Jump to content

Kopekler yavrularina bakamayinca neden intihar eder.

Recommended Posts

Benim 2 safkan kopegim.vardı.biri alaska.kurdu digeride boxer cinsiydi..ve bir gün yavrulayinca intihar ettiler.intihar şekli şöyle oldu.ilk önce yavrularını tek tek yediler..daha sonrada hiç bir yemek yemiyerek intihar ettiler ve öldüler.sizce köpekler yavrularını bakamayinca neden intihar eder.

tarihinde spartaküs abaküs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 82
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 saat önce, spartaküs abaküs yazdı:

Benim 2 safkan kopegim.vardı.biri alaska.kurdu digeride boxer cinsiydi..ve bir gün yavrulayinca intihar ettiler.intihar şekli şöyle oldu.ilk önce yavrularını tek tek yediler..daha sonrada hiç bir yemek yemiyerek intihar ettiler ve öldüler.sizce köpekler yavrularını bakamayinca neden intihar eder.

Postpartum psikoz deniliyor tıbbi literatüründe, yavru öldürme eğilimine de infantisit. Görmediğim için yorum pek fazla yapamayacağım. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Scapula1903 yazdı:

Postpartum psikoz deniliyor tıbbi literatüründe, yavru öldürme eğilimine de infantisit. Görmediğim için yorum pek fazla yapamayacağım. 

Bazen düşünüyorum.köpekler çok hassas hayvanlar.duygusal canlılar.tipki insanlar gibi.sanki görünmeyen bir akıldan emir almiscasina.planlı bir sekilde bu emre uyuyorlar.ama amlamdigim su bakamiyacaksa bir hayvan yavrularina neden annelik içgüdü su oluşur hamilelik döneminde özellikle köpeklerle.bu durum bazı insan hayvanı annelerin kürtaj yaptırıp bebeklerini çöpe atmaları gibi birsey.

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, spartaküs abaküs yazdı:

Bazen düşünüyorum.köpekler çok hassas hayvanlar.duygusal canlılar.tipki insanlar gibi.sanki görünmeyen bir akıldan emir almiscasina.planlı bir sekilde bu emre uyuyorlar.ama amlamdigim su bakamiyacaksa bir hayvan yavrularina neden annelik içgüdü su oluşur hamilelik döneminde özellikle köpeklerle.bu durum bazı insan hayvanı annelerin kürtaj yaptırıp bebeklerini çöpe atmaları gibi birsey.

Bu davranışın altında psikopatolojik bir sebeb vardır. Genelde köpeklerde anksiyete bozukluğu, depresyon, psikoz gibi.. hastalıklarda görülebilir. Köpekler yavrularını yiyebilir, fakat intihar etmesinin altında Postpartum psikoz denen bu rahatsızlık vardır. Burdan varsayımsal konuşmanın pek mantığı yok belkide önceden terk edilmiştir yada sürekli istismara uğramıştır. Her memeli gibi köpeklerde de üreme zamanı geldiğinde bunu gerçekleştirir. 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, Scapula1903 yazdı:

Bu davranışın altında psikopatolojik bir sebeb vardır. Genelde köpeklerde anksiyete bozukluğu, depresyon, psikoz gibi.. hastalıklarda görülebilir. Köpekler yavrularını yiyebilir, fakat intihar etmesinin altında Postpartum psikoz denen bu rahatsızlık vardır. Burdan varsayımsal konuşmanın pek mantığı yok belkide önceden terk edilmiştir yada sürekli istismara uğramıştır. Her memeli gibi köpeklerde de üreme zamanı geldiğinde bunu gerçekleştirir. 

İlginç birsey söylediniz.köpeklerde..psikoloji varsa kesinlikle düşünme ve akıl yeteneği vardır.bu yüzden intihar ediyor olabilirler.eğer bu doğruysa bende bu tez üzerine çalışıyorum .o zaman yaşam dahada karmaşık hale geliyor.insanlarin aşırı düşüncelerinden kaynaklanan psikolojik intiharlar gibi dusunun.etki tepki ve rapor.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, spartaküs abaküs yazdı:

İlginç birsey söylediniz.köpeklerde..psikoloji varsa kesinlikle düşünme ve akıl yeteneği vardır.bu yüzden intihar ediyor olabilirler.eğer bu doğruysa bende bu tez üzerine çalışıyorum .o zaman yaşam dahada karmaşık hale geliyor.insanlarin aşırı düşüncelerinden kaynaklanan psikolojik intiharlar gibi dusunun.etki tepki ve rapor.

