Jump to content

Yaratıcı yoksa evren nereden oluştu

Recommended Posts

4 dakika önce, teflon yazdı:

Anaa :)

Tamam, buraya değil de, o başlıkların kendisini getiririm.

Uğraştıracan beni, ama bir laf ettik neticede..

Ama sen de cevap ver bu başlığa.

Aşağısı maliyeti kurtarmaz.

İşin yok nasıl olsa sorusu ve cavabı ile dürüstçe getir 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 520
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

20 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Bunu destekleyin lütfen. Enerji yokken var olamıyorsa ve varken yok olamıyorsa nasıl başlangıcı olabilir?

Ayrıca "an" sözcüğü zaman belirtir. Herşeyi bir anda görüyorsa o zaman yine zamanın içerisindedir.

Enerji yoktan var olamıyor ama şuan var demekki enerji sonsuz bir şeydir ya da bir şey bir güç enerjiyi yaratmıştır buna yaratıcı diyoruz

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Darkplace yazdı:

Enerji yoktan var olamıyor ama şuan var demekki enerji sonsuz bir şeydir ya da bir şey bir güç enerjiyi yaratmıştır buna yaratıcı diyoruz

Enerjiyi yokken nasıl var edebiliyor tanrı yahu?

Ayrıca, enerji zaten her zaman vardı. Tanrıya ihtiyacımız yok.

tarihinde TheRationalAtheist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, Darkplace said:

İşin yok nasıl olsa sorusu ve cavabı ile dürüstçe getir 

(Zor birşey zanneti herhalde)

Al buyur:

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/66713-neden-ateist-oldunuz/&do=findComment&comment=1409348

Sana son yazdığım ve akabinde arazi olduğun mesajı, hatta onun son cümlesini iyi oku.

Bakalım bu başlıkta panikle ciyakladığın kadar var mıymış?

Ki kapanmış olan başlığın yeniden nasıl açıldığı ayrı bir mesele :)

Şimdi senden viyaklama değil, senden de dürüstlük ve artık bu başlığa cevaplarını bekliyoruz.

Diğerini keyfin bilir. Feriştahı gelse altından kalkamaz onların.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Enerjiyi yokken nasıl var edebiliyor tanrı yahu?

Ayrıca, enerji zaten her zaman vardı. Tanrıya ihtiyacımız yok.

Tanrı sonsuz güçte olduğu için enerjiye yön verip oluşturabiliyor. Enerji geldi ben evren oluşturayım insanlar oluştaryım mı dedi? Enerji tetikleyen şey ne? Enerji sonsuzsa neden bu kadar milyarlarca yıl bekledi? Bir güç tarafında enerjiye yön verildi ve enerji evreni oluşturmak için şekil aldı.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Darkplace said:

Enerji yoktan var olamıyor ama yaratılmıştır..? 

Yahu bütün yazdıkların asılsız çelişkiler durumunda. Şurasını bir anlasan.

Biraz düşünerek yaz. .idik yarıştırmak zorunda değilsin. Eğer niyetin gerçekten öğrenmekse..

Elinde bu başlığı bu şekilde açmana imkan verecek hiçbir dayanak "yok"..

Sitelerde Paylaş

Tanrı sonsuz güçte olduğu için enerjiye yön verip oluşturabiliyor. 

Olmayan enerjiye nasıl yön verecek?

4 dakika önce, Darkplace yazdı:

Enerji geldi ben evren oluşturayım insanlar oluştaryım mı dedi? Enerji tetikleyen şey ne? Enerji sonsuzsa neden bu kadar milyarlarca yıl bekledi? Bir güç tarafında enerjiye yön verildi ve enerji evreni oluşturmak için şekil aldı.

Bilmiyoruz. Modeller var ama.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, teflon yazdı:

(Zor birşey zanneti herhalde)

Al buyur:

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/66713-neden-ateist-oldunuz/&do=findComment&comment=1409348

Sana son yazdığım ve akabinde arazi olduğun mesajı, hatta onun son cümlesini iyi oku.

Bakalım bu başlıkta panikle ciyakladığın kadar var mıymış?

Ki kapanmış olan başlığın yeniden nasıl açıldığı ayrı bir mesele :)

Şimdi senden viyaklama değil, senden de dürüstlük ve artık bu başlığa cevaplarını bekliyoruz.

Diğerini keyfin bilir. Feriştahı gelse altından kalkamaz onların.

