Jump to content

Hristiyanlar Tanrıya Neden Anne Değil Baba Der

Recommended Posts

Hristiyanlar Tanrının insana olan merhametini Baba-çocuk ilişkisiyle anlatıyor. Bunun sebebini merak ediyorum. Anneler daha merhametli değil mi? Neden anne değil de baba.

Örneğin şu videoda babası ateist olarak ölen bir çocuk Papa'ya babasının affedilip affedilmeyeceğini soruyor. O da Tanrının kuluyla ilişkisini baba çocuk benzetmesiyle anlatıyor. 

Bizim peygamberimiz Tanrının rahmetini anne çocuk benzetmesiyle anlatır.

Bir gün Peygamberimiz, yavrusunu bağrına basarak şefkatle sevip emziren bir kadın görür ve onu ashabına göstererek:
“Ne dersiniz, bu anne yavrusunu ateşe atar mı?” diye sorar. Ashab, “hayır ya Rasulallah atmaz”, deyince, Peygamberimiz, “Hiç şüphesiz yok ki Allah’ın kullarına olan rahmeti, bu annenin çocuğuna olan rahmetinden daha büyüktür,” der. (Buhari)

“Allah Teâlâ, rahmeti yüz parçaya böldü, doksandokuz parçayı kendisine ayırıp kalan bir parçayı yer yüzüne indirip insan, cin ve hayvan gibi canlı mahlukat arasında taksim etti. Öyle ki atın, yavrusunu çiğneme endişesiyle ayağını kaldırması bile, bu rahmetten kaynaklanmaktadır.” (Buhari)

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Yeni Üye yazdı:

Hristiyanlar Tanrının insana olan merhametini Baba-çocuk ilişkisiyle anlatıyor. Bunun sebebini merak ediyorum. Anneler daha merhametli değil mi? Neden anne değil de baba.

Örneğin şu videoda babası ateist olarak ölen bir çocuk Papa'ya babasının affedilip affedilmeyeceğini soruyor. O da Tanrının kuluyla ilişkisini baba çocuk benzetmesiyle anlatıyor. 

Bir gün Peygamberimiz, yavrusunu bağrına basarak şefkatle sevip emziren bir kadın görür ve onu ashabına göstererek:
“Ne dersiniz, bu anne yavrusunu ateşe atar mı?” diye sorar. Ashab, “hayır ya Rasulallah atmaz”, deyince, Peygamberimiz, “Hiç şüphesiz yok ki Allah’ın kullarına olan rahmeti, bu annenin çocuğuna olan rahmetinden daha büyüktür,” der. (Buhari)

“Allah Teâlâ, rahmeti yüz parçaya böldü, doksandokuz parçayı kendisine ayırıp kalan bir parçayı yer yüzüne indirip insan, cin ve hayvan gibi canlı mahlukat arasında taksim etti. Öyle ki atın, yavrusunu çiğneme endişesiyle ayağını kaldırması bile, bu rahmetten kaynaklanmaktadır.” (Buhari)

Ee bu tek tanrılı dinlerin icat edildiği dönemlerde erkek dominant karakterdi de ondan..Kültürel bir mesele yani.

Ortaçağın ortadoğulu insanı kadını mal olarak görürken Tanrı’ya nasıl dişi özellikler atfedebilirdi ki?

Annelik iç güdüsüde evrimsel seçilim mekanizmasıdır,yavrularını doğa ile mücadele edecek kıvama gelinceye kadar sahiplenen türler hayatta kalmıştır.Bu daha çok memeliler için geçerli,çünkü çok az yavruluyorlar,daha çok yavru meydana getiren türlerde ise bu iç güdü gelişmemiştir.Çünkü gerek yoktur.Doğaya milyarlarca yumurta bırakan sinek türü varlığını sürdürür,hiç bir yavruyla annesinin ilgilenmemesine rağmen..

Sen boş ver rahmeti,evrime gel.Buhari dönemi geçti artık..

Sitelerde Paylaş

"Baba Tanrı" mefhumu pek bilindiktir. Freud, Totem ve Tabu kitabında bu konu üzerinde çokça durmuştur. Elbette Freud'un yöntemleri bilimsel değil ama etkileyici.

Özellikle bizimki gibi erkek egemenliğinin baskın olduğu toplumlarda büyüyen çocukler, kudret mefhumunu evin en güçlüsü babadan gördükleri için sonsuz kudrete sahip Tanrı'yı da baba olarak görüyor. Benim bu konuda fikrim bu.

Bizim toplumda bile eskiden "Allah Baba" denirdi, özellikle çocuk söylemiydi bu. Son yıllardır hiç duymuyorum bunu ama eskiden denirdi.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Sen boş ver rahmeti,evrime gel.Buhari dönemi geçti artık..

Maşallah, senin de Tanrın da merhametli işte. Hayatı tercih etmiş ve var etmiş. Sonra da onun devamını , optimizasyonunu, sağlığı, sıhhati, afiyeti irade etmiş.

