Jump to content

Sosyalizm Hakkında Bir Soru

Recommended Posts

20 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

İllüzyon dediğin şey kültürel milliyetçilik. Ben " Ya aslında o haberler yalan MİT propaganda yapıyor." diyen birini ciddiye alamıyorum. pkk adlı terör örgütü kürt ırkçısıdır. Bu açık. Katledilen bebeklerin , öldürülen insanların da MİT propagandası olduğunu düşünüyorsan hiç yazma zaten. Benim sosyalizme bok atmak gibi bir derdim yok ben gördüğümü söylüyorum. Faşist ilan edildim yine bir kızıl tarafından. Tayyip belasını yaratan demokrasidir. Cahille aydının oyu bir tutulursa bu olur işte. Atatürk ilk toplumu aydınlatıp ardından demokrat rejime geçmeyi düşünüyordu yada Kemalist diktatörlüğü islamist demokrasiye tercih ediyordu. Atatürk'ün liberal olduğunu nerden çıkardın onu hiç anlamadım.  

Her neyse faşist ilan edileceğimi öngörmüştüm. Ezilen kürt ulusu , faşistsin falan klasik hani. O yüzden irticai düşüncelere sahip bir kızılla tartışmayacağım. 

Kızıl Ordunun moskovadan kalkıp Türkiye'yi işgal etmesini bekleyen solcular bize vatanseverlikten bahsetmesin. Müslümanlar Washington'a secde dursun sizde Moskova'ya eğilin. 

Faşist dediğiniz adamlar şu ülkeyi kurmak için kendilerini yırttılar ama olsun be bu vatanı en çok solcular sevdi :D 

Türkler ve kürtlerin anlaşamayacağı sosyolojik bir gerçek. Anadolu'nun ev sahibi Türklerdir ev sahibiyle aynı söz hakkına sahip olamaz kürtler. 

Marksizmin cennet vaadine inanmadığımız ve kendi tarihimize düşman olmadığımız için istediğiniz kadar faşist , ırkçı , kafatasçı diyin. 

Kızıl kanser komünizm ve yeşil kanser islamizm ezilmeden Mustafa Kemal'in mirasına sahip çıkamayız. Bir kızılla tartışmak bir müslümanla tartışmak kadar saçma ve boş bir çaba.

Sosyalizmi eleştireceksen ekonomi yönünden eleştir.

Milliyetçilik  dünyada tek ortak dil olmadan kalkmaz.Dünyada Türkçe konuşulmasa kim Türk olduğunu iddia edebilir ki?

Fransızcaya talep olmadığı için fransızca bölümü kapatıldı bir univeristede.

Kürtçe eğitimi serbest bırak talep varsa devam eder yoksa kapanır gider.Bahaneleri kalmaz.

Mustafa Kemal dediğin kişi milliyetçi ama yerli sermayenin çıkarları için yabancılarla işbirliğini göremeyecek biri.

Yabancı özel okullarını kapatmadı mesela.Orada yetişen biri nasıl milliyetçi olabilir ki?

Vehbi koç    amerikan ford fabrikası ile ortak olmasını sağlayan Atatürk rahmi koç un trabzon rum devletinin kurulmasını istediğini göremedi.:)

Bireylere verirsen ekonomiyi onlar istediklerini yaparlar.sesinide çıkaramazsın.Mecliste senin sözün geçmiyor.Sermaye sahiplerinin sözü geçiyor.Kanunları  çıkartan onlar.

Yerli uçak ürettiğini sanırsın.yabancılar  savaş gibi herhangi bir sebeble desteğini çektiğinde ise ortada ..  gibi kalırsın.

Vestel mesela yerli diye övünür milliyetçiler bütün parçalar dışarıdan geliyor  montaj yapıyorsun.Çinden amerikadan parça göndermesin ne yapacak yerli sermaye dediğin vestel.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 120
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

14 hours ago, GREENHOUSE said:

Sosyalizmi eleştireceksen ekonomi yönünden eleştir.

