Jump to content

Tanrı kendinden daha güçlü tanrı yaratabilir mi?

Recommended Posts

59 minutes ago, spartaküs abaküs said:

Tanrinin gucu yetmeyeceği somutsal kavramları irdeleyelim.somutsal kavramlar tanri için soyutsal kavramlarla aynı olmak zorunda dir.

1.tanri göreceli olamaz.

2.tanri olumlu olamaz.

3.tanri zamanı kullanamaz.yaslilik.

4.tanri yaratilamaz

5.tanri yarattiklariyla iletişim kuramaz

6.tanri erkek ve dışı olamaz

7.tanri varlik olamaz

8.tanri hiclik olamaz

9.tanri herşey olamaz

Demekki tanrinin çoğu şeye gucu yetmiyor.o zaman ona neden tanri diyoruz

Thor bunların hepsini başarabilir. 

Ama bedevi putçuğu allah hiç birini beceremez. Allah'ın köpek kulübesi yapmayı becerdiği bile görülmemiştir, neyi becerek ki?

Şuradaki kadar boş bir tartışma tarihte görülmüş olamaz. Hangi tanrının hangi işi becerdiğini gördünüz de, bir de çıkmış, kendinden güçlüsünü yaratabilir mi falan diye ebleh işlerle uğraşıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı, zamandan münezzeh olamaz, olması durumunda düşünme eylemini gerçekleştiremez, çünkü düşünce eylemi geçmişte başlayıp gelecekte neticelenen bir eylemdir. Zaman ise bigbang anında evrenle beraber ortaya çıkmıştır, bu durumda zamanın öncesinde bir tanrı mantıksızdır, var olması için mantık sınırları yine aşılacağından daha önce bahsettiğim tutarsızlıklar ve güvenilmezlik sonuçlarını doğurur ki aklı başında hiç bir teist tarafından böyle bir tanrı savunulamayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Zaman öncesi tanri imkansızdı. Diyorsan sunuda net bir şekilde açıklamak gerekir bilgi kirliliği bize çok şey kaybettirir.o  zaman zamanı  o kim yarattı.yani zaman nasıl oluştu tesadufenmi.bana göre zaman yaratıldıysa o zaman o yaratani yaratan biri yok demektir.çünkü o zamanın içinde biz yaşıyoruz demekki zaman yoksa yasamda yoktur.demekki tanri sıfatı birşeydir.hic lik olamaz.hic lik olursa yasamda olmaz.yaşam olması için önce zaman boyutu gerekir.zaman belki de tanridir.tanrinin tam anlamıyla ne olduğunu anlamak imkansız ama varlığı tartışılmaz bana gore

Ama mantığını yerden yere kurabiliriz.

tarihinde spartaküs abaküs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı’lar insan ürünüdür.

Tanrı kızar mı?

Tanrı sevinir mi?

Tanrı üzülür mü?

Tanrı sever mi?

Tanrı kıskanır mı?

Tanrı güler mi?

Tanrı ağlar mı?

Eğer Tanrı’yı insan yarattı ise yukarıdakilerin hepsini yapar..Aynen el-ilah gibi..

Eğer tanrı gerçekten varsa nötr olmaldır.

Ne gülmeli,ne ağlamalı,ne kızmalı ne de mutlu olmalıdır,gerçek bir Tanrı’nın bunlara ihtiyacı olmaz.Çünkü insan gibi çaresiz veya doyuma ihtiyacı yoktur,olmamalıdır..

Sitelerde Paylaş

Tanri evreni yarattiysa gercekten bir akli var demektir.ve akli varsa bu akıl gulerde ağlarda kizarda severde intikam da alir yok eğer tanrinin bir akli yoksa evreni yaratamaz iste paradoxta burda.demekki tanrinin akli gercekten var ve insancıl duygularına olmak zorunda çünkü aklın mantigi bu akıl bu yüzden var.tanri metafizik bir varlikta olsa akıl olmazsa metafizik güçte olmaz..bizler tanrinin yansimasiyiz...iste bu yüzden tanrinin egosuna ve tanrinin mantığına sahibiz.bir programcı  inin yaptığı tasarım rogramciya benzer programcı programa kendi mantığını empoze etmiştir.tanrıça insanlari yaratırken kendi özelliklerini eklemistir.

1..iyilik ve

2..kotuluk gibi.

