sefillik sizde..

Orta doğu ve İslam coğrafyasında 20 senem geçti, sakın bana masal anlatma, gördüklerime tanık olsan bırak dini terk etmeyi, Allah'ı bile ret ederdin... Eğer İslam buysa yazık bu inananlara ve buna inanıp yaşayanlara... ve bu ilkelliği tek gerçek diye satanlara ve ne yazık ki kendi kafanda uydurduğun hayallerle avunan sana. 

Şimdi anlat neymiş bu sefillik, hayal alemi derken ne diyorsun? anlat.. aç biraz da aydınlanalım...

Sitelerde Paylaş

Allah olmadığı için hiç bir şeyi, ahlakı filan da yaratmadı.

Ahlakı biz yarattık. Bizim insanlık kültürümüzün ürünü, bizim eserimiz ahlak.

Bunun ise en küçük sakıncası olmak bir yana, yararı çok fazla. Özgür şekilde ahlakı geliştiriyoruz. Bizden üstün olduğuna inandığımız bir dayatmacı faşist güce köle olmadan, dayatma olmadan.

Böylesi, uyduruk allah hayaletinden korkarak sözde, yalancı ve sahte bir ahlak üretmekten çok daha iyi. Ürettiğimiz ahlakın doğal temellerini, yöntemlerini, felsefesini ayrıntılı biliyoruz. Bilmeyen cahillere öğretmeye çabalıyoruz.

Cahillik dünyanın bazı bölgelerinde diz boyu, bazılarında gırtlaktan aşkın ama olacak, geliştireceğiz insanlığı. Yobazlığı, cehaleti, vahşeti, dogmayı bir şekilde aydınlatmayı başaracağız diye umudumuz var. Karanlığa bir mum da sen yakarak aydınlanmaya katkıda bulun...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Yine müslümana sorulması gereken soru ve eleştiriler, ateistlere yöneltilmiş durumda... 

Bunlar son derece temelsiz ve saçma sorular. Asıl dinciler "doğrusu şu olmalı" diyemez. çünkü ne emredildiyse, sorgulamadan onu yapmak zorundadır. zaten inançları da din adamlarının dayatmaları ile oluşmuştur.

Ateist ve din karşıtı insanlar ise, tersine iyi ve doğru olanı sorgulayarak bulmaya çalıştıkları için dinleri ve zırvadan ibaret tanrılarını reddetmiştir.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...