Jump to content

Recommended Posts

Bir saat önce, Thegodzeus yazdı:

İncil deninen diyorsunda o kadar müslümansan neden Kitabında geçen 'onlar tanrının kitaplarına ve peygamberlerine inandı' sözüne inanmıyorsun sonuçta onlarda dinlerini kendilerine göre yaşıyorlar neymiş 'islam hoşgörü dinidir diğer dinlerede hoşgörüyle yaklaşın'diyorlsr

onlar ALLAH'ın Peygamberlerine Kitaplarına inandı diye nerden geçiyor? onlarda kendi dinine göre yaşıyorlar diye birşey yok. onlar sürekli tahrif ediyorlar ne inanması?

"Sözlerini bozdukları için onları lanetledik, kalplerini katılaştırdık. Sözlerin anlamını bağlamından kaydırırlar. Uyarıldıkları şeylerin bir kısmını unuttular. onların çoğundan sürekli ihanet göreceksin. (istersen) onları affet ve aldırma. ALLAH güzel davrananları sever." (Maide 13. Ayet)

ikinci dediğine gelelim. o dediğin hoşgörüyle yaklaşmayanların suçu, onların yaptığından dolayı "İslam böyle yapıyor" diye niteleyemezsiniz. bak Ayet'te ne diyor, onların yaptıkları suçları sıralarken sonunda "onları istersen affet ve aldırma" yani kendi çizginide İmanınıda bozma ama onlarıda hoşgörüyle karşıla buyuruyor zaten.

tekrar söylüyorum, kim, ALLAH'ın Emirleriyle hükmetmezse zaten onlar yoldan çıkanlardır.

tarihinde siramen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Abdülmalik yazdı:

İncil veya Tevrat edilmemiştir,tahrif edildiği iddiası klasik müslim yalanlarından birisidir.

Kur'an tahrif edildiğini bildiriyorken, sanane Hak Dinlerden? ALLAH'tan dahamı iyi bileceksin? bu ne kendini bilmezliktir ya, kendisi hem inkarcı ateist, hemde Hak Dinler hakkındaki hükümlere burnunu sokuyor. git kendi oyuncaklarınla oyna. aşikâr Ayeti haşa yalancı çıkarmaya çalışıyor. onlar doğru yolda olsa onlar hakkında yaptıkları suçlar, Kur'an'da bir bir dökülürmüydü ortaya? Tövbe ya. Ayeti oku;

" Allah, nebilerden (ve ümmetlerinden), “Size kitap ve hikmet verdim. Sonra size, beraberinizde olanı (Allah'ın size verdiği kitapları) tasdik eden bir Resûl geldiği zaman, O'na mutlaka îmân edeceksiniz ve O'na mutlaka yardım edeceksiniz” diye misak aldığı zaman, “İkrar ettiniz mi (kabul ettiniz mi?) ve bu yemini (ahdimi) üzerinize aldınız mı?” diye buyurdu. (Onlar da): “İkrar ettik (kabul ettik)” dediler. (Allahû Teâlâ): “Öyleyse şahit olun ve Ben sizinle beraber şahitlerdenim.” buyurdu." (Ali İmran Suresi 81. Ayet)

hani kendilerine gelen Peygamberden sonrakilere uyacaklarına dair sözleri? nerdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee? bana çok biliyormuş gibi ahmak ahmak konuşmayın.

onların şu anda Müslüman olması gerekirdi. buna rağmen İslam, onları istersen affet diyorsa bu onlara ne büyük lütufdur.

sizde, İslam'da olan adaletin merhametin hoşgörünün zerresi olamaz. bunu iyi bilin. ha, emirlere uymayanlar var o ayrı ama onların yaptıkları İslam'ı bağlamaz.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Tengrizm yazdı:

Hocam zaten müslimlerin idaası olduğunu biliyorum.Tabi ki de incil ve tevrat değişmemiştir,ama müslimlerin öyle söylediğini söyledim.

seninde abdülden hiçbir farkın yokmuş. ha duvara konuşuyorum ha size. yazık.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, siramen yazdı:

başlarına gelen helak da kumların altında kaldıklarını doğruluyor.

"As far as the legend of Ubar was concerned, there was no evidence that the city had perished in a sandstorm."

4 saat önce, siramen yazdı:

herşey, Kur'an'da bildirlenlerle şüphesiz doğrulanıyorken.

Ne? Sadece Kur'an'da geçen Ad kavminin kalıntılarını bulduk, o kadar. Efsanenin doğru olup olmadığı hakkında birşey yok.

1 saat önce, Thegodzeus yazdı:

Nisanın katkısı diyorsunda anlamadım 1.si nasanın arkeolojiyle ne alakası var

http://www.ancient-origins.net/ancient-places-asia/iram-pillars-lost-atlantis-sands-001839

Burada yazıyor.

3 saat önce, Abdülmalik yazdı:

İncil veya Tevrat tahrif edilmemiştir, tahrif edildiği iddiası klasik müslim yalanlarından birisidir.

Zaten İnciller baştan bozuk ve güvensizlerdi. Söylentilerle kitap yazamazsın.

tarihinde TheRationalAtheist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, TheRationalAtheist yazdı:

"As far as the legend of Ubar was concerned, there was no evidence that the city had perished in a sandstorm."

Ne? Sadece Kur'an'da geçen Ad kavminin kalıntılarını bulduk, o kadar. Efsanenin doğru olup olmadığı hakkında birşey yok.

http://www.ancient-origins.net/ancient-places-asia/iram-pillars-lost-atlantis-sands-001839

Burada yazıyor.

