Jump to content

İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler?

Recommended Posts

Evrim Teorisi tüm bilimsel çevre ve mercilerden kabul görmüş ve aksi ispatlanamamışken... İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler? Bu sorunun bilimsel-psikolojik açıklaması nedir? Aranızda insan psikolojisiyle ilgilenen ve bunun analizini yapacak birileri var mı?

Image result for benim dedemde nehirden geçerken aynı böyle yürüyor ateizm

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Evrim Teorisi tüm bilimsel çevre ve mercilerden kabul görmüş ve aksi ispatlanamamışken... İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler? Bu sorunun bilimsel-psikolojik açıklaması nedir? Aranızda insan psikolojisiyle ilgilenen ve bunun analizini yapacak birileri var mı?

Image result for benim dedemde nehirden geçerken aynı böyle yürüyor ateizm

Bunu neye dayanarak söylüyorsun ?  

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, bilgivehis yazdı:

Birinci nedeni bu yalan yüzünden.

''Biz gerçekten insanı en güzel biçimde yarattık, [Tin, 95/4.] ''Allah size şekil verdi ve şeklinizi en güzel yaptı, [3Teğâbün, 64/3.]

Ben dinleri ve insanların evrim teorisini desteklemeyişini merak etmiyorum.

Sıcak bakmamalarının altında yatan psikolojik sebepleri merak ediyorum.

Evrim karşıtları sadece islam dini mensuplarında yok, hristiyanlarda ve diğer din mensuplarında da var.

Merakım sadece dinleri aksini söylediği için mi karşılar, yoksa primat ailesinden olduklarını kendilerine yediremedikleri için (ki bence aptalca bir kompleks) mi karşılar?

Ya da başka bir sebebe mi dayanıyor karşı olmalarının altında yatan neden?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Scapula1903 yazdı:

Bunu neye dayanarak söylüyorsun ?  

Size internetten bir iki makale ya da link vermemi beklemeyin.

Sorum gayet açıktı, siz soruma yanıt vermediniz, ama gerçi yine de benim için bir cevap niteliği taşıyordu

(İnandırıcı bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve

Evrim Teorisinin çürütüldüğü düşüncesindesiniz sanırım.)

Sitelerde Paylaş

bazılarının kaç yıllık inancı bazılarının kaç yılık kazandığı para  bazılarını ise gururu dolayısı ile

primattan geliyorsun dendiğinde 'sizin atalarınızdır o benimkileri osmanlı oğuz kağan atalarımıza saygısızlık etmeyin' diyen kişiler var bunlar uni öğrencisi şimdi soruyorum bu tip bireylerden topluma katkı gelirmi ? 

bir diğeri ise para kazanan dini meslek edinen kişiler 

evrim teorisini mantıkla araştırıp okuyan dini büyük ölçüde sorgulamaya hazır hale gelmiş bir bireydir

şimdi bu müslümanlar kabul etmiyor ama 10 yıl sonra artık karşısında duramayacakları için çünki aksini ispatlayacak elle tutulur doğru düzgün kanıtlarıda yok  'islam evrimle ters değildir kuran evrimi batılılardan daha önce müjdelemiştir' gibi söylemler duymaya hazır olun bunu diyecekler adım gibi biliyorum yoksa dinde tutamazlar kimseyi insanlar sorgular

o gurur yapan işte o sizin atanız biz kendi atamızı biliyoruz diyenler merak etmeyin gerçek siz ona inanmayı bıraktığınızda bile bulunduğu yerden gitmeyendir

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Emrh91 yazdı:

Sorum gayet açıktı, siz soruma yanıt vermediniz, ama gerçi yine de benim için bir cevap niteliği taşıyordu

(İnandırıcı bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve

Evrim’e inanmak diye birşey olamaz... kabul etmek vardır ve her insanın öğrenmesi gerekir.. evrim nasıl bir cismin yere düşmesinin ardında yer çekimi kanunu var diye düşünüyorsak bir canlıya baktığımızda evrimi  görmeliyiz..

insanların kabul etmemesinin altında yatan neden ise dinler ve bedevi  inancı... 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Emrh91 yazdı:

Anlamanız gerekirdi, üç adet kitaplı dinler en az beş bin yıldır bu dünyaya hakimler, insanı en güzel yarattı, kusursuz yarattı uydurmasını beş bin yıldan fazla bilinçlere yerleştirdiler. Bunun psikolojik önemini görmeden veya yok sayarak başka psikolojik olguları anlasanız da eksik kalır.

