Jump to content

Yaratıcı yoksa evren nereden oluştu

Recommended Posts

• İleti 520
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 dakika önce, Darkplace yazdı:

Ateisler size sorum var. Yaratıcı yoksa bing bangtan önce ne vardı patlama nasıl oluştu. Anlatır mısınız ? 

Bilmiyoruz tam olarak.  Ne oldu ki? Bilinmeyenden çıkarak tanrıyı mı kanıtlayacaksınız?

Ayrıca, bu başlığı Ateistforum'un ana bölümünde açmanız daha iyi olurdu.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Bilmiyoruz tam olarak.  Ne oldu ki? Bilinmeyenden çıkarak tanrıyı mı kanıtlayacaksınız?

Ayrıca, bu başlığı Ateistforum'un ana bölümünde açmanız daha iyi olurdu.

Big bangtan önce bile ne olduğunu bilmiyorsun ama bir yaratıcının olmadığından eminsin?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, TheRationalAtheist yazdı:

İspat yükü sizde.

Yaratıcı yoksa sonsuz evrenler olmak zorunda sonsuz evren mi? sonsuz, zamanı ve mekanı yaratan bir yaratıcı mı? Maddelerin mutlaka bir başlangıcı vardır olmak zorundadır ama zamanı yaratan oluşturan şeyin başlangıcı ve sonu yoktur bu da yaratıcıdır? Sence sonsuz evrenler nasıl olabilir bu mekan içinde maddenin mutlaka bir başlangıcı olmalı?

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, Darkplace said:

Big bangtan önce bile ne olduğunu bilmiyorsun ama bir yaratıcının olmadığından eminsin?

Gelmiş yine...:)

Bunca zamandan sonra bula bula bunu mu buldun..??

Herşeyi bir yana bırakalım, dediğiniz pozisyonda duralım.

Bilmiyoruz. Hatta hiç bir fikrimiz dahi yok. Üretilmiş ve sadece test edilmeyi bekleyen, kendi içinde tutarlı onca hipotezi de bir kenara atalım hatrınız için.

Bilimi ve mantıksal mümkünsüzlükleri falan da görmezden gelelim...

Şimdi:.

1- Yaratıcı derken?

2- Vica versa usülü, "ben de olduğundan emin değilim" mi demek istiyorsun?

3- Bu durumda bilmiyorum demek ya da inanmamak nasıl bir kabahat olabiliyor?

Her durumda senin de itiraf ettiğin üzere, bir şeyi bilmiyorsan, en samimi ve basit olanı "bilmiyorum" demektir. Bir yerinden yaratıcı(?) uydurmak değil.

En iyi ihtimalle agnostik türevi bir şey olur, ve yine non-teist bir pozisyona olağanca tutarlılığınla geçebilirsin. 

De teizmi nasıl kurtaracan buradan, o merak konusu.

Geçen ziyaretlerinde cevap veremediğin soruların üzerine "acaba ben neden cevap veremedim onlara" diyerek uzun uzun düşünmüşsündür inşallah.

Ha bize getire getire, bilgi eksikliğinden beslenen, bilinmezliğin gölgesinde gizlenen boşlukların zavallı tanrısını getireceksen eğer işimiz iş..

O tanrı bayatlayalı çok oldu buralarda. Akşam pazarı tanrısı..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Darkplace yazdı:

Yaratıcı yoksa sonsuz evrenler olmak zorunda sonsuz evren mi? sonsuz, zamanı ve mekanı yaratan bir yaratıcı mı? Maddelerin mutlaka bir başlangıcı vardır olmak zorundadır ama zamanı yaratan oluşturan şeyin başlangıcı ve sonu yoktur bu da yaratıcıdır? Sence sonsuz evrenler nasıl olabilir bu mekan içinde maddenin mutlaka bir başlangıcı olmalı?

A- Korkuluk Safsatası. İddia etmediğim şeyi çürütüyorsunuz.

