Jump to content

Varligimizin hikmeti

Recommended Posts

4 dakika önce, anibal yazdı:

İrade esir edilebiliyorsa, demek ki, özgür falan değil, kapiş? 

Jeton paraşütle düşüyor sende biraz... 

Ve bak, iradenle seçemeyebilirsin, kimse alkolik olmayı iradesi ile seçmez. Kes o paraşütün iplerini, zor değil anlaman.

Özgür olmayan bir şeyi esir edemezsin. Neyden bahsediyorsun allah aşkına :D
İslamda içki sırf bu yüzden haramdır. İradeni yine kendi ellerinle esir edip de ''kanuna karşı hile'' yapmaman için.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 216
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

30 dakika önce, anibal yazdı:

Ve bak, iradenle seçemeyebilirsin, kimse alkolik olmayı iradesi ile seçmez. Kes o paraşütün iplerini, zor değil anlaman.

Kimse alkolik olmayı iradesi ile seçmez doğru. Ancak bir işe başlarken onun sonunun ne olduğu aklını kullanarak kestirebilirsin. ''Yahu bu işin sonu iyi değil ama'' dediğin noktada irade devreye giriyor. Tıpkı paraşütün iplerini kestiğinde yere düşeceğini bilmen gibi ;) O ipi kesmemek senin elinde.

Sitelerde Paylaş
On 10.04.2018 at 11:08, siramen yazdı:

şerefsiz herif. sen anca alay et. asıl aynaya bakmanı öneririm. orda alay etmen için daha çok malzeme var.

Ayna sizi günahtan kurtarır  aynaya laf etmesize loç lazım şıhlarınız hoclarınız çok önem veriyor aynaya.

humeyn%C4%B0aynaylabakcak.jpg

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Cundeb yazdı:

Tıpkı paraşütün iplerini kestiğinde yere düşeceğini bilmen gibi ;) O ipi kesmemek senin elinde.

evet senin elinde, ne yaparsan sorumlusu sensin, fakat yapman zorunda olduğun şeyleri yapman bu sorumluluğu saçma kılıyor, ama naparsın işte, toplumun yararı gözetilince senin özgür iradenin yokluğuymuş falan pek alakadar etmiyor, sürüye uygun davranan yaşatılıyor, davranmayan dışlanıyor, eleniyor.

Madde devinir,

daha doğrusu, uyması gereken evren kanunlarına uyar,

yapması gerekeni yapar, -maddenin ne yapması gerektiğini sen bilmesen bile-

Sonra maddeler bütünü olan beynin de BEN KARAR VERDİMMM der,

Her ne kadar ben de özgür iradenin olmadığını kabul etsem de, normal hayatta umudum var,doğru bir şekilde çabalarsan sonucunu alabiliyorsun, nasıl çabalayacağını bilmiyorsan da diğer insanlar sana yardımcı olabiliyorlar, işte bu benim umut kaynağım,

İstediğim gibi düşünemeyecek olsam bile, bunu unutup yaşıyorum,

bu sefer olmadı bir dahaki sefere olacak, bunu başaracağım diyerek. (kendime yalan söylediğimi sanma, düşük bir ihtimalin gerçekleşebileceğini varsayıyorum ve umuyorum bu sırada)

Sitelerde Paylaş
On 10.04.2018 at 11:08, siramen yazdı:

şerefsiz herif. sen anca alay et. asıl aynaya bakmanı öneririm. orda alay etmen için daha çok malzeme var.

Ben demiyorum bay  ALLAH PUTU SÖYLÜYOR SENDE BENİM GİBİ KAFİRSİN ZATEN,

NİSA Suresi 140.Oysa Allah size Kitap’ta (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şüphesiz Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, siramen yazdı:

ulan mal.

Namazın gelişi dua'dandır. Namaz eğilip kalkmak değildir. Namaz sırasında ettiğin dualar olmasa eğilip kalkmanın bir anlamı olmaz. Namazı namaz yapan Dua'dır yani salat. sen ne anlarsın yol harcından fırlama amip.

sizde gram beyin yok. insan geldiniz ama asalak bile suratınıza tükürerek gideceksiniz.