Zaten İnciller baştan bozuk ve güvensizlerdi. Söylentilerle kitap yazamazsın.

sen gerçekten arızamısın ya? kalıntılarını bulmak ne demek? sana göre kimlikmi bulmaları gerekiyordu? sen ne biçim konuşuyorsun ya? sen Hakikatleri bilmek için değil sırf inadına tutarsızca önce, "Müslüman olduğunu gösteren bir kanıt yok" diyorsun, sonra ben zalimlerdi deyince "onuda gösteren birşey yok" diyorsun? sen hangi taraftasın? sen napmaya çalıştığını bilmiyorsun? çünkü ne konuyu tam olarak biliyorsun, nede hakkında en ufak bilgin var? karşındakini maymun gibi oynatmak için, sırf "soru sormak olsunda nasıl olursa olsun" diye, soru soruyorsun? İrem şehrinin bulunması, o şehrin metrelerce kum altında kalması zaten Kur'an'da bildirilen Hakikatlerin doğruluğunu gösterir. sen hala kum altından birilerini bulup ona sormamızı istiyorsun "acaba helakmı oldular yoksa o kumların altına keyiftenmi" girdiler? diye. git işine ya o yüzden mi kalıntılarını buldular o şehrin? hemde kumların altından? milletin işi gücü yoktu, kendileri, orada helak olmuş bir kavim olduğunu bildiren Mübarek Kitap'ın bildirdiklerinden yola çıkarak irem şehrinin kalıntılarını buldular. ama bu durum, hadisenin olup olmadığıyla ilgili değil öylemi? bulanlar yakın zamanda yaşayan batılı bir grup, ama Hadiseyi 1400 yıl önce anlatasansa arap coğrafyasında Peygambere indirilen Kur'an-ı Kerim. hala nasıl yalanlayabiliyorsun ve insan sözü olduğunu nasıl söyleyebiliyorsun?

sende kafa yok cidden yok. kalıntıları bulan insanlar Kur'an'dan referans alarak yola çıktılarda buldular bildirilenler doğrumu değilmi diye, buldukları o deliller Kur'an'daki anlatılanla birebir olduğu için Kur'an'ın bildirdikleri Hakikattir hala kalın kafan almıyormu bunu? biri sana şurda birşey var dese ipucuda verse gidip baktığında gerçekten orda olduğunu gördüğünde o kişinin doğru söylediğine inanmazmısın? öyle bir inanırsınki sen aklın sıra bize ayak yapıyorsun "kanıt değildir" diyerek.

sen zorla şüphe etmek istiyorsun ya, sen kendi gölgenden bile şüphe et.. yediklerinden içtiklerinden aldığın havadan, hatta "gerçekten varmıyım" diye hep sor kendine. sen ve senin gibilerde çok sorun var.

İncil bozuktu söylentilerle Kitap yazamazsın - diyerek Kur'an'ın haşa insan sözü olduğunda bile bile ısrar ediyorsun ya? siz, Kur'an'ın ALLAH katından indirildiği hakkında, bu delillere rağmen "insan yazdı" diyerek iftira atmaya çalışıyorsanız zaten sizin hakkınızda söylenecek hiçbir şey yok. siz, yalanı-iftirayı-alayı herşeyi kendinize eğlence yapmışsınız.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, siramen yazdı:

sen Hakikatleri bilmek için değil sırf inadına tutarsızca önce, "Müslüman olduğunu gösteren bir kanıt yok" diyorsun, sonra ben zalimlerdi deyince "onuda gösteren birşey yok" diyorsun?

Özür dilerim. Kafam o zaman biraz dağılmıştı, fark etmemişim. Doğru söylüyorsun.

İrem şehrinin bulunması, o şehrin metrelerce kum altında kalması zaten Kur'an'da bildirilen Hakikatlerin doğruluğunu gösterir

Hey, attığın link üzerinden konuşuyordum ben:

"Much of the fortress had collapsed into a sinkhole that hosted the well, perhaps undermined by ground water being taken to irrigate the surrounding oasis."

buldukları o deliller Kur'an'daki anlatılanla birebir olduğu

Yine benim hatam -yanlış kelime kullandım, bugün kafam çok gidik nedense-. Tarihsel verilerin Kur'an'da anlatılanlarla çelişmediği doğru, ama bu Kur'an'da anlatılanların tümünün doğru olduğunu göstermez. Tek kanıtlayabileceği şey Kur'an'daki o hikâyenin bahsettiğimiz şehirle alâkalı olduğu. Bir nevi Gılgamış Destanı gibi.

biri sana şurda birşey var dese ipucuda verse gidip baktığında gerçekten orda olduğunu gördüğünde o kişinin doğru söylediğine inanmazmısın?

Fark var. Daha doğru bir örnek şöyle olur:

İkimiz konuşuyoruz. Konu suçlara geliyor ve sen "Bizim mahallede iki adam birbirini vurdular." diyorsun. Sonra da ben merak edip "Bunu nereden biliyorsun?" diyorum. Sen ise bana işaret verip "Gel." diyorsun. Beraber gidiyoruz ve bana ara sokaktaki kan izlerini gösteriyorsun. Ama bu sayede dediğinin her ayrıntısını kanıtlamış oluyor musun? Hayır.

sen zorla şüphe etmek istiyorsun ya, sen kendi gölgenden bile şüphe et..

Paranoid bir kişiliğim yok.

yediklerinden içtiklerinden aldığın havadan, hatta "gerçekten varmıyım" diye hep sor kendine.

Nihilist değilim.

sen ve senin gibilerde çok sorun var.

Neden? Ben de kendimin berbat bir insan olduğunu biliyorum fakat din konusunda herhangi bir radikal tutumum yok. Aziz Nesin kadar olmasa da dinlerin iyi yönleri olduğunu savunurum.

İncil bozuktu söylentilerle Kitap yazamazsın - diyerek Kur'an'ın haşa insan sözü olduğunda bile bile ısrar ediyorsun ya?

İncillerden bahsediyorum. Kur'an hakkında yorum yapmadım.

Sitelerde Paylaş

Özür dilerim. Kafam o zaman biraz dağılmıştı, fark etmemişim. Doğru söylüyorsun.

Hey, attığın link üzerinden konuşuyordum ben:

"Much of the fortress had collapsed into a sinkhole that hosted the well, perhaps undermined by ground water being taken to irrigate the surrounding oasis."

