Jump to content

Bu Ülkede ateist olmaktan gurur duyuyorum.

Recommended Posts

2 saat önce, AteistBilinç96 yazdı:

Niye neresi yalan ki dediğimin? Üçü de karma ekonomiden yana ve ulusalcı, nasyonalist, milliyetçi ya da her neyse.

Kemalizmin tek farkı daha demokratik ve insancıl olması dedim ne var bunda?

Kemalizm faşizm ve nazizmden daha insancıl ve daha az otoriterdir demek sana normal geliyorsa, ne Kemalizm biliyorsun ne de faşizm demektir.

Senin şu düşünce ve yaklaşımlarla verdiğin zararı kimse veremez. Benim için sorun değil, bu düşünceler ciddiye bile alınmayacak düşünceler ama arada sen de kaynarsın. Zarar dediğim bu.

Atatürk düşmanı bir AKP'li, Fethullahçı bir troll gibisin. Yani öyle görünüyorsun.

Halbuki değilsin ama benim bilmem bir şey ifade etmez. Bu saçma düşüncelerle çok tepki alırsın. 

Kemalizm sözcüğünü tasfiye edip yerine Atatürkçülük'ü getiren, elinde Kur'an'larla meydanlara çıkıp İslam güzellemesi çekmesi ve dincilere geçit vermesiyle andığımız Evren'dir.

Bu adam elbette dinci falan değildir, hatta dinle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir adamdır ama solun panzehiri olarak İslam'ı görüp onu pompalamıştır. 

Onun kadar sahte, onun kadar zarar veren başka gardrop Atatürkçüsü azdır. Gardrop Atatürkçüsü çok da, onun kadar zarar vereni az.

Senin ona bayılman da komünistlere, solculara duyduğun nefret. 

Halbuki Atatürk'ün yaşam biçimi, dünya görüşü ve yaptıklarına bakarsan açıkça sola eğilimli bir yapı görürsün. O yüzden sen şimdiki 12 Eylül ürünü solcuları, uç komünistleri referans alıp faşist bir Atatürk portresi çiziyor, faşizmi besleyen zararlı sahte Atatürkçüleri de sahipleniyorsun.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, AteistBilinç96 said:

Evren'in çok imam hatip açtığı bir solcu palavrasından ibaret. Yanlış hatırlamıyorsam sadece Tunceli'de bir imam hatip açtırmış o kadar.

Evren Siyasal İslam'ın ya da Fethullahçılığın önünü falan açmadı. Bunların hepsini yapan kişi Turgut Özal hainiydi. Evren Paşa televizyonlara çıkıp bu adama oy vermeyin dedi defalarca ama yaramadı.

Fetoş denen alagavatın bir iki tane Evren hakkındaki konuşmasından yola çıkarak saçma sapan komplo teorileri üretiyorsunuz. Ben Fetoş'un her siyasetçi için söylediği en az bir tane övücü sözünü gösteririm. Ecevit için de ahirette şefaatçi olacağım ilk kişidir demiştir mesela. Ecevit şimdi Fetocu mu?

Bana Evren Paşa'nın Fethullah ile çekilmiş bir fotoğrafını bırakın onun hakkında olumlu tek bir sözünü bile gösteremezsiniz. Ama ben Fethullah hakkında olumsuz pek çok konuşmasını gösterebilirim.

Hatta ben iddia ediyorum ki Fethullah Gülen'in kandıramadığı tek lider Kenan Evren'dir. O dönemki bütün liderler Fetoş'un önünde el pençe divan dururken, Erbakan ve Ecevit de dahil hepsinin yolu Fethullah ile kesişmişken Evren Paşa Fetoş'un kendisiyle görüşme teklifini bile reddetmiştir. Hatta kendisine rüşvet olarak saat gönderdiğini de Genç Bakış'ta anlattı: "Tamam bir şartla kabul ediyorum kravatını taksın gelsin dedim ondan sonra da bir daha ses çıkmadı. Çünkü biliyorum ki Fethullah Gülen kravat takmaz çünkü kravat cumhuriyeti simgeler." Bunun gibi bir şeyler demişti o programda tam hatırlamıyorum.

