Jump to content

Tanrı kendinden daha güçlü tanrı yaratabilir mi?

Recommended Posts

35 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Tanrı "herşeye kadir" dediğimiz zaman bu herşey, gerçekten herşey anlamına geliyor, yani mantık kurallarına uymayanlar hariç denmemiş, üstelik islam inancına göre mantık kuralları da Tanrı tarafından yaratılmıştır, dolayısıyla mantık kurallarının Tanrı üzerinde sınırlayıcı etkisi olması beklenemez, herşeye kadir dediğimizde kendinden güçlü Tanrı yaratmaya da kadir olmalıdır, veya diğer mantık kurallarıyla çakışan ne varsa hepsini yapmaya kadir olmalı, aksi takdirde Tanrı çoğu şeyi yapmaya kadir, mantık kurallarıyla çakışmayan şeyleri yapmaya kadirdir dememiz lazım. Ama dikkat ederseniz bu mutlak kudret tanımına girmiyor.
     Tanrı'yı "herşeye kadir" yapabilmek için mantık kurallarının dışına atmak ta çözüm değildir, çünkü onun hakkında konuşmayı imkansızlaştırır. Mantık kurallarının dışında olan bir Tanrı, kavranılması imkansız, üzerine konuşulması olanaksız bir Tanrı'dır. Zira, Tanrı'nın tek ve gerçek din gönderdiğini iddia ediyorsunuz ve karşı dindeki kişi de sizin inanışınızın tersi yönünde tek Tanrı'nın kendi tanrısı olduğunu iddia ediyor. Bu durumda karşı tarafla iletişim içinde olmak imkansızdır zira Tanrı hem bir hem çok olabilir! Bu muhakkak monoteist bir inançlının pozisyonu olmayacaktır. Benzer şekilde mantık kurallarının dışında olan bir Tanrı'dan bahsediliyorsa, bir inançlının bir ateiste karşı çıkmasının hiçbir anlamı yoktur, çünkü Tanrı mantık kurallarına tabii değilse “hem var hem yok” olabilir. Tanrı hem ahlaklı hem ahlaksız olabilir. Tanrı hem her şeyi biliyor hem de hiçbir şeyi bilmiyor olabilir. Tanrı hem güvenilir hem güvenilmez olabilir. Bu tür bir Tanrı modeli savunusuyla teist, hiçbir Tanrı modeline ve dini duruşa karşı kendini savunamayacak konumda olur. Bu tür bir inanç şüphesiz ki saçmadır. 

Tanrı zaten mantık kurallarına tabi değildir, o kurallara tabi olan bizleriz ve biz bu kuralların dışına çıkamayız. Bu sebeple Tanrı'yı saçmalığa indirgemeyezsin, üzgünüm. Kendi kurallarını koyup oradan yaptığın çıkarımlarla benim tutarlılığımı sarsmaya çalışmışsın. Ancak ben ortaya net bir tanrı tanımı koyuyorum ve temellendirmemi ona göre şekillendiriyorum. İslam inancına göre Tanrı ezeli ve ebedidir. Yoktan her şeyi var edebilir. Bu durumda sorulacak olan '' o zaman kednisini de yok edebilir mi'' sorusuyla ''tanrı varsa beni öldürsün'' sorusu aynı mânaya gelir. Başta söylediğim tabiiyet burada da geçerli. Bağlılık tersi yönde işliyor.

Ek olarak şunu da belirteyim; tarih boyunca ateist felsefede tanrı, bu tür saçmalığa indirgemeci yöntemlerle yanlışlanmaya çalışılmamıştır. Çünkü bu oldukça sığ bir argüman. Temel felsefe ve mantık eğitimi almış ortalama zekaya sahip her birey buradaki tutarsızlığı ilk bakışta görebilir.

tarihinde Cundeb tarafından düzenlendi
ekleme
Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 saat önce, siramen yazdı:

ALLAH , Ezeli ve Ebedi Tek İlah'tır, 

Allah’ın başka bir tanrı tarafından yaratılmadığına nasıl emin olabiliriz?

Daha güçsüz bir tanrı tarafından yaratılmış,sonra o tanrı Allah tarafından yok edilmiş olamaz mı?

Niye olamaz?