Milliyetçilik  dünyada tek ortak dil olmadan kalkmaz.Dünyada Türkçe konuşulmasa kim Türk olduğunu iddia edebilir ki?

Fransızcaya talep olmadığı için fransızca bölümü kapatıldı bir univeristede.

Kürtçe eğitimi serbest bırak talep varsa devam eder yoksa kapanır gider.Bahaneleri kalmaz.

Mustafa Kemal dediğin kişi milliyetçi ama yerli sermayenin çıkarları için yabancılarla işbirliğini göremeyecek biri.

Yabancı özel okullarını kapatmadı mesela.Orada yetişen biri nasıl milliyetçi olabilir ki?

Vehbi koç    amerikan ford fabrikası ile ortak olmasını sağlayan Atatürk rahmi koç un trabzon rum devletinin kurulmasını istediğini göremedi.:)

Bireylere verirsen ekonomiyi onlar istediklerini yaparlar.sesinide çıkaramazsın.Mecliste senin sözün geçmiyor.Sermaye sahiplerinin sözü geçiyor.Kanunları  çıkartan onlar.

Yerli uçak ürettiğini sanırsın.yabancılar  savaş gibi herhangi bir sebeble desteğini çektiğinde ise ortada ..  gibi kalırsın.

Vestel mesela yerli diye övünür milliyetçiler bütün parçalar dışarıdan geliyor  montaj yapıyorsun.Çinden amerikadan parça göndermesin ne yapacak yerli sermaye dediğin vestel.:0_80cbc_37a71a73_L:

Hala soytarılık edip duruyorsun, başka bir halin de meziyetin de yok.

Sosyalizmi öyle amanda ekonomik, yok bilmemneik olarak eleştirmek abesle iştigaldir. Sosyalizm yada bir diğeri her neyse, bir tercihtir, değişedebilir. 

Sorun, sosyalizmin hiç bir zaman insan denen mahluğa uymayacağı ve hiç bir zaman da yürütmeye konamayacağıdır. Sonrada işte o "amanda o gerçek sosyalizm değil" diye sayıklamalar göklere yükselir gider böyle. 

Liberalizm, garip bir şekilde, insana uyan bir sistemdir. İyi midir, ne farkeder, ama iyi ama kötü, insanlara uyup, daha çok insanı refaha kavuşturabilmektedir. Bu bilfiil görülmüş, tecrübe edilmiş bir durum. 

Milliyetçilik yetiştiğin okula bağlı değildir bu arada. Boş boş sayıklıyorsun haliyle. Esas mesele, milliyetçilik ayağı ile, bir tür faşizmini sana dayatmaya çalışan, milliyetçilik namıyla, karı kız götürmek, parsayı toplamak derdinde olanlara yem olmak veya olmamaktır. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, anibal yazdı:

Hala soytarılık edip duruyorsun, başka bir halin de meziyetin de yok.

Sosyalizmi öyle amanda ekonomik, yok bilmemneik olarak eleştirmek abesle iştigaldir. Sosyalizm yada bir diğeri her neyse, bir tercihtir, değişedebilir. 

Sorun, sosyalizmin hiç bir zaman insan denen mahluğa uymayacağı ve hiç bir zaman da yürütmeye konamayacağıdır. Sonrada işte o "amanda o gerçek sosyalizm değil" diye sayıklamalar göklere yükselir gider böyle. 

Liberalizm, garip bir şekilde, insana uyan bir sistemdir. İyi midir, ne farkeder, ama iyi ama kötü, insanlara uyup, daha çok insanı refaha kavuşturabilmektedir. Bu bilfiil görülmüş, tecrübe edilmiş bir durum. 

Milliyetçilik yetiştiğin okula bağlı değildir bu arada. Boş boş sayıklıyorsun haliyle. Esas mesele, milliyetçilik ayağı ile, bir tür faşizmini sana dayatmaya çalışan, milliyetçilik namıyla, karı kız götürmek, parsayı toplamak derdinde olanlara yem olmak veya olmamaktır. 