B- Ya Siyah Ya Da Beyaz safsatası. İlla şuanki açıklamalardan birisi doğru olmayabilir. Hatta sonsuz evren dışında birçok ihtimâl var şuan bilinen. Açılıp Kapanan Evren modeli gibi.

C- Enerjinin Korunumu Yasasına göre enerji yokken var olamaz, varken yok olamaz. Dolayısıyla "Enerji nasıl oluştu?" gibi bir soru saçmadır.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Darkplace said:

Maddelerin mutlaka bir başlangıcı vardır olmak zorundadır

Kime, neye göre? 

Başlangıç mantıksal bir zorunluluk mu? Göstersene.

Bunun için gerekli olan yokluk, ya da mutlak hiçlik şeklindeki kavramlar gerçekte var mı? Göstersene.

Yoksa boş atma.

ama zamanı yaratan oluşturan şeyin başlangıcı ve sonu yoktur bu da yaratıcıdır?

Döngüsel mantık safsatası.

Yaratmak, zamana içkin zaten.

Sence sonsuz evrenler nasıl olabilir bu mekan içinde maddenin mutlaka bir başlangıcı olmalı?

Oku öğren. Alan Guth'dan falan başlayabilirsin.

Demek "mutlaka"...Vay arkadaş kaç tane evren ya da kainat gezdin de bu lafı edebiliyorsun..?

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Darkplace yazdı:

Öncelikle bir şeyin başlangıcı olmak zorunda mıdır değil midir bunu bir kafanda netleştir.

Eğer maddenin başlangıcı olmak zorunda ise Tanrı dediğin şeyin neden başlangıcı olmak zorunda değil, neye dayanadark, canın öyle kurgulamak istediği için mi yoksa bir gözleme, bir veriye dayanarak mı böyle bir iddiada bulunuyorsun? Ha yok, her şeyin başlangıcı olmak zorunluluğu yoksa evrenin/maddenin bir balangıcı olmak zorunda değildir, hep vardır. Böyle bir durumda Tanrı'ya gerek yoktur.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, teflon yazdı:

Gelmiş yine...:)

Bunca zamandan sonra bula bula bunu mu buldun..??

Herşeyi bir yana bırakalım, dediğiniz pozisyonda duralım.

Bilmiyoruz. Hatta hiç bir fikrimiz dahi yok. Üretilmiş ve sadece test edilmeyi bekleyen, kendi içinde tutarlı onca hipotezi de bir kenara atalım hatrınız için.

Bilimi ve mantıksal mümkünsüzlükleri falan da görmezden gelelim...

Şimdi:.

1- Yaratıcı derken?

2- Vica versa usülü, "ben de olduğundan emin değilim" mi demek istiyorsun?

3- Bu durumda bilmiyorum demek ya da inanmamak nasıl bir kabahat olabiliyor?

Her durumda senin de itiraf ettiğin üzere, bir şeyi bilmiyorsan, en samimi ve basit olanı "bilmiyorum" demektir. Bir yerinden yaratıcı(?) uydurmak değil.

En iyi ihtimalle agnostik türevi bir şey olur, ve yine non-teist bir pozisyona olağanca tutarlılığınla geçebilirsin. 

De teizmi nasıl kurtaracan buradan, o merak konusu.

Geçen ziyaretlerinde cevap veremediğin soruların üzerine "acaba ben neden cevap veremedim onlara" diyerek uzun uzun düşünmüşsündür inşallah.

Ha bize getire getire, bilgi eksikliğinden beslenen, bilinmezliğin gölgesinde gizlenen boşlukların zavallı tanrısını getireceksen eğer işimiz iş..

O tanrı bayatlayalı çok oldu buralarda. Akşam pazarı tanrısı..

Sen hala burda mısın ya hiç işin gücün yok mu zamanını bu saçma yerde mi geçiriyorsun yazdıklarını okumadım benim konularıma cevap yazma lütfen senin gibi zıt görüşlere kapalı biri ile tartışamam nasıl olsan sen haklısın? O kadar sorularına cevap verdiğim halde hala karşımdasın yazma lütfen sana cevap vermeyeceğim daha yazdıklarımı okumamışsın

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

A- Korkuluk Safsatası. İddia etmediğim şeyi çürütüyorsunuz.