Evren'e pek çok şey diyebilirsiniz ama Atatürkçü değildi diyemezsiniz. Evren Paşa senden benden daha Atatürkçü bir insandı. Atatürk'e taparcasına bağlıydı. O, adeta hastalık derecesinde Atatürk sevgisiyle dolu bir insandı.

Evren hakkında pek fazla bilmediğiniz şeyler olduğu görülüyor. 

Evren kendisi siyasal ilsamcı falan olmayabilir, fakat siyasal islamın önünü açan bizzat evren olmuştur, niyeti olsa da, olmasa da.

Olay aslında evren ve öncesi ile alakalıdır. Anarşi, terör vs. dönemi, aynı zamanda ekonomik buhran dönemidir. Zaten anarşinin de temel sebebi o ekonomidir.Elbtee, ihtilal yaparak, anarşiyi kolayca bastırabilirsiniz, fakat ekonomiyi öyle pıt diye düzeltemezsiniz. Kenan Evren'de o ekonomiyi kucağında buldu öyle. 

Darbe ile başa gelmiş bir iktidar, dışarıda çok fazla sıcak karşılanmaz. Bakmayın laflara falan. Yabancı sermaya gelişi, ihracat, ithalat bağlantıları, dış kredi temini vs. çok çok zor ve masraflı olur darbe iktidarlarında. Bu durumda, evrene göz kırpan suudi kökenli rabıta hareketine yaradı. Rabıta ve paralelinde arap emperyalizmi, o günlerden ülkeye sızmaya başladı, birazcık arap sermayesi karşılığında. İşte o sızan sermaye de, siyasal islamı güçlendirdi, milli görüş cephesini besledi. 

Bu halin müsebbibi, Kenan Evren'in öngörüsüzlüğü elbette. Asker kafası işte. Emrettim olacak, olur mantalitesi. Yapma dedi ya, emir tekrarı aldı ya, yapmayacak millet o irtica işlerini tabi.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Kemalizm faşizm ve nazizmden daha insancıl ve daha az otoriterdir demek sana normal geliyorsa, ne Kemalizm biliyorsun ne de faşizm demektir.

Senin şu düşünce ve yaklaşımlarla verdiğin zararı kimse veremez. Benim için sorun değil, bu düşünceler ciddiye bile alınmayacak düşünceler ama arada sen de kaynarsın. Zarar dediğim bu.

Atatürk düşmanı bir AKP'li, Fethullahçı bir troll gibisin. Yani öyle görünüyorsun.

Halbuki değilsin ama benim bilmem bir şey ifade etmez. Bu saçma düşüncelerle çok tepki alırsın. 

Kemalizm sözcüğünü tasfiye edip yerine Atatürkçülük'ü getiren, elinde Kur'an'larla meydanlara çıkıp İslam güzellemesi çekmesi ve dincilere geçit vermesiyle andığımız Evren'dir.

Bu adam elbette dinci falan değildir, hatta dinle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir adamdır ama solun panzehiri olarak İslam'ı görüp onu pompalamıştır. 

Onun kadar sahte, onun kadar zarar veren başka gardrop Atatürkçüsü azdır. Gardrop Atatürkçüsü çok da, onun kadar zarar vereni az.

Senin ona bayılman da komünistlere, solculara duyduğun nefret. 

Halbuki Atatürk'ün yaşam biçimi, dünya görüşü ve yaptıklarına bakarsan açıkça sola eğilimli bir yapı görürsün. O yüzden sen şimdiki 12 Eylül ürünü solcuları, uç komünistleri referans alıp faşist bir Atatürk portresi çiziyor, faşizmi besleyen zararlı sahte Atatürkçüleri de sahipleniyorsun.

Bana göre de asıl gardrop Atatürkçüleri solcular, komünistler, sosyal demokratlar.

Deniz Gezmiş mesela kemalist olduğunu iddia edip son sözleri yaşasın Marksizm-Leninizm olan bir arkadaş. Atatürk sosyalizm, marksizm, komünizm ve sosyal demokrasi karşıtı bir adamdır. Bunların hepsi tartışılmayacak kadar açık gerçekler. Bu ideolojilerin peşinde koşan adamlar nasıl gerçek Atatürkçü oluyor da biz gardrop Atatürkçüsü oluyoruz?