Başlığı bende getirirdim sorduğun soruları ve verdiğim cevapları getir sen cevapları getireceğini söyledin sorsuğun soruları ve verdiğim cevapları getir bakalım kim altından kalkmış ayrıca senin sorularına artık cevap vermeyeceğim yeterince verdim seninle vaktim boşa gidiyor ne desem inanmayacaksın ki çünkü eğer inanırsan bunca harcadığın boş zamanın sen de boşuna olduğunu kabul etmek istemiyorsun ama şunu bilki böyle giderse geri kalan hayatında boş geçecek sorularına cevap vermeyeceğim korktu kaçtı da desende vermeyeceğim yüzlerce sorduğun soruyu çökerttim ama anlamıyorsun

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Darkplace said:

Tanrı sonsuz güçte olduğu için enerjiye yön verip oluşturabiliyor. Enerji geldi ben evren oluşturayım insanlar oluştaryım mı dedi? Enerji tetikleyen şey ne? Enerji sonsuzsa neden bu kadar milyarlarca yıl bekledi? Bir güç tarafında enerjiye yön verildi ve enerji evreni oluşturmak için şekil aldı.

Tanrı dediğin asılsız bir iddia şu an.

Ve sen ona dayanak oluşturabilmek için bu başlığı açıp, bu soruyu sordun.

Şimdi kalkıp da yanıt olarak onu kullanamazsın.

Döngüsel mantık. Kanıt için kullandığın şey, kanıtlamaya çalıştığın şeye gönderme yapıyor.

Sen evren nereden geliyor dedin, biz de bir yerden gelmiyor, gelmesine de gerek yok dedik.

Şimdi konuyu başka mecralara sürüklemeye çalışıyorsun ki, bunu yaparken de henüz lüzum olduğunu gösteremediğin şeyi, o şeye bir de kendince mümkünsüz sıfatlar yükleyerek yapıyorsun.

Sonsuz güçte, kadiri ve alimi mutlak bir varlık, zaten mantıksal bir mümkünsüzlük.

Ama biz daha orada bile değiliz ki.

Sen orayı tanıtla bi önce hele.

Zaten var olan sonsuz bir devinimin içerisinde, kendisi devimin olan şeyin içerisinde, tetikleme dediğin şey çok afaki kalıyor.

İster sanal parçacıklar, simetri kırılması ve false vacuum'u alırsın. İster kara delikleri alan modelleri..

Önemli olan şu ki, bunların var olmasının önünde mantıksal hiçbir engel yok.

Otur araştır bakalım, hep bana hep bana diyeceğine..

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Darkplace yazdı:

Enerji yoktan var olamıyor evet tanrı yaratıyor. Tanrı ya VAR diyorum vardan var oluyor.

Siz "Enerji yokken var olamaz." kısmını "Enerji kendi kendine yokken var olamaz." anlamışsınız. Enerji hiçbir zaman yokken var olamaz.

Bilmiyorum diyorsun ben sana cevabı veriyorum işte

"İspat yükü sizde." dedim ya. Mesela şimşeğin nasıl oluştuğu bilinmediği zaman ben "Bunlara Kartım Bozonu sebep oluyor." desem ne derdiniz? "İspatla." derdiniz, değil mi?

Sitelerde Paylaş
27 minutes ago, Darkplace said:

Başlığı bende getirirdim sorduğun soruları ve verdiğim cevapları getir sen cevapları getireceğini söyledin sorsuğun soruları ve verdiğim cevapları getir bakalım kim altından kalkmış ayrıca senin sorularına artık cevap vermeyeceğim yeterince verdim seninle vaktim boşa gidiyor ne desem inanmayacaksın ki çünkü eğer inanırsan bunca harcadığın boş zamanın sen de boşuna olduğunu kabul etmek istemiyorsun ama şunu bilki böyle giderse geri kalan hayatında boş geçecek sorularına cevap vermeyeceğim korktu kaçtı da desende vermeyeceğim yüzlerce sorduğun soruyu çökerttim ama anlamıyorsun

Evladım sana küfür etmiyoruz bir şey yapmıyoruz, niye bu kadar panik yaptın?

Senin niyetin öğrenmekse, bütün hatalarını gösteriyoruz işte.

Ama anlaşılması(!) mümkün olmayan bir hırs içerisindesin nedense(!)

Hataların çok net ortada, senin kendine de mi saygın yok ki, onlara cevap veremiyorsun..?

Sen bu başlığı neden açtın?

Diğer başlıktan bağımsız bir konu ve sana açıkça verilen cevaplar, neden ödün koptu bu kadar anlamadım ki

Diğer başlığın yüzü orada işte. Hz. Muhammed'i getirsen cevap veremez onlara.

Verdiğin cevaplar da zaten alıntıların içerisinde be adam.

