Jump to content

Kimin mealini tavsiye edersiniz?

Recommended Posts

Yunanlılar garip şekilde bazı konularda yanılmıyorlar. Böbrek üstü bezlerini bilmeleri herhalde olanaksız olmalı ama bu bezler bayağı bir hormon takviyesi yapıyor. Tümden cinsiyet organları yok edilse bile böbrek üstü bezleri az da olsa üretiyor.

Kuran'ı düzenlerin bu milattan öncesi bilgilerinden bile hiç haberleri yok o başka. Kuran taş devri bilgisinin bile gerisinde düzülmüş bir şeydir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 392
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

21 dakika önce, democrossian yazdı:

Yunanlılar garip şekilde bazı konularda yanılmıyorlar. Böbrek üstü bezlerini bilmeleri herhalde olanaksız olmalı ama bu bezler bayağı bir hormon takviyesi yapıyor. Tümden cinsiyet organları yok edilse bile böbrek üstü bezleri az da olsa üretiyor.

Kuran'ı düzenlerin bu milattan öncesi bilgilerinden bile hiç haberleri yok o başka. Kuran taş devri bilgisinin bile gerisinde düzülmüş bir şeydir.

Yunanlılar da, dandik Araplar da o organlarla ilgili bu ayrıntıları bilemez. Günümüzde yaşayan Tuğba isimli kerestenin bilemeyeceği gibi.. Onlar bir yana ama sen ne demek istedin şimdi?

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, Magnesia yazdı:

Cevap vermek için değil, kafası çalışana bir katkı olsun diyedir yazdıklarımız. Belli ki sen yazmaya çalıştığımı hedef kitlede değil, kafası çalışmayan teneke gurubundansın... 50'li-60'lı hatta 70'li yıllarda basılmış Kuran meallari ile, 2000'li yıllarda basılmış mealler arasında fark olmadığını söyleyebilmek için, en az benim gibi sözü edilen dönemlere ait kuranları incelemiş, yenileriyle mukayese etmiş olman lazım. İnceledin mi? İncelemedin tabi, üstelik mal gibi direk itiraz ediyorsun.. Sana şimdi hemen yeni meallerle, eski mealler arasındaki ciddi anlam farklarını göstermek için bir kaç örnek vermek isterdim, ama artık beyinsizlerle uğraşmaktan bıktığım için göstermeyeceğim. Ama çok istiyorum göster dersen, söz yarın gösteririm...

Ne dediğimi anlamamışsın. Yeni bir meal yazma meselesi değil diyorum. Siz anlamayan kesim için daha detaylı izah yapıyor diyorum.

Allahın sana verdiği o beyni kuranı anlamak yerine, onu eleştirmek için kullanacaksan gösterme kardeşim istemiyorum.

Bu ne yok olma sevdasıymış kardeşim bu uğurda ne hakaretler ne İnkarlar yapılıyormuş 

Bu forumdakilerin çoğu nasıl bir boşluktaysa artık tahammül edemedikleri her şeye bir hakaret bir küfür bi susun da ayıptır ayıp!   insanlar okuyor.........

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Tuğba yazdı:

Ne dediğimi anlamamışsın. Yeni bir meal yazma meselesi değil diyorum. Siz anlamayan kesim için daha detaylı izah yapıyor diyorum.

Allahın sana verdiği o beyni kuranı anlamak yerine, onu eleştirmek için kullanacaksan gösterme kardeşim istemiyorum.

Bu ne yok olma sevdasıymış kardeşim bu uğurda ne hakaretler ne İnkarlar yapılıyormuş 

Bu forumdakilerin çoğu nasıl bir boşluktaysa artık tahammül edemedikleri her şeye bir hakaret bir küfür bi susun da ayıptır ayıp!   insanlar okuyor.........

Tuğbacım, sen bu forumda kal, bak neler öğreneceksin.. Mesela Beyninin ne kadar değerli bir organ olduğunu, başka birilerinin gütmesiyle değil, senin istediğin gibi çalışabildiğini öğreneceksin.. Beyninin belki sormayı, belki karşı çıkmayı, belki antik Arap masallarına itiraz etmeyi de becerebildiğini göreceksin.. Şu anda senin beynin bir kalas durumunda, o kalası yontup şekil vereceğiz inşaalah :) Bundan sonra sen benim hedef kitlemin en başındasın... Senin için biraz çaba harcayacağım, gücüm yeterse...  Gücüm yetmezse atarım bir tepik...