EEEE O ZAMAN GÜNDEN BEŞ VAKİT NİYE DOMALIYORSUNUZ

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, siramen yazdı:

yerden haberi olmadığını nerden biliyorsun beyinsiz. Ayet'de bildirilen, yeryüzündeki bütün su (ark'ı) yerin dibine çekilse bir daha yeri kazsan ne yapsanda çıkmamak üzere kaybolsa gitse, size, ALLAH dışında getirecek varmıdır, buyuruluyor.

sen sanki çok dua ediyordun Tanrıya da, "artık Tanrıyla konuşmuyorum" diyor, şunun yaptığı ayaklara bakın.

SALAKM SU DÜNAYDAN BAŞKA BİR YERE GİTMEZ HANGİ DELİYE GİRSE İNSAN ONU ÇIKARIR. SEN SANIYORSUN DÜNAY BİR SÜZGEÇ GİBİDİR SUYU KOYDUNMU HAŞIRT AŞAĞI AKACAK BİZDE SUZUZ KALCAĞIZ:lol:

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Cundeb yazdı:

Çöl bedevisi dediğin adam, ölseler de birleşmezler denilen kavimleri bir araya getirerek sermaye sahibi zalimlere karşı ayaklanıp tarihteki ilk kapsamlı devrimi gerçekleştirdi. Hani tamam anladık en marjinal sizsiniz, tanrıya ve peygambere sövüyorsunuz da destekli konuşun arkadaşlar. ''Çöl bedevisi muhammed'' diyerek neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz?

Yalancı muhmmedi kasetmeye çalışıyorum  rahman peygamberliyi beceremdi muhmmed ondan çok ders aldı  baktiki muhmmed peygamberliyi başarıyor yalancı rahman haber gönderdi benim ismimde kurnda geçecek yoksa herşeyi açıklarım tehdit etti  kureyişliler biz rahöamana inamayız dediler onun üzeine muhmmed bu ayeti yazdırdı.:0_80cbc_37a71a73_L:İsrâ Suresi  110.  Ayet.Elmalılı Hamdi Yazır: (Sen onlara) de ki: Ister "Allah" deyin, ister "Rahmân" deyin, nasil çagirirsaniz çagirin. En güzel isimler O´nundur. Namazinda sesini pek yükseltme, çok da gizli okuma, orta yolu seç.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, güven yazdı:

Yalancı muhmmedi kasetmeye çalışıyorum  rahman peygamberliyi beceremdi muhmmed ondan çok ders aldı  baktiki muhmmed peygamberliyi başarıyor yalancı rahman haber gönderdi benim ismimde kurnda geçecek yoksa herşeyi açıklarım tehdit etti  kureyişliler biz rahöamana inamayız dediler onun üzeine muhmmed bu ayeti yazdırdı.:0_80cbc_37a71a73_L:İsrâ Suresi  110.  Ayet.Elmalılı Hamdi Yazır: (Sen onlara) de ki: Ister "Allah" deyin, ister "Rahmân" deyin, nasil çagirirsaniz çagirin. En güzel isimler O´nundur. Namazinda sesini pek yükseltme, çok da gizli okuma, orta yolu seç.

İsra 110 benim en sevdiğim ayetlerdendir. ''Allah diyeceksiniz. Allah'a Allah demeyen dinden çıkar!!!'' diyenlere karşı her zaman kalkan olarak kullanmışımdır. Bu alaycı tavrınla da hiçbir yere varamazsın bunu da eklemiş olayım.

Ayette ne gibi bir tutarsızlık gördün? Sor da cevaplayalım.

tarihinde Cundeb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

evet senin elinde, ne yaparsan sorumlusu sensin, fakat yapman zorunda olduğun şeyleri yapman bu sorumluluğu saçma kılıyor, ama naparsın işte, toplumun yararı gözetilince senin özgür iradenin yokluğuymuş falan pek alakadar etmiyor, sürüye uygun davranan yaşatılıyor, davranmayan dışlanıyor, eleniyor.

Peki insalık tarihindeki devrimleri senin görüşünde nereye konumlandıracağız?

