Jump to content

İSTİKLAL MARŞI.

Recommended Posts

En son tek parti diktatörlüğünde denenmiş ama başarılamamış. Şu din iman işleriyle uğraşmayı ne zaman bırakıp yurt dışında ki ateistler gibi olacaksınız merakla bekliyorum. Site gittikçe koflaşıyor.

Ezanın bir bestesi yoktur.

Ezan bir ulusun marşı değildir.

İstiklal Marşı'nın karşılığı ezan değildir, lakin İstiklal Marşı'nın yazarı bizzat İslamcıdır ve İstiklal Marşı'nın güftesi, din-iman temalıdır.

İstiklal Marşı'nın yazarı bir rejim aleyhtarıdır.

İstiklal Marşı'nın yazılı metni beste değil güftedir.

İstiklal Marşı'nın bestesinin hatalı olduğu onlarca yıldır bilinmektedir.

İstiklal Marşı'nın şu an bilinen bestesi sonradan kabul edilmiştir.

tarihinde Vondo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Vondo yazdı:

Olsun, olmaz mı? Yasak mı? Günah mı? Davul eşliğinde mehter marşı tarzı okunmasının önünde engel ne? Mehter marşında davul eşliğinde allakber allakber deniliyorsa aynı tarz niye olmasın? Maksat kafa şişirmek olduktan sonra! Maksat kafa şişirmek değilse niye son sesi açıp kulak zarlarının bekaretini tehdit ediyorlar? Ezan vakti cami önünden geçmek bayağı tehlikeli! Aniden "alaaaaa" diye bir feryat yükseliyor ve desibel korkunç düzeyde! :lol:

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Vondo yazdı:

En son tek parti diktatörlüğünde denenmiş ama başarılamamış. Şu din iman işleriyle uğraşmayı ne zaman bırakıp yurt dışında ki ateistler gibi olacaksınız merakla bekliyorum. Site gittikçe koflaşıyor.

Ezan bir ulusun marşı değildir.

İstiklal Marşı'nın karşılığı ezan değildir, lakin İstiklal Marşı'nın yazarı bizzat İslamcıdır ve İstiklal Marşı'nın güftesi, din-iman temalıdır.

İstiklal Marşı'nın yazarı bir rejim aleyhtarıdır.

İstiklal Marşı'nın yazılı metni beste değil güftedir.

İstiklal Marşı'nın bestesinin hatalı olduğu onlarca yıldır bilinmektedir.

İstiklal Marşı'nın şu an bilinen bestesi sonradan kabul edilmiştir.

Mehmet Akif İslamcıdır elbette, ancak vatan hainlerinden değildir. Milli Mücadele'de M. Kemal'in yanında yer almış ve gece gündüz demeden çalışmıştır. Hilafetin yıkılıp laik demokratik sistemin gelmesini istememiştir. Yalnız o değil, Milli Mücadele'de Atatürk'e yoldaşlık etmiş ve hayatını ortaya koyarak vatan için mücadele etmiş silah arkadaşlarının çoğu da istememiştir.

Bunda bir tuhaflık yok, nitekim Atatürk Nutuk'ta bunlardan söz ederken onları anladığını da şu cümlelerle belirtir:

"Düşman devletler, Osmanlı devlet ve memleketine karşı maddî ve manevî saldırıya geçmişler. Onu yok etmeye ve paylaşmaya karar vermişler. Padişah ve halife olan zat, hayat ve rahatını kurtarabilecek çareden başka bir şey düşünmüyor. Hükûmeti de aynı durumda. Farkında olmadığı halde, başsız kalmış olan millet, karanlıklar ve belirsizlikler içinde olup bitecekleri beklemekte. Felâketin dehşet ve ağırlığını kavramaya başlayanlar, bulundukları çevreye ve alabildikleri etkilere göre kendilerince kurtuluş çaresi saydıkları tedbirlere başvurmakta… Ordu, ismi var cismi yok bir durumda. Komutanlar ve subaylar, I. Dünya Savaşı’nın bunca çile ve güçlükleriyle yorgun, vatanın parçalanmakta olduğunu görmekle yürekleri kan ağlıyor; gözleri önünde derinleşen karanlık felâket uçurumu kenarında beyinleri bir çare, kurtuluş çaresi aramakla meşgul…