Bana göre de Kılıçdaroğlu'nun mesela Kemalizm'e verdiği zararın yanında Evren'in ismini bile söylemek gereksiz. Kılıçdaroğlu Kemalizm'in ve Atatürkçülüğün içini tamamen boşaltan, Kemalizm'i içten içten oyan ve hatta bitiren adamdır. Ben ondan daha sahte bir Atatürkçü bilmiyorum.

Bu Kemalizm-Atatürkçülük meselesine gelirsek benim bildiğim kadarıyla Atatürkçülük kelimesi 27 Mayıs Devrimi ile yaygınlaştı. İkisi nasıl olsa aynı şey fazla takılmamak lazım. Şu ana kadar hangi siyasetçinin ağzından kemalist lafını duydun ki? 

Evren Paşa bir Atatürk değildi. Atatürk kadar geniş ufuklu, zeki ya da aydın birisi değildi. Ben onun her yaptığı işe de kefilim demedim ki. Vatanı ve ülkesi için elinden gelebildiği kadarını yapmış bir vatansever ve Atatürk aşığı benim gözümde.

Atatürk de meclisi dualarla, kurbanlarla falan açtırdı mesela. Bizzat kendisi hutbe bile okudu. Evren de o dönem komünizm tehlikesine karşı dini öğelerini kullandı. Senin desteklediğin Akşener de yapıyor benzerlerini. İyi Parti'den bazı kişilerin Twitter'da Meral namaz kılıyor, Kuran okuyor falan diye reklamını yaptıklarına şahit oluyorum defalarca. Halkın gerizekalı ya da cahil olmasından kaynaklanıyor aslında. İlla Allah, kitap, Muhammed falan demek zorunda kalıyorsun siyasetçiysen. 

Kemalizm'in nazizm ve faşizm ile anılması seni rahatsız ediyor da sosyalizm ve komünizmle anılması nasıl rahatsız etmiyor? Tarihteki en büyük vahşeti, insanlık kıyımlarını, katliamları, tecavüzleri vs'yi gerçekleştirenler sosyalistler. Atatürk'ün sapık, katil ve cani sosyalist diktatörlerle ne gibi bir benzerliği var?

12 Eylül döneminde mahkeme kararıyla asılan birkaç bölücü, anarşist, terörist, katil vs için destanlar yazan solcular neden milyonlarca masum insanın kanını elinde bulunduran kendi sapık liderlerine laf söyletmiyor? 

Ben ne düşündüğümü açıkça direk söylemekten çekinmem iyi bilirsin. Birçok yerde de mesela açıkça evet Atatürk bir ateisttir, evet Atatürk İslam düşmanıdır derim. "Hayırr yaaaa Atatürk Müslüman'dı bir kere tamam mııı" diye ağlayan düşük zekalı tipler de böyle dediğimi görünce benim Atatürk'e düşman olduğumu ya da insanları Atatürk'ten soğutmaya çalışan bir trol olduğumu falan zannederler.

Sen benim eski Youtube hesabımda yazdıklarımı bir görseydin benim yerime sen korkardın. Alenen Tayyip'in ölmüş anasına kızına falan sansürsüz küfürler ettiğim bile olmuştur. Aktrollerden çok tehdit falan alınca en sonunda ben de korktum hesabı sildim.

Ben Facebook'ta da lise son sınıftan beri hep AKP ve Tayyip aleyhinde paylaşımlar yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Açıkça AKP'lilere hakaretler ediyorum. Lisedeki müdür yardımcısı beni defalarca kez bu yüzden ikaz etti, azarladı hatta. Annemin bir arkadaşı da beni hep uyarıyor bu konuda ama dinlemiyorum tabi ki.

Yapım böyle yani ne yapayım. Kendimi bildim bileli hep öyle uç ve radikal bir insanım.

