Jump to content

Gözlemlenemeyen ölçülemeyen ama herşeyi etkileyen bir varlık mümkün müdür?

Recommended Posts

3 saat önce, dr.Kemal yazdı:

Biraz önce söylediğini sonra yalanlayan biri olarak senin kafan iyimi arkadaşım?

bir de itiraz ediyorsun

karanlık maddenın fotonlarla etkileşmemesınden kaynaklanan en önemli şey karanlık maddenın metafızık oldugu gerçegıdır.

ben metafizik olduguna inanıyorum. bu iletimde hata arıyarak kendi kuyunu kazdın kemal  :D şimdi işin içinden nasıl? çıkıcaksın. çok fena yakaladım

seni   ruhlar insanlara görünüyormuş haaaa  :D  cinlerde metafizikmış haaaa  

bana göre ruhlar metafiziktir. cinler değil. sizin hocalarınız bile çakma daha ne? dediklerinin bile farkında değiller cahıllık işte bir müslümandan 

bilimsel olarak mantıklı tezler beklemek anlamsızdır. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 2 months later...
On 13.06.2018 at 21:11, kirec yazdı:

Burası bence ilginç...

Bizim gözlem ve ölçüm yeteneğimizin sınırlarını aşan bir varlık olabilir mi....

Bu pekala mümkün ...

Ama bu varlık bizim gözlemlediğimiz ve olcebildigimz  nesnelere  etki ederse onu yine farketmemiz gerekmez mi..

Belki bu etkisini de bizden gizleyebilmenin de bir yolunu bulmuştur...

Tanrı atom altında etkileşimde bulunuyorsa bunu ölçme ve gözlemleme imkanımız yok.

Tanrıyı tespit edebilmek için Tanrının alıştığımız düzene uymayan birşeyler yapması gerekir.

Kuran ise Allah'ın kanunlarında değişiklik yapmayacağını belirtmiş.

Fetih süresi 23.Allah'ın öteden beri gelen kanunu budur. Allah'ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın.

Bu durumda tanrıyı gözlemlemek veya ölçmek imkansız oluyor.

Sitelerde Paylaş
On 30.04.2018 at 23:44, GREENHOUSE yazdı:

Gözlemlenemeyen ölçülemeyen ama herşeyi etkileyen bir varlık mümkün müdür?

Mümkün değilse neden  gözlemlenemez ölçülemez bir tanrıya inanıyorsunuz?:)

İlk cümlendeki sorunun tanrı ile doğrudan bir alakası yoktur. Çünkü hemen hem tüm semavi dinlerde tanrının bir varlık olmadığı üzerinde önemle durulur.

Bu soruya verilebilecek cevap şöyle olabilir. Mesela graviton. Kütle çekimine sebep olan ancak henüz gözlemleyemediğimiz gizemli parçacık.

Dolayısıyla herkes tanrı savından yürümüş olsa da konunun bununla hiç alakası olmadığını belirtmek istedim.

Sitelerde Paylaş

metafizik bir varlık neden? olmasın bana mantıklı geliyor, metafizik yani ölçülemeyen gözlemlenemeyen, göreceli olmuyan

yeni bir terim gerekiyor bizlere heniz keşfedilmemiş bir terim,evrenin değişken çekim yasalarını, kontrol etmeyen ama etkileyen

bir güç, ilk bakışta kaos gibi gözüksede aslında programlı ve zamanlı bir saatli bomba gibi ,yıldızların pimini çeken bir güç

bir jeneratör düşünün 1 kwlık içindekı akımı dalga boyu zannediyoruz ve ampermetre ile ölçüyoruz fakatgözlemlediğimiz

dalga boyu,aslında asıl güç değil gücün zaman yayılan etkisidir. 

kinetil enerjiyi oluşrutan güç carklardır. ve birde dinamo peki? bu çarkları oluşturan ve dinamoyu oluşturan asıl güç hammadde değilmidir? hammadde taklit edilemez işte tanrıda burda gizleniyor, hammadeyi veriyor , biz 

insanlarada bunu işlemek düşüyor. insanlar hammadde yaratabilirmi? 

atheistlere soruyorum, sanal bir ağaç yapabiilrmisiniz? bana aynı lezzeti vericek örneğin elma tadında bir ağaç yapın ama sakın 4 elementi kullanmayın başarabilirmisiniz? bundan sonra açıcagım konu başlıklarında dağilicaksınız demektir. 

gravitonlar göreceli olmadığından nasıl? gözlemlenebiliyor buda ayrıca bir soru işareti karadelikler gibi düşünün

göreceli olmadığı için bir yıldızı yutarken gözlemlediğimiz şeyi karadelik zannediyor olabilirmiyiz? 

