Jump to content

Linux işletim sistemi kullanan var mı?

Recommended Posts

Hangi linux sürümünü kullanıyorsunuz?

Bulabildiğim her linuxu pcmde deniyorum.

Debian ubuntu ,linux mint,pardus kurdum. pek sorun yaşamadım.6 gb yere bile kuruldukları için hoşuma gitti.

Milis linux ,pisi linux  grub menu çıkmıyor.Açılışta donup kalıyor.

Arch linux komut istemiyle kurulduğu için kurmaktan çekindim.

openSUSE-Leap-42.3 kuran varsa harddiskte kaç gb yer kapladığını yazabilir mi?sitesinde minimum 40 gb yazıyor?Virtual boxda kurayım dedim hardiskte yer kalmadığı için hata verdi.Bu kadar yer kaplıyorsa ne diye övüyorlar anlamıyorum.

Windows 10 sıkıştırma ile 9 gb düşürdüm ama sürekli şişiyor.:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Hangi linux sürümünü kullanıyorsunuz?

Bulabildiğim her linuxu pcmde deniyorum.

Debian ubuntu ,linux mint,pardus kurdum. pek sorun yaşamadım.6 gb yere bile kuruldukları için hoşuma gitti.

Milis linux ,pisi linux  grub menu çıkmıyor.Açılışta donup kalıyor.

Arch linux komut istemiyle kurulduğu için kurmaktan çekindim.

openSUSE-Leap-42.3 kuran varsa harddiskte kaç gb yer kapladığını yazabilir mi?sitesinde minimum 40 gb yazıyor?Virtual boxda kurayım dedim hardiskte yer kalmadığı için hata verdi.Bu kadar yer kaplıyorsa ne diye övüyorlar anlamıyorum.

Windows 10 sıkıştırma ile 9 gb düşürdüm ama sürekli şişiyor.:)

bunlarda ne  anlamdım taryıcımı?

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, güven yazdı:

bunlarda ne  anlamdım taryıcımı?

Bildiğiniz üzere, akıllı telefonların çalışmasını sağlayan üç işletim sistemi var; Android, IOS ve Windows Phone'lar. 

Bilgisiyarlarımızın da çalışmasını sağlayan bazı işletim sistemleri vardır ve bu yalnızca Windows değildir. Tamamen ücretsiz, açık kaynak koda dayanan Linux işletim sistem(ler)i vardır. Örnek vermek gerekirse Pardus, TÜBİTAK'ın ortaya attığı ama şimdilerde ise özel sektöre verilmiş eski bir milli işletim sistemidir. Hem dilediğiniz Linux tabanlı işletim sistemlerinden birisini bilgisayarınıza indirebilir, dilerseniz hem Windows hem de Linux işletim sistemini beraber kullanabilirsiniz. 

Ayrıca, eğer bir Android telefonunuz varsa, çoktandır bir Linux kullanıcısı olduğunuzu unutmayınız. :)  Zira Android de Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

Sitelerde Paylaş

Bütün Linuxlar aynıdır. En azından prensip olarak. 

Linux'ta tercihler vardır. Yani bir şeyi yapmanın bir sürü yolu. Bunlar bazen sadece bir tercihken, bazen belli işlevler için daha iyi olma durumunu getirir. Anlaşılsın diye söyleyelim, bir sunucu makineyi yönetmek vs. gerekiyorsa, en iyisi komut satırı ile çalışmaktır. Atıyorum, video sunucu yapacaksanız en iyi dosya sistmei xfs iken, veritabanı sunucu için zfs olur falan.

Dağıtım denen şeyler, işte bu tercihleri önceden yapılmış olan linuxlardan ibarettir. Ve herhangi bir linuxta bu tercihleri sizinkilerle değiştirebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
On Saturday, May 12, 2018 at 14:43, anibal yazdı:

Bütün Linuxlar aynıdır. En azından prensip olarak. 

Linux'ta tercihler vardır. Yani bir şeyi yapmanın bir sürü yolu. Bunlar bazen sadece bir tercihken, bazen belli işlevler için daha iyi olma durumunu getirir. Anlaşılsın diye söyleyelim, bir sunucu makineyi yönetmek vs. gerekiyorsa, en iyisi komut satırı ile çalışmaktır. Atıyorum, video sunucu yapacaksanız en iyi dosya sistmei xfs iken, veritabanı sunucu için zfs olur falan.

