Jump to content

Kafamı karıştıran ayet

Recommended Posts

İslama göre sadece erkek kadını boşayabiliyordu,ama bu ayet kafamı karıştırdı Bakara 229:Diyanet İşleri: (Dönüş yapılabilecek) boşama iki defadır. Sonrası, ya iyilikle geçinmek, ya da güzellikle bırakmaktır. (Evlilikte) tarafların Allah’ın belirlediği ölçüleri koruyamama endişeleri dışında kadınlara verdiklerinizden (boşanma esnasında) bir şeyi geri almanız, sizin için helâl olmaz. Eğer onlar Allah’ın belirlediği ölçüleri gözetmeyecekler diye endişe ederseniz, o zaman kadının (boşanmak için) bedel vermesinde ikisine de günah yoktur. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır. Sakın bunları aşmayın. Allah’ın koyduğu sınırları kim aşarsa, onlar zalimlerin ta kendileridir.

Sitelerde Paylaş

Güzel bi çeviri

ama parantez içine alınarak dışardan okunan gazeller hariç.

Y N Öztürk onları çıkarıp atmış ve çeviri daha bi güzel olmuş:

Boşama iki kezdir. Bunun ardından ya iyilikle tutmak ya da güzelce bırakmak gerekir. Onlara verdiğinizden bir şeyi geri almanız size helal olmaz. Erkekle kadının Allah'ın sınırlarını korumada endişe etmeleri hali başka. Erkekle kadının Allah'ın sınırlarında duramıycaklarından endişe eder iseniz, o zaman kadının verdiği fidyede ikisine de günah yoktur. İşte bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Bunları aşmayın. Allah'ın sınırlarını aşanlar, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.  

Süleyman Ateş'in tefsirinden:

...kadın 

aldığı mehiri veya fazladan mal ve para vererek 

kocasından boşanabilir.

Bu tür boşanmaya HUL denir... 

Allah'ın emrettiği sınırlara uyamamak

geçimsizliktir. 

..."endişe eder iseniz"deki hitap

devlet adamlarına ve mahkemeyedir.

Yani boşayacak olan

mahkemedir,

"Boş ol!" demekle boşanılmaz. 

Ayette söylenen bu.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Sonuçta islamda kadın haklarının azıcık olduğu kanaatine vardım.Ama nisa 34,nur 33,nisa 24,nisa 3 ayetlerini ne yapacağız.Bu ayetlerde kadını aşağılıyor ve mal olarak görüyor.İslam ülkelerinde kadın hakkı yoktur.

tarihinde Tengrizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
56 minutes ago, Tengrizm said:

Sonuçta islamda kadın haklarının azıcık olduğu kanaatine vardım. Ama nisa 34, nur 33, nisa 24, nisa 3 ayetlerini ne yapacağız.Bu ayetlerde kadını aşağılıyor ve mal olarak görüyor.İslam ülkelerinde kadın hakkı yoktur.

Asla!

Tam aksine, kadın yüceltiliyor.

Buyurun müzakere edelim,

hangisiyle başlamak isterseniz.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
8 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Asla!

Tam aksine, kadın yüceltiliyor.

Buyurun müzakere edelim,

hangisiyle başlamak isterseniz.

İncildeki tanrıda kadınlara boşanma hakkı veriyor.Hem kadın para vererek mi boşanacak.Kadının parası yoksa o zaman boşanamayacak.İslam kadını yüceltmez.Kadına en çok değer veren budizm ve benim inancım olan Tengrizm dinidir.

Mat.5: 32 
Ama ben size diyorum ki, karısını fuhuş dışında bir nedenle boşayan onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur."

Mar.10: 11 İsa onlara, "Karısını boşayıp başkasıyla evlenen, karısına karşı zina etmiş olur" dedi.

Mar.10: 12 "Kocasını boşayıp başkasıyla evlenen kadın da zina etmiş olur."

Luk.16: 18 "Karısını boşayıp başkasıyla evlenen zina etmiş olur. Kocasından boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur."