Var ve birçok ortak psikiyatrik hastalıklarda var. Köpekler de ödül-ceza sistemiyle çalışır. Bir at Doğumdan sonra yavrusunu öldürebilir.. bunda şaşılacak bir durum yok.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Scapula1903 yazdı:

Var ve birçok ortak psikiyatrik hastalıklarda var. Köpekler de ödül-ceza sistemiyle çalışır. Bir at Doğumdan sonra yavrusunu öldürebilir.. bunda şaşılacak bir durum yok.

Benim sasirdigim nokta intihar değil düşünme yetenegidir.çünkü düşünüyorsa.bu muhteşem birşeydir

Çünkü su an bile çoğu insan buna inanmaz.insanlarin çoğu hayvanların düşünmediğini düşünür.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, spartaküs abaküs yazdı:

Benim sasirdigim nokta intihar değil düşünme yetenegidir.çünkü düşünüyorsa.bu muhteşem birşeydir

Çünkü su an bile çoğu insan buna inanmaz.insanlarin çoğu hayvanların düşünmediğini düşünür.

Evet bende çok şaşırmıştım öğrenince sonradan gözlemleyince alışıyorsun. insanlarla hayvanların birçok ortak genetik hastalıkları mevcut. Buda zaten evrimin kanıtıdır. İnsanda internetten araştırırsan ectopia cordis gibi birçok hastalıkları paylaşır.. Bir makale de okumuştum, köpekler 2 yaşındaki çocuk kadar zeki diye.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Scapula1903 yazdı:

Evet bende çok şaşırmıştım öğrenince sonradan gözlemleyince alışıyorsun. insanlarla hayvanların birçok ortak genetik hastalıkları mevcut. Buda zaten evrimin kanıtıdır. İnsanda internetten araştırırsan ectopia cordis gibi birçok hastalıkları paylaşır.. Bir makale de okumuştum, köpekler 2 yaşındaki çocuk kadar zeki diye.

Doktorsaniz size birsey sorabilirmiyim.

Sitelerde Paylaş
On 14.04.2018 at 10:49, spartaküs abaküs yazdı:

İki köpeğiniz de mi yavrularını yedi ve sizin deyiminizle sonra intihar etti? Çok ilginçmiş. 

Köpekler, yeni doğmuş yavruları sakatsa veya hastaysa yer ve onu yok eder ve sonra da kendini sağlıklı yavruları büyütmeye vakfeder ki nesli sağlıklı devam etsin. Bildiğimiz doğal seçilim.

Ama hani sonrasında intihar ettiklerini düşünmek pek mantıklı değil, zira yavrularını yediği için vicdan azabı çekip intihar etmeyi düşünecek kadar insan değiller. Biz insanlar, hayvan davranışlarına ille de kendi gözümüzle bakıp onları yargılıyoruz.

Sadece köpeklerin değil, diğer hayvanların da intihar ettiğini düşünmek pek doğru değil, ölüm algıları bizimki gibi değil çünkü. Ölüm algıları var mı, bu bile bilinmiyor. Ancak kesin bilinen bir şey var, o da hayvanların öngörerek, plan yaparak o planı hayata geçirmek gibi bir yetilerinin bulunmadığı. İntihar bu noktada diğer hayvanlar için pek mümkün görünmüyor.

Hayvanlarda kendini öldürme davranışı daha ziyade kendini sürü için, aile için, grup için feda etme şeklindedir ve buna pek de intihar denmez.

Kendini aç bırakıp, yemeyi reddedip ölüme terk eden köpekler var, ancak bunun da nedeni köpeklerde sıkça rastlanan nörolojik ve/veya psikiyatrik sorunlar. Aşırı stress, depresyon ya da bir nörolojik sorun sonucu sinir devreleri şaşırıyor köpek garip davranışlar gösteriyor. Yemek yememek bunlardan biri ve sık görüleni. 

Ancak intihar, örgütlü bir davranış sonucu ortaya çıkar. İnsan ölümü biliyordur, ölmeyi istiyordur, buna karar veriyordur ve uygulamaya geçiyordur. Köpeklerde de diğer hayvanlarda ölüm kavramı, algısı var mı, varsa nasıl, hiç bilinmiyor. O yüzden hayvanların intihar ettiğini düşünmek çok fazla insanca oluyor.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, spartaküs abaküs yazdı:

İnsan hayvanı anneler ne demek acaba?

