Jump to content

Yaratıcı yoksa evren nereden oluştu

Recommended Posts

• İleti 520
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13 dakika önce, skeptikal yazdı:

Hayır. Sen yaratıcıya kanıt olarak evrenin nasıl oluştuğunun açıklanamamasını gösteriyorsun. "Enerjiyi kim tetikledi..." gibi cevaplarla anlattığın şey tam da bu.

Big bangden önce bir süreç varsa, durum bundan ibarettir. Tanrın sadece bir varsayım olur bu durumda, kanıtı olmaz.

Hiçlikten var olduğunu nerden biliyorsun? Su saçmalıkları bir aşamadınız gitti.

Evet enerjiyi tetikleyen en başında yaratıcıdır. Big bangtan önce de bir sey olmuş olabilir, big bangtende başlamış olabilir. Bunu bilim ile öğreneceğiz.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Darkplace yazdı:

Sonsuz evreni kabup edecek kadar körü körüne inanıyorsunuz. Bende hiçlikten bir şey olması için bir güç olmalı diyorum. Çünkü bu yaradılan düzende her şeyin başı vardır. O başından önce hiçlik vardı.

Sonsuz evrenden bahsedilmedi. Zaten sonsuz evren fikri bir asır kadar önce terkedildi.
Bilim böyle birşeyden bahsetmez !
Söylenmek istenilen şudur.
Bugün gözlemleyebildiğimiz (ya da gözlemleyemediğimiz) uzay-zaman 13.8 milyar yıl önce big bang ile başladı.
"Uzay ve zaman" genel görelilik teorisine göre (ki kanıtlanmıştır)  aynı şeydir.
Aynen enerji ve madde gibi.
Dolayısıyla eğer 13.8 milyar yıl önce uzay var olmuşsa, zaman da tam o anda var olmuştur. Zira madde olmadan zaman tanımı yapılamaz. 
Bu durumda, "big bang dan öncesi" oksimorondur. Yani zaman yoksa "öncesi" olamaz. 

tarihinde adeist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, adeist yazdı:

Sonsuz evrenden bahsedilmedi. Zaten sonsuz evren fikri bir asır kadar önce terkedildi.
Bilim böyle birşeyden bahsetmez !
Söylenmek istenilen şudur.
Bugün gözlemleyebildiğimiz (ya da gözlemleyemediğimiz) uzay-zaman 13.8 milyar yıl önce big bang ile başladı.
"Uzay ve zaman" genel görelilik teorisine göre (ki kanıtlanmıştır)  aynı şeydir.
Aynen enerji ve madde gibi.
Dolayısıyla eğer 13.8 milyar yıl önce uzay var olmuşsa, zaman da tam o anda var olmuştur. Zira madde olmadan zaman tanımı yapılamaz. 
Bu durumda, "big bang dan öncesi" oksimorondur. Yani zaman yoksa "öncesi" olamaz. 

Bazılarınız eski mesajlarda sonsuz evren diyor ama big bang neden patladı? Kim patlatti bunu daha önce patlasaymış

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Darkplace yazdı:

Bazılarınız eski mesajlarda sonsuz evren diyor ama big bang neden patladı? Kim patlatti bunu daha önce patlasaymış

Kişisel hatalar bilimi bağlamaz. 
Bakınız;
Halen aynı hatayı yapıyorsunuz. Big bang neden şu zaman olmuş sorusu hatalı sorudur. Anlamsızdır.
Zaman big bangla başlamıştır, öncesi diye bir kavram kullanılamaz. Herşeyin başı big bang dır. Öncesi olamaz.
Haa diyorsanız ki neden patladı ?
Devasa bir enerji birikimi vardı; iç basıncı çekim gücünü yendi ve infilak etti, E=M*C2 formülünden hareketle maddeye dönüştü enerji.
Bundan öncesi bilimsel olarak yok.
Eğer bu enerji nereden geldi diyorsanız bu uzay-zaman dışında bir sorudur. Zira uzay-zaman bu noktada başlar. 
Uzay ve zamanın konusu olmayan birşey de bilimin konusu olamaz. Yani tanrınız varsa da bu bilimle ilgili birşey değildir.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, adeist yazdı:

