Jump to content

Kimin mealini tavsiye edersiniz?

Recommended Posts

14 minutes ago, Abdülmalik said:

Hocam pes yani,ayeti nasıl çevirmişsiniz!

Hayret bir şeysiniz..

Adamda haya, ar, edep denen şey yok ki...

Ayet bu, "nüşuz", işaretli olan yeşilimsi kelime.

image.png.5cb5bf45320cd9d984960f22d93fdb97.png

Kelimeyi alıp ssözlüğe bakıyoruz:

image.thumb.png.3f01efb6350da26db0b14a86ce83a610.png

Bu lavuk oradan hala, amanda yok o değil bu, yok bilmem ne.... Adamın ar damarı çatlak. O kadar yüzlerce meali, tefsiri yazan bilmiyor binlerce senedir, bir tek bu angut biliyor ya.Arabın dilini, araptan iyi biliyor ya...

image.png

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 392
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

43 dakika önce, anibal yazdı:

Adamda haya, ar, edep denen şey yok ki...

Ayet bu, "nüşuz", işaretli olan yeşilimsi kelime.

image.png.5cb5bf45320cd9d984960f22d93fdb97.png

Kelimeyi alıp ssözlüğe bakıyoruz:

image.thumb.png.3f01efb6350da26db0b14a86ce83a610.png

Bu lavuk oradan hala, amanda yok o değil bu, yok bilmem ne.... Adamın ar damarı çatlak. O kadar yüzlerce meali, tefsiri yazan bilmiyor binlerce senedir, bir tek bu angut biliyor ya.Arabın dilini, araptan iyi biliyor ya...

image.png

Madem daha iyisini biliyor gitsin İran’lı,Arabistanlı mollaların önünde yapsın bu çevirilerini,yiyorsa..

Bu adam ucuz kurtarmış..

https://odatv.com/mustafa-akyol-malezyada-gozaltina-alindi-2509171200_m.html

Ama Hasan Akçay kurtulamaz,keserler..!

Arab’ın dinini arab’a öğretmek ha,kan alırlar kan..!

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Uygunsuz davranış (nuşûz) sergilemelerinden endişe ettiniz,

o halde uyarıp yataklarında yalnız bırakarak uzak tutun onları.

Buradaki uyarıp kelimesini ikaz edip anlamında kullandım;

anlaşılıyor aslında

ama yine de açıklık getireyim dedim.

Hasan başkan,size yapılan bazı eleştirilere katılmasam bile..bir şey net:
Sizin çevirdiğiniz Kuranı yazarı nın önüne koysanız  bu kitabı kim yazdı der.

Olan anlamı yok saymak olmayanları aklınızla eklemek ve sonuç olarak ana dili arapça olan bilmem kaç tane çevirinin tefsirin mealin tam tersi sonuçlara varmak.

Edip Yükselin 'ana üslerini vurun' tercümesine bile rahmet okutuyorsunuz.

Başka bir örneğiniz olduğunu sanmıyorum başkan.

Sitelerde Paylaş
27 minutes ago, dramkow said:

Hasan başkan,

size yapılan bazı eleştirilere katılmasam bile... bir şey net:

Olan anlamı yok saymak

olmayanları aklınızla eklemek

Adını koyar mısınız lütfen

yani size göre

hangi ayette

olan hangi anlamı yok saydım,

olmayan hangi anlamı aklımla ekledim?

Sitelerde Paylaş
Just now, Hasan Akçay said:

Adını koyar mısınız lütfen

yani size göre

hangi ayette

olan hangi anlamı yok saydım,

olmayan hangi anlamı aklımla ekledim?

Bilmem kaç bin yıllık, diklenme, inat etme, laf dinlememeyi alıp kadının sarmaş dolaşı, öpüşmesi falan diye çeviren edepsiz sen değil misin? Gelmişsin burda, milletin aklıyla resmen alay eden lavuğun, arsızın teki olmuşsun.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hasan akçay ayetlerin anlamını değiştirip kendi kafasına göre çeviriyor.İslamda yüz sopa,kafirleri öldürme,sübyancılık,cariyelik,kölelik gibi ilkel şeyler olduğu için bunu müslimler dansöz gibi kıvırıyorlar.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Hasan akçay ayetlerin anlamını değiştirip kendi kafasına göre çeviriyor.İslamda yüz sopa,kafirleri öldürme,sübyancılık,cariyelik,kölelik gibi ilkel şeyler olduğu için bunu müslimler dansöz gibi kıvırıyorlar.

İmam hatipliler bile bu zırvalıkları görüp deist oluyorlar.Artık internet denen bir şey var,bilgiye ulaşmak da kolay,2-3 gün internette sörf yapsan,iq’da yeterli ise rahatça dinden çıkabilirsin..

Hasan Akçay’ın yaptığı bu süreci uzatabilmek,geciktirebilmek..