Dinler bu yalanı neden uydurdular, çünkü insanlara yüce-değer bahşedilen bir din cazip gelir, bugün primatı kabul etmemelerinin temelinde bu psikolojik din cazibesi yatıyor, diğer olgular daha sonra gelir...

Sitelerde Paylaş

Doğadan iyicene uzaklaşmış olmamız bize aslında nereden geldiğimizi unutturuyor olabilir. Doğadan uzaklaşmak derken kastım çiçeğin, böceğin, başka başka türlü hayvanların olduğu ortamlarda yaşamamaktan bahsediyorum yoksa yine doğanın içindeyiz, bir yere gittiğimiz yok. Mesela şehir merkezinde yaşayan  bir insan akşama kadar kaç tane hayvan görüyor ? En fazla sokakta gezen bir kedi veya köpektir muhtemelen. Hal böyle olunca dışarıdan bakınca sanki diğer hayvanlar başka bir alemden insanlar başka bir alemdenmiş gibi bir görüntü oluşuyor. Üstüne bir de malum ögretinin sen eşref-i mahluksun, mükemmelsin, yeryüzünde ki halifemsin tatavaları eklenince ortaya bu çıkıyor. Koskoca tanrının mükemmel yarattığı halifesi bilmem kaç numara gözlük takıyor, sabah kalkınca gözünün önünü göremiyor ne hikmetse. 

Olsun efendim, önemli olan toplum genelinin ne düşündüğü de değil zaten. İnsanı da tıpkı diğerleri gibi bir organizma kabul edenler ilacımızı yapıyor; gözümüz niye bozuluyor, başımız neden ağrıyor pek bir güzel açıklıyorlar vesselam. Varsın avam istediği kadar kulağını tıkayıp, nankörlük etsin. Tıbbın da gökten düştüğünü zannediyorlar zahar.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, bilgivehis yazdı:

...çünkü insanlara yüce-değer bahşedilen bir din cazip gelir, bugün primatı kabul etmemelerinin temelinde bu psikolojik din cazibesi yatıyor, diğer olgular daha sonra gelir...

Umarım yanlış anlaşılmamışımdır, ben ''Ben dinleri ve insanların evrim teorisini desteklemeyişini merak etmiyorum.'' diye yazarken bu bahsettiğiniz ''çünkü'' ya da ''çünkülerle'' ilgilenmiyorum demek istemedim, sadece ilk verdiğiniz cevabı zaten anlıyor ve biliyorum, ama altında yatan ya da arkasındaki nedeni-nedenleri merak ediyorum demek istedim. Verdiğiniz cevap içinse teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
On 04.03.2018 at 10:23, Scapula1903 yazdı:

Evrim’e inanmak diye birşey olamaz... kabul etmek vardır ve her insanın öğrenmesi gerekir.. evrim nasıl bir cismin yere düşmesinin ardında yer çekimi kanunu var diye düşünüyorsak bir canlıya baktığımızda evrimi  görmeliyiz..

insanların kabul etmemesinin altında yatan neden ise dinler ve bedevi  inancı... 

Evrim Doctor Who'daki ''rejenerasyon'' değil ki öyle bir bakınca görelim, milyon yıllık bir süreç. İlk yazdığınız üç noktaya kadar olan tümceye katılmaktayım, inanılır ve inanılsın diye bir düşünce de mi oldum ya da belirttim?

Sitelerde Paylaş
On 3/4/2018 at 03:22, Emrh91 said:

Evrim karşıtları sadece islam dini mensuplarında yok, hristiyanlarda ve diğer din mensuplarında da var.

Merakım sadece dinleri aksini söylediği için mi karşılar, yoksa primat ailesinden olduklarını kendilerine yediremedikleri için (ki bence aptalca bir kompleks) mi karşılar?

Salaklık, parayla mı? Bedava bulunca herkes atlıyor işte böyle...

Sitelerde Paylaş

Artan zeka ve beyin hacmi ile doğal olarak kendimizden çok daha geri düzey zekadaki canlılardan geldiğimizi kabul edemiyoruz . Çünkü insan özenle yaratıldığını , kusursuz bir bilince sahip olduğunu sanar ve bunu yeğler .