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Magnesia yazdı:

Tuğbacım, sen bu forumda kal, bak neler öğreneceksin.. Mesela Beyninin ne kadar değerli bir organ olduğunu, başka birilerinin gütmesiyle değil, senin istediğin gibi çalışabildiğini öğreneceksin.. Beyninin belki sormayı, belki karşı çıkmayı, belki antik Arap masallarına itiraz etmeyi de becerebildiğini göreceksin.. Şu anda senin beynin bir kalas durumunda, o kalası yontup şekil vereceğiz inşaalah :) Bundan sonra sen benim hedef kitlemin en başındasın... Senin için biraz çaba harcayacağım, gücüm yeterse...  Gücüm yetmezse atarım bir tepik...

Allahım yarattığın her mahlukun bir hikmeti vardır. Herhalde bu şahısta bu dünyada yaptıkları sebebiyle cehennemde (zebanilere yardımcı olsun diye)odun taşıyıcısı olacak 

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Magnesia said:

Son 15 yıldır Kuran Ayetlerini eğip bükmek, istenilen kıvama getirmek, çarpıtmak, uyduruk yorum ve ilave yapmak moda oldu. Kimi bilim kitabı haline getirdi, kimi açık açık tahrif etti. Ama ne yaparsan yap düzelmiyor, çünkü temeli bozuk.

Elimde 1950'lerden kalma Kuran da var, 7-8 sene önce basılmış Kuran da var. Yeni Kuran'larda anlamları öyle bir yemişler ki, evlere şenlik. Bugüne kadar bildiğimiz en iyi meal Hamdi Yazır'ın mealidir, o meali bile "sadeleştirilmiş Elmalılı meali" diye bozdular. Tümünü yok edemiyor neyse ki. Siz iyi bir meal istiyorsanız eski Elmalılı meali bulun, ona bakın...

Ayetleri doğru anlamak için

"meal"lleri karşılaştırmak güzel bi yöntem. 

Örneğin

24:31'de geçen "tâbiîne gayri ulil ırbeti min er-ricâl"in

Elmalılı Hamdi Yazır/sadeleştirilmiş Elmalılı çevirileri

http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/31.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx:

ihtiyacı olmayan erkeklerden uyuntular

kadına ihtiyacı kalmamış erkek hizmetçiler 

UYUNTU sünepe, tembel demekmiş.

Bundan sonrası bize kalmıştır

yani soracağız:

NELERE ihtiyacı olmayan erkekler?

İnanan kadınların

buna ne dediğini öğrenmek için

sordum:

Saçınızı başınızı

kadına ihtiyacı olmayan erkek hizmetçinize

açmanız caizdir deniyor; açar mısınız?

Cevap:

Hayır! Çünkü önemli olan

onun bana nasıl baktığı değil

BENiM ona nasıl baktığımdır.

Bu kadar.

İnanan kadınlar

"tesettür uleması"nın uydurduğu tesettür yalanına inanmıyor,

kendi akıllarının sesini dinliyorlar.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cevher Hatun "inanan kadınlar"dan biridir,

kadına ihtiyacı kalmamış Sümbül Ağa ile yatağa girer.

Sonra aşık olur ona, "Evlen benimle!" der. 

(Videoda 5:50):

Benimle gel ağam, gidelim buralardan,

başımızı sokacak bi yer buluruz elbette. 

Sen beni sevdin ben de seni. Bi çocumuz olmaz belki

ama hayatta her şeyin bi çaresi bulunur öyle değil mi. 

Anasız babasız kalmış bi sürü sabi var neticede,

alırız evimize bi kaç tanesini; bakarız onlara, evlatlarımız olur...

evlatlarımız olur, bir aile oluruz.

Sitelerde Paylaş

Ayette "kadınların ihtiyaçsız erkek tâbileri" diye geçen erkeklerin

kadına ihtiyaç duymadıkları iddiası tesettürü uyduranların üfürmesidir,

kadına ihtiyacı var onların çünkü KADINLARIN onlara ihtiyacı var.

"Önemli olan

BENiM ona nasıl baktığımdır" diyen

mümin kadın bunu dile getiriyor.

Peki,

o ereklerin nelere ihtiyacı yoktur?

Bunun cevabını Nûr 31'de kolayca görebiliriz,

yeter ki ayeti kendi AKLIMIZ ile okuyalım.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Tuğba yazdı:

Allahım yarattığın her mahlukun bir hikmeti vardır. Herhalde bu şahısta bu dünyada yaptıkları sebebiyle cehennemde (zebanilere yardımcı olsun diye)odun taşıyıcısı olacak 

Seni Arabistan’a alalım Tuğba ,bak orada gerçek islam var ve kadına gerçek değerini veriyorlar.

