Jump to content

Hadis ve tefsir kitapları niye yazıldı?

Recommended Posts

1 saat önce, dramkow yazdı:

Sanırım bir yer de kavram kargaşası yaşanıyor..' Kuran'ın Apaçık' tan kastı nedir?.
Ben kendi anladığımı söyleyeyim:
Kainat ın bir yaratıcısı olduğunu ve  yaratmış oldukların dan akıl vererek en üstün tuttuğu 'iNSAN' için bir sınav yeri olduğunu söyler..Yaradana inanır iyi şeyler yaparsanız karşılığın da  ödül,kötü şeyler yaparsanız da ceza alacağınızı söyler.Yapılacak ve yapılmayacakların ne olduğu da gayet açık şekilde anlatılmıştır.

Bugün insan ürünü bir kitabın bile her satırı nı anlamak mümkün değil ken (örnek olarak evrimi en kolay anlatan kitap olarak lanse edilen modern biyoloji nin babaların dan Ernst MAYR IN KİTABINI  okurken bile bir çok sayfa da beyin donması yaşıyoruz. Orhan Pamuğa ise hiç girmiyorum) 'herşey için açıklama' olarak gönderildiği idda edilen bir kitabın herkes tarafın dan her yazdığının anlaşılması gerektiğini düşünmüyorum.Ana konu anlaşılıyosa (ki anlaşılıyor). Her kelimenin,her anlatılanın anlaşılması nın gerekli olduğu düşüncesini de Gerçekçi  bulmuyorum.

Kuranı değişik tercümelerden 2 kez Osman dizilişiyle 1 kez de iniliş sırasıyla okudum.
Derin felsefesi olan bir kitap olmadığı çok açık. Ortaçağ bedevisinin zeka evrimi düşünüldüğünde, olaylar ve kişiler üzerine kurulu basit ve anlaşılabilir bir din kitabı. Her sözcük olmasa da tamamını net bir biçimde anladığımı idda edebilirim. 
Diğer yandan şunu derseniz anlayışla karşılarım, "Kuran yeterince tercüme edilemiyor/edilemez"
Ancak bu durumda islamistlerin meşhur "Kuran evrenseldir" teziyle ciddi çelişki yaratır. Ki benim düşüncem de o yöndedir. Kuran'da başka toplumları ilgilendiren sadece bir konu vardır o da Muhammed diplomasisi. Anlaşılacağı üzere bu da, o zamanın toplumlarını ilgilendiren bir konudur. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

58 dakika önce, adeist yazdı:

Diğer yandan şunu derseniz anlayışla karşılarım, "Kuran yeterince tercüme edilemiyor/edilemez"
Ancak bu durumda islamistlerin meşhur "Kuran evrenseldir" teziyle ciddi çelişki yaratır.

Evet Kur'an allahca yazılmamıştır. Arapça yazılmıştır. Bu dilin kökenleri özellikle yazılı örnekleri karanlıktır. Elif basi ona has değildir. Çok değişim geçirmiştir. Belli belirsiz bir dönemin belli belirsiz dili ile yazılmıştır. Arapçanın şu anda konuşulan sözlü ya da yazılı herhangi birini bilen bile anlayamaz. (İddiam kesindir. Hicaz dahil, Şam dahil, Filistin dahil.. hele Mağrip'i hiç saymıyorum bile.) Eğitim alması şarttır. Kısa bir eğitim değildir...

En önemlisi de bir dilden başka bir dile tercüme her zaman anlam kaybına sebep olur. Bu da evrensel iddialirina engeldir. Şöyle bir şey olsa Arjantin'de kanada da Kamçatka da Avustralya da benzer kitaplar halen gelse o zaman " olabilir" di. Ama nedense tanrı hep buraya konuşuyor. Hep buranın ağzıyla konuşuyo....

tarihinde RedOneTheDiver tarafından düzenlendi
İmla
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, adeist yazdı:

Kuran'da başka toplumları ilgilendiren sadece bir konu vardır o da Muhammed diplomasisi. Anlaşılacağı üzere bu da, o zamanın toplumlarını ilgilendiren bir konudur. 