Bu olay aslında insanın ilkel dönemlerinden kalan kusurdan başka birşey değildir ..

Sitelerde Paylaş
On 04.03.2018 at 10:23, Scapula1903 yazdı:

İlk başta küçük bir ayrıntıyı gözden kaçırdım, pardon...

Bir sözcük hatası diyeceğim, ama ya da diyemeyeceğim çünkü yazarken ''İnandırıcılığı'' gerçekçi ya da tatmin edici anlamında kullanmıştım.

Doğrusu:

(1)

On 04.03.2018 at 02:27, Emrh91 yazdı:

(Gerçekçi bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve

(2)

On 04.03.2018 at 02:27, Emrh91 yazdı:

(Tatmin edici bulmadığınız ve aksinin bilim insanları tarafından destek gördüğünü, onandığını ve

Sitelerde Paylaş
On 07.03.2018 at 07:39, anibal yazdı:

Salaklık, parayla mı? Bedava bulunca herkes atlıyor işte böyle...

Sanırım beni anlamadınız, isterseniz kendimden alıntı yaparak biraz açayım.

On 04.03.2018 at 02:22, Emrh91 yazdı:

(Ben dinleri merak etmiyorum derken şunu kastetdim:

''İnsanlara inandıkları din aksini emrediyor o yüzden evrime sıcak bakmıyorlar''

Ben bunu zaten biliyorum,)

(Yani dinlerinin emrettiği aksi ''gerçeklikler'' neden insanlara bilimsel teorilerden daha cazip geliyor?...)

Beni anlamamanıza da hak veriyorum, çünkü düşünmeden, hızlıca yazılmış bir cevaptı, ama yine de doğru bir soru içeriyordu.

Merakım sadece dinleri aksini söylediği için mi karşılar, -eğer böyle ise çokça sığ bir durum diyebilirim...

yoksa primat ailesinden olduklarını kendilerine yediremedikleri için (ki bence aptalca bir kompleks) mi karşılar?

-Bu biraz daha makul bir neden gibi görünüyor, ama parantezde de belirttiğim gibi

''Yaratılanı sev, yaratandan ötürü'' diye tatava yapan bir topluluk aynı zaman da

''Ben dedeme maymun dedirtmem!''

''Demek senin deden maymun...'' gibi laflar sarf edebiliyor.

Sitelerde Paylaş

Dînlerinin aksini söylediğini düşündükleri için karşılar.
Bir kısmı, yaratılışın süreç içinde değil, Allah (c.c.) tarafınden bir ânda gerçekleştiğini düşündüğü için, Evrimin bâtıl olduğunu düşünür.
Yine bir kısmı, Hz. Âdem'in Babasız olması gerçeğine bakarak, İnsânın maymundan gelmediğini düşünür.

İşin doğrusunu öğrenmek isterseniz, Dikkatle ve basîretle mu'cîze kitabımız Kur'âna bakmanız gerekir.
Kur'ân açıkça evrim gerçeğini onaylar.
Ve Yine Kur'ân, Âdem peygamberin babasız yaratıldığı gerçeğini de söyler. 

Hz. Âdem, Allah'ın tekâmül (evrim) yoluyla genel yaratışının hâricinde özel bir usûlle yaratılmıştır. Allah'ın çok farklı ve özel yaratışları vardır. Hz. Îsâ'nın yaratılışı da çok özeldir. Evrim yolu ile yaratış da Allah'ın yaratışıdır.

tarihinde Hurrican tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Emrh91 yazdı:

(Ben dinleri merak etmiyorum derken şunu kastetdim:

''İnsanlara inandıkları din aksini emrediyor o yüzden evrime sıcak bakmıyorlar''

Ben bunu zaten biliyorum,)

(Yani dinlerinin emrettiği aksi ''gerçeklikler'' neden insanlara bilimsel teorilerden daha cazip geliyor?...)

Beni anlamamanıza da hak veriyorum, çünkü düşünmeden, hızlıca yazılmış bir cevaptı, ama yine de doğru bir soru içeriyordu.

Merakım sadece dinleri aksini söylediği için mi karşılar, -eğer böyle ise çokça sığ bir durum diyebilirim...

yoksa primat ailesinden olduklarını kendilerine yediremedikleri için (ki bence aptalca bir kompleks) mi karşılar?

