Jump to content

Neden hala ingiliz(amerikan) ölçü birimleri kullanılıyor?

Recommended Posts

Çünkü onlar ezelden beri o ölçüleri kullanıyordu da ondan. Kolay değil, tüm cetvellleri, terazileri, kapları vs. değiştirmek, hele hele kafalardaki ölçüleri.

Tabi bunun bir tali sebebi de var. Dışarıdan alınacak şeylere ekstra yük çıkarmak. Bu belki ölçülerde kolay anlaşılmaz, ama mesela direksiyonu sağda olan arabalar gibi. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Çünkü onlar ezelden beri o ölçüleri kullanıyordu da ondan. Kolay değil, tüm cetvellleri, terazileri, kapları vs. değiştirmek, hele hele kafalardaki ölçüleri.

Tabi bunun bir tali sebebi de var. Dışarıdan alınacak şeylere ekstra yük çıkarmak. Bu belki ölçülerde kolay anlaşılmaz, ama mesela direksiyonu sağda olan arabalar gibi. 

Onlar dediğin amerikalılar ingilizler ise anlarımda biz neden kullanıyoruz?

Örneğin ülkemizde satılan klima reklamlarına bakıyorum .Hepsinin enerji birimi BTU.

Eskiden kalori joule idi.Çok değil  15 sene öncesine kadar. :)

Boru çap ölçüleri vida adımları hala inç.

Lastik basınçları hala Psi.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, GREENHOUSE said:

Onlar dediğin amerikalılar ingilizler ise anlarımda biz neden kullanıyoruz?

Örneğin ülkemizde satılan klima reklamlarına bakıyorum .Hepsinin enerji birimi BTU.

Eskiden kalori joule idi.Çok değil  15 sene öncesine kadar. :)

Boru çap ölçüleri vida adımları hala inç.

Lastik basınçları hala Psi.

Onlar sadece ingilizler değil, boru döşeyenleri, lastik şişirenleri falanda eklemen lazım. 

Gerçi vida adımları artık genelde metrik oluyor. O başka mesele. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Onlar sadece ingilizler değil, boru döşeyenleri, lastik şişirenleri falanda eklemen lazım. 

Gerçi vida adımları artık genelde metrik oluyor. O başka mesele. 

Evimde  kullandığım vanalar borular ve dişleri hepsi parmak(inch)  ölçüsünde.:)

Kullandığımız bilgisayarların televizyonların tabletlerin telefonların ekran ölçüsüde inç.

Ülke olarak metrik sistemi kabul edip   ingiliz(amerikan) ölçüsü kullanmak saçmalık.

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, GREENHOUSE said:

Evimde  kullandığım vanalar borular ve dişleri hepsi parmak(inch)  ölçüsünde.:)

Kullandığımız bilgisayarların televizyonların tabletlerin telefonların ekran ölçüsüde inç.

Ülke olarak metrik sistemi kabul edip   ingiliz(amerikan) ölçüsü kullanmak saçmalık.

TV'lerin ekran ölçü standardını koyan, VESA. O da bir amerikan kuruluşu, en azından kuruluşu itibariyle. Haliyle onların ölçüleri geçerli. 

Velakin, ABD ve İngiltere'debenzer şekillerde kullanılan metrik ölçüler de çoktur. Mesela beygir gücü, mesela kilowatt...

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

TV'lerin ekran ölçü standardını koyan, VESA. O da bir amerikan kuruluşu, en azından kuruluşu itibariyle. Haliyle onların ölçüleri geçerli. 

Velakin, ABD ve İngiltere'debenzer şekillerde kullanılan metrik ölçüler de çoktur. Mesela beygir gücü, mesela kilowatt...

Beygir gücünü bulan zaten ingiliz.:)

Fransız ve almanlar sonradan metre ve kilogram birimlerine uydurmak için  değiştirdiler.

https://en.wikipedia.org/wiki/Horsepower

Ekran ölçüsüde değiştiribilebilir.

Alman malı  tvlerde ekran ölçüsü santimetre idi.Bilgisayarlar çıktı gene inç oldu.:)

SI sistemini kabul edip hala ingiliz(amerikan) ölçü birimleri kullanmak bana saçma geliyor.

Yıllarca kalori joule kullandıktan sonra klima üretenlerin BTU sistemine geçmesinide anlamıyorum.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, GREENHOUSE said:

Beygir gücünü bulan zaten ingiliz.:)

Fransız ve almanlar sonradan metre ve kilogram birimlerine uydurmak için  değiştirdiler.

https://en.wikipedia.org/wiki/Horsepower

Ekran ölçüsüde değiştiribilebilir.

Alman malı  tvlerde ekran ölçüsü santimetre idi.Bilgisayarlar çıktı gene inç oldu.:)

SI sistemini kabul edip hala ingiliz(amerikan) ölçü birimleri kullanmak bana saçma geliyor.

Yıllarca kalori joule kullandıktan sonra klima üretenlerin BTU sistemine geçmesinide anlamıyorum.

Mesele artık o değişen yeni beygir gücünün kullanılıyor olması. 

Alman malı TV'lerde aslen gene inç cinsindendir, ama Türkiye'de cm  olarak söylenir. 37 Ekran denir mesela, ama aslı 15 inçtir. Bugün de 55 inç demek yerine 140 ekran dendiği oluyor tabi. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...