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Cundeb yazdı:

Tanrı zaten mantık kurallarına tabi değildir, o kurallara tabi olan bizleriz ve biz bu kuralların dışına çıkamayız. Bu sebeple Tanrı'yı saçmalığa indirgemeyezsin, üzgünüm. Kendi kurallarını koyup oradan yaptığın çıkarımlarla benim tutarlılığımı sarsmaya çalışmışsın. Ancak ben ortaya net bir tanrı tanımı koyuyorum ve temellendirmemi ona göre şekillendiriyorum. İslam inancına göre Tanrı ezeli ve ebedidir. Yoktan her şeyi var edebilir. Bu durumda sorulacak olan '' o zaman kednisini de yok edebilir mi'' sorusuyla ''tanrı varsa beni öldürsün'' sorusu aynı mânaya gelir. Başta söylediğim tabiiyet burada da geçerli. Bağlılık tersi yönde işliyor.

Ek olarak şunu da belirteyim; tarih boyunca ateist felsefede tanrı, bu tür saçmalığa indirgemeci yöntemlerle yanlışlanmaya çalışılmamıştır. Çünkü bu oldukça sığ bir argüman. Temel felsefe ve mantık eğitimi almış ortalama zekaya sahip her birey buradaki tutarsızlığı ilk bakışta görebilir.

Üzgünüm ama teistlerin tanrılarına yüklediği bazı sıfatları yinelemek dışında ortaya net bir tanrı tanımı koyamadınız henüz, yukarıda belirttiğim “mantık kurallarının dışında olan Tanrı” betimlemesine yine aynı şekilde karşı argümanlarınızla cevap verirseniz

Daha sağlıklı bir şekilde fikir alışverişinde bulunabiliriz, mantık kuralları dışında olan tanrı, birden çok olmaya, ahlaksız ve güvenilmez olmaya, kitabında verdiği sözlere uymamaya vs. kadir olur.. veya Tanrı'nın mantık kurallarını aşamayacağını mı iddia ediyorsunuz? 

Mantık çerçevesinde felsefe konularını tartışmak istiyorsanız, bir takım ön kabullerle yola çıkmamanızı tavsiye ederim,

Tanrı gibi bir ön kabul ve beraberinde gelen bazı kalıplaşmış bilgilerin üzerine düşüncenizi bina etmek istediğinizde yapının temeli bozuk olduğu için ortaya konan fikirler kaçınılmaz şekilde prematüre olacak ve fikirler ölü doğacaktır.

Sitelerde Paylaş

Muslumanlarin anlamadigini ben neden anliyorum

Burada soz konusu iddia sahibi olan bir insanin kendi gucu degilki soz konusu olan tanrinin kendi fiziksek gucudur.dolayisiylede herseye gucu yettirmesi gereken tanridir.ornekler cogaltilabilir tanri kendini olduremiyorsa

Herseye gucu yetmez ve biz ona tanri diyemeyiz.tanri kendini oldurebiliyorsa.bu seferde en guclu o degildir.tanri bir sinav yapiyorsa ve iyileri kobay olarak kullaniyorsa iyi oldugu kadar kotu bit tanri oldugunun 2 basli hem seytani cok iyi oynuyan hemde tanriyi cok iyi oynuyan bir figurdur.iyi ve kotu kavramlarini yoktan vareden tanrinin insanlari ozgur iradede yaratmadi imkansizdir ama kole iradede yaratmasi en gercekvi tanri figurudur.artik bu gercekleri gorelim.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Allah’ın başka bir tanrı tarafından yaratılmadığına nasıl emin olabiliriz?

Daha güçsüz bir tanrı tarafından yaratılmış,sonra o tanrı Allah tarafından yok edilmiş olamaz mı?

