Jump to content

Siz olsaydınız ne yapardınız?

Recommended Posts

Güçlü ülkeler dünyayı paylaşıyor, zayıf kalmış ülkeleri işgal ediyor.

Feodalizm bitmiş veya bitmek üzere, kapitalizmin gücü zirve yapmış.

Aynı şekilde faşizm ve ırkçılık en güçlü dönemini yaşıyor, Avrupayı esareti altına almış.

Bir feodal imparatorluk olan Osmanlı imparatorluğu her şeyini kaybetmiş, güçlü ülkelere teslim olmuş, aynı zamanda imparatorluğu süresince Türkleri kullanmış ve asimile etmiş.

İçeriden yapılan bu kıyım yetmezmiş gibi bir de güçlü ülkeler iki defa Türkiyeyi işgal etmiş.

İşgaller, kıyım, yoksulluk, eğitimsiz ve feodalitenin bittiği bir ortamda Atatürk'ün yerinde siz olsaydınız daha iyi nasıl bir sistem getirirdiniz?

Bunu bugünün koşullarıyla cevaplamayın, bugünün koşullarıyla cevaplamaya çalışanlar dikkate alınmayacaktır, o günün şartlarıyla değerlendirin...

Sitelerde Paylaş

Hiçbir şey yapamazsın neden biliyor musun? Ülkendeki insanların %90 ı 10 IQ tecavüzü bitmez 5 kuruş için birbirini öldüreni bitmez. Ülkende ayrıca tomarla dinci var neden öpüştün diye adam öldüren hiçbir cinayete vs sesi çıkmayan ama mezarlıkta ağlayan kız için 2000 kişi nöbet tutanlar. Say say bitmez tam troll ülkesi yani böyle ne kadar işe yaramaz kültürsüz bilimden uzak ilkel insan varsa Türkiyede barınmaktadır.Atatürk zamanında bu böyle değildi üretimci insanlar vardı , yine böyle çomarlar vardı ama Atatürkün sözü dinleniyor gelişime katkıda bulunuluyordu.Böyle bir ülke için bir şey yapamazsın üretim 0 bilgi 0 kültür 0 özgürlük 0 saçma sapan tipler can çekişerek yaşıyor resmen ülke. Bugüne kadar ayakta durması bile komedi.Yani Atatürk zamanında olsaydım bende batıyı örnek alırdım üretimci insanlar oluştururdum.Okullar bugünkü gibi olmazdı parayı veren geçiyor tabi aralarında iyi olanlarda var ama genelinden bir şey çıkmıyor.Üretimci insanlar geride bırakılıyor bilimciler vs bunları ön plana çıkarırdım. Dini kaldırırdım din her şeyi yasaklıyor özgür düşünceyi arkada bırakıyor. Kesinlikle din olmazdı ülkemde inancı olan içinde yaşasın gidip cami falan yaptırmazdım daha çok bilimsel çalışırdım araştırmacı insanlar yetiştirirdim.Güçsüzsem güçlü olan ülkelerin dikine fazla gitmezdim anlaşmalar yapar ortak yol arardım.Ülkeme herkesi almazdım belli başlı seviyeli insanlar yaşayabilirdi diğerleri ziyaretçi olarak gelebilirdi.Biraz vahşi olurdum mesela sokağa çıkıp yaşadın pyd diye bağıranı kurşuna dizdirirdim hepsini toplatıp öldürürdüm böylelikle bunlar çoğalamaz iç savaşlar çıkaramazlardı hepsini tespit etmek için gelimden geleni yapardım temiz bir ülke olurdu.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Dontcryforme yazdı:

temiz bir ülke olurdu

İşte bu da köklü çözüm getirmeyeceği için Atatürk yurt çapında aydınlanmayı, ilerlemeyi, bilimi, kalkınmayı başlatmış...

Buradan özellikle Atatürk karşıtlarına sesleniyorum, yukarıda kısaca değindiğim o günün koşullarında Atatürk yerinde siz olsaydınız daha iyi nasıl bir sistem getirirdiniz?

