Jump to content

Yaratıcı yoksa evren nereden oluştu

Recommended Posts

8 dakika önce, Darkplace yazdı:

Bende tanrının sonsuz enerjisi var diyorum. Sorun göremiyorum burda kendi sonsuz enerjisinden evreni yarattı diyorum. Sonsuzdan ne çıkarsa çıkarsa çıksın gene sonsuz oluyor 

Enerji yaratmış gibi konuşuyordunuz önce. Tamam o zaman.

Ama şimdi tanrıya neden ihtiyacımızın olduğunu söyleyin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 520
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Öncelikle bigbang öncesinde ne vardı henüz kesin olarak bilinmiyor

Bilimsel ilerlemeler sayesinde bigbang aşamasına kadar zamanda geriye gidebiliyoruz

Bigbang öncesinde hiçlik olduğunu söyleyemeyiz, zira hiçlik teoride ve pratikte imkansızdır (uzay boşluğu da hiçlik değildir)

Herşeyden önce "hiçlik" olduğunu düşünürsek dahi;

Heisenberg’in Belirsizlik İlkesi” olarak bilinen ilkeye göre bir parçacığın hızını ne kadar "kesin" belirlerseniz konumu o kadar belirsiz olacaktır,

parçacığın konumunu ne kadar "kesin" belirlerseniz hızı ise o kadar belirlenemez olacaktır.

Yani belirsizlik ilkesine göre bir parçacığın konumu ve hızı aynı anda belirlenemez

Eğer bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, genişliğin değişme hızı olası her değeri alabilir, belirsizdir.

Bu durumda belirsizlik ilkesinin doğal bir sonucu olarak kuantum dalgalanmaları oluşacaktır.

Kuantum dalgalanmaları, belirsizlik ilkesinin doğal bir sonucudur.

Bir elektromanyetik dalganın genişliği mutlak surette biliniyorsa o dalganın genişliğinin değişim hızı olası her değeri alacaktır.

Bu olası değerlerden birini almasına ise kuantum dalgalanması demekteyiz.

Bir şeyin olmaması, o şeyin tüm olası değerlerinin sıfır olmasına eşdeğerdir.

Kısaca bir uzay-zaman bölgesinde elektromanyetik dalga yoksa oradaki tüm dalgaların değerlerinin sıfır olduğundan bahsederiz.

Paradoksal bir şekilde olmayan bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyoruz demektir: SIFIR.

Bir niteliğin olmaması durumu sıfırsa olmayan bir dalganın genişliğinin sıfır olmasından daha olası bir durum yoktur.

Bu durumda olmayan bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, daha önce belirtildiği üzere genişliğinin "değişim hızı" olası her değeri alabilir demektir. Dolayısıyla, bu değişim hızı olası her değeri alabileceğinden, bir kuantum dalgalanması yaratıp genişliğin değerini sıfırdan farklı bir değere taşıyacaktır. Hiçlikten enerji oluşması... İşte bu kadar basit… Doğaüstü hiç bir güce ihtiyacınız yok

-Evren var çünkü evreni var eden kuantum dalgalanması gerçekleşmiştir.

- O kuantum dalgalanması gerçekleşti çünkü belirsizlik ilkesi bunu gerektirmiştir.

- Hiçlik yerine belirsizlik ilkesi var çünkü belirsizlik ilkesi, yanlış olması durumunda çelişki üreten ifadelerdendir.

Evrendeki enerji değerinin toplamı sıfır olduğu için kuantum dalgalanması hiçlikten varlık oluşturabilir.

0 = (-1) + (+1)

Hiçlikten varlığın ortaya çıkmasının enerjinin korunum yasasını ihlal etmediğini bu şekilde anlayabiliriz.

Bahsedilen kanunun bize dediği şey sıfırdan sadece "+1" veya sadece "-1" oluşamayacağıdır.

Yani bu ifadeden anlayabiliyoruz ki evrenin enerjisi hala doğaüstü bir müdahale olmadan hiçlikten gelebilir.

Sıfırın (-1) ve (+1)’e dönüşmesi yalnızca belirsizlik ilkesinden kaynaklanır.

