Jump to content

Hem sosyalist hem kemalist olan tipler hakkında

Recommended Posts

Atatürk açıkça bizim ekonomik modelimiz sosyalist değildir, liberalizmden başka bir yoldur diyerek tıpkı Hitler gibi, Mussolini gibi bir korporatist olduğunu belirtmiş.

Deniz Gezmiş denen gerizekalı mesela hem Marksist hem de Kemalistim demiş. Hadi Sultan Galiyev gibi Türkçü sosyalist olsa neyse ama herif Marksist ve Leninist. Marksizm ve Leninizm milliyetsizlik demektir. Atatürk ise fikirlerimin babası Ziya Gökalp'tir demiş olan bir Türkçü. Atatürk ile milliyetsizliği nasıl aynı potada eritebiliyor bu gerizekalılar?

Her ne kadar yine alakası olmasa da Atatürk'ü Nazilerle ya da faşistlerle ilişkilendirmek sosyalistlerle ilişkilendirmekten çok daha mantıklı. Çünkü savundukları ekonomik model ortak bir kere. Ayrıca her üçü de nasyonalist. Atatürk onların demokrat ve insancıl hali diyebiliriz aslında.

Ben bunların yaşadığı kafayı çok merak ediyorum ya bir insan nasıl bu kadar gerizekalı olabilir?

Sitelerde Paylaş

Sosyalist biri Atatürkçüyüm diyebilir. Komünist biri de. Faşist biri de. Buna kimse karışamaz, "olamazsın" diyemez. Beğenirsin beğenmezsin, ayrı. 

Atatürk'ün devrimlerini müthiş bir atılım, kendi devrimleri için basamak olarak görür ve sahiplenir sosyalist ve komünistler. Yani politik ve dolayısıyla ekonomik alanlarda idealleri farklıdır ama Atatürk ve onun devrimlerinin kazandırdıklarıyla da kavgalı değillerdir. Onları yetersiz, eksik bulur ama saldırmazlar, hatta sahiplenirler. Bular eski tip sosyalist ve komünistlerdir ama. Şimdikiler açıkça düşman.

Bunlar tamam da senin önüne gelene hakaretler etmen, böyle aşağılayarak başlıklar açman hiç hoş değil. Amacın onları tartışmaktan çok onlara saydırmak.

Başlık yazısında böyle yapman sorun. Niye bu kadar provokatif yazıyorsun ki?

Sen açıkça, yobaz Müslümanların laik Müslümanları Müslümandan saymaması gibi, milleri Atatürkçülükten aforoz ediyorsun, hem de hakaretler edip aşağılayarak...

Sitelerde Paylaş

Onlar soysuz olabilirler, Atatürkçüyüz diyorlar kafanı çeviriyorsun Demirtaş çok kültürlü adam muhabbeti. Atatürk bunların maskesidir. Zaten dini tanıyan insanların çoğu Atatürke değil bu soyunu sopunu bilmez komünistlere düşmandır.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, AteistBilinç96 yazdı:

Atatürk açıkça bizim ekonomik modelimiz sosyalist değildir, liberalizmden başka bir yoldur diyerek tıpkı Hitler gibi, Mussolini gibi bir korporatist olduğunu belirtmiş.

Deniz Gezmiş denen gerizekalı mesela hem Marksist hem de Kemalistim demiş. Hadi Sultan Galiyev gibi Türkçü sosyalist olsa neyse ama herif Marksist ve Leninist. Marksizm ve Leninizm milliyetsizlik demektir. Atatürk ise fikirlerimin babası Ziya Gökalp'tir demiş olan bir Türkçü. Atatürk ile milliyetsizliği nasıl aynı potada eritebiliyor bu gerizekalılar?

Her ne kadar yine alakası olmasa da Atatürk'ü Nazilerle ya da faşistlerle ilişkilendirmek sosyalistlerle ilişkilendirmekten çok daha mantıklı. Çünkü savundukları ekonomik model ortak bir kere. Ayrıca her üçü de nasyonalist. Atatürk onların demokrat ve insancıl hali diyebiliriz aslında.