Kürtaj yaptıran kadınların hepsinin kendilerine göre nedenleri var. Kimi hiç anne olmak istemiyordur, hazır hissetmiyordur, yeterince çocuğu vardır ve yenisini istemiyordur, evli olmadığı için bebek sahibi olmayı istemiyordur vb. Sonuç olarak o bebeği istemiyordur ve spermden hallice bu organizmayı bedeninden çıkarttırıyordur.

Kimseyi ilgilendirmez. Sizi de. Bunun annelik içgüdüleriyle de uzaktan yakından ilgisi yoktur, isteyerek doğurduğu bebeğini çöpe atan ya da bir şekilde öldüren annelere de sıklıkla rastlanır.

Doğrudur, yanlıştır, başka konu. Ama içgüdü ve güdüleri duygularınızla değerlendirirseniz böyle çuvallar, saçmalarsınız.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

İnsan hayvanı anneler ne demek acaba?

Kürtaj yaptıran kadınların hepsinin kendilerine göre nedenleri var. Kimi hiç anne olmak istemiyordur, hazır hissetmiyordur, yeterince çocuğu vardır ve yenisini istemiyordur, evli olmadığı için bebek sahibi olmayı istemiyordur vb. Sonuç olarak o bebeği istemiyordur ve spermden hallice bu organizmayı bedeninden çıkarttırıyordur.

Kimseyi ilgilendirmez. Sizi de. Bunun annelik içgüdüleriyle de uzaktan yakından ilgisi yoktur, isteyerek doğurduğu bebeğini çöpe atan ya da bir şekilde öldüren annelere de sıklıkla rastlanır.

Doğrudur, yanlıştır, başka konu. Ama içgüdü ve güdüleri duygularınızla değerlendirirseniz böyle çuvallar, saçmalarsınız.

Türk ateist yemesi normal fakat daha sonrasında, hiçbir şey yemeyip intihar etmesinin altında belirli nedenler vardır. Mesela kuşlar tüylerini kanayıncaya kadar kopartır bunun sebebi bir hastalık unsurudur. 

Sitelerde Paylaş

Yıllar önce tanık olduğum bir olay, köpeklerin ne kadar 'insan' olduğunu gösteriyor.

Bir kasap arkadaşım vardı, dükkanının önünde zaman zaman oturup sohbet ederdik. Yine bir gün otururken bir dişi köpek gelip tipik köpek oturuşuyla oturup kasaba bakmaya başladı. Onu önceden tanıdığı belliydi. Arkadaş o gün herhalde gününde değildi, köpeğin bakışlarından rahatsız oldu, kalkıp bir tekme attı. Canı yanan zavallı köpek çiniliye çinileye kaçıp gitti. Biz oturmaya devam ettik.

Aradan beş dakika geçmemişti ki o köpek köşede belirdi, bu kez ağzında iki tane minik yavru vardı. Gelip yavruları kasabın önüne bıraktı, kendisi de iki adım geriye çekilip oturdu. Bakışlarını kasaba dikti. 

Ağlayacak gibi oldum. Kasap da yaptığından pişman olmuştu, kalkıp içeriden birkaç parça bir şey getirip köpeğin önüne bıraktı. Köpek onları hızlıca yedikten sonra yavrularını da alarak çekip gitti. Sonraki günlerde tekrar gelip gelmediğini bilmiyorum. 

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Scapula1903 yazdı:

Türk ateist yemesi normal fakat daha sonrasında, hiçbir şey yemeyip intihar etmesinin altında belirli nedenler vardır. Mesela kuşlar tüylerini kanayıncaya kadar kopartır bunun sebebi bir hastalık unsurudur. 

Yavrularını sakat veya hastaysa yiyorlar, nedenini yukarıda yazdım. Ama kendini aç bırakarak ölüme terkettiğini, yani intihar ettiğini düşünmek yanlış diyorum. Elbette yemek yememesinin, yemeği reddetmesinin altında nörolojik birtakım aksaklıklar var, bunu ben de söylüyorum.

Ama intihar, olgusu çok fazla insana özgü. Kendinin evrendeki yerini bilmeyi, farketmeyi, ölümün ne olduğunu bilip kendini ortadan kaldırdığında ne olacağını düşünmeyi falan gerektirir, bunun için de soyut düşünebilme kabiliyeti başta olmak üzere, başka bir çok kabiliyeti gerektirir.