Peki ya madde?

Herkesin artık duymakta aşina olduğu E=mc2 formülü bize enerji ile maddenin aynı şey olduğunu gösterdi.

Dolayısıyla madde enerjiye, enerji maddeye dönüşebilir ve bu madde dönüşümünü yapan parçacığın adı "Higgs Bozonu" 'dur

Uzun zamandır teorik fizikçiler tarafından varlığı iddia edilmekteydi, nihayet isviçre cern laboratuvarlarında varlığı yakın zamanda kanıtlandı

Sonuç itibariyle, karanlık ve kuytu köşeleri seven tanrı'ya artık bigbang ve öncesinde de rahat kalmadı :)

Böyle bir şey olabilir ama şunu sorarım bu neden 13 milyar yıl önce oldu neden 130 milyar yıl önce olmadı? Ya da 13000000milyar? Ne geldi de bu oldu 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Enerji yaratmış gibi konuşuyordunuz önce. Tamam o zaman.

Ama şimdi tanrıya neden ihtiyacımızın olduğunu söyleyin.

Psikolojik olarak gerçekten inananlara huzur veriyor. Bunun dışında ihtiyacın yok. Sen istemesen de seni yarattı. Sana irade verdi bu yüzden bu evrende ihtiyacın yokmuş gibi görülebilir. Zaten yaşamak için ihtiyacın olsa bu bir sınav olmazdı. Senin kendine yetebilen biri olarak yaratması da ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Senin yaşaman için bunca evreni yarattı ve kendisine sadece inanmanı istiyor.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Darkplace yazdı:

Aklını kullanarak tanrıyı bulabilirsin

1. Yaratıcı varsa zamanı da yaratmalıdır

2. Zamanı yarattıysa zamanın da dışındadır yani sonsuzdur.

Diyerek daha yaratıcın birçok özelliği hakkında çıkarımlar yapabiliriz ve ben şuan burada islamdan bahsetmiyorum cennet ve cehennem kavramlarından bahsetmiyorum sadece bir yaratıcıdan bahsediyorum

Aklını kullanarak Tanrı'yı bulamazsın tam tersi olur. Tanrı'ya inanan insanlar genellikle aklını yarım kullananlardır.

Bilimle uğraşan bir insanın bu günkü bilimin sınırlarına geldiğinde bilinenin ötesi için Tanrı demesi sadece bir nitelemedir. Bilim adamının bugün bilinmeyen için kullandığıdır, bilmiyorumun eş anlamlısıdır.

Neyse, şimdi senin en büyük hatan bir önkabulden geliyor. O önkabul de bir şeyin başlangıcının olması gerektiği önkabulüdür.

Etrafında başlangıç olarak algıladığın şeyler sadece birer şekil değişimidir. Hiçbir şeyin aslında başlangıcı yoktur. Devam eden bir sürecin içindeki şekil değiştirmelerdir tüm olay. O şeylerin özü aslında tek bir şeydir. Ona madde veya enerji dersek evrendeki gezegenlerin, galaksilerin bu özün evren dediğimiz alan içerisinde aldığı şekiller olduğunu görürüz. Benzer şekilde evrenin de bu özün bir başka şekli olduğunu anlamak zor değildir.

Sen ise bu şekilden önceki şekli soruyorsun. O şekli net söyleyebilmek için bir gözlem yapıp veri elde edemiyoruz. Bazı tahminlerimiz var ama o şeklin nasıl bir şekil olduğunu bilmiyor oluşumuz özü bilmiyor olduğumuz anlamına gelmiyor.

Dolayısıyla öz hep var olan şeydir, başlangıcı yoktur. Başlangıcı olan şeyler algılarımızda varlar.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Darkplace yazdı:

Psikolojik olarak gerçekten inananlara huzur veriyor. Bunun dışında ihtiyacın yok.

Kanıtlayamaz mısınız yani? Ne diye bu başlığı açtınız o zaman?

