Jump to content

Kimin mealini tavsiye edersiniz?

Recommended Posts

Nûr 31'in "zînetler"den söz eden bölümünde

kadınların uzun kolyeleri, hal halları gibi "takılar"ı var;

göğüsleri, baldırları gibi albenili (?) yerleri yok;

dolayısıyla Kuran'da saçın, göğüslerin, baldırların örtülmesi emredilmiyor.

Kuran'da tesettür  yok. 

Tesettür

bir takım beşer tarafından Kuran'a sokuşturup sonradan peydah edilmiştir

yani "türedi"dir, ki Kuran'daki karşılığı "bid'at"tır.

Ahkaf 9:

De ki ben elçilerden bir türedi değilim.

Kul mâ kuntu bid'an min er-rusul.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 392
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu ayetler de 100

kapı dolanıp farklı anlamlar aramanın hiçbir anlamı yoktur.İlk bakışta kafanızda ne etki bırakıyorsa anlamı da o dur.

Kadınların örtünmesi o ilkel feodal düzende bulunmuş ilkel bir çözümdür,Güçlü olan kabilenin erkeği beğendiği kadını kaçırıp tecavüz edebiliyordu,kendine eş olarak alabiliyordu vs,yanına da kar olarak kalıyordu.

Bunun çözümünü de suçu kadının üstüne atıp,örtünmemesine,cinsiyetini belli etmesine bağlayıp sorunu güya çözmüşler.

Araplar da erkek kadının üzerinde yarı tanrı  konumunda olduğu için kadının poşetlenmesi,tüm günahların yüklenmesi sorun teşkil etmez.

Ama gel gör ki hiç bir sorunu da çözmez,

Sitelerde Paylaş

Kuran'da ne deniyorsa

islam odur.

Sizin bu söyledikleriniz ise Kuran'da yok,

o yüzden "Kuran'daki islam"ı bağlamaz. 

Örneğin Kuran'da

tesettür yok

yani erkek şehvetini savuşturmak için kadının örtünmesi yok.

Kişinin üzerindeki giysileri atma özgürlüğünü 

erkeğe tanıyan hiç bir ayet yok

ama o özgürlük kadına tanınıyor.

Nûr 60:

Cinselliği kalmamış oturan kadınlar

giysilerini atabilirler

ama zîynet teşhirciliği yapmasınlar.

Kuran'da

erkeğin beğendiği kadını kaçırıp taciz etme hakkı yok;

tam aksine, kadını taciz eden erkeğe ölüm cezası var.

(Ahzâb 58, 60, 61)

Kuran 

kadının cinsiyetini, kimliğini saklamasını değil

tam aksine tanıtmasını istiyor.

Ahzâb 59:

Ey nebi!

Eşlerine, kızlarına ve inananların kadınlarına söyle,

dışarlık giysilerini üzerlerine alsınlar. 

Onların tanınması için ve taciz edilmemesi için uygun olan budur -zâlike ednâ en yu'rafne fe lâ yu'zeyn... 

Kuran'ın eleştirilmesi elbet anlayışla karşılanmalıdır

ama bunun Kuran dışından gazel okunarak yapılması mertliğe sığmaz,

namertlik hoş görülemez. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Bu ayetler de 100 kapı dolanıp farklı anlamlar aramanın hiçbir anlamı yoktur.İlk bakışta kafanızda ne etki bırakıyorsa anlamı da o dur.

Bu söylediğin aklı kullanmamaktır. Kuran azımsanamayacak kadar fazla ayetinde ısrarla ''aklınızı kullanın'' der. Tedebbür, telaffuzdan her daim önce gelir.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Cundeb yazdı:

Bu söylediğin aklı kullanmamaktır. Kuran azımsanamayacak kadar fazla ayetinde ısrarla ''aklınızı kullanın'' der. Tedebbür, telaffuzdan her daim önce gelir.

Aklımızı kullanarak kuranın dışına da çıkabiliriz,Hasan Akçay gibi..bu da siz müslimler için bir tehlikedir.Ahiretinizi yakabilirsiniz..

1400 yıllık islam pratiği var,Hasan Akçay mı büyük 1400 yıllık islam tecrübesi mi büyük..?Dikkat et..

Aklınızı kullanın deyimi “,Halife’ye itiraz etmeyin,yoksa canınızdan olursun demektir.

