Jump to content
Ateistforum

Fethullah Gülen'in Çocukluğuna İnmek - Bir Dincinin Rezillikleri


Recommended Posts

                    Fethullah Gülen'in Çocukluğuna İnmek

 

 İnsanların kafayı nasıl sıyırdığını hep merak etmişimdir. Bugün cumhuriyetimizin, özgürlüğümüzün ve laik ilkelerin karşısındaki en büyük tehlike olan F tipi yapılanmanın isim babası Fethullah Gülen'in de nasıl tırlattığı hep benim için muamma idi. Yıllar önce cemaat yurdundayken kendisiyle ilgili bir hikaye dinlemiştim. Daha sonra 2006 yılı basımlı Nurullah Çörek beyfendinin " Namaz Benim Huzurum" adlı ismiyle bile insanı dinginleştiren kitabında aynı anıya rastladım. Şöyle anlatıyor Hoca Efendi:

 

"Ben 8 yasındaydım . Çok yorgun olduğum için o gün yatsı namazını kılmadan yatağa girmiştim.Annemin o zaman mağmalar gibi köpüreceğini,üzerime geleceğini düşünüyordum,ama öyle yapmadı.Ellerini kaldırdı ve 'Evimde sana asi ve isyankar bir kulun var Ya Rabbi! Yatağa şimdi sıcak girdi,dilerim sabaha soğuk bulurum onu...' demişti."

 

Arkasından Hoca Efendi kalkıp namazını kılıyor ve annesinin namaza gösterdiği titizliğe hayran kalıyordu"

 

Namazını kılmadığı için güya bunu normal karşılayan annesi oğluna ölüm bedduası ediyor ve dini forumlarda, cemaatte bu kadına övgüler yağdırılıyor. Bu kadının elinde ne kadar düzgün bir birey yetişir, bunun cevabını size bırakıyorum. Hangi eğitimli yada aklı başında anne evladı için bunu düşünebilir?

 

Sn. Gülen Hocaefendinin babasıyla ilgili de bir anısı var. Hoca efendi de kalabalık bir yerde kalmak zorundadır. " İşte babaya saygı böyle olur" dedirten, babamla ilişkimi gözden geçirmemi sağlayan anıyı aktaralım:

 

"Yatmak istediğimde baktım ayağımı arkadaşlardan birine doğru uzatmam gerekiyor; saygısızlık olur düşüncesiyle ona doğru ayağımı uzatmadım. Diğer tarafta kitaplarımız duruyordu. Kitaplara doğru da ayaklarımı uzatmam mümkün değildi. Beri taraf kıbleye denk geliyordu. Ayağımı uzatabileceğim tek yön vardı; orası da Korucuk istikametini gösteriyordu. Ve ben babam Korucuk'ta olabilir ve ona karşı saygısızlık etmiş olurum düşüncesiyle o tarafa da ayağımı uzatamadım. Birkaç gece böylece hiç uyumadan oturdum."

 

"Burada unutmadan şunu da ilave edeyim ki, ben hayatımda bir defaya mahsus dahi babama doğru yani onun doğduğu ve şu anda medfun bulunduğu Korucuk'a doğru ayağımı uzatıp yatmadım. Benim ebeveyne karşı saygı anlayışım budur."

 

Bundan sonra eminim siz de anne-babanızın memleketlerine karşı ayağınızı uzatarak yatmazsınız.

 

Onun böyle bir sofu olarak yetişmesinde tabi ki ev ortamı çok önemli bir etken. Evlerinden mollalar eksik olmazmış:

 

"Meşâyıh ve ulema bizim evde apayrı bir alaka görürdü. Evimize sık sık gelenler arasında Alvarlı Mehmet Lütfi Efendi, onun kardeşi Vehbi Efendi; Taği şeyhlerinden Sırrı Efendi, Şehâbeddin Efendi gibi çevrenin en maruf, tanınmış ve sevilen insanları vardı."

 

"Hocalar da gelirdi. Evimizin onlarla da ciddi bir münasebeti vardı. Hatta imam evleri bize ait arsalar üzerine yapılmıştı. Ve bizim ahırda, ağzı hayvanın kıçıyla kapatılan bir delik bulunurdu. Oradan imamın evine geçilirdi. Kur'an öğrenmenin ve öğretmenin yasak olduğu o ceberut dönemlerinde bizim bu ahır çok ciddi hizmetler görmüştü.

 

Ben dört veya beş yaşlarındaydım. Evimize, herkesin hürmet ettiği, iyi molladır, dediği Halil Efendi Hoca namında bir zat gelmişti. Babam onun dizinin dibinden hiç ayrılmazdı. İhtimal babam Kur'an okumayı ondan öğrenmişti. Kıraatı daha sonra Süleyman Efendi adında bir zattan öğrendiğini hatırlıyorum."