4 dakika önce, Darkplace yazdı:

Zaten yaşamak için ihtiyacın olsa bu bir sınav olmazdı. Senin kendine yetebilen biri olarak yaratması da ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Senin yaşaman için bunca evreni yarattı ve kendisine sadece inanmanı istiyor.

Neden bana özgür irade verdi o zaman? Tanrı neden insana özgür irade verdi? Direk irade filan vermeyip kendine köle yapsa ne olurdu?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, vitamin yazdı:

Aklını kullanarak Tanrı'yı bulamazsın tam tersi olur. Tanrı'ya inanan insanlar genellikle aklını yarım kullananlardır.

Bilimle uğraşan bir insanın bu günkü bilimin sınırlarına geldiğinde bilinenin ötesi için Tanrı demesi sadece bir nitelemedir. Bilim adamının bugün bilinmeyen için kullandığıdır, bilmiyorumun eş anlamlısıdır.

Neyse, şimdi senin en büyük hatan bir önkabulden geliyor. O önkabul de bir şeyin başlangıcının olması gerektiği önkabulüdür.

Etrafında başlangıç olarak algıladığın şeyler sadece birer şekil değişimidir. Hiçbir şeyin aslında başlangıcı yoktur. Devam eden bir sürecin içindeki şekil değiştirmelerdir tüm olay. O şeylerin özü aslında tek bir şeydir. Ona madde veya enerji dersek evrendeki gezegenlerin, galaksilerin bu özün evren dediğimiz alan içerisinde aldığı şekiller olduğunu görürüz. Benzer şekilde evrenin de bu özün bir başka şekli olduğunu anlamak zor değildir.

Sen ise bu şekilden önceki şekli soruyorsun. O şekli net söyleyebilmek için bir gözlem yapıp veri elde edemiyoruz. Bazı tahminlerimiz var ama o şeklin nasıl bir şekil olduğunu bilmiyor oluşumuz özü bilmiyor olduğumuz anlamına gelmiyor.

Dolayısıyla öz hep var olan şeydir, başlangıcı yoktur. Başlangıcı olan şeyler algılarımızda varlar.

Sen diyorsun ki evren sonsuz. Ben diyorum bir tane yaratıcı var o sonsuz. Dikkat edin de her evrenin başlangıcını ararken evrenimiz yok olmasın

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Kanıtlayamaz mısınız yani? Ne diye bu başlığı açtınız o zaman?

Neden bana özgür irade verdi o zaman? Tanrı neden insana özgür irade verdi? Direk irade filan vermeyip kendine köle yapsa ne olurdu?

Çok iyi bir futbolcu mesela ronaldo yıldız olabilecekken gidip resim mi yapmaya çalışsın ya da picasso futbol mu oynasın kimin ne gücü varsa onu kullanır eğer kullanmazsa bu çok saçma bir şey olur yaratıcının da özelliği yaratmaktır ve en iyi özelliğini mükemmel biçimde kullanıyor biz ve bu evren Yaratıcının özelliğinin sonucudur

tarihinde Darkplace tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Darkplace yazdı:

Çok iyi bir futbolcu mesela ronaldo yıldız olabilecekken gidip resim mi yapmaya çalışsın ya da picasso futbol mu oynasın kimin ne gücü varsa onu kullanır eğer kullanmazsa bu çok saçma bir şey olur yaratıcının da özelliği yaratmaktır ve en iyi özelliğini mükemmel biçimde kullanıyor biz ve bu evren Yaratıcının özelliğinin sonucudur

Ne..? Bizim amacımız ne? Tanrıya kul olmak değil mi? Neden direk muhteşem kullar olacak şekilde kişilikler yaratmıyor da bu kadar insanı uğraştırıyor?

Sitelerde Paylaş

Sen diyorsun ki evren sonsuz. Ben diyorum bir tane yaratıcı var o sonsuz. Dikkat edin de her evrenin başlangıcını ararken evrenimiz yok olmasın

İşte buna götünden uydurma diyoruz. Senin o var bu var demen bir şeyi değiştirmiyor, hayallerin iddia etiğin şeylere birer kanıt değil.

Var olanın kanıtı var. Senin iddianın ise kanıtı yok, fark bu. Hem de çok sağlam bir fark.