Niye olamaz?

sebebini söylüyorum hala, ALLAH'ın haşa yaratılmadığına nasıl emin olabiliriz diyorsun, yaratılmış olsa Tanrı olmaz diyorum varolması  başkası sayesinde olur diyorum hala aynı kısır döngüdesin? Yaratılan herşey kuldur. çünkü bir başlangıcı olan Tanrı olmaz. Tanrının varlığında ve gücünde bir başlangıç olamaz. eğer olursa o Tanrı olmaz. bunda anlaşılmayan ne?

tarihinde siramen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Antonius yazdı:

Eğer kitaplardaki tanrı yada Allah dediğimiz güç İnsan aklı ise.O zaten bu iş için kollarını sıvamış Bilgisayarlar yapıp onları devamlı geliştiriyor.

değil, değil. bunu zerre düşünmeyin. Hak Kitapların bildirdiği O Kudret, insan aklı değil. bilgisayarlar yapıp geliştiren insan aklı bilgisayarı yapmak için yeryüzünde neleri kullanıp bir araya getiriyor da o bilgisayarı hazırlıyor görmüyormusunuz? birşeyi meydana getirmek için kullandığı herşey, her materyal kendisinden önce yaratılmıştır. yaratılan birşeyi kullanıp başka şeyler meydana getirmek, yaratmak da İlah olmak da değildir.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, siramen yazdı:

değil, değil. bunu zerre düşünmeyin. Hak Kitapların bildirdiği O Kudret, insan aklı değil. bilgisayarlar yapıp geliştiren insan aklı bilgisayarı yapmak için yeryüzünde neleri kullanıp bir araya getiriyor da o bilgisayarı hazırlıyor görmüyormusunuz? birşeyi meydana getirmek için kullandığı herşey, her materyal kendisinden önce yaratılmıştır. yaratılan birşeyi kullanıp başka şeyler meydana getirmek, yaratmak değil İlah olmaksa hiç değildir.

Yaşamın realitesine bakarım ben.Cansız maddeler canlıları yapıyor.Akılsızlardan evrim ile akıl çıkıyor.Hak kitap dediğiniz kitap ise "Sana şah damarından daha yakınım " dediğine göre o zaman İnsana şah damarından daha yakın olan o güçtür ilah yada Allah olan.Oda İnsanlığın aklıdır.Hak kitabıda insan aklı çıkarmıştır.Bir tarafta insan bir tarafta Allah olmaz.Ona ikilik denir.Var olan şey ekşi ve sert ahlatsa onu mis gibi sulu armut yapan insan aklıdır.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Antonius yazdı:

Yaşamın realitesine bakarım ben.Cansız maddeler canlıları yapıyor.Akılsızlardan evrim ile akıl çıkıyor.Hak kitap dediğiniz kitap ise "Sana şah damarından daha yakınım " dediğine göre o zaman İnsana şah damarından daha yakın olan o güçtür ilah yada Allah olan.Oda İnsanlığın aklıdır.Hak kitabıda insan aklı çıkarmıştır.Bir tarafta insan bir tarafta Allah olmaz.Ona ikilik denir.Var olan şey ekşi ve sert ahlatsa onu mis gibi sulu armut yapan insan aklıdır.

akılsızlardan evrim ile akıl çıktığını göstersene? günümüz teknolojisini yapan evrim değil bunu söylemeye çalışıyorsun uydurma. evrimcilerin laf satalasından başka yaptıkları hiçbirşey yok. insanları aldatmak için güya birşeyler yaptıklarını iddia ederler ve hayallerle konuşurlar. halbuki onların her lafı yalan. heleki senin dediğin cansız maddeler canlıları yapıyor, ya bırak bu palavrayı, kendin nasıl söylersin bunu? sen hangi cansızın canlıyı yaptığını gördün?

"size şahdamarınızdan daha yakınım" Ayetinden İlah olmayı insanamı bağlıyorsun sen? O Ayet'de bildirilenin, "kainat ve herşey bizim yaratmamız bizim kontrolümüzdeyken, siz kendinizi başıboş sanmayın. sizin canınıza yakınız. yani sizin canınızı siz anlamadan almayada Kadiriz" demek olduğunu anlamaman mümkün değil. bu insan aklının haşa uydurması değildir. senin hayatının ve ölümün senin elinde olmadığı doğrumu? doğru - daha ne o zaman? o halde Bu Ayeti yalanlaman mümkünmü? inanmak istemiyorsun o ayrı, ama Ayet'e, sen kendi gözünden "yalan"da diyemezsin. sana ve hepinize göstermek için anlattım üstteki mesajda. insan kendisinden önce yaratılmış bir düzen içinde doğuyor doğduğunda bile aciz herşeye muhtaç olarak doğuyor, yaşı ilerledikçe büyüyor (büyümesi bile kendi elinde değil), ilim öğrenecek ve uygulayacak yaşı geçiriyor (okul eğitimi olan 6-25 yaş arası), sonrada uygulamaya döküyor diye, kendini İlahmı sanacak? sana soruyorum? böyle insanın kendine İlah demesi hatta sanması bile mümkünmü? aslaaaaaaaaa. haşaaaaaa. insan sadece, yaratılmış olandan meydana getirir. yoktan varedemez.

o zaman Hak Kitaplarında Zatını bildiren Kudret kim? hemde O Kudretin bildirdikleri bir bir ortaya çıkıyor, bugüne kadar hiçbir şeyde yalan söylemedi. o zaman O Kudret kim?