Belkide tanrinin karısı vardır.ve tanricaninda çocukları vardır.ve çocukları farklı evrenleri..yonetiyorlardir.imkansız değil oldukça mantikli değilmi.

.

Sitelerde Paylaş

Madem ozgur irademiz var tanri neden bazı insanlarin zihnine acı çektiriyor.ve bu acı yüzünden insanlar akli dengesini yitirip intihar ediyor.ozgur irade kavram olarak aklını ve mantığını özgürce kullanabilmekse eğer tanrinin canı sıkıldığında insanin aklına müdahale edip o akla işkence etmesi.ozgur iradeyi kole iradeye cevirmezmi..

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, Ebu Kafir said:

Tanrı, zamandan münezzeh olamaz, olması durumunda düşünme eylemini gerçekleştiremez, çünkü düşünce eylemi geçmişte başlayıp gelecekte neticelenen bir eylemdir. Zaman ise bigbang anında evrenle beraber ortaya çıkmıştır, bu durumda zamanın öncesinde bir tanrı mantıksızdır, var olması için mantık sınırları yine aşılacağından daha önce bahsettiğim tutarsızlıklar ve güvenilmezlik sonuçlarını doğurur ki aklı başında hiç bir teist tarafından böyle bir tanrı savunulamayacaktır.

Sen salak mısın :)

Aklı başında teist mi olurmuş? 

Sitelerde Paylaş

Ebu kafir tanrinin zamanın içinde olupta zamanı yani evreni yaratmasıda mantıksız değilmi.:lol:

Sonucta sonucta zamanın içindeyse onuda yaratan zamanida var eden bir akıl var demektir.sanirim sen tanrıyı somutsal düşünüyorsun soyutsal olmak zorundaki yani zamanı yaratsinki biz ona mantıksız diye bilelim yoksa senin gibi düşünürsek 1.000.000.milyon yıl sonra bilim adamları böyle bir tanrinin sırrını çözebilir bu seferde biz ona tanri diyemeyiz öyle değilmi.su isminide bir değiştir Ebu kafir ne yahu.:lol:

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, anibal yazdı:

Sen salak mısın :)

Aklı başında teist mi olurmuş? 

Değilim tabiki şapşik ;)

Beyni haddinden fazla islami badelemeye uğramamış teistlerden umutluyum diyelim

8 saat önce, spartaküs abaküs yazdı:

Ebu kafir tanrinin zamanın içinde olupta zamanı yani evreni yaratmasıda mantıksız değilmi.:lol:

Sonucta sonucta zamanın içindeyse onuda yaratan zamanida var eden bir akıl var demektir.sanirim sen tanrıyı somutsal düşünüyorsun soyutsal olmak zorundaki yani zamanı yaratsinki biz ona mantıksız diye bilelim yoksa senin gibi düşünürsek 1.000.000.milyon yıl sonra bilim adamları böyle bir tanrinin sırrını çözebilir bu seferde biz ona tanri diyemeyiz öyle değilmi.

Tanrı figürü mantık çerçevesine oturmadığı için ben zaten tanrı diye bir şey olmadığını düşünüyorum, zaten ihtiyacımız yok kendisine.

Tanrı cehaletin gölgesinde yaşar, tarih boyunca insanlar bilinmeyenleri açıklamak adına “bilmiyorum” demenin başka bir şekli olan “Tanrı yarattı” fikrine sarılmak zorunda kalmışlar, günümüzde bilimin ışığı, yaşamın başlangıcı ve bigbang anına kadar herşeyi aydınlatıyor

Tanrının yeni ikametgahı bilim tarafından kovulana dek artık tamda burası..

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Değilim tabiki şapşik ;)

Beyni haddinden fazla islami badelemeye uğramamış teistlerden umutluyum diyelim

Tanrı figürü mantık çerçevesine oturmadığı için ben zaten tanrı diye bir şey olmadığını düşünüyorum, zaten ihtiyacımız yok kendisine.

Tanrı cehaletin gölgesinde yaşar, tarih boyunca insanlar bilinmeyenleri açıklamak adına “bilmiyorum” demenin başka bir şekli olan “Tanrı yarattı” fikrine sarılmak zorunda kalmışlar, günümüzde bilimin ışığı, yaşamın başlangıcı ve bigbang anına kadar herşeyi aydınlatıyor

Tanrının yeni ikametgahı bilim tarafından kovulana dek artık tamda burası..