Burada pek önemli olan bir noktayı da belirtmeli ve açıklamalıyım. Millet ve ordu, Padişah ve Halife’nin hâinliğinden haberdar olmadığı gibi, o makama ve o makamda bulunana karşı asırların kökleştirdiği din ve gelenek bağları dolayısıyla da içten gelerek boyun eğmekte ve sadık. Millet ve ordu bir yandan kurtuluş çaresi düşünürken bir yandan da yüzyıllardır süregelen bu alışkanlık dolayısıyla, kendinden önce, yüce hilâfet ve saltanat makamının kurtarılmasını ve dokunulmazlığını düşünüyor. Halifesiz ve padişahsız kurtuluşun anlamını kavrama yeteneğinde değil… Bu inanca aykırı bir düşünce ve görüş ileri süreceklerin vay haline! Derhal dinsiz, vatansız, hain ve istenmeyen kişi olur…"

M. Akif değerli bir entelektüeldir, vatanseverdir. Cumhuriyet kurulduktan sonra yeniden padişahlığa geçilmeyeceğinden emin olunca da tası tarağı toplayıp Mısır'a gitmiştir. Daha gitmeden siroz olmuştur M. Kemal gibi, Mısır'a hasta gitmiştir. 11 yıl kaldıktan ve hastalığı iyice ağırlaştıktan sonra ülkeye dönmüş ve "Mısır'da 11 yıl kaldım. Fakat 11 saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana hâlisane bir fikrimi söyleyeyim mi: İnsanlık da Türkiye'de, Müslümanlık da Türkiye'de, hürriyetçilik de Türkiye'de. Eğer varsa, Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemâl'e versin!" demiştir.

İstiklal Marşı şiiri müthiş derinliği olan edebi eserdir ve Mehmet Akif onu, genelin sandığı gibi milli marş için yapılan yarışmaya katılmak için yazmamıştır. Daha önceden yazdığı bir şiirdir ve o yarışmaya katılmayı da hiç düşünmemiş, dostlarının baskılarıyla şiir gönderilmiş ve hemen kabul edilmiştir. Mutevazı, şöhret ve para peşinde olmayan bir adamdır M. Akif.

Marşın bestesi batı müziğidir ve şeriatçı köpekleri rahtsız eden de yalnızca budur. Üç beş entelin, liberalin "Aman da prozodi hatası var, söylemek çok zor" demesiyle bestesi kötü falan olmuyor. Bilakis, son derece etkileyici ve güçlü bir bestedir o, sözlerin gücünü de başarılı biçimde aktarır. Amerikan ve Fransız milli marşları da çok zordur, halklar okumakta güçlük geçer ama tek bir kişi de çıkıp "bu marşın bestesi zor yea, biraz yanlış da var, değiştirelim de rahat okuyalım" dememiştir. Akıllarından bile geçmemiştir.

Okumak zor mu marşı?

Evet, zor. Oturup doğru düzgün öğreneceksiniz, doğru düzgün okuyacaksınız. Bu kadar açık. 

Hiç mi sesiniz, kulağınız yok? O zaman hafifçe mırıldanarak eşlik edecek veya yalnızca dinleyeceksiniz.

Marşın bestesini değiştirmeye kalkan, bu isteğinin altında çok pis kalır.

Milli marşlar kanla yazılır, kanla kazınır belleklere. İki tane şeriatçı  vatan haini, ardına üç beş entel danteli alıp da değiştiremez öyle.

Sitelerde Paylaş

Gerçeği söylemek gerekirse istiklâl marşının mevcut bestesini ben de hiç beğenmiyorum. 

Bu bir milli marştır ve bestesinin de en azından birazcık milli olması gerek. Şimdi ki beste tam kelalaka bir beste. Çok fazla batılı, biz ile hiç bir alakası yok. 