Fark var. Daha doğru bir örnek şöyle olur:

İkimiz konuşuyoruz. Konu suçlara geliyor ve sen "Bizim mahallede iki adam birbirini vurdular." diyorsun. Sonra da ben merak edip "Bunu nereden biliyorsun?" diyorum. Sen ise bana işaret verip "Gel." diyorsun. Beraber gidiyoruz ve bana ara sokaktaki kan izlerini gösteriyorsun. Ama bu sayede dediğinin her ayrıntısını kanıtlamış oluyor musun? Hayır. /asıl senin anlattığın benimkinden farklı yani yanlış, çünkü ben sana şurda adam vurdu deyip seni götürürsem, ALLAH'ın da haşa seninle gelip sana bizzat olayı göstermesi gibi bir benzetme olur. halbuki ALLAH sadece delillerini gösterip sana konu hakkında işaret ederek yol gösteriyor. sırf o ipuçlarıyla Hakikati bulmak sana kalmış ve şüphesiz bulunuyorda zaten. bugüne kadarki hiçbirşeyi yalan değildi. Ne Emirleri ne de Peygamberler tarihi. Ayetlerin çoğunun konusu edildiği halde sen "6666 Ayetin konusu edilmeyip tartışılmayan diğer kısmında da şüphe duymak istemiyorum hepsini ortaya dökmek istiyorum" diyorsan, kendinde araştırabilirsin, kafana takılan birşey olursa da bana sorabilirsin.

Neden? Ben de kendimin berbat bir insan olduğunu biliyorum fakat din konusunda herhangi bir radikal tutumum yok. Aziz Nesin kadar olmasa da dinlerin iyi yönleri olduğunu savunurum. /önceki mesajında yazdıklarınla gerçekten çok şaşırttın beni, burada yalan söyleyip iftira atanlardan olmadığını biliyordum ama öyle bir yazdınki, anlattığım herşeyi birbirinden koparıp ayrı ayrı değerlendirmeye kalktın. öfkelenmiştim o an ve artık "biri sana şurda birşey var dese ipucuda verse" diye ilkokul çocuğunun bile anlayabileceği örnek vermek zorunda bıraktın beni. madem yorgunsun kusura bakma.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, siramen yazdı:

asıl senin anlattığın benimkinden farklı yani yanlış, çünkü ben sana şurda adam vurdu deyip seni götürürsem, ALLAH'ın da haşa seninle gelip sana bizzat olayı göstermesi gibi bir benzetme olur.halbuki ALLAH sadece delillerini gösterip sana konu hakkında işaret ederek yol gösteriyor. sırf o ipuçlarıyla Hakikati bulmak sana kalmış ve şüphesiz bulunuyorda zaten.

Metafordu, ama haklısınız. Benim bahsettiğim sadece olayla bağlantılı olabilecek birşey göstermesiydi. Ama gösterdiği bağlantı zayıf ve diğer olasılıkları elemiyor. Yerel bir tufandan Gılgamış Destanı'nın doğruluğunu bulmamızı istiyor. Anladınız mı? Bulunan kalıntıların büyük bir kısmı -yani askeri kale- anladığım kadarıyla yüksek ihtimalle çevredeki vagaları sulamak için kullanılan yeraltı suları tarafından zarar görmüş ve kuyuya batmış. Bu Kur'an'daki olaydan farklı -yanlış olduğunu göstermese de-.

önceki mesajında yazdıklarınla gerçekten çok şaşırttın beni, burada yalan söyleyip iftira atanlardan olmadığını biliyordum ama öyle bir yazdınki, anlattığım herşeyi birbirinden koparıp ayrı ayrı değerlendirmeye kalktın.

Paragraf paragraf cevap verirsem daha da anlaşılır olur diye öyle yaptım. Başka bir şekilde yapmamı istiyorsanız mazuru yok, sadece nasıl yapmamı istediğinizi belirtin.

öfkelenmiştim o an ve artık "biri sana şurda birşey var dese ipucuda verse" diye ilkokul çocuğunun bile anlayabileceği örnek vermek zorunda bıraktın beni.

Güçlü bağlantılar yok ortada. Senin örneğinde ise herşey göz önünde ve bağlantı neredeyse kesin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, TheRationalAtheist yazdı:

Bulunan kalıntıların büyük bir kısmı -yani askeri kale- anladığım kadarıyla yüksek ihtimalle çevredeki vagaları sulamak için kullanılan yeraltı suları tarafından zarar görmüş ve kuyuya batmış. Bu Kur'an'daki olaydan farklı -yanlış olduğunu göstermese de-. / bunlar da, tarih yazmak kayda almak için kendilerini zorlayanların, ad kavminin başına gelenleri İlahi sebeplerden değilde yalnızca doğal afete bağlayanların uydurmasıdır. halbuki sütunları belli genişliğide "ki şehirler içinde öylesi yaratılmamıştı" Ayetiyle genişliği donanımıyla koca şehir bir kuyuya saplanıp kalmaz. konuyu bir yere bağlayacaklar ya, hemen yeraltı suları tarafından zarar görmüş bide ola ola kuyuya batmış. o şekilde kumların altında kalmış. breh breh :(

halbuki Kur'an'da;

18 - Âd (kavmi) da yalanladı, azabım ve uyarılarım nasıl oldu?

19 - Biz onların üstüne, uğursuzluğu devam eden bir günde bir kasırga gönderdik.