Dağıtım denen şeyler, işte bu tercihleri önceden yapılmış olan linuxlardan ibarettir. Ve herhangi bir linuxta bu tercihleri sizinkilerle değiştirebilirsiniz.

Anibal,hackerlarin sizamayacagi bir işletim sistemi var mı?

Hem telefon hem pc için.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, adalet123 said:

Anibal,hackerlarin sizamayacagi bir işletim sistemi var mı?

Hem telefon hem pc için.

Hackerların sızamayacağı değil, sizin sızdırmayacağınız bir sistem olacaktır. Bir kapısı olan her evin, kapısından hırsız girmesi olasıdır di mi? Ha, kapıyı sağlam kitlersin, güvenlik sistemi kurarsın vs. çok zorlaştırırsın, ya da açık bırakır gidersin. Bu senin meselendir. 

Eğer kale gibi girilmez olsun istiyorsan, unut, öyle mutlak bir işletim sistemi falan olmaz, olamaz. Ama girmesi çok zor bir işletim sistemi istiyorsan, Linux veya BSD türevleri bu konuda çok daha kolay ve ucuz yoldan sana fayda edecektir. 

Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...
On 12.05.2018 at 01:21, bilgivehis yazdı:

Her işini görür, kolay kuruluyor, hafif ve hızlıdır.

https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2018-03/community/openbox/

opensuseye geçtim.

opensuse Türkiye forumunu kuranlardan allah razı olsun.:)

Türkçe kaynak bulamıyordum.

Destekleri pardus forumdan çok iyi.

Bilgisayarımda 5.6 gb yer kaplıyor.

https://www.opensuseturkiye.com/forum/

tarihinde priest of nature tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Klişe ile giriş yapayım:

Bu işletim sistemlerinin adı GNU/Linux'tur.

'Linux İşletim Sistemi' demekle arabayı sadece motorunun ismi ile çağırmış olursunuz.

'Dağıtım' kavramının ne olduğundan ise @anibal bahsetmiş.

Arch Linux kullanıyorum. Farklı kök(independent) dağıtımlar kullanan var mı?

8 hours ago, priest of nature said:

opensuseye geçtim.

opensuse Türkiye forumunu kuranlardan allah razı olsun.:)

Türkçe kaynak bulamıyordum.

Destekleri pardus forumdan çok iyi.

Bilgisayarımda 5.6 gb yer kaplıyor.

https://www.opensuseturkiye.com/forum/

VirtualBox üzerinde mi kullanıyorsun yoksa diske mi kurdun?

OpenSUSE Türkiye'de pek rağbet gören bir dağıtım değil.

En iyi desteği Ubuntu ve Linux Mint forumlarında bulabilirsin.

İngilizce kaynaklarda ise Arch Linux'un dökümantasyonu ve yardımı açık ara en öndedir.

ArchWiki neredeyse tüm GNU/Linux işletim sistemleri için kaynak olarak kullanılabilir.

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, Khan said:

Klişe ile giriş yapayım:

Bu işletim sistemlerinin adı GNU/Linux'tur.

'Linux İşletim Sistemi' demekle arabayı sadece motorunun ismi ile çağırmış olursunuz.

'Dağıtım' kavramının ne olduğundan ise @anibal bahsetmiş.

Arch Linux kullanıyorum. Farklı kök(independent) dağıtımlar kullanan var mı?

VirtualBox üzerinde mi kullanıyorsun yoksa diske mi kurdun?

OpenSUSE Türkiye'de pek rağbet gören bir dağıtım değil.

En iyi desteği Ubuntu ve Linux Mint forumlarında bulabilirsin.

İngilizce kaynaklarda ise Arch Linux'un dökümantasyonu ve yardımı açık ara en öndedir.

ArchWiki neredeyse tüm GNU/Linux işletim sistemleri için kaynak olarak kullanılabilir.

Destek dediğiniz mevzu, biraz daha çatallı, karışık bir konu.

Dur biraz oynayayım modunda takılan biri iseniz, mint falan daha iyi olabilir. dur biraz kullanayım modunda iseniz, ubuntu iyi olabilir. Ama biraz iş yapayım edeyim modunda iseniz, Centos, Redhat, Suse, özellikle de centos öne çıkar. Biraz gelişeyim, en son şeyleri öğreneyim, kullanayım diyorsanız, o zaman fedora ve debian öne çıkar.