Seninle de hep böyle fikir çatışması yaşayacağız; sen benim fikirlerimi kabul etmeyeceksin, ben de seninkileri ama yine de seni seviyorum :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili arkadaşlar; bence @Mempishin ilk gönderisi ile başlattığı konudan uzaklaşmayalım; ana temadan çıkıp siyasi meselelere girince, nerede durabileceğimizi çoğu kez bilmiyoruz, laf lafı açıyor. Ben bu satırları yazarken de, ana sayfada da gördüğüm ve sizlerinde benzer konuları konuştuğunuz bir başlık var. Bence orada devam etmeniz daha iyi olur. Ayrıca yazışmak istediğiniz konu hakkında yeni bir başlıkta açabilirsiniz. Böylelikle, en azından bu konu başlığı içerisinde bir düzen sağlanmış olur.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Halbuki Atatürk'ün yaşam biçimi, dünya görüşü ve yaptıklarına bakarsan açıkça sola eğilimli bir yapı görürsün.

Bu iletide yazdığın birçok şeye katılmakla beraber bunu kabul etmeyeceğim. Atatürk siyasi tutuklamalar yapmış , muhalifleri ezmiş ve gerektiğinde silah kullanmaktan çekinmemiştir. Bunu Kemalist Cephe " Atatürk Jakoben mi Diktatör mü Demokrat mı " başlığında açıklamış. Ayrıca Atatürk soldan nefret eden biridir. " Komünizm Türklüğün en büyük düşmanıdır." diye boşuna demedi. 

Atatürk çiçekçi böcekçi bir özgürlükçü değildi.

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Fikir Adamı yazdı:

Bu iletide yazdığın birçok şeye katılmakla beraber bunu kabul etmeyeceğim. Atatürk siyasi tutuklamalar yapmış , muhalifleri ezmiş ve gerektiğinde silah kullanmaktan çekinmemiştir. Bunu Kemalist Cephe " Atatürk Jakoben mi Diktatör mü Demokrat mı " başlığında açıklamış. Ayrıca Atatürk soldan nefret eden biridir. " Komünizm Türklüğün en büyük düşmanıdır." diye boşuna demedi. 

Atatürk çiçekçi böcekçi bir özgürlükçü değildi.

Yanlış anlaşılmışım. Ya da ben yanlış ifade etmişim.

Atatürk ne solcudur ne sağcı, komünizmden de hiç hoşlanmaz elbette. Ona hayran olma nedenlerimden biri de budur. Bunda kesinlikle hemfikiriz.

Söylemeye çalıştığım, Atatürk'ün bütün yaptıkları ve dünyaya bakışı esasen sola eğilimli insanları daha çok cezbeder ya da öyle olmalıdır. Tutucu değildir, son derece ileri fikirli ve öngörülüdür, bilime inanır ve bilimle direkt ilgilenir, halkçıdır, devrimcidir, dinle mücadele eder vs.

Bunlar sağın değil, solun idealleridir aslen. Yani Atatürk solcu değildir, ama yaptıklarının ve yapmak istediklerinin içeriği sola/solculara hitap eder. O yüzden 12 Eylül sonrası ortaya çıkan solcular değil, eski olanlar Atatürk'ü tamamen sahiplenir ve Kemalizmle sorun yaşamaz.

Komünizm daha uç bir ideal olduğu için orada net bir şey söylemek mümkün değil, ama Atatürkçü komünistler de çokça vardır geçmişte. 

Şimdikiler direkt Atatürk düşmanı zaten. Kürtçü filan olup çıktılar, cumhuriyetin tüm değerleriyle kavgalı olmayı marifet bellediler vs... Çiçekçi böcekçi özgürlükçü takılanlar bunlardır ama Atatürkçülere gelince faşist olmayı pek severler. Liberaller de öyle tabii.

Sitelerde Paylaş

Yanlış anlaşılmışım. Ya da ben yanlış ifade etmişim.

Atatürk ne solcudur ne sağcı, komünizmden de hiç hoşlanmaz elbette. Ona hayran olma nedenlerimden biri de budur. Bunda kesinlikle hemfikiriz.

Söylemeye çalıştığım, Atatürk'ün bütün yaptıkları ve dünyaya bakışı esasen sola eğilimli insanları daha çok cezbeder ya da öyle olmalıdır. Tutucu değildir, son derece ileri fikirli ve öngörülüdür, bilime inanır ve bilimle direkt ilgilenir, halkçıdır, devrimcidir, dinle mücadele eder vs.

