Jump to content

Varligimizin hikmeti

Recommended Posts

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Sen bu başlıkta da mı aynı sperm-yumurta muhabbetini yapıyorsun?

Bu ara ona taktın herhalde. 

Sperm ve yumurta birleşip zigot hücre oluyor ve sonra bölünmeye başlıyor ya?

Hah işte, bütün o hücreler bölündükçe farklılaşıyor, yani farklı görevler ediniyor. Bunlar birbirinin aynısı olan ve et yığını oluşturan olmuyor. Bölündükçe farklılaşıyor -ki buna morfogenez deniyor- ve görevi her ne ise onu yapıyor. Bir kısmı gidip gözü, bir kısmı deriyi, bir diğer kısmı kara ciğeri oluşturuyor  /ulan bunlar zaten olacak zaten oluyorki insan doğuyor. ben, "kendi kendine olmasına sebep olacak şeyleri söyleyin" diye soruyorum size? kadından yumurtayı çıkar spermlede birleştir. sonra bak bakalım, ne kan ne et ne kemik ne organlar kendi kendilerine oluyormu? sizin iddianıza göre olması gerek. bak bakalım oluyormu. bide uzuvlarıyla şekli yerinde kusursuz bir beden çıkması yetmeyecek. ona canda gerekecek. hadi yapında görelim. 

yoksa senin saydıklarının tıp bilimindeki açıklamalar olduğunu bizde biliyoruz. ama ben üstte sizden farklı birşey bekliyorum. hadi yapın.

ayrıca ben bu konuya takılmadım bu konunun cevabı zaten şüphesiz hiçbir canlının kendi kendine gelmediğidir. burda yine bir konuya örnek verince sanki aynı tartışmalara burdan devam ediyormuşum gibi oldu.

tarihinde siramen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 216
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayatın anlamı tüm canlılarda olduğu gibi insan için de basitçe, üremek ve soyunu devam ettirmektir.

Peki canlılık, soyun devamı ve üreme neden önem arz ediyor? Bu durumu tetikleyen mekanizmalar nedir?

Fiziğin temel yasalarından olan termodinamiğin 2. Kanunu bize şunu gösterir; "Bütün sistemler, evrenin yapısı gereği düzensizliğe doğru gitmeye mahkumdur." veya "Yapılar, her zaman düzenli bir halden, düzensiz bir hale doğru ilerlerler."

Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar ışığında, normalden fazla enerji emip bunu daha yüksek oranlarda yaymaya başlayan atomlar, doğa tarafından tercih ediliyor görünüyorlar ve doğa öncelikle hangi organizmanın enerji açısından daha aktif olduğuna bakarak bu yönde bir çeşit doğal seçilim yapıyor.

İkinci aşama ise kendini kopyalamaya başlamakla şekilleniyor. Çünkü belli bir noktadan sonra bir organizmanın yaydığı enerji miktarını artırmasının tek yolu kendini çoğaltmak. (California Berkeley Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada, cansız sistemlerde de kendini kopyalayabilme becerisi olduğunu kanıtlandı.)

Sonuçta, fizik kuralları canlı veya cansız diye ayırt etmeden, her şeyin maksimum enerji üretmek için adaptasyon geçirmesi gerektiğini dikte ediyor.

Bununla beraber, her canlı hayatta kalabilmek için entropi yani düzensizlik üretmek zorundadır. İçinde bulunduğu dünyanın düzensizliğini arttırmak pahasına kendisini bir arada tutabilir. Bu yüzden, her canlıda arayacağımız en temel fiziksel özelliklerden birisi, düzensizlik üretimidir.

Şöyle bir örnekle anlamaya çalışalım; bitkiler güneş ışığı altında fotosentez ile karbondioksit ve su kullanarak besin üretirler.

Yani, birden fazla karbondioksit ve su molekülünü birleştirip şeker yaparlar. Haliyle, şekerin düzensizliği beş-altı karbondioksit ve su molekülünden oluşan sistemin düzensizliğinden daha azdır. Ancak, hem bu şeker üretimi sırasında ortaya çıkan ısı, hem de süreç içerisinde ortama verilen düşük dalga boylarındaki ışık, bitkinin içinde bulunduğu ortamdaki düzensizliği net olarak arttırır.

Kısacası, bitkimiz hayatta kalmak için fotosentez yapmak ve kendi düzensizliğini azaltmak zorunda; ama doğaya karşı gelemeyeceği için de dünyanın düzensizliğini arttırmak durumunda. Dengeye ulaşmamış her sistemin yapmak zorunda olduğu bu duruma kısaca entropi üretimi diyoruz.