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, siramen yazdı:

değil, değil. bunu zerre düşünmeyin. Hak Kitapların bildirdiği O Kudret, insan aklı değil. bilgisayarlar yapıp geliştiren insan aklı bilgisayarı yapmak için yeryüzünde neleri kullanıp bir araya getiriyor da o bilgisayarı hazırlıyor görmüyormusunuz? birşeyi meydana getirmek için kullandığı herşey, her materyal kendisinden önce yaratılmıştır. yaratılan birşeyi kullanıp başka şeyler meydana getirmek, yaratmak da İlah olmak da değildir.

Sen kendi kafandaki tanrı imajından bahsediyorsun,bana göre de eğer tanrı diye bir şey varsa bunların katında mantıklı ya da mantıksız her şey mümkün olmaldır.

Ne bileyim kendini yok edebilmeli,başka Tanrı’lar yaratabilmelidir.

İnsan mantığıyla Tanrı’ya sınırlar çizmek,o Tanrı’nın insan eseri olduğunu gösterir,Aynı Arap icadı El-İlah gibi..

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, siramen yazdı:

akılsızlardan evrim ile akıl çıktığını göstersene? günümüz teknolojisini yapan evrim değil bunu söylemeye çalışıyorsun uydurma. evrimcilerin laf satalasından başka yaptıkları hiçbirşey yok. insanları aldatmak için güya birşeyler yaptıklarını iddia ederler ve hayallerle konuşurlar. halbuki onların her lafı yalan. heleki senin dediğin cansız maddeler canlıları yapıyor, ya bırak bu palavrayı, kendin nasıl söylersin bunu? sen hangi cansızın canlıyı yaptığını gördün?

"size şahdamarınızdan daha yakınım" Ayetinden İlah olmayı insanamı bağlıyorsun sen? O Ayet'de bildirilenin, kainat ve herşey bizim yaratmamız bizim kontrolümüzde ama siz kendinizi başıboş sanmayın demektir. sizin canınıza yakınız. yani sizin canınızı siz anlamadan almayada Kadiriz demek olduğunu anlamaman mümkün değil. bu insan aklının haşa uydurması değildir. senin hayatının ve ölümün senin elinde olmadığı doğrumu? doğru - daha ne o zaman? o halde Bu Ayeti yalanlaman mümkünmü? inanmak istemiyorsun o ayrı, ama Ayet'e, sen kendi gözünden "yalan"da diyemezsin. sana ve hepinize göstermek için anlattım üstteki mesajda. insan kendisinden önce yaratılmış bir düzen içinde doğuyor doğduğunda bile aciz herşeye muhtaç olarak doğuyor, yaşı ilerledikçe büyüyor (büyümesi bile kendi elinde değil), ilim öğrenecek ve uygulayacak yaşı geçiriyor (okul eğitimi olan 6-25 yaş arası), sonrada uygulamaya döküyor diye, kendini İlahmı sanacak? sana soruyorum? böyle insanın kendine İlah demesi hatta sanması bile mümkünmü? aslaaaaaaaaa. haşaaaaaa. insan sadece, yaratılmış olandan meydana getirir. yoktan varedemez.

o zaman Hak Kitaplarında Zatını bildiren Kudret kim? hemde O Kudretin bildirdikleri bir bir ortaya çıkıyor, bugüne kadar hiçbir şeyde yalan söylemedi. o zaman O Kudret kim?

Doktora gittiğinde niye ilaç yazdırıyorsun?Cansız maddeden niye şifa umuyorsun?