Seni burada kimse ciddiye almaz, ki öncelikle sen kendi kendini ciddiye almamalısın. Artık kendi zihinsel devrimini gerçekleştirmelisin.

Devrim, öcü gibi algılanacak bir kelime değil gerçekten düşünen insan için.

Değişim, devrim gibi kelimeler kafası tek tip çalışan, ezberci beyinlerin korktuğu kelimeler.

Evet, 40 sene inandığın şeyi sorgulamak zordur ama sonu nereye varıyorsa, başlangıçtaki pozisyonunla çelişse bile kabul etmen gerekir. O zaman kendine karşı dürüst olmuş olursun. Devamında herkese karşı dürüst olabilirsin.

Evet, teistler düşünsel devrimlerini tamamlamadıkları için öncelikle kendilerine karşı dürüst değiller ve neticede kendileri dışındakilere karşı da olamazlar. Teist düşünme biçimi ahlaksızlığın da katalizörüdür çünkü kişiyi bozar. Kişi çevresini bozar...

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Ne..? Bizim amacımız ne? Tanrıya kul olmak değil mi? Neden direk muhteşem kullar olacak şekilde kişilikler yaratmıyor da bu kadar insanı uğraştırıyor?

Muhteşem kulları var zaten melekler var biz iradeli kullarız demekki iradeli de yaratabiliyor

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Darkplace yazdı:

Muhteşem kulları var zaten melekler var biz iradeli kullarız demekki iradeli de yaratabiliyor

Melekler yetmiyor mu? "İradeli" kullar yaratınca ne oluyor?

tarihinde TheRationalAtheist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, TheRationalAtheist yazdı:

Melekler yetmiyor mu? "İradeli" kullar yaratınca ne oluyor?

Kendi iradesi olan kullar yaratmak daha büyük gücün göstergesi şimdiki normal robotla yapay zekalı robot gibi neden yapay zekalı robot yapıyoruz çünkü yapma gücümüz var. Yapmazsak saçma olur. Tanrı da yapabiliyor ve yapmış yapmazsa saçma olur

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, vitamin yazdı:

İşte buna götünden uydurma diyoruz. Senin o var bu var demen bir şeyi değiştirmiyor, hayallerin iddia etiğin şeylere birer kanıt değil.

Var olanın kanıtı var. Senin iddianın ise kanıtı yok, fark bu. Hem de çok sağlam bir fark.

Seni burada kimse ciddiye almaz, ki öncelikle sen kendi kendini ciddiye almamalısın. Artık kendi zihinsel devrimini gerçekleştirmelisin.

Devrim, öcü gibi algılanacak bir kelime değil gerçekten düşünen insan için.

Değişim, devrim gibi kelimeler kafası tek tip çalışan, ezberci beyinlerin korktuğu kelimeler.

Evet, 40 sene inandığın şeyi sorgulamak zordur ama sonu nereye varıyorsa, başlangıçtaki pozisyonunla çelişse bile kabul etmen gerekir. O zaman kendine karşı dürüst olmuş olursun. Devamında herkese karşı dürüst olabilirsin.

Evet, teistler düşünsel devrimlerini tamamlamadıkları için öncelikle kendilerine karşı dürüst değiller ve neticede kendileri dışındakilere karşı da olamazlar. Teist düşünme biçimi ahlaksızlığın da katalizörüdür çünkü kişiyi bozar. Kişi çevresini bozar...

Ben de aynı şeyi senin icin düşünüyorum. Bir yaratıcının olduğunu bulmak için ileri bir teknolojiye gerek yok. Tanrıyı bulabilme aklı bizde 10 bin yıl önce bile vardı biz şuan nasıl yaratıldığının süreçlerini inceliyoruz.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Darkplace yazdı:

Ben de aynı şeyi senin icin düşünüyorum. Bir yaratıcının olduğunu bulmak için ileri bir teknolojiye gerek yok. Tanrıyı bulabilme aklı bizde 10 bin yıl önce bile vardı biz şuan nasıl yaratıldığının süreçlerini inceliyoruz.