Sen şimdi gerçek islam bu değil deyip kıvırtırsın ama,yanılmam..

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Ayetleri doğru anlamak için

"meal"lleri karşılaştırmak güzel bi yöntem. 

Örneğin

24:31'de geçen "tâbiîne gayri ulil ırbeti min er-ricâl"in

Elmalılı Hamdi Yazır/sadeleştirilmiş Elmalılı çevirileri

http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/31.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx:

ihtiyacı olmayan erkeklerden uyuntular

kadına ihtiyacı kalmamış erkek hizmetçiler 

UYUNTU sünepe, tembel demekmiş.

Bundan sonrası bize kalmıştır

yani soracağız:

NELERE ihtiyacı olmayan erkekler?

İnanan kadınların

buna ne dediğini öğrenmek için

sordum:

Saçınızı başınızı

kadına ihtiyacı olmayan erkek hizmetçinize

açmanız caizdir deniyor; açar mısınız?

Cevap:

Hayır! Çünkü önemli olan

onun bana nasıl baktığı değil

BENiM ona nasıl baktığımdır.

Bu kadar.

İnanan kadınlar

"tesettür uleması"nın uydurduğu tesettür yalanına inanmıyor,

kendi akıllarının sesini dinliyorlar.

Uydurma repliklerle bu işi böyle yorumlamak kolay. Sen git ulemanın önünde yap bu mizanseni, özellikle Suudi ulemasının; görürsün alacağın tepkiyi...

İslam düşünce dini değildir ve hiç bir zaman da olmamıştır. İslam akıl dini değil, nakil dinidir. Emirler tartışılamaz, üzerinde yorum yapılamaz, alimallah bir anda mürted oluverirsin.

Kuran meallerinde yapılan çarpıtmalar, günümüze uygun olmayan ilkel kitabı günümüze uyarlama sahtekarlığıdır.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Tuğba yazdı:

Ücretini öderlerse o işi de yaparız, işten mi kaçacaz? Yeter ki sigortalı olsun. Yalnız hakkımı kuruşu kuruşuna alırım, hatta grev hakkı ister, gerektiğinde kullanırım...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Magnesia yazdı:

Uydurma repliklerle bu işi böyle yorumlamak kolay. Sen git ulemanın önünde yap bu mizanseni, özellikle Suudi ulemasının; görürsün alacağın tepkiyi...

İslam düşünce dini değildir ve hiç bir zaman da olmamıştır. İslam akıl dini değil, nakil dinidir. Emirler tartışılamaz, üzerinde yorum yapılamaz, alimallah bir anda mürted oluverirsin.

Kuran meallerinde yapılan çarpıtmalar, günümüze uygun olmayan ilkel kitabı günümüze uyarlama sahtekarlığıdır.

Aynen öyle.

İslam’da reform filan olmaz.Yok ederler.

Laik ülkede yaşayıp,laik kanunlarla din bezirganlığı yapmak iki yüzlülüktür,insanları kandırmaktır.

Bu meal sahtekarlığını gidip İran’da yapın mesela,yeryüzünde bozgunculuk yapmaktan dolayı direkt asılırsınız.

Şu adam gibi,suçu sadece Yunus’un balık hikayesine sembolik bir masal demesi..Asılmış..

https://www.theguardian.com/world/2014/sep/29/iran-executes-man-heresy-mohsen-amir-aslani

@Hasan Akçay

Sakın İran’a gitme,seni farkederlerse direkt keserler,benden tavsiye..

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Şu adam gibi,suçu sadece Yunus’un balık hikayesine sembolik bir masal demesi..Asılmış..

https://www.theguardian.com/world/2014/sep/29/iran-executes-man-heresy-mohsen-amir-aslani

Ouvvvv.... Bizim mealcilerin alayı idamlık o zaman....
"Reşat Halife"ci Edip'le "Tarihselci" Mustafa'yı önce kırbaca çekip sonra şehir meydanında diri diri yakarlar bu durumda ! Zira kuru kuru bir idam yetmez bu hadsizlere...

tarihinde adeist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, adeist yazdı:

Ouvvvv.... Bizim mealcilerin alayı idamlık o zaman....
"Reşat Halife"ci Edip'le "Tarihselci" Mustafa'yı önce kırbaca çekip sonra şehir meydanında diri diri yakarlar bu durumda ! Zira idam yetmez bu hadsizlere...