peki? grovitonları nasıl? bulabiliyorlar çünkü gravitonlar kütlesizdir. 

tabik ibüyük hadron çarpıştiricis ile peki? graviton oldugunu sandıkları şey aslında  büyük hadronun iiçndekı devasa boşuk olabilirmi? ciddi biçimde tartışılır. 

tarihinde evrenselalp tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, evrenselalp yazdı:

kinetil enerjiyi oluşrutan güç carklardır. ve birde dinamo peki? bu çarkları oluşturan ve dinamoyu oluşturan asıl güç hammadde değilmidir? hammadde taklit edilemez işte tanrıda burda gizleniyor, hammadeyi veriyor , biz 

insanlarada bunu işlemek düşüyor. insanlar hammadde yaratabilirmi? 

Akıl edemediğimiz şu işe bak sen.

Muazzam bir mantık. Sen tüm forumu agnostic  yaparsın bu gidişle   :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Muazzam bir mantık. Sen tüm forumu agnostic  yaparsın bu gidişle   :0_80cbc_37a71a73_L:

benimkisi sadece bir akıl yürütme %100 dogru demıyorum , atheistler gibi düşünüyorum onlarda benım gibi düünmüyormu? inandıkları;

madde boyutu ve gözlemler aslında aynı kapıya çıkıyor, sonuçsuz ve teori olarak kalıyor, bilmsel makaleler emek ve zahmet verilmiş milyonlarca döküman bile sonuçsuz kalıyor,doğal olarakta en basit teori ile en güçlü teori arasında bir fark kalmıyor,

charles bilmem anlayabilicekmisin? ben diyorumki;zamanın kuralları sonsuzluk değildir, ben evrenin zaman kurallarına göre ;

sonsuz gözüken fakat zamansız bir olguda sonu olduğunu düşünen biriyim. 

1 milyon yıl sonra teknolojı aşırı geliştiğinde bile  evreni çözmemiş olucaz, atheistlere anlatmak istediğim şuydu, sizlerde zamanın; 

içinde yaşıyan canlı organızmalarsınız,  zaman gerçekten zaman bir ipucu olabilir. zaman gerçekten yaratıldıysa yaratan olabiilr. 

yok eğer zaman yoksa biz neden? yaşlanıyoruz bizi yaşlandıran ve biyolojık değişimlere uğratan nedir? 

hammadde konusundada çok ciddiyim atheistler bu konuda ne düşünüyor? 

hammadde nasıl? oluştu. ilk patlama anını 13. 7 milyar yıl olarak ölçülmüş bunu doğruluyacak 

bir argüman sunabilmişlermi? peki. 

belkıde evren genışlemıyor içine dogru daralıyordur. karedelıkler sayesınde evren yutularak küçülüyorda olabilir. sen beni anladın  değilmi? bilmsel makaleler herşey teoriden öte gitmiyor. 

aklı başında üniversite okumuş bir için teori oluşturmak kolaydır. fakat gerçeklık yani asıl gerçek soyutmudur? yoksa somutmudur? tartışılır. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, evrenselalp yazdı:

ben diyorumki;zamanın kuralları sonsuzluk değildir, ben evrenin zaman kurallarına göre ;

sonsuz gözüken fakat zamansız bir olguda sonu olduğunu düşünen biriyim. 

Zaman boyutunun bir yaratıcıya  sahip olması gerektiğini neye göre diyorsun ?

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Zaman boyutunun bir yaratıcıya  sahip olması gerektiğini neye göre diyorsun ?

zamanın boyut olmaktan öte değişken boyut olduğunu görebiliriz ve gözlemleriz,mekanın yanı maddenın sabıt boyutlarına karşılık

zaman boyutunun değişkenliğinin ciddi biçmde kanıtları vardır. azız dostum.

birde maddenın 20 milyar yıl ömru olduğuna dair çalışmalar yapılıyormuş. . buda kafamı oldukça karıştırıyor. bu teori dogrulanırsa  evrrenın yaratılma olasılıgıda  güçlenıyor demektır. çünkü 20 milyar yılda karadelıkler tüm evrenı yutarak yok etmiş olabilir belkıde arger calışmam sonuç verebilr. kaardelıklerin görevi evrendekı herşeyi 

yutacak ve sonunda evrende sadece karadelıkler kalıcak ve sonundada karadelıkler bir birini yutarak en büyü karadelık kalıcak ve bu karadelik  evrenı yutarak evren yok olucaktır. bana oldukça mantıklı geliyor. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, evrenselalp yazdı:

birde maddenın 20 milyar yıl ömru olduğuna dair çalışmalar yapılırmuş. buda kafamı oldukça karıştırıyor. bu teori dogrularnırsa evrrenın yaratılma olasılıga güçlenıyor demektır. 