-Bu biraz daha makul bir neden gibi görünüyor, ama parantezde de belirttiğim gibi

''Yaratılanı sev, yaratandan ötürü'' diye tatava yapan bir topluluk aynı zaman da

''Ben dedeme maymun dedirtmem!''

''Demek senin deden maymun...'' gibi laflar sarf edebiliyor.

Bir kısmı, yaratılışın süreç içinde değil, Allah (c.c.) tarafınden bir ânda gerçekleştiğini düşündüğü için, Evrimin bâtıl olduğunu düşünür.
Yine bir kısmı, Hz. Âdem'in Babasız olması gerçeğine bakarak, İnsânın maymundan gelmediğini düşünür.

İşin doğrusunu öğrenmek isterseniz, Dikkatle ve basîretle mu'cîze kitabımız Kur'âna bakmanız gerekir.

Hz. Âdem, Allah'ın tekâmül (evrim) yoluyla genel yaratışının hâricinde özel bir usûlle yaratılmıştır. Allah'ın çok farklı ve özel yaratışları vardır. Hz. Îsâ'nın yaratılışı da çok özeldir. Evrim yolu ile yaratış da Allah'ın yaratışıdır.

Evrim teorisine hem teori deyip hem de inananların çoğuna bu bir gerçekliktir  buna inanmamak mümkün değildir, bunun ardında acep hangi psikolojik sebebler vardır diye araştırma yapmak biraz gülünç oluyor. Çünkü adı üstünde teori,, Bilimsel deneysel bir gerçek değil, teori... İnananlar da kendilerine göre haklı meselâ hz. Âdem'in babasız yaratılmasının Evrim dışı yaratılmasının Evrime aykırı olduğunu düşünüyorlar. Halbuki, Tekâmül yoluyla yaratılış, kendi sürecinde devâm etmekte. Hz Âdem ayrı bir usülle yaratılmış. Burada çok dehşetli bir de incelik var ki biri iki cümleyle anlatılmaz anlayamazsınız. Hz. Âdem özel bir usûlle yaratılmış olsa da geçmiş ile bağları genetik birikimleri kopmuş değildir, mutlak bağımsız olarak yaratılmamıştır.

Konuyu açanın zihnindeki mantık hatâsına geri döneyim.
Teoriyi gerçek diye yutturmaya hakkınız yok, çünkü bilim şu aşamada gerçek diyemiyor, adı üstünde teori. Ya'nî şu ânki bilim düzeyine göre durum bu demek istiyorum.

Size işin ilginç tarafını söyleyeyim. Günümüzdeki Bilimin bilgisi çok sınırlıdır, ne dediğinin de çok bir önemi yoktur.
Evrim bir gerçektir. Bu gerçeğin bilgisini biz Kur'ândan alıyoruz.
Kur'ân'a dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız vardır. Günümüz bilim seviyesine dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız yoktur. Çünkü ortada yüzdeyüz isbatlanmış bir durum yoktur. Daha doğrusu, yaratılış hakkındaki gözlem ve bulguların ve gerçeklerin,, evrim yoluyla îzâh edilmesi şu ân için isbatlanmış bir açıklama değildir. O yüzden teori deniyor. 

İnşAllah anlatabilmişimdir.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hurrican yazdı:

1 saat önce, Hurrican yazdı:

Evrim teorisine hem teori deyip hem de inananların çoğuna bu bir gerçekliktir  buna inanmamak mümkün değildir, bunun ardında acep hangi psikolojik sebebler vardır diye araştırma yapmak biraz gülünç oluyor. Çünkü adı üstünde teori,, Bilimsel deneysel bir gerçek değil, teori... İnananlar da kendilerine göre haklı meselâ hz. Âdem'in babasız yaratılmasının Evrim dışı yaratılmasının Evrime aykırı olduğunu düşünüyorlar. Halbuki, Tekâmül yoluyla yaratılış, kendi sürecinde devâm etmekte. Hz Âdem ayrı bir usülle yaratılmış. Burada çok dehşetli bir de incelik var ki biri iki cümleyle anlatılmaz anlayamazsınız. Hz. Âdem özel bir usûlle yaratılmış olsa da geçmiş ile bağları genetik birikimleri kopmuş değildir, mutlak bağımsız olarak yaratılmamıştır.

Konuyu açanın zihnindeki mantık hatâsına geri döneyim.
Teoriyi gerçek diye yutturmaya hakkınız yok, çünkü bilim şu aşamada gerçek diyemiyor, adı üstünde teori. Ya'nî şu ânki bilim düzeyine göre durum bu demek istiyorum.

