Jump to content

Düz Dünya-Kanıtı Var Mıdır, Doğruysa Neden Gizlenmektedir Ve Hakkındaki Akademik Makâleler nelerdir?

Recommended Posts

On 17.05.2018 at 20:07, Natüralist Ateist yazdı:

@John Ahmet adlı arkadaşımız düz dünyayı savunduğundan bu başlığı açmak istedim. Düz dünya fikri bilim tarafından neden desteklenmemektir? Neden böyle bir korku -doğruysa- vardır, düz dünya hakkında? Lehine kanıtlar nelerdir?

Bu adam neci ben anlayamdım

Sitelerde Paylaş
  • İleti 211
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13 saat önce, John Ahmet yazdı:

Sizin gibi orta doğulu kör cahiller değilim her yönden sizden daha farklı ve üstünüm.

Narsist Kişilik Bozukluğunuz filan mı var acaba?

Dünyanın şekli ne olursa olsun bazı yerlerden bazı yıldızları göremezsin diyorum hala dünyanın yuvarlak olduğuna kanıt olduğunu iddia ediyor.

Yahu, bu normalde görülen bir yıldız. Ama düz dünya modeline uymuyor. Üstün olduğunuzu iddia ediyorsanız bunu da anlamalısınız.

Bu nasıl bir kanıt oluşturuyor sen daha detaylı yaz.

Bu yıldızı aynı anda hem Sydney'den hem de Cape Town'dan görebilirsin. Bunu düz dünyada nasıl açıklıyorsunuz?

Ayrıca, şu ana kadar yaptığım internet araştırmalarında şunu buldum:

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download%3Fdoi%3D10.1.1.595.9657%26rep%3Drep1%26type%3Dpdf&ved=2ahUKEwjj34bqlpnbAhUE_ywKHSu8Dkk4ChAWMAV6BAgDEAE&usg=AOvVaw3ZENuFxrjJAM6vanSS_9nK

Belki başkaları daha iyi açıklar. O yüzden bu konuyu hakkında daha fazla konuşmamayı tercih ediyorum. 

https://www.grc.nasa.gov/www/k-12/airplane/thermo2.html

Sitelerde Paylaş

İşiniz gücünüz yok mu sizin?

Bir deli bir kuyuya taş atıyor, sizde gelmişsiniz...

Dünyanın düz olmadığının ispatı mı? bunlara mı anlatacaksınız, salak mısınız?

Durun ben yapayım size, dünyanın düz olmadığının ispatını. 

Bak düz dünyacı kardeşim, şu an benim sana doğru uzattığım yarrağım senin götüne girmiyorsa, demekki dünya düz değil. Düz olsa, sırayal taa buradan, taa senin sülalende kim varsa onun götüne girip çıkıyor olurdu. 

Hah, gördün mü bak, nasıl ispatladım, dünyanın düz olmadığını, şimdi götün yiyorsa, sen ispat et yarrağımın boyunun o kadar olmadığını... 

Bunlaırn anlayacağı dil budur, o salak aklınız bir türlü almadı gitti. 

Sitelerde Paylaş

@John Ahmet ile  @gariban_derviş  

Düz dünyayı savunanların wiki sitesine baktınız mı?

https://wiki.tfes.org/Distance_to_the_Sun

Düz dünyacılara göre Güneşin dünyadan uzaklığı 3000 kara mili .:)

düz dünya modeline göre 21 martta kuzey kutbundan bakan biri güneşi ufuktan 24 saat boyunca sürekli 30 derece yukarda görmesi gerekir.

Küresel dünya modeline göre ise güneş 24 saat boyunca ufuktan  0.5  dereceden 0.9 dereceye yükseliyor .

Düz dünya modeli gözlemler ile uyumlu değil.

http://aa.usno.navy.mil/cgi-bin/aa_altazw.pl?form=2&body=10&year=2018&month=3&day=21&intv_mag=10&place=&lon_sign=1&lon_deg=45&lon_min=0&lat_sign=1&lat_deg=90&lat_min=0&tz=3&tz_sign=1

Xlg_globe_3.jpg

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

Düz dünyayı savunanların wiki sitesine baktınız mı?

https://wiki.tfes.org/Distance_to_the_Sun

Düz dünyacılara göre Güneşin dünyadan uzaklığı 3000 kara mili .:)

düz dünya modeline göre 21 martta kuzey kutbundan bakan biri güneşi ufuktan 24 saat boyunca sürekli 30 derece yukarda görmesi gerekir.

