Jump to content

İsa Mesih Kimdir

Recommended Posts

• İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Nasıl? Metafiziksel iddiaları ondaki test edilebilir tarihsel ögelerin doğru olup olmadıklarıyla mı test ediyoruz?

İncil tarihsel olduğu için arkeolojik kanıtları ile incilin tarihselliğini kanıtlamış oluyor.

Sitelerde Paylaş

@Tengrizm hıristiyanlığın birçok ritüeli , sembolü paganlardan alıntıdır. Mesela noel bir pagan bayramıdır. Onların deyimiyle " Güneşin karanlığı yenmesini kutlarlar."  İsa'nın ölüp göğe yükselmesi masalı da yine bir pagan inancından alıntıdır. Hıristiyanlar kadınları cadı diye canlı canlı yakan yobaz katillerdir. Bunların nesi barışçıl?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Fikir Adamı yazdı:

@Tengrizm hıristiyanlığın birçok ritüeli , sembolü paganlardan alıntıdır. Mesela noel bir pagan bayramıdır. Onların deyimiyle " Güneşin karanlığı yenmesini kutlarlar."  İsa'nın ölüp göğe yükselmesi masalı da yine bir pagan inancından alıntıdır. Hıristiyanlar kadınları cadı diye canlı canlı yakan yobaz katillerdir. Bunların nesi barışçıl?

Başta Zeitgeist belgeseli olmak üzere son günlerde sorulan sık sorulardan biri şudur: İsa anlatısı aslında Mısır mitolojisindeki Horus’tan, Mitra’dan veya benzer figürlerden mi esinlendi?

Zeitgeist belgeselinin iddiasına göre, Horus ve/veya Mitra: Bakire İsis’ten doğdu; 25 Aralık’ta doğdu; doğduğunda 3 bilge kişi tarafından doğu yıldızıyla müjdelendi; Tifon gazabından kaçmak için Mısır’a gotürüldü; 12 muridi vardı; mucizeler gerçekleştirdi ve suyun üstünde yürüdü; El-Azur’u (Lazar’ı) diriltti; yaraları mucizelerle tedavi etti; kendisine verilen isimler “doğru yol”, “gerçek”, “aydınlık”, “Mesih” “Tanrı Oğlu” ve benzer isimler; çarmıha gerildi ve dirildi.

Devam etmeden şunu belirtmek lazım: Zeitgeist belgeseli hiçbir tarih veya arkeoloji uzmanının görüşünü yansıtmamakta. Kendi görüşlerini savunmak için benzer görüşe sahip komplo teorisyenleri ve astrologları alıntılamaktadır. Dolayısıyla iddialar biraz araştırma zahmetine girecek olanlar tarafından çürütülecek cinstendir. Şimdi teker teker belgeselin iddialarını ele alalım:

Bakire İsis’ten Doğdu:
İsis bakire değildi. Kocası Osiris diğer tanrılar tarafından parçalanmıştır. İsis, bu parçaları bir araya getirip, Nil Nehri’ne gidiyor ve kocası tekrar hayata dönüyor. Yalnız tek bir sorun var. Kocasının erkeklik organını bulamadığı için sihirli bir organ yaratıyor ve böylece gebe kalıyor. Bakirelikle ilgisi yok. Mitras ise bir kayadan doğuyor; üstelik yetişkin olarak… Hiçbir kaynak bakire doğumundan bahsetmiyor.