Hayvanların gündeminde ölüm ve sonrasında dünyada ne olacağı konusunun olduğunu hiç sanmıyorum. İntihar kişinin kendine yönelttiği en sert, en acımasız agresyondur. Ciddi psikolojik alt yapısı bulunur.

Mesela köpekteki prefrontal korteks, yanlış hatırlarsam %6 veya %7 gibi. İntihar gibi soyut düşünebilme, planlama, sembollerle düşünme, analitik düşünme, muhakeme etme gibi özellikler için yeterli değil.

Yunusların topluca kara vurması davranışı için de yıllarca toplu intihar denildi, ancak anlaşıldı ki ilgisi yok. Sürüde bir yunus hastalandığında ya da bir nedenle yönünü şaşırıp başka tarafa gittiğinde, sürünün diğer bireyleri onu doğru yola sokabilmek için peşinden gider, uğraşır ve bazen başaramayıp hep birlikte karaya vurur.

Kısaca, köpeğin yemeyi reddederek ölmesi duygusallığından, ölmek istemesinden, vicdan azabı duymasından ya da çocuklarını yemenin verdiği acıya katlanamamasından değil, nörolojik bir aksaklıktan dolayı normal olmayan davranışlar göstermesindendir. Yemek yemeyi, artık ölmek istediği için reddediyor değildir.

Köpekler bizimle birlikte evrildi, on binlerce yıldır bir aradayız. Dolayısıyla onlar da insanı tanır ve çok güzel manipüle ederler. Duygusal bağ kurarlar, bağlı kalırlar, sahipleri tarafından terkedildiklerinde acı çekip depresyona girerler. Ama intihar başka bir konu. Çünkü hayvanlar ölümden değil, ölmekten korkar ve tehlike karşısında bu korkuyu açıkça gösterir, tehlikelerden korunma konusunda temkinli davranırlar. Bu korku olmasa hiçbiri hayatta kalamazdı zira, insan da dahil.

Sitelerde Paylaş

Tüm canlılarda nerdeyse, şimdi ölmen lazım diyen bir güdü mevcut. Yani, tüm canlılar intihar edebilir. Tüm erkek peygamber develeri yapar bunu mesela. 

Konuyu anlamak için şöyle söyleyelim, hormonel, sinrisel vs. bir takım girdileri sürekli izleyen bir sistem mevcut. Bu sistem, belli durumlar gerçekleşince canlıya kendini imha etmesini söylüyor. Neden bunu yapıyor, çünkü varlığının genlerinin geleceği için sorun teşkil ettiğini düşünmüş oluyor. Tabi düşünmek falan biraz lafın gelişi. 

İnsan ve köpek gibi sürü canlılarında bu duruma genel olarak sürünün akıbeti tehdit altına girince raslanılıyor. Mesela, bir anne veya baba çocukları için ölüme atabilir kendini, defaten yaşanmıştır. Bazen bu, bünyenin mesela kaynakların yetersiz olduğunu, kendisinin sürüye yük olduğunu hissetmesiyle ortaya çıkıyor. Borcundan dolayı intihar eden adamları falan düşünün mesela. 

Tabi bu mekanizma, hastalık vs. nedeniyle sakata gelebilir. Yanlış işleyip gereksiz yere canlının ölümüne sebep olabilir, bu elbette olası.

Bu köpeklerin büyük ihtimalle kaynak darlığı hissetmiş olmaları mümkün. Genelde köpeklerde bu durum, bölge darlığı şeklinde tezahür eder, yani kendilerine yeterince geniş ve makul miktarda av bulunduran bir bölge bulamadılar. Büyük ihtimalle sürü liderlerinin sağ kalabilmesi için, onun yemesini, üremesini vs. istediler. Bu yüzden kendileri yemeyip, yemeğe ortak olacak yavrularını yok edip, sürü liderini korudular. Sürü lideri de mi kimdi, o sizdiniz, köpeğin sahibi. 

Bir köpek hasta olur falan, intihar eder ama iki köpek birden aynısını yapınca, bu daha çevresel bir duruma işaret edecektir. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Tüm canlılarda nerdeyse, şimdi ölmen lazım diyen bir güdü mevcut. Yani, tüm canlılar intihar edebilir. Tüm erkek peygamber develeri yapar bunu mesela. 