B- Ya Siyah Ya Da Beyaz safsatası. İlla şuanki açıklamalardan birisi doğru olmayabilir. Hatta sonsuz evren dışında birçok ihtimâl var şuan bilinen. Açılıp Kapanan Evren modeli gibi.

C- Enerjinin Korunumu Yasasına göre enerji yokken var olamaz, varken yok olamaz. Dolayısıyla "Enerji nasıl oluştu?" gibi bir soru saçmadır.

Hepsinin ortak noktası sonsuz evren yada sonsuz enerji değil mi enerji yoktan var olamaz evet o zaman geçmişte sonsuzda hep enerji vardı değil mi zamanla birleşmiş evrende sonsuz bir şey olmasi çok karmaşık ve imkansız bir durum ama bir yaratıcın zamanlı bir mekan yaratmasi ve ona evreni oluşturacak olan enerjiyi vermesi daha mantıklı değil mi bana böyle geliyor.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, vitamin yazdı:

Öncelikle bir şeyin başlangıcı olmak zorunda mıdır değil midir bunu bir kafanda netleştir.

Eğer maddenin başlangıcı olmak zorunda ise Tanrı dediğin şeyin neden başlangıcı olmak zorunda değil, neye dayanadark, canın öyle kurgulamak istediği için mi yoksa bir gözleme, bir veriye dayanarak mı böyle bir iddiada bulunuyorsun? Ha yok, her şeyin başlangıcı olmak zorunluluğu yoksa evrenin/maddenin bir balangıcı olmak zorunda değildir, hep vardır. Böyle bir durumda Tanrı'ya gerek yoktur.

Tanrı demek her şeyi yaratan demek zamanı da o yaratmıştır. Yani aslında Tanrı bundan 13 milyar yıl öncesini de 13 milyar yıl sonrasını da aynı anda görüyor ve biliyor çünkü zamanın dışında orada sadece o var insanlar zaten bu yüzden algılamada zorluyor her şeyi bu mekana evrene uydurmaya çalışıyor zamanın dışında tek bir AN vardır. 

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Darkplace said:

Sen hala burda mısın ya hiç işin gücün yok mu zamanını bu saçma yerde mi geçiriyorsun yazdıklarını okumadım benim konularıma cevap yazma lütfen senin gibi zıt görüşlere kapalı biri ile tartışamam nasıl olsan sen haklısın? O kadar sorularına cevap verdiğim halde hala karşımdasın yazma lütfen sana cevap vermeyeceğim daha yazdıklarımı okumamışsın

:)

İşimden gücümden zamanımdan sana ne, bi takip et bakalım 24 saat burda mıyım..a alık efendi..

Ha, etrafımız teist yobazlarla çevrili iken, ülke bu halde iken, istersem 34 saatimi burada geçirmişim az bile..

Kendi gelip başlık açtığı yerle ilgili bu saçma yerde vakit geçirmek tabiri kullanmak da ne menem bir çelişkidir ayrıca..?

O verdiğin cevapları buraya getireyim istersen, millet görsün ibretlik olarak.

Bak, tüm koşullarını kabul edip de yazdık, sen hala "daha yazdıklarımı okumamışsın.." gibi afaki bir beyanda bulunabiliyorsun.

BÜTÜN ÖN KABULLERİN DAHA EN BAŞINDAN HATALI, YANILSAMADAN İBARET. O YÜZDEN AKIL YÜRÜTMEN VE BERABeRİNDEKİ ÇIKARIMLARININ HİÇBİR GEÇERLİLİĞİ YOK.

İstediğin kadar ayak yap, ama ben sormazsam başkası soracak o soruları. Kaçamazsın yani.