Ayetlere dikkat edersen boşanan erkek veya kadın tekrar evlenirse zina etmiş gibi olunurmuş.Sonuçta kadına boşanma hakkı verilmiş.

tarihinde Tengrizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayette kadının parasını verip öyle boşanmasını söylüyor.Para yoksa boşanamaz.Sonuç olarak islamda allah kadının boşanmasını zorlaştırıyor.Ama erkek çok kadından çok daha rahat boşanıyor.Hristiyanlıkta bile kadına boşanma hakkı verilmiş.Öyle parayı ver boşan değil.Parasız kadın boşandıktan sonra başkası ile evlenmemesi şartı ile verilmiş.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Tengrizm said:

Ayette kadının parasını verip öyle boşanmasını söylüyor.Para yoksa boşanamaz.Sonuç olarak islamda allah kadının boşanmasını zorlaştırıyor.Ama erkek çok kadından çok daha rahat boşanıyor.Hristiyanlıkta bile kadına boşanma hakkı verilmiş.Öyle parayı ver boşan değil.Parasız kadın boşandıktan sonra başkası ile evlenmemesi şartı ile verilmiş.

İslamda çok eşlilik haramdır,

iddianıza onu kanıt getirmeyin.

Lütfen.

Yok onu ille kanıt getirecekseniz

araştırın önce.

Örneğin müzakere edin

ve gerçeği ortaya çıkarın önce.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

İslamda çok eşlilik haramdır,

iddianıza onu kanıt getirmeyin.

Lütfen.

Yok onu ille kanıt getirecekseniz

araştırın önce.

Örneğin müzakere edin

ve gerçeği ortaya çıkarın önce.

Nisa 3,mümünun 6 ayetleri ne peki,arabın dinine göre çok eşlilik vardır.

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, Tengrizm said:

Nisa 3,mümünun 6 ayetleri ne peki,arabın dinine göre çok eşlilik vardır.

"Arabın dini"ne mecbur değiliz, 

şunun  dinine , bunun dinine...  HiÇ KiMSENiN dinine mecbur değiliz.

Bizi bağlayan, "Allah'ın dini"dir -dinillah.

O ise

ayetlerde ne deniyorsa

odur.

Nasr 2:

Ve Allah'ın dinine insanların dalga dalga girdiğini sen gördüğünde.

Ve raeyten nâse yedhulûne fî dinillahi efvâcâ... 

Nisâ 3'te ne deniyor?

26 minutes ago, Tengrizm said:

Nisa 3, mümünun 6 ayetleri ne peki,arabın dinine göre çok eşlilik vardır.

Ya da Müminûn 6'da ne deniyor?

1 iletide

yalnızca 1 ayet lütfen.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

"Arabın dini"ne mecbur değiliz, 

şunun  dinine , bunun dinine...  HiÇ KiMSENiN dinine mecbur değiliz.

Bizi bağlayan, "Allah'ın dini"dir -dinillah.

O ise

ayetlerde ne deniyorsa

odur.

Nasr 2:

Ve Allah'ın dinine insanların dalga dalga girdiğini sen gördüğünde.

Ve raeyten nâse yedhulûne fî dinillahi efvâcâ... 

Nisâ 3'te ne deniyor?

Ya da Müminûn 6'da ne deniyor?

1 iletide

yalnızca 1 ayet lütfen.

Neyse sizinle uğraşacak kadar vaktimi boşa harcamayacağım.Ayet bükücüler ile işim olmaz.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Tengrizm yazdı:

Sonuçta islamda kadın haklarının azıcık olduğu kanaatine vardım.

Çok yanlış bir kanıya varmışsın. Kuran'a göre koca karısını öldürse kısas uygulanamaz. Çünkü kısasın hüre hür köleye köle dişiye dişi yapılacağı yazar. Hayat hakkı olmayan kadının başka ne hakkı olabilir?