Konuyu anlamak için şöyle söyleyelim, hormonel, sinrisel vs. bir takım girdileri sürekli izleyen bir sistem mevcut. Bu sistem, belli durumlar gerçekleşince canlıya kendini imha etmesini söylüyor. Neden bunu yapıyor, çünkü varlığının genlerinin geleceği için sorun teşkil ettiğini düşünmüş oluyor. Tabi düşünmek falan biraz lafın gelişi. 

İnsan ve köpek gibi sürü canlılarında bu duruma genel olarak sürünün akıbeti tehdit altına girince raslanılıyor. Mesela, bir anne veya baba çocukları için ölüme atabilir kendini, defaten yaşanmıştır. Bazen bu, bünyenin mesela kaynakların yetersiz olduğunu, kendisinin sürüye yük olduğunu hissetmesiyle ortaya çıkıyor. Borcundan dolayı intihar eden adamları falan düşünün mesela. 

Tabi bu mekanizma, hastalık vs. nedeniyle sakata gelebilir. Yanlış işleyip gereksiz yere canlının ölümüne sebep olabilir, bu elbette olası.

Bu köpeklerin büyük ihtimalle kaynak darlığı hissetmiş olmaları mümkün. Genelde köpeklerde bu durum, bölge darlığı şeklinde tezahür eder, yani kendilerine yeterince geniş ve makul miktarda av bulunduran bir bölge bulamadılar. Büyük ihtimalle sürü liderlerinin sağ kalabilmesi için, onun yemesini, üremesini vs. istediler. Bu yüzden kendileri yemeyip, yemeğe ortak olacak yavrularını yok edip, sürü liderini korudular. Sürü lideri de mi kimdi, o sizdiniz, köpeğin sahibi. 

Bir köpek hasta olur falan, intihar eder ama iki köpek birden aynısını yapınca, bu daha çevresel bir duruma işaret edecektir. 

Bunlara intihar denemez ama. Aile için, sürü için vs kendini feda etme davranışı bu. İntiharsa bambaşka bir şey. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bunlara intihar denemez ama. Aile için, sürü için vs kendini feda etme davranışı bu. İntiharsa bambaşka bir şey. 

Bir annenin kürtaj yapmasını dogrumu buluyorsunuz.sonucta bir can taşıyan bir anne nasıl olur da.bir cana kiyabilir.bu bildiğimiz cinayettir.yani kürtaj.cinayettir .akli başında bireyler.cinayet işlemez.doğudan olan bebek senin öz evladin.canından ve kanından bir parça değilmi.gercekten çok yanlış düşünüyorsunuz.bir anne dusunun özürlü oğluna bakmak için hayatını feda edilirken diger taraftan bir anne dusunun kürtaj yaptırıyor bu korkunç birsey.kürtaj resmen cinayettir.o masumun ne suçu varki yaşam hakki elinden alınabilir.ayrıca teesuff ederim.çok acımasız ve önyargılisiniz.kürtaj yaptıran biri az soylemisim insan hayvanı değil insan bile olamaz

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Satsuma54 yazdı:

Yıllar önce tanık olduğum bir olay, köpeklerin ne kadar 'insan' olduğunu gösteriyor.

Bir kasap arkadaşım vardı, dükkanının önünde zaman zaman oturup sohbet ederdik. Yine bir gün otururken bir dişi köpek gelip tipik köpek oturuşuyla oturup kasaba bakmaya başladı. Onu önceden tanıdığı belliydi. Arkadaş o gün herhalde gününde değildi, köpeğin bakışlarından rahatsız oldu, kalkıp bir tekme attı. Canı yanan zavallı köpek çiniliye çinileye kaçıp gitti. Biz oturmaya devam ettik.

Aradan beş dakika geçmemişti ki o köpek köşede belirdi, bu kez ağzında iki tane minik yavru vardı. Gelip yavruları kasabın önüne bıraktı, kendisi de iki adım geriye çekilip oturdu. Bakışlarını kasaba dikti. 

Ağlayacak gibi oldum. Kasap da yaptığından pişman olmuştu, kalkıp içeriden birkaç parça bir şey getirip köpeğin önüne bıraktı. Köpek onları hızlıca yedikten sonra yavrularını da alarak çekip gitti. Sonraki günlerde tekrar gelip gelmediğini bilmiyorum. 

Mutlaka gelmiştir.köpekler yapılan en kucuk iyiliği bile asla unutmaz.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...