Jump to content

Muhkem Ve Müteşabih Ayetlerin İslam Dışı Açıklaması Üzerine

Recommended Posts

Herkes biliyor ki, Kur'an'da bazı müteşabih ayetlerin olduğu söylenmiştir. Bunun İslamî nedeni belli olsa da İslam dışı, Muhammed'in şizofren olmadığı varsayımıyla, göremedim. Sizce neden müteşabih ayetler olduğu söylenmiştir?

Ali İmran Sûresi 7. Ayet: Sana Kitabı indiren O'dur. O'ndan, Kitabın anası (temeli) olan bir kısım ayetler muhkem'dir; diğerleri ise müteşabihtir. Kalplerinde bir kayma olanlar, fitne çıkarmak ve olmadık yorumlarını yapmak için ondan müteşabih olanına uyarlar. Oysa onun tevilini Allah'tan başkası bilmez. İlimde derinleşenler ise: "Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır" derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp düşünmez.

Sitelerde Paylaş

"İlimde derinleşenler"in deyip diyebileceği anca "inandık rabbimizdendir" demek ise, onların o derinleştikleri ilmin taaa en derin yerine koyayım taşın gediklisini yani artık... :D

Onu ebem de derdi, bunu demek için ilimde milimde derinleşmeye merinleşmeye ne gerek var ülen embesilin en idyotu geri zekalı allah! Deyip diyeceğin laf buysa, senin de beyninin taaaa ilminde derinleşeyim ben... :lol:

Yahu o değil de bu cahil çöl yağmacısının ilkel cep ajandasında bir olağanüstülük görenin aklına şaşıyorum! Lan bunda ne gibi olağanüstü bir özellik görmeyi nasıl başarıyorsunuz be! Bunda yazanın daha iyisini ebem de söyler dedem de be!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Herkes biliyor ki, Kur'an'da bazı müteşabih ayetlerin olduğu söylenmiştir. Bunun İslamî nedeni belli olsa da İslam dışı, Muhammed'in şizofren olmadığı varsayımıyla, göremedim. Sizce neden müteşabih ayetler olduğu söylenmiştir?

Ali İmran Sûresi 7. Ayet: Sana Kitabı indiren O'dur. O'ndan, Kitabın anası (temeli) olan bir kısım ayetler muhkem'dir; diğerleri ise müteşabihtir. Kalplerinde bir kayma olanlar, fitne çıkarmak ve olmadık yorumlarını yapmak için ondan müteşabih olanına uyarlar. Oysa onun tevilini Allah'tan başkası bilmez. İlimde derinleşenler ise: "Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır" derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp düşünmez.

25 dakika önce, democrossian yazdı:

"İlimde derinleşenler"in deyip diyebileceği anca "inandık rabbimizdendir" demek ise, onların o derinleştikleri ilmin taaa en derin yerine koyayım taşın gediklisini yani artık... :D

Onu ebem de derdi, bunu demek için ilimde milimde derinleşmeye merinleşmeye ne gerek var ülen embesilin en idyotu geri zekalı allah! Deyip diyeceğin laf buysa, senin de beyninin taaaa ilminde derinleşeyim ben... :lol:

Keşke ilimde derinleşenler de Allah'ın cennetine girse bu ayette de bunu diyor sanırım. Küfürden de geri kalmıyorsunuz iliminize mi güveniyorsunuz? Anlıyor da anlamıyormuş gibi mi yapıyorsunuz? Siz necisiniz? Birileri buna inanıyor diye mi buna inanmıyorsunuz? Yoksa bildiğiniz başka konular mı var? Ne biliyorsunuz sizi ilim veya bilim nasıl kurtaracak bilimde bu kadar derinleşebildiniz mi? 

Güneşin bir kızıl deve dönüşüp dünyayı yutacağı senaryosundan torunlarınıza ne vereceksiniz de bundan kurtulabilecekler? Evet nasıl kurtulabilirler böyle bir ateş çemberinden? Bilimde nerelerdesiniz bir görelim.

Yunus Emre de bir şeyler söylemiş bu konuda bir bakalım.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, 
Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır? 

Okumaktan mana ne, kişi Hakkı bilmektir, 
Çün okudun bilmezsin, ha bir kuru emektir. 

Okudum bildim deme, çok taat kıldım deme, 
Eri hak bilmez isen, abes yere yelmektir. 

Dört kitabın manası bellidir bir elifte, 
Sen elifi bilmezsin, bu nice okumaktır? 

Yiğirmi dokuz hece, okursun uçtan uca, 
Sen elif dersin hoca, manası ne demektir? 

Yunus der ki: Ey hoca, gerekse var bin Hacca, 
Hepisinden iyice, bir gönüle girmektir. 