Kişisel hatalar bilimi bağlamaz. 
Bakınız;
Halen aynı hatayı yapıyorsunuz. Big bang neden şu zaman olmuş sorusu hatalı sorudur. Anlamsızdır.
Zaman big bangla başlamıştır, öncesi diye bir kavram kullanılamaz. Herşeyin başı big bang dır. Öncesi olamaz.
Haa diyorsanız ki neden patladı ?
Devasa bir enerji birikimi vardı; iç basıncı çekim gücünü yendi ve infilak etti, E=M*C2 formülünden hareketle maddeye dönüştü enerji.
Bundan öncesi bilimsel olarak yok.
Eğer bu enerji nereden geldi diyorsanız bu uzay-zaman dışında bir sorudur. Zira uzay-zaman bu noktada başlar. 
Uzay ve zamanın konusu olmayan birşey de bilimin konusu olamaz. Yani tanrınız varsa da bu bilimle ilgili birşey değildir.

https://www.fehmiuyar.net/chapter/allah-in-tasarim-metodu-evrim-bolum-1-evrenin-evrimi.html

Bir boş zamanınızda bunu okuyun. Sürekli ateist yazılarını okuranız bir yere varamazsınız sana sürekli onları okuyorsun da demek istemiyorum. Ama genel olarak öyle. Ama bunu lütfen okuyun merak ederseniz aşağıda başka başlıklar da var.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, Darkplace yazdı:

Sonsuz evreni kabup edecek kadar körü körüne inanıyorsunuz. Bende hiçlikten bir şey olması için bir güç olmalı diyorum. Çünkü bu yaradılan düzende her şeyin başı vardır. O başından önce hiçlik vardı.

Sonsuz evrende bir mantık hatası yok.

Gazali zamanın başlangıcı olması gerektiğine dair argüman sunuyor. Ama bu zamanın B teorisi gibi çözümlerle aşılabiliyor.

Senin tanrın ise çelişki. O çelişkileri açıklamak yerine, bilmiyorum deyip geçiştiriyorsun.

Ve burda körü körüne inanan ateistler öyle mi. Hadi yav :) 

Evrende her şey devinim halindeyken, daha önce de hep böyle olduğunu kabul etmekte bir "körü körüne inanma" falan yok. Sadece sezgisel değil.

Sense mantıksal çelişkileri olan tanrıyı kabul ediyorsun.

39 dakika önce, Darkplace yazdı:

Evet enerjiyi tetikleyen en başında yaratıcıdır. Big bangtan önce de bir sey olmuş olabilir, big bangtende başlamış olabilir. Bunu bilim ile öğreneceğiz.

"En baş" diye bir şeyin olduğunu nerden biliyorsun, onu söylesene hele.

23 dakika önce, Darkplace yazdı:

E Tanrı daha önce patlatsaymış?

Tanrı ne yapıyormuş big bangten önce?

Big bangten önce zaman mı yokmuş? O zaman her şey big bang ile başladı. Tanrıya gerek yok.

Zaman var mıymış, demek ki big bangten önce varlık devinim halinde olabilir. Onca zaman "bekleyip" birden "patladığını" nerden biliyorsun?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Darkplace yazdı:

https://www.fehmiuyar.net/chapter/allah-in-tasarim-metodu-evrim-bolum-1-evrenin-evrimi.html

Bir boş zamanınızda bunu okuyun. Sürekli ateist yazılarını okuranız bir yere varamazsınız sana sürekli onları okuyorsun da demek istemiyorum. Ama genel olarak öyle. Ama bunu lütfen okuyun merak ederseniz aşağıda başka başlıklar da var.

Benim öyle bir saplantım yoktur. Zamanında da şimdi de pek çok teist metin okudum. Başta Kuran-Tevrat-Zebur ve İncil olmak üzere, hatta Kuranı üç ayrı tercümeden üç kez hatmettim.
Bu linki de en kısa süre içinde oluyacağım.
Ben fizik bilimin çok temel bilgilerini aktardım size. 
Bugün modern fizik okuyan herkes big-bangı ve genel - özel görelilik kuramını bilir.
Zamanın big bangla başladığı, bir teori değil tüm evrende bulunan "arka plan gürültüsü"nün matematik analizi ve ters modellemesidir. 
Benim sizin "big bang neden şu zaman oldu" sorunuzun mantıksız olduğunu iddia etmemin sebebi de budur. Yoksa kendi akıl yürütmem değildir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, skeptikal yazdı:

Sonsuz evrende bir mantık hatası yok.