Ben bunların yaşadığı kafayı çok merak ediyorum ya bir insan nasıl bu kadar gerizekalı olabilir?

Bende senin gibi akıllı birinin Atatürk ün ekonomi modelini savunmasını anlamıyorum.:)

Atatürk dönemindede asgari ücretle ev sahibi olman imkansızdı Tayyip döneminde de asgari ücretle ev sahibi olman imkansız.

Atatürk dönemindede bazı kişilerin dokunulmazlıkları vardı şimdide var.:smashfreak:

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Bende senin gibi akıllı birinin Atatürk ün ekonomi modelini savunmasını anlamıyorum.:)

Atatürk dönemindede asgari ücretle ev sahibi olman imkansızdı Tayyip döneminde de asgari ücretle ev sahibi olman imkansız.

Atatürk dönemindede bazı kişilerin dokunulmazlıkları vardı şimdide var.:smashfreak:

Tabi yeni kurulan bir ülkede asgari ücretle nasıl ev sahibi olunabilir . Şartları düşünün .  Atatürk 'ün devraldığı ekonomi berbattı .  

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, AteistBilinç96 yazdı:

Deniz Gezmiş denen gerizekalı

Birini eleştirebilirsin ama böyle hakaret edemez onu aşağılayamazsın, zaten anlama kapasiten yüksek olsaydı adam gibi eleştiri yapma karakterine sahip olurdun.

Hem komünistim hem de sapına kadar Atatürkçüyüm, senin gibiler bunu anlayamaz, bak Türk Ateist sana gereken cevabı vermiş, tabi anlarsan.

Her iletinde Denizleri ve Atatürk'ü karalıyor hakaret ediyorsun, hızını alamayıp şimdi de aynı aşağılayıcı şekilde başlık açtın, artık dozunu kaçırdın...

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, bilgivehis yazdı:

Birini eleştirebilirsin ama böyle hakaret edemez onu aşağılayamazsın, zaten anlama kapasiten yüksek olsaydı adam gibi eleştiri yapma karakterine sahip olurdun.

Hem komünistim hem de sapına kadar Atatürkçüyüm, senin gibiler bunu anlayamaz, bak Türk Ateist sana gereken cevabı vermiş, tabi anlarsan.

Her iletinde Denizleri ve Atatürk'ü karalıyor hakaret ediyorsun, hızını alamayıp şimdi de aynı aşağılayıcı şekilde başlık açtın, artık dozunu kaçırdın...

Ne saçmalıyorsun sen? Ben hangi iletimde Atatürk aleyhinde en ufak bir şey demişim?

Beni Türk Ateist'e sorabilirsin istersen.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Charles dawkins yazdı:

Tabi yeni kurulan bir ülkede asgari ücretle nasıl ev sahibi olunabilir . Şartları düşünün .  Atatürk 'ün devraldığı ekonomi berbattı .  

Hiç cevap verme bu adama. Atatürk için "Halktan topladığı vergiyi içkiye yatıran ayyaş" diyen, aldığı maaşa kafayı takıp pis pis başlıklar açan bir azılı Atatürk düşmanı.

Bin kere atıldı, yine sızmış foruma.

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, AteistBilinç96 yazdı:

Ne saçmalıyorsun sen? Ben hangi iletimde Atatürk aleyhinde en ufak bir şey demişim?

Beni Türk Ateist'e sorabilirsin istersen.

Saçmalamıyor. Haklı. Bilgivehis de dün size bahsettiğim sosyalistlerden. Onları bugünkü Kürtçü, bölücü, şucu bucu tiplerle karıştırdığınız ya da kafanızdaki şablonlara sığdırmaktan vazgeçmediğiniz için anlamıyorsunuz.

Bu insanlar sonuna kadar Atatürkçüdür, ideallerindeki düzenin gerçekleşme ihtimali bulunmadığını bilirler. Hayal aleminde yaşamadıkları için mevcut düzende çok doğru yerde konumlanmıştırlar. Ama zaten hiçbir zaman Atatürk düşmanı olmamış, kendilerini daima Atatürkçü diye de tanımlamışlardır. Çoğu da 80 dönemi işkencelerden geçmiş, hapislerde yatmıştır. 80 darbesi Atatürkçüleri, Atatürkçü solcuları vurmuştur. İlhan Selçuk kimdir, bilir misin? En hızlı komünistken ve Ziverbey'de en ağır işkencelere maruz kalmışken Tayyip'e karşı Türk askerinin önünde siper olmuş, Atatürkçülüğü nedeniyle faşist, postal yalayıcı, darbeci ilan edilmiştir.