Kısaca canlılık doğa tarafından bulunan ve düzensizliği arttırmak için en efektif çözüm olarak öne çıkmaktadır. Suyun akarken taşların arasından en kısa yolu bulduğu gibi, doğa da düzensizliğe giden en kestirme yolu yaşamı şekillendirerek yapıyor görünüyor..

Sitelerde Paylaş
On 10.04.2018 at 11:08, siramen yazdı:

şerefsiz herif. sen anca alay et. asıl aynaya bakmanı öneririm. orda alay etmen için daha çok malzeme var.

Sana  en güzel yakışan küfür. daha ayet gelmiyormu muhmmededen  ayet geldiyi zaman banada geliyor yokmu ayet?

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.04.2018 at 11:14, siramen yazdı:

lan iftiracı yalancı bende açıkladım. Azhab Suresi'nde secde değil, Peygamber için selam ve dua edilmesi buyurulur, beyinsiz güven.

Ayet'de sallû aleyhi vesellim geçer. yani, dua ve selam.

anladınmı lan kuş beyin, senin anlayacağını sanmıyorum çünkü 5 yaşındaki çocuğun bile idraki yok sende. ..yvan gibi olmuşsun.

beyin özürlü  salatın anlamı namazdır aç goole sor lafı evleyip geveleyip durmayın. beyinini çalıştır bak aşağıda ayet ulan bunlar nasıl müslüman ARABIN NE ALLAHINA İNANIYORLAR  SONRADA YOK ÖLE DEMDİ BÖYLE DEDİ DANSÖZ GİBİ KIVIRIYORSUNUZ. GEÇİ NORMALDİR dansözlük arap kültürdür kıvırmanızda normal.

Arama Sonuçları

Sözlük

salat

ad
  1. 1.
    eskimiştir
    namaz.
  2. 2.
    Hazreti Muhammet’in adı anıldıkça saygı göstermek için okunan dua.
Köken
Arapça

AHZÂB - 56 Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.
Sitelerde Paylaş
On 10.04.2018 at 09:04, siramen yazdı:

ALLAH'ın insanlardan beklediği elbette ibadet yani kulluktur.

"Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat Suresi 56. Ayet)

Bende beklemem muhmmeden vahiy  gelane kadar eskilerlerle devam ederim.

k%C3%96lel%C4%B0kkuran.jpg

Sitelerde Paylaş

"De ki: "Haber verin; eğer (içtiğiniz) suyunuz (aniden) yerin dibine çekilse, bu durumda (O, dilemeden) kim size bir akar su kaynağı getirebilir?" (Mülk Süresi 30. Ayet)

Yerden haberi olmayan ALLAH su burdan batarsa başka yerden çıkar  ben şu an tanrıyla konuşmuyorum artık taryıya yakışascak bir cümle bilgi birikim yok örnek ben çocukken suyla çok haşır neşir oldum bizim bir çayır vardı birde ortak çayır suyu 2 metrer önüne çim koyup suyun akışını deyiştirdimi bizim çayırdaki çeşmeden bol suk akar ağçları sulardım ortaklarımız gelip kontüröl ediyorlar su bizim oraya akıyor  kanal velan yok dereler tepelrin altından akar göemesin sonra onalar suyun yönünü otarafa çevriyordular yine kanal velan yok su derlerden akar yolu belidir o çimenlik sulanır yeşilenirdi. şimdi bu yazan cahil suyun dünayadan başka bir yere gitmeyceyini bilmeyen bir cahile ne demeli buzulardan haberi yok buzular eriyor sular kaybolmuyor aksine yükseliyor . buhrlaşır yağmur  yine dünaya yağara kardan haberi olmayan çöl bedevisi yine dolu kar olur dünayada kalır vs bu iski başkanı bir şeyden anlamıyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, güven yazdı:

beyin özürlü  salatın anlamı namazdır aç goole sor lafı evleyip geveleyip durmayın. beyinini çalıştır bak aşağıda ayet ulan bunlar nasıl müslüman ARABIN NE ALLAHINA İNANIYORLAR  SONRADA YOK ÖLE DEMDİ BÖYLE DEDİ DANSÖZ GİBİ KIVIRIYORSUNUZ. GEÇİ NORMALDİR dansözlük arap kültürdür kıvırmanızda normal.

ulan mal.