Gazali zamanın başlangıcı olması gerektiğine dair argüman sunuyor. Ama bu zamanın B teorisi gibi çözümlerle aşılabiliyor.

Senin tanrın ise çelişki. O çelişkileri açıklamak yerine, bilmiyorum deyip geçiştiriyorsun.

Ve burda körü körüne inanan ateistler öyle mi. Hadi yav :) 

Evrende her şey devinim halindeyken, daha önce de hep böyle olduğunu kabul etmekte bir "körü körüne inanma" falan yok. Sadece sezgisel değil.

Sense mantıksal çelişkileri olan tanrıyı kabul ediyorsun.

Biriniz sonsuz evren yok biriniz sonsuz evren var diyorsunuz. Daha kendi aranızda siz çelişiyorsunuz

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Darkplace yazdı:

Biriniz sonsuz evren yok biriniz sonsuz evren var diyorsunuz. Daha kendi aranızda siz çelişiyorsunuz

Her ateist aynı düşünmek zorunda değil. Bin tane mezhebi olan biz miyiz.

Ben sana ikilem sundum. Evren sonlu ise de, sonsuz ise de, tanrı manrı yok. İyi oku.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Darkplace yazdı:

Ateizm bir din değildir. Dogmaları, tartışılmazları yoktur.
Ben teorik fizik bakımından konuya baktım. Ki bilim bize bunu söylüyor.
Felsefi manada başka bakış açıları olabilir.

Sitelerde Paylaş

Işte aramızdaki fark ben bu enerjiye ne yapması gerektiğini söyleyen şekil verenin birisinin olduğu söylüyorum siz kendiliğinden oluştu diyorsunuz. Bizim oluşmamız için bir çok küçük ayrıntı vardır. Sanki evren bizi oluşturmak için her seyi tamı tamına yapmış gibi. Eğer o küçük şeylerin biri bile olmasaydı biz olmazdık veya şimdiki olanların dışında farklı şeyler olsaydı gene biz olmazdık. Evrenin evrimi sırasında en ufak şey bizim oluşmamız için olmuş.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Darkplace yazdı:

Işte aramızdaki fark ben bu enerjiye ne yapması gerektiğini söyleyen şekil verenin birisinin olduğu söylüyorum siz kendiliğinden oluştu diyorsunuz. Bizim oluşmamız için bir çok küçük ayrıntı vardır. Sanki evren bizi oluşturmak için her seyi tamı tamına yapmış gibi. Eğer o küçük şeylerin biri bile olmasaydı biz olmazdık veya şimdiki olanların dışında farklı şeyler olsaydı gene biz olmazdık. Evrenin evrimi sırasında en ufak şey bizim oluşmamız için olmuş.

Hala saçmalıyorsun. Safsatadan safsataya geçiş. Kelam kozmolojik zart olsun, evreni kim yarattı zurtu olsun, hassas ayarlar pırtı olsun. Hepsinin forumda cevabı var. Araştır oku. "Biri ayarlıyor" dediğin o "biri"nin mantıksal çelişkilerini de açıkla, öyle gel.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Darkplace yazdı:

Ben de diyorum ki;
O enerjinin var olduğunu biliyoruz. Bilim bize söylüyor bunu.
Ama ona şekil veren/akıl veren biri olduğunu bilmiyoruz. Bilim dışı bu konu.
Bilim değişkendir, ispat, delil, deney, gözlem üzerine çalışır. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Oysa din dogmadır, tartışılmazları vardır. Hatta bizzat kendisi tartışılmazdır. 
Din belki 1400 yıl önce insanlara ahlak-felsefe vb. adına birşeyler vermiş olabilir. Ama reformla birlikte devri bitmiştir. İslam devletleri reform uygulamadıkları için geri kalmıştır, kalmaktadır.
Velhasıl sakin geçmişin dogmaları, modern çağın fırtınalarıyla baş edemez. 
Tanrının var olup olmadığı bir bilim konusu değildir, olsa olsa vakit geçirmek için yapılabilecek bir fikir jimnastiğidir. 
Niçenin de dediği gibi, "tanrı öldü, onu biz öldürdük"