Bu kısmı anlayamadım Adeist.Yönetimsel diyorsan belki hak vereceğim de toplumu insanlar oluşturuyorsa( ki öyle olması gerekir),Kitap ta direk onlara hitaben bir çok emir ve yasak bulunuyor.Hem beşeri hem toplumsal da onlarca örnek var..Anne baba ya iyilikten tut,vasiyet,nikah,terazi nin doğru tartılmasına kadar..

Yazdığını ben yanlış anladıysam da affola.

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, dramkow yazdı:

Bu kısmı anlayamadım Adeist.Yönetimsel diyorsan belki hak vereceğim de toplumu insanlar oluşturuyorsa( ki öyle olması gerekir),Kitap ta direk onlara hitaben bir çok emir ve yasak bulunuyor.Hem beşeri hem toplumsal da onlarca örnek var..Anne baba ya iyilikten tut,vasiyet,nikah,terazi nin doğru tartılmasına kadar..

Yazdığını ben yanlış anladıysam da affola.

Demek istediğim şudur, 
Evet kitapta bazı ahlâki kriterler var, ancak tarihi incelersek bunlar zaten bedevi topluluklarda görülen kurallar. Olmayanları da Yahudi - Aramî toplumlarından alınma. Dolayısıyla diğer toplumları ilgilendiren (diğer toplumlar derken illa Berberî ya da Kıptileri anlamamak gerekir, örneğin Eskimolar için ya da Vikingler için vazedilen bir ahlâk var mıdır ?),  onların hayatlarına dokunan bir emir-yasak var mıdır? İrdelersek yok olduğunu görürüz. Zira genelgeçer ahlâk kuralları o dönemde zaten bilinmektedir  (Anne baba ya iyilikten tut,vasiyet,nikah,terazi nin doğru tartılmasına) zira aynı kurallar silsilesi Tevrat ya da başka öncül kitaplarda da mevcut. Ki onların temellerini de Sümer ya da Sanskrit yazıtlarında bulmak olası.
Ancak bu metinlerin tamamındaki yasaklar ve emirler başka coğrafyalarda geçerli değildir; 
Örneğin Kuran'da "zıhar yapmama" emri vardır (ya da yasağı) oysa dünyanın başka hiçbir yerinde zıhar ya da buna benzer bir uygulama yoktur.
Ya da örneğin "oruç" islamın beş şartından biriyken ve ne zaman başlanıp ne zaman iftar açılacağı çok net bir biçimde belliyken bu ibadetin Finlandiya'da nasıl yapılabileceğine dair (kıvırtgan reformistler hariç) en ufak bir belirti yoktur.    
Diğer yandan gerek Kuran'da ve gerekse hadiste yüzlerce kez hurma yenmesi salık verilirken ortadoğu ve Arap coğrafyası dışında hiçbir yerde hurma yoktur. 
Ancak, iş Kuran'daki emir ve yasakların (en azından bir kısmının) "uygulanmasa da olur" statüsüne sokulması noktasına gelirse (ki cumhurbaşkanı o noktaya gelmek üzere) ya da Mustafa Öztürk gibi "Kuran tarihsel bir metindir" açısından bakmaya başlarsak bence bu daha sağlıklı olur. Zira Kuran'ın ve Muhammed'in ontolojisi üzerine tartışmak yerine İslam'ın uygulanabilirliğinin tartışmaya açılması ya da Avrupa'nın yaptığı gibi "orta çağın askıya alınması ve insanların tanrı hegemonyasından özgür kılınması" çok açık ve net bir biçimde en rasyonel yol olacaktır. Yani İslamı yok saymak yerine insanların içine gömmek pek çok sosyal yaramızı iyileştirecektir. 

tarihinde adeist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, adeist yazdı:

Zira Kuran'ın ve Muhammed'in ontolojisi üzerine tartışmak yerine İslam'ın uygulanabilirliğinin tartışmaya açılması ya da Avrupa'nın yaptığı gibi "orta çağın askıya alınması ve insanların tanrı hegemonyasından özgür kılınması" çok açık ve net bir biçimde en rasyonel yol olacaktır. Yani İslamı yok saymak yerine insanların içine gömmek pek çok sosyal yaramızı iyileştirecektir. 