20 - (O kasırga) insanları, sökülmüş hurma kütükleri gibi yere seriyordu. (Kamer Suresi)

çöl ortamında kasırga olması demek ne demek bilirmisin? günümüzde insanlar asfalttan yollarda kasırgaya dayanamıyorlarda, çölde üzerlerine tonlarca kumu atıp döken bir kasırga, ALLAH muhafaza.

kısacası, İrem şehrinin yokolmasına yeraltı suyu değil, ALLAH'ın Emriyle çöl kasırgası neden oldu.

su ile helak olmadıklarının bir delili daha;

"Nihayet o azabın, vâdilerine doğru yayılarak (geniş) bir bulut olduğunu görünce: "Bu bize yağmur yağdıracak bir buluttur." dediler. Hayır! O, sizin acele gelmesini istediğiniz şeydir. İçinde elem verici azabı taşıyan bir kasırgadır." (Ahkaf Suresi 24. Ayet)

Ayet'tede gördüğün gibi zaten bulutun yağmur yağdıracağını zannediyorlar, ama gelen Azabın yağmurla yani suyla alakası yok. onları helak eden "Çöl Kasırgasıdır". yeraltı suyu konuyu raporlamaya çalışanların, ne olduda çölün altında kaldılar diye tahmin yürütebildikleri bir zandır. halbuki ad kavmi hiç beklemedikleri bir yerden helak oldular.

ALLAH'ın, Azabı, hakeden toplumlara onların hiç beklemediği yerden getirdiğini de, bir Ayet'le destekleyelim;

“(Yoksa o) memleketlerin (inkarcı) halkı geceleyin kendileri uyurken, azabımızın onlara gelmesinden emin mi oldular? Ya da o memleketlerin halkı kendileri oynayıp eğlenirken bir kuşluk vaktinde azabımızın onlara gelmesinden emin mi oldular? Onlar Allah’ın (Azap) tuzağından (kurtulacağından) emin mi oldular? (Araf Suresi 96-98 Ayetler)

Paragraf paragraf cevap verirsem daha da anlaşılır olur diye öyle yaptım. Başka bir şekilde yapmamı istiyorsanız mazuru yok, sadece nasıl yapmamı istediğinizi belirtin. /paragraf paragraf yazmanda sıkıntı yok, sorun olan bir cümleden diğerine geçerken önceki cümleyi unutup yeni cümleyle konuyu anlamaya çalışmandır.

Güçlü bağlantılar yok ortada. Senin örneğinde ise herşey göz önünde ve bağlantı neredeyse kesin. /üstteki Kur'an Ayetlerini ve anlattıklarımı iyice oku, o zaman kesinleşecek. teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

bunlarda tarih yazmak kayda almak için kendilerini zorlayanların, ad kavminin başına gelenleri İlahi sebeplerden değilde yalnızca doğal afete bağlayanların uydurmasıdır. halbuki sütunları belli genişliğide "ki şehirler içinde öylesi yaratılmamıştı" Ayetiyle genişliği donanımıyla koca şehir bir kuyuya saplanıp kalmaz. konuyu bir yere bağlayacaklar ya, hemen yeraltı suları tarafından zarar görmüş bide ola ola kuyuya batmış. o şekilde kumların altında kalmış. breh breh

Attığın linkteki "fortress" kelimesini görmediysen okumadın demektir. Kalıntılarda sadece askeri kale vardı, ve biz askeri kaleden bahsediyorduk. Tek bulunan yer orasıydı, eğer okumadıysan. Ama şehir hakkındaki tahmini de buldum şimdi, Vikipedi'den:

"The city's destruction, he postulated, happened between A.D. 300 and 500 as the result of an earthquake which precipitated the collapse of the limestone table; but it was the decline of the incense trade, which led to the decline of the caravan routes through Shisr, that sealed Ubar's fate."

Ayrıca ek araştırma bu askeri kalenin Yeme'ndeki tütsü ticaretine destek veren kervansaraylardan kalma kalıntıların parçası olduğunu gösteriyor, şehir değil. İkimiz de yanlış anlamışız.

"More recent work in Oman and Yemen indicated that this fortress was the easternmost remains of a series of desert caravansaries that supported incense trade."

Diğer söyledikleriniz Döngüsel Akıl Yürütme Mantık Safsatası'na giriyor. Tarihsel verileri kullanarak İslam'ı ispatlamaya çalışırken diğer olasılıkları Kur'an'ı kanıt göstererek eliyorsunuz.

paragraf paragraf yazmanda sıkıntı yok, sorun olan bir cümleden diğerine geçerken önceki cümleyi unutup yeni cümleyle konuyu anlamaya çalışmandır.

Tamam. Sağol.

Sitelerde Paylaş

Attığın linkteki "fortress" kelimesini görmediysen okumadın demektir. Kalıntılarda sadece askeri kale vardı, ve biz askeri kaleden bahsediyorduk. Tek bulunan yer orasıydı, eğer okumadıysan. Ama şehir hakkındaki tahmini de buldum şimdi, Vikipedi'den:

"The city's destruction, he postulated, happened between A.D. 300 and 500 as the result of an earthquake which precipitated the collapse of the limestone table; but it was the decline of the incense trade, which led to the decline of the caravan routes through Shisr, that sealed Ubar's fate."

Ayrıca ek araştırma bu askeri kalenin Yeme'ndeki tütsü ticaretine destek veren kervansaraylardan kalma kalıntıların parçası olduğunu gösteriyor, şehir değil. İkimiz de yanlış anlamışız.

"More recent work in Oman and Yemen indicated that this fortress was the easternmost remains of a series of desert caravansaries that supported incense trade."

Diğer söyledikleriniz Döngüsel Akıl Yürütme Mantık Safsatası'na giriyor. Tarihsel verileri kullanarak İslam'ı ispatlamaya çalışırken diğer olasılıkları Kur'an'ı kanıt göstererek eliyorsunuz.

