Jump to content

Böyle bir cihazı nasıl yapabilirim?

Recommended Posts

49 minutes ago, adalet123 said:

Hocam 1000 tl ye hallolur mu? Bir elektronikci bunu kaç ayda yapar?

Internetten yapımı gösteren siteler var ama doğru mu gösteriyorlar emin değilim?

LTE modülü ile işin bitmiyor. O modülü destekleyecek, geniş bant vs. desteği olan bir şeyler lazım. Toplamda hem uğraştırır, hem pahalıya patlar. 

Şöyle bir şeyler var, sana fikir verecektir:

http://www.instructables.com/id/The-Drone-Pi/

https://www.robotshop.com/en/navio2-autopilot-kit-raspberry-pi-2-3.html

Bir elektronikçi en kadar vakitte yapar, bunu bilemem, adamına bağlı. Ben yapsam 3-4 günde yaparım, onu söyleyebilirim ancak. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, anibal yazdı:

LTE modülü ile işin bitmiyor. O modülü destekleyecek, geniş bant vs. desteği olan bir şeyler lazım. Toplamda hem uğraştırır, hem pahalıya patlar. 

Şöyle bir şeyler var, sana fikir verecektir:

http://www.instructables.com/id/The-Drone-Pi/

https://www.robotshop.com/en/navio2-autopilot-kit-raspberry-pi-2-3.html

Bir elektronikçi en kadar vakitte yapar, bunu bilemem, adamına bağlı. Ben yapsam 3-4 günde yaparım, onu söyleyebilirim ancak. 

Hocam  o verdiğiniz linkteki drone benim istediğim gibi.

Bilgisayarımdan konrol edip GPS üzerinden drone u takip edebilirim.

Toplam mailyet 1000 tl civarında ise bence iyi fiyat.

Verdiğiniz linkten kendim adım adım yapamaz mıyım?

Sitelerde Paylaş
54 minutes ago, adalet123 said:

Hocam  o verdiğiniz linkteki drone benim istediğim gibi.

Bilgisayarımdan konrol edip GPS üzerinden drone u takip edebilirim.

Toplam mailyet 1000 tl civarında ise bence iyi fiyat.

Verdiğiniz linkten kendim adım adım yapamaz mıyım?

Yapıp yapamayacağını bilemem. Ama en zevklisi, kendin yapmaktır. Toplam maliyet derken, drone, kamera falan saymıyorum haliyle, sadece kumanda sistemi için maliyet.

Bana kalsa, kendin yap derim, her durumda çok şey kazanırsın. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, anibal yazdı:

Yapıp yapamayacağını bilemem. Ama en zevklisi, kendin yapmaktır. Toplam maliyet derken, drone, kamera falan saymıyorum haliyle, sadece kumanda sistemi için maliyet.

Bana kalsa, kendin yap derim, her durumda çok şey kazanırsın. 

Hocam haklısınız kendim yapmak daha iyi.

Sizce toplam maliyet 3000 i bulur mu?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, adalet123 said:

Hocam haklısınız kendim yapmak daha iyi.

Sizce toplam maliyet 3000 i bulur mu?

Diğer drone aksamı için fiyatları bilmiyorum, ne desem yalan olur. Şöyle bir şey birde, senin imkan ve kabilyetlerin ve yapacağın şeyden beklediğin imkan ve kabiliyetleri bilmiyoruz. Bu nedenle, atıyorum, gidip biraz karbonfiber bez alıp kendin iskelet yap desem, çok ucuza çıkar ama, o iş için fırın, vakum falan lazım mesela.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, anibal yazdı:

Diğer drone aksamı için fiyatları bilmiyorum, ne desem yalan olur. Şöyle bir şey birde, senin imkan ve kabilyetlerin ve yapacağın şeyden beklediğin imkan ve kabiliyetleri bilmiyoruz. Bu nedenle, atıyorum, gidip biraz karbonfiber bez alıp kendin iskelet yap desem, çok ucuza çıkar ama, o iş için fırın, vakum falan lazım mesela.

Anibal,verdiğin linkten adım adım ilerleyerek yaparsam günün sonunda,

Bilgisayarın ekranından bakarak kontrol edebileceğim bir drone ortaya çıkar mı sence?