Bunu bizim yerimize zaten düşünüyorlar, fetö gibi,Edip Yüksel gibi,Caner taslaman, İhsan Eliaçık, eskiden Yaşar Nuri, Nihat Hatipoğlu gibilerle zaten üstümüzde oynamalar oyunlardan birkaçı. Medeniyetler çatışması kitabında laiklik eleştiri yağmuruna tutulan bir kavramdır. Ve bize Türkiye toplumuna uygulanamayacagini falan telkin eder. Kendimize haksızlık ediyormusuz. İmparatorluk mirasını redediyormusuz. Bu kadar gazın amacı ney? Müslüman coğrafyasına bir lider lazımmis. (aslında kendisine düşman lazım) Endonezya, Pakistan, İran, Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiye üzerinde durur. En uygun da bizmisiz. Ama kaosu isteyenlerin unutmadan ellerinde tutmak istedikleri en önemli şey kaosu yönlendirmektir. Bizimkilerin krizi fırsata çevirmek dediği argumanin bir nevi tersi halı. Yani kaosu çıkaran sizin bundan faydalanmanız istemez. Kaosu her zaman kendi yararına çevirmek ister. Yani kısacası 1949 da din derslerinin ilk defa milli eğitime dahil edildiği ya da ettirildiği tarihten beri niyetleri bu. Medeniyetler çatışması kitabı ise 2000lerin basinda. Yani benim bildiğim sır değil. Herkes biliyor. Bu yukarıda saydığım isimler ise hepsi deneniyor. Onlar bu işi neden yapıyor bilemem kimsenin maddi çıkar sağladığı iftirası ise bana yakışmaz. Manevi çıkar için bile sağlayabilirler.

Son olarak biz kendi çapında aydınlanmış yurttaşlar daha böyle uygulanabilir orta çağdan kalmış herhangi bir hurafeyi yemeyiz. Bu halk da kendi devrimimi kendim yaparım demeyene kadar durum değişmez. Aydınlanma, Fransız ve sanayi devrimini -digital,uzay-herkes kendi yaşadı kimse diğerinin yerine devrim yapmaz. Amerika Rusya AB hiç yapmaz. Bedel ödemeden de bunlara ne sahip olabiliriz ne de sahip çıkabiliriz. Saygılarımla

Ekleme
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, RedOneTheDiver yazdı:

Bunu bizim yerimize zaten düşünüyorlar, fetö gibi,Edip Yüksel gibi,Caner taslaman, İhsan Eliaçık, eskiden Yaşar Nuri, Nihat Hatipoğlu gibilerle zaten üstümüzde oynamalar oyunlardan birkaçı. Medeniyetler çatışması kitabında laiklik eleştiri yağmuruna tutulan bir kavramdır. Ve bize Türkiye toplumuna uygulanamayacagini falan telkin eder. Kendimize haksızlık ediyormusuz. İmparatorluk mirasını redediyormusuz. Bu kadar gazın amacı ney? Müslüman coğrafyasına bir lider lazımmis. (aslında kendisine düşman lazım) Endonezya, Pakistan, İran, Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiye üzerinde durur. En uygun da bizmisiz. Ama kaosu isteyenlerin unutmadan ellerinde tutmak istedikleri en önemli şey kaosu yönlendirmektir. Bizimkilerin krizi fırsata çevirmek dediği argumanin bir nevi tersi halı. Yani kaosu çıkaran sizin bundan faydalanmanız istemez. Kaosu her zaman kendi yararına çevirmek ister. Yani kısacası 1949 da din derslerinin ilk defa milli eğitime dahil edildiği ya da ettirildiği tarihten beri niyetleri bu. Medeniyetler çatışması kitabı ise 2000lerin basinda. Yani benim bildiğim sır değil. Herkes biliyor. Bu yukarıda saydığım isimler ise hepsi deneniyor. Onlar bu işi neden yapıyor bilemem kimsenin maddi çıkar sağladığı iftirası ise bana yakışmaz. Manevi çıkar için bile sağlayabilirler.