Tamam. Sağol.

yanılmak diye birşey yok, şehrin sütununu bulmuşlar kale değil. wikipedia ya aktarılanlarda tahmini diyorsun zaten. Kur'an'da asla şaşma olmaz, kim o çölün altında şehir olduğunu bilebilirdi? Kur'an'a bakarak oraya kadar gideceksin kalıntıları bulacaksın, "ama bu yanlış, ben sütun arıyordum kule çıktı" böyle birşey mümkünmü? Kur'an yol göstermese zaten Kıyamete kadar orda kumlara gömülü şehir olduğunu bilemezdin. ben başka kaynaklarda da şehrin tamamına ulaşamasalarda kulelerinden birini bulduklarını okudum (ona vikipediada kale demişler burası aktarma hatası). çünkü şehrin tamamına ulaşamazlar, şüphesiz ALLAH bilir onlara gelen Azapla, ne kadar gömüldükleri bilinmiyor. ama İrem şehri kulelerinin yüksek olduğu Kur'an'da bildirilen Hakikattir ve kulelerinin en üst yeri ve çevresini biraz kazarak buldularsa, şehrin tamamı zaten çok çok derindedir.

bide hem kalıntılarda askeri kale varmış diyorsun, hemde "Ama şehir hakkındaki tahmini de buldum şimdi" diyorsun yine wikipediadan kaynak gösteriyorsun, şehir hakkında hiçbirimiz, Kur'an'ın bildirdiklerinden başka birşey tahmin edemeyiz, bilemeyizki wikipedia bilsin? o şehir öyle bir gömüldüki, ALLAH'ın Azabının bir benzeri olmaz. nasılki kendisine zenginlik verilen karunun da, ALLAH'a ve Hz. Musa'ya isyanı sebebiyle bütün hazineleri yerin dibine gömüldü. onuda bulup tamamen çıkarmak imkansızdır, İrem şehrinide tamamen yeryüzüne eski hali gibi çıkarmak imkansızdır.

hemen şüpheyi tercih etme. bu hiç iyi birşey değil. hemen ikimizde yanlış anlamışız diyorsun, yanlış anlaşılan birşey yok. yanlış aktarılan var. wikipediadakiler nerelerini yırtarlarsa yırtsınlar şehrin nasıl olduğu hakkında bir fikir edinemezler. bize Kur'an'da bahsedilen sadece kavmin çölde olduğu kavmin yaşadığı yer hakkındaki bazı özellikler ve o kavmin azgınlıkları sebebiyle helak olduğudur. bizden ibret alınması beklenen kısım budur. ad kavminin başına gelenler ne efsanedir ne roman. yalnız Hakikattir. biz Kur'an delillerini takip edip o kavmin yerini bulduktan sonra ibretlik kısmına bakacağız. hiçkimsenin o kavim hakkında kuleleri hariç nasıl yapılar içinde olduğuna dair fikir yürütmesi mümkün değil. o kavmin, arazi yüzölçümü ve üzerinde bulunanları belirler gibi haritası bile çıkarılamaz.

daha üstteki mesajlarından birinde "Tarihsel verilerin Kur'an'da anlatılanlarla çelişmediği doğru" diyorsun şimdi hemen wikipedia da kule yerine kale gördün diye tornistan yapıyorsun? yapma bunu. kaynaklarda "kule" bulunmuştur.

Sitelerde Paylaş

yapma bunu. kaynaklarda "kule" bulunmuştur.

Kaynak?

Kur'an'da asla şaşma olmaz, kim o çölün altında şehir olduğunu bilebilirdi?

Kur'an'dan çıkarak Kur'an'ı kanıtlamaya çalışmayınız artık. Bu önermeni nasıl ispat edeceğiz? Kur'an. Kur'an'ın doğru söylediğini nasıl ispat edeceğiz? Bu önerme.

Kur'an'a bakarak oraya kadar gideceksin kalıntıları bulacaksın, "ama bu yanlış, ben sütun arıyordum kule çıktı" böyle birşey mümkünmü?

Tahminen kalıntı olan kale aslında Yemen'deki tütün ticareti yapan kervansaraylar dizisindenmiş. Anladın mı şimdi beni?

wikipedia ya aktarılanlarda tahmini diyorsun zaten.

Bu kalenin bahsettiğimiz şehre ait olduğu tahmindi, yanlış çıktı. Şimdi de modern Habarut şehri tahminler arasında.

Kur'an yol göstermese zaten Kıyamete kadar orda kumlara gömülü şehir olduğunu bilemezdin.

Yahu, şehir olmadığı çıktı diyorum, anlamıyor musun?

ben başka kaynaklarda da şehrin tamamına ulaşamasalarda kulelerininden birini bulduklarını okudum (ona vikipediada kale demişler burası aktarma hatası).

Kaynak? Eğer kervansaraylardan bahsediyorsan tabii kî vardır. Ama şehirden bahsediyorsun.

çünkü şehrin tamamına ulaşamazlar, şüphesiz ALLAH bilir onlara gelen Azapla, ne kadar gömüldükleri bilinmiyor

Sakın bana bu önermenin bilimsel bir hipotez olduğunu söyleme... Çünkü bu önermeyi ne kanıtlayabilirsin ne de çürütebilirsin. Ve bir belit olmadığı sürece bu önermenin bir değerinin olmadığı anlamına gelir.

ama İrem şehri kulelerinin yüksek olduğu Kur'an'da bildirilen Hakikattir

Yahu, sen Kur'an'ın doğruluğunu kanıtlamıyor musun? Sinirleneceğim şimdi.

kulelerinin en üst yeri ve çevresini biraz kazarak buldularsa, şehrin tamamı zaten çok çok derindedir.

Fark etmediysen orada sadece kervansaray izleri var, öyle bulundu orası.

bide hem kalıntılarda askeri kale varmış diyorsun, hemde "Ama şehir hakkındaki tahmini de buldum şimdi" diyorsun yine wikipediadan kaynak gösteriyorsun

Tek kalıntı askeri kaleydi. Şehrin nerede olduğu hakkındaki tahmin ise burası olmadığı. Kervansaraylar dizisinin parçası orası.

şehir hakkında hiçbirimiz, Kur'an'ın bildirdiklerinden başka birşey tahmin edemeyiz, bilemeyizki wikipedia bilsin?

Sen kendin linki atmadın mı? Ee, ne diye benim bu linki kullanmama kızıyorsun?

o şehir öyle bir gömüldüki, ALLAH'ın Azabının bir benzeri olmaz. nasılki kendisine zenginlik verilen karunun da, ALLAH'a ve Hz. Musa'ya isyanı sebebiyle bütün hazineleri yerin dibine gömüldü. onuda bulup tamamen çıkarmak imkansızdır, İrem şehrinide tamamen yeryüzüne eski hali gibi çıkarmak imkansızdır.