Sense kendi kendine aman da Atatürkçü olamazsınız, geri zekalısınız vs vs diye başlık açıyorsun. İnsanların ne olduğu veya olacağı kimseyi ilgilendirmez, eğer karşına çıkıp da alanına müdahale ederse, mücadelene zarar verirse yaparsın bir şeyler.

Önümüzde hayati bir seçim var, sen çıkmış Atatürkçü seçiyor, Atatürkçülere sarıyorsun. 

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sosyalistler Moskova'da eğitim alıp komünist partisi kurmak üzere Türkiye'ye gelen Mustafa Suphi'nin Trabzon'da hiç bir çalışma yapamadan öldürülmesinden dolayı Atatürk'e soğukturlar. Bu olay Lenin'den silah yardımlarını alıp, savaş bitince sırtını çevirmesinin somutlaşması olarak görülür.

Stalin Atatürk'ün Lenin'i kandırdığını ve yardımların karşılığı olarak Kars'ın Sovyetler'e verilmesi gerektiğini öne sürmüştür.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
On 07.05.2018 at 12:20, Kemalist Fedai said:

Sosyalizm bir ekonomi modeli ya da "kalkınma taktiği" değildir. Sosyalizm bir toplum biçimidir. İşçi devletinin kapitalizmi yıkarak sağladığı geçiş ile varılan sınıfsız toplumun ilk aşamasıdır. Bolşevikler de iktidara geldikten sonra duruma göre kah devlet kapitalisti, kah çar döneminden daha serbest piyasa erbabı, kah "savaş komünizmi" diye anılan ekonomik modeller izlemişler, sürecin bulundukları noktasında durumu yönetmeye çalışmışlardır. Bazen sıkı devletçi, bazen Banker Bilo olmuşlardır. Ekonominin ideolojisi olmaz, toplum biçiminin ideolojisi olur. Kapitalizmden komünizme geçilirken de, geçilmek istenen şey genel rızaya dayalı üretim bolluğudur. Bu, sosyalizmin önkoşuludur. Bu önkoşul yerine gelmeden, sosyalist toplumun altyapısını oluşturan herhangi bir ekonomik model yaşama geçirilemez. Öncelikle, bu topluma giden yoldaki siyasi engelleri (çarlık) ortadan kaldırmak gerekecektir. Atatürk de bunu yapmıştır; padişahı, halifeyi yanlarındaki diğer götverenlerle birlikte karga tulumba siktiretmiştir. Bolşeviklerle kemalistler birbirine yakın dönemlerde birbirine paralel siyasi tasarruflar izlemişlerdir. Asıl aynılık buradadır. Ha, sosyalizm bir ütopya mıdır, evet. Atatürk bunlara mesafeli durmuştur. Bu, onun kapitalizmi çok sevdiğini ve doğru bulduğunu göstermez. Kapitalizmi çok seven adam İngilizlere karşı savaşmaz, savaşmayı nedensiz görür bir yerde.

On 07.05.2018 at 12:20, Kemalist Fedai said:

Atatürk'ün Kürtleri inkar etmek ve asimile etmeye yönelmek gibi büyük bir günahı vardır, ayrıca bu günaha Bolşevikler de göz yumarak ortak olmuşlardır, ama şu da bir gerçektir ki, bugünkü Türkiye solunun genetiğinde bolşevizmin etkisi kadar, hatta ondan da fazla kemalizmin kodları vardır. Evet, aynen öyledir. Buna PKK dahildir, hatta en çok o dahildir. Ona tepki olarak kurulmuş gibi görünse de, PKK her yönüyle kemalizmin düşünsel takipçisi bir örgüttür. Kürtlere bağımsızlık fikrini cumhuriyet ideali ile birlikte benimseten asıl önder figür Abdullah Öcalan değildir, Atatürk'tür. "Bağımsızlık benim karakterimdir" sözü Abdullah Öcalan'a değil, Atatürk'e aittir. PKK bu sözü ayrı bir Kürt kimliği bağlamında ve Kürt eksenli toprak sorunu ekseninde mantıksal sonuçlarına ulaştırmıştır. Kemalizm Kürtleri tam asimile etmeyi başaramamıştır, ama kemalizme savaş açan en büyük örgütün bizzat kemalist bir ruhla kurulmasının zeminini hazırlamıştır (Abdullah Öcalan'ın ayrı ulus-devlet yerine ekolojik-demokratik cumhuriyette bir arada yaşama ve ulus devletin bu anlamda aşılması fikri eksenine girmesi sonraları olmuştur). Hizbullah'ın Kürt bağımsızlıkçı çizgisi ile PKK'nın bağımsızlıkçı çizgisi arasındaki fark da köklerini burdan alır. 

PKK'nın laik bir örgüt olarak doğmasının ve o haliyle taban bulmasının nedeni ve kaynağı kemalizmdir, Atatürk'ün yarattığı rejimin laik karakteridir. HDP'li kadın milletvekillerinin çoğunluğunun şık birer tayyör giyerek dolaşmaları da bunun bir çeşit dışavurumudur.

Her seçimde CHP yönetimi merkez sağa yakınlaşma eğilimindeyken, CHP'nin tabanı sola ve özelinde HDP'ye yakınlaşma eğilimindedir. Çünkü onda umudu ve yeniden ayağa kalkışı görür, Kürt hareketinin dinamizminde kendi gençliğini hatırlar kemalist hareket, eski bağımsızlık coşkusunu. Bir ölçüde tabi, 

Gezi isyanı sırasında Apo posterli adamla kalpaklı Atatürk posterli adamın yan yana gelerek poz vermesi inkar edilmeye çalışılan bu üstü örtülü yakınlığın, dışa vurumudur. Gezi Parkındaki o bakir özgürlük ortamında apoci gençlerle halaya duran laikçi teyzeler gördü bu gözler.

Atatürk'le milliyetsizliği nasıl bir potada eritebiliyoruz? Valla biz Atatürk'e önce kızarız, isyan ederiz, yeni devrimler peşinde koşarız, sonra ona bizim karşı çıktığımız yönleri dolayısıyla değil de sevdiğimiz yönleri nedeniyle saldıranları görünce döner ona sahip çıkarız. Özel, kendimize dönük bir hesabımız yok yani. Deniz de, biz de cumhuriyet çocuğuyuz, ondan dolayı. Şunu bunu deriz, ama cumhuriyetin fazilet olduğunu da içten içe hissederiz. Sebebi o. Bunu yaparken marksizmle milliyetçilik arasında tutarsız bir çizgiye düşüyorsak, artık marksizmin de amına koyayım, milliyetçiliğin de amına koyayım, canım sağolsun, napiyim yani. Sen onu bırak da, hem laikim deyip hem de dinime bağlıyım diyen milyonlarca insan var, bu nasıl bir çelişkidir, onu anlat mesela? Hem "hayatta gerçek yol gösterici bilimdir" de, hem de "Dinimiz akıl dindir, en mükemmel dindir" de, oldu mu şimdi? Ya da, dini ve onun kutsallarını yaşamından çıkaran, ama hala millet-devlet kavramlarını kutsal ve değişmez olarak gören sizler de bana garip geliyorsunuz biz bişey diyor muyuz amk.

Birbirimizde kendimize ait olan ve keşfetmemiz gereken birşeyler var.