Son olarak biz kendi çapında aydınlanmış yurttaşlar daha böyle uygulanabilir orta çağdan kalmış herhangi bir hurafeyi yemeyiz. Bu halk da kendi devrimimi kendim yaparım demeyene kadar durum değişmez. Aydınlanma, Fransız ve sanayi devrimini -digital,uzay-herkes kendi yaşadı kimse diğerinin yerine devrim yapmaz. Amerika Rusya AB hiç yapmaz. Bedel ödemeden de bunlara ne sahip olabiliriz ne de sahip çıkabiliriz. Saygılarımla

Haklı olabilirsiniz, ancak bu durumda ne halkta bir devrim yapma iradesi var ne de halkın başına geçecek bir laik lider var. 
Bu durumda soft müslim eliti eliyle islamı ehlileştirmek en azından hepimize bir nefes aldırır.
Yoksa bu hurrican tayfaya kalırsa yakında şeriat ilan edecekler.
Ve inanın İran karşı devrimi gerçekleşmeden 1 gün öncesine kadar bile İran halkı bunun farkında değildi ! Bizim halkın da bunun farkında olduğunu hiç sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, adeist yazdı:

Bu durumda soft müslim eliti eliyle islamı ehlileştirmek en azından hepimize bir nefes aldırır.

40 dakika önce, adeist yazdı:

Ve inanın İran karşı devrimi gerçekleşmeden 1 gün öncesine kadar bile İran halkı bunun farkında değildi ! Bizim halkın da bunun farkında olduğunu hiç sanmıyorum.

Buradan analizle soft müslim eliti bir burjuva sınıfımiz yok. Ve bu halk bu okumamazlikla ne devrimi olursa olsun kontrollü olmadığı sürece hiçbir şeyin farkında olamaz. Ki sokağa çıkacak kitle zaten silahli. Ve kayıtlı silah sayısı on milyonları buluyor, kayıtsız sen düşün. Bkz 15 temmuz fazla bir şey anlatmaya gerek yok. Ha birde beş milyona bulan Suriyeli Afgan Iraklı İranli ne olduğu belirsiz insan var. (Multeci diyemiyorum yasalarımız ama  doğu sinirimizdan gelenleri  mülteci olarak kabul etmiyormusuz peki ne bunlar ben de bilmiyorun.) Yani dilim varmaz bu millet sokağa inerse kanin gövdeye kadar götürmemesi hiçbir sebep yok. Sanayicisi,esnafı tüccarı taseroncusu herkes bu düzeni seviyor hiç bu kadar rahat ucuza işçi calistirmadilar. Hiç bu kadar sigortasız işçi calistirmadilar hiç bu kadar iş cinayeti olmadi.... Yani herkes olmasa da cogunluk bu durumdan memnun. Ha bu kadar önemli sorun varken onlar zaten dine kılıf uyduralim cabasindaysalar zaten iyi bir şey ureteceklerini hiç zannetmiyorum. Sevgilerimle

Eksik
Sitelerde Paylaş
16 saat önce, RedOneTheDiver yazdı:

Buradan analizle soft müslim eliti bir burjuva sınıfımiz yok. Ve bu halk bu okumamazlikla ne devrimi olursa olsun kontrollü olmadığı sürece hiçbir şeyin farkında olamaz. Ki sokağa çıkacak kitle zaten silahli. Ve kayıtlı silah sayısı on milyonları buluyor, kayıtsız sen düşün. Bkz 15 temmuz fazla bir şey anlatmaya gerek yok. Ha birde beş milyona bulan Suriyeli Afgan Iraklı İranli ne olduğu belirsiz insan var. (Multeci diyemiyorum yasalarımız ama  doğu sinirimizdan gelenleri  mülteci olarak kabul etmiyormusuz peki ne bunlar ben de bilmiyorun.) Yani dilim varmaz bu millet sokağa inerse kanin gövdeye kadar götürmemesi hiçbir sebep yok. Sanayicisi,esnafı tüccarı taseroncusu herkes bu düzeni seviyor hiç bu kadar rahat ucuza işçi calistirmadilar. Hiç bu kadar sigortasız işçi calistirmadilar hiç bu kadar iş cinayeti olmadi.... Yani herkes olmasa da cogunluk bu durumdan memnun. Ha bu kadar önemli sorun varken onlar zaten dine kılıf uyduralim cabasindaysalar zaten iyi bir şey ureteceklerini hiç zannetmiyorum. Sevgilerimle