Waww evreni uzaylılar yarattı diyorsun yani cak bir beşlik kanla.:lol:bende zaten şüpheleniyorum tanrısal acaba kim bu uzaylı tanrılar .marduk tanrisi veya mısır tanrisi acaba beni hangisi yaptı.:lol::118:yalnız şunu anlayamadım.big bang  anına kadar yaşamın ışığı bizi nasıl aydınlatıyor.kanki biraz acarmisin.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, spartaküs abaküs yazdı:

Waww evreni uzaylılar yarattı diyorsun yani cak bir beşlik kanla.:lol:bende zaten şüpheleniyorum tanrısal acaba kim bu uzaylı tanrılar .marduk tanrisi veya mısır tanrisi acaba beni hangisi yaptı.:lol::118:yalnız şunu anlayamadım.big bang  anına kadar yaşamın ışığı bizi nasıl aydınlatıyor.kanki biraz acarmisin.

Evren yaratılmadı, tanrı yok cevabına "evren yaratılmadıysa kim yarattı" cevabı veriyorsun, bir yaratıcıya ihtiyaç yok diyorum daha nasıl net olunabilir?

Bilim doğal fenomenleri nasıl açıklıyor ben sana burada tek tek anlatamam, bir zahmet araştırıp öğreneceksin, elinin altında internet gibi bir nimet var..

Ah şu çocuklarının ödevlerini kendileri yapıp tembel alıştıran ana babalar, hep sizin suçunuz bu hazırlopçu nesil :352nmsp:

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Evren yaratılmadı, tanrı yok cevabına "evren yaratılmadıysa kim yarattı" cevabı veriyorsun, bir yaratıcıya ihtiyaç yok diyorum daha nasıl net olunabilir?

Bilim doğal fenomenleri nasıl açıklıyor ben sana burada tek tek anlatamam, bir zahmet araştırıp öğreneceksin, elinin altında internet gibi bir nimet var..

Ah şu çocuklarının ödevlerini kendileri yapıp tembel alıştıran ana babalar, hep sizin suçunuz bu hazırlopçu nesil :352nmsp:

Evrenin yaratilmadigina dair ispatin yada bir çalışman varsa alırım bir dal.kanki^_^boşver gogleyi kanki.. sen varken googlede kimmiş.evet bekliyoruz.tüm dünya seni bekliyor kanki başarabilirsin.ayy çok heyecanlıyım.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Tanrı’nın  kendinden daha güçlü tanrı

yaratmaya gücü var ama bunu yapmıyorsa egoist bir tanrı ile karşı karşıyayız demektir,

Eğer bunu yapamıyorsa potentliğini sorgularız.

Egoist ve eksik bir tanrı,tanrı olamaz.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, emires yazdı:

Tanrı zaten zaman içinde değil, zamandan mekandan Münezzeh'tir. kim dedi zamana muhtaç olduğunu? muhtaç olan, Tanrı olamaz. bunu anlamıyormusunuz?

Atıldın geri geldin,Siramen..

Tekrar soruyorum.

Müslümanlar niye savaş esiri kadınlara tecavüz eder,cariye pazarında satar?

Muhammed niye esir kadınlara tecavüz ediyordu?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, emires yazdı:

konuyu nerden nereye çevirmekle kalmadın bide iftira ediyorsun haddini bil o ağzından çıkanı bil abdül. esir kadınlarla helal olarak evlenilirdi. zaten helal olması içinde onların Müslüman olması gerekirdi. çünkü bize emredilen Müslüman birinin kafirle asla evlenemeyeceğidir. Peygamberimiz, esirde olsa kafir biriyle evlenemeyeceğine göre? evlenilen kadınlarda Müslümandı. o yüzden ağzından çıkanı bil iftira etme aynı iftirayı anana bacına ederim bak. şerefini çiğner geçerim.

Sen kadın olsan kocanı babanı kesen adamın aynı gün altına yatarmısın?

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, spartaküs abaküs yazdı:

Tanri evreni yarattiysa gercekten bir akli var demektir.ve akli varsa bu akıl gulerde ağlarda kizarda severde intikam da alir yok eğer tanrinin bir akli yoksa evreni yaratamaz iste paradoxta burda.demekki tanrinin akli gercekten var ve insancıl duygularına olmak zorunda çünkü aklın mantigi bu akıl bu yüzden var.tanri metafizik bir varlikta olsa akıl olmazsa metafizik güçte olmaz..bizler tanrinin yansimasiyiz...iste bu yüzden tanrinin egosuna ve tanrinin mantığına sahibiz.bir programcı  inin yaptığı tasarım rogramciya benzer programcı programa kendi mantığını empoze etmiştir.tanrıça insanlari yaratırken kendi özelliklerini eklemistir.