Söz konusu boşama pasajına gelirsek: Bir kere ayet bükücü olduğunu senin de doğru olarak belirlediğin Müslüm açıkça yalan söylüyor. Mahkeme filan diye olmayan yalanlar söylüyor. Kuran'da boşama için mahkemeden filan hiç bahsedilmemiştir. Bu ilkel vahşi yobazlar Atatürk'ün getirdiği medeni yasalar ile tanınan hakları geri ilkel vahşi dinlerine yamamaya çabalıyorlar. Hemen öncesinde allahın sınırlarını koruyamamaktan endişe edenlerin kim olduğu açık iken hemen sonrasında bu endişeyi yargıçların taşıdığını iddia etmek aşağılık bir yalancılık. Ayet bükeceğiz diye yılan gibi kıvranıyor bunlar.

Kadın zaten yeter ki beni boşa da gideyim, nefret ettiğim suratına katlanmak zorunda kalmayayım diye mehirini bırakıyor, hatta üste fazlasını veriyor. Bu da boşamanın adamın yetkisine bırakıldığının kanıtı.

Parantez içinde; kadınlarda bu duruma sık rastlanır. Zengin diye, güçlü diye çocuklarımın iyi bir geleceği olur diye mendebur bir herife varır, sonra çocuklar yapılıp iş bittikten sonra heriften nefret etmeye, ay yüzlü yakışıklı bir adam özlemeye başlarlar. 

Özetle, Kuran'a göre boşama adamın iki dudağının arasındadır. Mahkeme muhkumu filan hiç bahsi geçmez. Yok öyle bir şey, yalanın sunturlusu. 

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Bizi bağlayan, "Allah'ın dini"dir

Seni bağlayan, bizi filan karıştırma. Senin zihnini esir alan bu Arap yöreleri kaynaklı dogma virüsü sadece seni ve senin gibileri zombi haline getirir. Başkasını karıştırma. Zombi olunca beyniniz dumura uğrar, felç olur, düşünebildiği tek şey kölesi olduğu efendisine hizmet etmektir. Bu uğurda öldürür, ölür bile. Her şeyi yapabilir. Yalan söyler, sahtekarlık yapar, dolandırır, çalar... Artık bir zombidir. Zombi efsanesi sayenizde gerçekleşiyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Çok yanlış bir kanıya varmışsın. Kuran'a göre koca karısını öldürse kısas uygulanamaz. Çünkü kısasın hüre hür köleye köle dişiye dişi yapılacağı yazar. Hayat hakkı olmayan kadının başka ne hakkı olabilir?

Söz konusu boşama pasajına gelirsek: Bir kere ayet bükücü olduğunu senin de doğru olarak belirlediğin Müslüm açıkça yalan söylüyor. Mahkeme filan diye olmayan yalanlar söylüyor. Kuran'da boşama için mahkemeden filan hiç bahsedilmemiştir. Bu ilkel vahşi yobazlar Atatürk'ün getirdiği medeni yasalar ile tanınan hakları geri ilkel vahşi dinlerine yamamaya çabalıyorlar. Hemen öncesinde allahın sınırlarını koruyamamaktan endişe edenlerin kim olduğu açık iken hemen sonrasında bu endişeyi yargıçların taşıdığını iddia etmek aşağılık bir yalancılık. Ayet bükeceğiz diye yılan gibi kıvranıyor bunlar.

Kadın zaten yeter ki beni boşa da gideyim, nefret ettiğim suratına katlanmak zorunda kalmayayım diye mehirini bırakıyor, hatta üste fazlasını veriyor. Bu da boşamanın adamın yetkisine bırakıldığının kanıtı.

Parantez içinde; kadınlarda bu duruma sık rastlanır. Zengin diye, güçlü diye çocuklarımın iyi bir geleceği olur diye mendebur bir herife varır, sonra çocuklar yapılıp iş bittikten sonra heriften nefret etmeye, ay yüzlü yakışıklı bir adam özlemeye başlarlar. 

Özetle, Kuran'a göre boşama adamın iki dudağının arasındadır. Mahkeme muhkumu filan hiç bahsi geçmez. Yok öyle bir şey, yalanın sunturlusu. 