Okula bağlı değilmiş.Okulu örnek verdim.

Evlatlık verilmiş çocuklar anne ve babasını tanımıyor sen kalkmışsın okul etki etmez.

Almanyada çalışmayı gidenlerin üçüncü nesilleri Türkiye Türklük umurlarında  bile değil.

Cizvit okulları Fethullah gülen okulları vb benzerlerini ne yaptıkları ortada.

İnsanlar beslendiği eğitim gördüğü  yere ihanet etmezler.

Sosyalizm bu değil derken nelerin uymadığını teker teker söylerim.

Ama kapitalistler  müslümanlar gibi söyleyemezler.Mesela vergiden şikayet ederler çözümleri yoktur.İnsan hakları beyannameside öyle şuan hakkın var buna hakkın var.Bu hakkı nasıl elde edeceğine gelince hiçbiri ortada yok.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

@anibal Bişey soracağım sen diyorsun ya çocukluğunla ilgili, iki kişi olsun biri karı kız top peşinde olan kişiler biriside ders çalışan kendini bilime adayan çocuk olan sen, ikimizin maaşı bir olurmu diye

ee dostum seni kendini bilime adaman için zorluyan yok tu ki 

sen de gidip takılıp eğlenmene baksaydın zaten sosyalizm olacağı için ihtiyaçlarınıda karşılıyorlar.İllada kendimi bilime adayacağım diyosan ada bunun için sana para vermelerine gerek yokki

tamam biliyorum sosyalizm gibi bir sistemde devlet gelişmez bu net

fakat seni bu bilime zorlayan şeyi anlamıyorum

tarihinde ateistik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, ateistik yazdı:

@anibal Bişey soracağım sen diyorsun ya çocukluğunla ilgili, iki kişi olsun biri karı kız top peşinde olan kişiler biriside ders çalışan kendini bilime adayan çocuk olan sen, ikimizin maaşı bir olurmu diye

sen de gidip takılıp eğlenmene baksaydın zaten sosyalizm olacağı için ihtiyaçlarınıda karşılıyorlar ozaman illada kendimi bilime adayacağım diyosan ada bunun için sana para vermelerine gerek yokki

tamam biliyorum sosyalizm gibi bir sistemde dünya gelişmez bu net

Onun bilimle alakası yok bütün gün burada.

Kapitalizm bilgiyi herkese vermiyor.Onu öğretim görevlisi olarak başına dikmişler.Oda bu bilgiye sahip olduğu bilgiçlik taslayıp duruyor.

Patent almak için para isterler alınan patenti  para ile satarlar.Normal bir vatandaşın bu bilgilere ulaşması 100 sene sonra olur.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, ateistik said:

sen de gidip takılıp eğlenmene baksaydın zaten sosyalizm olacağı için ihtiyaçlarınıda karşılıyorlar.İllada kendimi bilime adayacağım diyosan ada bunun için sana para vermelerine gerek yokki

tamam biliyorum sosyalizm gibi bir sistemde devlet gelişmez bu net

Ben para kazanacağım falan diye zorlamadım ki. Ben evrimi yıkıp, asrın büyük islam alimi olacaktım, hayalim buydu... Neyse...

Soru ve sorun bu değil. Mesele, birilerinin çalışmadan, emek vermeden, armut piş ağzıma düş hesabı hazır aş, iş istiyor olması. 

Tabi bu noktada asıl soru şu. Ben veya herkimse, birileri çalışıyor, didiniyor ediyor kazanıyor. Kazandığını da devlet senden alıp, tabiri caizse o yoz, tembel, aylak takımını besliyor. Şimdi bunun neresinde adalet? Verilmesi gereken cevap bu. 

Bunu en sağlam soranlar, sovyetler oldu. Askerler, işimiz mi yok lan deyip patatesleri toplamayınca, SSCB bildiğin aç kaldı gitti, devrildi malum nihayetinde. 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, GREENHOUSE said:

Okula bağlı değilmiş.Okulu örnek verdim.

