Jump to content

İsa Mesih Kimdir

Recommended Posts

• İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İsa Mesih üzerine çok fazla kaynak var. Benim asıl sormak istediğim Mehdi kimdir ve geleceğine inanılan Mehdi, İsa Mesih midir değil midir? Siz bu konuda neye inanıyorsunuz ve hırıstiyanlar bu konuda genel olarak ne biliyorlar. 

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John Ahmet yazdı:

İsa Mesih üzerine çok fazla kaynak var. Benim asıl sormak istediğim Mehdi kimdir ve geleceğine inanılan Mehdi, İsa Mesih midir değil midir? Siz bu konuda neye inanıyorsunuz ve hırıstiyanlar bu konuda genel olarak ne düşünüyorlar. 

Biz hristiyanlar İsa Mesih'in günahlarımız için  ölüp 3 gün sonra dirildiğine inanıyoruz.Ve ben daha yeni hristiyanım ve dinimi araştırıyorum.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Biz hristiyanlar İsa Mesih'in günahlarımız için  ölüp 3 gün sonra dirildiğine inanıyoruz.Ve ben daha yeni hristiyanım ve dinimi araştırıyorum.

Mehdi konusunda bir bilgim yok diyorsun. Peki Mehdi, İsa Mesih'in bir enkarnasyonu mudur? Kimdir? İncil'de bunu açılayan bir metin var mı?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John Ahmet yazdı:

Mehdi konusunda bir bilgim yok diyorsun. Peki Mehdi, İsa Mesih'in bir enkarnasyonu mudur? Kimdir? İncil'de bunu açılayan bir metin var mı?

Hayır Mehdi İsa Mesih'in enkarnasyonu değildir.Sadece Tanrının insan bedeninde dünya'da yaşamıştır.Yani İsa Mesih enkarnasyonu diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Hayır Mehdi İsa Mesih'in enkarnasyonu değildir.Sadece Tanrının insan bedeninde dünya'da yaşamıştır.Yani İsa Mesih enkarnasyonu diyebiliriz.

İsa Mesih'in enkarnosyonu mudur dedim hem evet hem hayır gibi bir cevap verdin. (İlk cümlen ve son cümlen). Bunu benden başkasına söylesen çok farklı şeyler okuyabilirdin ancak ben aynı anda  birbirlerine zıt iki  olasılığın mümkün olabileceğini algılayabilecek kadar evrimleştim. Fakat bunu biraz daha açabilir misin ne demek istedin?

tarihinde John Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, John Ahmet yazdı:

İsa Mesih'in enkarnosyonu mudur dedim hem evet hem hayır gibi bir cevap verdin. (İlk cümlen ve son cümlen). Bunu benden başkasına söylesen çok farklı şeyler okuyabilirdin ancak ben aynı anda  birbirlerine zıt iki  olasılığın mümkün olabileceğini algılayabilecek kadar evrimleştim. Fakat bunu biraz daha açabilir misin ne demek istedin?

Yani İsa Mesih Tanrıdır ve insan biçiminde bizim günahlarımızdan ötürü gelmiştir,ve dirilmiştir.Biz buna enkarnasyon da diyebiliriz.Hayır dediğimin sebebi ise Mehdi'nin İsa Mesih'in dünyaya gelmiş hali değildir dedim.Hristiyanlıkta Mehdi inancı yoktur diye biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Tengrici anlaşılan sürü mantalitesinden zihnini kurtaramıyor. Bir sürüye ait hissetmek onu rahatlatıyor. Dünyadaki en büyük insan sürüsü ise Hristiyanlar. Mantığı şöyle çalışıyor: Bunca insana ne olacaksa bana da o olacak. 

Yani milyonlarca insan bir felakete de uğrasa, hep bir ağızdan çığlık çığlığa bağırmaları bile bir iştir. Belki bu kadar yoğun çığlık birileri tarafından dikkate alınır! Bilinçaltındaki psikolojik fikir bence bu.

Ateist olup yalnız bir kurt olarak dolaşmak onu korkutuyor olmalı. Tabii bu korkuları biz de çektik. Tüm arkadaşlarım, akrabalarım müslim. Siyah bir sürü içinde tek beyaz olmak çok korkutucu geliyordu. Uzun süre ateistim diyemedim. Terim uygunsa ateist olana kadar akla karayı seçtik, çok zorlandık. Doğaldır.