Kendisi Arap ajanı da olabilir,biliyorsun şeytana atılan taş’ın tanesi 5 dolar,hangi Arap bu kaynağın kesilmesini ister ki?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Abdülmalik yazdı:

İmam hatipliler bile bu zırvalıkları görüp deist oluyorlar.Artık internet denen bir şey var,bilgiye ulaşmak da kolay,2-3 gün internette sörf yapsan,iq’da yeterli ise rahatça dinden çıkabilirsin..

Hasan Akçay’ın yaptığı bu süreci uzatabilmek,geciktirebilmek..

Kendisi Arap ajanı da olabilir,biliyorsun şeytana atılan taş’ın tanesi 5 dolar,hangi Arap bu kaynağın kesilmesini ister ki?

Evet hocam imamhatipler bile deist oluyorlar.Bence Hasan akçay islamın saçmalıklarını örtmeye çalışarak dediğiniz gibi süreci uzatmaya çalışıyor.

Sitelerde Paylaş

Bana göre şu anda iki rakip ortam var. Biri televizyon dünyası biri internet dünyası. 

İnternet dünyası her konuyu olduğu gibi dinsizliği de etkin şekilde yayıyor. Daha doğrusu internet denilince çok büyük bir kapsam anlaşılır, sosyal medya diyelim biz buna. Yoksa internet deyince kapsam çok büyük. Karanlık internet de var.

O yüzden geri kafalılar televizyon dünyasına sığınıyorlar. Müslüm kalmaya devam etmeleri için televizyona sığınmaları şart. İnternet ortamında dinsizlik kol geziyor! Dikkat ediyorum ne kadar geri kafalı var kafasını televizyona gömüyor. Saçma sapan diziler, uyduruk gizem programları, yalaka yorumcular... Aktrol olan genç müslümler interneti dinsizlere bırakmamak için çabalıyor. Onlar da çok komikler, pilot kalemle filan allahı ispatlıyorlar, biz gülmekten yıkılıyoruz!

Normal şartlarda hiç şansları yok da, şartlar normal değil. Halk çok cahil ve dogmatik saplantılı. İnternette dinsizlik kol geziyor ama cahillik de diz boyu bile değil, gırtlağı aşkın. Cahillik olmasa ülkenin yarısı direk ateist olur zaten. Cahilliğin aşıldığı ülkelerde ateist oranı yüzde kırkyedilere vuruyor. Yüzde elliyi aşıyor.

Sitelerde Paylaş

Bu kör ve sağırları oynayan muhterem, eskiden sürekli küsüp giderdi, ancak her defasında bizi özleyip geri dönerdi.

Sayısız kere bu yöntemi uyguladı, baktı kimse onu umursamıyor, küsme taktiğini bırakmıșa benziyor.

Eh buradaki özgürlüğü, dindar kardeșlerinin sitelerinde bulamayacağı kesin.

Halbuki oradaki çöreklenmiș beyinleri eğitmeye çalıșıp bonus toplayacağına, buradaki özgün düșünen dinsizlerle așık atmaya çalıșıyor.

En son taktiğini de söylemeden geçemedim, o da șu:
Kanıt getirmeden, kanıt istemek.

Bak muhterem; biz bu mâlum cümleler topluluğundaki kelime oyunlarını çoktan aștık. Orada har yazmıș, hır yazıș, hor yazmıș; farketmez.

Bizim için hava hoș, ama beceriksiz tanrınızı biraz daha yerin dibine batırır.

Yıl 2018 olmuș, hâlâ derdini anlatamayan(!) bașka bir Tanrı var mı, bilmiyorum. Hâlâ insanlara muhtaç(!), böyle birșey olabilir mi ?
Demek ki, oluyormuș.
Kapasitesi bu kadarmıș.  

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, dramkow said:

Hasan Akçay gibi insanlar bu forum da renktir ve olmalıdır... Eğip bükmelerinin farkın da olmakla beraber,tartışma uslubu yazım şekli ve sabrı ile örnek teşkil ediyor..

Küsmemeli küstürülmemeli.

Sevgili dramkow,

Hasan Akçay'ın hangi eğip bükmelerinin farkındasınız

keşke örnekleseniz... ben de öğrensem.

Kardeşim, benim hiç bir ayeti eğip büktüğüm filan yok.

Örneğin:

4:3'te kadınların ikişerini ve üçerini ve dörderini eş alın denerek çok eşliliğin caiz kılındığı öne sürülüyor,

4:34'te kadınları dövün dendiği öne sürülüyor,

24:31:deki "zînetler"den kasıt kadın vücududur denerek tesettürü Allah'ın emrettiği öne sürülüyor.

Ama bütün bunlar yalnızca iddiadır,

ispat edilmek zorundadır

ve ispat edilinceye kadar ben bu iddialara inanmam.