Amacın bu mitolojinin doğru olduğunu kanıtlamak değil mi? Yoksa sarhoş muyum ben -hayatımda ilk defa-?

hemen şüpheyi tercih etme. bu hiç iyi birşey değil. hemen ikimizde yanlış anlamışız diyorsun, yanlış anlaşılan birşey yok. yanlış aktarılan var.

Ne yanlış aktarılmış? Kaynak?

bize Kur'an'da bahsedilen sadece kavmin çölde olduğu kavmin yaşadığı yer hakkındaki bazı özellikler ve o kavmin azgınlıkları sebebiyle helak olduğudur. bizden ibret alınması beklenen kısım budur. ad kavminin başına gelenler ne efsanedir ne roman. yalnız Hakikattir.

http://www.wiki-zero.com/m/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9CZWdnaW5nX3RoZV9xdWVzdGlvbg (Begging The Question)

http://www.wiki-zero.com/m/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9DaXJjdWxhcl9yZWFzb25pbmc (Circular Reasoning)

biz Kur'an delillerini takip edip o kavmin yerini bulduktan sonra ibretlik kısmına bakacağız.

Daha bulamadık. O zaman bakmayalım.

hiçkimsenin o kavim hakkında kuleleri hariç nasıl yapılar içinde olduğuna dair fikir yürütmesi mümkün değil. o kavmin, arazi yüzölçümü ve üzerinde bulunanları belirler gibi haritası bile çıkarılamaz.

Kuleleri bile... Boşver.

daha üstteki mesajlarından birinde "Tarihsel verilerin Kur'an'da anlatılanlarla çelişmediği doğru" diyorsun şimdi hemen wikipedia da kule yerine kale gördün diye tornistan yapıyorsun?

Ne? Hâlâ sözümün arkasındayım. Çelişmiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Birisi anlamamıştır diye olayı özetliyorum;

Thomas Clapp Umman'dan döndükten sonra Arabia Felix adı verilen bir kitap okur. Bu olaydan etkilenen Clap Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi'ne gider ve orada Cladius Plotemy'nin milattan sonra 2. yüzyılda çizilmiş dünya haritasını görür. Bu haritada "Omanum Emporium" adı verilen bir yer görüp bunun kayıp şehir olduğunu düşünür. Spekülasyonları sonucunda bu yerin günümüz Umman'ın Zufar Valiliği ile Akdeniz'in arasındaki tütün ticaret yolu üzerinde olduğu sonucuna ulaşır.

Önceden bu yolla Maya medeniyeti kalıntılarına ulaşıldığını bilen Clapp NASA'ya ulaşıp -mümkün, bilmiyorsanız- Zufar'ın uydu fotoğraflarına ulaşır. Bu fotoğraflar kendisine antik deve yollarını ve dolayısıyla olası antik şehir ve kuyu yollarını gösterir.

Clapp'ın ekibi bazı olası yerleri gezer ve her zaman dağılmış bir takım kalıntıların olduğu bölgeye geri dönerler. Dr. Juris Jarins'in komutları altında kazmaya başlarlar ve 2000 yıldan daha eski antik duvar ve kale kalıntıları bulurlar. Clapp bunun gerçekten de kayıp şehir olabileceğini düşünür. Dr. Juris Jarins ise bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu söyler.

2007'de devam edilen arkeolojik kazılar şu sonuçları gösterir;

- Uzun süre boyunca ve Shirs'de ticaret yapıldığını gösteren Pers, Roman ve Yunan insan yapımı eserler bulundu. Umman ve Yemen'deki güncel araştırmalar ise bu kulenin tütün ticaretini destekleyen kervansaraylar dizisinin doğudaki kalıntıları olduğunu gösterdi.

- Efsanenin aksine bu yerde bir kum fırtınası çıktığına dair kanıt bulunamadı. Kulenin çoğunluğu kaynağı içinde bulunduran obruğun içine çökmüştü. Daha fazlasını çevirmeyeceğim. İsteyen bakar.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'dan çıkarak Kur'an'ı kanıtlamaya çalışmayınız artık. Bu önermeni nasıl ispat edeceğiz? Kur'an. Kur'an'ın doğru söylediğini nasıl ispat edeceğiz? Bu önerme.

Tahminen kalıntı olan kale aslında Yemen'deki tütün ticareti yapan kervansaraylar dizisindenmiş. Anladın mı şimdi beni?

Bu kalenin bahsettiğimiz şehre ait olduğu tahmindi, yanlış çıktı. Şimdi de modern Habarut şehri tahminler arasında. /Kur'an'dan yola çıkarak Kur'an'ı kanıtlayamazsın diyorsun halbuki işaretleri bulunduğunda bal gibi kanıtlarım da, senin yapmaya çalıştığın şey nedir şimdi?

bu kalenin bahsettiğimiz şehre ait olduğu tahmindi yanlış çıktı şimdide başka şehir üzerinde duruluyor diyorsun. şimdi bu lafmı? çölde yerin altına gömülen başka şehir yok. Kur'an'da iyiki bildirildi hemen başka şeyler üretin İrem çıktıysa daha neler çıkar diye. böyle saçmalık varmı ya? o çölde yerin metrelerce altına gömülen o şehirden başka bir şehir yokki, başka ihtimal üzerinde durasın. saçmalıyorsun burda.

Yahu, şehir olmadığı çıktı diyorum, anlamıyor musun? /sen kuleyi kalıntılardan buldunda, devamında şehir olması konusunda şüphedemisin? sen oraya kadar gelip kuleyi bulduysan zaten gerisinin yalan olması ihtimali bile yok. saçmalama ya gece gece. sen hala yorgunsun anlaşılan bence tezatlık oluşturacak laflar etme.