Açıkcası bu halin pek bir çıkışı yok gibime geliyor. Seçimler, kanunlar felan boşa yapılıyor. İp itin elinde ve gerdikçe geriyor. 
Haaa, iş sokak noktasına gelirse kim gider kim kalır orası belli olmaz. 
Kimse o meş'um gecede dağıtılan silahlara güvenmemelidir !
Zira o gece meydana çıkanların çoğu halen psikolojik tedavi altındadır !
Yani iş ele silah almakla bitmiyor, o tetiğe basacak adamlık da lazım olur...

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, adeist yazdı:

Haaa, iş sokak noktasına gelirse kim gider kim kalır orası belli olmaz. 

Bu cümlenizi okuyunca ürperdim, hattâ korktum. Gençliğim, - Özellikle 1976-80 arası dönem - aklıma geldi. Öğretmenliğimin ilk yılları idi. MHP'lilerin çoğunlukta olduğu bir ilçede yaşıyordum. O zamanlar CHP'li olan "Gomonist" bilinirdi. İlçede alevi nüfus da epey vardı ve tahmin edileceği gibi bunlar CHP saflarındaydı. Görünüşte "sağ-sol" gerçekte ise "Alevi-Sünni" çatışması yaşanıyordu. Sık sık kavgalar hatta silahla yaralama ve ölümler oluyordu. Bu kargaşalar esnasında, dönemin yaşını başını almış AP'li kodamanları sokaklara çıkar, gençlere "ara gazı" verir, "Tanrı'ya ya da kendi toplumuna hizmet" ettiğini zanneden saftirik gençler birbirini doğramaya başlayınca, gaz verenler "sırra kadem" basardı. Daha otuzuna gelmeyen yüzlerce genç toprağa verilirken, bu gazcı şerefsizler, 80-90 yaşına kadar yaşayıp, rahat yataklarında geberdiler.

Ümid edelim de işler "sokak"ta halledilmesin !..

tarihinde Edip Cevdet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Edip Cevdet yazdı:

Bu cümlenizi okuyunca ürperdim, hattâ korktum. 
.....

Ümid edelim de işler "sokak"ta halledilmesin !..

Üstadım o yılları ben de ucundan yaşadım ne yazık ki !
Ama korkmanız gereken ben değilim..
Aklî dengesi yerinde olan hiç kimse sokağa inmek istemez, sanmıyorum. 
İşin başındakiler, 106 bin silahı osmanlı çakallarına dağıtırken bunun hesabını yaptılar mı bilinmez.
Ama Newton'un 3.yasası gereğince her etki zıt yönde ve aynı kuvvette bir tepkiyle karşılaşır.
Zira bilmeyenlere hayat matematiği zor yoldan öğretir. 

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, adeist yazdı:

, 106 bin silahı osmanlı çakallarına dağıtırken bunun hesabını yaptılar mı bilinmez

Haklısınız.

İslam teorik ve pratik olarak kan ve vahşetten beslenen bir dindir.İlkelliğine rağmen hala ayakta kalmasının tek nedeni budur.Muhalefeti ilk önce kuranla korkutur,bu da olmazsa pratiğe döküp yok eder.Bu islamın devamı için şarttır.

Peki islamın devamı niye şarttır?

Toplumları biat sistemiyle avlamak çok kolaydır.Biat için saf cehalet gerekir.İslam bu koşulları sağlayan yegane dindir.