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, Cundeb yazdı:

İsra 110 benim en sevdiğim ayetlerdendir. ''Allah diyeceksiniz. Allah'a Allah demeyen dinden çıkar!!!'' diyenlere karşı her zaman kalkan olarak kullanmışımdır. Bu alaycı tavrınla da hiçbir yere varamazsın bunu da eklemiş olayım.

Ayette ne gibi bir tutarsızlık gördün? Sor da cevaplayalım.

kişiden kişiye deyişir  adam durmadan şefsiz beyinsiz diyor benim kızdığımı sanıyor bende onunla aynı dilin tersini konuşuyorum,

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, güven yazdı:

kişiden kişiye deyişir  adam durmadan şefsiz beyinsiz diyor benim kızdığımı sanıyor bende onunla aynı dilin tersini konuşuyorum,

Orada beni alıntıladığın için böyle söyledim. Ayette seni ne rahatsız etti onu merak ediyorum?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Cundeb yazdı:

Orada beni alıntıladığın için böyle söyledim. Ayette seni ne rahatsız etti onu merak ediyorum?

çöl bedevisi demişim sende  çöll bedevisi demekle neyi kasdeyorsun benda yalancı muhammed yalancı rahman aklıma gelmişti onu ima etim hata rahman konusundada başlık bile açtım,

Sitelerde Paylaş

Ben yakın bulduğum çıkarımı buraya bırakayım. Açtığın konu biraz eskide kalmış, hortlatmaya lüzum yok.

İsra 110; De ki: "İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler/Esmâül Hüsna O'nundur. Namazında sesini yükseltme, kısma da. İkisi ortası bir yol tut."

Demek ki; Ne Allah ne de Rahman tam anlamıyla yaratıcıyı ifade etmeye yeter. Ezeli ve ebedi yüce varlığın isminin tek bir kelimeye indirgenemeyeceğini öğreniyoruz. İster Allah deyin ister Rahman deyin. Yaratıcının bunu önemsemediğini ve bu konuda esnek davrandığını görüyoruz.
 İkinci kısım ise bence daha net. İnsanları rahatsız edecek kadar sesinin yükseltme, yaptığından utanıyormuşçasına da sesini alçatma denmiş.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Cundeb yazdı:

Ben yakın bulduğum çıkarımı buraya bırakayım. Açtığın konu biraz eskide kalmış, hortlatmaya lüzum yok.

İsra 110; De ki: "İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler/Esmâül Hüsna O'nundur. Namazında sesini yükseltme, kısma da. İkisi ortası bir yol tut."

Demek ki; Ne Allah ne de Rahman tam anlamıyla yaratıcıyı ifade etmeye yeter. Ezeli ve ebedi yüce varlığın isminin tek bir kelimeye indirgenemeyeceğini öğreniyoruz. İster Allah deyin ister Rahman deyin. Yaratıcının bunu önemsemediğini ve bu konuda esnek davrandığını görüyoruz.
 İkinci kısım ise bence daha net. İnsanları rahatsız edecek kadar sesinin yükseltme, yaptığından utanıyormuşçasına da sesini alçatma denmiş.

Konyu hortlatma gibi bir derdim yok. islamcılar der ya allahın 99 ismi var say desen saymazlar misal 124 bin peygamber gelmiş vs  rahman olayında zaten başlıktata uzatmadım baktım kimse cevap vermiyor denek istediyim isim onemli deyil ben ateist  ateist yerine eşek deseler yine zoruma gitmez ama burda asıl olan gerçlerdir. ve rahman olayınıda ben uydurmadım ayete var hadislerde var bunlar islamın gerçekleri bizim deyil

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, güven yazdı:

Konuu hortlatma gibi bir derdim yok. islamcılar der ya allahın 99 ismi var say desen saymazlar misal 124 bin peygamber gelmiş vs  rahman olayında zaten başlıktata uzatmadım baktım kimse cevap vermiyor denek istediyim isim onemli deyil ben ateist  ateist yerine eşek deseler yine zoruma gitmez ama burda asıl olan gerçlerdir. ve rahman olayınıda ben uydurmadım ayete var hadislerde var bunlar islamın gerçekleri bizim deyil

- Hortlatmaya lüzum yok derken kendimi kastetmiştim :D gidip de oraya yazmayayım diye.
-99 ismi ben de sayamam. Kuranın ''99 ismi de ezberleyin.'' diye bir hükmü olmadığı için kendi açımdan önem arz eden biri konu değil.