Sitelerde Paylaş

İnanmak istemeyene napıyım kendiniz diyorsunuz öldü diye siz içinizde öldürmüşsünüz yapacak bir şey yok yakında sizde öleceksiniz çok geç değil o dediğin Niçe de görmüştür öldü mü ölmedi mi o sizde görürsünüz merak etmeyin yüzlerce yıldır yaşayan ateistler noldu hepsi öldü hayatın yalan olduğunu gördüler.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Darkplace yazdı:

Sizin dediklerinizin cevapları var bazılarını da ben verdim

Size çok basit bir bilimsel gerçek anlattım. Soru sormadım ki cevabı olsun !
Bilime inanan biri olduğunuzu tahmin ediyorum.
O zaman bilimin herhangi bir yerine big bang dan "öncesini" koyun. Kim ne zaman böyle bir tez atmış ortaya?
Hangi deneyle tanrının varlığı kanıtlanmış?
Hangi matematik model bize başlangıçtaki enerjinin üçüncü bir el tarafından şekillendirildiğini gösteriyor?
Felsefe ve teoloji dışında tanrıyla ve dinle ilgilenen herhangi bir disiplin var mı?
Hayatın gerçekleriyle dinin bir ilgisi var mı?
Hayatın hangi alanına dini uygulayacaksınız?
Günümüz toplum düzenlerinin neredeyse tamamı seküler ahlak ve seküler hukuk üzerine bina edilmiştir. 
Din ve tanrı bu toplumların neresinde?
Tanrı var olsa ne olmasa ne?
Pratikte ne faydası var?

Sitelerde Paylaş
On 15.05.2018 at 22:20, Darkplace yazdı:

O adam ayrı bir oruç türü söylemiş bizim orucumuz daha farklı bir oruç ortak noktası aç kalmanın vücuda faydalı olması su konusunda ise söylediğin gibi orucun amacı açın susuzun halini anlamaka ayrıca gece sen 2 L suyu tamamladıktan sonra 10 saat susuz kalsan önemli bir şey olmaz vücud içtiğin suyu kullanır kandaki su seviyesi baktın düştü hormon salgılar suyun böbrekten geri emilini sağlar ve su boşa atılmaz. Bu seni 15 saat rahat götürür. Birde sizin içinizde islama karşı büyük bir kin sezdim doğru mudur

Yaşın kaç bilmiyorum ama ben 19 yaşımda bunu deneyimlemiş birisiyim, ve sen de büyük ihtimalle aptalsın,

Şöyle açıklayayım,

Ben günde minimum 3,75 L su içiyorum,

Bu suyu sabah kalkar kalkmaz içsem, bir şekilde mideye sığsa, bağırsaklara geçse falan, Na+ iyonu kaybını es geçiyorum, o suyu emmiş olsan bile en fazla yarım saate işersin.

Su içersen işersin, ve vücut homeostazisi tekrardan sağlanmış olur, suyu vücudundaki iyonlar sayesinde depo edebilirsin, ama çoğu zaman depo doluya yakın gezdiğinden, fazla olanı atarsın.

Yani sen 3 litreyi birden kafana göm sonra tüm gün içme, 

Dediğimi bir dene istersen, gece 12 den başla sabah 4 e kadar su iç, durmadan,(su zehirlenmesi yaşayabilirsin), sonra içtiğin miktarı yaz, ben bugün bu kadar su içtim, bana da lazım değil de, (ölmezsen eğer) max 1 saat içinde susarsın, içtiğin 3 litre civarı su da senden çıkar gider.

Saçmalıklar içerisinde yaşıyorsun.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, adeist yazdı:

Size çok basit bir bilimsel gerçek anlattım. Soru sormadım ki cevabı olsun !
Bilime inanan biri olduğunuzu tahmin ediyorum.
O zaman bilimin herhangi bir yerine big bang dan "öncesini" koyun. Kim ne zaman böyle bir tez atmış ortaya?
Hangi deneyle tanrının varlığı kanıtlanmış?
Hangi matematik model bize başlangıçtaki enerjinin üçüncü bir el tarafından şekillendirildiğini gösteriyor?
Felsefe ve teoloji dışında tanrıyla ve dinle ilgilenen herhangi bir disiplin var mı?
Hayatın gerçekleriyle dinin bir ilgisi var mı?
Hayatın hangi alanına dini uygulayacaksınız?
Günümüz toplum düzenlerinin neredeyse tamamı seküler ahlak ve seküler hukuk üzerine bina edilmiştir. 
Din ve tanrı bu toplumların neresinde?
Tanrı var olsa ne olmasa ne?
Pratikte ne faydası var?