Bunlar sağın değil, solun idealleridir aslen. Yani Atatürk solcu değildir, ama yaptıklarının ve yapmak istediklerinin içeriği sola/solculara hitap eder. O yüzden 12 Eylül sonrası ortaya çıkan solcular değil, eski olanlar Atatürk'ü tamamen sahiplenir ve Kemalizmle sorun yaşamaz.

Komünizm daha uç bir ideal olduğu için orada net bir şey söylemek mümkün değil, ama Atatürkçü komünistler de çokça vardır geçmişte. 

Şimdikiler direkt Atatürk düşmanı zaten. Kürtçü filan olup çıktılar, cumhuriyetin tüm değerleriyle kavgalı olmayı marifet bellediler vs... Çiçekçi böcekçi özgürlükçü takılanlar bunlardır ama Atatürkçülere gelince faşist olmayı pek severler. Liberaller de öyle tabii.

Sen de solcu değilim diyorsun ama hep solculara selam çakıyorsun.

Ne demek bu sol önce doğru dürüst bir tanımını yapın. Dinle mücadele, bilime inanmak, eşitlik, hakça bölüşmek, devrimcilik, halkçılık, kadın erkek eşitliği, medya özgürlüğü, eşcinsellere özgürlük vs bunların hepsini ben de savunuyorum zaten.

Eğer ekonomik görüşle sol sağ belirleniyorsa da ben senin solunda kalıyorum demektir. Çünkü sen kapitalistsin ben ise karma ekonomiden yanayım.

Solculuk bunlar ise eyvallah bir sorun yok. Ama Deniz Gezmiş gibi Türk ve Kürt halkları vs diye başlarsan, milliyetçilik-ulusalcılık karşıtlığı yaparsan, alt kimlik siyaseti yaparsan bir git derim orada.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, AteistBilinç96 yazdı:

Sen de solcu değilim diyorsun ama hep solculara selam çakıyorsun.

Ne demek bu sol önce doğru dürüst bir tanımını yapın. Dinle mücadele, bilime inanmak, eşitlik, hakça bölüşmek, devrimcilik, halkçılık, kadın erkek eşitliği, medya özgürlüğü, eşcinsellere özgürlük vs bunların hepsini ben de savunuyorum zaten.

Eğer ekonomik görüşle sol sağ belirleniyorsa da ben senin solunda kalıyorum demektir. Çünkü sen kapitalistsin ben ise karma ekonomiden yanayım.

Solculuk bunlar ise eyvallah bir sorun yok. Ama Deniz Gezmiş gibi Türk ve Kürt halkları vs diye başlarsan, milliyetçilik-ulusalcılık karşıtlığı yaparsan, alt kimlik siyaseti yaparsan bir git derim orada.

Evet, solcu değilim, komünizmi basbayağı din olarak görürüm ama kimseye düşman da değilim. Sen benden, senin gibi agresif olup herkese saydırmamı bekliyorsun. 

Kafanda beli bir model solculuk var, 80 öncesi toplumunu ve solcularını bilmiyorsun, bugün ne yaptığını ve nerede konumlandığını bilmiyorsun, kafana göre yazıp çiziyorsun. Onlar bana yakın insanlar ve ben elbette sağcıları değil o solcuları kendime daha yakın bulurum. Bunda bir tuhaflık yok, bunca yıldır oyumu da sosyal demokrat veya merkezde duran partilere verdim. Sağcı, muhafazakar olacak değilim herhalde, di mi? Hep söylerim bana en yakın sistemin sosyal demokrasi olduğunu. Ama sen sosyal demokratlara da küfür edip Kemalistten saymıyorsun.

Soldan bahsetme nedenim Aziz Nesin oldu. İnsan hem solcuyum, ilericiyim deyip hem de Atatürkçülükle veya Atatürk'le nasıl kavgalı olabilir, onu anlamıyorum dedim. Bu bir küçümseme kısacası.

Ben eşcinsellere özgürlük gibi bir şeyi savunmuyorum ki hem. Hiçbir zaman gündemimde olmadı bu konu, ilgilenmedim. Konuşulduğunda fikrimi belirtir ve fikrim gibi yaşarım, hepsi o.

Yani evet, sen benim de solumda yer alıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Evet, solcu değilim, komünizmi basbayağı din olarak görürüm ama kimseye düşman da değilim. Sen benden, senin gibi agresif olup herkese saydırmamı bekliyorsun. 