Aklını kullananın islamla işi olmaz,dinden çıkar,boynu vurulur.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Aklımızı kullanarak kuranın dışına da çıkabiliriz,Hasan Akçay gibi..bu da siz müslimler için bir tehlikedir.Ahiretinizi yakabilirsiniz..

1400 yıllık islam pratiği var,Hasan Akçay mı büyük 1400 yıllık islam tecrübesi mi büyük..?Dikkat et..

Aklınızı kullanın deyimi “,Halife’ye itiraz etmeyin,yoksa canınızdan olursun demektir.

Aklını kullananın islamla işi olmaz,dinden çıkar,boynu vurulur.

Din adına yapılan her şeyin dinde barındığını söylemek en hafif tabirle dürüstlüğe sığmaz. Pratiğe bakacak olursak dünya üzerindeki hiçbir düşünce sistemini kabul edemez hale geliriz. Stalin sosyalizmi bitirir, kenan evren kemalizmi bitirir. Ne yapacağız o zaman? Demek ki işin özüne bakmalıyız. Bu sistem nasıl ortaya çıkmış. Kurucuları kimlermiş. Nasıl yaşayıp nasıl ölmüşler. Ben, Muhammed Peygamber'İn hayatına baktığım zaman sistemin sıhhatini görebiliyorum. Peygamberin ölümünden sonra zaten işler sarpa sarmış. 4 halifenin 3'ünün öldürüldüğünü görüyoruz. Bütün bu olanları nasıl İslamla bağdaştırabiliriz?
 Aklınızı kullanın deyimini ''halifeye itiraz etmeyin'' olarak anlamak işine geldiği için sen ya da iktidar sahipleri kullanabilirler. Buyurun kullanın. Kendini o adamlarla aynı kefeye koyuyorsan ahlaki tutarlılığını sorgulamanı öneririö.
 Dinden çıkanın boynu vurulur hükmü kuranın neresinde mevcut?

Sitelerde Paylaş

Aklımızı kullanarak kuranın dışına da çıkabiliriz, Hasan Akçay gibi...

Aklımızı kullanmayalım

diyorsunuz yani...

Yapmayın Allah aşkına.

Nûr 31'de geçen "zînetler"in ne olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz

ve  Nûr 31'de şu söylenen var önümüzde:

İnanan kadınlar zînetlerini kimseye açmasınlar 

ama kendilerine bağlı ihtiyaçsız erkekler hari

Soru:

Devletimizi yöneten birinin eşi olan hanımefendi

kendisine bağlı ihtiyaçsız erkekler tâbîler olan korumalarına

neyini açabillir; takılarını mı memelerini mi?

Cevap lütfen?

Sitelerde Paylaş

Bence bu müslümanım diyenler, evvela kendileri akıl kelimesini ağizlarına hiç almasınlar.

Artı; dinsizlere de sürekli "aklınızı kullanın" maskaralığını da yapmasınlar, çünkü kimlerin onu kullanmadığı ortada.

Hergün olmayan bir varlığa tapmak için en kıymetli yerlerini havaya dikenlerin, akılla falan ișleri olmaz.

Yaptıkları körü körüne tapmaktır, bunun bașka bir izahı yoktur.

Yazın bunu bir kenara.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, kavak yazdı:

Bence bu müslümanım diyenler, evvela kendileri akıl kelimesini ağizlarına hiç almasınlar.

Artı; dinsizlere de sürekli "aklınızı kullanın" maskaralığını da yapmasınlar, çünkü kimlerin onu kullanmadığı ortada.

Hergün olmayan bir varlığa tapmak için en kıymetli yerlerini havaya dikenlerin, akılla falan ișleri olmaz.

Yaptıkları körü körüne tapmaktır, bunun bașka bir izahı yoktur.

Yazın bunu bir kenara.

İslamı sadece namaza indirgersen bu sonuca varırsın. Ancak islam sadece namazı emretmez. Namaz, bütün içerisinde bir parçadır.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Cundeb yazdı:

İslamı sadece namaza indirgersen bu sonuca varırsın. Ancak islam sadece namazı emretmez. Namaz, bütün içerisinde bir parçadır.

Hergün yaptığınız eylem nedir ?

Sadece namaz olduğunu nerede demișim ?

Nasıl bu kanıya vardınız ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, kavak yazdı:

Hergün yaptığınız eylem nedir ?

Sadece namaz olduğunu nerede demișim ?

Nasıl bu kanıya vardınız ?