 

Bir dönem sigara da içmiş kendisi. Bu anıyı eleştirmek için koymuyorum, bana ilginç geldiği için paylaşmak istedim:

 

"14-15 yaşlarında idim. Bir ay kadar sigara içtim. Hatta pipo içmeye başladım. Babam bunun farkına varmış. Beni karşısına alıp da bir şey demedi. Sadece yastığımın altından aldığı paketi cebinden çıkardı. Ayak ayak üstüne attı. Ve benim çakmağımla sigarasını yaktı. Çok utandım. Yer yarılsa da içine girsem diye temenni ettim. O kadar terlemiştim. Ve bu hadise benim derhal sigarayı bırakmama sebep oldu.."

 

Fethullah Hoca Neden Hiç Evlenmemiş? Kendisi Açıklıyor.

 

Fethullah Gülen'in resmi web sitesinden alıntı:

 

1960-1970 HAYAT KRONOLOJİSİ

 

Tarih: 29.03.1960 (19 yaşında iken)

 

Evlilik Konusunu Karara Bağladı

 

Edirne'de bulunduğu ilk sıralarda akrabası olan Hüseyin Top Hoca vasıtasıyla bir evlilik teklifi geldi. Ancak teklif ve talebin kız tarafından gelmesi nedeniyle vazgeçti. Bu olay 1960 yılı Ramazan Bayramı'nda gerçekleşti.

 

'Edirne'de bulunduğum ilk dönemlerde Hüseyin Top aklıma iyice girdi. Edirne eşrafından, temiz ve zengin bir ailenin benimle ilgili bir taleplerinin olduğunu söyledi. Bir bayram günü ikimiz bu aileyi ziyarete gittik. Ancak ben buram buram terledim. Kaşımı kaldırıp etrafa bakamadım. Sonra da talepteki teknik bir yanlışlıktan dolayı canım çok sıkıldı... Hemen sarfı nazar ettim. Ve daha sonra öyle bir şeye teşebbüs etmeme kararı içimde belirdi. Ondan sonra da bir kere de Yaşar Hoca'nın bir tavsiyesi olmuştu. Kalbimin derinliklerindeki gerçek niyeti ancak Allah bilir. Ama zannı tahminim o ki, hizmetin dışında gözlerimin içine başka bir hayalin girmesini istemedim.

 

Başka zamanlardaki aynı istekler karşısında, aynı duygu ve aynı düşüncenin ağırlığını hissetmiş olmamın yanında, aşırı hassasiyet ve fevkalade titizliğimle kimsenin hayatını zehir etmeme düşüncesinin de ciddi bir tesiri olduğunu söyleyebilirim.

 

Esasen bu ailelerin hepsi de iyi ve mazbut insanlardı. Ne var ki ben daha birinci teşebbüste kararımı vermiştim. Kendimi İslami hizmetlere vakfedecek ve evlenmeyecektim.'

 

............................................(Alıntı sonu)

 

Havari Pavlus, İncil'deki Korintlilere Birinci Mektup'ta şöyle yazar:

 

'...Erkeğin evlenmemesi iyidir... Yine de evlenmemiş olanlara ve dul kadınlara şunu söyleyeyim, benim gibi kalsalar onlar için iyi olur. Ama kendilerini denetleyemiyorlarsa, evlensinler... Evli olmayan erkek, Rab'bi nasıl hoşnut edeceğini düşünerek Rab'bin işleri için kaygı çeker. Ama evli erkek karısını nasıl hoşnut edeceğini düşünerek dünya işleri için kaygı çeker. Böylece ilgisi ikiye bölünür...'

 

Fethullah Gülen, Vatikan'da Papa'yla yaptığı görüşmede punduna getirip 'Ben de, Aziz Pavlus gibi hiç evlenmedim' de demiş.

 

İslam'ın 'peygamberi' Muhammed ise birçok kereler, evlenmenin çok hayırlı bir iş olduğunu ve her erkeğin mutlaka evlenmesi gerektiğini söyler. Kendisi de bol bol evlenerek bunu göstermiştir.

 

Bu durumda, hiç evlenmemiş olan İslam tebliğcisi Fethullah Gülen 'Hocaefendi' kimin dediğini yapmış oluyor dersiniz?

 

Vatikan'da gördüğü ilgiye bakılırsa Pavlus'unkini diyesim geliyor...

 

 

"Eceli gelen köpek cami duvarına işermiş" derler.

 

Peki bırakın köpeği, müslüman adam cami duvarına işer mi?

 

"İşemez" denildiğini şimdiden duyuyorum.

 

Yanılıyorsunuz.

 

Bırakın camiyi, Kabe'nin, Mescid-i Haram'ın duvarlarına bile işerler.

 

Öyle ki kokuşur, sinekler üşüşür o kutsal mekana.

 

Bunu ben iddia etmiyorum.

 

Fethullah Gülen iddia ediyor.

