Jump to content

Tanrı kendinden daha güçlü tanrı yaratabilir mi?

Recommended Posts

13 saat önce, Ebu Kafir yazdı:

@spartaküs abaküs

Stephen Hawking'i bilirsin, geçenlerde kaybettiğimiz, gelmiş geçmiş en büyük dahi bilim adamlarında birisi,

bu konularda referans alınması gereken birisi varsa ondan daha isabetli bir seçim yapamazsın,

kendisinin grand design isimli bir belgesel serisi var mutlaka izlenmeli, ama bu konuda özellikle referans alınacak bölümü için aşağıda link veriyorum,

evreni tanrı mı yarattı? tanrı var olabilir mi? evrenin var olabilmesi için tanrıya ihtiyaç varmı? bilimsel bir şekilde anlatıyor, mutlaka seyret.

Kendi eksik bilgilerinle, veya sağdan soldan kerameti kendinden menkul tiplerin yanlış yönlendirmeleriyle çıkarım yapıp bir yere varılmaz,

mutlaka incele ve araştır, detaylarını kontrol et, sorgula, ciddiye alınmak istiyorsan desteksiz atıp tutma..

http://astronomifizik.blogspot.com.tr/2013/10/stephen-hawking-evreni-tanr-m-yaratt.html

Belkide sorun sendedir.kanki beni ciddiye alicak kadar zeki degilsindir.böyle bir olasılıkta var metafizigin kutsal :lol: mantığında.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 saat önce, democrossian yazdı:

Surita diye bir hokkabaz vardır, bunun dört kolu vardır biriyle iskambil destesi kararken diğeriyle çayını karıştırıp öbürüyle sırtını kaşırken dördüncüyle de otomobil sürebilir, kuyruğu da vardır, vitesi onunla değiştirir, ayaklarında el gibi parmaklar vardır, arabayı sürerken yazı yazar, kitap okur, alnında bir gözü daha vardır, onunla hem yola, hem navigasyon cihazına aynı anda bakar diye kafandan bir Surita tanımı yaratamazsın!

Tanrıyı kafadan veya başka tarafından uydurmak da böyledir. Sen sonsuz güçlü, yaratılmamış, ezelden beri var şeklinde tanımladın diye senin tanımladığın gibi bir tanrı var olmaz. Küllerinden sürekli yeniden doğan Zümrüdü Anka kuşu da gerçek o zaman, Kaf dağının ardında yaşıyor! Süpermen de gerçek o zaman, Kripton'dan geldi!

Kendi zırvanıza kendiniz inanın, kimse sizin tanrı zırvanıza inanmak filan zorunda değil! Tanrı olanaksızdır ve yoktur.

Burada söz konusu edilen paradoks, fizikte temel bir paradokstur. Sonsuz bir kuvvet, sonsuz bir kütleyi itebilir mi şeklinde ele alınır. Buradan sonsuz kütle ve sonsuz kuvvetin olamayacağı çıkarsanır. Uzay/zaman/madde/enerji sonsuzdur, fakat burada söz konusu edilen bir güç, kuvvet, zeka değildir. Bu uzay dokusunun bir kütlesi de yoktur, çünkü graviton içermez. Enerjinin bu dokuda bir görünümü yoktur, maddenin de... Zamanın aktığının bir belirteci, bir hareket yoktur. Buna boş uzay diyoruz. Ama mutlak boşluk ve yokluk olamaz. Varlık belirtisi göstermesi için bir kuantum dalgalanma gereklidir.

Bunun haricinde öyle güçlü zeki filan bir şey sonsuzdan beri var olamaz. Bu saçma ve olanaksızdır. Böyle bir şey niye olsun? 

Zamanın ispati var dostum biz yaslaniyoruz.canlılar yaşlanıyor.cansız maddeler forum degistiriyor.ölü atıklardan petrol çıkartılıyor yanı petrole dönüşüyor.zaman evrenin bir sistematik düzenidir.zaman olmazsa kimyasal tepkime olmaz.yani odun olmaz odun olması için zaman gerekir.ateşte olmaz.yani tepkime Zamanın kolesidir.sonsuz kuvvet tanımını yaparken evreni yani görselliği baz alma.göreceli herşey zamanın kolesidir.fizikte bir kural vardır.birsey duyuyorsa ve şekil değiştiriyordu bu zaman olduğu içindir.odunun yanması hatta komurlesmesi bile forum değiştirdiğini ispatlar.odunda bir enerjidir. Ama enerjisi bittiğinde forum degistiriir ve kömür olur.sonrada toz olup dağılır.o enerji bitmiştir artık.demekki enerji tükenir.yani evrendeki cansız veya canlı varlıkların bir sonu vardır.senin takıldığım noktada bu dostum sen enerjiyi sonsuz görüyorsun.enerji biter.bir güneşin çekirdeği buyur hidrojen dönüşür içindeki enerji azalır.ve yoğunlaşır.ve buyur ve süper nova olur ve patlar gunes enerjisine kitle çekimine patlayınca yok olur.enerjisinin sonsuz olması imkansizdir.13.7 milyar yıl önce 999999999999999999999999999 galaksiler bir o kadar gunes olduğunu düşün ve bunların patladığını düşün.demekki enerji yok oluyor.form degistirmiyor