Kesseniz inanmam;

vicdanım sızlar, aklım durur.

4:3'ün mevcut meallerini ilk okuduğumda

öyle oldu,

isyan ettim.

Baldızım geldi gözlerimin önüne.

Bacanağım imam nikahıyla başka bir eş almıştı

baldızımın üstüne

ama baldızım bilmezden geliyordu. 

Bir gün "Bacanak öteki eşine gitti" diyecek oldum

aman Allah'ım, "Ne demek istiyorsun sen Hasan Efendi!" diye haykırdı;

oysa dünya tatlısı bir kadındı ve bana hep Hasan Bey derdi, saygıyla. 

Sevgili dramkow, özsaygı sahibi hiç bir kadın

kabul etmez üstüne kuma getirilmesini;

ben de kabul etmem o zulmü, tekrar ediyorum: kesseniz kabul etmem.

Araştırmaya başladım

ve  kahrolası yalanı gördüm:

4:3'teki nkhlayın fiili 

kendinize nikahlayın yani o kadınlarla evlenin anlamına gelsin diye  

miladî 8. yüzyılın başlarında Kuran'ı harekeleyen birileri tarafından

inkihû okunacak şekilde harekelenmiş.

Yani o zevatın tercihi bu

Allah'ın emri filan değil.

Allah'ın

4:3'te

evlenin o kadınlarla dediği filan yok,

kocaman bi yalan bu.

Bunu ortaya çıkardım,

kötü mü ettim?

Ben bunu dile getirdikten sonra

4:3'ü çok eşçi ulemanın (?!) eğip bükmelerini anlatmak isterdim size

asıl eğip bükme neymiş görün diye.

Sonra inşallah,

yazı çok uzadı.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

4:3'teki nkhlayın fiili 

kendinize nikahlayın yani o kadınlarla evlenin anlamına gelsin diye  

miladî 8. yüzyılın başlarında Kuran'ı harekeleyen birileri tarafından

inkihû okunacak şekilde harekelenmiş.

Yani o zevatın tercihi bu

Allah'ın emri filan değil.

51 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Ama bütün bunlar yalnızca iddiadır,

ispat edilmek zorundadır

ve ispat edilinceye kadar ben bu iddialara inanmam.

53 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

vicdanım sızlar, aklım durur.

İslamda nakil esastır düşüncesine göre eğer o zevata güvenmiyorsanız direk vahyi indiren zevata da güvenmeyebilirsiniz derim akılcı çizgide olanları da iyi okuyun (mütezile) sonra meseleleri karşılaştırma yapın(tarihsel olarak) ,çıkmazları(ihtilaflar) bulun ve üzerinde düşünün olur mu.Bilmiyorum araştırdınız mı gerçi bellki de biliyorsunuzdur ve kendize göre bir yol benimsemişsinizdir ehli sünnet de değilsiniz gerçi anlam veremiyorum keşke hasani mezhebini çıkarsanız bir de kitap yayınlasanız da sizi nasıl muhatap alacağımı anlasam Hasan bey, ama sizin yazdıklarınız da iddiadan öte gitmeyecektir gepgeniş islam çatısının altında siz de yerinizi alın.

Sitelerde Paylaş

Mezhepler islam zemininde felsefe yapanlar ve islam ön kabülünde mantıklı olmaya çalışanlar islamı kuranı tartıştıkça görüşler ortaya çıkmıştır ama bu durum islamı bir yerden yapmış bir yerden yıkmıştır ortak bir tutum yoktur bir de tekfir olayı var lanet şiiler ve onların külliyatları gibi, eminim ne dediğimi islamı araştırmada arka planı olanlar anlayacaktır, ben inkar etmiyorum ki bunları okuyan sözde müslümanlara şüphe tohumları ekiyorum bunda bir sakınca görmüyorum onların zaten fikirleri yok.

Sitelerde Paylaş

İslamda nakil esastır düşüncesine göre eğer o zevata güvenmiyorsanız direk vahyi indiren zevata da güvenmeyebilirsiniz derim... (yüpyücecik)

Mushaftaki bir ifadenin nasıl okunacağında 

eğer NAKiL esastır deyip nakli esas alıyorsak 

mushaftaki bütün ifadelerin nasıl okunacağında nakli esas alacağız.

Yok nakli eğer 4:3'te esas aldığımız halde 21:4'te  göz ardı ediyorsak

ayetleri işte o zaman paşa gönlümüze göre eğip bükmekteyizdir. 

4:3'teki "nkhlayın"ın

eş alın anlamına gelmesi için

inkihû okunacak şekilde harekelenmesi

harekelemeyi yapan zevatın tercihidir dedim ya,

bunu Süleyman Ateş'e ulaştırmışlar. 

"Çarpıtmanın böylesi!" diyerek başlamış saydırmaya*

"ulema"yı temsilen Diyanet'in eski başkanı.

