Jump to content

Virüslerin Kökeni ve Evrimi ?

Recommended Posts

25 dakika önce, anibal yazdı:

Eğer, canlının ne olduğunu bir tarif edebislek, olay bitecek de....

Henüz ahada canlı budur, bunu bunu yapana, şunu şunu yapmayana canlı denir diyemiyoruz. 

Bu nedenle, virüslere canlı yada cansız demek pek olası değil. Üremek için, mesela memelilerde bir hosta ihtiyaç duyuyor malum. 

Bunları da, muhalefet olsun diye yazmıyorum. Sadece, konu, canlılık, evrim gibi şeylerse, işlerin görünenden çok daha kompleks olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Canlıyı davranışlarından tanırız.. Canlılık sana müphem gelebilir ama, tanımı sanıldığı kadar zor değildir...

http://haci-haci.typepad.com/canliliin_fizii/

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, haci said:

Anibal... Ben evrenin de canlı olduğunu savunuyorum.

Olabilir... Bu bir sorun teşkil etmez.

Sen bir tanım yapıyorsun. Bu bir çerçeve çizer, bir zemin ortaya koyar. Tartışma da bu çerçeve içinde yapılır. Çünkü, bu kavram, sadece bir tanım zaten. Herkesin kendi tanımını koyması, birilerinin bu tanımı kabul etmesi, başka birilerinin ise reddedip başka tanımlar koyması normal. Hiç birine doğru veya yanlış diyemeyiz.

Ancak, konan tanımı, felsefi ve bilimsel açıdan sorgularız. Bu başka bir mesele. Virüsün senin canlılık tanımına girip girmediği daha başka bir tartışma. 

Velakin sen, bir tanım ortaya koymuş, bu tanıma göre virüsü kategorize etmişsen, abes bir durumda yoksa, bu bir sorun teşkil etmez elbette. 

Fakat, bu, virüsün başka tanımlara göre cansız sayılabileceği gerçeğini de, o senin tanımın mutlak olmadığı gerçeğini de değiştirmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...