Jump to content

universiteler neden berbat ?

Recommended Posts

• İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bana göre; Ortadoğu, Istanbul teknik, Boğaziçi ve Hâcettepe dışında diğer üniveersiteler de zâten berbat durumda idi.

AKP'nin eğitime müdâheleleri ile daha berbat hâle geldi.

Bizdeki üniversitelerde Prof. titri taşıyanların kahır ekseriyeti, ABD ve Batı Avrupada iyi bir lisede öğretmenlik dahi yapamazlar.

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, Edip Cevdet yazdı:

Bana göre; Ortadoğu, Istanbul teknik, Boğaziçi ve Hâcettepe dışında diğer üniveersiteler de zâten berbat durumda idi.

AKP'nin eğitime müdâheleleri ile daha berbat hâle geldi.

Bizdeki üniversitelerde Prof. titri taşıyanların kahır ekseriyeti, ABD ve Batı Avrupada iyi bir lisede öğretmenlik dahi yapamazlar.

bence öğretmen yerinede koymazlar

Sitelerde Paylaş

Çünkü eğitim de politikalarla direkt ilgilidir. Bir ülkede yerleşmiş bir bilim geleneği yoksa, o ülkede eğitim politikaları gelen iktidarların amaçları için kullanılmaya çok açık olacaktır.

Neredeyse her ili geçtim, her ilçeye bir üniversite dikti ve büyük veya köklü diyebileceğimiz üniversitelerle eşitlemeye kalktılar. Yeni açtıklarının seviyesini yükseltmek mümkün olamayacağı için, iyi ve köklü olanlarınkini düşürüp eşitlemek istediler. 

Bu ülkede evrim anlatan hocalar akın akın sürüldü... Daha ne olsun... Tıp fakülteleri boşaltıldı, ilk 20 bine girememiş öğrenciler torpillerle ilk 1500'ün girebildiği okullara sokuldu falan.

Üniversitelerimiz genel olarak iyi değildi zaten, bilim üretebilmek için çaba gösteriyordu ama buna rağmen birkaç okulla dünyanın en iyi okulları sıralamasına girebiliyorduk.

Artık bitti. Eğitim politikamız Kasımpaşalı bir hırsızın elinde, kendisi üniversite okumamış zaten, dinci mi dinci bir adam.

Üniversiteleri medrese yapmak için canla başla çalışıyorlarsa, her köşeye bir üniversite kuruyorlarsa o ülkede üniversiteden bir şey beklenmez. 

Bu kadar çok üniversite açmak büyük ahlaksızlıktır aslında. Çok büyük ahlaksızlık.

Sitelerde Paylaş

https://www.google.com.tr/amp/m.ensonhaber.com/recep-tayyip-universitesinin-skandal-ilani-2013-08-01.amp?source=images

Türkiyede üniversitemi?o da ne?

Alınacak adamın ismini yazmasalardı bari..

Leş..

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

On 30.03.2018 at 13:10, İlluminatus yazdı:

bence öğretmen yerinede koymazlar

oradaki de ayrı yazılır bağlaç olduğundan, sahi neden çoğu insan bu yazım hatalarına düşüyor sık sık

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

oradaki de ayrı yazılır bağlaç olduğundan, sahi neden çoğu insan bu yazım hatalarına düşüyor sık sık

bu yine dikkatli şeklim yoksa küçüklükten beri kötü yazarım önce el yazısı öğrettiler sonra birden düz yazı geldi olan defter sayfalarına oldu sosyal medyada yazmaya başlayınca bazı alışkanlıklarda beraberinde geldi

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

1 dakika önce, İlluminatus yazdı:

bu yine dikkatli şeklim yoksa küçüklükten beri kötü yazarım önce el yazısı öğrettiler sonra birden düz yazı geldi olan defter sayfalarına oldu

Neden cümle bașına küçük harflerle bașlıyorsunuz ?

Neden cümlenizin sonunda nokta yok ?

Neden soru cümlelerininin soruna soru ișaretini koymuyorsunuz ?

Neden virgül kullanmayı hiç aklınıza getirmiyorsunuz ?

Yoksa Türkçe dilini önemsemiyormusunuz ?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, kavak yazdı:

pek takmıyorum artık alıştım böyle yazmaya sosyal medyada 

Sitelerde Paylaş

Üniversite, okul açmak fazla zor değil. Basarsınız parayı, yaptırırsınız binayı.

Ancak iș bununla bitmiyor tabii.

Bütün mesele, o yerleri tesisatıyla, ekibiyle, yetenekli öğretmenleriyle donatabilmek.

Türkiye geneline baktığınızda ve çağdașlığı yakalamıș ülkelerle kıyasladığınızda, üniversitelerin 99%  sınıfta kalır.

Hasılı her ile üniversite açmak marifet değil.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Kemalist Cephe yazdı:

Toplumda bilimsel düşünen insan sayısı çok az ve aydın azınlık önemli yerlere gelemiyor. Halk giderek muhafazakârlaşıyor. Çoğu düşünce daha çocuk yaşta çevre tarafından empoze ediliyor.

Aynen öyle,o insanlar olarak denize sınırı olmayan bir ülkenin donanma komutanları gibiyiz,doğuştan kör birine rengarenk bir resmi anlatan ressamları andırıyoruz..Demokrasi kötü bir sistem bizim gibi toplumlar için,tıpkı okuma yazma bilmeyen birine kitap seçtirtmek gibi

tarihinde Kör Saatçi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Soru edatları ayrı yazılır bu arada...

konuyu meşgul ediyormuşum gibi hissettim.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Soru edatları ayrı yazılır bu arada...

konuyu meşgul ediyormuşum gibi hissettim.