13 tane soru dizmişiz en son bir de. Ne olmuş? ..... ..?

Ne dediysek o.

Dürüstlük yine bizde kaldı. Sen kendine ne paye biçersin bilemem bundan sonra.

E madem ayak yapacaktın, o zaman ne diye "GETİR" dedin be adam?

Senin, dininin mertlik anlayışı bu mu?

Kitabı okuya okuya huysuz virjin olup çıkmışsınız.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, Darkplace said:

Enerji yoktan var olamıyor evet tanrı yaratıyor. Tanrı ya VAR diyorum vardan var oluyor. Biraz düşünce lütfen

Arkadaş enerjinin var edilmesine gerek var mı diyoruz?

Buna cevap veremiyorsun. Üzerine üstlük hala daha arkası boş bir şekilde "yoktan var olamıyor" buyuruyorsun. Ne var olması yahu?!! Şaka gibi.

Zaten var olan enerjiyi yok edip, olmayan tanrıyı var ediyorsun. Bi de laf etmiş gibi önümüze getiriyorsun. Na enerji orda işte, tanrı nerede.............?

Kendi kafanın dikine ezberlerini yazıp duruyorsun.

Başlığının en temel açığına yönelik soruya cevap verememenin, başlığını da amaçsızlaştırıp çöpe götürdüğünün farkında mısın..?

Sen bu başlığı münazara etmek için açmamışsın ki, aklın sıra ego tatminin için açmısşın ama ortaya koyabildiğin tek şey acizliğin.

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.

Ama kuranın neticesi = Darkplace

İbret olsun.

Daha halkayı çok takarlar burnuna bu başlıkta. Şimdiden geçmiş olsun.

Teistin kapasitesi bu işte, kabahat bizde mi?

Sonra ezince bir de hırçınlık gösteriyor..

Emzik de ister misin..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Darkplace yazdı:

Tanrı demek her şeyi yaratan demek zamanı da o yaratmıştır. Yani aslında Tanrı bundan 13 milyar yıl öncesini de 13 milyar yıl sonrasını da aynı anda görüyor ve biliyor çünkü zamanın dışında orada sadece o var insanlar zaten bu yüzden algılamada zorluyor her şeyi bu mekana evrene uydurmaya çalışıyor zamanın dışında tek bir AN vardır. 

Yani Tanrı dediğin şey bir gözleme, bir veriye dayanmıyor, canının istediği gibi kurguluyorsun, hayal gücü. Çünkü hayal gücü olmak zorunda, gerçek olamadığı için haya gücü olmak zorunda, öyle var olduğunu iddia edebilirsin sadece. Hayal gücün dışında var olamayan bir Tanrı nasıl her şeye gücü yeten sıfatına layik olabilir?

13 milyar yıl öncesini de 13 milyar sonrasını da aynı anda görüyor gibi bir atmasyon bir kurgu yapıp, yat kalk, Tanrım beni cennetine al diyorsun.

Tanrı dediğin şeyin götünden uydurduğun bir şey olduğunu fark edemiyor musun?

Sitelerde Paylaş

Öncelikle bigbang öncesinde ne vardı henüz kesin olarak bilinmiyor

Bilimsel ilerlemeler sayesinde bigbang aşamasına kadar zamanda geriye gidebiliyoruz

Bigbang öncesinde hiçlik olduğunu söyleyemeyiz, zira hiçlik teoride ve pratikte imkansızdır (uzay boşluğu da hiçlik değildir)

Herşeyden önce "hiçlik" olduğunu düşünürsek dahi;

Heisenberg’in Belirsizlik İlkesi” olarak bilinen ilkeye göre bir parçacığın hızını ne kadar "kesin" belirlerseniz konumu o kadar belirsiz olacaktır,

parçacığın konumunu ne kadar "kesin" belirlerseniz hızı ise o kadar belirlenemez olacaktır.

Yani belirsizlik ilkesine göre bir parçacığın konumu ve hızı aynı anda belirlenemez

Eğer bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, genişliğin değişme hızı olası her değeri alabilir, belirsizdir.

Bu durumda belirsizlik ilkesinin doğal bir sonucu olarak kuantum dalgalanmaları oluşacaktır.

Kuantum dalgalanmaları, belirsizlik ilkesinin doğal bir sonucudur.

Bir elektromanyetik dalganın genişliği mutlak surette biliniyorsa o dalganın genişliğinin değişim hızı olası her değeri alacaktır.

Bu olası değerlerden birini almasına ise kuantum dalgalanması demekteyiz.

Bir şeyin olmaması, o şeyin tüm olası değerlerinin sıfır olmasına eşdeğerdir.