1..iyilik ve

2..kotuluk gibi.

Belkide tanrinin karısı vardır.ve tanricaninda çocukları vardır.ve çocukları farklı evrenleri..yonetiyorlardir.imkansız değil oldukça mantikli değilmi.

.

Evet aklı olmasa yaratamaz bunu sende kabul ettin akıl milyonlarca yıl süren evrimsel gelişmenin beyinde gösterdiği düşünme yetisidir mesela bir orangutan diyelim neden onları akılsız olarak görüyorsunuz çünkü onların düşünce yetisi fazla gelişmemiş tırmanma yetisi fazla evrimleşmiş mesela  

Pekala sana soruyorum akıl ve duygular evrimsel bir şekilde gelişerek oluşmuş bir hormansal sistem tanrıda olmadan tanrı nasıl düşünebiliyor nasıl kızıyor nasıl kıskanıyor beyni olmadan nasıl düşünüyor düşünemez sen zaten yukarda kendini bitirmişsin

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, ateistik yazdı:

Evet aklı olmasa yaratamaz bunu sende kabul ettin akıl milyonlarca yıl süren evrimsel gelişmenin beyinde gösterdiği düşünme yetisidir mesela bir orangutan diyelim neden onları akılsız olarak görüyorsunuz çünkü onların düşünce yetisi fazla gelişmemiş tırmanma yetisi fazla evrimleşmiş mesela  

Pekala sana soruyorum akıl ve duygular evrimsel bir şekilde gelişerek oluşmuş bir hormansal sistem tanrıda olmadan tanrı nasıl düşünebiliyor nasıl kızıyor nasıl kıskanıyor beyni olmadan nasıl düşünüyor düşünemez sen zaten yukarda kendini bitirmişsin

Aslında senin anlamadığın su kardeşim.akıl ve duygularına yaratan tanridir diyorum.sizin ve sizin gibilerin anlamak zorunda olduğu su kaynak bir akıl dusunun bu aklın kaynagi kendini tanıtmak için bir sistem kurşun bu akıl sinirli da olsa sana can versin.ve sen kendini ergenlesince bu akli kullanmaya basliyabilesin yani tanri kavramını aklın kaynagi olarak görmezsen doğru parametrelere doğru analiz yapamazsın.onun sayesinde ateist oldun tanrıyı bilemeyiz belkide ateizm olmak iyibbirseydir.tanri seni yarattığı için o birşeydir sen ve ben hicizdir.bunu çok uzun yıllar düşündüm ateist oldum agnostik oldum simdi de deistim ama hala doğru kavramını bulamadım bulmaya çalışıyorum.tanrıyı bir beden olarak düşünme tanrıyı şekillendirme belkide onu sonsuza dek göremeyecek son ama o seni gorucek dusenen bir akıl kızan gülen yani senin göreceğiz yaptığın herşey onun aklidir.gördüğüm herşeyde geçici bir beden 

Daha iyi anlamak için sentezliyelim

1..tanri güler

2..tanri ağlar

3..tanri asık olur

4..tanri düşünür

5..tanri hisseder

6..tanri.hoşlanır

7..tanri kıskanır ama tanri bu göreceğiz olguların kaynagi oldugu için kusursuzca kizabilir kusursuzca sevebilir.tüm iyilerden daha çok sever tüm kotulerden daha çok kızar ve nefret eder.herşeyin yaratıcısı olduğu için bu özelliklerini kusurlu bir şekilde insanlığa vermiştir ama tanri insan bedeni ve zamanın içinde degildir bu yüzden onu goremiyoruz.benim düşüncem ölüm sonrası yasam olsa bile tanrıyı görme lüksümüz olacağını düşünmüyorum.dikkat edersen olursa diyorum.işi garantiye alıyorum küskünler gibi var demiyorum olsa bile tanrinin zerre kadar din verdiğine inanmiyorum.sonucta tanri kavramını düşünürken dinsiz çok daha saglikli bir sistem kurduğunu düşünüyorum.ama insan olduğum için sana hiç bir konu hakkında garanti veremem.ama mantığım çok saglamdir

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...