Namazın gelişi dua'dandır. Namaz eğilip kalkmak değildir. Namaz sırasında ettiğin dualar olmasa eğilip kalkmanın bir anlamı olmaz. Namazı namaz yapan Dua'dır yani salat. sen ne anlarsın yol harcından fırlama amip.

sizde gram beyin yok. insan geldiniz ama asalak bile suratınıza tükürerek gideceksiniz.

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, güven yazdı:

Yerden haberi olmayan ALLAH su burdan batarsa başka yerden çıkar  ben şu an tanrıyla konuşmuyorum artık taryıya yakışascak bir cümle bilgi birikim yok örnek ben çocukken suyla çok haşır neşir oldum bizim bir çayır vardı birde ortak çayır suyu 2 metrer önüne çim koyup suyun akışını deyiştirdimi bizim çayırdaki çeşmeden bol suk akar ağçları sulardım ortaklarımız gelip kontüröl ediyorlar su bizim oraya akıyor  kanal velan yok dereler tepelrin altından akar göemesin sonra onalar suyun yönünü otarafa çevriyordular yine kanal velan yok su derlerden akar yolu belidir o çimenlik sulanır yeşilenirdi. şimdi bu yazan cahil suyun dünayadan başka bir yere gitmeyceyini bilmeyen bir cahile ne demeli buzulardan haberi yok buzular eriyor sular kaybolmuyor aksine yükseliyor . buhrlaşır yağmur  yine dünaya yağara kardan haberi olmayan çöl bedevisi yine dolu kar olur dünayada kalır vs bu iski başkanı bir şeyden anlamıyor.

yerden haberi olmadığını nerden biliyorsun beyinsiz. Ayet'de bildirilen, yeryüzündeki bütün su (ark'ı) yerin dibine çekilse bir daha yeri kazsan ne yapsanda çıkmamak üzere kaybolsa gitse, size, ALLAH dışında getirecek varmıdır, buyuruluyor.

sen sanki çok dua ediyordun Tanrıya da, "artık Tanrıyla konuşmuyorum" diyor, şunun yaptığı ayaklara bakın.

Sitelerde Paylaş

"De ki: "söyleyin, Allah kıyamet gününe kadar gündüzü sizin üzerinizde kesintisizce sürdürecek olsa Allah'ın dışında size içinde dinleneceğiniz geceyi getirecek İlah kimdir? Yine de görmeyecek misiniz?" (Kasas Suresi 72. Ayet)

işte Ayetlerdeki bu misaller gibi sayısız nedenden dolayı, biz, O'na hep muhtacız. gelelim neden bizden kulluk istiyor;

"Göklerde ve yerde olan ne varsa, canlılar ve melekler Allah'a secde ederler ve onlar büyüklük taslamazlar." (Nahl Suresi 49. Ayet)

Gökte kimse yoksa Allaha nasıl secde edebilirler ÇÜNKÜ  yasklamış bu sece işide güme gitti eeeee çok yalan konuşursan aklında hepsini tutamsın çöl bedvisi muhmmede sormuşlar oda salamış ha bire. isbatımı dünay dışında canlı yaşamdığı yaşayamaz ALLAH  ÖYLE SÖYLÜYOR DÜŞÜN ŞEYTANA BİZİ YOLDAN ÇIKARMAK TUT HER GÜCÜ VERMİŞ ŞEYETN BİLE  ÇOKMIYOR PEKİYİ BURDA ALLAHA KİM SECDE EDİYORLAR

RAHMAN Suresi 33.Diyanet İşleri: Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye  gücünüz yeterse geçip gidin. Büyük bir güç olmadıkça geçip gidemezsiniz.

MULK Suresi 5. ayet.Andolsun ki biz en yakın göğü kandillerle (yıldızlarla) süsledik, onları şeytanlar için taşlama araçları kıldık ve onlar için alevli ateş azabı hazırladık.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, güven yazdı:

çöl bedvisi muhmmede sormuşlar oda salamış ha bire.

Çöl bedevisi dediğin adam, ölseler de birleşmezler denilen kavimleri bir araya getirerek sermaye sahibi zalimlere karşı ayaklanıp tarihteki ilk kapsamlı devrimi gerçekleştirdi. Hani tamam anladık en marjinal sizsiniz, tanrıya ve peygambere sövüyorsunuz da destekli konuşun arkadaşlar. ''Çöl bedevisi muhammed'' diyerek neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, güven yazdı:

RAHMAN Suresi 33.Diyanet İşleri: Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye  gücünüz yeterse geçip gidin. Büyük bir güç olmadıkça geçip gidemezsiniz.