Haklısın. Benim hatam.

Doğrusu șöyle olmalıydı: Yoksa Türkçe dilini önemsemiyor musunuz ?

Son zamanlarda sıkça gördüğüm, Sizde de gördüğüm, fenomen șu:

Cümleye küçük kelimeyle bașlanıyor. Neden acaba ?

Bilgisizlik olduğunu zannetmiyorum, tembelllik mi yoksa ?!

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Turkiyedeki üniversiteler, üniversite değil ki. 

Evet , var bir kaç tane üniversitemiz, hadi pembe gözlük takalım ve Türkiye de 10 tane üniversite var diyelim. 

Geri kalan üniversiteler ise aslında Yüksekokul. Klasik devlet lisesi gibi , beton bir bahçenin ortasına tek tip bir bina dikiyorlar. Tamamen arz için. Çocuklar da o okulları bilim öğrenmek ve yapmak için değil, bir meslek sahibi olabilmek için tercih ediyorlar. Ittire kaktıra liseyi bitiren çocuklar, kendi istekleri değil de puanlarına en uygun olan bölüme yerleşip, ittire kaktıra da o univeristeyi bitiriyorlar. Sonrası sınav puanlarınca belirlenen hayatlarını yaşıyorlar.

Gerçekten bilim öğrenmek ve yapmak isteyen çocuklarımız ise yurt dışındaki gerçek üniversiteleri tercih ediyorlar. Bilime kaynak ayırabilecek seviyeye gelmiş olan ülkelerdeki universitelere.

Sitelerde Paylaş

Bu konu ogrenci ve akademik personel olmak uzere iki boyutlu inclenmesi gerekiyor sanirim, 

Ogrenci acisindan, 

Ogrenci hic bir aile baskisina maruz kalmadan istedigi bolumde okuyabilmeli. Ailelerin cocuklari icin duyduklari acaba okulu bitirince is bulabilir mi kaygisi kisilerin bazen butun gelecegini mahvedebiliyor. Ikincisi ogrenci, okumayi istedigi bolumun artilarini ve eksilerini arastirip buna gore tavir almali. Butun arastirmalarina ragmen sectigi bolumu okurken bir memnuniyetsizlik duyarsa soz konusu bolumu birakip baska bir bolume baslayacak kadar iradeli olmali. Hayattan bir kac senelik kayip her zaman icin butun bir hayati istemedigin bir iste istemedigin bir sekilde calismaktan iyidir.  Tabi, bir kisinin butun bunlari yapabilme kabiliyetinin olabilmesi icin, universiteye baslamadan hemen once kusku duymayi, merak etmeyi ve nasil dusunmesi gerektigini hali hazirda bunyesinde barindirmasi lazim. Bu da tabiki erken yaslarda verilen egitim ile olur. Ama ne yazik ki egitim sisteminin hali ortada. 

Akademik personel acisindan, 

En onemli husus bana gore liyakattir. Bu da universite rektorlerinin orada ki akademik kadro tarafindan secildigi bir sistemi gerektirir. Universite icinde gerekli kadrolar, yas veye arkadaslik iliskilerine gore degil sadece akademik ve bilimsel basariya gore  verilmelidir. Universitenin birinde sahit oldugun bir seydir akademisyenlerin gelecek olan bir kadro icin birbirinin arkasindan is cevirmeleri. 

Bununla beraber, universitlerde tum turden siddet iceren gosterilen yasaklanmasi gerek. Kisinin univeristeye gitmesinin tek ve en temel amaci egitim almak olmalidir. Avrupa ve Amerikada ki universitelere bakinca, gercek bir universite havasi var bizimkiler ise daha cok hapishanye benzeiyor. 

Saygilar. 

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, kavak yazdı:

Cümleye küçük kelimeyle bașlanıyor. Neden acaba ?

Bilgisizlik olduğunu zannetmiyorum, tembelllik mi yoksa ?!

Bu sıpalar bizim gibi dinozor değil sevgili kavak, internet sıpaları bunlar. Sosyal medyaya doğdular neredeyse. Bir de çok aktif biçimde WhatsApp kullanıyorlar. Telefonla "konuşarak" haberleşmek yerine sürekli WhatsApp kullandıkları için büyük harf, nokta, virgül kullanmak zaman kaybı oluyor onlar için, zaten hepsi aynı şekilde yazıp çizdiği için birbirlerini kolay anlıyorlar. Hatta benim gördüğüm, ille de büyük harfle yazan ve diğer kurallara titizlikle uyanlarla bir tür dalga geçiyorlar. 

Yoksa dediğiniz gibi bilmediklerinden değil. Yine de burada noktadan sonra büyük harfle başlamak dışındaki kuralları genel olarak önemsiyor ve uyuyorlar. 

Bu durum beni de çok rahatsız ediyor ve epeyce üzüyor ama yapacak bir şey yok gibi duruyor. Tek tesellim, gerçekten gerektiğinde doğru düzgün yazabildiklerini bilmek oluyor. Bu çocuklar her şeyi çok hızlı ve kolay biçimde yapma eğiliminde, bu durum yazı dillerine de yansıyor, kendilerine göre bir internet dili yaratıyorlar. Yarattılar daha doğrusu. Aslında internette yazarak iletişim kurmak biz eskileri de negatif etkiliyor ama biz farkında değiliz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...