Küresel dünya modeline göre ise güneş 24 saat boyunca ufuktan  0.5  dereceden 0.9 dereceye yükseliyor .

Düz dünya modeli gözlemler ile uyumlu değil.

Burada yazanlar Eratosthenes'in dünyanın çevresini ve güneşin uzaklığını hesapladığı kalkülasyonlardır. Düz dünya ile ilgili yeterli kanıt sunmazlar. Zaten kendisi M.Ö 276-194 yıllarında yaşamıştır. Küçümsemiyorum ancak burada yazanlar düz dünyaya kanıt oluşturmamaktadır. Yine yuvarlak dünyaya da kanıt oluşturamazlar.

4 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Bu yıldızı aynı anda hem Sydney'den hem de Cape Town'dan görebilirsin. Bunu düz dünyada nasıl açıklıyorsunuz?

Bu iddianı biraz zihninde canlandır ne bileyim bir odanın ortasında havada asılı duran çeşitli şekillerde bir kaya parçası hayal et ve odanın duvarlarına tellerle tutturulmuş ledlerin olduğunu düşün şimdi bu kayanın (artık her ne şekildeyse) üzerinde duran bir böceğin hangi ledleri görüp hangi ledleri görmediği bu kaya parçasını bir küre olarak tanımlar mı? Senden net bir cevap istiyorum. Bunu sadece bir yıldızın (ledin) bilgisi ile ispatlayabilir misin? Anlamıyorsunuz hala yazmak zorunda kalıyorum.

Şu ana kadar uydulardan alınan görüntüler ve kanıt olarak yazabildikleriniz doğrultusunda dünya sadece bir disk şeklindedir. Daha fazla gözlem deney sunarsanız bu durumu değiştirebilirsiniz belki ancak şimdilik durum budur. (Eldeki kanıtlar doğrultusunda demek istiyorum)

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John Ahmet said:

Şu ana kadar uydulardan alınan görüntüler ve kanıt olarak yazabildikleriniz doğrultusunda dünya sadece bir disk şeklindedir. Daha fazla gözlem deney sunarsanız bu durumu değiştirebilirsiniz belki ancak şimdilik durum budur. (Eldeki kanıtlar doğrultusunda demek istiyorum)

Höst!

:)

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Bu iddianı biraz zihninde canlandır ne bileyim bir odanın ortasında havada asılı duran çeşitli şekillerde bir kaya parçası hayal et ve odanın duvarlarına tellerle tutturulmuş ledlerin olduğunu düşün şimdi bu kayanın (artık her ne şekildeyse) üzerinde duran bir böceğin hangi ledleri görüp hangi ledleri görmediği bu kaya parçasını bir küre olarak tanımlar mı? Senden net bir cevap istiyorum. Bunu sadece bir yıldızın (ledin) bilgisi ile ispatlayabilir misin? Anlamıyorsunuz hala yazmak zorunda kalıyorum.

Hayır. Ama düz dünya modelinde olmaz bu. Benim iddiam da buydu. Düz dünyada olamaz böyle bir şey.

9 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Şu ana kadar uydulardan alınan görüntüler ve kanıt olarak yazabildikleriniz doğrultusunda dünya sadece bir disk şeklindedir.

NASA bu kadar salak olabilir mi? Ne zannediyorsunuz NASA'yı yahu?

9 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Daha fazla gözlem deney sunarsanız bu durumu değiştirebilirsiniz belki ancak şimdilik durum budur. (Eldeki kanıtlar doğrultusunda demek istiyorum)

Oxford'a gidin işte. Kimse de gitmiyor nedense.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Burada yazanlar Eratosthenes'in dünyanın çevresini ve güneşin uzaklığını hesapladığı kalkülasyonlardır. Düz dünya ile ilgili yeterli kanıt sunmazlar. Zaten kendisi M.Ö 276-194 yıllarında yaşamıştır. Küçümsemiyorum ancak burada yazanlar düz dünyaya kanıt oluşturmamaktadır.

erastohenesin yaptığı  gölge deneyi ve kullandığı fomüller yanlış mı?:)

Bugünde yapabiliriz aynı deneyi bulunduğun yerde saat 12 de  yere dikine 1 metre boyunda kazık çakıp gölge boyunu ölçeceksin.