Sitelerde Paylaş

Anlaşılan Atatürk karşıtları cevap veremediğine göre eleştiriyi, hakareti, küfürü ve karalamayı biliyorlar ama Atatürk'ün yerinde olup da daha iyi bir sistem getiremiyorlar.

Buna göre bu soruya cevap veremeyenin Atatürk'e değil hakaret etmek eleştiri hakları dahi yoktur, bu soruya cevap veremiyorlarsa bundan sonra bu forumda Atatürk karşıtlığı yapmaktan da herhalde utanırlar...

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, bilgivehis yazdı:

Anlaşılan Atatürk karşıtları cevap veremediğine göre eleştiriyi, hakareti, küfürü ve karalamayı biliyorlar ama Atatürk'ün yerinde olup da daha iyi bir sistem getiremiyorlar.

Buna göre bu soruya cevap veremeyenin Atatürk'e değil hakaret etmek eleştiri hakları dahi yoktur, bu soruya cevap veremiyorlarsa bundan sonra bu forumda Atatürk karşıtlığı yapmaktan da herhalde utanırlar...

Kapitalizmi uygulamış bundan daha büyük sorun mu olur?

Eskiden toprak ağalarına bağlıydık.Atatürk gelince ağalar sanayici oldu.Halk gene fakir.

Milletvekilleri ile memurların maaş oranlarını yazdık o dönem.Forumdan attınız.Ne yazmamı bekliyorsun? 

İngiltere kralı Atatürk ün elini öpmüş diye uyduruk resim atan sen değil miydin?

İşçi hakları yok.Miras kalmadıysa  ev arsa edinmen zor.Suya bile ücret veriyoruz.

mu kıtası güneş dil teorisi gibi zırvalıklara inanan   bilimsel düşünceye sahip olabilir mi?

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Eskiden toprak ağalarına bağlıydık.Atatürk gelince ağalar sanayici oldu.Halk gene fakir.

Milletvekilleri ile memurların maaş oranlarını yazdık o dönem.Forumdan attınız.Ne yazmamı bekliyorsun? 

İngiltere kralı Atatürk ün elini öpmüş diye uyduruk resim atan sen değil miydin?

İşçi hakları yok.Miras kalmadıysa yoksa ev arsa edinmen zor.Suya bile ücret veriyoruz.

mu kıtası güneş dil teorisi gibi zırvalıklara inanan   bilimsel düşünceye sahip olabilir mi?

Vay be demek vahşi kapitalist Mustafa Kemal emekçilere zulüm etmiş :D Güneş dil teorisi yanlışlanmıştır. Bilim yanlışı eleyip devam eder Atatürk'te insan yanılabilir. Atatürk Menderes döneminde hurafelere inanan biri gibi gösterilmiştir Güneş Dil teorisinden dolayı.  Ayrıca Evrim dünyada tam olarak kabul görmemişken evrimi okullarda zorunlu ders olarak okutan bu adamdı. Atatürk'ün döneminde halkın fakir olması Atatürk'le alakasız. İmparatorluk'ta güllük gülistanlıktı herşey sanki geldi Atatürk bozdu. 

Bazı şeylerin yarım kalmış olma nedenine gelelim ; Atatürk dolaylı yoldan kendini öldürdü. Fazla sigara , rakı tüketti. Bu onun canını aldı. 

Bundan dolayı bazı şeyler eksiktir. Tabii Atatürk yaşasaydı bunları yapardı bana kalırsa ki planları o. İşçi hakları demişsin:

Bende yeterli olmadığını düşünüyorum bana kalırsa Atatürk kalkınma projelerini hallettikten sonra grev hakkı , eylem hakkı , işçi hakları vesaire gibi konular üzerinde çalışacaktı.

Ki 27 Mayıs Devriminde bunların birkaçı oluyor ama dediğim gibi Atatürk sağ olmadığı için yeterli olmuyor. Ağalar sanayici oldu? Komplo teorisyenisin galiba. 

Suya bile ücret veriyoruz diyorsun ya sen şuan Türkiye'de olan sorunların tamamını Atatürk'e yüklüyorsun. Atatürk istesede sosyalist sistemi getiremezdi. Halk hazır mı sanıyorsun? 