AMA YİNE SORUN ÇIKTI BEN NE YAPAYIM ALLAHIN ADINA YALAN KONUŞURSAN İŞİM İÇİNDEN ÇIKMASIN BURDA RAHMAN 33 DE DERKİ GÜCÜNÜZ VARSA GEÇİN GİDİN NASA YOL GEÇEN HANINA  ÇEVİRDİ MALESEF.ONDAN SONARCIĞIMA DİYORKİ  ANCAK BÜYÜK BİR GÜÇ GEÇER SANIRIM NASA ALLAHTAN BÜYÜK GEÇİP GİDİYOR YILDIZ FELANDA FIRLATAN YOK İŞTE ÇÖL BEDEVİSİ  MUHMMED BUKADAR BİLGİ VARMIŞ GÜNÜN GÜN ETMİŞ YEMİŞ S******KMİŞ GİTMİŞ. EEEE ŞİMDİ BUNCA ZAMAN İNANILMIŞ HOCALARIN AĞZINDAN ZAHMET VERİLMİŞ OKUNMUŞ NE YAPMAK LAZIM SAVUNMAK İÇİN BU AYTLERİ TAKLA ATCAKSIN YADA DONZÖZ GİBİ KIVIRCAKSIB BAŞKA ÇIKAR YOL BULAMIYORUM.

x2T5cN.jpg

Sitelerde Paylaş

Gökte kimse yoksa Allaha nasıl secde edebilirler ÇÜNKÜ  yasklamış bu sece işide güme gitti eeeee çok yalan konuşursan aklında hepsini tutamsın çöl bedvisi muhmmede sormuşlar oda salamış ha bire. isbatımı dünay dışında canlı yaşamdığı yaşayamaz ALLAH  ÖYLE SÖYLÜYOR DÜŞÜN ŞEYTANA BİZİ YOLDAN ÇIKARMAK TUT HER GÜCÜ VERMİŞ ŞEYETN BİLE  ÇOKMIYOR PEKİYİ BURDA ALLAHA KİM SECDE EDİYORLAR

MULK Suresi 5. ayet.Andolsun ki biz en yakın göğü kandillerle (yıldızlarla) süsledik, onları şeytanlar için taşlama araçları kıldık ve onlar için alevli ateş azabı hazırladık.

beyinsiz güven şerefini haysiyetini ........

Göklerde canlı cansız olan herşeyden bildiriyor Ayet. yaratılmışların yerdede gökde de olanların hepsinden bildiriyor, Ayet Hakikatini koruyorda,

seni yakalarsam o parlak güngörmemiş ..tünü koruyamayacaksın develere vericem seninkinide

Sitelerde Paylaş

AMA YİNE SORUN ÇIKTI BEN NE YAPAYIM ALLAHIN ADINA YALAN KONUŞURSAN İŞİM İÇİNDEN ÇIKMASIN BURDA RAHMAN 33 DE DERKİ GÜCÜNÜZ VARSA GEÇİN GİDİN NASA YOL GEÇEN HANINA  ÇEVİRDİ MALESEF.ONDAN SONARCIĞIMA DİYORKİ  ANCAK BÜYÜK BİR GÜÇ GEÇER SANIRIM NASA ALLAHTAN BÜYÜK GEÇİP GİDİYOR YILDIZ FELANDA FIRLATAN YOK İŞTE ÇÖL BEDEVİSİ  MUHMMED BUKADAR BİLGİ VARMIŞ GÜNÜN GÜN ETMİŞ YEMİŞ S******KMİŞ GİTMİŞ. EEEE ŞİMDİ BUNCA ZAMAN İNANILMIŞ HOCALARIN AĞZINDAN ZAHMET VERİLMİŞ OKUNMUŞ NE YAPMAK LAZIM SAVUNMAK İÇİN BU AYTLERİ TAKLA ATCAKSIN YADA DONZÖZ GİBİ KIVIRCAKSIB BAŞKA ÇIKAR YOL BULAMIYORUM.

x2T5cN.jpg

ulan yavşak, kainat o kadar büyükki, nasa dediğin daha güneş sistemini gezemedi, dışına bile çıkamadı nereye gittiğini sanıyorsun lan sen? sen ve senin gibilerin anca kubura gider ordada sifonu çeker kendi üstlerine boğulur giderler.