Pazarın kaymağını yiyen kodaman,siyasetçi din şarlatanları 106.000 çomarı sahaya sürmekten çekinmeyecektir.Sıkıştıklarında bunu yapacaklar,bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, adeist yazdı:

Ama korkmanız gereken ben değilim..

Zâten, yazımın içinde sizi kasdeden tek harf bile olmadığı gibi "imâ" yollu yazmayı sevmediğimi, hattâ beceremediğimi bilirsiniz.

"Sokak" deyince, hâtırâlarım depreşti ve ürperdim gerçekten.

Saygılar.

tarihinde Edip Cevdet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Haklısınız.

İslam teorik ve pratik olarak kan ve vahşetten beslenen bir dindir.İlkelliğine rağmen hala ayakta kalmasının tek nedeni budur.Muhalefeti ilk önce kuranla korkutur,bu da olmazsa pratiğe döküp yok eder.Bu islamın devamı için şarttır.

Peki islamın devamı niye şarttır?

Toplumları biat sistemiyle avlamak çok kolaydır.Biat için saf cehalet gerekir.İslam bu koşulları sağlayan yegane dindir.

Pazarın kaymağını yiyen kodaman,siyasetçi din şarlatanları 106.000 çomarı sahaya sürmekten çekinmeyecektir.Sıkıştıklarında bunu yapacaklar,bekliyorum.

Ne yazık ki bu topraklar hain yetiştirmekte pek mümbittir (İsmet Paşa)
Ve ne yazık ki bizler hainlerin, şeref yoksunlarının, dinbazların, yobazların gırla gittiği bir fetret çağında dünyaya geldik !
Ve yine ne yazık ki Suriye'den beş beter bir son bekliyor yurdumuzu...
Üzgünüm ..

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Edip Cevdet yazdı:

Zâten, yazımın içinde sizi kasdeden tek harf bile olmadığı gibi "imâ" yollu yazmayı sevmediğimi, hattâ beceremediğimi bilirsiniz.

"Sokak" deyince, hâtırâlarım depreşti ve ürperdim gerçekten.

Saygılar.

Elbette bilirim üstadım. Nazire yaptım kendi çapımda ... Affola !

Sitelerde Paylaş

Seyretiyim bir videoda 15 temuzda osmanlı denilen adamlar harek halindeydiler. bazen düşünüyorum bizdemi silahlanalım. bakmayın bu radikal dinciler bir araya gelmeseler ödleri kopuyor çok korkalar bir araya geldilermi aslan kesiliyorlar. keza dinleride öyledir az olmaktan korkarlar hemen sorarlar müslümanmısın. şuda var radikal deyilde laik bir dindarın yanında adamı öldürseler linç etseler karşı koyrlarmı koysalar bile kuran burda ayet burda derler. O LAİK DİNCİLERDE ASLIDA onların tabanını oluşturuyor adama diyorum müslümanmısın elehdölülah bazı sorular sordumu ben hoca deyilim deyip içinden kaçıyorlar.  bazı arakadaşlar sen niye silah almıyorsun diyorlar ama ben oldum olası siahhtan korkarım bir sinrli kendimi kaybetiyim anda birini vururum ailmde olsa ama çabuk pişman olan biriyim silah konusunda sadece deyil her konuda birine kızdım ailmden bir saat sonra barışmak için can atıyorum. ama bu iktidaraneden 1923 diyor inanın başarılarsa  laiklik felan elde kalmaz iç savaş çıkar suriyeden beter oluruz

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, güven yazdı:

başarılarsa  laiklik felan elde kalmaz iç savaş çıkar suriyeden beter oluruz

"eger bir kurbagayi kaynayan bir tencereye atarsaniz, ziplayip kacarak kurtulur. ama once soguk su dolu bir tencereye koyup yavas yavas isitarak suyu kaynatirsaniz, kendi vucut isisini da arttirir ve suyun sicakligini farketmez hale gelerek patlayarak ölür. bu olay sosyal bilimlerde soyle kullanilir: az miktarda hissedilen bir olay kademeli olarak gittikce artarsa, insanlar buna sonunda alisa alisa gormezden gelmeye ya da farketmemeye, normal oymus gibi algilamaya baslarlar."