Ayrıca sözlerle de uyumsuz, hatırlasanıza okulda istiklal marşını okurken "-larda yüzen alsancak" diye bağırırdık. 

Alternatif olarak şöyle bir şey buldum , mehter versiyonmuş, yemin ederim şimdikinden daha güzel ama bunu da istemem , çünkü osmanlıdan kurtulması gereken Türkiye cumhuriyetinin marşı bu da olamaz

https://youtu.be/XdpJDS2b11g

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, KAM yazdı:

Ayrıca sözlerle de uyumsuz, hatırlasanıza okulda istiklal marşını okurken "-larda yüzen alsancak" diye bağırırdık. 

Valla doğru yerde nefes alınca böyle bir sorun olmuyor.  -larda'dan önce değil, sonra alınmalı. Aşağıdaki videoda doğrusu okunuyor.

Marşın sözleri yeterince milli ve ağır. Bestenin batı müziğiyle yapılmış olması bu noktada daha da etkileyici ve güzel.

Bir de bizim marşımız, söz ve müziğiyle hüzün de verir. Saf coşkudan ibaret değildir. O yüzden ayrıca güzeldir.

Sitelerde Paylaş
Just now, Türk Ateist said:

Valla doğru yerde nefes alınca böyle bir sorun olmuyor.  -larda'dan önce değil, sonra alınmalı. Aşağıdaki videoda doğrusu okunuyor.

Marşın sözleri yeterince milli ve ağır. Bestenin batı müziğiyle yapılmış olması bu noktada daha da etkileyici ve güzel.

Bir de bizim marşımız, söz ve müziğiyle hüzün de verir. Saf coşkudan ibaret değildir. O yüzden ayrıca güzeldir.

Tabii batı müziğiyle olmasının da ayrı bir anlamı var, sonradan başa düştü. 

Ayrıca haklisiniz bu marsin coşkulu okunmaması gerekiyor. Neredeyse kutsal bir mars bizim halkımız için. 

Ben ikna oldum

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, KAM yazdı:

Tabii batı müziğiyle olmasının da ayrı bir anlamı var, sonradan başa düştü. 

Ayrıca haklisiniz bu marsin coşkulu okunmaması gerekiyor. Neredeyse kutsal bir mars bizim halkımız için. 

Ben ikna oldum

Kutsalını falan bilmem, marşın bestesi değişsin diyenlerin cumhuriyet değerlerine düşman aşağılık şeriatçılar olduğunu bilmek bana yetiyor.

Yoksa marşın bestesini birileri beğenirmiş, beğenmezmiş, umurumda bile değil. Şu dönemde, marşın bestesi değişsin de gönlümüzün derinlerine işleyen bir besteyle okunsun diyenlerin amacı ortadayken bizim gibilere laf etmek de ayrı garabet olsa gerek. Kutsalmış da bilmem ne...

Seni ikna etmek gibi bir amacım yok, zira Mehter Marşı gibi bir müzikle okunmuşunu bile mevcut marştan daha çok beğendiğini söylüyorsun.

Ben yalnızca "aman da hata var, zor okunuyor" yaklaşımlarının ne kadar anlamsız ve hatta boş olduğunu söylemek istedim. 

Bizim marşımızın coşkulu okunmaması gerekiyor demedim. Bilakis, coşkulu okunur, diğer tüm milli marşlar gibi. Ancak onlardan ayıran önemli bir özelliği, coşkulu olmaktan ibaret olmadığı, hüzün de taşıdığıdır. Metin çok derindir.

Madem sen besteyi çok fazla batılı olduğu-milli olmadığı için beğenmiyor ve Mehter Marşı gibi versiyonu bile daha iyi buluyorsun, sana ilk anda kabul edilen ve altı yıl boyu okutulduktan sonra, çok fazla "Türk musukisi" formunda olduğu için değiştirilmesi istenen versiyonu dinleteyim.