Maddenin ömrünün çok yüksek olması tasarımcı fikrine ne gibi bir katkı katabilir ki ?

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

o halde değişen görsellik uzaydakı gözlemler değil, farklı bir boyut olan zamanın ta kendisidir. zaman olmasaydı,madde boyutu hiçlik olurdu yanı görecesiz olurdu. bali bunu anla yahuuu  :D oldukça kolay anlatıyorum. yoksa sendemı? içtin dun akşam. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, evrenselalp yazdı:

çünkü 20 milyar yılda karadelıkler tüm evrenı yutarak yok etmiş olabilir belkıde arger calışmam sonuç verebilr. kaardelıklerin görevi evrendekı herşeyi 

yutacak ve sonunda evrende sadece karadelıkler kalıcak ve sonundada karadelıkler bir birini yutarak en büyü karadelık kalıcak ve bu karadelik  evrenı yutarak evren yok olucaktır. bana oldukça mantıklı geliyor. 

Bu fantastik bir düşünce. Paralel evren zırvalığı gibi 

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Maddenin ömrünün çok yüksek olması tasarımcı fikrine ne gibi bir katkı katabilir ki ?

zaman gerçekten varsa, ben zamanın bir boyut olduğunu ve hammadde olduğunu düşünüyorum, taklit edilemeyen ve eşşsiz bir

hammadde bu hammadde sayesinde, görseller şekilleniyor ve oluşum tamamlanıyor, buda tanrının gözlemlenemeyen bir gücü olabilme; 

olasılıgını güçlendiriyor demektır. bu gerçeklerden kaçamayız öyle değilmi? 

madde hiçlikten  oluşabiliyorsa bu zamanın ispatı olabilir. , eğer zaman aslında maddeyi oluşturan ana yapıysa işte o zaman 

evrenin içi olduğu kadar dışıda olabilir. bu teorım gerçekleşirse veya gözlemlenebilirse,  o  zaman  atheistlerın  tanrı konusunda yanıldıgını ispatlıyabilriiz.

hatta sonsuzluk kavramını yeniden yazabilriiz.  

hatta ve hatta evrenin niçin? varolduğunu bile gözlemleyebiliriz. 

Sitelerde Paylaş

bazen bu dna kodları şaşıyormu ne?  :D down sendromlu kişiler örnek gösterilebilir. alın işte allahı öven bir müslüman geldi 

şimdi bu müslümana soruyorum senın allahın eko denge için  daha zayıf bir canlıyı  daha güçlü bir canlıya neden? av yapıp 

zalimce öldürtüyor senın allahının mühteşem adaleti bumu? 

farklı bir soru soralım arkadaşımıza senin allahın neden?  peki, herşeyi bildiğine göre; şeytanın kendisine karşı geleceğini de biliyordu, ama şeytan iyi birisi değil, peki bu kadar iyi ve merhametli birisi neden şeytanın ona karşı geleceğini ve kötülük yapacağını bile bile onu yarattı? iyi ve sonsuz merhamet sahibi birisi, neden böyle bir şey yapar? iyi ve sonsuz merhamet birisi bu kötülüğü var etmesi, onu ne kadar iyi yapar, ki bence yapmaz. 

senın muazzam dediğin dengede neden? yılanlar aslanlar timsahlar ve sırtlanlar varkı.. bu hayvanların 

ne? dogaya nede? yaşama katkıs vardır. ayırıca bu hayvanlar insanda yer herşeyi yer. her yıl binlerce insan ölüyor  çünkü bu hayvanlar insanları öldürüp yiyiyor. bu nasıl? dengedir. 

senın allahın bu 4 hayvanı yaratmadan daha iy ibir denge yapamıyacak kadar dengesizmidir? 

birde zehirli mantarlar var, senın allahın bu mantarları biz yiyipte ölelim diyemı? yaratmış. ne denge? ama muhteşem. 

:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, evrenselalp yazdı:

zaman gerçekten varsa, ben zamanın bir boyut olduğunu ve hammadde olduğunu düşünüyorum, taklit edilemeyen ve eşşsiz bir

hammadde bu hammadde sayesinde, görseller şekilleniyor ve oluşum tamamlanıyor, buda tanrının gözlemlenemeyen bir gücü olabilme; 

olasılıgını güçlendiriyor demektır. bu gerçeklerden kaçamayız öyle değilmi? 

madde hiçlikten  oluşabiliyorsa bu zamanın ispatı olabilir. , eğer zaman aslında maddeyi oluşturan ana yapıysa işte o zaman 

evrenin içi olduğu kadar dışıda olabilir. bu teorım gerçekleşirse veya gözlemlenebilirse,  o  zaman  atheistlerın  tanrı konusunda yanıldıgını ispatlıyabilriiz.

hatta sonsuzluk kavramını yeniden yazabilriiz.  

hatta ve hatta evrenin niçin? varolduğunu bile gözlemleyebiliriz. 