Ev arsa edinmenin zor olmasının sebebi kapitalist sistemdir Atatürk bunu değiştirmeyi yada bir şekilde yumuşatmayı hedeflemiştir. 

Şimdiki şartlarla o zamanki şartları bir tutup tarih yorumlamayın. Sonra böyle zırvalıyorsunuz işte.

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Vay be demek vahşi kapitalist Mustafa Kemal emekçilere zulüm etmiş :D Güneş dil teorisi yanlışlanmıştır. Bilim yanlışı eleyip devam eder Atatürk'te insan yanılabilir. Atatürk Menderes döneminde hurafelere inanan biri gibi gösterilmiştir Güneş Dil teorisinden dolayı.  Ayrıca Evrim dünyada tam olarak kabul görmemişken evrimi okullarda zorunlu ders olarak okutan bu adamdı. Atatürk'ün döneminde halkın fakir olması Atatürk'le alakasız. İmparatorluk'ta güllük gülistanlıktı herşey sanki geldi Atatürk bozdu. 

Bazı şeylerin yarım kalmış olma nedenine gelelim ; Atatürk dolaylı yoldan kendini öldürdü. Fazla sigara , rakı tüketti. Bu onun canını aldı. 

Bundan dolayı bazı şeyler eksiktir. Tabii Atatürk yaşasaydı bunları yapardı bana kalırsa ki planları o. İşçi hakları demişsin:

Bende yeterli olmadığını düşünüyorum bana kalırsa Atatürk kalkınma projelerini hallettikten sonra grev hakkı , eylem hakkı , işçi hakları vesaire gibi konular üzerinde çalışacaktı.

Ki 27 Mayıs Devriminde bunların birkaçı oluyor ama dediğim gibi Atatürk sağ olmadığı için yeterli olmuyor. Ağalar sanayici oldu? Komplo teorisyenisin galiba. 

Suya bile ücret veriyoruz diyorsun ya sen şuan Türkiye'de olan sorunların tamamını Atatürk'e yüklüyorsun. Atatürk istesede sosyalist sistemi getiremezdi. Halk hazır mı sanıyorsun? 

Ev arsa edinmenin zor olmasının sebebi kapitalist sistemdir Atatürk bunu değiştirmeyi yada bir şekilde yumuşatmayı hedeflemiştir. 

Şimdiki şartlarla o zamanki şartları bir tutup tarih yorumlamayın. Sonra böyle zırvalıyorsunuz işte.

Dangalak osmanlı sistemini nerede savundum? Ağalar sanayici oldu dedim.

Bu bilimsel gelişmenin sonucu her ülkede oldu.

örneğin Japonyada samuraylık kalktı hepsi işadamı oldu. 

Atatürk ün kapitalizmi yumuşatmaya   hiçbir adımı olmadı.Aksine güçlendirmeye çalıştı.

Dokunmazlık kanunu onun devrinde kalma.Bugun aynen devam ediyor.Hiç karşı çıkan yok.?

Onun devrinde milletvekilleri maaşı ile en düşük memur maaşı farkı  çoktu bugün biraz azaldı ama hala çok.

Onun devrinde  yandaş işadamlarına ayrıcalıklar verildi.şimdide her iktidara gelen kendi yandaşlarına ayrıcalık tanıyor.Vehbi koç,nuri demirağ aklıma gelenler.

Tayyibin oğlunu gemiciklerine karşı çıkıyorsun ama inönü sülalesinin gemiciklerine karşı çıkmıyorsun.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Dangalak osmanlı sistemini nerede savundum? Ağalar sanayici oldu dedim.

Bu bilimsel gelişmenin sonucu her ülkede oldu.

örneğin Japonyada samuraylık kalktı hepsi işadamı oldu. 

Atatürk ün kapitalizmi yumuşatmaya   hiçbir adımı olmadı.Aksine güçlendirmeye çalıştı.

Dokunmazlık kanunu onun devrinde kalma.Bugun aynen devam ediyor.Hiç karşı çıkan yok.?