Sitelerde Paylaş

istklal marşını  bir  milili mutabakat oluşur vatanını gönülden seven art niyetli olmyan hadi neyse dersin. yav bu hükümet atatürk düşmanıdır son kale istiklal marşı atatürk kalmış onuda verlim deyiştisiniler olsun bitsin. madem çok mlliyetciler  EZAN niye türçe okunmuyor  yoksa türklüyünüzdenmi utanıyorsunuz hiç kimsenin ne dediyini anlamdığı bir ezanı bize zorla dinletiyorlar EZAN TÜRÇE OKUNMAZ ALLAHMI DİYOR  DİYORSA ÇIKSIN ORTAYA.UTANIYORMUSUNUZ NAMZDA EZANDAN BIRAKIN MİLLİ DİLİMİZLE OKUNUSUN

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Omnipotent yazdı:

Tamam hemen işlemlere başlıyoruz .

Başlıyalım tabi  başlamasak ebu lehebin eli kurumz öyle kalır.

TEBBET 1. Ebu Leheb’in iki eli kurusun! Kurudu da.

TEBBET 2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.

TEBBET 3. O, alevli bir ateşte yanacak.

TEBBET 4. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).

TEBBET 5. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Jakuzi_Operatoru yazdı:

Bunlar daha önce ülkenin adı  ve bayrağı  değişsin diyen . Türklük de gurur duyulacak birşey yok tarihlerinden islamiyeti çıkarsan vahşi hayvandan farkı kalmaz diyen  tipler...

Arapperest yavsak embesil sürülerin Türkü asimile çalışması 

Yenildiysek senin baban kim şerfsiz.

VHCUH6.jpg

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, güven yazdı:

Başlıyalım tabi  başlamasak ebu lehebin eli kurumz öyle kalır.

TEBBET 1. Ebu Leheb’in iki eli kurusun! Kurudu da.

TEBBET 2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.

TEBBET 3. O, alevli bir ateşte yanacak.

TEBBET 4. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).

TEBBET 5. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu

N6dSWC.jpg

Sitelerde Paylaş

Türk bayrağı da dünyadaki en güzel bayrak, Türk Milli Marşı da dünyadaki en güzel milli marş, Atatürk de tarihteki en büyük lider. Bu saçma sapan bunlardan memnuniyetsizlik zırıldanmalarını ikide bir ağızlara çürümüş iğrenç sakızlar olarak vermek artık tiksindirici bir ağız oyalama taktiği halini aldı.

Bayrak da, marş da, kurucu lider de mükemmel de... Halk berbat... Bunlara hiç mi hiç layık değil. Bütün sorun bu. Bu bayrağı, bu marşı, bu kurucu lideri alacaksın hooop götürüp layık olan bir halka vereceksin de... Öyle bir şey mümkün olsa... 

Sitelerde Paylaş

Mehmet Akif'in duası kabul olmasın da Allah bu millete yeniden istiklal marşı yazdırsın işşallaaaah diyeceğim ama... Diyemiyorum tabii. Şöyle diyeyim: Allahınız olsaydı sizi yeniden istiklal marşı yazacak değil artık asla bir daha yazamayacak hallere düşürürdü. Ülen derdi en zor zamanınızda tarihin gelmiş geçmiş en büyük liderini size gönderdim, siz bulup da bunadınız! Sizin bin türü belanızı elvan elvan vermez miyim ben artık!

Sevinin, sevinçten zıplayın ki alllahınız yok! Olaydı haliniz dumandı! Bu nankörlüğü asla cezasız bırakmazdı. 

Sitelerde Paylaş
On 18.03.2018 at 11:01, democrossian said:

Olsun, olmaz mı? Yasak mı? Günah mı? Davul eşliğinde mehter marşı tarzı okunmasının önünde engel ne? Mehter marşında davul eşliğinde allakber allakber deniliyorsa aynı tarz niye olmasın? Maksat kafa şişirmek olduktan sonra! Maksat kafa şişirmek değilse niye son sesi açıp kulak zarlarının bekaretini tehdit ediyorlar? Ezan vakti cami önünden geçmek bayağı tehlikeli! Aniden "alaaaaa" diye bir feryat yükseliyor ve desibel korkunç düzeyde! :lol:

Bence Rap tarzı bir şe yazılmalı.:smashfreak:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...