25 Aralık’ta Doğdu:
İsa 25 Aralık’ta doğmadı. 25 Aralık tarihi 3.- 4. yy.da anma tarihi olarak özellikle Batı’da kullanılmaya başlandı. Çoğu Ortodoks Hristiyan İsa’nın doğuşunu 6 Ocak’ta kutlamaktadır. İncil metnini analiz ettiğimizde asıl İsa’nın doğum mevsimi sonbahar –Ekim olabilir- civarıdır. (Lütfen “İsa Hangi Tarihte Doğdu?” makalemizi okuyunuz)

Doğduğunda 3 Bilge Kişi Tarafından Ziyaret Edildi:
Bir kere Horus’u doğumunda hiç kimse ziyaret etmedi. Olsa olsa babası Osiris’in doğumunda 3 yıldız gözüktü. Ama bunu müneccimlerle bağdaştırmak biraz hayal gücü gerektirir. Kaldı ki, Kutsal Kitap müneccimlerin sayısından bahsetmez. 3 sayısı sonradan geleneklere işlendi ama İncil’de 3 sayısı geçmemektedir. Ayrıca, Mitras için böyle bir kayıt yoktur. Çobanlar doğuşunda Mitras’ın kayadan ayrılmasına yardımcı oluyorlar. (Lütfen “Yıldızbilimciler Kimdi?” makalemizi okuyunuz)

Tifon Gazabından Kaçmak İçin Mısır’a Götürüldü:
Aslında Horus çocukken Tifon’un gazabından kaçmak için bir müddet Mısır’dan uzaklaştırıldı. İsa ve ailesi ise, Hirodes’in gazabından kaçmak için 2 sene Mısır’da kaldılar. Yani tam tersi…

12 Muridi Vardı:
Horus’un 4’ü yarı-tanrı, 16’sı insan olmak üzere, 20 müridi vardı. Ayrıca onun yanında savaşmak üzere sayısızca demircisi mevcuttu. Bunu 12 havari ile ilintilemek, ancak Allah’a çamur atmak isteyenlerin ve kutsal değerleri hiçe sayanların üretebileceği bir çarpıtmadır. Mitras’ın müritleri yoktur; fakat güneş ile bağdaştırıldığı için rivayetlere göre 12 burcu yönetmektedir.

Mucizeler Gerçekleştirdi; Suyun Üstünde Yürüdü; Yaraları Mucizelerle Tedavi Etti:
Horus, asla suyun üstünde yürümedi. Balık tanrısı Oannes, sabahları sudan çıkıp akşamları dönermiş ama bunun dışında hiçbir tanrının suda yürüdüğüyle ilgili bir kayıt yoktur. Horus, mucizevi şekilde tedavi ederdi ama ölümünden sonra… Eski Mısır rahipleri hastaları iyileştirmek için Horus’un ruhunu çağırıp hasta olanın içinde mabet etmesi için dua ederlerdi. Bunun İsa’ya atfedilen mucizelerle uzaktan yakından alakası yoktur; kaldı ki, İsa tarihsel olarak Roma dönemi belgelerinde kanıtlanmış bir insandır; bir mit değildir.

El-Azur’u Diriltti:
Horus, hiç kimseyi diriltmedi. Bununla ilgili herhangi bir kayıt, hiçbir eski Mısır belgesinde yoktur. Olsa olsa annesi İsis, babası Osiris’i diriltti. Bu da maalesef sırf Hristiyanlık’a çamur atmak isteyenlerin uydurduğu bir paralelliktir.

Kendisine Verilen İsimler “doğru yol”, “gerçek”, “aydınlık”, “Mesih” “Tanrı Oğlu” vb. :
Horus’a böyle isimler verilmemiştir. Babası Osiris’in benzer isimleri vardır. Mesela “Her şeyin Efendisi”, “Yeraltının Rabbi”, “Sonsuzluğun Efendisi”, ”Ölülerin Efendisi”, “Büyük Koç”, “Büyük Kelam”, “Ruhların Başı” vb. Ama bunların hiçbirinin tümüyle Yahudilikte bulunan “Tanrı Oğlu” ve “Mesih” gibi ünvanlarla alakası veya bağı yoktur.