tarihinde spartaküs abaküs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, democrossian yazdı:

Ben zamanın aktığının belirteci olmaması durumunu boş uzay için söylüyorum, iyi oku.

Iyide uzay boş bir boyut degil ki dostum.boş bile olsa içindeki görsel lere bakarak bir sonuç elde etmek mümkündür.çünkü boşlukta olsa yine aynı boyutta zaman işlemeye devam ediyor.yine aynı boyutta zamanın aktığını bilimsel olarak görebiliyoruz.bence bir noktayı gözden kaciriyorsun.. Bir daha düşün bence boyut madde boyutuyla..aynı boyut boşluk dediğin madde boyutunun üstündeki ana yapı degil ki.

tarihinde spartaküs abaküs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, spartaküs abaküs yazdı:

uzay boş bir boyut degil

Göreceli olarak boş diyoruz. Galaksiler nebulalar gaz toz bulutları filan olmadığı için.

Uzay/zaman/madde/enerji dokusunun sonsuz oluşunun fiziğin sonsuz kütle sonsuz kuvvet paradoksunu ihlal etmediğini anlatmak için yazıyorum, daha iyi okumalısın. Sen uzay boştur hiç bir şey yoktur demişim gibi anlıyorsun.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, democrossian yazdı:

Göreceli olarak boş diyoruz. Galaksiler nebulalar gaz toz bulutları filan olmadığı için.

Uzay/zaman/madde/enerji dokusunun sonsuz oluşunun fiziğin sonsuz kütle sonsuz kuvvet paradoksunu ihlal etmediğini anlatmak için yazıyorum, daha iyi okumalısın. Sen uzay boştur hiç bir şey yoktur demişim gibi anlıyorsun.

Göreceli olarakta uzay boyutu bos diyemeyiz çünkü dolu kanki.sonsuz kitle çekimi ve sonsuz boşluktan bahsediyorsun.böyle birsey imkansizdir.biz bu boyutun içinde olduğumuz ve zamanın kölesi olduğumuz için bizimde gaz ve toz bulutundan tek farkımız canlı organizma olduğumuz gerçeğidir.senin takıldığım nokta su bir yaratıcı olmali ki bu gorsellikte varolabilsin.sen ve ben evrenin içindeyiz tanrıça dışarda.mantıksız diyorsan bana gore tanri kavramında mantık sınırlarından bağımsızdır

Yani sonucta bir sanatçı var.ve bizlerde sanat eseriyiz.iyi yada kötü.metafizik kuralları olan bir güç olduğunu dusunuyorum

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, spartaküs abaküs said:

Göreceli olarakta uzay boyutu bos diyemeyiz çünkü dolu kanki.sonsuz kitle çekimi ve sonsuz boşluktan bahsediyorsun.böyle birsey imkansizdir.biz bu boyutun içinde olduğumuz ve zamanın kölesi olduğumuz için bizimde gaz ve toz bulutundan tek farkımız canlı organizma olduğumuz gerçeğidir.senin takıldığım nokta su bir yaratıcı olmali ki bu gorsellikte varolabilsin.sen ve ben evrenin içindeyiz tanrıça dışarda.mantıksız diyorsan bana gore tanri kavramında mantık sınırlarından bağımsızdır

Yani sonucta bir sanatçı var.ve bizlerde sanat eseriyiz.iyi yada kötü.metafizik kuralları olan bir güç olduğunu dusunuyorum

Sen ne söylediğini farkında mısın? Uzay boyutu ne? Boş olmayan bir boyut mu olur, nedir boyut, haberin var mı? 

Gaz ve toz bulutundan da hiç bir farkın yok zaten, ki ondan geldin, ona gideceksin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...