Yoksa niye yazılsın bu kadar,

bizi bize çağıran bu satırlar

Deniz Gezmiş'e geri zekalı diyen salatalıklar,

ben yatıyorum

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, isabettin yazdı:

Sosyalizm bir ekonomi modeli ya da "kalkınma taktiği" değildir. Sosyalizm bir toplum biçimidir. İşçi devletinin kapitalizmi yıkarak sağladığı geçiş ile varılan sınıfsız toplumun ilk aşamasıdır. Bolşevikler de iktidara geldikten sonra duruma göre kah devlet kapitalisti, kah çar döneminden daha serbest piyasa erbabı, kah "savaş komünizmi" diye anılan ekonomik modeller izlemişler, sürecin bulundukları noktasında durumu yönetmeye çalışmışlardır. Bazen sıkı devletçi, bazen Banker Bilo olmuşlardır. Ekonominin ideolojisi olmaz, toplum biçiminin ideolojisi olur. Kapitalizmden komünizme geçilirken de, geçilmek istenen şey genel rızaya dayalı üretim bolluğudur. Bu, sosyalizmin önkoşuludur. Bu önkoşul yerine gelmeden, sosyalist toplumun altyapısını oluşturan herhangi bir ekonomik model yaşama geçirilemez. Öncelikle, bu topluma giden yoldaki siyasi engelleri (çarlık) ortadan kaldırmak gerekecektir. Atatürk de bunu yapmıştır; padişahı, halifeyi yanlarındaki diğer götverenlerle birlikte karga tulumba siktiretmiştir. Bolşeviklerle kemalistler birbirine yakın dönemlerde birbirine paralel siyasi tasarruflar izlemişlerdir. Asıl aynılık buradadır. Ha, sosyalizm bir ütopya mıdır, evet. Atatürk bunlara mesafeli durmuştur. Bu, onun kapitalizmi çok sevdiğini ve doğru bulduğunu göstermez. Kapitalizmi çok seven adam İngilizlere karşı savaşmaz, savaşmayı nedensiz görür bir yerde.

Atatürk'ün Kürtleri inkar etmek ve asimile etmeye yönelmek gibi büyük bir günahı vardır, ayrıca bu günaha Bolşevikler de göz yumarak ortak olmuşlardır, ama şu da bir gerçektir ki, bugünkü Türkiye solunun genetiğinde bolşevizmin etkisi kadar, hatta ondan da fazla kemalizmin kodları vardır. Evet, aynen öyledir. Buna PKK dahildir, hatta en çok o dahildir. Ona tepki olarak kurulmuş gibi görünse de, PKK her yönüyle kemalizmin düşünsel takipçisi bir örgüttür. Kürtlere bağımsızlık fikrini cumhuriyet ideali ile birlikte benimseten asıl önder figür Abdullah Öcalan değildir, Atatürk'tür. "Bağımsızlık benim karakterimdir" sözü Abdullah Öcalan'a değil, Atatürk'e aittir. PKK bu sözü ayrı bir Kürt kimliği bağlamında ve Kürt eksenli toprak sorunu ekseninde mantıksal sonuçlarına ulaştırmıştır. Kemalizm Kürtleri tam asimile etmeyi başaramamıştır, ama kemalizme savaş açan en büyük örgütün bizzat kemalist bir ruhla kurulmasının zeminini hazırlamıştır (Abdullah Öcalan'ın ayrı ulus-devlet yerine ekolojik-demokratik cumhuriyette bir arada yaşama ve ulus devletin bu anlamda aşılması fikri eksenine girmesi sonraları olmuştur). Hizbullah'ın Kürt bağımsızlıkçı çizgisi ile PKK'nın bağımsızlıkçı çizgisi arasındaki fark da köklerini burdan alır. 

PKK'nın laik bir örgüt olarak doğmasının ve o haliyle taban bulmasının nedeni ve kaynağı kemalizmdir, Atatürk'ün yarattığı rejimin laik karakteridir. HDP'li kadın milletvekillerinin çoğunluğunun şık birer tayyör giyerek dolaşmaları da bunun bir çeşit dışavurumudur.

Her seçimde CHP yönetimi merkez sağa yakınlaşma eğilimindeyken, CHP'nin tabanı sola ve özelinde HDP'ye yakınlaşma eğilimindedir. Çünkü onda umudu ve yeniden ayağa kalkışı görür, Kürt hareketinin dinamizminde kendi gençliğini hatırlar kemalist hareket, eski bağımsızlık coşkusunu. Bir ölçüde tabi, 

Gezi isyanı sırasında Apo posterli adamla kalpaklı Atatürk posterli adamın yan yana gelerek poz vermesi inkar edilmeye çalışılan bu üstü örtülü yakınlığın, dışa vurumudur. Gezi Parkındaki o bakir özgürlük ortamında apoci gençlerle halaya duran laikçi teyzeler gördü bu gözler.