Onun devrinde milletvekilleri maaşı ile en düşük memur maaşı farkı  çoktu bugün biraz azaldı ama hala çok.

Onun devrinde  yandaş işadamlarına ayrıcalıklar verildi.şimdide her iktidara gelen kendi yandaşlarına ayrıcalık tanıyor.Vehbi koç,nuri demirağ aklıma gelenler.

Tayyibin oğlunu gemiciklerine karşı çıkıyorsun ama inönü sülalesinin gemiciklerine karşı çıkmıyorsun.

Neden saldırgansın kızıl? Ben Osmanlı sistemini savundun mu dedim? Ben Atatürk'ün yapabileceği bir şey yok Osmanlı'dan beri fakir halk zaten demek istediğim için öyle yazdım.

Sen gelmişsin yok bana osmanlı sistemimi savunuyo dedin yok öyle yok şöyle. İnönü eğer halkın parasıyla gemicikler aldıysa ona lanet olsun. 

Dokunulmazlık kanunu çıkaran Menderes değil mi ? Karşı çıkan yok mu :D Sözde. O kanun uygulansa mesela kızıllar gibi Atatürk'e iftira atan insanlar ceza alırdı. 

Yenilenme hareketi dünyada yayıldı. Bizim ülkede bunu Mustafa Kemal Paşa ve kurduğu parti CHP yaptı. Dediğin gibi İttihat ve Terraki başlattı o ayrı. 

Yandaş işadamlarına ayrıcalık verildi? Ya siz solcular bizle aynı tarihi mi okuyorsunuz anlamadım ki . Ona bakılırsa Atatürk orduyada kendi adamlarını koydu? Koymasa mıydı?

Koymasaydı ne olurdu? Devrilme ihtimali olurdu büyük ihtimalle şuan şeriat devletinde yaşardık ve şeriata karşı geldiğimiz için kafamız kesilirdi . 

Atatürk'e savunduğu ekonomik sistem yüzünden düşman olan tipleri çok az görmüştüm. Genelde " Foşik Mustafa Kemal halka zulüm etti."  falan diyip düşman olurlar. 

Atatürk korporatistir . Korporatizm ile kapitalizm arasındaki farkı öğrenmeni şiddetle tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Hah işte başlıkla alakasız yine karalama başladı.

O günün koşullarında daha iyi bir sistemin yoksa sus ve sesini çıkartma, daha fazla rezil olma.

Ben Atatürk hakkında yazın-çizin demedim, daha iyi bir sistemin var mı yoksa çekil köşene!

Sitelerde Paylaş

Görüyoruz ki, bir takım salaklar, işçi haklarından bahsediyor...

Hangi işçi, hangi işçinin hakkı? Olmayan işçinin hakkı mı olur?

Bilen bilmeyen de sanacak ki, Osmanlı böyle her şehrinin yarısı olan fabrikalar bırakmışta, öyle gitmiş. Ne geri zekalılar var şu hayatta.

Atatürk zamanında, ortada olan, köylülerdir. Ve Atatürk'te onları kalkındırmaya uğraşmıştır. Toprak reformu falan filan. 

Eh, o köylülerde, bugün hala daha kendilerini emen osmanlı idaresine koşup, ellerindeki toprakları da eski devri gibi aptalca kullanınca, daha ne olacaktı? 

Sitelerde Paylaş

Güneş dil teorisi yanlışlanmış filan değildir. Mu kıtası bulunamamıştır.

Bütün bunlar araştırılması ve yanlışlanma ya da doğrulanma için kanıt aranması sakıncasız konular. Tıpkı Sümerler ve Mayalar ile Türkler arasında bağlantı aramak gibi. Bunları araştırmakta hiç bir sakınca olmadığı gibi son derece yararlı sonuçlar alınabilecek konular. 

Atatürk'ün yerinde ben olsam ne yapardım sorusuna gelince. Pek bir şey yapamazdım. Bu mallarla mı uğraşacağım deyip işi oluruna bırakır, devrim mevrim uğraşamaz kafamı ağrıtamazdım. Atatürk'teki insan üstü dirayet ve kararlılığa hayran olmamak elde değil. Olağanın üzerinde bir insan. Uzaydan gönderilmiş bir Tytanouslu gibi bir adam. 