Drone kesinlikle kumandayı görmeyecek çünkü.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir dron ancak bir yeri bombalamak için filan kullanılır. Bombalayacağın yerin yeterince yakınına bir çatıya yerleştirir gidersin ve internetten kontrolü açar havalandırırsın. Kameradan hedefi görünce dalarsın.

Havada öyle çok da uzun kalamayacak bir aleti internetten kontrol etmenin başka bir amacını düşünemiyorum. Ha, kanatlarında güneş panelleri olan bir planör olsa anlarım. Müthiş olur da... Dron için başka bir amaç aklıma gelmiyor.

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, democrossian yazdı:

Böyle bir dron ancak bir yeri bombalamak için filan kullanılır. Bombalayacağın yerin yeterince yakınına bir çatıya yerleştirir gidersin ve internetten kontrolü açar havalandırırsın. Kameradan hedefi görünce dalarsın.

Havada öyle çok da uzun kalamayacak bir aleti internetten kontrol etmenin başka bir amacını düşünemiyorum. Ha, kanatlarında güneş panelleri olan bir planör olsa anlarım. Müthiş olur da... Dron için başka bir amaç aklıma gelmiyor.

Sen şaka mısın?

Amaç uzaktan kontrol edebilmek,bunun neyini anlamadın?

Normal dronelar zataen 3,4 km uzaklığa gidiyor onları alanlarada bunu diyor musun?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, democrossian yazdı:

İşte uzaktan kontrol etmenin amacı ne? Kontrolör mesafesi niye yeterli olmuyor?

Kontrolör mesafesi sınırlı düz alan lazım.

Ayrıca drone da dahil herhangi bir cihazı ona varmadan kullanabilmek harika olurdu.

Sitelerde Paylaş

Herhalde ticari kargo taşımacılığı yapacaksın adrese dron ile teslim. Bir ara alo paket servisi yapılıyordu ama İncirlikten kalkan F01 jetleri Adana dürüm taşıyan dron’u lokantacının gözlerinin önünde vurmuş.

Sonra lokantacı kahrından 3.5 liraya döner ayran satmaya başladı.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, yasaraydin yazdı:

Herhalde ticari kargo taşımacılığı yapacaksın adrese dron ile teslim. Bir ara alo paket servisi yapılıyordu ama İncirlikten kalkan F01 jetleri Adana dürüm taşıyan dron’u lokantacının gözlerinin önünde vurmuş.

Sonra lokantacı kahrından 3.5 liraya döner ayran satmaya başladı.

Yasal sınırların altında bir drone olacak o nedenle kimse ses çıkaramaz.

Sitelerde Paylaş

Yasal dronelar ile o istediğini yapamazsın. Yasal drone demek hobi, eğlence amaclı drone demek. O da artik bir oyuncak sayıldığı için oyuncak gibi uzaktan kumandasiyla kendi bahçende oynarsın.

Senin istediğin dronelar için yasal düzenlemeler getirildi. Hatta ehliyet kursuna gidip, drone ehliyeti bile alman lazım. Her uçuş öncesi için de devletten belge almalısın. Belgesiz yakalanınca gem cihazına el koyuluyor hem de yüklü bir para cezasına carptiriliyorsun. 

Bu teknoloji son yıllarda çok ilerledi , bir araba fiyatına dronelar var. Senin istediğin, 100 km öteden kontrol edilebilen bir drone duymadım ama. Insansız Hava Aracı(IHA) olur onu yapabilen drone.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, adalet123 yazdı:

drone da dahil herhangi bir cihazı ona varmadan kullanabilmek harika olurdu.

Bense dronu görmeden sadece kamerasından uçtuğu yeri izlemenin zevki olmayacağını düşünüyorum. Bundan ne anlayacaksın, Google Earth'e bakmak gibi! Ayrıca fazla alçalırsan bir şeylere takılması olasılığı da çok yüksek. Hem dronu kaybetmemek, hem de komutlarına uyduğunu gözünle görmen için uzaklaşmaması daha iyi.