Çok iddia sıfır kanıt.

Hala akıl diyorsun.

Sitelerde Paylaş

Kendi iradesi olan kullar yaratmak daha büyük gücün göstergesi şimdiki normal robotla yapay zekalı robot gibi neden yapay zekalı robot yapıyoruz çünkü yapma gücümüz var. Yapmazsak saçma olur. Tanrı da yapabiliyor ve yapmış yapmazsa saçma olur

Biz egomuzu tatmin etmek ve hayatımızı kolaylaştırmak için yapıyoruz onu. Tanrının ego tatminine mi ihtiyacı var?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Biz egomuzu tatmin etmek ve hayatımızı kolaylaştırmak için yapıyoruz onu. Tanrının ego tatminine mi ihtiyacı var?

Egomuzu tatmin etmek için değil tabi öyle yapan da vardır ama yapabildiği için yapıyor. Ben resim yapıyorum mesela birine göstermek için değil yapabildiğim için yapıp koyuyorum çünkü benim özelliğim resim yapmak senin bir özelliğin konuşmak veya görmek bunlar senin özelliğin egonu tatmin etmek için mi görüyorsun veya konuşuyorsun bunlar gibi özellikler

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Darkplace said:

Bende tanrının sonsuz enerjisi var diyorum. Sorun göremiyorum burda kendi sonsuz enerjisinden evreni yarattı diyorum. Sonsuzdan ne çıkarsa çıkarsa çıksın gene sonsuz oluyor 

Tam bir komedi gidiyor.

Başlık ne: Yaratıcı yoksa evren nereden oluştu

İlk mesaj ne: Ateisler size sorum var. Yaratıcı yoksa bing bangtan önce ne vardı patlama nasıl oluştu. Anlatır mısınız ? 

Peki o dakikadan beridir olagelen ne: Bu adam kimsenin yazdığına aslen kulak asmayıp, cevap vermeyip, kendi varsayımsal tanrı modelini yazıp duruyor..

Eğer başlık bizzat: Benim tanrı inancım, beraberinde modelim ve evren nasıl oluştu falan şeklinde olsa idi kabul edilebilirdi bir nebze. Ama safsata ama atmasyon. Fark etmez.

O vakit şu yüzsüz maymuna sormak lazım:

- Madem yaklaşımın ve ön kabullerinle ilgili gösterilen temel yanlışların ve eleştirilere,

- Ona istinaden sorulan sorulara,

- Ve bunlara bağlı olarak zaten sorduğun sorunun asılsız olduğuna işaret edildiği vakit cevap vermeyecektin; 

O zaman bu başlığı neden açtın?

Millet senin tanrı modelini sormuyor ki, soruyu sen sormuşsun? Cevaplara reaksiyon versene, görmezden geleceğine. Adam sana bir şey diyor, sen ona "tamam ama ben de bunu diyorum" diyorsun. Başlığının nezdinde senin modelinin önemi yok. Yazılanlar üzerine düşünecek, onları eleştireceksin. Ha babam kendi hikayeni anlatmak yerine. Biz senin safsatayı zaten biliyoruz da, sen gerçekleri öğrenmek niyetinde misin ondan haber et forumu..

Cevap verip vermemesinin önemi yok. Başlık klişe ama güzel, dikkat çekici. Güzel müşteri toplar. Birçok teist oltaya gelip dalar bu başlığa. Onların alacağı ibret ve bir ihtimal de öğrenecekleri şeylere vesile olması yeterli yazdıklarımızın.

Arkadaş yazınsal nosyonlarından tut, aile terbiyesine kadar biz öğretiyoruz bu adamlara..Resmen amme hizmeti.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Darkplace yazdı:

Ben resim yapıyorum mesela birine göstermek için değil yapabildiğim için yapıp koyuyorum çünkü benim özelliğim resim yapmak senin bir özelliğin konuşmak veya görmek bunlar senin özelliğin egonu tatmin etmek için mi görüyorsun veya konuşuyorsun bunlar gibi özellikler

Mutlu olmak için yaparsın onu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...