Kafanda beli bir model solculuk var, 80 öncesi toplumunu ve solcularını bilmiyorsun, bugün ne yaptığını ve nerede konumlandığını bilmiyorsun, kafana göre yazıp çiziyorsun. Onlar bana yakın insanlar ve ben elbette sağcıları değil o solcuları kendime daha yakın bulurum. Bunda bir tuhaflık yok, bunca yıldır oyumu da sosyal demokrat veya merkezde duran partilere verdim. Sağcı, muhafazakar olacak değilim herhalde, di mi? Hep söylerim bana en yakın sistemin sosyal demokrasi olduğunu. Ama sen sosyal demokratlara da küfür edip Kemalistten saymıyorsun.

Soldan bahsetme nedenim Aziz Nesin oldu. İnsan hem solcuyum, ilericiyim deyip hem de Atatürkçülükle veya Atatürk'le nasıl kavgalı olabilir, onu anlamıyorum dedim. Bu bir küçümseme kısacası.

Ben eşcinsellere özgürlük gibi bir şeyi savunmuyorum ki hem. Hiçbir zaman gündemimde olmadı bu konu, ilgilenmedim. Konuşulduğunda fikrimi belirtir ve fikrim gibi yaşarım, hepsi o.

Yani evet, sen benim de solumda yer alıyorsun.

İşte tamam o 80 öncesi solculara örnek olarak verdiğin Deniz Gezmiş bir Marksist-Leninist değil mi? Yani bu adamlar bildiğin milliyetçilik, Türkçülük, ulusalcılık ve nasyonalizm düşmanı Moskofçular. Türklere senelerce soykırımlar uygulayan, Türklerin tarihteki en büyük düşmanlarından birisi olan Sovyet Rusya'yı vatan olarak görüyor hepsi tıpkı Nazım Hikmet gibi. Bunların Kemalizmle ne gibi bir alakası var bir türlü aklım almıyor benim.

Sosyal demokrat dediklerin CHP'nin en büyük düşmanları, CHP'de kemalizmi bitiren adamlar. Kılıçdaroğlu haini ve onun liboş köpekleri işte hep sosyal demokratız diyorlar, Kemalizme basbayağı düşmanlar.

Zaten sosyal demokratla liboş arasında ne fark var ki liboşlar kendilerine sol-liberal demiyor mu? Liboşlar zaten eskiden CHP'yi gerçek sosyal demokrat olmamakla suçluyordu ama artık suçlamıyorlar, beğeniyorlar yeni CHP'yi.

Bu benim test sonucum:

6Jo57k.png

Aslında çok çok az bir şey kırmızı bölgeye sapmışım komünist tarafına ama yine ortada sayılırım yani Üçüncü Görüş.

Sen o zaman lila bölgedesin basbayağı sağcısın işte o zaman niye solcuları kendine yakın görüyorum diyorsun anlayamadım. 

Gerçi bu yelpazelerde sosyal demokratları hep yeşil bölgede gösteriyorlar niyeyse halbuki sosyal demokratlar kapitalisttir yani ekonomik olarak sağcısınız.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Kafanda beli bir model solculuk var, 80 öncesi toplumunu ve solcularını bilmiyorsun

80 öncesi solcular belki kürt ırkçısı değildi ama Türk dostu falanda değildiler. Deniz Gezmiş mesela ne yaptığından habersiz bir tip. Hem komünistim hem Atatürkçüyüm/Atatürk'ü seviyorum demek , hem şeriatçıyım hemde Atatürkçüyüm/Atatürk'ü seviyorum demekle aynı şey. Yani liberaller , sosyal demokratlar , komünistler , sosyalistler Atatürkçü olamaz , olmadı , olmayacak.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

80 öncesi solcular belki kürt ırkçısı değildi ama Türk dostu falanda değildiler. Deniz Gezmiş mesela ne yaptığından habersiz bir tip. Hem komünistim hem Atatürkçüyüm/Atatürk'ü seviyorum demek , hem şeriatçıyım hemde Atatürkçüyüm/Atatürk'ü seviyorum demekle aynı şey. Yani liberaller , sosyal demokratlar , komünistler , sosyalistler Atatürkçü olamaz , olmadı , olmayacak.