Tabi bu kullanım modellerinin ve kullanıcı seviyelerinin destek beklentileri de farklı olacaktır. Örneğin, iş yapayım diyorsanız, forumlardan cevap gelecek diye bekleyemezsiniz. Bu noktada destek beklentiniz, dökümantasyon, uyum vs. beklentileriniz farklı olacaktır elbette.

Bu çeşitliliğin neden olduğunu çok kimse anlamak istemiyor. Burada temel unsur, farklı beklentilerin olması ve buna uygun şekilde farklı dağıtımların falan ortaya çıkması. 

mesela, radyo, sinyal falan işleri ile uğraşanlar için, özel ve güzel bir dağıtım:

https://www.sigintos.com/

Sayfadakilerin türkçe olması sizi şaşırtmasın, zira yapan zaten bir türk. Başarılı bir çalışma, ama oturup internette gezeceğim ben diyen birine hitap etmiyor, etmesi de beklenmiyor zaten.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, anibal yazdı:

Dur biraz oynayayım modunda takılan biri iseniz, mint falan daha iyi olabilir. dur biraz kullanayım modunda iseniz, ubuntu iyi olabilir. Ama biraz iş yapayım edeyim modunda iseniz, Centos, Redhat, Suse, özellikle de centos öne çıkar. Biraz gelişeyim, en son şeyleri öğreneyim, kullanayım diyorsanız, o zaman fedora ve debian öne çıkar.

Tabi bu kullanım modellerinin ve kullanıcı seviyelerinin destek beklentileri de farklı olacaktır. Örneğin, iş yapayım diyorsanız, forumlardan cevap gelecek diye bekleyemezsiniz. Bu noktada destek beklentiniz, dökümantasyon, uyum vs. beklentileriniz farklı olacaktır elbette.

Bu çeşitliliğin neden olduğunu çok kimse anlamak istemiyor. Burada temel unsur, farklı beklentilerin olması ve buna uygun şekilde farklı dağıtımların falan ortaya çıkması. 

mesela, radyo, sinyal falan işleri ile uğraşanlar için, özel ve güzel bir dağıtım:

https://www.sigintos.com/

Sayfadakilerin türkçe olması sizi şaşırtmasın, zira yapan zaten bir türk. Başarılı bir çalışma, ama oturup internette gezeceğim ben diyen birine hitap etmiyor, etmesi de beklenmiyor zaten.

Entegre devreler yaygınlaştığından  beri elektronik ile uğraşmıyorum.

Program sıkıntım yok  yedek parça sıkıntım var.:)

Sende  bir site açıp deneyimlerini paylaşsan iyi olur.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, priest of nature said:

Entegre devreler yaygınlaştığından  beri elektronik ile uğraşmıyorum.

Program sıkıntım yok  yedek parça sıkıntım var.:)

Sende  bir site açıp deneyimlerini paylaşsan iyi olur.

Ne parça sıkıntın var? TDA1170 veya TBA820 demezsin umarım? Belki bende vardır, belli mi olur. Bari bir işe yararlar en azından.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, bayşapka yazdı:

@GREENHOUSE 

Dolar fırlamadan aldığım 2017 model bir oyun bilgisayarına linux mint 19 kurdum, nvidia GTX 1050 TI çalışıyor.

Ağır veri işlemelerde CUDA'ya yüklenebiliyorum. Şimdilik memnunum.

senin bilgisayar kaliteli.

Benim bilgisayar 2013 model netbook.

32 gb emmc bellek benim hardisk.:)

Sitelerde Paylaş
Just now, priest of nature said:

Yeter, adam olana çok bile. 

Şimdi şu bu demeyeceğim, bir sürü bilgisayarım var, boy boy, baya ciddi canavarlar da var. Ama 20GB diskle, Celeron işlemcili bir makine bile bir sürü işe yetiyor zaten. Ötekiler ne iş dersen, iş işte, işimiz bunlar olunca, mecburen oluyor öyle boy boy bir sürü.

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, anibal said:

Şahsi bilgisayarda, merak sebebiyle kullanacağı için destek konusu bu şekilde açıkladım.

Haricinde ticari çözümler için farklı tavsiyeler olabilir.

Günlük kullananlar bilgisayarı masaüstü ortamından algıladığı için farklı gelebilir ama Linux Mint ile Ubuntu arasında neredeyse fark yok.