İran’ın yaptığı doğru..Kuran’a güvenmiyorsan, Allah’a da güvenmiyorsun ya da inanmıyorsun demektir. İki yüzlülüğe prim vermiyorlar,yok ediyorlar.

Olaya şuradan da bakabiliriz.Hem Allah’a inanıp müslümanım diyeceksin hem de Allah’ın ayetlerini ilkel bulup anlamını değiştirmeye çalışacaksın.Bu ne yaman çelişki,tiz kafası vurula..!

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Tuğba said:

Allah kim, yaratmak kim Tuğba.. Bir köpek kulübesi bile ne yaratabilir, ne de yapabilir. 

Yapabiliyorsa, buyursun hadi yapsın da görsğün cümle alem. 

Allah bir masal, bir yalandan ibarettir, aslı astarı olmayan bir masal.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Magnesia said:

Sevgili Magnesia,

24:31'deki "gayri ulil ırbeti min er-ricâl"ı Türkçeye

"kadına ihtiyacı kalmamış erkekler" değil

"ihtiyaç içinde olmayan erkekler" diye tercüme edenler Y N Öztürk ve Elmalılı gibi ulemadır

ve  onlar asılıp kesilmek şeklinde bir tepki görmediler. 

"ihtiyaç içinde olmayan erkekler"den kendilerinin hizmetinde bulunanlar (Y N Öztürk)

"ihtiyacı olmayan erkekler"den uyuntular (Elmalılı Hamdi Yazır)

http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/31.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Sitelerde Paylaş

Allah'ın 24:31'deki buyruğu:

Mümin kadınlar

farkedilmez durumdaki "zînetler"inin farkedilmesine yol açmasınlar

ama şu şu şu kimseler hariç...

örneğin kadınların ihtiyaçsız erkek tâbileri -tâbiîne gayri ulil ırbeti min er-ricâl. 

"zînetler"i ONLARIN farketmesi sakıncasızdır, caizdir.

Burdaki zînetler kadınların neleridir;

vücutlarının alımlı yerleri misillu zînetleri mi yani örneğin üzerine örtülerini vurdukları göğüsleri mi,

ya da göğsün üstündeki uzun kolye misillu takıları mı?

Kadınların  ihtiyaçsız 30 yaşındaki erkek tâbileri 

kadınların göğüsleri misillu alımlı yerlerine  mi ihtiyaç duymazlar  

ya da uzun kolyeleri misillu takılarına mı?

Bir kadının  

uzun kolyesini teninden uzaklaştırıp blüzünün üstüne takarak

erkek hizmetçisinin farketmesine yol açması mı sakıncsızdır, caizdir

ya da göğüslerini farketmesine yol açması mı?

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Sevgili Magnesia,

24:31'deki "gayri ulil ırbeti min er-ricâl"ı Türkçeye

"kadına ihtiyacı kalmamış erkekler" değil

"ihtiyaç içinde olmayan erkekler" diye tercüme edenler Y N Öztürk ve Elmalılı gibi ulemadır

ve  onlar asılıp kesilmek şeklinde bir tepki görmediler. 

"ihtiyaç içinde olmayan erkekler"den kendilerinin hizmetinde bulunanlar (Y N Öztürk)

"ihtiyacı olmayan erkekler"den uyuntular (Elmalılı Hamdi Yazır)

http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/31.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

"Bundan sonrası bize kalmıştır" cümlesinden sonrasıdır sözünü ettiğimiz olan kısım... Yoksa Kuran'ı en iyi tercüme edenin Elmalılı (sadeleştirilmiş Elmalılı diye meal bozulana kadar) olduğunu zaten söyledik..

Sitelerde Paylaş

Alayının yapacağı mealin....

Şu ayeti alıp bir yere yazsak, edepsiz diye bize etmediklerini koymazlar. Resmen "Amından" girmiş, "siki kalkanlardan gayrısi" ile çıkıyor malum bedevi.

Millette bu ayeti doğru çevirmemek için yazık ne kıvırmışta kıvırmış... 

Anlamak zor değili anlıyoruz, ama pes artık. Şu rezil ve kepzae bedevi osuruğundan ibaret edepsizlik abidesi dini savunacaz diye bu kadar kıvırmak... Bari popstar yarışmasında falan piste çıkıp kıvırsanız da üç beş kuruş nasiplenseniz, kendinize olsun bir faydanız olurdu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...