Namaz akılla çelişecek bir durum ortaya çıkarmıyor. Bu kanıya varmamın sebebi; direkt o örnek üzerinden yürüyerek ve islamın en büyük emri aklını kullanı kendine silah olarak kuşanarak ''ben müslümanım'' diyenlere saldırman. Onca insanı tek havanda dövüp zan altında bırakmanı doğru bulmadım.

'' Namazı bu dinin başına bela etmişler. Yatıp kalkmaktan başka yaptıkları hiçbir şey yok. Etraflarındaki acılara, haksızlıklara karşı tepkisiz hale gelmişler.'' diyebilirdin. Ve ben de canı gönülden seni desteklerdim.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Cundeb yazdı:

Namaz akılla çelişecek bir durum ortaya çıkarmıyor. Bu kanıya varmamın sebebi; direkt o örnek üzerinden yürüyerek ve islamın en büyük emri aklını kullanı kendine silah olarak kuşanarak ''ben müslümanım'' diyenlere saldırman. Onca insanı tek havanda dövüp zan altında bırakmanı doğru bulmadım.

'' Namazı bu dinin başına bela etmişler. Yatıp kalkmaktan başka yaptıkları hiçbir şey yok. Etraflarındaki acılara, haksızlıklara karşı tepkisiz hale gelmişler.'' diyebilirdin. Ve ben de canı gönülden seni desteklerdim.

Benim kimseye falan saldırdığım yok, bilakis o yukarıdaki iletim, dinsizleri her fırsatta akılsizlıkla itham edenleredir.

Mesela konu sahibi, sürekli bu yönteme baș vurur. Gına geldi, artık.

Sorumu yineliyorum:

Müslümanların, hergün körü körüne,  yaptıkları eylem nedir ?

Madem ki biz dinsizler akılsısız, bu eylemin akılla mantıkla ne iși olur ?

Sitelerde Paylaş

Bence bu müslümanım diyenler,

evvela kendileri akıl kelimesini ağizlarına hiç almasınlar. 

Sayın kavak,

Bir  soru sordum.

Amacımız görüş alıp vermek olduğuna göre 

size düşen, cevap vermektir.

Bi daha soruyorum:

kendisinin ihtiyaçsız erkek tâbîleri olan korumalarına

nelerini açması caizdir; takılarını mı memelerini mi?

Cevabınız lütfen?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Bence bu müslümanım diyenler,

evvela kendileri akıl kelimesini ağizlarına hiç almasınlar. 

Sayın kavak,

Bir  soru sordum.

Amacımız görüş alıp vermek olduğuna göre 

size düşen, cevap vermektir.

Bi daha soruyorum:

kendisinin ihtiyaçsız erkek tâbîleri olan korumalarına

nelerini açması caizdir; takılarını mı memelerini mi?

Cevabınız lütfen?

Muhterem,

amacımız fikir alıșveriși ise, ișinize gelmeyen iletileri es geçmemeniz.

Yukarıda bu konu ile düșündüklerimi yazmıștım.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, kavak yazdı:

Benim kimseye falan saldırdığım yok, bilakis o yukarıdaki iletim, dinsizleri her fırsatta akılsizlıkla itham edenleredir.

Mesela konu sahibi, sürekli bu yönteme baș vurur. Gına geldi, artık.

Sorumu yineliyorum:

Müslümanların, hergün körü körüne,  yaptıkları eylem nedir ?

Madem ki biz dinsizler akılsısız, bu eylemin akılla mantıkla ne iși olur ?

İletinin açıkça muhatabını belirtmek bu açıdan faydalı olur. O vakit üzerime alınmamış olurum.
  Namaz körü körüne yapılacak bir ibadet değildir. Arapça bilmeyen insanların namazı Türkçe olarak kılması gerektiğini savunan bir insanım. Ve bu konu hakkında kuranın herhangi bir yasağı olmadığını biliyorum. Bunlara rağmen hala bildiklerini okuyorlarsa kendi suçlarıdır.
  Kimse dinsizlerin akılsız olduğunu söyleyemezi bu hükmü vermek hiçbir müslümana düşmez. Hatta tanıdğımın pek çok dinsiz kendisine müslümanım diyen insandan akıllıydı. Benim karşı durduğum şey genellemeler. Tüm namaz kılan müslümanların bunu körü körüne yaptığı yargısına nereden varıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Sayın kavak,

Sorduğum soruyu

yine cevapsız bıraktınız.