Almanyada  amerikada yaşayan birinden de aynı şeyi yapmasını isteyeceğiz.

Gölge değişimini düz dünyaya göre açıklarım diyorsan buyur açıkla.:)

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, GREENHOUSE yazdı:

erastohenesin yaptığı  gölge deneyi ve kullandığı fomüller yanlış mı?:)

Bugünde yapabiliriz aynı deneyi bulunduğun yerde saat 12 de  yere dikine 1 metre boyunda kazık çakıp gölge boyunu ölçeceksin.

Almanyada  amerikada yaşayan birinden de aynı şeyi yapmasını isteyeceğiz.

Gölge değişimini düz dünyaya göre açıklarım diyorsan buyur açıkla.:)

Bu deneyleri sen yaptın mı? Benzer şekilde lazer deneyi yapmışlar ve sonuçlar düz dünyanın lehine çıkmış. Zaten bu söylentiler buralardan kaynaklanıyorlar. Kesin sonuç için daha fazla deney yapmak lazım. Ben Eskişehir'deyim sizlerle Eratosthenes'in yaptığı deneyi tekrarlayalım ve sonuçları paylaşalım ben hazırım bunun için, Türkiye dışından bir kaç kişi daha bulmak lazım, zaman olarak benim serverların zamanını kullanırız. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Benzer şekilde lazer deneyi yapmışlar ve sonuçlar düz dünyanın lehine çıkmış.

Ne zaman Noble fizik ödülü alacaklar?

13 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Kesin sonuç için daha fazla deney yapmak lazım.

Var işte deneyler. Güneyhaçı düz dünyada nasıl açıklanıyor?

14 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Ben Eskişehir'deyim sizlerle Eratosthenes'in yaptığı deneyi tekrarlayalım ve sonuçları paylaşalım ben hazırım bunun için, Türkiye dışından bir kaç kişi daha bulmak lazım, zaman olarak benim serverların zamanını kullanırız. 

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.haystack.mit.edu/edu/pcr/radio_waves/Geodesy/EratosthenesActivity.docx&ved=2ahUKEwiR-uyf4JnbAhXCDZoKHbwYCcQQFjACegQIABAB&usg=AOvVaw0y0HDOrGrpzZO6HgXLycU-

Sitelerde Paylaş

Kim diyor, teknik imkanların sadece NASA´da olduğunu ?

Ruslar, Avrupalı´lar, Çinler, Japonlar; bunlar ne yapıyorlar dersiniz ?

Yahu, 500´ün üzerinde insan dünyayı uzaydan gördü, hem de 40 farklı milleten !

Bunların  hepsi mi yalancı ?

Cins cins konuşacağınıza, alırsınız ucuzundan bir bilet.

Birinci sınıf olması da şart değil; doğru Güney Afrika´ya.

Oradaki Ay dedemizin çehresi buradakin tam tersi !

Niye acaba ?

Çenenizin yerine, ufkunuz genişlesin biraz.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, John Ahmet yazdı:

Bu deneyleri sen yaptın mı? Benzer şekilde lazer deneyi yapmışlar ve sonuçlar düz dünyanın lehine çıkmış. Zaten bu söylentiler buralardan kaynaklanıyorlar. Kesin sonuç için daha fazla deney yapmak lazım. Ben Eskişehir'deyim sizlerle Eratosthenes'in yaptığı deneyi tekrarlayalım ve sonuçları paylaşalım ben hazırım bunun için, Türkiye dışından bir kaç kişi daha bulmak lazım, zaman olarak benim serverların zamanını kullanırız. 

http://stellarium.org

Bu programı kur.

Bulunduğu şehiri veya diğer herhangi bir dünya şehiri seç.Bulunduğun şehirde veya diğer şehirlerde gök cisimlerinin yerlerini ufuk çizgisine göre kaç derece yüksekte olduğunu bulabilirsin.

Programdan Öğlen saat 12:00 de güneşin açısını bul.

yere dikine çubuk dik.çubuk boyunu ve gölge boyunu ölç.

açı = arctan(çubuk boyu/gölge boyu)

Bu açı ile programdaki açı değeri aynı çıkacak.