İnternetten uçurdun, şarjı bitti indirdin, bir de gidip alman lazım. O kadar uzun mesafeye gönderip geri getiremezsin zaten şarjı yetmez. En uygunu bir kaç kilometre çevrende tur atması.

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, adalet123 said:

Anibal,verdiğin linkten adım adım ilerleyerek yaparsam günün sonunda,

Bilgisayarın ekranından bakarak kontrol edebileceğim bir drone ortaya çıkar mı sence?

Drone kesinlikle kumandayı görmeyecek çünkü.

Okuldayken lab.da bir temrin hazırlıyorduk. Arkadaşın devresi çalışmıyor, basit bir 555 devresi, led yanıp sönecek, çalışmıyor işte. Her şey düzgün, tamam, sağlam. Delikli karta monte. Arkadaş, entegrenin atıyorum 2. bacağına alttan bir tel lehimledi, teli dolaştırıp üstten aynı bacağa tekrar lehimledi. Bildiğinden değil, şaşırıp falan yaptığı bişey. Ve devre çalışmaya başladı. 

Hocalar falan baya bir baktılar, ettiler, ölçü aletleri, osiloskoplar falan, ama olayın hikmetine bir türlü vasıl olamadılar. 

Yani, elektronik devre bu, pek çok şeyi gaybtır, faniler pek bilemez. Yapacağın bir lehim yada kablonun rengi nedeniyle bile çalışmayabilir. 

Ama işin zevki de buradadır aslında. Ama konu özelinde, günün sonunda elinde ne olacağı, senin elinin ne yapacağına bağlı.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, KAM yazdı:

Yasal dronelar ile o istediğini yapamazsın. Yasal drone demek hobi, eğlence amaclı drone demek. O da artik bir oyuncak sayıldığı için oyuncak gibi uzaktan kumandasiyla kendi bahçende oynarsın.

Senin istediğin dronelar için yasal düzenlemeler getirildi. Hatta ehliyet kursuna gidip, drone ehliyeti bile alman lazım. Her uçuş öncesi için de devletten belge almalısın. Belgesiz yakalanınca gem cihazına el koyuluyor hem de yüklü bir para cezasına carptiriliyorsun. 

Bu teknoloji son yıllarda çok ilerledi , bir araba fiyatına dronelar var. Senin istediğin, 100 km öteden kontrol edilebilen bir drone duymadım ama. Insansız Hava Aracı(IHA) olur onu yapabilen drone.

Bilgilenfirme icin teşekkür ederim.

Benim bildiğim 500 gr altı izin gerekmiyor.

Bir daha arastirayim.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, KAM yazdı:

Hocam drone yerden en fazla 15 metre yükselecek ağırlığı 250 gr civarında olacak kanunen sorun yok.Sizin o dediğiniz 4 kg ve üzeri olanlar için.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, democrossian yazdı:

Bense dronu görmeden sadece kamerasından uçtuğu yeri izlemenin zevki olmayacağını düşünüyorum. Bundan ne anlayacaksın, Google Earth'e bakmak gibi! Ayrıca fazla alçalırsan bir şeylere takılması olasılığı da çok yüksek. Hem dronu kaybetmemek, hem de komutlarına uyduğunu gözünle görmen için uzaklaşmaması daha iyi.

İnternetten uçurdun, şarjı bitti indirdin, bir de gidip alman lazım. O kadar uzun mesafeye gönderip geri getiremezsin zaten şarjı yetmez. En uygunu bir kaç kilometre çevrende tur atması.

Internette 50 -60 dolara mini wifi cameralar satılıyor.Anlık olarak telefona görüntü verebilir.

Ama görüntü almak benim icin gereksiz.Sadece o kadar uzaktan bir cihazı kontrol edebiliyor olmak harika.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, adalet123 yazdı:

Internette 50 -60 dolara mini wifi cameralar satılıyor.Anlık olarak telefona görüntü verebilir.

Ama görüntü almak benim icin gereksiz.Sadece o kadar uzaktan bir cihazı kontrol edebiliyor olmak harika.

cep telefonu taşıyabilecek güçte drone olursa kumanda edebilirsin.

https://xcraft.io/products/phonedrone

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...