Cansız bir madde,mesela antibiyotik bakteriyi nasıl öldürüyor?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Abdülmalik yazdı:

Sen kendi kafandaki tanrı imajından bahsediyorsun,bana göre de eğer tanrı diye bir şey varsa bunların katında mantıklı ya da mantıksız her şey mümkün olmaldır.

Ne bileyim kendini yok edebilmeli,başka Tanrı’lar yaratabilmelidir.

İnsan mantığıyla Tanrı’ya sınırlar çizmek,o Tanrı’nın insan eseri olduğunu gösterir,Aynı Arap icadı El-İlah gibi..

kendi kafamdaki Tanrı imajı diye birşey yok. başkası tarafından yaratılan Tanrı olamaz. o yüzden İhlas Suresinde "O, doğmamış ve doğurulmamıştır" buyurulurken, başka bir Tanrı tarafından da yaratılmamıştır. yaratılsa Tanrı olmaz, sen annenden doğduğun halde yeryüzüne hiçbirşey sana vasıta olmadan kendim geldim diyebiliyormusun? hemen baban anneni gösteriyorsun. onlar olmasaydı ben gelemezdim diyorsun. eeeeee? bir Tanrı, başka birini yaratırsa yaratılan, Tanrı olurmu? Yaratmış olan Tanrıya muhtaç olmuş olur, muhtaç olan da Tanrı olmaz.

ya sapıkça konuşma. Tanrı kendini yok edebilmeli başka tanrılar yaratabilmeli bu ne demek ya? oyunmu eğlencemi arıyorsun sen? Tanrı, ölümlü olursa Tanrı olurmu? bizden bir farkı kalırmı? Tanrı; Yaratmayada, Ölümede Hükmedendir zaten de öyle. siz, Tanrı'dan haşa eğlence arıyorsunuz kendi kendinize.

Tanrıya sınır çizilmezde, Tanrı mutlak Kudrettir. O, Sıfatlarına da Kudret edendir. yani ölümü O Yarattı ve ölüm bizim içindir O'na asla ulaşmaz, ölüm O'na haşa kafa tutamaz. Yaratmakta O'nun Kudretindedir. Yaratmak da ALLAH'a kafa tutamaz.

hala eğlencemi arayacaksınız?

Sitelerde Paylaş

Doktora gittiğinde niye ilaç yazdırıyorsun?Cansız maddeden niye şifa umuyorsun?

Cansız bir madde,mesela antibiyotik bakteriyi nasıl öldürüyor?

antibiyotik doğada kendilindenmi var? nelerin bir araya getirilmesiyle meydana geldi? ilacın meydana getirilmesi için kullanılanlar canlıyken, hap gözünün önünde cansız diye bakterileri nasıl öldürdüğüne niye şaşırıyorsun?

"Gerçek antibiyotikler küften, bakteriden ya da aktinomiseteler’den (bakteri ile küf arası organizmalar ile) elde edilir. Ötekilerse ya kimyasal olarak bireşimlenir ya da doğal olarak bulunan bir antibiyotikten geliştirilir." (bilgi)

cansız olan hiçbirşey canlıyı yapamaz. bu konuda saçmalamayın. kendinizi zorla nelere sürüklüyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

antibiyotik doğada kendilindenmi var? nelerin bir araya getirilmesiyle meydana geldi? ilacın meydana getirilmesi için kullanılanlar canlıyken, hap gözünün önünde cansız diye bakterileri nasıl öldürdüğüne niye şaşırıyorsun?

"Gerçek antibiyotikler küften, bakteriden ya da aktinomiseteler’den (bakteri ile küf arası organizmalar ile) elde edilir. Ötekilerse ya kimyasal olarak bireşimlenir ya da doğal olarak bulunan bir antibiyotikten geliştirilir." (bilgi)

cansız olan hiçbirşey canlıyı yapamaz. bu konuda saçmalamayın. kendinizi zorla nelere sürüklüyorsunuz.

Mal değneği,

Sentetik olarak üretilen bir ton ilaç var.Bu ilaçlar hedef organizmadaki hedef proteinin fizikokimyasal özelliklerine göre düşünülüp, tasarlanır.Hedef protein hangi bileşiğe fazla affinite gösterip aktive veya inhibe oluyorsa o madde o ilaca eklenir.