Çarmıha Gerildi ve Tekrar Dirildi:
Horus’un hikayesi, MÖ. 3000 senesine dayanmaktadır. O tarihte çarmıh diye bir şey yoktu. Çarmıh Roma döneminde icat edilen bir işkence ve infaz aletidir. Horus, asla dirilmemiştir, olsa olsa babası Osiris dirilmiştir; o da erkeklik organından yoksun bir şekilde… Mitras ise, hiç ölmüyor, dünyadaki görevi bittiğinde at arabasıyla gökyüzüne dönüyor.

SONUÇ: Horus ve İsa arasında bağlantı kurmak, ileri derecede bir hayal gücü gerektirmektedir. Kaldı ki, Horus bir mitolojik ilah; İsa ise, Roma kayıtlarında bile bulunan gerçekten yaşadığını bildiğimiz bir kişidir. (Lütfen “İsa Bir Efsane Midir?” makalemizi okuyunuz) Buradan öğreneceğimiz ders: İnsan okuduğu veya izlediği her şeyi araştırmadan kabul etmemelidir…

İncilde kadınları yakın diye bir ayet bile bulunmaz.Ve bir çok ritüeli paganlardan alıntılı değildir.Bu ateistlerin iddialarıdır.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Tengrizm yazdı:

İncilde kadınları yakın diye bir ayet bile bulunmaz.Ve bir çok ritüeli paganlardan alıntılı değildir.Bu ateistlerin iddialarıdır.

O mitolojilerden alıntı yapılmıştır. Bunu atmıştın ve okumuştum cevap verdim . Birebir aynı demiyoruz alıntılar ve benzerlikler var diyoruz. Kadınları yakın diye ayet var mı yok mu bilmiyorum incil adlı paçavrada yazıyor demedim zaten. İncil kadını aşağılar o ayrı mesele. Hıristiyanlar barışçılmış ya hani o kadar barışçıllarsa neden yaktılar kadınları ?

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

O mitolojilerden alıntı yapılmıştır. Bunu atmıştın ve okumuştum cevap verdim . Birebir aynı demiyoruz alıntılar ve benzerlikler var diyoruz. Kadınları yakın diye ayet var mı yok mu bilmiyorum incil adlı paçavrada yazıyor demedim zaten. İncil kadını aşağılar o ayrı mesele. Hıristiyanlar barışçılmış ya hani o kadar barışçıllarsa neden yaktılar kadınları ?

Hristiyanlık dinini haçlı seferleri ve papazları kendi çıkarlarına göre kullanmışlardır.İncilde savaşın,öldürün diye emir yok.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tengrizm yazdı:

Hristiyanlık dinini haçlı seferleri ve papazları kendi çıkarlarına göre kullanmışlardır.İncilde savaşın,öldürün diye emir yok.

Eski Ahitteki iğrenç ayetleri yazmaya hiç uğraşmayacağım. Yeni ahitte o ayetleri kaldırdılar tabii... Helenistik ve pagan inançlarının karışımı olan hıristiyanlık hastalığına yakalanmış görüyorum seni. Umarım kurtulursun bu hastalıktan.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Natüralist Ateist yazdı:

Metafiziksel iddiaları saçma buluyorsanız neden inanıyorsunuz?

Metafiziksel iddiaları saçma bulmuyorsanız bize ne? Metafiziksel iddiaların doğruluğunu kanıtlamak için çok güçlü kanıt gerekir, tarihsel kanıt yetmez.

Pardon ben yanlış anlamışım doğaüstü iddaları hristiyanlık perspektif açışından baktığımızda doğru buluyorum.Ama bu metafizik iddiaları kanıtlama açışından yanlış buluyorum.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tengrizm yazdı:

Pardon ben yanlış anlamışım doğaüstü iddaları hristiyanlık perspektif açışından baktığımızda doğru buluyorum.Ama bu metafizik iddiaları kanıtlama açışından yanlış buluyorum.