Yunus Emre 

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Carl Sagan bir konferansında üç milyar yıl sonra güneşin bir kırmızı dev olup dünyayı yutacağını söylemiş. İzleyenlerden biri heyecanlanıp "pardon milyar yıl dediniz değil mi?" diye teyit ettirmiş. Sagan milyar yılı teyit ederek tekrarlayınca  "tanrıya şükür, bir an milyon dediniz sandım" demiş! :lol:

Ben Sagan olsam "pardon düzeltiyorum üç bin yıl sonra diyecektim" derdim! :D

Sitelerde Paylaş

Kısaca özetlemek gerekirse, piyasada üç çeşit yalancı vardır.
Bunlar küçük, orta ve büyük boy yalancılar diye üçe ayrılırlar.
Mesela eşini aldatanlar nispeten küçük boy yalancılar kategorisine girerler. :rolleyes:
Buna mukabil birisini öldürüp bunu inkar edenlere orta boy yalancılar diyebiliriz.
Ama bir de bazıları var ki, onlar banko büyük boy yalancılar kategorisine girerler.
Mesela Tanrı elçisi iddiasında olanların tümü bu kategoride cirit atarlar. :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu müteşabih ayetlerin yorumunu sadece Allah'ın kendisi biliyorsa ne diye kitaba koyup kafa karıştırıyor? Kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramayan ayetlerin kitapta ne işi var? Kitap daha kalın olsun diye mi?

Tüm insanlığa gönderildiği iddia edilen bir kitapta ne anlama geldiği belli olmayan ifadeler olması saçmalıktan başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

Hacc 16 : Böylece biz Kur’an’ı apaçık âyetler hâlinde indirdik. Şüphesiz Allah, dilediğini doğru yola iletir.
...
O zaman bu ne şimdi?
Apaçık mı müteşabih mi?
...
Ulan bunu bir erkek iki ay arayla sevgilisine söylese, kadın o dakka terkeder adamı. "Sen tutarsızsın" diyerek ...

Sitelerde Paylaş

Müteşabih ayetleri anlamada farklılıklar söz konusu bir kısım olduğu gibi kabul eder ne olduğunu sorgulamaz,bir kısmı asıl önemli olanın anlatılmak istenen olduğunu ifade eder

Örneğin cennet cehennemin uhrevi tanımlarında müteşabihlik vardır aynı zamanda allahta da müteşabihlikliler vardır, insan aklının anlayabilmesi için benzetmeler bulunuyor ki mukatta harfleri direk kapalıdır.İnternette gezinirken gördüğüm bazı yazıların linkleri: A, B, C,

Öte yandan kuranda neyden bahsettiği anlaşılmayan hikayeler de vardır ki bunlardan anlam çıkarmakta imkansız örnek olarak zülkarneyn hikayesi,19 melek(melek diye bir şey yok),cinler ve şeytan(böyle şeyler de yok fakat elma hikayesi ), secde,rüku,kıyam,haccın mantığı ki törensel ibadetin amacı nedir yada dinlerle faşizm arasındaki bağlantı üzerine düşünülebilir.peygamberlik işi neyin nesi hatta allah neyin nesi...

Ben böyle ayetlerde yer yer tanrı(allah) kavramı üzerinden mutlak itaat telkini olduğunu düşünüyorum sorgulayan müslüman olayını da sorgulayan teslim olmuş olarak çevirirsek isabetli kaçar, kime teslim oldukları belirsiz...

Bizim asıl ilgilenmemiz gereken şeriat istemediğimize göre muhkem ayetlerdir,içki yasaklansın mı? yada evlilik dışı ilişki yasaklansın mı? aranızda domuz eti sevenler var mı bilmiyorum gerçi,yada kuranın erkek ve kadına biçtiği rolller, boşanmanın durumu,muhafazakar kurallar...

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, yüpyücecik yazdı:

.....

Örneğin cennet cehennemin uhrevi tanımlarında müteşabihlik vardır aynı zamanda allahta da müteşabihlikliler vardır, insan aklının anlayabilmesi için benzetmeler bulunuyor ki mukatta harfleri direk kapalıdır.İnternette gezinirken gördüğüm bazı yazıların linkleri: A, B, C,

Öte yandan kuranda neyden bahsettiği anlaşılmayan hikayeler de vardır ki bunlardan anlam çıkarmakta imkansız örnek olarak zülkarneyn hikayesi,19 melek(melek diye bir şey yok),cinler ve şeytan(böyle şeyler de yok fakat elma hikayesi ), secde,rüku,kıyam,haccın mantığı ki törensel ibadetin amacı nedir yada dinlerle faşizm arasındaki bağlantı üzerine düşünülebilir.peygamberlik işi neyin nesi hatta allah neyin nesi...

Ben böyle ayetlerde yer yer tanrı(allah) kavramı üzerinden mutlak itaat telkini olduğunu düşünüyorum sorgulayan müslüman olayını da sorgulayan teslim olmuş olarak çevirirsek isabetli kaçar, kime teslim oldukları belirsiz...

.....

Sihirbazlar çok eski zamanlardan beri izleyicilerini etkileyebilmek adına bazı "sihirli" sözcükler kuıllanırlar. İzleyici o sözlere odaklanırken göz bağcılığı yapıp sözde sihirlerini sergilerler.
Mukatta harfleri veya ne idiğü belli olmayan hikayeler arkaik metinlerden yapılan alıntıların salakça çevirisi ve ilüzyonik sihir sözcükleri/harfleridir diye düşünüyorum.

tarihinde adeist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...