Sadece biraz müsrif ve  biraz da cimri. Sen on milyarlarca sene uğraş, hayatı var et ve devam ettir. sonra insan gibi işin zirvesi olan kullarına 80- 90 yıllık kısacık ve çileli bir ömür biç. Ben böyle Tanrıya sövmeyeyim de ne yapayım. Böyle bir israf, böyle bir cimrilik mi olur. Madem var ettin. Ebedi niye kılmadın.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Maşallah, senin de Tanrın da merhametli işte. Hayatı tercih etmiş ve var etmiş. Sonra da onun devamını , optimizasyonunu, sağlığı, sıhhati, afiyeti irade etmiş.

Sadece biraz müsrif ve  biraz da cimri. Sen on milyarlarca sene uğraş, hayatı var et ve devam ettir. sonra insan gibi işin zirvesi olan kullarına 80- 90 yıllık kısacık ve çileli bir ömür biç. Ben böyle Tanrıya sövmeyeyim de ne yapayım. Böyle bir israf, böyle bir cimrilik mi olur. Madem var ettin. Ebedi niye kılmadın.

Benim tanrım yani evrim merhametli değil,acımasız,kurallara uyan bir tip,bozuk ürünü hemen imha ediyor.Gözleri görmeyen bir hayvanı çok yaşatmıyor,hemen tahtalı köye bileti kesiyor,acıma duygusu sıfır.Fizik kuralları ölümü emrediyorsa mecburen öldürüyor,vicdansız herif,gelde küfretme,haklısın.

Bu arada sen 80-90 yıla şükret,100 sene önce ortalama ömür 40 yıl filandı,hayali tanrılardan şifa aramayı kesip,doğanın ne tarz da çalıştığını anlamaya başladıkta ömrümüzü uzattık.

Sitelerde Paylaş

Onun için Alevi görüşünde Allah olanda Alidir.Aliyi gördüm Aliyi,Dün gece seyrin içinde ben Dedem Aliyi gördüm" gibi laflar hep buna işaret eder.Keza "Maksudun eğer ruyeti didar ise el hak! Zatında o bir İrfanı Alidir.(Mihrabiye ait) sözü.

Ama Ali kimdir?1400 yıl önce yaşadığı varsayılan bir insanmı?O Varsayılan insan bir sembolmü? Sembolse neyin sembolü?

Bu arada sakal Bilgeliğin Bıyıksa Doğruluğun(Hata yapmamak olarak anlaşılması gerekir.) sembolüdür.O zaman Muhammedin Rabbi zayıf bir Rabtir.Çünkü doğru dürüst bir sakal ve bıyığı dahi çıkmamıştır.)

Sitelerde Paylaş

Tanrı diye birşey olsaydı, cinsiyetsiz olması gerekirdi. Hiçbir şeye ihtiyacı yoksa, cinsiyete de ihtiyacı yoktur.

Şimdi müslüman "zaten cinsiyeti yok" diyecektir. ancak bu inançta Allah cinsiyetsiz olsaydı, en başta erkekleri üstün görme hatasına düşmezdi.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

cok kolay bir cumleyle izahi vardir: Cunku evlat hata yaptiginda onu cezalandiracak olan kisi BABADIR...yani Incilin Allahi yalnizca mukafat sunmaz.

Sitelerde Paylaş
On ‎21‎.‎04‎.‎2018 at 12:22, Antonius yazdı:

Alevi görüşü

Bu saçma sapan efsanelerin ne kıymeti harbiyesi var da bunlardan ne halt olacak yahu! Yok aliyi görmüş de yüzük görmüş de ayva görmüş de... Yani bu tasavvuf zırvalarından benim içime böyle var ya daral geliyor. Yahu Yunan mitolojisinin bir lezzeti var, saçma sapan elbette ama bir anlatım lezzeti var yani, ne bileyim Yüzüklerin Efendisi gibi... Olmayacak şeyler ama anlatım güzel. Sanırsam ne demek istediğimi açıklayabildim.

Ama bu zırva salak tasavvuf masalları baydırıcı yani, insanın içine banallık ve bayağılık veriyor. Yok aslana yüzük atmış da sonra alinin parmağındaymış laf mı şimdi bu yahu! Bu saçma salak çok sıradan ve banal anlatımda ne keramet var? Hayır bu halkın zeka sorunu mu var anlamıyorum, herhalde öyle! Bu salakça masallardan ne anlıyorlar ben anlamıyorum.

Sitelerde Paylaş
On 20.04.2018 at 11:54, Yeni Üye yazdı:

?bebegını çöpe atan kürtaj yapan  anneler var. bu tamamen hayal ürünü  öyle anne ve babalar  varkı öz evladına tecavüz eden babalar var. kürtaj yapan anneler var. neresi? iyi bunun iğrenç... 

(Hristiyanlar Tanrının insana olan merhametini Baba-çocuk ilişkisiyle anlatıyor). tamamen sacmalık gerçek hayattta çok farklı seyler oluyor. buda dinlerın sahte oldugunun farklı bir ispatı olsa gerek. 

Sitelerde Paylaş
On 21.04.2018 at 10:10, Antonius yazdı:

Hadislere göre Muhammed tanrıyı Şadı Emret(=Sakal ve bıyıkları yeni terlemiş,Yani ayva türü) Ali şeklinde görmüştür.

Bence bunun nedeni müslümler arasında yaygın olan sodomizm alışkanlığıdır..

tarihinde adeist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...