Atatürk'le milliyetsizliği nasıl bir potada eritebiliyoruz? Valla biz Atatürk'e önce kızarız, isyan ederiz, yeni devrimler peşinde koşarız, sonra ona bizim karşı çıktığımız yönleri dolayısıyla değil de sevdiğimiz yönleri nedeniyle saldıranları görünce döner ona sahip çıkarız. Özel, kendimize dönük bir hesabımız yok yani. Deniz de, biz de cumhuriyet çocuğuyuz, ondan dolayı. Şunu bunu deriz, ama cumhuriyetin fazilet olduğunu da içten içe hissederiz. Sebebi o. Bunu yaparken marksizmle milliyetçilik arasında tutarsız bir çizgiye düşüyorsak, artık marksizmin de amına koyayım, milliyetçiliğin de amına koyayım, canım sağolsun, napiyim yani. Sen onu bırak da, hem laikim deyip hem de dinime bağlıyım diyen milyonlarca insan var, bu nasıl bir çelişkidir, onu anlat mesela? Hem "hayatta gerçek yol gösterici bilimdir" de, hem de "Dinimiz akıl dindir, en mükemmel dindir" de, oldu mu şimdi? Ya da, dini ve onun kutsallarını yaşamından çıkaran, ama hala millet-devlet kavramlarını kutsal ve değişmez olarak gören sizler de bana garip geliyorsunuz biz bişey diyor muyuz amk.

Birbirimizde kendimize ait olan ve keşfetmemiz gereken birşeyler var.

Yoksa niye yazılsın bu kadar,

bizi bize çağıran bu satırlar

Deniz Gezmiş'e geri zekalı diyen salatalıklar,

ben yatıyorum

Ağzından çıkanı kulakların duyuyor mu? Ne demek HDPKK Kemalizmin takipçisidir? Bu adamların dedeleri boşuna mı zamanında Kemalist devrime karşı çıkmak için isyanlar çıkardı, boşuna mı katledildiler? HDP mağara devrinden kalma gerici ve ilkel bir partidir. Kemalizm Türk milliyetçisidir, HDPKK ise Kürt. İkisi birbirine zıt ve düşman ideolojilerdir. HDP'liler bizim düşmanımızdır.

O Gezi'de HDP'lilerle omuz omuza yürüyenlerin, Apo posteri ile Atatürk posterini yan yana getirenlerin hiçbirisi Atatürkçü ya da CHP'li falan değil. Hepsi Atatürk'ü kendi pis emellerini örtbas etmek için kullanan mezhepçiler.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, isabettin yazdı:

PKK ulus-devletçiliği nerden öğrendi? Şeyh Sait'ten mi, yoksa Mustafa Kemal'den mi? Tabi ki Mustafa Kemal'den. Hiç kuşkun olmasın. Büyük etkisi vardır.

Fransızlardan öğrendiler.

İttihat ve terakki kuranların içinde kürtlerde var.

İçlerinden bazıları Atatürk ün akıl hocasıdır.Her boku Atatürk e mal ediyorsunuz.

Örneğin Abdullah cevdet.Kürt teali ve ingilizi muhipleri cemiyetlerinde çalıştı.:)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Abdullah_Cevdet

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
36 minutes ago, GREENHOUSE said:

Fransızlardan öğrendiler.

PKK bağımsızlık fikrini Fransızlardan öğrenmedi. Fransızlardan Cumhuriyetçilik öğrenilir, bağımsızlık öğrenilmez. Fransızlar bağımsızlık öğrenilecek en son adamlardır. 1871 Paris Komünü sırasında Paris'i işçilerin elinden geri almak için savaşta olduğu Almanlarla işbirliği yapmıştır Fransız hükümeti. Kaldı ki, Atatürk'ün etkilendiği kaynak Fransızlar olsaydı da bu PKK'nın Atatürk'ten etkilendiği varsayımı geçersizleşmezdi. Konuyla kel alakasın yani.

