Jump to content

İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler?

Recommended Posts

6 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Benim için anlamlı sorular, konuyu açma sebebim.

Sahi hangi ayet? :blink:

...

Aslında yazdıklarınızı iyi okudum, hem yaratılışı savunmak hem evrimi savunmak nasıl bir şey anlayamadım.

(Sonunda Ateistlerin dediği noktaya (Bknz: ''Bunlar yakında evrim kur'an'da yazıyordu zaten derler'') gelmiş bir Müslüman görür gibi oldum, ama tam olarak değil, gibi yani.)

Ki evrim teorisini de desteklemiyorsunuz, aklınızda nasıl bir ''evrim'' var bilmiyorum.

9 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Benim için anlamlı sorular, konuyu açma sebebim.

E iyi soruların anlamlı da, sen bu soruları evrim karşıtı olduğumu düşünerek soruyorsun. Ben evrim karşıtı değilim ki.
Ve Evrim, Ateizme en ufak bir delîl teşkîl etmez. Allah, evrim yoluyla da yaratıyor diyorum.

13 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Sahi hangi ayet? :blink:

Konuyla ilgili tafsîlâtlı bir paylaşım inşAllah yapacağım.

14 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Aslında yazdıklarınızı iyi okudum, hem yaratılışı savunmak hem evrimi savunmak nasıl bir şey anlayamadım.

Çok basit, Allah (c.c.) her şekilde yaratır.
Sen ikisi arasındaki çelişkileri söyle ben çelişki olmadığını göstereyim.

16 dakika önce, Emrh91 yazdı:

(Sonunda Ateistlerin dediği noktaya (Bknz: ''Bunlar yakında evrim kur'an'da yazıyordu zaten derler'') gelmiş bir Müslüman görür gibi oldum, ama tam olarak değil, gibi yani.)

Sizin evrim tartışmalarınızdan  bin sene önce  Evrimin kur'âna mutâbık olduğu i'tikadında olan âlim ve ârifler var. Darwin'den bin sene önce diyelim...

17 dakika önce, Emrh91 yazdı:

Ki evrim teorisini de desteklemiyorsunuz, aklınızda nasıl bir ''evrim'' var bilmiyorum.

Desteklemediğim tâmm olarak söylenemez. Bilim adamlarının gözlemlerini, bulgularını, yorumsuz vehimsiz kanıtları inkâr etmem mümkün değildir. Hepsini kabûl ediyorum. Bu anlamda evrimi kabûl ediyorum. Evrim konusunda şimdiye kadar elde etdikleri bulgu ve kanıtları yorumlama biçimine evrim teorisi diyorlar. Zâten bu konuyu bir teori yapan,  bulgular üzerine  yapmış oldukları yorumdur. Ben bu yorum bütünüyle yanlıştır da demiyorum.
Aslında çok basit. Bilimsel bilginin kaynağı olan "varlık" gerçeğini ben kökten Allah'a bağlıyorum. Allah, varlığın kendisi olunca, Evrim de Allah'ın bir yaratma şekli oluyor. 
Kısaca böyle işte...  

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, Emrh91 said:

Sanırım beni anlamadınız, isterseniz kendimden alıntı yaparak biraz açayım.

Anlaşılmayacak bir şey yok ki, roket bilimi değil bu... Millet salak ve salaklıkta ısrarlı. Hepsi bu.

Sitelerde Paylaş
On 03.03.2018 at 23:42, Emrh91 yazdı:

Evrim Teorisi tüm bilimsel çevre ve mercilerden kabul görmüş ve aksi ispatlanamamışken... İnsanlar Neden Primat Ailesinin Bir Üyesi Olduğunu Kabul Etmezler? Bu sorunun bilimsel-psikolojik açıklaması nedir? Aranızda insan psikolojisiyle ilgilenen ve bunun analizini yapacak birileri var mı?

İnsanların evrimi kabul etmemesinin, evrimin primat olduğumuzu söylemesiyle direkt ilgisi yok. Primat değil de kaplan olduğumuzu söylese bir minik etkisi olur muydu bilinmez tabii.

Evrimin kabul edilmemesinin en önemli nedeni Tanrı inancı ve dinlerdir. Dinler varoluşla ilgili en basit, anlaşılması en kolay yanıtları verirler ve insanlar on binlerce yıldır inanma eğiliminde olduğu için bu açıklamalarla tatmin olurlar. İnanma eğiliminin doğduktan sonra basit ama kesin dini bilgilerle güçlü olarak beslendiğini de unutmamak gerek.

İnsan her şeyde mutlaka anlam arıyor ve bu yüzden şeyler arasında bağ kuruyor. Bu da kaçınılmaz eğilim, hatta ihtiyaç. İnançlar bu ihtiyacı direkt karşılayan olgular. İnsanı Tanrı yaratır ve yaratmakta bir amacı vardır, tüm canlılar, dünya hatta kainat bir amaç için yaratılmıştır ve biz bu kurulu düzende sahipsiz değilizdir dinlere göre. İnsan için oldukça güven verici ve basit bir açıklama.

Evrim kuramıysa bildiğiniz üzre böyle değil. Evrimi kabul etmeyenlerin deyimiyle insanın "maymundan gelmesi", canlılığın kendiliğinden ortaya çıkması onlar için birçok şeyi anlamsız kılıyor ve öğrenip inandıkları her kavramı bir şekilde yanlışlıyor.

On binlerce yıldır inandığımız şey, bizi bir Tanrı'nın insan olarak yarattığı, dünyada en başından beri insan halimizle var olduğumuz. Bir vakitler ağaçlarda dört ayağı üstünde zıplayarak dolaşan koca kafalı ve her yanı kıl kaplı "maymunlar" olduğumuza inanmaları imkansızlaşıyor. Bırakın primat olmayı, insanın hayvan olduğunu söylemeyi bile ağır hakaret sayıyor ve kendilerine asla yakıştırmıyorlar.

Bütün bunların tek nedeni, inançlar. Başka hiçbir neden yok. Dinlere çok fazla maruz kalmayan veya bir nedenle dinlerle arasına mesafe koyabilmiş insanlar bilimsel bilgiye daha açık olduğu için evrimle, primat olmakla filan sorun yaşamıyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...