Bu yolla tanrı yi ispatlamaya çalışmayı ilk defa gördüm. Öyleyse doğru olma ihtimali oldukça  zayıf  bu teorinin  ?

Birde mümkünse teorinin ismini alabilir miyim  ? 

Ben bir tercih yapmamız gerektiğini dolayısıyla ateizmin mantıklı olduğunu düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, MenTalRealM yazdı:

Merhabalar Forumda Yeniyim. Ateistler var Onlardan Ricam beni
Allah olmadığına İkna etsinler bu düşüncelerim üstünden ben basit düşünürüm ve düşündüğüm şeylerde şu şekilde

Örneğin ben bir bilim adamıyım misal veriyorum istiyorumki 2 damla farklı bakteri yaratıcam 
bu bakterilerin içine bir kod yazıcam 
............

Bu forumda genellikle sorulan aynı şeyleri farklı cümlelerle kurmuşsun. Bende aynı cevapları farklı cümlelerle vermiş olacağım doğal olarak. 

Başlangıç olarak bu bilimin konusuna değil felsefenin konusuna girer. 

►Ayrıca yazıda bir amaç sıkıntısı var. Var sayılan bilim adamın belirli bir amaç doğrultusunda ilerliyor. Yani derdi bir bakteri bir insan veya bir kedi yaratmaya çalışmak tam şuan da olduğu gibi. Halbuki rastgelelikte böyle bir şey yoktur. Yola kedi yaratacağım diye çıkamazsın. Zaten gezegen üzerindeki şuana dek var olmuş canlıların neredeyse tamamına yakını yok oldu. Geriye bir avuç kaldık. Bu demektir ki pekte mükemmel yaratılmamışız. 

Alıntı

bu bakteriye benim bir kemik yapısıda eklemem gerekiyor ama bunu yazabilmem için

Hayır gerekmiyor. Belkide kemik yapısı olmayanlar uyum sağlayamayıp ölecek ? 

Alıntı

hepsini kemiğe oturtmam gerekiyor ve 0 hatayla bunu yapmam gerekiyor

Hayır %99 hatalı da yapabilirsin. Bu uyum sağlayamayıp ölmesiyle sonuçlanabilir. 'Şuana dek var olmuş canlıların neredeyse tamamına yakını yok oldu' cümlesini tekrar okursak anlaşılan bunu zaten yapmışsın. 

Şuan ki dünya şartlarının söz gelimi olarak, varsayımsal herhangi bir canlı için %90 hatalı olduğunu varsayalım. Bu canlının %0 hatalı olarak var olabileceği  hayali dünya şartlarında, şuanda gayet iyi bir şekilde yaşayan insan ırkının  %80 hatalı olması ve ölmesi mümkündür. 

Çevre şartları sürekli sabit olmadığına göre hata seviyesi de zaman bağlı olarak değişebilir. 

Haliyle burada neye göre kime göre hata ? Sorusu ortaya çıkıyor. 

►Özetle canlılığın içinde bulunduğumuz şekilde kendiliğinden gelişmesini mümkün görmüyorsun. Bunu yukarıdaki konuya hiç girmeden birkaç cümle ile de açıklayabilirdim. 

Bir milyar yüzlü, yüzlerinde ardışık doğal sayılar olan bir milyon zarı bir yere at. 3 Gelenler hariç hepsini yok et. 3 gelenlerin bilinci olsaydı kendilerini özel sanacaklar ve bunda tanrının parmağı olduğuna inanacaklardı. Düşünsene yok olmama şansları sadece milyarda birdi !

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, John Ahmet yazdı:

İlk cümlendeki sorunun tanrı ile doğrudan bir alakası yoktur. Çünkü hemen hem tüm semavi dinlerde tanrının bir varlık olmadığı üzerinde önemle durulur.

Bu soruya verilebilecek cevap şöyle olabilir. Mesela graviton. Kütle çekimine sebep olan ancak henüz gözlemleyemediğimiz gizemli parçacık.

Dolayısıyla herkes tanrı savından yürümüş olsa da konunun bununla hiç alakası olmadığını belirtmek istedim.

Konuyla çok alakası var.

Graviton gözlemlenemez  ama etkisi ölçülebiliyor.Graviton yerçekimine sebep oluyor.Yerçekimi gravimetre denilen alet ile ölçülebiliyor.

Tanrı gözlemlenemez ama etkisi gözlemlenebiliyor  ise Tanrı  X 'e sebep oluyor. X  Y denilen alet ile ölçülüyor.

Bilinmeyen X  ve Y  yerine yazılabilecek birkaç örnek verebilirmisin? :)

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...