CentOS, RHEL'in ticari açıdan ücretsiz alternatifidir. SUSE ise hiç kullanmadım, distrowatch.com'dan baktığımda günlük kullanımda herhangi bir avantajını göremedim. SUSE Linux Enterprise, RHEL için ticari alternatiftir.

Fedora GNU dünyasındaki kullanıcılar tarafından RHEL'in deneme tahtası olarak anılıyor. Neredeyse en yeni paketler orada bulunuyor ancak stabil(kararlı) bir sistem değil.

Debian zaten 'ekosistem' olarak anılıyor.

Çeşitliliğin nedeni temelde GNU hareketi. Özgür ortam sunuyor. Lisansı korudukça sınırsız değiştirilme hakkı var.

16 minutes ago, priest of nature said:

Üstündeki sisteme göre canavar gibi çalışır.

MXLinux gibi eski sistemlerde rahat çalışabilen bir dağıtım kurarsan donmadan, takılmadan kullanırsın.

Sitelerde Paylaş
39 minutes ago, Khan said:

Çeşitliliğin nedeni temelde GNU hareketi. Özgür ortam sunuyor. Lisansı korudukça sınırsız değiştirilme hakkı var.

Tamam öyle de, çeşitliliğin sebebi bu değil tam olarak. 

GNU dünyası, sanıldığının aksine ketumdur, çok başlılık, aynı işi yapan bir sürü benzer şey olmasını falan pek sevmezler. Bunun da haklı nedenleri var elbette. Onlar için, ideal olan, tek bir dağıtım olsa, ne güzel olurdu şeklinde bir haldir. Ama tek bir dağıtımın her tür isteğe cevap vermesi mümkün değil.

CentOS'u, serbest versiyon RedHat gibi düşünmek pek doğru olmaz. RedHat, paketler ve güncellemeler konusunda ketumdur. Yani, öyle yeni bir kernel olsun demeniz güçtür RH ile, mesela. Ama Centos'da, bunları üçüncü parti olarak temin edebilirsiniz. Yani, Centos, özelleştirme ve geliştirme noktasında biraz daha avantajlıdır. Bunu anlamakta kolay, Centos "Your own risk" kabulüyle çalışır, yani riski size ait. Ama RH, o riski karşılar, destek vs. verir. ama hepsi bu değil, EAL4 falan gibi, istenen çeşitli sertifikasyonlar, güvenlik garantileri falan, sistemin değiştirilebilmesini zora sokar. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, anibal said:

GNU dünyası, sanıldığının aksine ketumdur, çok başlılık, aynı işi yapan bir sürü benzer şey olmasını falan pek sevmezler. Bunun da haklı nedenleri var elbette. Onlar için, ideal olan, tek bir dağıtım olsa, ne güzel olurdu şeklinde bir haldir. Ama tek bir dağıtımın her tür isteğe cevap vermesi mümkün değil.

Dağıtım yapanların çoğu GNU topluluğuna üye bile değiller. Farklılığın ortaya çıkmasını sağlayan topluluk değil, lisans.

1 hour ago, anibal said:

CentOS'u, serbest versiyon RedHat gibi düşünmek pek doğru olmaz. RedHat, paketler ve güncellemeler konusunda ketumdur. Yani, öyle yeni bir kernel olsun demeniz güçtür RH ile, mesela. Ama Centos'da, bunları üçüncü parti olarak temin edebilirsiniz. Yani, Centos, özelleştirme ve geliştirme noktasında biraz daha avantajlıdır. Bunu anlamakta kolay, Centos "Your own risk" kabulüyle çalışır, yani riski size ait. Ama RH, o riski karşılar, destek vs. verir. ama hepsi bu değil, EAL4 falan gibi, istenen çeşitli sertifikasyonlar, güvenlik garantileri falan, sistemin değiştirilebilmesini zora sokar. 

CentOS RHEL ile %100 uyumludur. 

Özelleştirmeler sistemin kararlılığını direkt etkiler.

Bundan dolayı genel olarak güvenliği hedef alan yazılımların destekçileri özelleştirmeleri kısarlar.

Özellikle bunu en fazla yapan Apple şirketidir.

Sistem esnekliğini azaltılarak güvenliği arttırırlar.

Konu sapacak ama: Pazarlama yetenekleri güçlü olduğu için eksikliği ayrıcalık olarak sunmak meziyetlerindendir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...