Ateist olduğumu açıklayınca da sürekli bir şekilde tepki aldım. Aslında Türk müslimleri öyle dışlayıcı değillerdir. Yani seni dışlayıp yalnızlığa itip cezalandırmıyorlar. Tersine daha çok içerde tutmaya çalışıyorlar. Üzerine daha bir düşüyorlar. Bu ise beni çok sıktı. Gelmeyin üzerime ateistim ve bundan dönmem söz konusu değil diye ben bunalıp öfkelendim. Pek öfke ile muhatap olmadım. Daha çok üzüntüden ağlama ile filan, duygu sömürüsü ile karşılaştım. Kalkıp istiğfar çekip aptes alan allahım saptırma kullarını diye dua eden bile gördüm. :lol:

Çok samimi dostlarımı kaybettim. İstesem dostluklarını tekrar kazanırım ama istemiyorum. Çünkü tiksinti geldi artık, dinden çok rahatsız oluyorum. Beni öğürtüyor, midemi kaldırıyor. Dini olan işlerden iğrenti geliyor.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, democrossian yazdı:

Tengrici anlaşılan sürü mantalitesinden zihnini kurtaramıyor. Bir sürüye ait hissetmek onu rahatlatıyor. Dünyadaki en büyük insan sürüsü ise Hristiyanlar. Mantığı şöyle çalışıyor: Bunca insana ne olacaksa bana da o olacak. 

Yani milyonlarca insan bir felakete de uğrasa, hep bir ağızdan çığlık çığlığa bağırmaları bile bir iştir. Belki bu kadar yoğun çığlık birileri tarafından dikkate alınır! Bilinçaltındaki psikolojik fikir bence bu.

Ateist olup yalnız bir kurt olarak dolaşmak onu korkutuyor olmalı. Tabii bu korkuları biz de çektik. Tüm arkadaşlarım, akrabalarım müslim. Siyah bir sürü içinde tek beyaz olmak çok korkutucu geliyordu. Uzun süre ateistim diyemedim. Terim uygunsa ateist olana kadar akla karayı seçtik, çok zorlandık. Doğaldır.

Ateist olduğumu açıklayınca da sürekli bir şekilde tepki aldım. Aslında Türk müslimleri öyle dışlayıcı değillerdir. Yani seni dışlayıp yalnızlığa itip cezalandırmıyorlar. Tersine daha çok içerde tutmaya çalışıyorlar. Üzerine daha bir düşüyorlar. Bu ise beni çok sıktı. Gelmeyin üzerime ateistim ve bundan dönmem söz konusu değil diye ben bunalıp öfkelendim. Pek öfke ile muhatap olmadım. Daha çok üzüntüden ağlama ile filan, duygu sömürüsü ile karşılaştım. Kalkıp istiğfar çekip aptes alan allahım saptırma kullarını diye dua eden bile gördüm. :lol:

Çok samimi dostlarımı kaybettim. İstesem dostluklarını tekrar kazanırım ama istemiyorum. Çünkü tiksinti geldi artık, dinden çok rahatsız oluyorum. Beni öğürtüyor, midemi kaldırıyor. Dini olan işlerden iğrenti geliyor.

Evet doğru diyorsunuz. İçimde korku var. Bu yüzden kendim dine inanınca huzur buluyorum. İncil de sevgi ayetleri beni çok etkiledi.

Sitelerde Paylaş

İsa kimdir? İsa gerçek yahudiliğe döneceğini , gerçek yahudiliği getireceğini söyleyip orta doğu mitleriyle yeni bir din yaratan sahtekârdır. Kısaca bu sözde reformist , ilerici İsa reform adı altında yeni bir din yaratmıştır buna da hıristiyanlık demiştir.

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Tengrizm yazdı:

doğru diyorsunuz. İçimde korku var. 

Olur, normaldir. Ben başıma kötü bir şey gelir ateist olunca diye değil ama bir sevdiğimin başına gelir diye korktum zamanında. O da Allahtan gelir diye filan değil. Korkum şuydu: Bu kötü olay yüzünden ben suçlanırsam bunu kaldıramam diye düşündüm. Sen ateist oldun bak allah sevdiğimizi alıp seni ve bizi cezalandırdı. İşin yoksa anlat ne alakası var beni cezalandırsaydı bu allah diye... Anlatamam ve bu suçlamayı kaldıramam diye korktum. Yoksa benim başıma ateist oldum diye geleceklerden korkum yok. Çünkü allaha inanmıyorum. Olmayan şeyden bir şey gelmez.