Aslında atomların da cansız olduğunu söylemek doğru değildir.Onlarında bir karakteri,davranışı vardır.Karbon atomu bir çok atomla birleşebilirken,altın atomu yanlızlığı sever.

Penisilin küften üretiliyor diye canlı mı oluyor şimdi?Hay senin şarap çanağına..Sen sandığımdan da cahil çıktın be..

Sitelerde Paylaş

Mal değneği,

Sentetik olarak üretilen bir ton ilaç var.Bu ilaçlar hedef organizmadaki hedef proteinin fizikokimyasal özelliklerine göre düşünülüp, tasarlanır.Hedef protein hangi bileşiğe fazla affinite gösterip aktive veya inhibe oluyorsa o madde o ilaca eklenir.

Aslında atomların da cansız olduğunu söylemek doğru değildir.Onlarında bir karakteri,davranışı vardır.Karbon atomu bir çok atomla birleşebilirken,altın atomu yanlızlığı sever.

Penisilin küften üretiliyor diye canlı mı oluyor şimdi?Hay senin şarap çanağına..Sen sandığımdan da cahil çıktın be..

ulan canlıların bünyesinde kullanılmak üzere üretilen herşeyin hammaddesi yine doğadaki canlılardandır yalanını ....... senin abdülmalik. şerefsizlik yapma.

penisilin küften üretiliyor diye canlımı oluyor diyor, ulan kullandığın organizmalar canlı be sonra değiştirmen, aslını bozmaz. manyağa bak. neyin iddiasını yapıyor benle.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, siramen yazdı:

"size şahdamarınızdan daha yakınım" Ayetinden İlah olmayı insanamı bağlıyorsun sen? O Ayet'de bildirilenin, "kainat ve herşey bizim yaratmamız bizim kontrolümüzdeyken, siz kendinizi başıboş sanmayın. sizin canınıza yakınız. yani sizin canınızı siz anlamadan almayada Kadiriz" demek olduğunu anlamaman mümkün değil. bu insan aklının haşa uydurması değildir. senin hayatının ve ölümün senin elinde olmadığı doğrumu? doğru - daha ne o zaman? o halde Bu Ayeti yalanlaman mümkünmü? inanmak istemiyorsun o ayrı, ama Ayet'e, sen kendi gözünden "yalan"da diyemezsin. sana ve hepinize göstermek için anlattım üstteki mesajda. insan kendisinden önce yaratılmış bir düzen içinde doğuyor doğduğunda bile aciz herşeye muhtaç olarak doğuyor, yaşı ilerledikçe büyüyor (büyümesi bile kendi elinde değil), ilim öğrenecek ve uygulayacak yaşı geçiriyor (okul eğitimi olan 6-25 yaş arası), sonrada uygulamaya döküyor diye, kendini İlahmı sanacak? sana soruyorum? böyle insanın kendine İlah demesi hatta sanması bile mümkünmü? aslaaaaaaaaa. haşaaaaaa. insan sadece, yaratılmış olandan meydana getirir. yoktan varedemez.

Canlılık ve cansızlık sadece tanımlardan ibaret olan, iki varlık tipidir. Bu iki varlık tipi, tıpkı tüm canlıların ortak bir atası olması gibi, tüm varlıkların ortak atası olan ve genellikle (ve doğrulukla) "cansız" olarak düşünülen maddeden evrimleşmiştir. Özünde, ikisi de aynı cansız varlıktan, maddeden (ya da enerjiden) oluşmaktadır. Sadece, aşırı uzun süreli farklılaşma, onlar arasındaki bu derin farkları doğurmaktadır. Günümüzde, insanın sıradışı (!) olduğunu "düşünmemizi" sağlayan "düşünce" bile, tamamen cansız, elektro-biyokimyasal olaylar zinciri ile kolaylıkla açıklanabilmektedir.

Doğada, hiçbir varlığın doğa üstü bir özelliğine rastlanmamıştır ve şimdiye kadar ortaya atılan tüm doğa üstü iddialar, bilimsel gerçeklerle düzeltilmiş ve etkisiz kılınmıştır. Canlılık ve cansızlık da, her ne kadar günlük hayatta sıklıkla aksini kullansak da, birbiriyle tamamen aynı yapıya sahip, sadece özelleşme ve değişme konusunda farklılaşmış olan varlık tipleridir.