-124 bin peygamber gönderilmiştir olayı tahmini bir çıkarım. Neye dayandığı hakkında bir fikrim yok. Ancak Kuranda şöyle bir ayet var :

Nahl 36; Andolsun, biz her ümmette şöyle tebliğ yapan bir resul görevlendirdik: "Allah'a kulluk/ibadet edin, tâğutttan kaçının. Sonra bunlardan kimine Allah kılavuzluk etti, kimine de sapıklık hak oldu. Şimdi yeryüzünde gezip dolaşın da yalanlayanların sonu nasıl olmuş görün.

-O Ayeti neden paylaştığını anlayamadım sadece. Ayette herhangi bir sorun olmadığını yukarıda açıkladım.

-İslam'ın gerçekleri bizim değil diyerek Tanrının buyruklarından müstesna olmuş olmuyorsun. Hâla sorumlusun. Bunu neden belirtme gereği duydun onu da anlamadım ama hayırlısı artık.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Cundeb yazdı:

- Hortlatmaya lüzum yok derken kendimi kastetmiştim :D gidip de oraya yazmayayım diye.
-99 ismi ben de sayamam. Kuranın ''99 ismi de ezberleyin.'' diye bir hükmü olmadığı için kendi açımdan önem arz eden biri konu değil.

-124 bin peygamber gönderilmiştir olayı tahmini bir çıkarım. Neye dayandığı hakkında bir fikrim yok. Ancak Kuranda şöyle bir ayet var :

Nahl 36; Andolsun, biz her ümmette şöyle tebliğ yapan bir resul görevlendirdik: "Allah'a kulluk/ibadet edin, tâğutttan kaçının. Sonra bunlardan kimine Allah kılavuzluk etti, kimine de sapıklık hak oldu. Şimdi yeryüzünde gezip dolaşın da yalanlayanların sonu nasıl olmuş görün.

-O Ayeti neden paylaştığını anlayamadım sadece. Ayette herhangi bir sorun olmadığını yukarıda açıkladım.

-İslam'ın gerçekleri bizim değil diyerek Tanrının buyruklarından müstesna olmuş olmuyorsun. Hâla sorumlusun. Bunu neden belirtme gereği duydun onu da anlamadım ama hayırlısı artık.

Neyse ben kuran  tervat özelikle imcil tanrı tarfından gönderilmiş deyiler bunlar insan yazımıdır çok okumana bile gerek yok biraz oku anlarsın biz diyor vs . O  ayteti  paylaşmak belki yeri deyil ben seni diyer beimle tarışmya giren siramenle aynı görüşü payşaltığınızı sandım ve işin gerçeyide kitatapların hepsi insan yazımıdır bir tanrı düşümüm kadın 2 sınız köle cariye kendi yartığıyla alay aden tanrı varsa ben ona tanrı demem.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, güven yazdı:

Neyse ben kuran  tervat özelikle imcil tanrı tarfından gönderilmiş deyiler bunlar insan yazımıdır çok okumana bile gerek yok biraz oku anlarsın biz diyor vs . O  ayteti  paylaşmak belki yeri deyil ben seni diyer beimle tarışmya giren siramenle aynı görüşü payşaltığınızı sandım ve işin gerçeyide kitapşarın hepsi insan yazımıdır bir tanrı düşümüm kadın 2 sınız köle cariye kendi yartığıyla alay aden tanrı varsa ben ona tanrı demem.

-Kitapların hepsi insan yazımıdır fakat; Allah kelamıdır. Kuranı ben hala daha okuyorum kardeşim. Çok okumaktan da kimse zarar görmez, sen de okumaktan çekinme.