Diyor ki: 

Kur’ân

sadece yazıyla değil,

şifahen de naklediliyordu. Hafızlar vardı. Hem de yüzlerce.

Yani

gelenekçi "ulema"nın bu temsilcisine göre

nakil esastır ve nakilde kusur olmaz, bitti. 

Şimdi aynı Süleyman Ateş'in bir de 21:4 çevirisine bakın.

Bütün mealler: Peygamber onlara dedi ki... 

Süleyman Ateş:  De ki...

Ve açıklıyor ulu âlimimiz:

4 ncü ayetteki 

قَالَ  fiilini, Medine ve Basra kari'lerinin tamamı ve Kûfelilerin de bazıları emir kipinde

قُلْ şeklinde  okumuşlardır.

Söz gelişine daha uygun olduğu için tercümede bu kırâati easa aldık.

Peki

hani hafızlar vardı,

hem de yüzlerce?

Ayetleri ulu ulemamız

işte böyle eğip büküyor.

http://www.gazetevatan.com/suleyman-ates-339945-yazar-yazisi-carpitmanin-boylesi---/

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aman ne büyük fark yaratıyor ne büyük fark! Dedi değil de ki dersen yerler yerinden filan oynuyor, gök sallanıyor, yıldızlar dökülecek gibi oluyor! :0_80cbc_37a71a73_L:

Siz Müslümler kafayı yemişsiniz. Salak sulak üfürükten mevzuları bir iş zannediyorsunuz. Siz olmazsınız. :D

Sitelerde Paylaş

Bu Kuranı pasajları cümle kabul ederek ve numara vermeden, düz metin halinde yazdığınızı düşünebiliyor musunuz! Rezalet saçma bir metin ortaya çıkar! Bunu numaralandırıp filan bir matah bir şeymiş gibi anca gösterebiliyorlar. 

Bunu bir de o şekilde yazmak lazım, ne kadar saçma sapan bir zırva olduğunu daha açık ortaya koymak için. Deli hezeyanı olduğu apaçık görülür.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, democrossian yazdı:

Bu Kuranı pasajları cümle kabul ederek ve numara vermeden, düz metin halinde yazdığınızı düşünebiliyor musunuz! Rezalet saçma bir metin ortaya çıkar! Bunu numaralandırıp filan bir matah bir şeymiş gibi anca gösterebiliyorlar. 

Bunu bir de o şekilde yazmak lazım, ne kadar saçma sapan bir zırva olduğunu daha açık ortaya koymak için. Deli hezeyanı olduğu apaçık görülür.

İlkokul hayat bilgisi kitapları bile şu kutsal denen kitaplardan çok daha kutsal ve öğreticidir.

”Cariyeleriniz müstesna” diyen bir kitaptan bir şey bekleyen adamın insanlığından da,aklından da,vicdanından da şüphe ederim.

Sitelerde Paylaş

Dedi değil de de ki dersen yerler yerinden oynamadığı halde

ulu ulemamız duyarlı mı duyarlı,

o kadınları inkihû-eş alın ile o kadınları enkihû- evlendirin ise zulüm ile adalet kadar farklı olduğu halde

ulu ulemamız kütük gibi duyarsız; yetmedi, duyarlı olanı da kafir, misyonmer ilan ediyor.

Ateistlere gelince, onlara ne ayetin doğru okunmasından;

onlar ateisttir, ateist gibi davranacaklar, ayeti eleştirecekler.

O kadar.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Hasan Akçay said:

Dedi değil de de ki dersen yerler yerinden oynamadığı halde

ulu ulemamız duyarlı mı duyarlı,

o kadınları inkihû-eş alın ile o kadınları enkihû- evlendirin ise zulüm ile adalet kadar farklı olduğu halde

ulu ulemamız kütük gibi duyarsız; yetmedi, duyarlı olanı da kafir, misyonmer ilan ediyor.

Ateistlere gelince, onlara ne ayetin doğru okunmasından;

onlar ateisttir, ateist gibi davranacaklar, ayeti eleştirecekler.

O kadar.

Eee, diyoruz işte sana, kendi kıçından ayet uydurup dine ihanet ediyorsun, kafirsin. Senin hakikatin bu. 

Dinde beğenmemek, beğenmediğini kıvırıp yamultmak yok. Ya öyledir, ya da değildir. Sana hakaret etmeye değil, yardım etmeye çalışıyoruz sadece. Eğer allah denen masal inanıyorsan, gerçekler bunlar, mecbur kabul edeceksin. Yok öyle değil böyle diyorsan, o zaman allaha falan inanmıyorsun aslında, kandırma kendini boşu boşuna. 

Ve allah dediğimiz gibi bir masal, ona kanmak ve insanlığını o aşşağılık töreye kurban etmek zorunda değilsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...