Evlatlık verilmiş çocuklar anne ve babasını tanımıyor sen kalkmışsın okul etki etmez.

Almanyada çalışmayı gidenlerin üçüncü nesilleri Türkiye Türklük umurlarında  bile değil.

Cizvit okulları Fethullah gülen okulları vb benzerlerini ne yaptıkları ortada.

İnsanlar beslendiği eğitim gördüğü  yere ihanet etmezler.

Sosyalizm bu değil derken nelerin uymadığını teker teker söylerim.

Ama kapitalistler  müslümanlar gibi söyleyemezler.Mesela vergiden şikayet ederler çözümleri yoktur.İnsan hakları beyannameside öyle şuan hakkın var buna hakkın var.Bu hakkı nasıl elde edeceğine gelince hiçbiri ortada yok.:0_80cbc_37a71a73_L:

Hala tam gaz soytarılığa devam. 

O dediğin Almanya'da yetişenlerden de Türk okuluna gidenler var tonla. Eeee? Neymiş, nerenin ekmeğini yiyorsan, orası umrunda olurmuş. 

Elbette bu kaide, o FETÖ okulları falan içinde geçerli. O okullar eğitim yeri miydi, çok salak olduğunu illa böyle ispat edip durman gerekmiyor, biz zaten hiç şüphe etmiyoruz salaklığından.

Sitelerde Paylaş
On 08.05.2018 at 16:43, Fikir Adamı said:

Katılıyorum fakat sosyalizm insanları toplum olarak hareket etmek zorunda bırakıyor ? Yani yeni bir insan , toplum , nesil yaratıyor. 

Katılma.

Kapitalizmin zengini daha çok zengin ettiği, fakiri daha da fakirleştirdiği külliyen yanlıştır.

Zengini daha da zenginleştiren ve fakiri daha da fakirleştiren devletlerin pençesine sıkışmış, devletçilik yüzünden tam kapasitesine çıkamayan kapitalizmdir.

Fakir neden yatırım yapamıyor? Neden kendine bir dükkan açamıyor? Neden ticarete giremiyor?

Bu adam sağda solda çalışıp biraz birikim yaparak bu hayallerine neden ulaşamıyor?

Vergi, stopaj, izin...

İnsanlar istediği sektörde gidip istediği üretimi yapamıyor. Devlet, bunu yapacaksın bunu yapmayacaksın, bunu böyle yapacaksın, bunu böyle yapmayacaksın hatta bunu bu fiyata satacaksın diye üreticilerin gırtlağına sarılıyor. Rekabet tam kapasiteye ulaşamıyor, kalite optimum noktada artmıyor, üretim çeşitliliği ve miktarı tam rekabet seviyelerinde umulan aşamalara ulaşmıyor.

Bunun sebebi devletin piyasadaki tahakkümüdür.

On 08.05.2018 at 16:43, Fikir Adamı said:

Evet eşitlik var ama şimdi herkes aynı parayı mı hak ediyor? Herkes aynı işi yapmıyor ki ? İstediğin kadar çalış karın tokluğuna çalışmış oluyorsun . 

Evet, var. Birçok sosyalist ve komünist akım olsa da içinde devletçi olanlar (hatta anarşist komünizm de dahil olmak üzere) hepsi insanları eşit derecede fakirleştirir. Eşit derecede yaratıcılığını öldürür. Eşit derecede köreltir.

Bakunin ki kendisi iyi bir ekonomi uzmanı falan da değildir ama iyi bir fikir adamıdır.

Enternasyonal toplantısında çıkıp diyor ki "siz demek alıp işçiyi, emekçiyi iktidar partisi yapacaksınız ve devleti onlara teslim edeceksiniz öyle mi? Peki onlar, o koltuğu oturduktan sonra artık işçi ve emekçi olarak mı kalacaklar yoksa devrim yapıp indirmeyi umduğunuz diktatörler gibi mi olacaklar? Bence diktatörlerden bir farkı olmayacak. Eğer toplum yönetimini aşağıdan yukarıya değil, yukarıdan aşağıya inşa ederseniz insanoğlunu diktatörlükten kurtaramazsınız."