Zaten kalmadı. Herkese geçmiş olsun. Çoğunluğun derdi bundan beter olmasındır.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, RedOneTheDiver yazdı:

"eger bir kurbagayi kaynayan bir tencereye atarsaniz, ziplayip kacarak kurtulur. ama once soguk su dolu bir tencereye koyup yavas yavas isitarak suyu kaynatirsaniz, kendi vucut isisini da arttirir ve suyun sicakligini farketmez hale gelerek patlayarak ölür. bu olay sosyal bilimlerde soyle kullanilir: az miktarda hissedilen bir olay kademeli olarak gittikce artarsa, insanlar buna sonunda alisa alisa gormezden gelmeye ya da farketmemeye, normal oymus gibi algilamaya baslarlar."

Zaten kalmadı. Herkese geçmiş olsun. Çoğunluğun derdi bundan beter olmasındır.

Yani senin yazdıklarından bunu anladım yanış ise düzeltirmisin tayyip veya yandaşları ve ortakları kimse sinsice insanları alıştıra alıştıra lakliyi ortadan kaldırıyorlar sindire sindire ben bu fikirdeyim ama seni bilmem insanız yanılabiliriz  bana göre 2 ihtmal var brsi deminden beri anlatığım yavaş yavaş türklüyü osmanlı döneminde oldu gbi küçmsemek çünkü para onların eline geçti  ataürçülerinasıl dağlarada bulabilirdin osmanlıya vergi vermemek için osmanlı sadece vergide türkler aklına geliyordu son ihtimalada aslında inanmıyorum acaba birileri şu islam pisliyini 90 yıldık atamdık bırakalım gerçek yüzleri ortaya çıksın bu ülkede bir daha dincilerin süpürülüp atılması  ha bunu yapan derin devlet veya başka ülkeler müdail olur onu bilmem gerçi yaşadıklarımızı gördüyümde işimiz sor medeya elerinde devlet gücü elerinde yalaklar kol geziyor yanlarında menfat için. şu an herşye tayyibin elinde din kuran para yalaka ve sadakaya alıştırmış bir oy kesimivar haysiyetsiz onursuz şerfsiz insanlar bizim vergiimizle yiyip içip yatıyorlar bunlara kaynak anca türküyedeki fabirklaları evleri hesleri arslsrı elrinde ne varsa bunlara aktarıyor tabi kenileride büyük dilimi o kesim yiyor. benim 30 yıla yakın iş yerim vardı bunlar şktidara geldi tavaya yaş arasın erir ya bizde hep bugün yarın iyi olur dedik malesef işiyermi satım zor borcumu kaptım bunların devlsyon çiler ecevite laf sokarlar o zmanlar biz paraa para demzdik neyse başını ağrıtım hiç geriye gönük kumadım şimdü muhteşem türçe yazmışım:lol:

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, güven yazdı:

son ihtimalada aslında inanmıyorum acaba birileri şu islam pisliyini 90 yıldık atamdık bırakalım gerçek yüzleri ortaya çıksın bu ülkede bir daha dincilerin süpürülüp atılması  ha bunu yapan derin devlet veya başka ülkeler müdail olur onu bilmem

Bunu kastetmek istemedim ama madem böyle anlaşıldim izah edeyim. Dini kendilerince yönlendirmek istiyorlar. Ama nasıl yapacaklar? Kisacasi Her yolu deniyorlar. Yani hangisinin tutacağını onlarda direkt kestiremiyor. Bir anda da değişim olmayacağından biraz biraz veriyorlar ilaçlardan. Ama değişim var. basimizdaki ise yolcuya göre değil yola göre davranıyor. (İyi edebiyat kasiyorum, vesselam) işini iyi yapıyor. Buradan toptan bir kurtuluş çıkmaz. Kendi "sosayti" müzik olusturabilirsek kendi ahlaki yeterlilik seviyemize yakın insanları etrafımızda toplayabilirsek kısıtlı da olsa belli bir süre için gelecek ümit vaat eder. Değilse tek çare ya bu deveyi gudersin ya bu diyardan gidersin. Saygılarımla. 