Sitelerde Paylaş

İsa, Museviliği içinde bulunduğu çıkmazdan çıkarmak ve hahamların etkisini kırmak isteyen birisiydi.

Yeni bir din yaratmak gibi bir amacı olmamıştır.

Sünneti ve domuz eti yeme yasağını kaldırarak ayrı bir inanç sistemi getiren Pavlus'tur. Bu uğurda teorik

ve pratik olarak İsa'yı izleyen havarilerle uzun süre mücadele etmiştir. O kadar başarılı olmuştur ki, öyle

olmamasına rağmen havari sayılmıştır. Tabii başarısında Roma İmparatorluğunun konjonktürel durumu

da çok etkili olmuş, şansı yaver gitmiştir denebilir.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Tengrizm yazdı:

Evet doğru diyorsunuz. İçimde korku var. Bu yüzden kendim dine inanınca huzur buluyorum. İncil de sevgi ayetleri beni çok etkiledi.

gökte bizi izlemekten başka amacı olmayan isa denen bu soytarının  hafta sonu ızgara yaptığı duman ve ateşle dolu özel bir mekanı var orada etlerinin dağlanacağı işkence çekeceğin çığlık çığlığa kalıp ağlayacağın boğazlanıp yanacağın dirilip dirilip aynı azabı sonsuza kadar yaşayacağın bir yer.

ama o bizi seviyor :)

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, İlluminatus yazdı:

gökte bizi izlemekten başka amacı olmayan isa denen bu soytarının  hafta sonu ızgara yaptığı duman ve ateşle dolu özel bir mekanı var orada etlerinin dağlanacağı işkence çekeceğin çığlık çığlığa kalıp ağlayacağın boğazlanıp yanacağın dirilip dirilip aynı azabı sonsuza kadar yaşayacağın bir yer.

ama o bizi seviyor :)

George Charlin :D 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Hangi arkeolojik kanıtlar?

Geçmişte birçok kuşkucu akademisyen Luka’yı eleştirirken özellikle yetkililer için kullandığı ünvanların başka kaynaklarda yer almadığını vurgulamaktaydı. Fakat Luka’nın tarihsel kesinliği, saydığı farklı bölgelerde görev yapan yöneticilerin ve ileri gelenlerin rütbelerini doğru sıra, kronoloji ve makam tanımı ile vermesi özellikle arkeolojik keşiflerle kanıtlanmaktadır.

Elçilerin İşleri 18:12-17’de, ikinci müjdeci seyahati sırasında Pavlus Ahaya valisi Gallio’nun huzuruna getiriliyor. Huzursuz olan Yahudiler Pavlus’a karşı dava açmış, onun suçlu bulunmasını istemektedirler. İncil olayları şöyle özetler: “Gallio’nun Ahaya Valisi olduğu sıralarda, hep birlikte Pavlus’a karşı gelen Yahudiler onu mahkemeye çıkardılar. “Bu adam Yasa’ya aykırı biçimde Tanrı’ya tapınmaları için insanları kandırıyor” dediler. Pavlus tam söze başlayacakken Gallio Yahudiler’e şöyle dedi: “Ey Yahudiler, davanız bir haksızlık ya da ciddi bir suçla ilgili olsaydı, sizleri sabırla dinlemem gerekirdi. Ama sorun bir öğreti, bazı adlar ve kendi yasanızla ilgili olduğuna göre, bu davaya kendiniz bakın. Ben böyle şeylere yargıçlık etmek istemem.” Sonra Gallio onları mahkemeden kovdu. Hep birlikte, havranın yöneticisi Sostenis’i yakalayıp mahkemenin önünde dövdüler. Gallio ise olup bitenlere hiç aldırmadı.”

Arkeoloji hem Gallio’nun kimliğini hem de Elçilerin İşleri yazılarının tarihselliğini teyit etmektedir. Delfos’ ta İmparator Claudius’a hitaben yazılmış bir levha vardır. İçinde “…arkadaşım Ahaya valisi Lukvus Yunus Gallio…” ifadesi geçmektedir. Tarihçiler bu levhanın MS. 52 yılına ait olduğunu saptadılar. Bu tarih, Pavlus’un o bölgede bulunduğu yaklaşık MS. 51 yılı ile tam olarak uyumludur.

Verdiğim sitedeki incil ve tevratı doğrulayan arkeolojik kayıtları detaylı açıklıyor.Mesela bu yukarıda incil de ki kayıtları arkeolojik kanıt olarak diyebiliriz.

tarihinde Tengrizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...