-Kuranda sürekli ''biz'' geçmesinin sebebi Allah'ın kendisinin de sürecin içinde olduğunu hatırlatmasından dolayıdır. ''Biz'' tabiri genellikle doğa olaylarının meydana gelmesiyle ilgili konularda geçiyor. Aynı konuda farklı ve yaygın olan başka bir görüş de şu; Allah kendisindeki yüceliği göstermek için ''biz''i yine kendisi için kullanmış. Eğer buradan kalkıp da '' Allah biz demiş demek ki tek değil.'' şeklinde bir çıkarım yapacaksan ona da kapımız kapalı. Çünkü Allah'a karşı kuranda seslenişler de mevcut. Genellikle ''o'' ya da ''sen'' kullanılıyor. Ancak hiçbir zaman ''siz'' ya da ''onlar'' ifadesi geçmiyor.

-Son cümlende yazdıklarını anlayamadım. Kadın 2 falan bir şeyler yazmışsın. Daha düzgün yazarsan onlara da cevap verebilirim.

imla
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Cundeb yazdı:

-Kitapların hepsi insan yazımıdır fakat; Allah kelamıdır. Kuranı ben hala daha okuyorum kardeşim. Çok okumaktan da kimse zarar görmez, sen de okumaktan çekinme.

-Kuranda sürekli ''biz'' geçmesinin sebebi Allah'ın kendisinin de sürecin içinde olduğunu hatırlatmasından dolayıdır. ''Biz'' tabiri genellikle doğa olaylarının meydana gelmesiyle ilgili konularda geçiyor. Aynı konuda farklı ve yaygın olan başka bir görüş de şu; Allah kendisindeki yüceliği göstermek için ''biz''i yine kendisi için kullanmış. Eğer buradan kalkıp da '' Allah biz demiş demek ki tek değil.'' şeklinde bir çıkarım yapacaksan ona da kapımız kapalı. Çünkü Allah'a karşı kuranda da seslenişler mevcut. Genellikle ''o'' ya da ''sen'' kullanılıyor. Ancak hiçbir ''siz'' ya da ''onlar'' ifadesi geçmiyor.

-Son cümlende yazdıklarını anlayamadım. Kadın 2 falan bir şeyler yazmışsın. Daha düzgün yazarsan onlara da cevap verebilirim.

Ben okuma emdim sana sonna kadar oku tabi okumanın sınırı blgşnşn sırı yoktur ne kadar okursan okyaanus gibi büyürsün azda okusan dememin sebebi yalıştı kendimle mukyese etim çünkü ben okumuşum kuranı.he onutmadan yazayım kadın kuranda 2 sınıf insandır miras paylaşımında yarı yarı alınmaz şahitlik edecekse eyer bir erkek eksikse 2 kadının bir erkeyin şahitliyiyine denk tutulur örenek karu deniyim kaba olur bayan bir tarladır erkek isediyi gibi isediyi an yapabilir kadının hoşnutluğu yok eski cariye kadınları gibi gezme dışarı çıkma evde otur  sadece çocuk bakar boşmak isterse medeni kanunlar geçerli deyil örbekbşr bayla avlişsin boşandın 2 barşıp evlenmesin bayan balkasının nikahına yanı altına yatcak adam insaflıysa bırakırsa  eski hanımını alabilir. örbek okuyup görece3ksin kadın kocasından ayırılamaz ayrılırsa 6 ay beklşcek gebemi deyilmi gebysede kadın ne kadar zegin olsada kadına çocuk verilmez daha başını ağrıymak istmem örbek sen müslüman bir erkeksin geldin eve karını başkasıyla sevişrken yakaldın hiç bir uygulma yapmasın kurana göre gidip 4 şahit erkek bulursan kadını recem etirsin bulmasan adam çayını kahvesini içer gider. şöyle arat niyetli erkvarsa karsından kurtulmak isterse 4 yalancı şahit getirip karıyı recemle taşla öldürtebilir  her  ha gelşn karmı başkasıyla yatkta buk-ldun kşmse korkusubdab şahştlk etmez öünkü yalacı şahitseb 80 sopa hakedşyorsun kimsede yaklaşmıyor banene bie dersiz başımı belaya koyum. okuma konusuna gelince ben hiç okumayı yazmayı sevmezdim yazık-larımdada hata var 40 sonra öyrendim gece gündüz kştaplar okudum interbete ateis din tartışmalrının konularının baştan aşağı oludum sağlıcakla kal

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...