Bu davranışınızın 

yalnızca laf dalaşına teşne olduğunun

elbet ayırdındasınız.

Ve

bunca süredir bu forumda benimle birlkikte olduğunuza göre

benim laf dalaşına razı olmadığımı da biliyorsunuz

O halde,

benim

sizinle işim olmaz.

Başka katılımcılarla 

görüş alıp vermeye çalışırım

inşallah. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Cundeb yazdı:

İletinin açıkça muhatabını belirtmek bu açıdan faydalı olur. O vakit üzerime alınmamış olurum.
  Namaz körü körüne yapılacak bir ibadet değildir. Arapça bilmeyen insanların namazı Türkçe olarak kılması gerektiğini savunan bir insanım. Ve bu konu hakkında kuranın herhangi bir yasağı olmadığını biliyorum. Bunlara rağmen hala bildiklerini okuyorlarsa kendi suçlarıdır.
  Kimse dinsizlerin akılsız olduğunu söyleyemezi bu hükmü vermek hiçbir müslümana düşmez. Hatta tanıdğımın pek çok dinsiz kendisine müslümanım diyen insandan akıllıydı. Benim karşı durduğum şey genellemeler. Tüm namaz kılan müslümanların bunu körü körüne yaptığı yargısına nereden varıyorsun?

Siz de sorularımı lütfen es geçmeyiniz.

Müslümanların hergün yaptıkları eylemin tapmaktan bașka bir anlamı yoktur, çünkü inançlarının temelinde har halükârda teslimiyet yatar.

Tapınmak; düșünerek, kafa yorarak falan değil. Dikte edilmiș ritüelle, hergün 5 kere tapınmak, müslümanın temel görevlerinden biridir.

Ayrıca araplardan bașka, kendi dilinde namaz kılanların olduğunu hiç zannetmiyorum. Varsa yazın da, bilelim.

Körü körüne derken, bunu kasdediyorum. 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Sayın kavak,

Sorduğum soruyu

yine cevapsız bıraktınız.

Bu davranışınızın 

yalnızca laf dalaşına teşne olduğunun

elbet ayırdındasınız.

Ve

bunca süredir bu forumda benimle birlkikte olduğunuza göre

benim laf dalaşına razı olmadığımı da biliyorsunuz

O halde,

benim

sizinle işim olmaz.

Başka katılımcılarla 

görüş alıp vermeye çalışırım

inşallah. 

Yine ?!

Yine ha.

Valla helal olsun Size.

Bence, buna "pișkinlik" derler azizim. Yaptığınız tam da bu.

Eğer bu andan itibaren, aklımızı kullanmamızı yine talep ederseniz, ben Size hatırlatmasını bilirim.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, kavak yazdı:

Siz de sorularımı lütfen es geçmeyiniz.

Müslümanların hergün yaptıkları eylemin tapmaktan bașka bir anlamı yoktur, çünkü inançlarının temelinde har halükârda teslimiyet yatar.

Tapınmak; düșünerek, kafa yorarak falan değil. Dikte edilmiș ritüelle, hergün 5 kere tapınmak, müslümanın temel görevlerinden biridir.

Ayrıca araplardan bașka, kendi dilinde namaz kılanların olduğunu hiç zannetmiyorum. Varsa yazın da, bilelim.

Körü körüne derken, bunu kasdediyorum. 

-İnançların temelinde teslimiyet yattığı doğru ancak kime teslimiyet? Allah'a teslimiyetten bahsediyoruz. Allah'a teslimiyet ise haksızlığa,yolsuzluğa ve zulme karşı baş kaldırıyla olur. Namaz ise bütün bunları her gün yeniden hatırlamak için ve miskinlikten kurutlmak için gereklidir.

-Siyah kuğu görene kadar tüm kuğular beyazdır demek mümkündür. Tanıdığım pek çok insan Türkçe namaz kılıyor.

Sitelerde Paylaş

Image result for eskimo kadını (resim)

Eskimo kadınlarının çoğu

başörtülüdür

ama tesettür değildir o başörtüsü

çünkü soğuktan korunmak için giyilir,

erkek şehvetini savuşturmak için değil.

Başörtüsünün

adının tesettür olması için

amacının erkek şehvetini savuşturmak olması gerekir

yani "tesettür dini"ne göre

bir kadın başını örtmezse adım adım zina ortaya çıkar.

(Hayrettin Karaman).

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...