Kısaca bir uzay-zaman bölgesinde elektromanyetik dalga yoksa oradaki tüm dalgaların değerlerinin sıfır olduğundan bahsederiz.

Paradoksal bir şekilde olmayan bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyoruz demektir: SIFIR.

Bir niteliğin olmaması durumu sıfırsa olmayan bir dalganın genişliğinin sıfır olmasından daha olası bir durum yoktur.

Bu durumda olmayan bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, daha önce belirtildiği üzere genişliğinin "değişim hızı" olası her değeri alabilir demektir. Dolayısıyla, bu değişim hızı olası her değeri alabileceğinden, bir kuantum dalgalanması yaratıp genişliğin değerini sıfırdan farklı bir değere taşıyacaktır. Hiçlikten enerji oluşması... İşte bu kadar basit… Doğaüstü hiç bir güce ihtiyacınız yok

-Evren var çünkü evreni var eden kuantum dalgalanması gerçekleşmiştir.

- O kuantum dalgalanması gerçekleşti çünkü belirsizlik ilkesi bunu gerektirmiştir.

- Hiçlik yerine belirsizlik ilkesi var çünkü belirsizlik ilkesi, yanlış olması durumunda çelişki üreten ifadelerdendir.

Evrendeki enerji değerinin toplamı sıfır olduğu için kuantum dalgalanması hiçlikten varlık oluşturabilir.

0 = (-1) + (+1)

Hiçlikten varlığın ortaya çıkmasının enerjinin korunum yasasını ihlal etmediğini bu şekilde anlayabiliriz.

Bahsedilen kanunun bize dediği şey sıfırdan sadece "+1" veya sadece "-1" oluşamayacağıdır.

Yani bu ifadeden anlayabiliyoruz ki evrenin enerjisi hala doğaüstü bir müdahale olmadan hiçlikten gelebilir.

Sıfırın (-1) ve (+1)’e dönüşmesi yalnızca belirsizlik ilkesinden kaynaklanır.

Peki ya madde?

Herkesin artık duymakta aşina olduğu E=mc2 formülü bize enerji ile maddenin aynı şey olduğunu gösterdi.

Dolayısıyla madde enerjiye, enerji maddeye dönüşebilir ve bu madde dönüşümünü yapan parçacığın adı "Higgs Bozonu" 'dur

Uzun zamandır teorik fizikçiler tarafından varlığı iddia edilmekteydi, nihayet isviçre cern laboratuvarlarında varlığı yakın zamanda kanıtlandı

Sonuç itibariyle, karanlık ve kuytu köşeleri seven tanrı'ya artık bigbang ve öncesinde de rahat kalmadı :)

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Siz "Enerji yokken var olamaz." kısmını "Enerji kendi kendine yokken var olamaz." anlamışsınız. Enerji hiçbir zaman yokken var olamaz.

"İspat yükü sizde." dedim ya. Mesela şimşeğin nasıl oluştuğu bilinmediği zaman ben "Bunlara Kartım Bozonu sebep oluyor." desem ne derdiniz? "İspatla." derdiniz, değil mi?

Bende tanrının sonsuz enerjisi var diyorum. Sorun göremiyorum burda kendi sonsuz enerjisinden evreni yarattı diyorum. Sonsuzdan ne çıkarsa çıkarsa çıksın gene sonsuz oluyor 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, vitamin yazdı:

Yani Tanrı dediğin şey bir gözleme, bir veriye dayanmıyor, canının istediği gibi kurguluyorsun, hayal gücü. Çünkü hayal gücü olmak zorunda, gerçek olamadığı için haya gücü olmak zorunda, öyle var olduğunu iddia edebilirsin sadece. Hayal gücün dışında var olamayan bir Tanrı nasıl her şeye gücü yeten sıfatına layik olabilir?

13 milyar yıl öncesini de 13 milyar sonrasını da aynı anda görüyor gibi bir atmasyon bir kurgu yapıp, yat kalk, Tanrım beni cennetine al diyorsun.

Tanrı dediğin şeyin götünden uydurduğun bir şey olduğunu fark edemiyor musun?

Aklını kullanarak tanrıyı bulabilirsin

1. Yaratıcı varsa zamanı da yaratmalıdır

2. Zamanı yarattıysa zamanın da dışındadır yani sonsuzdur.

Diyerek daha yaratıcın birçok özelliği hakkında çıkarımlar yapabiliriz ve ben şuan burada islamdan bahsetmiyorum cennet ve cehennem kavramlarından bahsetmiyorum sadece bir yaratıcıdan bahsediyorum

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...