Gökler, ALLAH'ın yarattığı Sema katlarıdır, bizim bildiğimiz bulutları gördüğün gök değil. zaten Ayetde güç olmadıkça aşıp gidemezsiniz buyuruyor, yani teknoloji var artık, az bir kısmı geçilebiliyor, ya gerisi? gerisi deryalar.

tarihinde siramen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"De ki: "söyleyin, Allah kıyamet gününe kadar gündüzü sizin üzerinizde kesintisizce sürdürecek olsa Allah'ın dışında size içinde dinleneceğiniz geceyi getirecek İlah kimdir? Yine de görmeyecek misiniz?" (Kasas Suresi 72. Ayet)

:0_80cbc_37a71a73_L:

Şems suresi 2. Ayette geçen, takip eden Ay, ifadesi hangi anlama geliyor? Bundan, Güneş battıktan sonra, Ay'ın gelip Güneşin yerine geçip ışık vermesi anlamı çıkar mı?

Paylaş

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'ta Paylaş Linkedin'dePaylaş Pinterest'te Paylaş

Sorularlaislami... tarafından Per, 11/03/2010 - 00:00 tarihinde gönderildi

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin mealleri:

"1. Yemin olsun, güneşe ve kuş­luğuna;
2. Işığı onun ardından geldiğinde aya;
3. Onu (dünyayı) aydınlattığında gündüze;
4. Onu karanlıkla örttüğünde geceye;
5. Göğe ve onu kurana;
6. Yere ve onu yayıp döşeyene;
7. Nefse ve onu (insan olarak) şekillendirip dü­zenleyene.
8. Ona kötü ve iyi olma kabiliyetlerini verene!
9. Nefsini arındıran elbette kurtuluşa ermiştir.
10. Onu arzularıyla baş başa bırakan da ziyan etmiştir."
(Şems, 91/1-10)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, güven yazdı:

Dikkatli okursan ayette büyük bir güçten söz ediyor. ''Allah'tan'' büyük bir güçten değil. Günümüzde de en büyük güç bilim ve teknolojidir. Çok güzel bir ayet bulmuşsun gerçekten teşekkür ederim. Daha o dönemlerden göğün bile bir gün aşılabileceği insanlara müjdelenmiş.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Cundeb yazdı:

Çöl bedevisi dediğin adam, ölseler de birleşmezler denilen kavimleri bir araya getirerek sermaye sahibi zalimlere karşı ayaklanıp tarihteki ilk kapsamlı devrimi gerçekleştirdi. Hani tamam anladık en marjinal sizsiniz, tanrıya ve peygambere sövüyorsunuz da destekli konuşun arkadaşlar. ''Çöl bedevisi muhammed'' diyerek neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz?

biraz olsun bazı şeyleri değiştirmen güzel.

bu iftirayı ve yalanı taaaa sinelerinde kaynatan pisliklere, destekli konuşun demek faydasız cundeb.

bunlara ben develeri destekleticem, arap develeri kayınca bunlara görecekler.

Sitelerde Paylaş

"Görmedin mi ki, gerçekten, göklerde ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanlardan birkısmı (İman etmiş olanlar) Allah'a secde etmektedirler. Birçoğu üzerine (isyanlarından ötürü) Azap Hak olmuştur. Allah kimi aşağılık kılarsa, artık onun için bir yüceltici yoktur. Şüphesiz Allah, dilediğini yapar." (Hacc Suresi 18. Ayet)

Ayetleri okuyormusun? yaratılmışların hepsi, ALLAH'a kesin itaat ederken secde ederken, senin kulluk etmemin ibadet etmemin ne gereği var demen mümkünmü? yahut, hal böyleyken, bide imtihan edilen sen iken, sen kimsinki kulluk etmem ibadet etmem diyeceksin? dersen isyan etmiş olursun, küfre girersin bu kadar basit.

artık, ALLAH'a niye kulluk etmemiz gerektiğiyle ilgili sorduğun sorulardan ötürü şüphelerin kalmamıştır.

Görmedik gördük sayalım senmi kırcağız ey arap putunu konuşturan muhmmed. bak havnalar meyvler hepsi sece ediyor allaha,

NO3day.jpgfabMJ8.png

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, Cundeb said:

Peki bu durumda ahlakı dolayısıyla iyi, kötü ve özgür irade kavramlarını nasıl temellendireceksin?

Ahlak dediğimiz şey, sürü içindeki ahengi sağlamak üzere genlerimize kodlanmış olan güdülerimizdir. Özgür irade ise bir masaldır, ruh, can falan gibi. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...