Kaynak? Eğer kervansaraylardan bahsediyorsan tabii kî vardır. Ama şehirden bahsediyorsun. / ya kervansaray olduğunu zan edip ortaya atıyorlar. ne kervansarayı ya? yok öyle birşey. ad kavmi, Hz. Nuh'la birlikte gemiden kurtulup selamete çıkan sayıca az topluluktu. sonra onlar iyice genişlediler, ALLAH, onlara güçde verdi, yaşadıkları yeri genişlettiler şehir kurdular sonrada azıtıp toplum olarak isimlerini "ad" olmak üzere değiştirdiler. sonrada asi oldular. sen ne kervansarayından bahsediyorsun o zamanlar Hz. Nuh'un gemisindekilerden başka bir topluluk yoktu. sen insanlar yeryüzüne çoktan dağıldı da her biri milletmi oldu sanıyorsun? yeryüzünde İrem şehrinde yaşayanlardan başka kimse yoktu. Hz. Hud, Hz. Nuh'tan sonra gönderilmiş Peygamberdir. Nuh Tufanını biliyorsundur herhalde. anlatmama gerek yok.

ben de bu saatte artık yorgunum o yüzden tam olarak ne demek istediğini anlayamıyordum. sen kalıntıların kalemi kulemi olduğunun kaynaklardan seçemiyorsun sanıyordum. meğer sen başka bir şehir olabileceğinide iddia ediyormuşsun öyle birşey yok. üstte anlattım zaten ad kavmi, Hz.Nuh'tan sonra ki yeryüzünde tek toplumdu, helak emri gelince, Hz. Hud ve beraberindekiler kurtuldu. gerisi kasırgada helak oldu. senin ne demek istediğini anlayamadığımdan konu uzadı biraz da.

Amacın bu mitolojinin doğru olduğunu kanıtlamak değil mi? Yoksa sarhoş muyum ben -hayatımda ilk defa-? /evet sarhoşsun. bizim haşa mitolojiyle ne alakamız var ya? mitolojinin yeryüzünde hiçbir işareti bile yok tamamen uydurma, romalılarda putperestlikle aynı haltı yerlerdi, yunanlılarda. al birini vur ötekine. bunların nesini doğrulayacağım. Tövbe ya. sen yukarda yazdıklarımı oku ad kavmiyle ilgili orada İrem şehrinin başka bir şehre ait olamayacağına dair istediğin cevaplar var.

Ne yanlış aktarılmış? Kaynak?

wikipedia yabancıların, birde türk sitelerindeki o kaynağın doğru anlatımını gör. kendi vatandaşına yabancılar kadar güveniyorsan araştır. yok yukarda yazdıklarıma rağmen ve türk sitelerindeki o kaynağın doğrusunu okumana rağmen hala wikipedia doğru söylüyor dersen, sana diyecek birşeyim yok. 

Sitelerde Paylaş

Birisi anlamamıştır diye olayı özetliyorum;

Thomas Clapp Umman'dan döndükten sonra Arabia Felix adı verilen bir kitap okur. Bu olaydan etkilenen Clap Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi'ne gider ve orada Cladius Plotemy'nin milattan sonra 2. yüzyılda çizilmiş dünya haritasını görür. Bu haritada "Omanum Emporium" adı verilen bir yer görüp bunun kayıp şehir olduğunu düşünür. Spekülasyonları sonucunda bu yerin günümüz Umman'ın Zufar Valiliği ile Akdeniz'in arasındaki tütün ticaret yolu üzerinde olduğu sonucuna ulaşır.

Önceden bu yolla Maya medeniyeti kalıntılarına ulaşıldığını bilen Clapp NASA'ya ulaşıp -mümkün, bilmiyorsanız- Zufar'ın uydu fotoğraflarına ulaşır. Bu fotoğraflar kendisine antik deve yollarını ve dolayısıyla olası antik şehir ve kuyu yollarını gösterir.

Clapp'ın ekibi bazı olası yerleri gezer ve her zaman dağılmış bir takım kalıntıların olduğu bölgeye geri dönerler. Dr. Juris Jarins'in komutları altında kazmaya başlarlar ve 2000 yıldan daha eski antik duvar ve kale kalıntıları bulurlar. Clapp bunun gerçekten de kayıp şehir olabileceğini düşünür. Dr. Juris Jarins ise bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu söyler.

2007'de devam edilen arkeolojik kazılar şu sonuçları gösterir;

- Uzun süre boyunca ve Shirs'de ticaret yapıldığını gösteren Pers, Roman ve Yunan insan yapımı eserler bulundu. Umman ve Yemen'deki güncel araştırmalar ise bu kulenin tütün ticaretini destekleyen kervansaraylar dizisinin doğudaki kalıntıları olduğunu gösterdi.

- Efsanenin aksine bu yerde bir kum fırtınası çıktığına dair kanıt bulunamadı. Kulenin çoğunluğu kaynağı içinde bulunduran obruğun içine çökmüştü. Daha fazlasını çevirmeyeceğim. İsteyen bakar.

yüksek sütunlar sahibi ad kavminin kalıntılarını kum altından çıkarmaya kalkarken sen ilk kaleyimi görürsün yoksa sütunların en üst kısımlarınımı, daha burdaki çelişkiye bak. araştırma raporlarının nasıl çevrilip şaşırtıldığı ortada. sen kazmaya başladığında ilk önce kulenin en tepesini görürsün. orada bahsedilenin yalan olduğu daha burda ortaya çıkıyor.

hahahah

arkasından gelen palavraya bak, uzun süre boyunca shirs'de ticaret yapıldığını gösteren pers roman ve yunan insan yapımı eserler bulunmuş, ulan o zamanlar ad kavminden başka insan yok ortada, perslerin romalıların yunanlıların ne işi var? saçmalık üstüne saçmalık. iyice bokunu çıkararak sonuna şunu eklemişler bu kulenin tütün ticaretini destekleyen kervansaraylar dizisinin doğudaki kalıntıları olduğunu gösteriyormuş muş muş.

tekrar diyorum. yeryüzünde ad kavminden başka insan yoktu, ad kavminin yaşadığı irem şehri önce, Hz. Nuh'un gemisinden kurtulanların zamanla çoğalıp şehir kurmalarıyla meydana geldi.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'dan yola çıkarak Kur'an'ı kanıtlayamazsın diyorsun halbuki işaretleri bulunduğunda bal gibi kanıtlarım da, senin yapmaya çalıştığın şey nedir şimdi?