Kanıtlayamıyorsa neden inanıyorsunuz? İsa'nın Tanrı'nın 3 formundan biri olduğuna dair kanıtınız nedir?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Natüralist Ateist yazdı:

Kanıtlayamıyorsa neden inanıyorsunuz? İsa'nın Tanrı'nın 3 formundan biri olduğuna dair kanıtınız nedir?

Tarihsel ve arkeolojik kanıtlar olduğu için inanıyorum.Hem incil ayetleri beni çok etkiledi.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Eski Ahitteki iğrenç ayetleri yazmaya hiç uğraşmayacağım. Yeni ahitte o ayetleri kaldırdılar tabii... Helenistik ve pagan inançlarının karışımı olan hıristiyanlık hastalığına yakalanmış görüyorum seni. Umarım kurtulursun bu hastalıktan.

Eski ahittekiler o dönem için geçerlidir.Umarım sizlere Tanrı ışığını gösterip de doğru yolu bulursunuz.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tengrizm yazdı:

Tarihsel ve arkeolojik kanıtlar olduğu için inanıyorum.

Tarihsel ve arkeolojik kanıtlar metafiziksel iddiaları desteklemez ki. Bundan çok daha önemli kanıtlar getirmeniz gerekir.

1 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Hem incil ayetleri beni çok etkiledi.

Ataerkil modeli mi? Veya inanmayan herkesi cehenneme atması mı? Güzel kısımları olabilir tabiî, ama kötü kısımları unutmayın.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Tarihsel ve arkeolojik kanıtlar metafiziksel iddiaları desteklemez ki. Bundan çok daha önemli kanıtlar getirmeniz gerekir.

Ataerkil modeli mi? Veya inanmayan herkesi cehenneme atması mı? Güzel kısımları olabilir tabiî, ama kötü kısımları unutmayın.

İsa kalabalıkları görünce dağa çıktı. Oturunca öğrencileri yanına geldi. 2 İsa konuşmaya başlayıp onlara şunları öğretti: 
 3 “Ne mutlu ruhta yoksul olanlara! 
Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır. 
 4 Ne mutlu yaslı olanlara! 
Çünkü onlar teselli edilecekler. 
 5 Ne mutlu yumuşak huylu olanlara! 
Çünkü onlar yeryüzünü miras alacaklar. 
 6 Ne mutlu doğruluğa acıkıp susayanlara! 
Çünkü onlar doyurulacaklar. 
 7 Ne mutlu merhametli olanlara! 
Çünkü onlar merhamet bulacaklar. 
 8 Ne mutlu yüreği temiz olanlara! 
Çünkü onlar Tanrı’yı görecekler. 
 9 Ne mutlu barışı sağlayanlara! 
Çünkü onlara Tanrı oğulları denecek. 
 10 Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere! 
Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır.
 11 “Benim yüzümden insanlar size sövüp zulmettikleri, yalan yere size karşı her türlü kötü sözü söyledikleri zaman ne mutlu size! 12 Sevinin, sevinçle coşun! Çünkü göklerdeki ödülünüz büyüktür. Sizden önce yaşayan peygamberlere de böyle zulmettiler.” 

Matta 5:43  “ ‘Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin’ dendiğini duydunuz. 44 Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. 45 Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır. 46 Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? 47 Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz? Putperestler de öyle yapmıyor mu? 48 Bu nedenle, göksel Babanız yetkin olduğu gibi, siz de yetkin olun.”

Yuhanna 31-32  İsa kendisine iman etmiş olan Yahudiler’e, “Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız, gerçekten öğrencilerim olursunuz. Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak” dedi.

İncilde buna benzer çok ayetler var,ama bu ayetler beni etkiledi.İkinci sorunuza gelirsek evet tarihsel ve arkeolojik kanıtlar metafizik iddiaları desteklemez.Aslında incil pek ataerkil değil,gerçi bunu dün tartışmıştık.O konuyu es geçiyorum,son olarak İsa Mesih'e inanmayan herkes yargılanacaktır,çünkü cehennemde Tanrı inanmayanları adil şekilde yargılayacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...