Evrendeki proton ve nötron sayısı yaklaşık 10 üzeri 80 dir. Bu protan ve nötronların başına 1milyar foton düşüyor. Bütün evrendeki foton proton nötron elektron bunların toplamı 10 üzeri 90dır. Evrenin yaşı 13.7 milyar saniyeye çevirirsek 10 üzeri 18 yapar. Evrendki tüp parçacikların bu süre boyunca yapacakları hareket miktarı 10 üzeri 108 dir. Hem bu parçakcıkların her biri saniyede 1 trilyon hareket yapar bu sayı o zaman 10 üzeri 120 olur.

İnsanlığın başlaması için 4 temel kuvvet vardır. Yerçekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, zayıf nükleer kuvvet, güçlü nükleer kuvvet. Bunların insanlığı oluşturmak için şimdiki şekilde olma olasılığı 10 üzeri 100 de 1 dir. 4 tanesinde bu şekilde olamasi gereken olasılık 10 üzeri 200 de birden daha küçük işte siz bu olasılığa inanıyorsunuz. Evrendeki tüm taneciklerin şimdi kadar yaptığı hareket 10 üzeri 120. İşte bir güç olduğunun kanıtı bu.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Darkplace yazdı:

Evrendeki proton ve nötron sayısı yaklaşık 10 üzeri 80 dir. Bu protan ve nötronların başına 1milyar foton düşüyor. Bütün evrendeki foton proton nötron elektron bunların toplamı 10 üzeri 90dır. Evrenin yaşı 13.7 milyar saniyeye çevirirsek 10 üzeri 18 yapar. Evrendki tüp parçacikların bu süre boyunca yapacakları hareket miktarı 10 üzeri 108 dir. Hem bu parçakcıkların her biri saniyede 1 trilyon hareket yapar bu sayı o zaman 10 üzeri 120 olur.

İnsanlığın başlaması için 4 temel kuvvet vardır. Yerçekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, zayıf nükleer kuvvet, güçlü nükleer kuvvet. Bunların insanlığı oluşturmak için şimdiki şekilde olma olasılığı 10 üzeri 100 de 1 dir. 4 tanesinde bu şekilde olamasi gereken olasılık 10 üzeri 200 de birden daha küçük işte siz bu olasılığa inanıyorsunuz. Evrendeki tüm taneciklerin şimdi kadar yaptığı hareket 10 üzeri 120. İşte bir güç olduğunun kanıtı bu.

Ya da şöyledir;
Bu bahsettiğiniz konfigürasyon olmasa sonuç bu olmayacaktı.
Ya da bunlardan bir elektron farklı bir davranış içine girseydi örneğin kafadan bacaklı insanlar olacaktı.
Olmadı, zayıf nükleer güç mevcut bulunduğundan 10 üzeri -122 kadar düşük olsa bizler yerine tırtıllar dünyaya hakim olacaktı.
Veyahut ne bileyim siz her gün geçmiş olduğunuz sokaktan geçip evinize giderken kafanıza ufo çarpıp komaya girebilirdiniz.
....
Olasılıklar sonsuzdur, zira akıl yürütmenin bir sınırı yoktur.
Pekiiii, siz 100 milyar ışık yılı çapındaki evreni; içinde bulunan trilyon x tirlyon yıldızın birinin etrafında dolanan sefil bir gezegendeki evrende bir toz zerresinin içindeki tek bir atomun çekirdeği kadar yer kaplamayan sefil insanlar için mi yaratıldı diyorsunuz?  
Bu ne egoizm?
Bu ne narsizm?
Evrende bir tozun üzerindeki tek bir atomun çekirdeği kadar değeriniz yokken,
Başka gezegenlerde yaşayan milyarlarca trilyonlarca başka türde canlıların başka koşullar altında başka başka varyasyonlarla oluşmuş olabileceği fikri size uzak mı geliyor?
Peki o zaman bedevinin eski ay tanrıçası Allah'ın o başka canlılar nezdindeki hükmü nedir?
"Yıldızları, göğü süslemek için kandil yaptık" diyen bir tanrı mı öngörecek bütün bu bahsettiğiniz rakamları? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...