Hocam şu ayeti anlamadım. Bakara 229 göre kadın boşanmak için para vermek zorundaymış.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Tengrizm yazdı:

Hocam şu ayeti anlamadım. Bakara 229 göre kadın boşanmak için para vermek zorundaymış.

İşte alıntıladığın iletimin 3. paragrafında onu açıklıyorum.

Kadın para vermek zorunda filan değil. Hatta adamın verdiği nikah ücretini geri alma hakkı bile yok. Kadını boşadı mı, kadın aldığı ücretle birlikte çeker gider. Geri ver ücreti deme hakkı yok. Kuran'da mehir sözcüğü geçmez, ücret geçer.

Kadının para vermesi şu durumda: Kadın boşanmak istiyor ama adam bir türlü boşamıyor. Kadın adamdan kurtulabilmek için tamam ücretimi de geri veriyorum, hatta üste para veriyorum, boşa beni gideyim diyor. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

İşte alıntıladığın iletimin 3. paragrafında onu açıklıyorum.

Kadın para vermek zorunda filan değil. Hatta adamın verdiği nikah ücretini geri alma hakkı bile yok. Kadını boşadı mı, kadın aldığı ücretle birlikte çeker gider. Geri ver ücreti deme hakkı yok. Kuran'da mehir sözcüğü geçmez, ücret geçer.

Kadının para vermesi şu durumda: Kadın boşanmak istiyor ama adam bir türlü boşamıyor. Kadın adamdan kurtulabilmek için tamam ücretimi de geri veriyorum, hatta üste para veriyorum, boşa beni gideyim diyor. 

Hocam çok teşekkür ederim. Bu ayeti tam olarak anlamamıştım.

Sitelerde Paylaş

Mücadele adı verilmiş bölümde güya bir kadının Muhammed'e gelip kocasını şikayet ettiği anlatılır. Bu anlatımdan çıkarsanma yapılarak kadının gidip kocasını yargıca şikayet etmeye hakkı olduğu varsayılır. 

Fakat bu da yargıç boşamaya yetkili anlamına gelmez. Çünkü söz konusu anlatımda kadının şikayeti adam beni boşuyor diyedir. Yani kadının bizi boşandır diye başvurduğu filan yok bu anlatımda.

Müslümler ne anlatırsa külli yalandır. Bilin ki bu sahtekarlar asla doğruyu söylemezler. Bundan kesin emin olursanız çok bilinçli olmuş olursunuz. Bu yalancı sahtekarların tek bir sözüne bile siz siz olun aldanmayın. Bunlar kırk yılda bir doğru söylerlerse mutlaka onun da bir kısmını söylemiş, bir kısmını gizlemişlerdir. Başka türlü doğru söyleme olasılıkları yoktur. 

Sitelerde Paylaş

Bakara 229 Abdulbaki Gölpınarlı: Boşamak, iki defa olur. Ondan sonra ya güzellikle kadını tutmak gerek, ya hoşlukla bırakmak. Onlara verdiğinizden bir şey almak da helâl değildir. Fakat erkek ve kadın, Allah sınırlarını koruyamayacaklarından korkarlarsa o başka. Siz de onların Allah sınırlarını muhafaza edemeyeceklerinden korkarsanız kadının, hakkından vazgeçmesinde ikisi için de günah yok. Bunlar, Allah'ın tâyin ettiği sınırlardır, bunları aşmayın sakın. Kim Tanrı sınırlarını aşarsa o ve o çeşit adamlar, zâlimin ta kendisi olurlar.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, RedOneTheDiver yazdı:

Siz de onların Allah sınırlarını muhafaza edemeyeceklerinden korkarsanız kadının, hakkından vazgeçmesinde ikisi için de günah yok.

Benim buradan anladığım kadına şöyle bir şey tavsiye ediliyor; eğer sen de he dersen erkek sana para vermeden de seni bosayabilir,yeter ki sen he de.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...