Bunu anlayan biri, Darwin'in heyecan ve hayranlıkla ifade ettiği bu yaşam görüşündeki muhteşemliği fark edebilecektir. Üstelik bu muhteşemliğin gücünü arttıran, bu hayat görüşünün gücünü doğadan ve salt gerçeklerden alıyor olmasıdır.

Gelelim size şah damarınızdan daha yakınım sözüne Orada Kainat ve herşeyi ben yarattım gibi bir ibare yok.Ben sende varım senden ne ayrıyım nede gayrıyım anlaşılıyor.Ha O zaman bundanda şu sonuç çıkar:Ben varsam oda vardır.Ben ölmüşsem oda artık bende yoktur.Ayrıca İlah diye bir şeyde yoktur.Var olan insanın kendisinde (Beyninde)oluşan O yaratıcı zeka ve ona bağlı güçtür.İşte Allah denilen güçte odur.Onuda şayet kullanabilirse yoksa insana yıldızlardan daha uzaktır.

Sitelerde Paylaş

Canlılık ve cansızlık sadece tanımlardan ibaret olan, iki varlık tipidir. Bu iki varlık tipi, tıpkı tüm canlıların ortak bir atası olması gibi, tüm varlıkların ortak atası olan ve genellikle (ve doğrulukla) "cansız" olarak düşünülen maddeden evrimleşmiştir.

daha burda sıçtın, baştan iki varlık tipi diyorsun, sonra tüm canlıların atası olması gibi diyorsun, sonra hepsini toplayıp cansızlara katıyorsun, lan yürü git. konuşurken bile saçmaladığın ne kadar ortada. canlı kendi içinde bir tip cansızda kendi içinde bir tipse, hepsini toplayıp nasıl cansızlardan başladığını söyleyebiliyorsun? canlıları nasıl cansızlara kaydırdın lan? sen bir taştanmı oluştun? hangini yeryüzündeki bir kaya peydahladı? ağzınızdan dökülen herşey yalan dolan ne dediğinizi bilmiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Gelelim size şah damarınızdan daha yakınım sözüne Orada Kainat ve herşeyi ben yarattım gibi bir ibare yok.Ben sende varım senden ne ayrıyım nede gayrıyım anlaşılıyor.Ha O zaman bundanda şu sonuç çıkar:Ben varsam oda vardır.Ben ölmüşsem oda artık bende yoktur.Ayrıca İlah diye bir şeyde yoktur.Var olan insanın kendisinde (Beyninde)oluşan O yaratıcı zeka ve ona bağlı güçtür.İşte Allah denilen güçte odur.Onuda şayet kullanabilirse yoksa insana yıldızlardan daha uzaktır.

ısrarla canlıların da cansızlardan geldiğini söyleyenden bir bok olmaz. zaten bu ahmaklıkla o kadar mesajı inkar etmen normal.

Sitelerde Paylaş

daha burda sıçtın, baştan iki varlık tipi diyorsun, sonra tüm canlıların atası olması gibi diyorsun, sonra hepsini toplayıp cansızlara katıyorsun, lan yürü git. konuşurken bile saçmaladığın ne kadar ortada. canlı kendi içinde bir tip cansızda kendi içinde bir tipse, hepsini toplayıp nasıl cansızlardan başladığını söyleyebiliyorsun? canlıları nasıl cansızlara kaydırdın lan? sen bir taştanmı oluştun? hangini yeryüzündeki bir kaya peydahladı? ağzınızdan dökülen herşey yalan dolan ne dediğinizi bilmiyorsunuz.

Önce lanlı lunlu konuşma terbiyeli ol! Ona buna özenme .Senin yaratılış martavalında topraktan yaratılmadıkmı? Toprak ne? Canlımı?Sana ilk canlının oluşumundan bahsediyoruz .Bak bakalım Abiogeneze!

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Antonius yazdı:

Önce lanlı lunlu konuşma terbiyeli ol! Ona buna özenme .Senin yaratılış martavalında topraktan yaratılmadıkmı? Toprak ne? Canlımı?Sana ilk canlının oluşumundan bahsediyoruz .Bak bakalım Abiogeneze!

toprakta organizmalar yokmu lan? toprak canlılık içermese bitki nasıl çıkacak? sen ne malsın ya? ithalmisin ihraçmısın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...