 

Kaş yapayım derken göz çıkardığının farkında değil meczup.

 

”…O sıralarda Kâbe ve çevresinin temizliğine bugünkü kadar dikkat edilmiyordu. Harem’in duvarlarına dahi idrar yapan oluyordu. Pislik sebebiyle de çok sinek bulunuyordu. Bilhassa geceleri, sinekler ciddi bir şekilde çoğalıyor ve rahatsız edecek oranda insanlara saldırıyorlardı. Ben on beş gün kadar Harem’den hiç ayrılmamıştım.

 

Buna rağmen bir kere dahi olsun beni sinek ısırmadı. Bu durumun sadece bana mahsus olduğunu da zannetmiyorum. Sadece ‘Vemen dehalehu kane aminen ‘ hakikatını, Harem’de ne derece şümullü olduğunu bu hadise sebebiyle daha iyi anlamış oldum…”

 

(Küçük Dünyam, s. 137)

 

Not: Bu konuyu "Dincilerin Yalanları" başlığına düşünüyordum ama bu başlığa daha uygun.

 

İşte böyle bir yazı, çıkarılacak sonuç malum, bu kafa ülkemize hala hakim durumda maalesef...

Link to post
Sitelerde Paylaş

Bunlar bu zırva yalanlarla milleti kekleyip sövüşlüyorlar. Neymiş ayağını uzatıp edepsizlik etmemek için kaç gece yatmamışmış! Buna aptal keriz salaklar inanır!

 

Benim niye yatağımın ayak ucu güneye doğru? Çünkü kimseyi kekleyip sövüşlemiyorum ve kimsenin bana niye ayağını kıbleye uzatıyorsun diye sorması gibi bir endişem yok. Uzatıyorum işte, senden allah rızası için sadaka mı istedim de aman vermezsin diye korkacağım? Uzatırım keyfimce!

 

Hayır şu din sövüşüne bir dakika katlanılmaz, nasıl hayatımda Müslüm kaldığım yıllar var, ben ona çok yanıyorum yahu! Bunlar beni bir süreliğine de olsa nasıl kekledi diye içim içimi yiyor bazen. Mecburdum okumak için bunların olanaklarına muhtaçtım diye kendimi teskin ediyorum. Yoksa kafama yumruk atacağım yani!

 

Bunun daha ne şizofrenik zırvaları var. 12 eylül öncesi polis durdurmuş da sonra 12 eylül olmuş da keramet gibi anlatıyor çatlak! Anlattığında bakıyorsun bir keramet yok, sıradan bir tesadüf. Tutuyor allahın verdiği mucize gibi anlatıyor.

 

Bazen öyle tesadüfler oluyor ki ben de mi evliyayım ulan! Daha dün internette Homo Naledi fosilinin bulunması ile ilgili bir haber görünce bunu okumuştum dergide dedim. Sonra araya başka konular girdi, unuttum. Sonra bilgisayarı kapatıp bir kuple bir şey okuyayım sonra kalkayım diye uzandım kitaplığa. Dergilerin arasından rasgele bir dergi çektim, ama yani kitaplıkta yüzelli tane filan dergi var! Tarih sırasına göre dizili filan da değil! Rasgele bir sayfasını açtım! Homo Naledi! Yuhhhh dedim erdim olum ben evliyaya kırklara yedilere karıştım şimdi pencereyi açsam uçar giderim! :lol:

 

Müslümlere kalırsa bu "istidraç". Yani allah kafire de küfrünü artırmak için veriyor bunları! :0_80cbc_37a71a73_L:

 

Bunların böyle her şeye bir kulp takmaları yok mu... Ayağı taşa takılsa tökezlese allah beni uyardı der bunlar! Bunlar var ya bir dakika tahammül edilmesi olanaksız kaçıklardır. Bunlarla nasıl bir ortak yan bulup yaşıyorum bazen şaşırıyorum ama başarıyorum bunu! Sanırım dini çok da takmamayı öğrenmiş olanlarına tahammül edilebiliyor.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Dini çok önemsediklerinde ve bana da dayatmaya kalktıklarında öyle sert tepkiler verdim ki, tüm çevrem dini çok öne çıkarmamayı öğrendi. Ateist olduğumu açıkladıktan sonra çok rahatladım. Çok üzerime gelirlerse iterim dinini allahını bile diyebileceğimi bildikleri için hiç ama hiç üstelemiyorlar! Buymuş! Ateistim diyeceksin kafan rahat olacak! Deistim bile desen az kaldı imana gelecek diye üsteler dururlar! :lol:

 

Yeni bir imana getirme umuduna kapıldıklarında umutlarını kırmak için küçük ayarlar vermek gerekebiliyor. Açtırma bayramlık ağzımı allahına dinine ne diyeceğimi biliyorsun gibi... Hemen umutları sönüveriyor. :0_80cbc_37a71a73_L:

 

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...