Valla bu iş beton dökmek gibi bir iş değil, dinamik iş.

Benim babam ve yığınla dava arkadaşı ki bunlar devlet içinde örgütlenip içeriden bir şeyleri değiştirebilmek için emniyet teşkilatına girmiş insanlar, hepsi de bildiğin kızıl komünist idi. Ve dibine kadar Atatürkçüydüler, hala da öyleler. 68 kuşağı bunlar. O yıllarda üni okuyan komünist öğrenciler, vatanseverler.

Ne oldu sonra? Hepsi 80 sonrası gerçeğin farkına vardı, komünizm hayalleri bitti ama Atatürk daima sapasağlam kaldı. Babam da arkadaşları da bugün "ırkçı olmuşunuz siz" diyebileceğim kıvamda milliyetçi, solcuyken de öylelerdi. Böyle milyonlarca insan var bu ülkede. O çağ öyle bir çağdı. Ya komünist, sosyalist veya solcu, ya da sağcı, ülkücü olurdu insanlar. 

Sizin kafalarınızda belli kalıplar var, insanları oralara hapsediyor ve çıkamayacaklarını düşünüyorsunuz. 

İnsan böyle bir şey değil.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Valla bu iş beton dökmek gibi bir iş değil, dinamik iş.

Benim babam ve yığınla dava arkadaşı ki bunlar devlet içinde örgütlenip içeriden bir şeyleri değiştirebilmek için emniyet teşkilatına girmiş insanlar, hepsi de bildiğin kızıl komünist idi. Ve dibine kadar Atatürkçüydüler, hala da öyleler.

Ben bütün solcular 80 sonrası gibidir demedim zaten. Hem Atatürkçü hem solcu olunmaz dedim. Hem korporatizm'i savunan bir adamın fikirlerini desteklediğini söyleyip hemde kızıl olacaksın öyle mi? Bu nasıl bir çelişki?

Bari solcuyum Atatürkçü değilim ama Atatürk'ü seviyorum deseydiler. O da çelişkili gerçi kızıllara göre her milliyetçi faşist değil mi?

Onların zamanında yaptıkları gibi ( 80 öncesinde başladı bu ) " Burjuva Kemal " " Faşist Mustafa Kemal vergi vermiyolar diye kürtleri bombaladı." diyip " Çav bellaaağğğğ" diye anırmaları lazımdı. 

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, AteistBilinç96 yazdı:

İşte tamam o 80 öncesi solculara örnek olarak verdiğin Deniz Gezmiş bir Marksist-Leninist değil mi? Yani bu adamlar bildiğin milliyetçilik, Türkçülük, ulusalcılık ve nasyonalizm düşmanı Moskofçular. Türklere senelerce soykırımlar uygulayan, Türklerin tarihteki en büyük düşmanlarından birisi olan Sovyet Rusya'yı vatan olarak görüyor hepsi tıpkı Nazım Hikmet gibi. Bunların Kemalizmle ne gibi bir alakası var bir türlü aklım almıyor benim.

Sosyal demokrat dediklerin CHP'nin en büyük düşmanları, CHP'de kemalizmi bitiren adamlar. Kılıçdaroğlu haini ve onun liboş köpekleri işte hep sosyal demokratız diyorlar, Kemalizme basbayağı düşmanlar.

Zaten sosyal demokratla liboş arasında ne fark var ki liboşlar kendilerine sol-liberal demiyor mu? Liboşlar zaten eskiden CHP'yi gerçek sosyal demokrat olmamakla suçluyordu ama artık suçlamıyorlar, beğeniyorlar yeni CHP'yi.

Bu benim test sonucum:

6Jo57k.png

Aslında çok çok az bir şey kırmızı bölgeye sapmışım komünist tarafına ama yine ortada sayılırım yani Üçüncü Görüş.

Sen o zaman lila bölgedesin basbayağı sağcısın işte o zaman niye solcuları kendine yakın görüyorum diyorsun anlayamadım. 

Gerçi bu yelpazelerde sosyal demokratları hep yeşil bölgede gösteriyorlar niyeyse halbuki sosyal demokratlar kapitalisttir yani ekonomik olarak sağcısınız.