Not: Hiç başım ağrımadı. Ama gözüm ağrıdı. Lütfen yazını geriye dönüp, biraz olsan düzelt.

Sitelerde Paylaş
On 14.03.2018 at 18:56, RedOneTheDiver yazdı:

Bunu kastetmek istemedim ama madem böyle anlaşıldim izah edeyim. Dini kendilerince yönlendirmek istiyorlar. Ama nasıl yapacaklar? Kisacasi Her yolu deniyorlar. Yani hangisinin tutacağını onlarda direkt kestiremiyor. Bir anda da değişim olmayacağından biraz biraz veriyorlar ilaçlardan. Ama değişim var. basimizdaki ise yolcuya göre değil yola göre davranıyor. (İyi edebiyat kasiyorum, vesselam) işini iyi yapıyor. Buradan toptan bir kurtuluş çıkmaz. Kendi "sosayti" müzik olusturabilirsek kendi ahlaki yeterlilik seviyemize yakın insanları etrafımızda toplayabilirsek kısıtlı da olsa belli bir süre için gelecek ümit vaat eder. Değilse tek çare ya bu deveyi gudersin ya bu diyardan gidersin. Saygılarımla. 

Not: Hiç başım ağrımadı. Ama gözüm ağrıdı. Lütfen yazını geriye dönüp, biraz olsan düzelt.

kusuruma bakma sen benden çok bilgilisin siten olarak söylemiyorum senin yazdığını dahi anlaymamışım ben aptalca başka bir konuya zıplamışım o nedenle üzgünüm sen felsefi türçe edebiyat vs benden üstünsün seninle konuşcak kapstem yok cddiyim alıncak bir durum yok ben harbiyim neysem onu söyler onu yazarım. olurya sana ce3vap vermeme gibi bir durum olursa inan senin bilgine yetişemiyeceyimden cevap vermemiş olcağım aklına kötü bir şey getirme.

Dostum BENDE isterdim senin gibi güzel yazmak eksiksik bu bende alışkanlık haline dönmüş bu yaştan sonra okula gidecek halim yok ben bu kadar okuyup yazıp öyrenebildim ışıklar içinde uysun bir dönem sabık sabancı vardı türküyenin en zenginlerindendi o  bildiyi şivyle konuşurdu hiç kimsede onu yadırgamzdı alışmıştılar çünkü.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, güven yazdı:

kusuruma bakma sen benden çok bilgilisin siten olarak söylemiyorum senin yazdığını dahi anlaymamışım ben aptalca başka bir konuya zıplamışım o nedenle üzgünüm sen felsefi türçe edebiyat vs benden üstünsün seninle konuşcak kapstem yok cddiyim alıncak bir durum yok ben harbiyim neysem onu söyler onu yazarım. olurya sana ce3vap vermeme gibi bir durum olursa inan senin bilgine yetişemiyeceyimden cevap vermemiş olcağım aklına kötü bir şey getirme.

Dostum BENDE isterdim senin gibi güzel yazmak eksiksik bu bende alışkanlık haline dönmüş bu yaştan sonra okula gidecek halim yok ben bu kadar okuyup yazıp öyrenebildim ışıklar içinde uysun bir dönem sabık sabancı vardı türküyenin en zenginlerindendi o  bildiyi şivyle konuşurdu hiç kimsede onu yadırgamzdı alışmıştılar çünkü.

Bu sözlerine karşılık saygıyla eğiliyorum. Bu güzel sözlerine layık olmaya çalışacağım. Teşekkür ederim. Buraya geleli bir kaç ay oldu ve geliş amacım itiraf ediyorum taşmış  olmamdı. Değişim için hiç umudum yok ama inadım yaşadığım sürece hiç bitmeyecek. Sevgiyle kal. Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...