Bakunin bu sözü söylediğinde daha SSCB falan da kurulmamıştı. Aradan 1.5 asır geçti neredeyse ve bugüne kadar kurulan bütün komünist-sosyalist devletler diktatörlükten bir adım ileriye gidemediler. Hiçbir zaman Marx'ın hayal dünyasına erişemediler. Sözde komünizm gelecek, öyle güzel işleyecek ki gün gelecek devlet kalmayacak, Marx'a göre. Tam tersi, komünizmde devlet gitgide sivriliyor çünkü komünizm basit iktisadi kuramlardan, matematikten mahrum. Bilimsel değil, bu kadar basit.

Gittin bir kebapçı dükkanı açtın, nasıl ayakta tutacaksın? Daha lezzetli kebap üreteyim dersen bu bir yöntemdir. Kime göre daha lezzetli? Diğerlerine göre.Yeter mi? Müşteriye ilgi ve alaka da göstermen lazım çünkü adam seni sevmezse başka kebapçı mı yok? Gider ona. Mekanının temiz ve bakımlı da olması lazım...

Yani eğer ki yatırım kişinin inisiyatifine bırakılırsa kişi, aldığı risk faktörü ile yaptığı işin hakkını vermek mecburiyetiyle çalışır. İnsan tabiatıdır. Gidip Kübadaki gibi "sen bu dükkanda dur, gelene gidene 1 kuruşa sandviç ver" dersen o da orada yatar. İstediği kadar devlet denetlesin bunu, kişinin risk faktörüyle yüzleşip bu durumda kaliteyi yükseltme çabasında elde edilecek kalite ve çeşitliliği hiçbir devlet denetleme mekanizması veremez.

Al bu kebapçı örneğininden kebabı çıkar, tv kanalını koy, onu çıkar dergiler koy... kısacası piyasada fiyatı olan her şeyi koy.

Komünizm iyi niyetlidir ama dünyayı düz zannediyor. Tıpkı dünyayı düz zanneden bir çocuk gibi.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Hala tam gaz soytarılığa devam. 

O dediğin Almanya'da yetişenlerden de Türk okuluna gidenler var tonla. Eeee? Neymiş, nerenin ekmeğini yiyorsan, orası umrunda olurmuş. 

Elbette bu kaide, o FETÖ okulları falan içinde geçerli. O okullar eğitim yeri miydi, çok salak olduğunu illa böyle ispat edip durman gerekmiyor, biz zaten hiç şüphe etmiyoruz salaklığından.

Eğitim yeriydi tabi.Beğenmiyorsan yenisi açarsın.özel teşebbüs sahibi değil misin?

Okul açma hakkın var.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
Just now, GREENHOUSE said:

Eğitim yeriydi tabi.Beğenmiyorsan yenisi açarsın.özel teşebbüs sahibi değil misin?

Okul açma hakkın var.:0_80cbc_37a71a73_L:

Eee, diyoruz, salak olduğunu ispat etmeye bu kadar kasman gerekmiyor, şüphemiz yok salaklığından...

Sitelerde Paylaş
Şimdi, ateistik yazdı:

kapitalizmi kim savunurki adamın savunduğu şey liberalizm ayrıca günümüzde en mantıklı ekonomik sistemdir liberalizm 

bence sen kapitalizmle liberalizmin farkını öğren

Liberalizm neyi savunuyor salak adam.

üretim araçlarını bireylere vermiyor mu?

Çıkarcı sistemin daha özgür olmasını istemek onu daha mı iyi yapar gerizekalı.:0_80cbc_37a71a73_L:

Devleti  komunistler gibi istemezsiniz ama adaletsizliğe uğradığınızda devlet olsun dersiniz.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

üretim araçlarını bireylere vermiyor mu?