Arama kısmına gacrux yazıp güney haçı yıldızının yerinide bulabilirsin.

Şu an tam güneyde yaklaşık 7 derece ufuğun altında.Bulunduğum yerden görünmüyor.

Düz dünya modeline göre görünmesi gerekiyordu.

tarihinde GREENHOUSE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, GREENHOUSE yazdı:

Bu programı öğrenmem iyi oldu. Sen demiştin ya uydu görüntüleri dünyayı disk şeklinde gibi gösteriyor böyle görünmesi balık gözü kameradan da kaynaklanıyor olabilir vs. 

Ben de diyorum şimdiye kadar yazdıklarımız ve sunduğumuz kanıtlarla henüz dünyanın disk şeklinde olduğunu kanıtlamış olduk. Güney haçı bu durumda da belirli noktalardan gözükürken bazılarından gözükmez. Dünyanın küre şekline yakın bir yuvarlaklıkta olduğunu henüz kanıtlayamamış olduk bunu da anlamadıysanız artık ne diyebilirim. Sanırım daha fazla kanıt gerekli...

Bu arada @GREENHOUSE devridaim ile ilgili açtığın başlığa yazdıklarıma henüz cevap vermemişsin bir ara bakarsın.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, John Ahmet yazdı:

Ben de diyorum şimdiye kadar yazdıklarımız ve sunduğumuz kanıtlarla henüz dünyanın disk şeklinde olduğunu kanıtlamış olduk.

Nasıl yahu?

7 saat önce, John Ahmet yazdı:

Güney haçı bu durumda da belirli noktalardan gözükürken bazılarından gözükmez.

Güneyhaçı adı üzerinde bir güney yarımküre yıldızıdır. Düz dünya modelinde güney yarımküre dünyayı çevreler ve yıldızlar çok küçüktür. Dolayısıyla yarımküreye, yani farklı yönlere bakan Avustralyalı ve Güney Afrikalı iki gözlemcinin aynı yıldızı görmesi beklenemez, hele hele Arjantinli birisini de işin içine katarsak. Ama bu takımyıldızı oralardan aynı anda görülebilir.

Sitelerde Paylaş
On 23.05.2018 at 08:20, Natüralist Ateist yazdı:

Nasıl yahu?

On 23.05.2018 at 08:20, Natüralist Ateist yazdı:

Güneyhaçı adı üzerinde bir güney yarımküre yıldızıdır. Düz dünya modelinde güney yarımküre dünyayı çevreler ve yıldızlar çok küçüktür. Dolayısıyla yarımküreye, yani farklı yönlere bakan Avustralyalı ve Güney Afrikalı iki gözlemcinin aynı yıldızı görmesi beklenemez, hele hele Arjantinli birisini de işin içine katarsak. Ama bu takımyıldızı oralardan aynı anda görülebilir.

Siz konuyu yanlış algılıyorsunuz düz dünyayı savunmuyorum. Elinizdeki verilerle dünyanın küreye yakın bir yuvarlaklıkta olduğuna kanıt sunamıyorsunuz bunu ifade etmek istiyorum. Güneyhaçı yıldızı dünyanın yuvarlaklığını garanti edemez. Bu iddiana göre dünya her hangi 3 boyutlu bir şekilde olabilir sadece 3 boyutlu olduğuna bir kanıttır.

Gördüğünüz gibi düz dünya fikrini geçersiz kıldığınızı sanıyorsunuz ancak dünyanın yuvarlak olmasına gerçek bir kanıt sunamıyorsunuz. Benim ifade etmek istediğim budur.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Düz dünyanın olamayacağını kabûl ediyor musunuz bari? Geoit dünyayı kanıtlarım ama ilk önce onu bilmem gerek.

Düz dünyanın olup olmayacağını değil geoit, yuvarlak her neyse dünyanın bu şekline kanıt getiremezsin diyorum. Bir dene istersen.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Soruma cevap verin ilk önce.

Yeterli ve doğru bir kanıt sunarsan beni dünyanın geoit, küre, yuvarlak olduğuna ikna etmiş olacaksın. Kanıt yeterince güçlü ise buna ikna olabilirim ancak şu durumda neye inanacağımı bilmiyorum. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...