Sorana değil "sorulana" bak. Ağlamayı da bırak.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Darkplace yazdı:

geçmişte sonsuzda hep enerji vardı değil mi zamanla birleşmiş evrende sonsuz bir şey olmasi çok karmaşık ve imkansız bir durum ama bir yaratıcın zamanlı bir mekan yaratmasi ve ona evreni oluşturacak olan enerjiyi vermesi daha mantıklı değil mi bana böyle geliyor.

Ne..? Enerji her zaman vardı işte. Bu da bize sonsuz yıl boyunca birşeyler olmasını sağlayabilecek enerjiyi veriyor. Nasıl karmaşık ve imkânsız ki zaten? Açıklayın.

6 dakika önce, Darkplace yazdı:

zamanın dışında tek bir AN vardır. 

Zamanın dışında an bile yoktur.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, Darkplace said:

Hepsinin ortak noktası sonsuz evren yada sonsuz enerji değil mi enerji yoktan var olamaz evet o zaman geçmişte sonsuzda hep enerji vardı değil mi zamanla birleşmiş evrende sonsuz bir şey olmasi çok karmaşık ve imkansız bir durum ama bir yaratıcın zamanlı bir mekan yaratmasi ve ona evreni oluşturacak olan enerjiyi vermesi daha mantıklı değil mi bana böyle geliyor.

Zamanla birleşmiş bir evrende sonsuz bir şey olması çok karmaşık imkansız, ama onların tümünden sonsuz kere daha karmaşık olması gereken tanrı nasıl mantıklı olabiliyor Darkplace?

Daha basit olanı imkansız addedip, yerine daha (sonsuz)karmaşık olanı koyuyorsun.

Bu açık bir tutarsızlık.

Occam'ın usturası kesecek bir tarafını en sonunda kullanmasını bilmediğin için..

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

:)

İşimden gücümden zamanımdan sana ne, bi takip et bakalım 24 saat burda mıyım..a alık efendi..

Ha, etrafımız teist yobazlarla çevrili iken, ülke bu halde iken, istersem 34 saatimi burada geçirmişim az bile..

Kendi gelip başlık açtığı yerle ilgili bu saçma yerde vakit geçirmek tabiri kullanmak da ne menem bir çelişkidir ayrıca..?

O verdiğin cevapları buraya getireyim istersen, millet görsün ibretlik olarak.

Bak, tüm koşullarını kabul edip de yazdık, sen hala "daha yazdıklarımı okumamışsın.." gibi afaki bir beyanda bulunabiliyorsun.

BÜTÜN ÖN KABULLERİN DAHA EN BAŞINDAN HATALI, YANILSAMADAN İBARET. O YÜZDEN AKIL YÜRÜTMEN VE BERABeRİNDEKİ ÇIKARIMLARININ HİÇBİR GEÇERLİLİĞİ YOK.

İstediğin kadar ayak yap, ama ben sormazsam başkası soracak o soruları. Kaçamazsın yani.

Sorana değil "sorulana" bak. Ağlamayı da bırak.

Getir

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Ne..? Enerji her zaman vardı işte. Bu da bize sonsuz yıl boyunca birşeyler olmasını sağlayabilecek enerjiyi veriyor. Nasıl karmaşık ve imkânsız ki zaten? Açıklayın.

Zamanın dışında an bile yoktur.

Zaman içindeki bir şeyin başlangıcı vardır. Zaman dışında an vardır öncesi ve sonrası yoktur tek bir an vardır. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Darkplace yazdı:

Zaman içindeki bir şeyin başlangıcı vardır. Zaman dışında an vardır öncesi ve sonrası yoktur tek bir an vardır. 

Bunu destekleyin lütfen. Enerji yokken var olamıyorsa ve varken yok olamıyorsa nasıl başlangıcı olabilir?

Ayrıca "an" sözcüğü zaman belirtir. Herşeyi bir anda görüyorsa o zaman yine zamanın içerisindedir.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Darkplace said:

Zaman yoksa "an" da yoktur. An, zamanla tanımlıdır.

Zamansızlığı deneyimlediysen onu ayrıca belirt.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...