Halkı kıymetini bilemedi o ayrı...

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Kanıt bulunamadı

İyi işte doğrulanmadı ve yanlışlanmadı. Evrim teorisi gibi netleşmiş bir dil teorimiz yok elimizde. İnsanların oluşturduğu ilk dil nedir bilmek çok zor, olanaksıza yakın. Bir standart kabul etsek, yüz kelime asgari içerecek ve isim zarf yüklem sırası bulunacak gibi, bu standardı karşılayan bir dili ilk kimler konuştu bilemiyoruz.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, bilgivehis yazdı:

Hah işte başlıkla alakasız yine karalama başladı.

O günün koşullarında daha iyi bir sistemin yoksa sus ve sesini çıkartma, daha fazla rezil olma.

Ben Atatürk hakkında yazın-çizin demedim, daha iyi bir sistemin var mı yoksa çekil köşene!

Neresi alakasız?

Ekonomik modelini beğenmiyorum.Sosyalizmi uygulasaydı daha başarılı olurdu.

Atatürk Ağalık sistemini kaldırmadı.Kaldırdı diyorsan buyur göster.

Karalama yapmıyoruz gerçekleri söylüyoruz.

Senin gibi İngiltere kralı Atatürk ün elini öpmüş diye resim atmıyoruz.

Öveyim derken rezil oluyorsunuz.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Neresi alakasız?

Başlık Atatürk'ün yerinde olsaydınız ne yapardınız diye bir soru başlığı, oysa sen fırsattan ganimet çıkarmaya çalışıp klasik eleştiri ve hatta karalama yöntemine başvurdun, bu yüzden alakasız ve bu yüzden tepki aldın.

Ekonomik modelini beğenmiyorum.Sosyalizmi uygulasaydı daha başarılı olurdu.

İşte salak, bilgisiz, art niyetli olduğunu kanıtlıyorsun, kapitalizm olmadan, işçi sınıfı oluşmadan, daha feodalizm dahi ülkede varlığını sürdürürken sosyalizme geçilirmiş gibi konuyu ajite ediyorsun, bu da geri zekalı olduğunun açık ve net göstergesi.

Atatürk Ağalık sistemini kaldırmadı.Kaldırdı diyorsan buyur göster.

Karalama yapmıyoruz gerçekleri söylüyoruz.

Ulan essahtan geri zekalısın, Atatürk'ün getirdiği sistem, açtığı fabrikalar, ekonomik model, devrimler ve Altı Ok ne içindi zan ediyorsun, işte bunlar ağalık düzenini yıkmak yerine modern-kalkınmış bir ülke inşa etmek içindi, gerçi sen ve senin gibiler bunu anlayamaz, ancak böyle sıçarsınız.

Senin gibi İngiltere kralı Atatürk ün elini öpmüş diye resim atmıyoruz.

Her mesajda bunu söylemen bir ajitasyondan ibarettir, bununla bütün salaklığını örtbas edeceğini sanıyorsun, diyelim ki, o resimde ben yanıldım, öyle ya yanıldığımı düşünelim, bu yaptığın salakça yorumlarını kapatmaz, aksine her ajite yapman art niyetini daha çok ele veriyor.

Atatürk'ün yerinde olsan sosyalizmi nasıl getirirdin, madem bunu yapardım diyorsun, o halde bunu kanıtlamakla yükümlüsün, haydi görelim bakim sosyalizmi nasıl getirirdin?

Sitelerde Paylaş

Sosyalizm bütün dünyada kesin bir başarısızlığa ve yenilgiye uğrayarak tümüyle çöktü. Atatürk iyi ki de bunu seçip bizi de enkazın altında kalmaya mahkum bırakmamış. Atatürk'e ne çok şey borçluyuz. Geleceğimizi inşa etmiş zekasıyla ve en iyi şekilde planlamış. Ona layık olabilseydik bugün hedeflediği çağdaş uygarlık düzeyini aşmış olurduk. Ona layık olamadığımız için Arap ligine düştük çukurda debelenip duruyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...