Çıkarcı sistemin daha özgür olmasını istemek onu daha mı iyi yapar gerizekalı.:0_80cbc_37a71a73_L:

Devleti  komunistler gibi istemezsiniz ama adaletsizliğe uğradığınızda devlet olsun dersiniz.

anlamadığın şey şu mesela bir doktor var diyelim hayatı boyunca emek sarfediyor Profesyonel biçimde insanları hayata geri kavuşturuyor adama hayatı boyunca davalar açılmış mahkemeler falan filan adam hiç pes etmemiş emek emek emek 

peki birkaç tanede salak adam kıçını devirip akşama kadar hayatı boyunca yatıyor sonrada geliyor benim maaşım o doktorla eşit olsun neymiş sosyalizm gelsin falan filan sen o doktorun yerinde olsan böyle birşeye tahammül edebilirmisin he?

Kaltak !!!

tarihinde ateistik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ateistik yazdı:

liberalizm sana mülk edinme hakkı tanıyor öyle senden vergi mergide almıyor sadece sigorta görevi gören bazı vergiler alıyor onlarda zaten çerez

eee idiot adam sende çalış kazan tabi gücün bile yetmiyo o koca kıçını evden kaldırmaya öyle oluncada çocuk gibi zırlarsın işte sosyalizm falan diye gerizekalı

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, ateistik yazdı:

anlamadığın şey şu mesela bir doktor var diyelim hayatı boyunca emek sarfediyor Profesyonel biçimde insanları hayata geri kavuşturuyor adama hayatı boyunca davalar açılmış mahkemeler falan filan adam hiç pes etmemiş emek emek emek 

peki birkaç tanede salak adam kıçını devirip akşama kadar hayatı boyunca yatıyor sonrada geliyor benim maaşım o doktorla eşit olsun neymiş sosyalizm gelsin falan filan sen o doktorun yerinde olsan böyle birşeye tahammül edebilirmisin he?

Kaltak !!!

sosyalizmin  tembelliğe çözümü yok.

Liberalizmin varsa öğrenmek istiyorum.

Üniversiteden binlerce doktor mezun oluyor kaçına bu yüksek geliri sunuyorsun?:0_80cbc_37a71a73_L:

Birde tembel dediğin kişiler gerçekten tembel mi?Yeteneksizde olabilir.

Benim gelirim yok mesela.her şeyin ücretli olduğu bir sistemde mahkemeye nasıl başvuracağım hakkımı aramak için?

Herkes  kafa patlatıp çalışarak mı gelir sahibi oluyor liberal ekonomide .miras yolu ile zengin olamaz mı?:)

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

sosyalizmin  tembelliğe çözümü yok.

Liberalizmin varsa öğrenmek istiyorum.

Üniversiteden binlerce doktor mezun oluyor kaçına bu yüksek geliri sunuyorsun?:0_80cbc_37a71a73_L:

Birde tembel dediğin kişiler gerçekten tembel mi?Yeteneksizde olabilir.

Benim gelirim yok mesela.her şeyin ücretli olduğu bir sistemde mahkemeye nasıl başvuracağım hakkımı aramak için?

Herkes  kafa patlatıp çalışarak mı gelir sahibi oluyor liberal ekonomide .miras yolu ile zengin olamaz mı?:)

liberalizmin tembelliğe tabikide çözümü var. Kendine bilime adıyıp ülkeyi geliştirecek olan adama kıçını kaldırmayan adamdan farklı olarak, moral kaynağı olarak  para veriyor bu sistem.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, ateistik yazdı:

yerli ve yabancı bilim adamlarını ben sayacak deilim 

vergi yüzünden moral kaynaklarınından yoksun oluyorlar diyceksende sistem kapitalizm

liberalizmde o vergide yok. Günümüzdeki sisteme bende karşıyım

vergi yoksa alt yapı gibi şeyleri nasıl karar verip uygulayacaksınız?Şimdiki gibi kaotik mi olacak?:)

Sefalet içinde ölen bilimadamlarıda var.Oran vursak  kapitalizmin gelir dağılımı gibi azınlık çıkar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...