Evet, mevcut ekonomik modeller içinde en iyisinin kapitalizm olduğunu söylüyorum, defalarca yazdım zaten. Yani beni deşifre etmiş değilsin sosyal demokrasi üzerinden.

Kişi kapitalizmi uygun buluyorsa sağcıdır demek hakikaten çocukça.

Hep söyledim, bir kere daha söyleyeyim. Ne sağcıyım ne solcuyum ne de başka bir şeyci. Kendimi yalnız Kemalist/Atatürkçü diye tanımlarım, devletin sosyal olması ve yoksulu kollaması gerektiğini düşünürüm, özelleştirmenin mutlaka sınırlandırılması gerektiğine inanırım vs. 

İnsanları ille de birtakım kalıplara sığdırmaya çalışmanın, öyle isen böyle olamazsın biçiminde yaklaşmanın çok çocukça olduğunu, kişinin politik fikri her ne olursa olsun Atatürkçü de olabileceğini söyleyip seni yanıtlamış olayım. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Ben bütün solcular 80 sonrası gibidir demedim zaten. Hem Atatürkçü hem solcu olunmaz dedim. Hem korporatizm'i savunan bir adamın fikirlerini desteklediğini söyleyip hemde kızıl olacaksın öyle mi? Bu nasıl bir çelişki?

Bari solcuyum Atatürkçü değilim ama Atatürk'ü seviyorum deseydiler. O da çelişkili gerçi kızıllara göre her milliyetçi faşist değil mi?

Onların zamanında yaptıkları gibi ( 80 öncesinde başladı bu ) " Burjuva Kemal " " Faşist Mustafa Kemal vergi vermiyolar diye kürtleri bombaladı." diyip " Çav bellaaağğğğ" diye anırmaları lazımdı. 

Allaalla, sen öyle istiyorsun diye öyle mi diyecekler? 

O insanlar hepinizden fazla milliyetçiydiler, Atatürkçüydüler. Sol tek bir fraksiyon değildi, M. Kemal düşmanı solcular için de örgütler vardı. Benimse bunlardan bahsetmediğim açık.

Biraz daha dikkatli yazmazsan üslubuna takılırım, hoş olmaz. Çiş yarıştıracaksan ben devam etmem zaten.

Git kendine Kürtçü, solcu, liberal birilerini bul, onlara anırmaktan bahset derim.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Allaalla, sen öyle istiyorsun diye öyle mi diyecekler? 

O insanlar hepinizden fazla milliyetçiydiler, Atatürkçüydüler. Sol tek bir fraksiyon değildi, M. Kemal düşmanı solcular için de örgütler vardı. Benimse bunlardan bahsetmediğim açık.

Biraz daha dikkatli yazmazsan üslubuna takılırım, hoş olmaz. Çiş yarıştıracaksan ben devam etmem zaten.

Git kendine Kürtçü, solcu, liberal birilerini bul, onlara anırmaktan bahset derim.

Benim amacım sıcak tartışmaya girmek değil. Sadece hem Atatürkçüyüm hem solcuyum derse çelişkiye düşmüş olurlar diyorum. Yanlış anladın sanırım.

Sitelerde Paylaş

Bu ülke de karanlığın, cehaletin, kokuşmuş, içi boş yalanların tarafında olmak yerine; aydınlığın, cesaretin ve gerçeğin tarafında olmaktan gerçekten de gurur duyuyorum.Düşüncem o dur ki, bu ülkeye biz ateistlerin kazandıracağı daha pek çok şey var, aydınlık er ya da geç kazanacak. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Ben bu yazdıklarınıza bir anlam veremedim.

Öyle ileri bir zaman diliminden yazıyorsunuz ki Atatürk ve Laik cumhuriyetçilik ve parlamenter demokratik bir sistemden daha ileri bir düzen çıkmış ta yobazlık ve din tüccarlığı tarihe karışmış ve tartışacak bir Aziz nesin komünistliği ve Atatürkçülük kalmış ve bunlarla oyalanıyor gibisiniz . Bu bence açıkça  bir tartışma  kör düğümüdür. Ateistforumu takip eden Müslümcü pezevenklere malzeme çıkarttığınız için Sizleri Alkışlıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...