Bulunmadı o zaman.

bu kalenin bahsettiğimiz şehre ait olduğu tahmindi yanlış çıktı şimdide başka şehir üzerinde duruluyor diyorsun. şimdi bu lafmı? çölde yerin altına gömülen başka şehir yok.

Ne? Yanlış anladın -yine- beni. Ubar belki modern Harubat, unuttum adını şimdi, içerisindedir diye düşünüyoruz dedim, kale ile Ubar bağlantılı değilmiş dedim.

wikipedia yabancıların, birde türk sitelerindeki o kaynağın doğru anlatımını gör. kendi vatandaşına yabancılar kadar güveniyorsan araştır.

Kendin vermedin mi linki be adam? O zaman doğru düzgün bir link verseydin ya!

Kur'an'da iyiki bildirildi hemen başka şeyler üretin İrem çıktıysa daha neler çıkar diye. böyle saçmalık varmı ya? o çölde yerin metrelerce altına gömülen o şehirden başka bir şehir yokki, başka ihtimal üzerinde durasın. saçmalıyorsun burda.

Aynı yanıt.

sen kuleyi kalıntılardan buldunda, devamında şehir olması konusunda şüphedemisin?

Ulan, Umman ile Yemen arasındaki bir kervansaraya ait olduğunu bulduk dedim ya! Se... Nin... Biz... Zat... Ken... Din.. Ver... Di... Ğin... Link... Te... yazıyor!

sen oraya kadar gelip kuleyi bulduysan zaten gerisinin yalan olması ihtimali bile yok. saçmalama ya gece gece. sen hala yorgunsun anlaşılan bence tezatlık oluşturacak laflar etme.

Öncülünüz olan "Bu kale Ad Kavmi'ne aitti." kanıt gerektirmektedir. Lütfen tekrar deneyiniz.

Kaç defa söyleyeceğim bunu? Nereden çıkarttın bu öncülü?

ya kervansaray olduğunu zan edip ortaya atıyorlar. ne kervansarayı ya? yok öyle birşey. ad kavmi, Hz. Nuh'la birlikte gemiden kurtulup selamete çıkan sayıca az topluluktu. sonra onlar iyice genişlediler, ALLAH, onlara güçde verdi, yaşadıkları yeri genişlettiler şehir kurdular sonrada azıtıp toplum olarak isimlerini "ad" olmak üzere değiştirdiler. sonrada asi oldular. sen ne kervansarayından bahsediyorsun o zamanlar Hz. Nuh'un gemisindekilerden başka bir topluluk yoktu. sen insanlar yeryüzüne çoktan dağıldı da her biri milletmi oldu sanıyorsun? yeryüzünde İrem şehrinde yaşayanlardan başka kimse yoktu. Hz. Hud, Hz. Nuh'tan sonra gönderilmiş Peygamberdir. Nuh Tufanını biliyorsundur herhalde. anlatmama gerek yok.

ben de bu saatte artık yorgunum o yüzden tam olarak ne demek istediğini anlayamıyordum. sen kalıntıların kalemi kulemi olduğunun kaynaklardan seçemiyorsun sanıyordum. meğer sen başka bir şehir olabileceğinide iddia ediyormuşsun öyle birşey yok. üstte anlattım zaten ad kavmi, Hz.Nuh'tan sonra ki yeryüzünde tek toplumdu, helak emri gelince, Hz. Hud ve beraberindekiler kurtuldu. gerisi kasırgada helak oldu. senin ne demek istediğini anlayamadığımdan konu uzadı biraz da.

Okumuyorum bile artık. Kur'an'da geçen bu iddiaların kanıtı nedir? Ne diye bildiğimiz şeyleri tekrarlıyorsun?

Tövbe ya. sen yukarda yazdıklarımı oku ad kavmiyle ilgili orada İrem şehrinin başka bir şehre ait olamayacağına dair istediğin cevaplar var.

Biz de akşamdan beri bu önermelerin kanıtını arıyoruz. Bence yok, ama devam edelim yine de.

kendi vatandaşına yabancılar kadar güveniyorsan araştır. yok yukarda yazdıklarıma rağmen ve türk sitelerindeki o kaynağın doğrusunu okumana rağmen hala wikipedia doğru söylüyor dersen, sana diyecek birşeyim yok. 

Linki ver o zaman yahu! İnsanı deli etme şurada! Democrassian'a çevirdin beni zaten.

Sitelerde Paylaş

Benim ikinci yorumum da bu linkte bizi ilgilendiren temel yazının çevirisiydi...

asıl linkini bildiğim kaynak değil ama şuna bir bak

http://blog.milliyet.com.tr/kumlarin-altinda-bulunan-ubar-sehri-ve-kuran-da-anlatilan-irem-sehri/Blog/?BlogNo=313553

İrem şehrinin bulunduğu yönünde bilgiye çok önceden bakmıştım o zamanlar türk sitelerinde konu çok vardı. şimdi linklere ulaşamıyorum, üstteki onlardan biriydi.

Sitelerde Paylaş

asıl linkini bildiğim kaynak değil ama şuna bir bak

http://blog.milliyet.com.tr/kumlarin-altinda-bulunan-ubar-sehri-ve-kuran-da-anlatilan-irem-sehri/Blog/?BlogNo=313553

İrem şehrinin bulunduğu yönünde bilgiye çok önceden bakmıştım o zamanlar türk sitelerinde konu çok vardı. şimdi linklere ulaşamıyorum, üstteki onlardan biriydi.

1990'lardaki bir haberi paylaştığını kendi itiraf ediyor.

http://www.academia.edu/22127195/_Satellite_Radar_in_Support_to_Archaeological_Research_in_Egypt_Tracing_Ancient_Tracks_Between_Egypt_and_Southern_Levant_Across_North_Sinai_

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...