Size işin ilginç tarafını söyleyeyim. Günümüzdeki Bilimin bilgisi çok sınırlıdır, ne dediğinin de çok bir önemi yoktur.
Evrim bir gerçektir. Bu gerçeğin bilgisini biz Kur'ândan alıyoruz.
Kur'ân'a dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız vardır. Günümüz bilim seviyesine dayanıyorsanız Evrim gerçektir demeye hakkınız yoktur. Çünkü ortada yüzdeyüz isbatlanmış bir durum yoktur. Daha doğrusu, yaratılış hakkındaki gözlem ve bulguların ve gerçeklerin,, evrim yoluyla îzâh edilmesi şu ân için isbatlanmış bir açıklama değildir. O yüzden teori deniyor. 

İnşAllah anlatabilmişimdir.

Doğrusu yazdıklarınızdan pek bir anlam çıkaramadım, hatta kur'an'dan bile daha çelişkili buldum.

Çıkardığım anlam ise evrimin yaratılışa ters düştüğü için yaratılışçılar tarafından kabul ya da destek görmemesi.

Ben yine asıl merak ettiğim hususu sormak istiyorum. (Hazır sizi de yakalamış-bulmuşken.)

Yaratılış fikri neden sizi bu kadar cezbediyor?

İnancınızdaki bu körü körünelik bu keskinlik niye?

Aksi neden olamaz?

Kur'an'a neden inanıyorsunuz?

Size bu kadar (aksi kesinlikle hatalı-yanlış olacak kadar) gerçek ya da gerçekçi gelen şey ne?

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Doğrusu yazdıklarınızdan pek bir anlam çıkaramadım, hatta kur'an'dan bile daha çelişkili buldum.

Çıkardığım anlam ise evrimin yaratılışa ters düştüğü için yaratılışçılar tarafından kabul ya da destek görmemesi.

Ben yine asıl merak ettiğim hususu sormak istiyorum. (Hazır sizi de yakalamış-bulmuşken.)

Yaratılış fikri neden sizi bu kadar cezbediyor?

İnancınızdaki bu körü körünelik bu keskinlik niye?

Aksi neden olamaz?

Kur'an'a neden inanıyorsunuz?

Size bu kadar (aksi kesinlikle hatalı-yanlış olacak kadar) gerçek ya da gerçekçi gelen şey ne?

33 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Doğrusu yazdıklarınızdan pek bir anlam çıkaramadım

Gerçekten öyle olmuş. Hiç okumamış gibisin.

34 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Bilakis tam aksini söylüyorum kalın harflerle de yazmışım. Kur'ân Evrimi te'yid ediyor onaylıyor diyorum.
Bu cümle duyulduğu ânda, şu soru gelmeli:
-hani nerde? Hangi âyette evrimden bahsediliyor.?

Ortada hiçbir terslik yok diyorum. Evrim yaratılışa ters değil diyorum.
Bu cümleyi duyan bir ateist veyâ müslümân, " îzâh edebilir misin? demeli.

Müslümânların çoğunluğu evet bu mes'eleyi bilmiyor.

Buraya kadar yazdıklarımızı hiç anlamadığınız ya da ben anlatamadığım için aşağısında sorduğun soruların bir anlamı kalmıyor. 
Klasik bir müslümânla tartışmıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hurrican yazdı:

Buraya kadar yazdıklarımızı hiç anlamadığınız ya da ben anlatamadığım için aşağısında sorduğun soruların bir anlamı kalmıyor. 

Benim için anlamlı sorular, konuyu açma sebebim.

1 saat önce, Hurrican yazdı:

Bu cümle duyulduğu ânda, şu soru gelmeli:
-hani nerde? Hangi âyette evrimden bahsediliyor.?

Sahi hangi ayet? :blink:

...

Aslında yazdıklarınızı iyi okudum, hem yaratılışı savunmak hem evrimi savunmak nasıl bir şey anlayamadım.

(Sonunda Ateistlerin dediği noktaya (Bknz: ''Bunlar yakında evrim kur'an'da yazıyordu zaten derler'') gelmiş bir Müslüman görür gibi oldum, ama tam olarak değil, gibi yani.)

Ki evrim teorisini de desteklemiyorsunuz, aklınızda nasıl bir ''evrim'' var bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...