Jump to content

İnsan Kutsal Afyona Neden İhtiyaç Duyar

Recommended Posts

İnsan kutsal afyona niye ihtiyaç duyar? İnsan neden mitolojiler , dinler yaratmıştır? Neden sürekli bir tapınma isteği içindedir? Neden gökte ilahi bir güç olduğuna inanmak ister? 

İnsan tamamen gerçekçi bir bakış açısıyla yaşamak yerine , neden bazen soyut bazen somut putlara sarılmıştır? Diz çökmeye ve tapmaya ihtiyacı mı vardır ? 

Bu tapınma isteğinin bilimsel bir açıklaması var mı? Farklı bir başlıkta @anibal'a kadınların doğası hakkında bir soru sorduğumda bana evrimin yasasının böyle olduğunun ve bu nedenden dolayı böyle davrandıklarını söylemişti.

Bu tapınma isteğide evrimsel biyoloji ile ilgili olabilir mi? Yada farklı bir bilim dalıyla açıklanabilir mi ? 

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, Fikir Adamı said:

İnsan kutsal afyona niye ihtiyaç duyar? İnsan neden mitolojiler , dinler yaratmıştır? Neden sürekli bir tapınma isteği içindedir? Neden gökte ilahi bir güç olduğuna inanmak ister? 

İnsan tamamen gerçekçi bir bakış açısıyla yaşamak yerine , neden bazen soyut bazen somut putlara sarılmıştır? Diz çökmeye ve tapmaya ihtiyacı mı vardır ?

Bu tapınma isteğinin bilimsel bir açıklaması var mı? Farklı bir başlıkta @anibal'a kadınların doğası hakkında bir soru sorduğumda bana evrimin yasasının böyle olduğu ve bu nedenden dolayı böyle davrandıklarını söylemişti.

Bu tapınma isteğide evrimsel biyoloji ile ilgili olabilir mi? Yada farklı bir bilim dalıyla açıklanabilir mi ? 

Tapınma isteği ile kadınların bir alakası yok, önce bunu bir düzeltelim. Kadınların bir erkeğin tabiri caizse kölesi olmayı sevme, bundan kendini iyi hissetme gibi bir güdüsü vardır, ama bunu tapınma ile karıştırmak abes olur. 

Dahası, insanlarda tapınma isteği gibi bir istekte yok. Başka isteklere dair yaklaşımlar, tapınmaya yol açıyor vs. bu başka bir konu. 

Diğer yandan tapınma ile, inancı birbirine karıştırmamak lazım. 

Ha, insanlarda, çeşitli şekillerde sürü liderine saygı gösterme, bunu cidden gösterme, ona bir şeyler falan verip himayesinden faydalanma güdüleri vs. var. Bu hemen hemen tüm sürü canlılarında görülür zaten.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Fikir Adamı yazdı:

Bu tapınma isteğinin bilimsel bir açıklaması var mı? Farklı bir başlıkta @anibal'a kadınların doğası hakkında bir soru sorduğumda bana evrimin yasasının böyle olduğu ve bu nedenden dolayı böyle davrandıklarını söylemişti.

Evet, inancın kökeni üzerine yazılıp çizilmiş birçok şey evrimsel psikolojide,onlara bakılabilir:

https://evrimagaci.org/article/tr/dinler-ve-tanrilara-bilimsel-ve-evrimsel-bir-bakis

Dilimize çevrilmiş, spesifik olarak bu konuyu inceleyen kitaplar da mevcut:

https://www.sozcukitabevi.com/Kitap/j-anderson-thomson-jr-tanrilara-neden-inaniriz

https://www.sozcukitabevi.com/Kitap/michael-shermer-inanan-beyin

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Tapınma isteği ile kadınların bir alakası yok, önce bunu bir düzeltelim.

O  soruyu evrimsel biyolojiden örnek vererek cevapladığın için burada o soruyu örnek gösterdim. Benzer çünkü sorular. Kadınlar ile tapınma isteğinin alakası olmadığının farkındayım.

tarihinde Fikir Adamı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında sorun olan bir ilahi gücün varlığına inanma ihtiyacı değil, sorun olan böyle bir güç varmış gibi gösterip insanlığı sürüleştirmek.

İnsanlığı sürü haline getiren üç adet din yokken insanlar anlam veremediği ve kendinden güçlü gördüğü doğa olayları karşısında çaresizlikten bir koruyucu hayal etme ihtiyacı duymuşlar. Kimisi güneşe, ay'a, fırtınaya daha sonra ineklere, kurtlara, putlara ve günümüzde halen var olan erkek cinsel organına dahi tapmışlardır.

Bilgisizlik aynı zamanda çaresizlik ve acizliktir, çaresiz insanlar kendinden biraz uyanık olanlar karşısında kendini aciz hisseder ve onun söylediklerini takdiri ilahi olarak algılar. Zaten kurnaz karşıdakinin bu aciziyetini bildiği için her türlü korkuyu uydurur, böylece bir ilaha bir de korku eklenir.

Çok nadir de olsa bazısında bunun tersi de olabiliyor, örneğin 8-9 yaşlarındayken bizlere aşılanan tanrı gücünün aslında bahsedildiği kadar olmadığını düşünür ve farklı şekillerde kendime kanıtlamaya çalışırdım. Bunun için ilaha ve onu yücelten her şeye küfrederdim, cami imamlarının yüzlerine karşı hakaret ederdim, kuranı bilinçli olarak yere atardım, bütün bunlar tanrı gücünün olmadığını kendime kanıtlamak içindi. Diyeceğim, afyona ihtiyaç daha ziyade ilkel kalmış kafalar için geçerlidir, maalesef günümüzde bilgisizlik bu ilkelliği beslese de en azından artık inançlar az da olsa sorgulanmaya başladı, bunda bilimin ortaya sunduğu kanıtların da bir hayli rolü oldu.

Sitelerde Paylaş

İnancın, tapınma isteğinden falan beslendiğini zannetmiyorum.
İhtiyaçtan ziyade şahsi çıkar sözkonusu bence, çünkü dindarlar tahtalı köyde kendilerini güvence altına almak istiyorlar.

İnsanlar oldum olası doğa afetlerinden, bilinmezlikten ve ölümden ürkmüşlerdir. Haliyle dinlerin icadında bunların rolü önemli bir yer alır.
Doğa afetlerine karşı insanlar hălă pek birşey yapamazken, nasıl meydana geldikleri bilindiği için, günümüzde gizemlerini kaybetmişlerdir.  
Ölüm için aynısını söylemek mümkün değil ve hălă insanların bir numaralı öcüsüdür.
Dolayısıyla dinlerin tutunduğu son kaledir, ölüm.
Kutsal kitaplarda işte bu nedenle sürekli ölümden sonrasına atıf yapılır, ha tehdit amaçlı ha ödül amaçlı.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...