54 minutes ago, GREENHOUSE said:

Her boku Atatürk e mal ediyorsunuz.

"Ya istiklal ya ölüm!" sözünü Fransızlar mı öğretti? Hayır. Bu sözden sonuç çıkaranlar sadece Türkler mi olacaktı? Yine hayır.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, isabettin yazdı:

PKK bağımsızlık fikrini Fransızlardan öğrenmedi.

Ulus-Devlet fikri fransızlarla beraber yükseldi. Atatürk osmanlının son döneminde yaşayan bir asker olduğu için Fransız tarzı eğitim aldı. Bundan dolayı Atatürk Cumhuriyetçi fikirlerden etkilendi. O fransız tarzı eğitimide ittihatçılar reformla getirmişlerdir. 

Kaldı ki, Atatürk'ün etkilendiği kaynak Fransızlar olsaydı da bu PKK'nın Atatürk'ten etkilendiği varsayımı geçersizleşmezdi. 

Atatürk'ten değil bağımsızlıkçı fikirlerden etkilenmiş olurlardı o zaman. Buna rağmen hem marksistiz deyip hemde amerikayla işbirliği içerisinde oluyorlar. Bu nasıl bağımsızlıksa...

"Ya istiklal ya ölüm!" sözünü Fransızlar mı öğretti? 

" Ya istiklal ya ölüm! " demek anti-emperyalist olmanın bir göstergesidir. Atatürk anti-emperyalisttir fakat anti-emperyalizmi o bulmamıştır.

tarihinde Üzümlü Kek tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Üzümlü Kek said:

Ulus-Devlet fikri fransızlarla beraber yükseldi. Atatürk osmanlının son döneminde yaşayan bir asker olduğu için Fransız tarzı eğitim aldı. Bundan dolayı Atatürk Cumhuriyetçi fikirlerden etkilendi. O fransız tarzı eğitimide ittihatçılar reformla getirmişlerdir. 

Cumhuriyete dayalı ulus-devlet yapısı kaynağını Fransızlardan alıyor diye bağımsızlıkçılık da kaynağını Fransızlardan alıyor diye varsaymak da neyin nesi? Fransa devleti sömürgeci pezevenklerden oluşan bir hüviyetten sadece 70 günlüğüne  -1871 Paris Komünü sırasında- uzak kalabildi. Gerisi emperyalisttir. 

9 minutes ago, Üzümlü Kek said:

Atatürk'ten değil bağımsızlıkçı fikirlerden etkilenmiş olurlardı o zaman. Buna rağmen hem marksistiz deyip hemde amerikayla işbirliği içerisinde oluyorlar. Bu nasıl bağımsızlıksa...

Bu PKK'nın bağımsızlık niyeti taşıyıp taşımadığının bir ölçüsü değil.

21 minutes ago, Üzümlü Kek said:

Atatürk anti-emperyalisttir fakat anti-emperyalizmi o bulmamıştır.

Atatürk cumhuriyetçiliği de bulmamıştır, devletçiliği de bulmamıştır, milliyetçiliği ve laikliği de o bulmamıştır ama cumhuriyetçiliğiyle, milliyetçiliğiyle, laikliği yaşama geçirişiyle kendinden sonraki kuşakları etkilemiştir. Bunlar arasında PKK da vardır. PKK'nın Atatürk'ten en çok etkilendiği konuların başında da ulus-devlet anlayışı ve bağımsızlık ütopyası gelir. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, isabettin yazdı:

Cumhuriyete dayalı ulus-devlet yapısı kaynağını Fransızlardan alıyor diye bağımsızlıkçılık da kaynağını Fransızlardan alıyor diye varsaymak da neyin nesi? Fransa devleti sömürgeci pezevenklerden oluşan bir hüviyetten sadece 70 günlüğüne  -1871 Paris Komünü sırasında- uzak kalabildi. Gerisi emperyalisttir. 

Bağımsızlığı fransızlardan almıyor zaten Fransanın kendisi 18 , 19 ve 20. yy'ın en büyük sömürge imparatorluklarından.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...